Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amplificatorul cuantic .... WTF?!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Alex-F1
http://www.davidoni.ro/Amplificatorul-cuantic.php

Bagati si voi un ochi aici si apoi spuneti-mi si mie ce sa cred, ca momentan am impresia ca visez.....
James Kilowatt
Nu, nu visezi, lumea chiar e tampita biggrin.gif
Respectivul domn are o groaza de inventii simiare, gen brat antistress, pantofi cu magneti antistress si asa mai departe. E un vizionar.
Mircea104901
36182451.gif
Incurcate-s caile Domnului.
Alex-F1
Si totusi.....daca mai citim despre om pe-acolo pe site, vedem ca nu este chiar oricine....sunt si poze in care Iliescu (pe vremea cand era presedinte) ii inmaneaza lui Davidoni premiul "Ordinul Romaniei" (sau asa ceva) pt. inventiile lui, plus o gramada de inventii brevetate la Geneva, Bruxelles etc. Are si CV-ul acolo si alte relatari despre el....o activitate demna de laudat, un mic geniu putem spune..... Omu e vecin cu mine, aici in judet biggrin.gif Deci totusi, chiar asa o fi cu plasturii aia atomici? laugh.gif El zice ca treaba e testata.....exista si optiunea de "money back".....tentanta treaba.... ermm.gif
James Kilowatt
Baga mare, sa ne zici si noua cu cat scade consumul pe circuit smile.gif)
solmar
mai bine trimite cate un email celor 3 clienti satisfacuti care sunt dati exemplu si intreaba-i de sanatate si cat de bine le merge acceleratorul cuantic. unul dintre ei l-a comandat in august iar medalia de argint e din octombrie. adica a vandut in pierdere (nu era premiat sa poata tina pretul sus).
vezi ca s-ar putea sa-ti raspunda tot davidoni de pe adresele alea ... foarte incantat de produse.
James Kilowatt
Oricum, ideea e ca daca vrei sa verifici activitatea stiintifica a cuiva, ii cauti articolele publicate in reviste de specialitate cat de cat serioase, daca se poate consacrate ( " cu grad de impact ridicat" cum se zice in jargonul cercetatorilor). Si destul de straine daca se poate, oricum, sa aiba un comitet stiintific. Proceeding-ul de la congresul telepatilor carpatini lopatari nu intra aici.

Plecand de aici, o a doua verificare "incrucisata" e sa vezi lucrarile lui de cate ori au fost citate de altii... ca daca publica cu spor prin Analele Universitatii din Oltenita la care el este si rector, decan si portar, insa articolele lui nu sunt folosite ca referinta de nimeni altcineva, poti fi sigur ca sunt abureli.

Brevetele nu reprezinta mare branza, ca sa brevetezi o prostie trebuie doar sa nu fie deja brevetata, sa nu fie de domeniu public, etc, insa nu trebuie sa aduc nici cea mai mica dovada ca merge sau macar ca e realizabila. Si nici o medalie data de Iliescu nu reprezinta mare branza, Iliescu a fost pe punctul sa-i decoreze si pe mineri...
solmar
cand un produs are timpul de actiune nelimitat ... dar are termen de garantie 2 ani... e ceva ...
Titi1988
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 17 2011, 10:10 AM) *
Nu, nu visezi, lumea chiar e tampita biggrin.gif


