Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Romania, dupa 6 decembrie 2009
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
adrian_flavius
Ba eu am recunoscut mai demult ca numai pentru eliminarea sintagmei de "stat social" din Constitutie, parca-parca l-as mai suporta pe Matroz vreo cateva luni...personal, nu am fost si nu sunt adeptul niciunei asistente sociale...ce au scris ei acolo e gargara totala, nu au cu ce si cum sa sustina asa ceva...si cred, sincer, ca totul e o mare declaratie gogonata si demagogica, avand ca scop imediat canalizarea tuturor energiilor sociale spre atingerea primului obiectiv strategic al acestei aliante, si anume detronarea lu' Baselu...

Mie mi s-a cam luat de nemunca si de stat cu mana-ntinsa...toti viseaza numai la asta...totusi, realitatea ultimei perioade mi-a permis, cu argumente reale si palpabile, sa incerc sa mai "destup" mintea unuia si a altuia, blocati in mentalitatea statul e dator sa... statul nu e dator cu nimic, trebuie numai sa-mi ocroteasca anumite libertati (cat mai multe), sa adune niste venituri (cat mai mici) pe care sa le investeasca (cat mai eficient) in interesul meu, al cetateanului, cu costuri cat mai mici/randamente cat mai mari (raport intre sume colectate si sume folosite efectiv in interesul public)...cu situatia sociala maro din ultima perioada am putut sa le explic, fara sa mai fiu luat in deradere sau in bascalie, ca ne furam caciula singuri, si ca pana nu punem mana pe munca, sanatos, nu o sa facem nimic...cu cat de trezim mai repede, cu atat mai bine...

Am spus-o si o repet: cea mai rapida solutie ar fi sa oferim posibilitatea celor cu adevarat interesati sa-si asume responsabilitatea propriei vieti, sa o faca...zero servicii de la stat, zero contributii la stat...ar fi cea mai rapida metoda de a schimba mentalitatea, dar ar declansa un haos generalizat in societate...dintr-odata, toti vampirii (si politicienii sunt cei mai mari vampiri bugetofagi...) ar cam ramane fara sange de supt...si atunci ar cam iesi in strada...si s-ar lasa cu sange...de-adevaratelea...da' zau ca s-a cam ajuns cu cutitul la os...am cunostinte care-si muta afacerile in Bulgaria si in Republica Moldova...mi-au spus verde-n fata ca prefera sa plateasca taxa de protectie la racket-ii moldoveni, decat sa mai faca ceva in haosul fiscal din Romania...nu e normal, deloc...
James Kilowatt
QUOTE (adrian_flavius @ Feb 7 2011, 11:33 AM) *
...
Vrei masuri de dreapta, adevarate? Iti dau eu imediat: cota unica de 10%, TVA redus la 10-12%...impozit pe profitul reinvestit 0%...



TVA sub 15% nu merge, nu te lasa Bruxellesul. Nici acciza 0 la carburant nu merge, cand ia PSSUR puterea trebuie sa-i excludem pe astia din UE biggrin.gif
Irlanda are o cota unica foarte joasa, si deja s-au luat in dinti cu nemtii de exemplu pe tema asta cand au fost in cacao..
adrian_flavius
pai eu nu vreau sa fiu mai catolic decat papa...cand spun taxe mici, inteleg si cheltuieli bugetare la fel de mici...adica restrangem (da' pe bune, nu numai pentru unii...) cheltuielile de la bugetul de stat...complet si total...tot functionaru', fie el cat de presedinte, sa se dea numai cu Logan, ca nu tuseste, orice achizitie de echipament de birotica sa se faca DIRECT din China, la pret de producator, si tot asa...zero intermediari, zero cheltuieli inutile...hartogaraie redusa la minim, asistenta sociala redusa la strictul necesar, sprijinirea muncii (iar cea mai buna motivatie e FOAMEA, v-o spun eu...ia sa tai in carne vie la aia de taie frunza la caini pe spinarea primariilor...sa vezi ce vin la munca, atunci cand ai nevoie de ei...altfel, iti rad in nas...pe banii tai...)
klm
Eu nu mai votez PNL. (punct)
drabisan
QUOTE (adrian_flavius @ Feb 7 2011, 03:51 PM) *
cea mai buna motivatie e FOAMEA, v-o spun eu...ia sa tai in carne vie la aia de taie frunza la caini pe spinarea primariilor...sa vezi ce vin la munca, atunci cand ai nevoie de ei...altfel, iti rad in nas...pe banii tai...)


Eu, de citiva ani, am niste tigani linga casa. Si unul din ei mai da cu saru'mina la o tigare, 5 lei, dar nu des ci doar asa, din 2-3 ori pe an. Dar dupa fiecare ninsoare gasesc masina curata. Fara sa fie zgiriata vreun mm! Daca am ceva de carat - il sun. Si unde am crescut lucrurile se miscau tot asa. Si mi se parea normal!
Multa vreme nu am inteles ca ar exista extrem de multi oameni care chiar nu vor sa munceasca. Si care prefera sa astepte "socialul". Am amici care imi bateau obrazul spunindu-mi ca sint prea rupt de ce se intimpla in tara. Si unul din ei mi-a aratat-o in cel mai clar mod posibil. Eram la el acasa, ninsese si curtea era plina sa zapada. Ne-am croit noi drum pina in casa, ne-am jucat un pic cu copii prin zapada. Si apare romanasul sa caste ochii la noi. Amicul ii zice, "gigi", iti dau 50 de ron, baga si tu la zapada. Romanasul, ca e roman, cu nationalitate conlocuitoare - "nu sefu, ca e mult de munca si oricum miine vine ajutorul". Romanasul mai inalt si mai bine facut decit noi 2 la un loc. Ok, dupa ce am obosit copii, ne-am scos cite o sticla de vin la racit, cite un pahar, am pus mina pe lopeti si ne-am apucat sa facem curatenie. Era lejer, zapada nu era apoasa, chiar era distractiv. Plus ca munceam 15 minute si faceam pauza de vinut si de tigare. Apoteotic a fost ca a venit la gard si a cerut o tigare. Evident ca nu a primit, dar ar fi meritat f... si el si tot neamul care l-a crescut.

A doua lectie mi-am luat-o de la un amic care are o fabrica de mobila. M-a luat cu el sa imi arate ca abea gaseste musterii care sa descarce camioanele cu materie prima. Covirsitoarea majoritate vor sa munceasca in fabrica, desi amicul nu pentru asta da anunt. Cert este ca a ajuns sa plateasca zilierii pentru descarcare triplu fata de muncitorii angajati. Cu tot cu taxe (bine, ca orice roman, nu plateste tot). Pentru ca nu sint oameni care sa munceasca. Vin rupti in fund de foame, dar nu vor sa puna mina la munca, or fi vreo rasa de domni si nu au aflat si restul muritorilor!


