Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Romania, dupa 6 decembrie 2009
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
James Kilowatt
Eu nu-s de acord cu solutii din astea gen "afara 5000000 bugetari, eutanasiati 5000000 pensionari". E comunista, nu cred in programarile si in solutiile de la centru. Dai afara 20 oameni dintr-o institutie, insa platesti chirie sau intretinerea cladirii unui smecher cu echivalentul a 200 salarii....

Nu nene, eu de la centru dau banii (cu 25%, cu 50% mai putin, cu 90% mai putin, cati am, cati imi permit).
Si dau OBIECTIVE cuantifiabile directorului de institutie publica. "Vreau ca inmatricularea unei masini sa dureze 25 minute, altfel zbori". Omul cand intra la politia ia un jeton cu un bon de ordine, si cand iese il pune inapoi, iar timpul e calculat de computer si raportat direct intr-o banca de date centralizata, nu vreau rapoarte de 500 pagini care sa ma abureasca.
El e managerul, el hotaraste cum se ating obiectivele alea, pe mine de la ministeru' inmatricularilor nu ma intereseaza. Insa cand vine directoru' ca vrea masina noua, ma uit cati bani a spart si care e timpul mediu de rezolvare a problemelor la el... daca nu-mi place, bye.
Si il las pe el sa hotarasca ce si cum cheltuie, pe cine pastreaza, pe cine da afara, daca pastreaza oameni, daca cumpara calculatoare sau angajeaza dactilografe blond-laptoase, masini de serviciu, daca renoveaza sau nu biroul, etc... nu ma intereseaza, si nu vreau sa stiu. Eu vreau doar ca administratia aia sa coste cu 25 sau cu 50% mai putin si ca treaba sa fie facuta respectand anumite criterii.

Unele criterii sunt simple, si cunoscute international. De exemplu, vreau ca managementul proiectelor de infrastructura pe bani publici sa coste max 7% din valoarea lucrarilor. Ai o regie care face drumuri, daca face drumuri de 1 milion pe an, bugetul administrativ al regiei e 70.000. Nu ma intereseaza cati lucreaza acolo, ce fac, pila cui sunt, si cate jeepane de servici isi cumpara, asta e problema si responsabilitatea directorului. Poa' sa-si ia si avion din partea mea, atata timp cat respecta criteriile. Si nu ma intereseaza nici scuzele, daca ai platit o lucrare care nu s-a facut, ai zburat, iar directorul raspunde in fata justitiei, asa ca n-are decat sa stabileasca proceduri de verificare si plata foarte stricte, ce garantii cere de la cei care iau contractele, etc.
adrian_flavius
Maine te pun seful lucrarilor publice...sau in locul blondei matrozului...in mod sigur nu aveti aceeasi "pregatire" teoretica si practica, da' tot in mod sigur, cu un astfel de mod de gandire, ai ajunge mai repede la rezultate palpabile...

La noi acolo e buba, la aia 7%...ei vor mai mult...si ii vor, ca prostii, din prima, nu vor sa-i ia "pe departe", prin intermediul a mii si mii de firme care functioneaza, si care ar putea foarte bine sa fie furnizorii lucrarilor de infrastructura respective, sa presteze servicii, sa angajeze oameni, sa PLATEASCA dari la stat...ei sunt prea limitati si prea prosti, constienti ca-s pusi acolo pe o perioada prea scurta pentru a umbla cu asemenea "fineturi", au platit bani grei pentru functia aia, regimul e fanariot pana in maduva oaselor, si atunci trebuie sa fure repede, cat de mult, cat se poate...ce daca nu se fac proiectele alea? nu iau ei bani, da' nu iau nici adversarii lor...sa moara capra vecinului, mama ei de capra...cum indrazneste sa mai si traiasca? eeeee...
James Kilowatt
Ok, poa' sa nu fie 7% din prima... treaca de la mine, in primul an sa fie 15%, la anu' 10%, si dupa aia mai vedem.

Insa nu se fac proiectele?? Ok... no problem. 15% din 0 inseamna 0, asta e bugetul de salariu, jeepan de serviciu si blond-laptoase.

Iar daca banul e cheltuit si lucrarea nefacuta, pe contractor il "executi" la garantiile bancare, daca cumva ai platit ceva in avas, si pierde mult mai mult decat a castigat furand, iar daca lucrari nefacute au fost acceptate si platite cineva isi pierde jobul si dupa caz intra si la mititica.
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 18 2011, 02:26 PM) *
Iar daca banul e cheltuit si lucrarea nefacuta, pe contractor il "executi" la garantiile bancare, daca cumva ai platit ceva in avas, si pierde mult mai mult decat a castigat furand, iar daca lucrari nefacute au fost acceptate si platite cineva isi pierde jobul si dupa caz intra si la mititica.