Si naiva...
ozz86651
E un lucru care ma uimeste la saloanele astea de inventica genul Geneva and such. N-am studiat niciodata prea de aproape subiectul dar multe din inventiile prezentate, acceptate si culmea, MEDALIATE, sint ridicole. Eu nu cred deloc ca trebuie sa ai vreo activitate stiintifica ca sa faci inventii geniale (in afara de cazul) dar o groaza din inventiile alea par a fi ori psuedostiinta d-aia penala, genul in care crede Rebel, ori in genul aparatului automat cu frecvente multiple de scarpinat pe spate. Nu inteleg deloc cum functioneaza saloanele astea. N-aud de ele decit in ziare romanesti in articole de genul un roman a luat medalia de aur bla bla.
De exemplu nenea asta afiseaza acolo o diploma de la un salon de inventii.
Te aspeti ca un salon d-asta sa aibe o baza in spate, sa fie de calitatea unui jurnal serios.
Alex-F1
Mah nici io nush ce sa zic, dar oricum, daca un om de talia lui umbla cu cioara vopsita, atunci e jenant si nasol.....cred ca-i dau un telefon, sa parlim putin, asa, ca-ntre vecini... biggrin.gif
James Kilowatt
Da' ce talie are? unsure.gif
Titi1988
cam 90-95 de cm thumbsup.gif

a inventat sutienul vibrator contra cancerului "ejti nebun" drag.gif

PS s-a inspirat de la durex play? blush.gif
Alex-F1
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 17 2011, 11:13 PM) *
Da' ce talie are? unsure.gif


E cunoscut si renumit omu de multi ani....mai da si tu un google si afli mai multe.... tongue.gif
Alex-F1
I-am scris omului un mail si iata raspunsul lui (sau ma rog, a d-lui Ciprian Davidoni - nush cine-o fi asta):

"Buna ziua,
Da chiar functioneaza si pe motoarele pe benzina si pe diesel si pe Gpl,inclusiv pe centralele de apartament.
Da,garantia de 30 zile este reala.Este facuta special pt sceptici.Stim cu totii in ce tara traim,din pacate.
Vreau sa stiti ca pt noi este mai greu decat pt toti cumparatorii nostri sa ne confruntam cu acest scepticism.Si asta doar ca inventia este romaneasca.Pentru ca acest scepticism disparea daca spuneam ca aducem modulele din SUA.
Oricum cred ca toata activitatea de o viata a inventatorului Ioan Davidoni ne recomanda ca pe niste oameni seriosi.
In curand o sa apara pe site mai multe pareri ale unor persoane din toata tara care au pus Amplificatorul Cuantic pe masini.
In acest moment,dupa multe luni de la scoaterea pe piata a acestui produs,inca facem teste pe masini in diferite ipostaze.
Cel mai important test va fi Testul Dyno.Sunt 4 in toata tara si unul este in Timisoara si deja am fost contactati de catre patron sa facem teste pe mai multe masini de taxi.
Sper ca am reusit sa va raspund la intrebari.
Numai bine,
Ciprian Davidoni"
ozz86651
Compoziție Amplificator Cuantic:

Elemente magnetice bivalente cu spectru larg de frecvențe, elemente de oscilație pasivă, elemente de amplificare a oscilației pentru particulele din toate 7 grupe de particule subatomice, elemente de amplificare în spectrul indigo violet, elemente de legare a compoziției. Amplificatorul cuantic are aura violetă. Benzina are aura verde, acum 100 de ani era violetă. Amplificatorul cuantic îi redă aura violetă și câmpul Qi de la 25 cm/l la 100 cm/l.
Energia cuantică a amplificatorului este intre 8 mil. si 15 mil u.c. (unitati cuantice).
Timpul de acțiune este nelimitat.



Mare e gradina....
Pina la urma nici nu stii, e de spital sau e doar un escroc?
Alex-F1
Sincer, pe mine ma depasesc chestiile alea, dar, daca tu esti expert in fizica nucleara/atomica si te simti in stare, chiar te rog sa te iei de guler cu omu ala si noi iti vom fi arbitri. biggrin.gif
James Kilowatt
@Alex
M-am uitat... parapsihologie, magnetism, energii vitale, tot felul de radiatii..... insa nimic publicat in "Nature" sau macar vre-o un articol disponibil pe sciencedirect.

Aduce a "talie" de escroc, desi indiciile sunt foarte indirecte. Daca tot ati intrat in contact, cere-i o lista de articole publicate, participari la congrese, sau ceva de genul asta.