Sa nu mai zic de absolventi de facultate cu experienta zero absolut si cu idei mai reci decit experienta de cer 2000E net doar pentru ca s-au deranjat sa vina la un interviu la o companie cit de cit mare data fiind tara unde locuiesc? Am avut unu de si-a justificat cerinta prin faptul ca a terminat "o facutate prestigioasa" (Cibernetica), dar el nu intelegea foarte clar ca orice sistem de operare functioneaza pentru o infrastructura de retea si ca el habar nu are nici un minim despre tcp/ip sad.gif

HalbaSus
klm, dar de ce ai votat pana acum PNL ? (sa stii ca daca raspunzi cu ceva care contine cuvintele: dreapta, liberalism, traditie, capitalism, atunci raspunsul tau e nul biggrin.gif )

Dupa cum cred ca v-ati dat seama eu sunt mare fan al votului negativ. Adica il votez pe X ca sa-l pedepsesc pe Y care e la guvernare. Si voi explica si motivatia: eu nu cred in politicieni buni care vor binele tarii. Asa ceva nu cred ca exista iar daca exista sunt periculosi (hitler, ceausescu, d'astia). In schimb cred in principiile educatiei, reflexe pavloviene si alte d-astea, fiecare guvern in opinia mea vine cu dorinta de a face nasoale, cu cat mai prompta este reactia de sanctionare din partea societatii cu atat mai repede invata politicianul ca daca face nasoale astazi, maine e dat jos si nu mai poate fura. Desigur e un procedeu de durata, altii il practica de vreo 50 de ani si inca nu le iese perfect, dupa parerea mea Romania a mers 10 ani in spate in momentul in care l-a REales pe base, a fost un exemplu concret ca romanii sunt suficient de prosti ca dupa 5 ani de facut nasoale sa te mai voteze pt inca 5 ani... Ori ce credeti ? ca avand aceasta informatie ce vor face politicienii ? "bai esti prost ? daca base a putut sa fie reales dupa ce a facut atatea nasoale, ce ? noi o fi mai fraieri ? pai facem si noi la fel si dupa aia in campanie dam vina pe moguli si le zicem ca vin comunistii si minerii, ce pana noastra ?"
solmar
Eu am o intrebare. Nu se stia pana acum o saptamana ca vamesii iau spaga? Face cineva o socoteala prin ziarele de azi iar din lotul de arestati en-gross doar 4 sunt vamesi. E suficient sa intre in greva toti vamesii din tara si va fi haos. Credeti ca le trebuie mult sa ia decizia sa-si depuna toti demisiile!? Pentru ca fiecare vames din tara e vizat. Pe mine ma distreaza situatia. Doar 4 din cati sunt, 70? E ridicol... e o gluma!
Sunt inca cateva profesii in tara care pot genera haos: controlorii de zbor, pilotii, capitanii de port, medic de urgenta/pe salvare, politist de frontiera, acarii, vatmanii, controlorii de trafic de la metrou...


T u d o r
Sper s-o faca. Sunt vizati pentru ca oriunde in zonele de frontiera cresc vile uriase, masini luxoase pe numele unor amarati care n-au nici dupa ce bea apa. Nu vreau sa generalizez dar cati vamesi sunt cinstiti si corecti? Are cineva curaj sa avanseze un procent? Stiu dintr-o sursa foarte sigura ce nebunie era in vama aia. Nenorocirea mare nu e doar ca trecea contrabanda ca la ea acasa, dar ganditi-va cate persoane au trecut pe acolo fara ca macar sa se stie cum le cheama. Cred ca daca aparea Omar Haysam acolo cu 50 euro in pasaport aia nici nu bagau de seama cum il cheama.
Asa poate onor guvernul se va gandi la solutia aleasa de vecinii bulgari, ma refer aici la externalizarea serviciului vamal catre o firma britanica. Incasarile au cunoscut un boom imediat ce s-a facut transferul asta, oare de ce?! Eu as prefera o firma din Norvegia daca mi se permite. Propun aceasta masura si in platforma program a PSSUR. Asa nu va mai trebui sa punem taxe de inmatriculare pe cilindree si alte nazbatii. Sa avem toti Corvette-uri si alte V8-uri pe banii contrabandistilor. biggrin.gif

In alta ordine de idei nu trebuie doar sa stii ca unii iau spaga, trebuie sa dovedesti. Pentru asta s-a lucrat sub acoperire de peste 1 an, s-au strans probe, s-au facut inregistrari, etc. Cand a fost gata dosarul pac! si rata cade.

Halba, eu am fost ofertat acum 10-11 ani (inainte sa aleg PD) sa ma inscriu in PNL. Sincer catre liberalism am inclinat de la inceput, am ales PD pentru ca in PNL local erau niste personaje care mi-au displacut profund si asta a fost povestea. Sunt convins ca si klm are acelasi tip de inclinatie liberala si a gasit cea mai apropiata platforma acolo, la PNL. Dar dupa alianta asta nici nu-l judec pentru ce a zis, ba din contra. Nici un liberal adevarat (adica unul care crede in liberalism, nu cei de conjunctura) nu va mai merge cu partidul asta. Cunosc personal primari PNL si alti oameni vechi si convinsi de acolo care au zis ca nu vor mai merge cu Antonescu si PNL cat timp identitatea partidului va fi intinata de ideile de stanga si de alianta de stanga. De altfel l-ati vazut pe Stavarache azi ce-a zis, nu? Sunt foarte multi ca el dar n-au avut curajul sa o spuna. Respect pentru Orban pentru verticalitate. Stiu ca pentru tine asta nu inseamna nimic si doar caderea lui basescu te poate face fericit dar nu toti oamenii voteaza negativ. smile.gif
Baby Blues
QUOTE (solmar @ Feb 7 2011, 10:55 PM) *
Eu am o intrebare. Nu se stia pana acum o saptamana ca vamesii iau spaga? Face cineva o socoteala prin ziarele de azi iar din lotul de arestati en-gross doar 4 sunt vamesi. E suficient sa intre in greva toti vamesii din tara si va fi haos. Credeti ca le trebuie mult sa ia decizia sa-si depuna toti demisiile!? Pentru ca fiecare vames din tara e vizat. Pe mine ma distreaza situatia. Doar 4 din cati sunt, 70? E ridicol... e o gluma!
Sunt inca cateva profesii in tara care pot genera haos: controlorii de zbor, pilotii, capitanii de port, medic de urgenta/pe salvare, politist de frontiera, acarii, vatmanii, controlorii de trafic de la metrou...