Din pacate pe la noi e moda ca in loc de garantii sa-ti depuna o asigurare in valoare de xxx, care asigurare e incheiata cu 1% din suma. Lucrarile sunt executate de terti, iar castigatorul e in 40% din cazuri un serele. Asa ca n-ai ce executa.
James Kilowatt
Atunci, nu platesti IN AVANS mai mult de 1% din suma. Vrea plata in avans mai mare, sa depuna garantii mai mari. Platesti doar cand lucrarea e efectuata si acceptata, indiferent cine o realizeaza.
Plus ca moda se mai schimba smile.gif

PS
Sa stii ca programul-far al guvernarii noastre, si anume serpentinele cu sens unic nu sunt utopie. In elvetia e plin de zone unde urci masina in tren ca sa treci muntii. Faci asta si la noi.... si pe un sens se merge cu trenul, pe celalalt, ai serpentine cu sens unic. In zilele "cu sot" se circula pe un sens cu trenul si pe celalalt sens pe strada, in cele "fara sot" invers (si fara perioade tranzitorii in care camioanele pot merge pe ambele sensuri biggrin.gif )
Pe langa faptul ca reduci la jumate numarul de masini de pe strada ai si sens unic deci ecologii si incepatorii pot fi depasiti mult mai usor.
HalbaSus
Evident ca nu sunt o utopie, serpentinele cu sens unic si fara limita de viteza (evident ca fara limita de viteza, ca doar trebuie sa folosesti la ceva banda aia suplimentara) ar reprezenta si o atractie turistica... iar din banii castigati in felul acesta s-ar putea construi niste serpentine noi paralele cu cele existente, aceste serpentine vor avea ca singur scop incorporarea unor viraje cat mai spectaculoase si vor fi construite in asa fel incat majoritatea curbelor sa poata fi abordate in drift, cu zone de degajare si tot tacamul.
Tiberiu61940
Daca faceti serpentinele astea eu ma angajez sa aduc finantare chineza (aia europeana nu mai e la moda) pentru marmotele care vor sta la fiecare curba si vor impacheta ciocolata.
Si un bar cu strip-tease in mijloc: "cine-a pus circiuma-n drum... "
T u d o r
Zic unii ca o s-o luam la deal in 2011 si economia o sa duduie in 2012. biggrin.gif
RUE
tu ai timp sa i crezi?
si daca o sa fie cresterea aia, o sa fie de aia artificial afisata. raportata. mai rau ca la cincinalul comunist.
T u d o r
E vorba de Economist intelligence Unit nu de hotnews. smile.gif Acu' putem alege sa nu credem decat ce vrem dar astia din ce stiu eu nu sunt nici acolitii tiranului nici securisti.

Se pare ca pana si Romania va depasi criza anul asta. Mai bine mai tarziu decat niciodata. Astept sa anunte la Gadea sau la Ursu ceva pe tema asta. Si voi? biggrin.gif
Diesel
Flavius, cica te costa 8% din profit sa il exporti in offshore, deci cota unica trebuie sa fie mai mica de 8, nu 10.
solmar
Se pare... doar se pare. Relansarea economiei nu inseamna cifre mai rotunde in buget sau raportari de taxe mai mari si/sau mai multe. N-avem industrie Tudor; dadeam ieri drept exemplu (Litasco/Lukoil) mecanismul prin care orice multinationala isi separa cheltuielile de profit. Toate fac la fel, munca e platita ieftin in Romania si in cel mai bun caz inregistreaza o spoiala de profit. Grosul se duce printr-o firma de trading intr-un cont dinr-un offshore. Totul e perfect legal.

Si apropos de criza, companii care mergeau ceas cu platile au inceput sa scartaie, scadentele cresc de la 30 la 60-75-90 de zile din ce in ce mai frecvent. Nu sunt lichiditati si nu numai companii de la noi, ci de afara, companii care inainte iti faceau plata pe baza unei proforme, acum intarzie o luna sau mai mult la plata.

Nou anuntata taxa de parloaga nu mi se pare o initiativa stralucita. Si nu pentru ca ii afecteaza pe ai mei (pt ca probabil o s-o platesc eu) care au un hectar jumate la vreo 60 km de Constanta, pamant pe care l-au dat de cateva ori in arenda acum vreo 15 ani si de pe urma caruia n-au primit niciodata nimic iar ulterior nimeni n-a mai vrut sa-l ia in arenda sau sa-l cumpere, ci pentru faptul ca in situatia lor sunt zeci de mii de pensionari. Se estimeaza ca sunt 1 milion de hectare. Inmultind cu 100 de euro tocmai s-au mai adus la buget 100 de milioane. Ca o paranteza ce pretentii ai de la 2 pensionari bolnavi de peste 70 de ani? Sa munceasca parloaga? Pai numai drumul pana acolo e un calvar... Sa-l vanda? De ce? Cum garanteaza statul dreptul la proprietate? E proprietatea lor, fac ce vor cu ea! Poate ma enervez si o sa plantez 3 pruni sa vedem mai e parloaga?

Fara misto dar masurile de taxare au devenit punitive, pe rand li s-a dat in cap profesorilor, doctorilor, celor de la stat, pensionarilor, celor din armata. In schimb famiglia n-a avut de suferit. Eu nu l-am auzit pe Base sa-i spuna lui Videanu: Auzi ba Videne, anul asta nu pui nici o bordura! Iei si mata pauza ca e criza.