De amorul artei m-am cautat pe mine pe sciencedirect. Am cel mai banal nume din Romania, eram convins ca vor iesi sute de articole publicate de tipi cu acelasi nume. Au iesit 14, iar la al 14-lea chiar sunt coautor, restul sunt ale tizilor biggrin.gif. Ma asteptam sa iasa altul, nu asta, da' in fine biggrin.gif
Daca apar eu pe sciencedirect, inseamna ca oricine care are cea mai mica tentantiva de vre-o forma de stiinta trebuie sa apara. Cu atat mai mult cineva care are pretentii de cariera stiintifica, nu care doar a trecut prin faza asta in adolescenta biggrin.gif

Ioan Davidoni nu apare, Ciprian Davidoni nu apare...
Alex-F1
Daca nu apare prin io stiu ce medii de prestigiu, asta nu inseamna ca omu e un escroc! Dupa poze, am impresia ca l-am intalnit intamplator acu vreo 2 ani, intr-un magazin GSM si parea un om f. simplu, chiar nu dadeai o ceapa degerata pe el daca-l vedeai, imbracat modest etc. Din ce-am mai citit despre el, se pare ca omul face ce face pt. Romania, e modest, fara fitze, nu vrea recompense extravagante si fiti convinsi ca avea X sanse sa plece din tara si totusi n-a facut-o, a refuzat toate ofertele....

In alta ordine de idei, am ajuns sa dau de un director de firma din Timisoara, care are montati plasturii aia pe masina personala (Laguna 3 diesel automata).....am vorbit cu el la telefon chiar acum 10 minute si s-a jurat omu ca e ceva incredibil, a zis ca pot sa vin oricand sa vad minunea......in oras consumul i-a scazut de la 14 la 11 l/100 km.....si el a zis la inceput ca vrea banii inapoi daca o fi ceva magarie, dar, cand a vazut ca treaba chiar functioneaza, nici vorba sa mai returneze produsul.....si cica il are din vara lui 2010.....fuck me dead!!!! sick.gif
James Kilowatt
Tocmai, ca sciencedirect nu e mediu de prestigiu, apare chiar orice papagal, de asta am dat exemplu personal teehee.gif

Ok, baga, sa ne zici si noua cum merge!

Insa fa un test ca in stiinta "oficiala": Timp de o luna, cat e garantia, calculeaza consumul saptamanal. Insa, TU sa NU stii daca dracia e sa nu instalata! Roaga sotia sau pe ala micu' sa dea cu banul duminica si sa decida daca o instaleaza sau nu. Dracovenia sa fie instalata minim intre una si trei saptamani, insa TU sa NU stii nici cate, nici care saptamani a fost instalata.

Iar daca a-posteriori consumul tau e sensibil mai mic in saptamanile cu dracia pusa, fara ca tu sa stii daca o ai sau nu, atunci jos cu palaria, luam mai multe si facem un test si mai extins.

Testul poate fi si mai pervers, sotia/ala micu' poate sa iti spuna daca e sau nu instalata... insa cu probabilitatea de 50% sa te minta biggrin.gif Iar daca scaderea consumului nu coincide cu instalarea draciei, ci cu perioadele in care crezi tu ca e instalata, atunci o piatra de rau purtata in buzunar poate avea acelasi efect.
Mircea104901
Ma, io zic sa-l incerce cineva. Sau sa punem la comun ( sa fie pierderea mica thumbsup.gif ) sa testam unul.
Cred ca, daca ar functiona, as incepe sa cred teoriile lui Reich si altii.
James Kilowatt
Si eu zic la fel, insa testul sau testele sa fie cum am descris in postul precedent, nu ca directorul de firma, altfel tot nu se pune. Soferul nu are voie sa stie daca jucaria e sau nu prezenta in perioada de test, altfel 3 cruci inainte de urcatul la volan, sau pronuntarea cuvintelor magice "hocus pocus ecologicus" ar putea avea acelasi efect, si e gratuit.