Daca ne oprim la medici si la politisti de frontier , astia nu prea au voie saa greva la slvare exista alternativa SMURD-ului biggrin.gif . Lasand gluma la o parte, cam toti, mai putin politistii de frontiera, sunt platiti binisor fata de media . Un politist de frontiera iesit din scoala este platit undeva cu 1100- 1300 de lei, in conditiile in care majoritatea nu sunt din localitatea undeisi fac serviciul s.a.m.d. Ca iau spaga sau nu iau , este o problema care trebuie dovedita individual.
Mai jos un punct de vedere foarte bine strcturat care radiografiaza foarte bine problemele din sistemul politiei de frontiera dar si foarte multe din sistemul de ordine si siguranta publica a tarii.

http://www.snppc.ro/comunicate.php?id=245
Baby Blues
Revin c-o problema legata de aderarea romaniei la Schenghen si discutiile politicienilor nostri care ii tot dau inainte ca partea tehnica ce priveste romania, cum ca ar fi fost realizata, bla, bla, bla. Ce nu inteleg politicenii nostri sau nu vor sa priceapa ori nu vor sa ne lase sa intelegem, este faptul ca platformele tehnice care ne interconecteaza cu tarile din Schenghen , sunt manuite tot de oameni iar atat timp cat niste semnalari (persoane, bunuri, etc date in urmarire) nu sunt introduse atunci cand trebie sau cum trebuie de personalul roman prost platit , nemotivat de stat sau motivat de infractori, nu vor putea sa faca sistemul sa mearga niciodata. Auzeam ca Marea Britanie sau cetatenii acestei tari se tem de faptul ca datele acestora ar putea ajunge pe mainile polititstilor romani. Pai atat timp cat un politist roman castiga undeva putin peste 200- 250 de euro, te astepti ca el sa sa joace corect dupa reguli daca tu ca stat iti bati joc de el? Si chestia asta se poate plia pe foarte multi functionari publici blamati de colegii forumisti. Atat timp cat un lucrator de Garda financiara castiga 1000 de lei, te astepti sa combati evaziunea fiscala in romania? La ce mai facem gargara la televizor? Pana n-o sa vad Garda financiara in uniforma, cu masini cu girofar, inarmata si cu calitate de politisti judiciari, n-o sa vad niciodata combatuta avaziunea. Azi Garda Financiara se lauda c-a descoperit evaziune, politia la fel si nu cred ca cunoasteti vreunul vreun delapidator sau evazionist care sa fi facut inchisoare pentru fapte economice. Am zis biggrin.gif
T u d o r
Nimeni la garda nu ia 1000 lei pe luna, mult mai probabil iau cam toti banii astia pentru o saptamana. In rest ai perfecta dreptate, trebuie gasit un punct de stabilitate la intersectia dintre curba incoruptibilitatii si cea a salarizarii.
solmar
Baby Blues,
prea lung textul, daca am timp il citesc maine.

In schimb cat eram la dus mi-au trecut prin cap cateva chestii. Traim totusi niste paradoxuri. Vames fara spaga e absurd, n-are logica nici miza si probabil va fi interesant de urmarit subiectul. De aici si rationamentul urmator. In Romania sunt dintr-un punct de vedere putini care pot trai strict by the book, sa respecte strict regulile. Sa zicem ca de maine statul de drept functioneaza la 95% din capacitate (100% e imposibil), nu la 25% cam cat e acum. Eu si probabil multi dintre noi am putea trai dupa reguli. Dar sigur nu ne-ar mai place. Unii n-ar da doi bani pe reguli iar majoritatea ar asculta de ele fara sa comenteze cu conditia sa nu-i afecteze prea mult. Sa nu te bagi inainte, sa nu dai o spaga, sa nu iei o spaga, sa nu faci un aranjament sau o smecherie, o cioranie, sa nu chiulesti, sa nu fentezi, sa nu (foto)copiezi ceva la birou, sa nu iei un pix tot de la birou (eu si acum plang dupa un pix cu agatatoarea din argint masiv pe care mi l-a imprumutat un functionar sa bifeze ceva), sa nu dai un fax, un telefon "afara" de la serviciu, sa nu faci un plin de benzina cu cardul firmei, sa nu te dai mare cu cineva sau ca esti cineva si problema ta are prioritate in fata celorlalti, sa nu dai un telefon unei "cunostinte"... viata cotidiana e plina de exemple pe care nu le mai bagam in seama.
Paradoxal vrem ceva ce nu e dorit de restul populatiei. Vrem reguli si standarde mai ridicate dar ....
T u d o r
Tu nu zici rau Solmar. Dar mare parte dintre cele enumerate de tine nu sunt acte de coruptie in adevaratul sens al cuvantului ci mai degraba gainarii. Act de coruptie inseamna licitatii masluite, inseamna spagi, comisioane. Pentru a face/nu face ceva, cu un scop determinat. Daca dai un telefon de pe scula firmei nu cred ca te poate incadra cineva la coruptie. biggrin.gif
Problema noastra e coruptia generalizata, statul parazitat de cei din interiorul lui. Eu nici macar nu-i fac vinovati pe cei care ofera spaga. Daca tu vrei sa castigi o licitatie si pentru asta imi oferi mie o felie de tort nu te fac pe tine vinovat daca o iau. Tu faci tot ce poti pentru a-ti crea plusvaloarea, raul il fac eu.

Bechtel nu e vinovat de contractul incheiat cu statul roman ci Nastase. Pardon, nu a fost dovedit. smile.gif
Rebel
QUOTE (HalbaSus @ Feb 7 2011, 09:11 PM) *
Dupa cum cred ca v-ati dat seama eu sunt mare fan al votului negativ. Adica il votez pe X ca sa-l pedepsesc pe Y care e la guvernare. Si voi explica si motivatia: eu nu cred in politicieni buni care vor binele tarii. Asa ceva nu cred ca exista iar daca exista sunt periculosi (hitler, ceausescu, d'astia).


Exista politicieni care vor binele tarii. Numai ca nu trec de "filtrul" politic ori nu sunt acceptati in vreun partid... ca mana cealalta nu are ce spala.
Toti cei care vin sa faca intr-adevar ceva, trebuie sa aiba o mana de fier , prin urmare, ori sunt Tepes ori Ceausescu, ori Pazvante cel crunt. Nu este numai natia romana, orice natie trebuie tinuta in struna si pusa sa respecte legea, oamenii sunt aceeasi peste tot.
Eu din cate vad, voi vreti legea aplicata, dar nu la voi; la vecinul. Si uite asa, asta se amplifica pana la nivelul la care ala mare, scapa de urmarire penala...

Treaba aia cu votul negativ este o abureala fara sens, ce sa-ti zic, ma insor cu Tanta cea urata ca sa-i fac in ciuda Ilenei... Adica, daca tot nu-mi place de ala ma duc si-l votez pe celalalt in ciuda faptului ca ala nou poate fi de 10 ori mai tantalau? Si mai fac si eforturi pentru chestia asta? Glumesti sper.
Mi se pare mie sau seamana izbitor cu treaba aia cu "capra vecinului?"
lasa-l mah, in plata domnului pe ala puturos, concentreaza-te catre pozitiv, aia care nu merita atentie trebuie lasati la o parte si gata.

QUOTE (HalbaSus @ Feb 7 2011, 09:11 PM) *
In schimb cred in principiile educatiei, reflexe pavloviene si alte d-astea, fiecare guvern in opinia mea vine cu dorinta de a face nasoale, cu cat mai prompta este reactia de sanctionare din partea societatii cu atat mai repede invata politicianul ca daca face nasoale astazi, maine e dat jos si nu mai poate fura.

Cat de repede? La fiecare 5 ani dupa ce si-au umplut caruta? Ce inseamna "cu atat mai repede"? Cetatenii au o viata si aia trece pe langa ei asteptand pe Alexandru cel Bun care sa schimbe ceva, la fiecare mandat ii pui sa voteze cu alalalt ca sa-l amendezi pe celalalt? Uiti ca fiecare nou venit e flamand?