Am evitat subiectul pana acum - observi ca le taie capul unor mici smecheri din PDL care au strans milioane (multe milioane). Anchete de la DNA, arestari, etc. Era cat p'aci sa pun botul ca a inceput satana sa faca ordine la el in curte! Pe dracu'... daca astia incep sa ciripeasca pica multa lume (crede-ma pe cuvant, iti spun mai multe la un sprit). Dar nu asta e schepsisul. Indivizii astia erau directori, secretari de stat, generali, etc. Ai auzit cumva ca posturile lor au fost scoase la concurs? Nu, tata. Posturile au fost ocupate imediat prin numiri. Asa ca ...

Acum ma repet: noroc cu incalzirea globala ca n-a fost o iarna grea in care sa crape pietrele de frig si sa creasca cheltuielile de intretinere exponential, ca lumea nu mai are bani. Si cand nu mai ai nimic de pierdut n-ai nevoie decat de scanteie ca sa iei foc.
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Jan 18 2011, 10:09 PM) *
E vorba de Economist intelligence Unit nu de hotnews. smile.gif Acu' putem alege sa nu credem decat ce vrem dar astia din ce stiu eu nu sunt nici acolitii tiranului nici securisti.


Citez din articol (nu, nu e greseala hotnews, asa e si pe mediafax ca am verificat):

QUOTE
Pentru categoria noilor state membre ale Uniunii Europene, respectiv România, Bulgaria, Ciprus, Cehia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Slovacia și Slovenia (exclusiv Malta), EIU anticipează pentru acest an o creștere economică de 2,8%, urmată de un avans de 3,4% în 2012.


QUOTE
Țările din UE aflate în tranziție, respectiv Cehia, Ungaria, Polonia, Slovacia și Slovenia, vor avea în ansamblu o creștere economică de 3% în acest an și 3,4% în 2012. Inflația va fi de 3,4%, urmată de 2,7% anul viitor.


Deci cat va fi pana la urma cresterea economica pentru ungaria si cehia ? Eu cred ca analiza e facuta din avion gen "tarile alea fost comuniste o duc cam naspa dar o s-o duca ceva mai bine la anul".

Poate ca vom avea crestere economica fata de 2010, asta deoarece in 2010 am ajuns la un nivel atat de jos incat e greu sa mergem si mai jos. Eu vreau crestere economica comparativ cu 2009 (ca sa nu fiu nesimtit si sa zic 2008).

In al doilea rand sa ne comparam economia cu cea a Cehiei sau chiar Ungariei mi se pare de nesimtire... sau treaba e luata in medie ? adica Romania va avea o crestere de 1% restul tarilor de 5% si media iese 3%.
adrian_flavius
Mai e o chestie cu cresterea economica...pe ce se bazeaza? Pe cresterea ofertei de bunuri si servicii, sau pe o crestere a consumului finantata prin banii FMI-ului?

Cand aud la radio ca masurile pe care Boc intentioneaza sa le ia cu privire la profiturile nesimtite ale companiilor petroliere constau in impozite speciale, imi dau seama ca se profita la maxim de pozitie si de situatie, fara ca cetateanul simplu sa castige ceva din asta...

Halba, mai am o propunere pentru platforma-program a PSSUR: in zonele in care vor exista serpentinele cu sens unic sa se infiinteze benzinarii duty-free, adica sa se poata alimenta combustibili fara taxe...

solmar
QUOTE (adrian_flavius @ Jan 19 2011, 10:52 AM) *
Cand aud la radio ca masurile pe care Boc intentioneaza sa le ia cu privire la profiturile nesimtite ale companiilor petroliere constau in impozite speciale, imi dau seama ca se profita la maxim de pozitie si de situatie, fara ca cetateanul simplu sa castige ceva din asta...

Halba, mai am o propunere pentru platforma-program a PSSUR: in zonele in care vor exista serpentinele cu sens unic sa se infiinteze benzinarii duty-free, adica sa se poata alimenta combustibili fara taxe...

Ce duty free? Free simplu e de-ajuns! Vrei sa vinzi petrol in Romania, atunci faci iute 2, 3 benzinarii pe serpentine de unde sa se adape calatorii osteniti. Si toata benzina librata moca sa fie trecuta la protocol, sa nu zica ca nu suntem baieti de treaba.

Sa le suprataxeze daca-i imbecil! O sa provoace o contractie la buget si o cascada de scumpiri care duce la miscari sociale. Probabil ca vor sa-si darame singuri guvernul. thumbsup.gif Se pare ca Boc a trecut de partea cealalta a baricadei!
adrian_flavius
QUOTE (solmar @ Jan 18 2011, 11:33 PM) *
Si apropos de criza, companii care mergeau ceas cu platile au inceput sa scartaie, scadentele cresc de la 30 la 60-75-90 de zile din ce in ce mai frecvent. Nu sunt lichiditati si nu numai companii de la noi, ci de afara, companii care inainte iti faceau plata pe baza unei proforme, acum intarzie o luna sau mai mult la plata.

...