Pana acum s-a constatat de catre stiinta "mainstream" ca cel mai eficient mod de a scadea consumul unei masini date e condusul economic. Aka, factorul uman.
Ori, daca vrei sa testezi dispozitivul asta, tocmai factorul uman trebuie eliminat sau controlat in test.
solmar
QUOTE (ozz86651 @ Feb 18 2011, 09:17 AM) *
Compoziție Amplificator Cuantic:

Elemente magnetice bivalente cu spectru larg de frecvențe, elemente de oscilație pasivă, elemente de amplificare a oscilației pentru particulele din toate 7 grupe de particule subatomice, elemente de amplificare în spectrul indigo violet, elemente de legare a compoziției. Amplificatorul cuantic are aura violetă. Benzina are aura verde, acum 100 de ani era violetă. Amplificatorul cuantic îi redă aura violetă și câmpul Qi de la 25 cm/l la 100 cm/l.
Energia cuantică a amplificatorului este intre 8 mil. si 15 mil u.c. (unitati cuantice).
Timpul de acțiune este nelimitat.


Ce pot sa zic, interesant cu majuscule. Mai jos sunt rezultatele cercetarii mele pe care va invit sa le consultati.

Asta cu elemente de legare a compozitiei e tare! Cu aura violeta deasemenea imi vine greu sa-l contrazic. Diferite elemente magnetice bivalente - cred ca se aplica la orice element de pe planeta. Oscilatie pasiva - nu stiu de ce ma duce cu gandul la vietatile mici fara frontiere ale lui Gyuri Pascu. Cred ca mergea mai bine la public si sigur ii crestea cifra de vanzari daca-i spunea oscilatie cvasistatica semi-activo-pasiva.
Iar ma buimaceste cum era aura violeta la benzina acum 100 de ani. Ca acum e verde e si normal, benzina fiind mai ecologica acum datorita evolutiei stiintei. Dar acum 100 de ani ... sigur stie asta de la un stramos care vedea aure. Se intampla putin dupa Rascoala din 1097 cand strabunicul cu pricina a vazut aura benzinei. I-am restrans arealul de miscare: in iulie 1900, în România existau 74 rafinării, amplasate, în special, în județele producătoare de petrol: Prahova (25), Dâmbovița (13), Buzău (4), Bacău (21) și trei mari depozite de petrol, proprietate a noii societăți „Steaua-Română”, amplasate la Constanța, Giurgiu și Buzău. În anul 1903, în industria petrolului funcționau 31 companii românești și străine: 12 românești, 2 austro-ungare, 6 olandeze, 4 britanice, 2 belgiene si una franceză.
După 1903, investițiile în industria petrolieră au crescut spectaculos. În anul 1914, capitalul investit de cele 96 de societăți care funcționau în acest sector era de 403.646.949 lei aur (519.522.000 lei, capital subscris) din care doar 32.725.000 lei (8,10%) era de proveniență românească, restul fiind capital străin.
Luând în calcul și firmele mici din extracție și prelucrare, precum și investițiile statului român pentru construcția primei conducte de produse petroliere pe distanța Băicoi-Constanța și a instalațiilor terminalului de la Constanța în valoare de 49 milioane lei28, capitalul investit în extracția, rafinarea și transportul petrolului depășea suma de 550 milioane lei aur. Cu numai 8,1% din totalul capitalului subscris, societățile românești acopereau 3,8% din producție și 8,9% din capacitatea de rafinare, poziția principală în ramură fiind deținută de capitalul străin. Dar dupa anul 1914 deja ne ducem prea departe in timp de subiectul nostru.
Drept pentru care putem spune ca stramosul Davidoni lucra sub acoperire (el avand origine italiana) la una din cele 4 societati britanice iar actiunea se petrece la Ploiesti (unde am copilarit si eu). De acolo stia el ca aura benzinei era violeta cu tente verzui. QED