Vorbeati de imn ca e basit si depasit, bla, bla, depasiti sunteti voi, cei care nu pricepeti... imnul ala este up-to-date bine merci dar lumea inca doarme...
Daca unul nu merge le Rompetrom sa boicoteze pretul, vine Gigi de la colt sa-i f... meciul ca lui ii trebuie si ii e lene sa mearga la OMV de exemplu. Natia romana a uitat notiunea de UNITATE!

Uite, eu nu-s canadian dar traiesc aici, dau bani la orfelinat, la cancer, m-am dus la primarie sa imi spun off-ul despre cartierul meu, etc. Cand s-a propus boicot la o chestie in oras hop si eu sa ma conformez, si uite asa au inteles aia ca nu le merge cum vor. Dar n-am vazut pe unul sa strice jucaria.


Votul este unul dintre drepturile supreme, altii nu il au si ar muri pentru el, pe voi va doare la salata. Mergi la vot pentru tine, nu pentru celalalt.
HalbaSus
QUOTE
Cat de repede? La fiecare 5 ani dupa ce si-au umplut caruta? Ce inseamna "cu atat mai repede"? Cetatenii au o viata si aia trece pe langa ei asteptand pe Alexandru cel Bun care sa schimbe ceva, la fiecare mandat ii pui sa voteze cu alalalt ca sa-l amendezi pe celalalt? Uiti ca fiecare nou venit e flamand?


Este ca si cu gazonul englezesc, stii bancul nu ? cand niste manelisti cu vile noi merg in vizita in anglia si vad in curtea unui castel un gazon perfect intins pe cateva hectare... hotarasc sa isi faca si ei la vilele lor si intreaba portarul cum de e asa perfect gazonul, asta raspunde "ahh, e simplu, in fiecare an vine in iulie se tunde gazonul" "cum ? doar odata pe an ?" se mira manelistii.. "Da, odata pe an... tot asa de vreo 500 de ani incoace". Nu stiu daca vor trebuii 50 sau 500 de ani, stiu doar ca votul este mai eficient ca instrument de sanctionare decat de promovare.

QUOTE
Uite, eu nu-s canadian dar traiesc aici, dau bani la orfelinat, la cancer, m-am dus la primarie sa imi spun off-ul despre cartierul meu, etc. Cand s-a propus boicot la o chestie in oras hop si eu sa ma conformez, si uite asa au inteles aia ca nu le merge cum vor.


Pai si eu ce latram ? Banuiesc ca daca primarul in ciuda boicotarii sau actiunilor voastre nu isi revizuieste atitudinea, la alegeri votezi pe altul iar motivatia este mai degraba aceea de sanctionare a actualului primar decat convingerea ca cel pe care il alegi va fi mai bun.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Feb 8 2011, 01:34 AM) *
Daca dai un telefon de pe scula firmei nu cred ca te poate incadra cineva la coruptie. biggrin.gif


Tudor, n-am spus ca astea sunt acte de coruptie, doar ca vorbim de rutina. Suma tuturor acestor mici gainarii e un mare furtisag la scara nationala. Nu vrem sa recunoastem dar asta e adevarul. Pana si replica ta (desi e foarte adevara si deloc deplasata) e normala. Starea actuala e starea noastra normala, a tuturor romanilor.

Dar faptul ca cineva suna de pe telefonul firmei (ca tot avem exemplul asta la indemana) e o premiza ca intr-un viitor apropiat sau indepartat o sa mai dea un telefon, o sa ia si un top de hartie, un bec, un caiet, o cana, un prosop, un plin de benzina, niste documente pe un stick...

Am inchis ochii pana acum la spaga la vames, doctor, militian, popa, scoala, butelie, telefon (daca va aduceti aminte cum era sa-ti pui un telefon pe vremuri), etc... Iar acum ne-am saturat, numai toleram coruptii! Si astfel am decretat vames = coruptie/spaga. Cand vamesii au cerut oficial salarii de 1-2000 de euro si au garantat ca nu se mai ia spaga li s-a spus sa stea in banca lor ca e bine asa (aveau salarii de 2-300 euro). Acum nu mai e bine si trebuie sa le taie capetele. Daca vrem vamesi fara spaga vom plati salarii de 2-5000 euro. Peste 3 luni de zile statul roman va urla ca nu are bani la buget de unde sa plateasca salarii la acest nivel si ca astea sunt salarii nesimtite. Asta in contextul in care si Base si Blaga provin din sistem si stiu in in detaliu ce inseamna vama si care e amploarea fenomenului.

Sa nu fiu inteles gresit, nu aprob fenomenul coruptiei dar nici nu cred ca s-a pocait Base. Atat timp cat el si-a asezat famiglia bine intr-un interval de 6-7 ani si apoi s-a apucat de curatenie si nu invers (adica intai curatenia iar famiglia sa stea in banca ei) am tot dreptul sa am indoieli.

James Kilowatt
Eu cred ca e naiv sa crezi ca ACEEASI oameni, daca le maresti salariul de 10 ori vor deveni brusc incoruptibili. Mai ales ca "sistemul" lor e perfectionat si stiu ca se vor acoperi unii pe altii in caz de probleme. In plusn nu e mai bine sa fie in continuare corupti si sa ceara salarii de 100 ori mai mari? Daca tot a mers o data....

Nu, nene, ii dai pe TOTI afara, sau cel putin pe TOTI carora parintii si-au facut castele din pensii de 100€, si pui unii noi-nouti, carora le dai salarii de 10 ori mai mari. Mesajul trebuie sa fie clar: esti bine platit, dar daca apar dubii, ati zburat ca si cei dinaintea voastra si aducem vikingii in locul vostru. Nu ma intereseaza ca a furat cel de alaturi, daca nu l-ai dat in gat inseamna ca esti fie corupt (ai partea ta) fie incompetent (esti un bou care nu se prinde), asa ca zbori odata cu el.
Sa se pazeasca unii pe altii.

Si trebuie rotiti periodic si aleator in asa fel incat eventualele mafii formate sa nu poata fi foarte stabile. Numai bine cat te-ai prins care ia si care nu ia, cat e partea sefului etc, si ai si zburat si o iei de la capat in alta parte.
adrian_flavius
Asta suna ca ideea mea cu lista neagra de acum ceva timp: sa se faca o lista cu ORICE functionar care a fost dovedit, vreodata, ca fiind corupt, si nici el, nici neamurile lui, pana la cel putin gradul IV, sa nu se mai poata angaja vreodata la stat...ce ziceti, o trecem la PSSUR? asta chiar ar fi o super-masura coercitiva...un exercitiu de auto-corectie...
James Kilowatt
Daca faci cum propui tu risti sa mearga pe principiu "mai bine fur cat pot acum, ca daca fura frati-miu nu mai apuc... mai bine sa zboare el din cauza mea decat eu din a lui"

Nu poti sa-l condamni pe frati-su ca e el corupt.... decat daca admiti ca e ereditar, deci intr-un fel e nevinovat, nu e alegerae lui biggrin.gif
In schimb poti sa-l pui pe el pe lista neagra, iar pe rudele de gradul 4 sa stai cu ochii si la prima abatere au zburat si ei.
Probabil in felul asta cei mai incoruptibi functionari vor fi cei cu neamuri corupte biggrin.gif

Oricum, trebuie scapat de "generatia" actuala. Repet, degeaba celor de acum le maresti salariile, nu-si vor schimba metehnele. Si nu e vorba doar de coruptie, e vorba de profesionism in general. Mie lipsa salariilor ca scuza pentru coruptie si pentru incompetenta mi se pare subtire rau. Adica, daca ai salariu mic, nu poti da mai repede cu stampila pe hartia din fata ta? Iar daca le dai salariul de 10 ori mai mare vor lucra asa?
http://www.youtube.com/watch?v=W-6I60TYZgk
adrian_flavius
Mda, s-ar putea sa ai dreptate...