Fara misto dar masurile de taxare au devenit punitive, pe rand li s-a dat in cap profesorilor, doctorilor, celor de la stat, pensionarilor, celor din armata. In schimb famiglia n-a avut de suferit. Eu nu l-am auzit pe Base sa-i spuna lui Videanu: Auzi ba Videne, anul asta nu pui nici o bordura! Iei si mata pauza ca e criza.

...

Acum ma repet: noroc cu incalzirea globala ca n-a fost o iarna grea in care sa crape pietrele de frig si sa creasca cheltuielile de intretinere exponential, ca lumea nu mai are bani. Si cand nu mai ai nimic de pierdut n-ai nevoie decat de scanteie ca sa iei foc.


massele inca nu au un lider natural, "luptator"...adica inca nu a aparut...da' se poate ivi peste noapte...si vorba lui Solmar, o scanteie e tot ce trebuie la un butoi cu pulbere...

S-a intrebat vreunul de ce Baselu' n-a iesit in nicio piata, la nicio adunare, cu ocazia sarbatorilor de iarna? Stie vreunul dintre voi ce aparat de securitate a fost organizat la Predeal anul asta (in comparatie cu alti ani...) cu ocazia deplasarii matrozului acolo? A fost primul an in care s-au detasat inclusiv 100 (!!!) de jandarmi montani de la Curtea de Arges...impreuna cu multe alte detasari, din diverse alte unitati...va spune ceva treaba asta?

Pana la urma ma gandesc ca si coruptia generalizata e o reactie la agresiunea aparatului de stat asupra cetateanului simplu...statul roman nu e un stat social (aseara am auzit ca Matrozul a spus la nu stiu ce reuniune a unui grup de studii sociale si politice ca trebuie analizata prevederea de stat social din constitutie...daca, cu ocazia asta, renunta si la unele taxe si impozite, eu sunt de acord cu el...daca, asa cum banuiesc, asta inseamna numai sa se taie din platile sociale, fara a se umbla si la taxe si impozite, vorbim de demagogie si nesimtire...), este un stat agresor...a fost, este, si o sa mai fie...
solmar
flavius
citeam de curand ca indicatorii privind starea de nervozitate a populatiei sunt din ce in ce mai crescuti. securitatea (serviciul de paza) presedintelui e obligata sa colecteze astfel de informatii din toate instrumentele mass media, din toate paturile sociale, etc. tot ce inseamna agresivitate este transformat intr-un indice si analizat. astfel la orice deplasare a lui Basescu i se fac recomandari daca sa faca sau nu bai de multime, daca sa se opreasca sau nu sa stea de vorba cu populatia, de unde sa faca asta, cat timp, ce potential agresiv are publicul, etc.
adrian_flavius
In Romania...

Imi place mai ales bucata asta: ...Primarul orașului sucevean, Marius Ursaciuc, a declarat că nu a avut cum să apeleze la această cale de atac, întrucât primăria nu mai are jurist. "Unul dintre ei și-a dat demisia, altul s-a angajat la o bancă, iar al treilea a intrat în magistratură. Potrivit actualelor reglementări, noi nu avem dreptul să angajăm o altă persoană decât dacă pleacă alți șase angajați. Situația este critică, mai ales că avem sute de dosare în instanțe, unde nu ne putem apăra"...

In traducere libera: dati-ne in judecata, castigati prin neprezentare...care ai ceva de revendicat la Gura Humorului, so pe ei...
Diesel
JC va fi adus pe post de consilier prezidential, secretar de stat, eventual ministru al transporturilor.
solmar
Halba,
pentru implementarea programului mai bine il pastram pe Boc prim-ministru. daca Base face tot ce vrea din el nu cred ca little Boc ne-ar refuza noua ceva. in fond noi nu-l vrem pe Basescu presedinte, cu Boc n-avem nimic, el e o simpla telecomanda care s-ar dovedi utila. daca in schimb intr-o luna de la instalarea noii puteri nu vine cu conspecte dupa discutiile noastre din masini.ro, iar din conspecte nu scoate ideile principale, daca nu inchiriaza din proprie initiativa Szonyi si Euro/Hungaroringul sa ne faca o surpriza pana vor fi gata traseele locale atunci il destituim in direct la tv la o ora de maxima audienta.
solmar
Me like!

adrian_flavius
Primul haiduc al tarii a trecut pe la noi prin oras...
adrian_flavius
Vreau parerea unuia care a fost in piata din Iasi, de azi-dimineata...vreau sa stiu cat de tare l-au huiduit pe matroz...ca oricum la TV o sa vedem spicuieli...unele pro- si unele contra-...