Totusi dupa parerea mea produsul are prea multe E-uri! Si nu se recomanda sugarilor.
Titi1988
si...cat costa dispozitivul minune? whistling.gif
mike.omega
Nenea asta cica a vazut si OZN-uri, si mai are si ceva prieteni care pot confirma acest lucru smile.gif

Vorba lu Titi: cat e halatu?
James Kilowatt
Eu sunt curios si cum arata laboratorul de cercetare, sau fabrica unde le produce. Chiar, unde face amplificatoarele alea? Poate Alex il intreaba pe email smile.gif
Alex-F1
Halatu costa 400 RON.....scrie in link, la sfarsitul povestii.... tongue.gif Buna ideea lui James.....mai studiem problema putin, apoi, poate ma bag, cu inca un prieten care are benzinar si vedem la care e mai eficient......poate dau si un telefon, sa cer o infatisare face to face cu inventatorul atomic......poate ma elibereaza si pe mine asa dintr-o privire de niscaiva energii negative care ma bantuie.... biggrin.gif
ozz86651
QUOTE
si fiti convinsi ca avea X sanse sa plece din tara si totusi n-a facut-o, a refuzat toate ofertele....



Sint sigur, aia au spitale mai bune dry.gif
Alex, nimic din aiureile alea n-au treaba cu fizica, ci sint o boloboroseala si atit. Nici o bucata din text de 6 cuvinte unul dupa altul nu are sens.
Cit despre directorul tau, asta e fix motivul pentru care escrocii, religia etc cistiga in mintea multora. Psihoza in grup, autosugestie, placebo numeste-o cum vrei. D-aia la medicamente se fac teste oarbe ca cel descris de JK. Adica fenomenul e recunoscut stiintific.
Alex-F1
Ok si daca sa presupunem ca e adevarata treaba, ce anume te-ar putea convinge pe tine, in afara de incercarea produsului pe propria piele si vederea cu ochii tai a rezultatelor? Daca o sa ti-o confirm eu, o sa ma crezi?
James Kilowatt
Daca folosesti una din metodele de test de mai sus, de ce nu smile.gif Da' cu conditia sa dea ala micu' in scris ca n-ai stiu cand e si cand nu prezent biggrin.gif
Alex-F1
Lasa-ma bre cu ala micu, ca treaba o pot face relevant si io singur: una la mana, avem computerul de bord, care ne indica consumul mediu si doi la mana, ca sa-l verificam pe nenea computeru, putem face testul cu metoda plin - plin. Si in ideea ca computerul mai tromboneste nitel, io ma declar multumit daca voi avea, de exemplu, urmatorul scenariu: fara plasturi, consum urban (numai urban) mediu lunar pe BC 8.5 l/100 km, iar la pompa iese 8.8 l/100 km, apoi, dupa ce pun plasturii, consumul pe BC sa fie 6.5, iar la pompa 6.8!!! biggrin.gif Nu-i ok asa?
James Kilowatt
Nope.
Atata timp cat tu stii ca e plasturele prezent, s-ar putea ca amplificarea cuantica care duce la scaderea consumului sa treaca pe la sosetele tale, chiar daca tu nu esti constient de asta.
Ca sa ma convingi trebuie sa nu stii daca ai sau nu plasture iar rezultatul sa fie repetabil astfel incat o coincidenta sa fie foarte improbabila.
Alex-F1
Pai cum pielea mea frate, daca si computerul de bord zice si pompa zice, nu-i destul, ce naiba? verymad.gif Ca nu e vorba de o diferenta de consum insesizabila, gen 0.2 - 0.3 litri, ci e vorba totusi de o diferenta de vreo 1.5 litri, care se vede lejer si cu ochiul liber....
T u d o r
JK vrea sa zica altceva Alex. Ca stiind ca e ala montat subconstientul tau sa vrea sa se intample, sa transforme asteptarea ta in actiune. Asta sa se materializeze intr-o talpa mai usoara. biggrin.gif
James Kilowatt
Exact ce zice tudor.
Nu e vorba ca n-am incredere in tine. Insa in situatia asta n-as avea incredere nici in mine biggrin.gif
Alex-F1
Bah voi deja ma jigniti pe fatza.....nici vorba bre de subconstient si de talpa mai usoara.....io {inca} stiu f. bine ce fac.....stilul de condus va fi acelasi, cu schimb de viteze pe la ~ 2.800 RPM si chiar cate-un red line pe zi, asa pt. dezmorteala.....ce naiba, ca atata lucru inca mai stiu sa fac! tongue.gif
James Kilowatt
Ok, baga mare! Ca tot zic asta de dimineata.
La urma urmei, ce-ti trebuie sa convingi tot felul de capete patrate ca mine?? Daca la tine scade consumul foarte bine, nu mai conteaza ca e amplificarae cuantica sau amortizarea platfusiana.
ozz86651
QUOTE
Ok si daca sa presupunem ca e adevarata treaba, ce anume te-ar putea convinge pe tine, in afara de incercarea produsului pe propria piele si vederea cu ochii tai a rezultatelor? Daca o sa ti-o confirm eu, o sa ma crezi?