In alta ordine de idei, ii cam dau dreptate acestui reprezentant al oamenilor de afaceri...din pacate...pe principiul scapa cine poate, adaptat la zi in forma plateste cine vine dupa noi...
solmar
JK
Trebuie schimbata toata functionarimea din Romania. Probabil e o lectie buna sa incepi cu vamesii si dupa aia cu militienii, etc. Dar trebuie schimbata toata lumea nu inceput in forta si esuat furtunos cum s-a mai intamplat. Iar asta inseamna ca trebuie schimbat ceva la ADN-ul nostru pentru ca vrei, nu vrei toti suntem romani si am comis-o la un moment dat fie ca a fost un act nevinovat (un buchet de ghiocei lu' tovarasa') sau unul flagrant (un plic sefului pentru o promovare sau plicul la doctor). Exemple sunt destule...

Fara suparare, dar daca incep sa ciripeasca vamesii/militienii/doctorii/securistii vor cadea capete incoronate si in momentul in care astia de la putere (si in opozitie ca tot la putere se cheama) isi vor vedea reputatia (de fapt fotoliile si avantajele) pusa in primejdie atunci toate arestarile astea spectaculoase vor inceta iar pe dosare iar o sa vina nenea ala cu saculetul lui de praf...

Asa ca operatia a reusit, pacientul e mort!
James Kilowatt
In Romania poate sa ciripeasca oricine, poate fi prins in flagrant chiar, nici un cap de sus nu va cadea vreodata. Tocmai asta e una din problemele fundamentale.
solmar
Raspunsul la toata tevatura cu vama e concentrat in continuare: "Dan Păsat scapă de arest. Deputații au respins solicitarea procurorilor". N-are sens sa adaug nimic atat timp cat in tara sunt doua justitii paralele...
RUE
acolo e greseala: daca dadea la vames salariu de 5000 lei (parerea mea este ca e o suma buna, nu e cazul sa i dai 10 000 usd pe luna ca sa nu fie corupt si sa faci diferente intre obiectele muncii), daca zici si 2000 euro pe luna, dar la cea mai mica banuiala sa aiba responsabilitatea asupra averii, cu semnatura notariala ca pierde tot, e dat afara, bagat la puscarie etc se incasau sume la buget muuult mai mari si era mai multa demnitate in tara asta.
politistii? in toate statele, si alea de lumea a 3 a, au salarii barosane, fata de pulime, nedrept dar util.
sa-i dai prima de 500 euro la functionar daca refuza o spaga si anunta flagrantul de o sa se teama toti sa dea o spaga.

cateva din astea sa se aplice, imposibil pt romania!
Lucian107416
m-as mira sa se gaseasca un numitor comun, adica un salariu care sa astupe lacomia vamesilor etc. Astia fac zeci de mii de $ pe luna. Sistemul e CORUPT pe de-a-ntregul, Asta e buba. Ce-are sula cu prefectura? Important e controlul. Iar marimea/micimea salariului nu justifica furtul, caci pana la urma asta e. Astia nu fura din cauza ca au salarii mici, ci pentru ca POT si pentru ca TREBUIE. Cotele lor saptamanale ajung pana la ministru!!!!
Prin toate filmele americane politistii se plang ca au venituri mici. M-as mira ca realitatea sa fie tocmai opusul.
Parere personala: toate categoriile sociale, in special cei ce MUNCESC merita salarii de mii de lei in contextul actual din Romania. Din pacate nu e sustenabil economic un asemenea proiect deocamdata.
solmar
Rue
ii dai 2000 sau 5000 si peste 30 de ani il scuipi ca are pensia prea mare... nu exista un criteriu. apoi in stabilirea unui salariu apar si competentele si meritele personale... Fara misto iti spun ca acea discutie a existat intre vama si ministrul de resort/guvern. Acum nu stiu cine si cand dar la solicitarea vamesilor sa fie platiti pentru a ignora spaga li s-a zis pas. Probabil ca daca li se marea salariul urma un val de revendicari din partea altora... cert este ca orice lucru lasat in voia sortii evolueaza in timp.

Acum ar trebui schimbati toti vamesii din Romania. Ce pui in loc? Cine se ocupa de vama in timpul asta? Cate procese urmeaza? In cate vor castiga vamesii? In cate va castiga statul?

Fara gluma dar mi se pare o razbunare ieftina a lui Basescu ca n-am fost primiti in Schengen. Iar daca vor intra la bulau cativa vamesi nu poti sa le inchizi gura la toti, nici familiilor lor ...
T u d o r
QUOTE
Acum ar trebui schimbati toti vamesii din Romania. Ce pui in loc? Cine se ocupa de vama in timpul asta? Cate procese urmeaza? In cate vor castiga vamesii? In cate va castiga statul?


Externalizare! Asta e solutia. Nu mai gasesc unde am citit dar beneficiile pentru statul bulgar din aceasta actiune sunt de sute de milioane de euro anual.
solmar
Exista multe variante mai ieftine decat circul de la tv. Inclusiv externalizarea. In momentul in care vamesii vor incepe sa-si scrie memoriile:
- cum ii suna cutare ministru pentru un export sau import
- cum ii suna cutare politician

Fara suparare dar veniturile la stat prin prisma vamii nu vin din micul trafic (ceea ce vi se arata la tv). Voi uitati ca prin vami trec marfuri. Nu intotdeauna toate actele sunt perfecte (chiar fara intentie de fraudare) si oare cate telefoane au primit acesti vamesi pentru a schimba o incadrare sau a nu observa ceva sau pentru a se misca mai repede ca e urgent. Uitati ca printre cei care fac afaceri sunt in proportie de 80% milionarii si politicienii nostri. Probabil ca acum au si ei (politicienii) telefoanele inrosite de apelurile vamesilor/politistilor de frontiera/samd... O mana se spala pe alta. Nu credeti ce vedeti la TV. E praf in ochi.

Follow the money! E un principiu al dracului de bun. Micul trafic nu inseamna decat plevusca.
T u d o r
Sa le scrie, sa se stie. Intrebarea e daca se vrea sa se mearga catre varful piramidei. E evident ca din spaga se ducea o suma in sus, cat de sus?!

