(0/ 0)
Moto · · 0 Comentarii
Nota utilizator
0.0

Pilotul Boris Chambon şi-a adjudecat, duminică, 13 iulie 2003, pe circuitul de Formula 1 de la Monza, Italia, cea de-a 4-a etapă a Campionatului Mondial FIM de SupermotoS1.

[poza1s]În calificările de sâmbătă, belgianul Frederic Fiorentino (KTM Team Bizar) şi-a asigurat locul în pole position la startul de duminică, fiind urmat de austriacul Klaus Kinigadner (KTM), francezul Fabrice Guyot (Husqvarna) şi italianul Max Manzo (Vertemati). Cursa s-a desfăşurat sub un soare torid, fără incidente, pe un circuitul care a fost scurtat, astfel încât în loc de 12 tururi/manşă s-au făcut 16 tururi, iar în Superfinal în loc de 24 tururi s-au făcut 32. [poza2s]Frederic Fiorentino a câştigat prima manşă după o luptă strânsă cu Max Manzo (Vertemati) şi germanul Jurgen Kunzel (KTM) care au slabit ritmul din turul 14. Pe locul 2 s-a clasat belgianul Gerald Delphine (Vertemati), pe 3 francezul Boris Chambon (KTM), pe 4 Klaus Kinigadner iar pe 5 Jurgen Kunzel. În cea de-a doua manşă, J. Kunzel a făcut o cursă de exceptie. A plecat de la start din poziţia 5, însă a recuperat în turul 6 , devansându-l pe M. Manzo şi pe G. Delphine, conducând cursa până la finish, urmat îndeaproape de F. Fiorentino care s-a clasat pe locul 2 si de B. Chambon pe 3. [poza3s]Cei mai buni 4 piloţi din primele 2 manşe au concurat în Superpole în lupta pentru pole position în Superfinal, castigator fiind J. Kunzel cu un timp de 41,414” pe tură. Superfinalul s-a disputat la o temperatura de peste 30o C. G. Delphine a dominat în primele tururi până când a avut probleme în zona de off-road a circuitului şi a fost depăşit de Kunzel, Chambon si Fiorentino. Chambon şi-a urmărit îndeaproape coechipierul Kunzel, reuşind să-l devanseze în turul 20, şi obţinând victoria mult aşteptată. Kunzel s-a clasat pe locul 2 urmat de Max Manzo pe 3. Clasamentul Campionatului Mondial după etapa a 4-a. 1. Boris Chambon (FRA - 15) KTM Factory: 133 puncte 2. Jurgen Kunzel (GER - 9) KTM Factory: 129 puncte 3. Frederic Fiorentino (BEL - 12) KTM Team Bizar: 108 puncte 4. Max Manzo (ITA - 4) Vertemati Factory: 103 puncte 5. Ivan Lazzarini (ITA - 7) Rigo Husaberg: 96 puncte Următoarea etapă se va desfăşura la Sosnova, (Cehia) pe data de 27 Iulie. Vă reamintim că, în data de 7 septembrie 2003, se va desfăşura la Bucureşti, pe Aeroportul Băneasa, a 6-a etapă din Campionatul Mondial FIM de Supermoto, în premieră absolută pentru România.