In primul rind nu cred in miracole, indiferent cite mii sau milioane de oameni le atesta. Mai putin decit in miracole cred in oameni, incluzindu-ma pe mine smile.gif.

Alex, daca eu ti-as spune ca daca ma concentrez pot sa ma fac invzibil dar se intimpla numai cind tu nu esti de fata, ma crezi? Daca ti-as spune ca imi cresc aripi si zbor? Ai crede ca sint nebun. Dintr-un motiv care mie imi scapa tu crezi ca e mai posibil sa pui un plasture pe motor si sa consume mai putin decit ca eu sa zbor sau sa trec prin ziduri. In capul meu sint in aceeasi categorie.


Insa depinde de la caz la caz. Daca plasturele ala scade consumul la jumate si as fi convins ca e un test onest (asta e partea cea mai grea) as fi mult mai tentat sa cred ca e greu sa fim pacaliti decit daca scade consumul numai cu 10%. Consumul depinde prea mult de multi factori, de la starea tehnica a masinii la cum conduci ca sa poti sa zici ca e usor sa faci masuratori precise.
Mi s-ar parea insa mai convingator daca: am luat 3 masini pe un circuit, o strada, un cerc ceva, le-am conduce cu fix aceeasi viteza sau in acelsi fel, o data cu plasture, alta data fara, iar cu iar fara, iar cu iar fara si de fiecare data rezultatele ar fi constante. Si sincer chiar si atunci m-as indoi pentru ca exista mereu posibilitatea de tzeapa prin alte metode. Sau alternativ studiul lui JK facut pe un termen mai lung ca sa avem o medie relevanta. Macar in cazurile astea as fi in stare sa-i acord un minim de timp ca sa studiem mai departe.

QUOTE
..io {inca} stiu f. bine ce fac...


Esti naiv si nu stii multe despre natura umana. E imposibil sa stii foarte bine ce faci nu ca e ceva gresit cu tine ci chiar din felul in care e omul construit.
T u d o r
Ar fi un test mai simplu si care ar evita aparitia subconstientului ala de care zice Alex ca e constient. Pui masina pe cruise pe un drum fara trafic, de preferat cu 2 benzi pe sens si faci un tur-retur de sa zicem 100 km, cu consumul resetat pe bc. Apoi faci acelasi traseu cu plasturele magic, in aceleasi conditii.
James Kilowatt
Merge... cel mai aproape de Alex si de marele inventator s-ar putea face pe Szeged-Budapesta biggrin.gif
Alex-F1
QUOTE (ozz86651 @ Feb 18 2011, 11:00 PM) *
Esti naiv si nu stii multe despre natura umana