Si da, cand se vor aresta si condamna cei care comanda transporturile grele atunci va insemna ceva. Totusi nu inteleg de ce e praf in ochi ce s-a facut. Ai prefera sa fie batista pe tambal ca pana acum? Eu stiu ca noua romanilor nu ne convine nimic dar obiectiv privind situatia eu cred ca in problema anticoruptiei se misca ceva, chiar daca timid.
Baby Blues
QUOTE (solmar @ Feb 8 2011, 07:35 PM) *
Exista multe variante mai ieftine decat circul de la tv. Inclusiv externalizarea. In momentul in care vamesii vor incepe sa-si scrie memoriile:
- cum ii suna cutare ministru pentru un export sau import
- cum ii suna cutare politician

Fara suparare dar veniturile la stat prin prisma vamii nu vin din micul trafic (ceea ce vi se arata la tv). Voi uitati ca prin vami trec marfuri. Nu intotdeauna toate actele sunt perfecte (chiar fara intentie de fraudare) si oare cate telefoane au primit acesti vamesi pentru a schimba o incadrare sau a nu observa ceva sau pentru a se misca mai repede ca e urgent. Uitati ca printre cei care fac afaceri sunt in proportie de 80% milionarii si politicienii nostri. Probabil ca acum au si ei (politicienii) telefoanele inrosite de apelurile vamesilor/politistilor de frontiera/samd... O mana se spala pe alta. Nu credeti ce vedeti la TV. E praf in ochi.

Follow the money! E un principiu al dracului de bun. Micul trafic nu inseamna decat plevusca.

Cand ne referim la micul trafic , nu ne referim numai la traficul de marfuri- diverse bunuri luate de romani de prin strainatate si vandute in Romania.
Ca sa avem o imagine completa atraficului de bunuri (tigari, etc), acest mic trafic de care zici tu ca nu e decat plevusca, are un sistem piramidal foarte bine organizat. Sa nu credeti ca toate persoanele care trec prin vama n-au un sistem organizat de distributie a tigarilor, produselor de plasare la magazine, de falsificare a documentelor contabile a societatilor comerciale. Gandeste-te ca pe langa tigarile alea treceau si droguri, arme, etc. Nu e asa simplu cum gandim , deoarece sub umbrela micului trafic se face si marele trafic s.a.m.d. Credeti ca pe langa tigari si altele nu treceau si tirurile smecherilor?Daca suntezi micul trafic , suntezi si marele trafic.
Parerea mea este ca in afara de circul mediatic, evident dorit de polticieni, in spatele unei astfel de operatiuni sta o munca de luni de zile a catorva zeci sau sute de politisti si procurori iar greul de abia acum incepe. Nu cred ca e foarte usor sa intri intr-o lume asa inchisa cum e cea a vamesilor unde fiecare se cunoaste cu fiecare, pentru a proba faptele respective iar ofiterii sub acoperire cred ca au avut o viata foarte grea. As dori ca cei ca noi, care cred ca e simplu sa probezi fapte in care ambii faptuitori (cel care da si cel care ia mita) sunt multumiti cu ceea ce-au facut, sa se puna in locul celor care au muncit .
solmar
Tudor
Pentru ca in realitate e un razboi intern Base/Blaga+Berceanu care e prezentat romanilor la TV, cu confeti si artificii, ca fiind o mare lovitura adusa coruptiei. In fapt e o mare lovitura de imagine: Blaga ia la cunostinta ca daca misca in front o sa-l doara, Berceanu a primit aceeasi lectie acum o luna... Sunt curios cine o sa mai aiba curajul sa vorbeasca neintrebat in PDL? Cu o exceptie, Nuti. Doua, EBa.

Pentru a pastra specificul de pana acum, la urmatoarea actiune in forta trebuie neaparat sa trimita pentru transportul arestatilor cel putin avionul prezidential, un avion Hercules, un submarin, o unitate de parasutisti, 2000 de tarani gospodari, neinfricati si suparati pe corupti, un batalion de politisti calare, 10 masini de pompieri, SMURD-ul de pe 2 judete si un sobor de preoti, de la episcop in sus! Si da, un regizor cel putin de calibrul lui Sergiu Nicolaescu sa aiba vedere in spatiu cu atata figuratie. Pentru succesul la publicul de toate varstele, toate televiziunile din EU vor fi anuntate cu 24 de ore inainte, pentru a se putea pregati corespunzator.

BB
Inchideai toate duty-free-urile din frontiera de acum 2 ani (asta e marul discordiei) si eliminai 90% din traficul de tigari. E lunga povestea. Iar circul mediatic nu e deloc dorit de politiceni in cazul de fata. Doar cativa au de castigat din circaria asta.
T u d o r
Cred ca e evident ca actiunea asta dureaza de multe luni, inainte lejer ca Blaga sa dea de inteles macar ca ar gandi sa candideze la presedintia PDL. Cum reusesti tu sa le rastalmacesti pe toate nu inteleg. Nu esti la fel de suspicios si in privinta noii aliante? biggrin.gif Adica criticam intr-una tot ce face puterea dar trecem cu usurinta cu vederea ca nici PNL nici PSD n-au facut nimic (rien, nada, nothing), nici macar la nivel de imagine inpotriva coruptiei. Ne vaitam toti pe aici ca ne sufoca coruptia dar daca Basescu e implicat in lupta asta mai bine ne lipsim. Un lucru bun e un lucru bun si atat. Btw, Mazare nu e unul dintre cei mai mari (banuiti) corupti din PSD? De unde are el averea, atat cea etalata cat si cea ascunsa?
Rebel
Exact ce spunea Lucian mai sus voiam si eu sa subliniez: adica de ce sa dam vamesilor salarii mai mari?
Nu zic ca oamenii nu ar trebui sa primeasca salarii mai mari si sa o duca mai bine dar de ce vamesilor? Asta e spor ca lucreaza cu mainile in borcanul cu miere si n-au voie sa duca la gura?blink.gif
Fara absolut nici o iintentie de a jigni pe cineva dar cu ce sunt ei mai presus ca un altul de lucreaza la o fabrica, o institutie. Am mentionat ca unii sunt inculti, nasoi, fara bun simt sau badarani, nici macar salariul actual nu il merita?
Furtul este furt si trebuie pedepsit ca atare! PUNCT!

El este primul ofiter care primeste lumea in tara, ne saluta strainii. Pai citeam undeva ca au cerut spaga la trupa AC/DC cand au fost in vama? Pai boul ala, care taman la asa o trupa a facut chestia asta este un dobitoc fara limite. In fapt, nu doar a cerut spaga si si-a incalcat atributiile de serviciu dar a facut tarii un deserviciu imens! Macar de-ar avea notiunea asta de a stii cat, cum si la cine; se vede insa treaba ca nu le mai ajunge., Dus la zdup si saturat acolo, pus la munca nu la sala de forta si platit pentru munca respectiva asa cum este platit un muncitor normal, ca apoi salariul sa mearga in bugetul statului.

Ce pregatirea lui Peste are vamesul asta de el e indreptatit sa-ti ceara in comparatie cu un inginer de la Brasov, un doctor din Galati sau un antrepreneur din Bucuresti?