Ma gandeam daca vreunul din forumisti a fost acolo si a vazut/auzit efectiv reactia maselor...
solmar
De la o ocazie la alta creste numarul paznicilor. La munte a dizlocat 150, acum erau 400.... In curand nu va mai iesi in public fara 1000 de bagatori in seama. Sa taiem pensiile! Ca sa avem de unde sa platim SPP-ul si jandarmii din suita prezidentiala!

adrian_flavius
La munte au fost 150 oficial...neoficial au fost mai multi...la fel ca si ieri...pe langa aia 400 oficiali, cati or fi fost neoficiali? ai?
adrian_flavius
Uneori stau si ma intreb cate etnobotanice or fuma aia care dau rezultatele la diverse sondaje de opinie...din tot ce scrie aici, nu pot sa nu remarc ca ar exista si romani dornici sa-l aleaga pe Baconschi in fruntea statului...inca nu am auzit de asa ceva...pe Becali da, stiu oameni care il voteaza (sau cel putin asa spun...), pe Vadim la fel, pana si pe Senzationescu cred ca-s oameni care l-ar vota (da' 12% e mai mult decat umflat...)...da' lu' Baconschi zau ca mi-e greu sa cred ca i-ar oferi cineva, cu atat mai putin 5%, vreun vot...

Ponta nici nu e luat in calcul, nici Geoana, nici Baselu (chit ca nu mai are dreptul la o noua candidatura...), nici Udrea, nici nimeni altul...cu atat mai putin Marele Halba Sus...cum mama ma-sii au facut astia sondajul?!?!

Facatura de la un cap la altul...parerea mea de PSSUR-ist fervent...
OvidiuH
QUOTE (adrian_flavius @ Jan 24 2011, 02:16 PM) *
Vreau parerea unuia care a fost in piata din Iasi, de azi-dimineata...vreau sa stiu cat de tare l-au huiduit pe matroz...ca oricum la TV o sa vedem spicuieli...unele pro- si unele contra-...

Ma gandeam daca vreunul din forumisti a fost acolo si a vazut/auzit efectiv reactia maselor...

Penibila reactia celor ce au huiduit si fluierat tocmai la imnul national. Puteau sa aiba decenta sa se abtina 2-3 minute.
James Kilowatt
Apropo de imn... fara nici o legatura cu aia care au huiduit.

Da' oare n-ar trebui schimbat? Cel putin prima strofa e de-a dreptul emo, insinueaza ca am fi niste zombi adormiti.... sau vampiri.

Europa are ca imn "oda bucuriei" iar noi dam tare cu "somnul cel de moarte". Suntem balcanici si latini, dacii dadeau baieram cand murea cate unul, chestiile astea depresive nu stiu cat de bine ni se potrivesc.
Bungheala la italieni ce imn au, normal ca il racnesc aia de la Ferrari cand se canta dupa F1 GP... Al nostru, parca numa' la patriotism si ramas in tara nu indeamna...
..."croieste-ti alta soarta"... unde se trimit CV-uri pt cules capsuni??

Mai sunt si alte poezii patriotice care ar putea fi puse pe muzica. Pana si Hora Unirii mi se pare mai potrivita, chiar daca a fost scrisa in alt context, mai ales ca dezbinarea e una din problemele mari ale Romaniei. Cineva care n-a copiat la BAC la literatura poate probabil sa gaseasca 10 poezii patriotice care sa se potriveasca. La mine nu e cazul cu BAC-ul biggrin.gif
ozz86651
QUOTE
Da' oare n-ar trebui schimbat? Cel putin prima strofa e de-a dreptul emo, insinueaza ca am fi niste zombi adormiti.... sau vampiri.


Sau prosti. Destepta-te?
Apoi si aia cu barbarii de tirani e de tot risul.
DRAGOS
apropo de imnul national, va ofer spre analiza urmatorul clip: http://www.youtube.com/watch?v=WSsBUdHrqao...layer_embedded#!

de la minutul 5 se vorbeste despre imnul national.
Baby Blues
Apropos de noul "scandal" cu presedintele Consiliului Judetean din Arges:
Jocul PSD imi aduce aminte de "unirea" in jurul lui Bivolaru, cand domnu' Nastase protesta cu toata garda lui de mafioti pe scara Judecatoriei pentru oprirea procesului "politic" impotriva acestuia.
Sa fim seriosi ca daca vor un proces corect, au parte de un proces corect: avocati au, bani au, iar judecatorii sunt alesi de computer, deci faza cu proces politic nu tine. Nu -mi dau cu parerea despre vinovatia domnului presedinte al consiliului judetean dar va aduc aminte ca are in subordine o groaza de institutii si dispune de foarte multi bani care se impart (cum altcumva) politic.
T u d o r
Cam toti au facut scut politic in jurul membrilor lor. Sa nu uitam cum si Ridzi a scapat cu ajutorul votului politic. Si sunt si la PNL niste cazuri. Prostii cred ca li se mai spune si pe Antena sau la Realitatea. Sau in cazul celor din PDL la B1. E trendy sa tipi ca esti pesecutat politic.
HalbaSus
O singura chestie referitoare la cazul asta, in tarile civilizate, in cazuri de genul asta omul e judecat in libertate (daca nu e pericol public) si dupa ce e judecat PE FOND este condamnat la inchisoare. In Romania, nu doar in cazul acesta ci in mai toate cazurile similare (vezi bekali, vantu & co) NU se intra in fond (niciodata (?) ) ci doar se face un exercitiu de imagine si forta printr-o arestare preventiva, dar extrem de spectaculoasa (cu mascati & shit) si foarte bine mediatizata.
De ala cu caltabosii mai stiti ceva ? Bekali a fost judecat pana la urma pe fond ? Vantu e vinovat sau nu ?