Da, da, bine ca stii tu (again)...lasa-ma frate cu filozofii de astea, ca-s satul de atatea spume la gura.....adica tu vrei sa zici ca io nu-s in stare sa conduc prin oras 100 + 100 km, in acelasi regim de mers? Acuma n-o fi 100,000% acelasi, ca nu prind la fel semafoarele, nu am acelasi trafic etc., dar oricum, daca urmez acelasi traseu, la acelasi ore din zi (sau chiar din noapte), sansele ca testul sa fie concludent trec de 90-95%, ceea ce ar fi suficient in cazul nostru....
ozz86651
QUOTE
adica tu vrei sa zici ca io nu-s in stare sa conduc prin oras 100 + 100 km, in acelasi regim de mers?


Nu, spun ca testul nu e relevant. Daca it iese acelasi consum, poate ca esti in stare, dar daca nu iti iese acealsi consum, nu putem deduce nimic.
N-am inventat eu asta, asa se fac testele care implica populatii umane. De la medicamente la degustari de vinuri.
Alex-F1
Ooooookkk......offfffff.....atunci cum a zis Tudor se pune? Bag Timisoara - Arad dus-intors (90 km), in toiul noptii (circulatie aproape inexistenta) si in mijlocul saptamanii, pe cruise control, cu si fara plasturi si cu plinul facut la plecare, ca sa pot verifica consumul la pompa la intoarcere, ca da daca cumva jucaria aia influenteaza doar BC-ul? ninja.gif Asa e bun? confused.gif
ozz86651
Pai hai, baga. Eu personal sint curios de rezultat. Nu sint curios de proprietatile minune ale plasturelui, acolo sint aporximativ sigur ca nu e nimic de studiat, sint mai curios daca poti tu sa conduci la fel smile.gif. Si in functie de rezultat, de discutiile dupa.
La urma urmei il poti returna, ce ai de pierdut?
f1anatic
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 18 2011, 03:15 AM) *
Tocmai, ca sciencedirect nu e mediu de prestigiu, apare chiar orice papagal, de asta am dat exemplu personal teehee.gif

Ok, baga, sa ne zici si noua cum merge!

Insa fa un test ca in stiinta "oficiala": Timp de o luna, cat e garantia, calculeaza consumul saptamanal. Insa, TU sa NU stii daca dracia e sa nu instalata! Roaga sotia sau pe ala micu' sa dea cu banul duminica si sa decida daca o instaleaza sau nu. Dracovenia sa fie instalata minim intre una si trei saptamani, insa TU sa NU stii nici cate, nici care saptamani a fost instalata.

Iar daca a-posteriori consumul tau e sensibil mai mic in saptamanile cu dracia pusa, fara ca tu sa stii daca o ai sau nu, atunci jos cu palaria, luam mai multe si facem un test si mai extins.

Testul poate fi si mai pervers, sotia/ala micu' poate sa iti spuna daca e sau nu instalata... insa cu probabilitatea de 50% sa te minta biggrin.gif Iar daca scaderea consumului nu coincide cu instalarea draciei, ci cu perioadele in care crezi tu ca e instalata, atunci o piatra de rau purtata in buzunar poate avea acelasi efect.



Testul definitiv la amplificatorul cuantic acela cu N mare (macar 200), cu macar 100 de masini in ambele grupe; double blind (nici posesorul masinii nici cercetataorul nu stiu daca masina a fost modificata) ; prospective cohort study (consumul monitorizat macar 6 luni)...Ah...si matched controls (adica 10 Audi S8; 10 Mertz AMG; 10 diesel BMW etc in fiecare grupa). Amaraciunea asta de amplificator cuantic este la fel ca treaba cu magnetii pe conducta de benzina si cu turbonator. Si la fel ca si superchargerul electric. Va mai aduceti aminte ce Subalabareala era acum vreo 2 ani cu un anumit individ care jura ca Superchargerul electric poate fi pus pe Subarul sau Normal Aspirat si pe urma taie si misca prin frisca ? Si are Subaru NA cu Supercharger ? Sau Mazda Speed 6 cu turbo traditional?
Uite un studiu care mi-a placut
http://www.bbc.co.uk/news/health-12480310

James Kilowatt
@F1
Daca acoperi tu cheltuielile, facem biggrin.gif Inclusiv pe supercaruri.
Deocamdata avem o masina si un cobai voluntar, pe Alex, si s-ar putea sa avem si un plasture, tot a lui Alex biggrin.gif Asa ca incercam sa vedem ce se poate face cu resursele date.