Stiu si eu un vames, bai, o duce bine baiatul, a "realizat" ala in 4 ani ce n-am realizat altii in 10. Nu am nimic cu nimeni dar nu sa se faca diferentele astea. De aceea se ajunge sa se cumpere postul, e rentabiul bre ce pana mea!

Si acum sa zic si partea cealalta, personal am avut parte de baieti finuti in aeroport la Baneasa, tot timpul mi-au urat cu zambetul pe buze "Bine ati venit acasa!" si au avut maniere.
As vrea doar sa fie toti baieti cu bun simt. Eventual as face un sistem de recompensare, in functie de cate lucruri ilegale au prins si confiscat, la sfarsit de an, sa le dea si lor un procent care sa ii stimuleze si sa ii faca sa se simta utili si apreciati legal. Nu zic ca sa nu le dam salarii dar tara asta nu va creste niciodata daca dam la unii si la altii nu. Ar trebui fiecare sa inteleaga ca totul creste in momentul in care fiecare isi face treaba.
solmar
Tudor
crezi ca am vreun motiv de mandrie cu Mazare, Iliescu si toata gasca? Sau cu noua alianta care face pasiente si sondaje ... in loc sa faca ceva. N-am si nici n-am avut vreodata. Iar acum mi-e tare frica ca in secunda in care Basescu (daca le iese pasienta) o sa fie debarcat, toate scandalurile vor fi date uitarii, noi o sa halim in continuare circ pe paine si politicienii nostri isi vor da mana prin spatele cortinei.

Dar daca nu vezi printre randuri care e de fapt circaria de ieri atunci sa nu te miri cand o sa trebuiasca sa-i dai explicatii lui Nuti cu privire la indeplinirea planului pe linie de partid. Pentru ca in curand guvernul va fi un mare minister gestionat de Udrea.

T u d o r
Mai Rebel nu le da idei cu recompensele ca vorbesc eu cu ei sa-ti descoasa si fermoarul la pantaloni sa vada daca nu cumva ai marfa de contrabanda acolo. Asta seamana cu baremul de amenzi al politiei.

In alta ordine de idei repet: externalizare la o firma privata dintr-o tara de preferinta nordica. Daca nu poti controla un fenomen da-l la altul care poate.

@Solmar: Nuti asta e cam singurul ministru care a miscat ceva cu idee si continuitate in actiune. Macar pe partea de fonduri europene (cele care ii apartin ei) se vede cu ochiul liber schimbarea. Oricum nu cred ca Nuti reprezinta ceva in ecuatia asta, ea nu e altceva decat coada de topor a lui Basescu. Are o imagine controversata, are un istoric destul de "gri", nu e o optiune pentru conducerea partidului. De altfel Basescu a si nominalizat pe cativa iar ea nu se regasea acolo. Astea nu ca mi s-ar rupe de cine va fi noul sau vechiul presedinte PDL.
In alta ordine de idei am vazut ca au saltat o gramada de alti vamesi de pe la alte vami din tara. Probabil il vizeaza foarte clar pe Blaga, seful lor. biggrin.gif E o actiune concertata, urmarita de foarte mult timp si chiar daca tu nu vei crede ca e altceva decat un circ mediatic crede-ma ca rezultatele pe mine ma bucura ca si cetatean. Daca se aresteaza toti coruptii (chiar si intre ei, cum zicea flacaul din fruntea PSD) eu am de castigat. Sa se aresteze unii pe altii. Si din PDL si din PSD si din PNL si mai ales din PC. E ceva gresit in felul cum gandesc?
solmar
Ai uitat-o pe Boagiu! Adu-ti aminte ce furtunos a inceput si cate autostrazi a inaugurat de atunci. Te-a pacalit Base... nu stii sa-l citesti daca nu observi ce frumos pliveste buruienile de pe aleea lui Nuti. Ca cetatean e chiar recomandabil sa te bucuri ca sunt sacrificati pionii. Ar fi si pacat ca DNA-ul sa atace nebunii, caii, turele... Regele si regina au imunitate, asa ca nu pot fi atacati. Daca se poate transmite meciul la TV e si mai bine! Ca doar e oferta la cablu... cablu + telefon si internetul e gratis!
klm
CITAT(HalbaSus @ Feb 7 2011, 07:11 PM) *
klm, dar de ce ai votat pana acum PNL ? (sa stii ca daca raspunzi cu ceva care contine cuvintele: dreapta, liberalism, traditie, capitalism, atunci raspunsul tau e nul biggrin.gif )

Probabil ca pare greu de crezut ca o persoana de 19 ani (atat aveam la primele alegeri) tine cont de doctrine, principii, intelege cum si-ar dori sa fie "piata libera" chiar daca abia termina liceul, judeca valoarea unui tot unitar ca suma valorilor membrilor sai, putea face comparatii intre aia si ailalti.
OK, atunci sa incercam altfel: in ce doctrina se regaseste un egoist?
Una solidara cu "clasa muncitoare"? Imi pare rau, ii respecta pe toti oamenii insa nu se vede printre ei, nu le intelege modul de gandire, nu este de acord cu felul in care inteleg sa-si conduca vietile.
Una conservatoare? Nici asta; desi in tinerete socialismul se voia reformator, s-a dovedit ca reforma asta tine pana ajunge la putere apoi se transforma in cea mai conservatoare entitate.
Una de centru? Haideti sa fim seriosi: in politica nu exista centru, nu exista cale de mijloc; de ex, n-ai cum sa vrei in acelasi timp cota unica si praguri de impozitare.
CITAT(HalbaSus @ Feb 7 2011, 07:11 PM) *
Dupa cum cred ca v-ati dat seama eu sunt mare fan al votului negativ.

Iti respect optiunea insa mie mi se pare o mare prostie.
Cred ca JK sau Rebel (va cer scuze pentru neatentie) a folosit o metafora mai mult decat expresiva ca sa te contrazica; nu, Halba, niciodata nu voi vota negativ decat ca unica solutie (eu am fost unul dintre cei care a optat pt Vadim in dauna lui Iliescu in turul 2 pentru ca altfel imi cadea mana; prefer sa votez un prost in dauna unui ucigas prost).
CITAT(Rebel @ Feb 8 2011, 02:33 AM) *
Votul este unul dintre drepturile supreme, altii nu il au si ar muri pentru el, pe voi va doare la salata. Mergi la vot pentru tine, nu pentru celalalt.

Uite ce corect si frumos a spus-o Rebel.
CITAT(Baby Blues @ Feb 8 2011, 12:10 AM) *
Atat timp cat un lucrator de Garda financiara castiga 1000 de lei, te astepti sa combati evaziunea fiscala in romania?

Cui nu-i convine salariul n-are decat sa isi dea demisia/negocieze/faca greva/sesizeze ITM/etc, asta nu e o scuza sa nu-ti faci treaba altfel invocam cu totii aberatia asta dupa ce spargem cate o banca...
CITAT(Rebel @ Feb 8 2011, 02:33 AM) *
Nu este numai natia romana, orice natie trebuie tinuta in struna si pusa sa respecte legea, oamenii sunt aceeasi peste tot.