Si da, eu chiar cred ca exista o doza mare de influenta politica in actul de justitie (in aceste cazuri cel putin). Atat in favoarea cat si impotriva lor. Adica pe de o parte in cazul lor justitia nu isi urmeaza aproape niciodata cursul firesc si foarte rar sunt condamnati definitiv si irevocabil (aici justitia functioneaza in favoarea lor) insa legea nu ii ocroteste de abuzuri de genul unei arestari preventive date de dragul show-ului.

Ahh... si daca tot e sa aresteze preventiv pe cineva pentru ca e pericol public atunci eu o propun pe Dna Roberta Anastase. Sincer intre a fura bani si a fura voturi mi se pare mai grava a doua varianta (sau ma rog, intr-o tara civilizata asa ar trebui sa fie) iar doamna Anastase este in continuare in aceasi functie si poate oricand sa mai fure oricate voturi vrea. Defapt vorbesc prostii, nu vreau sa o aresteze, vreau sa fie judecata pe fond, sa i se dea o pedeapsa usoara, si aia cu suspendare, dar sa se ia masura de siguranta a interzicerii detinerii functiei de care s-a folosit pentru a savarsi infractiunea. Nu cred ca Roberta e un pericol public atat timp cat nu are nicio functie.
Tiberiu61940
Ce judecata pe fond cind se amina cu anii?
http://anticoruptie.hotnews.ro/ - ia vezi cite zile au fiecare.
S-au speriat de faptul ca se dau termene mult mai scurte acum, si s-a terminat cu exceptila de neconstitutionalitate.
Baby Blues
In principiu si Tudor si Halba au perfecta dreptate. Dar daca stau stramb si judec drept, din moment ce urla si unii si altii, cine are dreptate? Eu cred ca toti au dreptate: Toti isi baga coada in justitie si tipa preventiv aratand cu degetul catre ceilalti.
T u d o r
Ok, instigarea la revolta a lui Ponta cum vi se pare?
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 28 2011, 09:39 PM) *
Ok, instigarea la revolta a lui Ponta cum vi se pare?


Tudor, zilele astea avem nevoie de cat mai multe scandaluri, confeti, petarde, fumigene sa nu vada romanii ca in Africa de Nord i-au luat la scarmanat pe smecherii de la putere. E deja groasa. In Tunisia e 1-0. In Egipt, Yemen, Liban, Iordania meciurile se joaca. Iar daca pica Mubarak e semnalul ca vor pica pe rand si celelalte, inclusiv Algeria unde e o coruptie crancena...
Asa ca vor iesi repejor la rampa Iliescu, Nastase, Basescu, Constantinescu... fiecare va avea ceva de spus. Ei nu mai au nevoie de inca o revolutie si acum cauta bromura sa ne-o serveasca la TV sa taca talpa tarii.
T u d o r
Hai mai, compari Romania cu o tara araba guvernata de violenta si fanatism religios? Om fi noi ultimii prosti din Europa dar totusi e cam departe comparatia asta.

uite aici un articol care prezinta mai bine ce am vrut eu sa spun. Stiu ca totul e interpretabil in tara asta dar poate te deschizi catre el si admiti ca are un sambure de adevar. Sau daca nu are macar ideea poate fi adevarata. smile.gif
Baby Blues
QUOTE ( T u d o r @ Jan 28 2011, 10:45 PM) *
Hai mai, compari Romania cu o tara araba guvernata de violenta si fanatism religios? Om fi noi ultimii prosti din Europa dar totusi e cam departe comparatia asta.

uite aici un articol care prezinta mai bine ce am vrut eu sa spun. Stiu ca totul e interpretabil in tara asta dar poate te deschizi catre el si admiti ca are un sambure de adevar. Sau daca nu are macar ideea poate fi adevarata. smile.gif

Admit ca are un sambure de adevar dar este valabil si pentru sleahta portocalie . Astfel cazul Ritzi n-ar mai avea farmec, nu? Hai sa fim seriosi Tudor draga, toti sunt o apa si-un pamant.
solmar
N-am avut rabdare sa citesc pana la capat... dar banuiesc ca a ajuns la concluzia ca e groasa, daca nici o functie din aparatul de stat nu-ti mai acorda imunitate. Sper ca scrie si ca primul care e razuit de pe scaun in plin exercitiu al functiunii creeaza precedentul periculos.. ca de fapt asta e toata miza. Si pentru miza asta e clar ca toti (PDL, PSD, PNDL, COCA-COLA, PEPSI, IBM) fac scandal. Si in fond e dreptul lor, au platit pentru asta.
Baby Blues
QUOTE (solmar @ Jan 28 2011, 11:08 PM) *
N-am avut rabdare sa citesc pana la capat... dar banuiesc ca a ajuns la concluzia ca e groasa, daca nici o functie din aparatul de stat nu-ti mai acorda imunitate. Sper ca scrie si ca primul care e razuit de pe scaun in plin exercitiu al functiunii creeaza precedentul periculos.. ca de fapt asta e toata miza. Si pentru miza asta e clar ca toti (PDL, PSD, PNDL, COCA-COLA, PEPSI, IBM) fac scandal. Si in fond e dreptul lor, au platit pentru asta.