@Alex
Eu inteleg ca vrei musai sa testezi, si ca ai incredere in tine, insa de ce te opui cu indarjire ca testul sa fie in "orb"? Chiar daca rezultatele testului propus de tine vor fi concludente, pe mine si pe ozz nu ne vei convinge de nimic, sau ne vei convinge doar de faptul ca mintea iti "joaca feste" (ceea ce nu e nimic anormal sau daunator, e valabil pentru oricare dintre noi).
Efectele "mintii asupra materiei" sunt e mult prea cunoscute ca sa ne permitem sa le ignoram. Tu crezi ca aia care testeaza medicamente, uneori pentru boli grave, (nu doar de "confort" gen viagra) sunt niste sadici care se distreaza dand sperante unor mii de oameni in timp ce le dau pastile cu zahar spunandu-le ca e un super medicament experimental care o sa-i salveze?

Se stie ca starea mentala a cobaiului sau a cercetatorului pot influenta rezultatul (de unde necesitatea studiului in dublu orb sugerata de F1). Se stie ca talpa soferului are un impact major asupra consumului. Asta este un fapt cunoscut care poate altera rezultatele oricarui test. Elimina sursa asta de erori, iar daca rezultatele sunt interesante, inseamna ca trebuie aprofundata chestiunea smile.gif

Si eu NU cred ca plasturele ala poate influenta BC-ul. Nu cred ca un psihoenergetician din asta e in stare sa construiasca la el in beci un plasture capabil sa influenteze CONTROLAT orice BC de masina. Nici macar necontrolat nu e in stare s-o faca.
Alex-F1
Incet, incet se strange cercul.....astazi m-a sunat un prieten care se pare ca o cunoaste pe prietena lui Ciprian (baiatul inventatorului) - ce mica-i lumea, nu-i asa? - si mi-a zis ca a vorbit cu fata si ea l-a asigurat ca e cat se poate de serioasa treaba, cica-l suna zilnic clienti de prin tara, care au cumparat jucaria, sa-i multumeasca si sa-i roage de sanatate pt. ca le-a usurat viata, deci pe saptamana viitoare avem aranjata o intalnire cu Ciprian, aduce un set de plasturi la el si-i va monta intai pe masina prietenului (Golf 4 benzinar) si vedem care-i treaba....incercarea moarte n-are, nu? biggrin.gif

Si in plus, vom vedea si la Dyno cum stau treburile.....o sa-l sun pe omul de acolo, ca acum ma stie si-l rog sa ma cheme cand vor face primele teste fara si cu plasturii aia....deci se pare ca se asteapta si ceva cresteri de putere si/sau cuplu.....om vedea.....to be continued....
ozz86651
thumbsup.gif
DORU
Alex, am urmarit cu atentie subiectul si sunt interesat de rezultatele obtinute pe masina prietenului tau. thumbsup.gif
Mircea104901
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 19 2011, 09:36 AM) *
Se stie ca starea mentala a cobaiului sau a cercetatorului pot influenta rezultatul


Daca acceptam existenta placebo + ce ai spus tu mai sus, ar trebui sa credem si in plasturii aia thumbsup.gif
In fond si la urma urmei, multe chestii empirice au fost luate ca atare pentru ca nu stim sa le explicam. Daca anumite legi se potrivesc efectelor (rezultatelor), parerea mea e ca nu explica in totalitate fenomenul. Doar limiteaza intelegerea lui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.