Perfect de acord, atunci cand legile pleaca de la oameni si sunt facute pentru toti oamenii, fara discriminar (inclusiv pozitiva); atunci cand ele pleaca de la unii cu dedicatie pentru altii, mi se pare mai normal sa incerci schimbarea lor, facand totul posibil ca sa nu-si produca efectele.
Lucian107416
QUOTE (Rebel @ Feb 9 2011, 01:07 AM) *
..... Pai citeam undeva ca au cerut spaga la trupa AC/DC cand au fost in vama? Pai boul ala, care taman la asa o trupa a facut chestia asta este un dobitoc fara limite. In fapt, nu doar a cerut spaga si si-a incalcat atributiile de serviciu dar a facut tarii un deserviciu imens! Macar de-ar avea notiunea asta de a stii cat, cum si la cine; se vede insa treaba ca nu le mai ajunge., Dus la zdup si saturat acolo, pus la munca nu la sala de forta si platit pentru munca respectiva asa cum este platit un muncitor normal, ca apoi salariul sa mearga in bugetul statului.

Asta ca o paranteza COMICA: Am citit recent un articol ce mentiona ca cei care le-au cerut spaga celor de la AC/DC vor fi reangajati, probabil vor si platiti pentru perioada in care n-au lucrat, pentru ca cel care i-a reclamat atunci nu este de gasit si probabil nici dispus sa traverseze planeta sa mai dea o declaratie. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif. TRAIASCA ROMANIA !!!!
James Kilowatt
Mai am o idee creata:

Deci, pentru un vames care da in gat un coleg corupt, si va avea suficiente probe si declaratii incat coruptul sa fie condamnat, va fi recompensat cu intreaga spaga a colegului + 10%.
Presupunand ca dureaza 2 ani intreaga "procedura" de la darea in gat pana la condamnarea coruptului, asta inseamna ca la fiecare 2 ani se va injumatati numarul de corupti biggrin.gif Vor pleca aia mai faieri si vor ramane aia mai rapizi sau mai subtili biggrin.gif Asta inseamna ca in 8 ani vor mai ramane vreo 10-15% din corupti, e drept cei mai performanti si mai competenti biggrin.gif
si se vor controla unul pe altul si la fermoarul de la pantaloni, cum zice Tudor biggrin.gif
klm
Aveam aceeasi idee in privinta comportamentului din trafic: orice fotografie a unui contravenient sa fie recompensata cu un procent din amenda aplicata; acum cam toata lumea are camera la telefonul mobil, ar fi o formalitate sa pozezi berbecul parcat pe trecerea de pietoni.
James Kilowatt
In cazul vamesilor, procentul trebuie sa fie peste 100%, ca sa fie mai interesant sa fii paraciosul clasei decat sa imparti cascavalu' cu ceilalti. Daca le dai 10% nu rezolvi nimic, e mai tentant sa ajunga la un gentleman's agreement sa fure si sa inchida ochii toti biggrin.gif Tre' sa le dai 110%...

Costa mult la inceput, da' daca dupa denunt faci curte martiala si ai verdictul in 6 luni, dupa 6 luni costul o sa fie la 55%.... iar dupa 3 ani or sa ramana mai putin de 2% corupti prosti.
klm
Propunerea mea vizeaza atitudinile din trafic pe care le poate semnala oricine (poti face o profesie din asta: bati strazile cautand contravenienti; se rezolva conflictele privind "primul venit" dupa criteriul orei la care a fost facuta poza - exif).
Lucian107416
Sa fim seriosi. E un sistem organizat si nu sufla nimeni. Credeti ca o asemenea procedura ar termina Mafia(cea adevarata, desi se pare ca si aparatul de stat de la noi si-ar merita numele asta)? S-a incercat in trecut.
T u d o r
Se pare ca o ia la vale bolovanul...
vio
sa fim seriosi , este doar praf in ochi ... de ochii lumii ... cand or aresta asa preventiv pe Basescu, Boc, fiesa lu Basescu , Antonescu, Vanghelie unul din astia mari asa si grei si sa ii condamne in 3-4 luni max . nu in 5-6 ani ... simplu fapt ca astia din vami erau acoliti la psd si nu mai dadeau peshchesu la pdleii locali , a dus la starea de fapt. acum or sa vina pdleii si gata se uita , nu o sa mai fie mita nici nimic... nush cand sa inventat omu prost dar pdl isti il depasira cu mult si demult...
T u d o r
QUOTE
simplu fapt ca astia din vami erau acoliti la psd si nu mai dadeau peshchesu la pdleii locali , a dus la starea de fapt


Asta e dintr-o carte sau asa stii tu? Sau doar arunci cu vorbe goale? Cred ca n-ai fost atent, seful vamilor e sigur pus de pedelei, sau poate s-a transferat la pesedei intre timp? Asta nu cred, ca l-ar face imediat abuzat politic asa cum plange amicul Nastase si orice al politician de la opozitie cand e prins cu matza in sac. Cand sunt prinsi aia de la PDL ziceti "bravo ba, mama lor de hoti si corupti" dar cand ia unul de la ailalti se numeste terorism de stat, abuz, imixtiunea politicului in treaba justitiei si faceti toti scut in jurul bietului persecutat. Bai Vio, ti-am zis eu de mult ca Badea ala are influente nefaste. Cam ca pestele in bancul cu militianul.
Lucian107416
Tudor, spaga nu cred ca are granite de partid. No offence.
vio
stiu io ....wink.gif de undeva de unde stiu multe Tudore biggrin.gif ...

chiar nu ma mai uit la emisiunile politice de la tv biggrin.gif . faza cu sefu vamilor e ca si cum ai pune o picatura de coca cola intr-o sticla de pepsi si supa sa ai pretentia ca stii exact ai sorbit picatura de coca ... wink.gif ...
klm
CITAT(vio @ Feb 9 2011, 02:36 PM) *
astia din vami erau acoliti la psd si nu mai dadeau peshchesu la pdleii locali , a dus la starea de fapt.

Sa zicem ca ar fi exact cum zici tu; asta ii face mai putin infractori, pentru tine conteaza culoarea politica a unui infractor dus in spatele gratiilor?
Pentru mine raspunsul la ambele intrebari este "nu" deci sa le dea ce merita, celor ce merita; n-am nicio problema ca atunci cand vine PSD sa ii aresteze pe infractorii PDL etc.
Baby Blues
QUOTE (klm @ Feb 9 2011, 01:09 PM) *
Aveam aceeasi idee in privinta comportamentului din trafic: orice fotografie a unui contravenient sa fie recompensata cu un procent din amenda aplicata; acum cam toata lumea are camera la telefonul mobil, ar fi o formalitate sa pozezi berbecul parcat pe trecerea de pietoni.


... in photoshop.! biggrin.gif Ma bucur totusi ca legile nu le face oricine dupa cum vrea ci in principiu sunt facute de juristi si mai ma bucur ca acestea sunt aplicate (in principiu) de oameni care se pricep . (nu la noi dar in general) biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.