"Ca cam" asa e! thumbsup.gif
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 28 2011, 10:45 PM) *
Hai mai, compari Romania cu o tara araba guvernata de violenta si fanatism religios? Om fi noi ultimii prosti din Europa dar totusi e cam departe comparatia asta.

Dintr-un punct de vedere merge manusa comparatia. Nu compar Romania cu tarile arabe, asta e evident (in spirit de gluma noi putem sa ne comparam doar cu tarile bananiere). La altceva ma refer. Bajetii nostri nu mai sunt nici ei la prima tinerete, nu prea le cade bine gandul s-o ia de la-nceput. Devin oarecum conservatori cu pozitiile lor si se gandesc ca e mai bine sa tii oala acoperita, ca nu se stie ... odata apar in piata niste nemultumiti [profesori, doctori (ei s-au reorientat), militari, taximetristi, samd] care s-au saturat sa "traiasca bine" si vor schimbari. Iar un val de schimbare ii da de-a dura la gramada. Si e greu sa muncesti dupa ce-ai devenit milionar.
Tiberiu61940
QUOTE (solmar @ Jan 28 2011, 10:04 PM) *
Tudor, zilele astea avem nevoie de cat mai multe scandaluri, confeti, petarde, fumigene sa nu vada romanii ca in Africa de Nord i-au luat la scarmanat pe smecherii de la putere. E deja groasa. In Tunisia e 1-0. In Egipt, Yemen, Liban, Iordania meciurile se joaca. Iar daca pica Mubarak e semnalul ca vor pica pe rand si celelalte, inclusiv Algeria unde e o coruptie crancena...
Asa ca vor iesi repejor la rampa Iliescu, Nastase, Basescu, Constantinescu... fiecare va avea ceva de spus. Ei nu mai au nevoie de inca o revolutie si acum cauta bromura sa ne-o serveasca la TV sa taca talpa tarii.

E un nene analist care zice ca mai bine ne mai gindim un pic pina sa vorbim de revolutii. Nu de alta, dar sa nu sarim din lac in put. Mie mi se pare credibil ce spune el, mai ales ca vorbeste de asta dinainte de a se intimpla "revolutiile".
RUE
eu am trait cam 63 de zile in cairo, am mers zilnic la serviciu, am mai vorbit cu cate unul.
Oamenii nu se plang pt ca politia e f bine dezvoltata si acolo. Mai e faza: angajati ca noi eram oricum monitorizati in mod sigur. Se fereau sa si planga saracia. Doar ca se ofereau sa ti fie ghizi prin oras socializand cat puteau ei de bine astfel incat sa i lasi de un pachet de tigari etc.
Este orasul unde toata lumea cam munceste, de la nimicuri la tehnologii mai avansate, de la 2 dolari pe zi pana la salarii decente.
Am locuit in Yemen cu un egiptean in apartament prin 2005. Intr-o zi a acaparat tv ul ca sa vada live pe president vorbind natiunii.
Avea mari sperante care dupa 2 ore erau desarte: progresul propus de el, alegerile, erau gen congres unde lumea vota doar un candidat. etc.
Cat am stat in Cairo, am prins alegeri parlamentare sau de primari, putin mai ciudat decat la noi. dupa rezultate exultau pe strazi simpatizantii castigatorilor.
de fapt nu progresau nimic. dovada e acum la tv.
mai e nevoie de un comutator, care cred ca va fi din exterior, pentru a se intampla ce vor oamenii din strada.
acolo politia are puteri f mari si prin numar si prin autoritate. in conditii normale un politist poate ajunge sa bata pe cineva in strada pana il lasa lat sub virtutea autiritatii si cu un motiv cat de mic.
in acelasi timp politistii din obiectivele turistice nu se sfiesc sa ti ceara un mic bacsis, cat de mic.
eu personal am folosit si autobuz, si metrou, am si condus masina (ziua - noaptea) si nu m-a intrebat nimeni de nimic.
eram cat de cat evident ca nu sunt de-al locului desi ma mai straduiam sa nu ma diferentiez.
faceti un topic despre egipt cu poll daca se va schimba regimul sau nu. sa vedem ce iese.
klm
CITAT(James Kilowatt @ Jan 26 2011, 11:41 AM) *
Apropo de imn... fara nici o legatura cu aia care au huiduit.

Da' oare n-ar trebui schimbat?

Nici macar nu trebuia pus, da' unde nu-i cap, vai de picioare.
Toata lume are imnuri in care calca pe capatana dusmanilor, vorbesc despre "sferele" lui Thor pe cand in Romania aflam ca suntem niste molai apatici, nascuti dintr-o legatura sodomista, o natiune ai carei voinici stau si asteapta striviti de umbrele trecutului.
Mergea in perioada unirii celor 3 provincii (doar copiii naivi le zic principate) dar acu' nu ne mai freaca niciun cnut (ah, da, pana si in imn promovam agamaticalitatile agramatismele) fara sa putem sa-i dam una peste laba (cu sensul de mana, f1 smile.gif) ce-l tine.
In privinta scandalului din justitie, desi nu sunt prea informat (astazi am frunzarit declaratiile), o societate matura si inteligenra i-ar proscrie pe liderii social-democrati; poate ca justitia a procedat gresit punandu-i catuse membrului PSD (la comanda politica sau nu, este prea putin important) insa pentru a repara prejudiciul de imagine EXISTA CALEA JUSTITIEI, daca nu romaneasca, atunci cu siguranta cea europeana; tu, partid politic, rahat cu perje, jucatorul lui peste prajit in viata politica, generator de membri componenti a 2 puteri in stat n-ai voie in mm sa intervii si intr-a 3-a atat timp cat esti parte din celelalte 2 sau daca o faci, sa-ti iei un sut atat de puternic in partea dorsala de sa nu te mai ridici in veci de durere.
HalbaSus
klm, opozitia e in opozitie, ca de aia ii zice opozitie. Deci cum intervine ea in justitie nu inteleg ? Daca e posibila influentarea justitiei (si eu cred ca e posibila) de catre politic, atunci aceasta poate fi influentata doar dintr-o pozitie dominanta, de putere. Adica nu din opozitie. Daca strig "huooo justitie" nu se numeste ca am influentat-o. Daca in schimb sunt ministrul justitiei/premier/presedinte/cineva_care_poate_decide_sau_influenta_ceva_in_legatura_cu_viata_magistratului si sun un procuror/judecator si ii zic "fii atent gigele, sa faci asa si-asa si pe dincolo, ca daca nu imi aduc eu aminte de toate bubele tale" abia atunci se numeste ca am influentat justitia.

Faptul ca un partid are reprezentanti in legislativ (apropo care e cealalta putere in stat in care are PSD-ul reprezentanti, ca m-am tot gandit si nicicum nu am gasit membrii in guvern PSD (decat fosti PSD dar aia nu se pun) iar justitia este (cel putin teoretic) apolitica) nu inseamna ca o si controleaza (remember, treaba cu opozitia ?)
T u d o r
Halba, despre gen. Voicu ai auzit ceva? Relatiile sunt cu cei care te-au pus in functie, nu cu puterea vremelnica. In alta ordine de idei, arata-mi si mie un judecator prieten cu puterea PDL, mai ales dupa ce s-au straduit sa le tranteasca pensiile.

In rest, klm a spus tot ce vroiam si eu sa spun, asa ca no further comments.
klm
CITAT(HalbaSus @ Jan 29 2011, 04:18 PM) *
klm, opozitia e in opozitie, ca de aia ii zice opozitie. Deci cum intervine ea in justitie nu inteleg ?

CITAT

Sa nu-mi zici ca scot cuvinte din context...
Si pericolul gandirii membrilor PSD:
CITAT

Pai, fratilor, ce daca mai incalcam si noi cate unul-doua articole din legea care spune sa nu omori sau, ca sa fiu mai putin dur, care prevede plata taxelor si impozitelor? Doar nu duci banii acasa, ii bagi in banci/comert.

Un articol interesant pe care l-am descoperit dupa interventia ta, halba: Atac fara precedent la Justitie. Cine o apara de Alianta Penalilor?; cred ca putina logica poate face sa discerni intre ceea ce este real si ceea ce este exagerat pentru a puncta o idee.
solmar
Avem din pacate sisteme diferite de referinta in Romania. Astia au furat pana n-au mai putut, iar acum ne spun noua mucles. Nu puneti mana! Ca e pacat, e criza si trebuie sa strangem cureaua. In plus fara de asta, au o armata de functionari (garda, inspectori de felurite domenii..) care actioneaza ca niste paznici. Sau cel putin asa au facut pana acum. Pe ei i-au ocrotit si de noi au avut grija sa ne platim darile si spagile la timp, sa nu sufere guvernul de penurie de fonduri. Asa am ajuns sa nu fim un stat de drept.
Indiferent ca isi toarna toti cenusa in cap, nu e unul mai breaz. Pe mine sau pe un altul ca mine o schimbare structurala/sociala nu ma afecteaza major, sau poate ca da - in bine, pe cand pe astia, pe buhaii de la putere i-ar afecta sa-si piarda imunitatea, prerogativele si milioanele. Trecerea de la aroganta la umilinta e dureroasa.
Rebel
QUOTE (klm @ Jan 29 2011, 08:15 PM) *
Un articol interesant pe care l-am descoperit dupa interventia ta, halba: Atac fara precedent la Justitie. Cine o apara de Alianta Penalilor?; cred ca putina logica poate face sa discerni intre ceea ce este real si ceea ce este exagerat pentru a puncta o idee.


N-am cuvinte a descrie furia... Indiferent cat de feudal ar suna, eu i-as trage pe toti in teapa, le-as lua toate veniturile dobandite ilegal, iar cu ele as plati din datoria externa a Romaniei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.