Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amplificatorul cuantic .... WTF?!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
James Kilowatt
Aici e vorba de un fenomen vechi de cand lumea, si inteles dintotdeauna.

@Alex
Tu ce te-ai fi asteptat sa-i spuna Ciprian prietenei lui, sau prietena lui Ciprian prietenului tau?

Apropo, crezi ca daca amicul tau cel manager ar fi luat o teapa cu spume, de nu se mai poate aseza pe scaun, s-ar fi laudat prin targ cu asta? mai ales ca e ditamai managerul.

Acum sa vedem dyno-ul. Evident sa fie facut in acelasi loc, daca se poate cu aceeasi benzina, conditiile sa fie riguros identice. Si daca se poate, sa fii de fata. Pe mine rezultatul nu ma intereseaza foarte tare incat il banuiesc. Mai tare ma intereseaza ce scuze va inventa inventatorul & puii biggrin.gif
Iar testul de consum e valabil doar daca e facut in orb. Altfel nu vei dovedi decat ca subconstientul tau stie sa conduca mai eco decat constientul teehee.gif
DORU
Iata un prim feed-back primit de mine, dupa ce am contactat pe mail 2 din 3 posesori ai amplif cuantic care au si postat impresii pe site-ul cu reclama produsului lui Davidoni:

[numele il las neafisat]

"Eu am o motorizare pe benzina - Kia Ceed 1.4 - 109 CP, aprox. 1320 kg greutatea masinii goala si din punctul meu de vedere sigur merita! Pana la montarea dispozitivului n-am scos niciodata consum mediu sub 6l/100 km. Dupa montare am scos frecvent sub 6l/100 avand in vedere ca am un stil de condus putin mai sportiv - nu am rabdare la drum lung si ma bag pe serpentine in urcare cu motorul in turatii mari - 5000-6000 rpm, depasiri din scurt, etc.

Acum o saptamana am facut un drum Bucuresti-Brasov-Sighisoara-Targu Mures-Reghin-Beclean-Salva-Viseu de Sus - total 1130 km consum de 5.7l/100 km, 2 persoane, 2 rucsacuri cu haine si alte pungi cu suveniruri sau pachete cu mancare si diferite lucruri. Am mers in paralel cu socrii si cumnata, acestia din urma intr-un Symbol penultimul model 1.5 dCi 70 CP parca (o motorizare lenesa dar foarte economa) iar ei au scos un consum de 5.5l/100 km.

Acum 2 saptamani am fost pe traseul Bucuresti-Pitesti-Rm Valcea-Sibiu-Medias-Sighisoara-Tg Mures-Sovata-Harghita Bai - total 1050 km consum 6.7l/100 km, 5 persoane, bagaje pana la refuz in portbagaj ba chiar si printre picioarele pasagerilor. Depasiri din scurt nu puteam sa fac pt ca masina nu avea putere la o asemnea greutate dar in turatii tot am tinut-o ca sa ma pot misca mai spre placul meu ;-)

Benzina folosita Efix 95 de la Rompetrol, 4 cauciucuri de iarna Michelin 185/65/15, condus atat pe asflat uscat cat si pe drumuri cu zapada si/sau gheata.

Cele mai multe drumuri prin tara le fac cu sotia si bagaje cat pt amandoi iar consumul rar mai sare de 6.

Din cate stiu acel amplificator scade consumul cu 15-20% iar la motorina la motoarele mici s-ar putea sa nu fie sesizabila scaderea consumului dar in timp probabil ca se simte o diferenta.

Decizia va apartine! Eu unul nu regret!"


Personal, raspunsul nu mise pare "FABRICAT", ci natural.

Diesel, ce parere ai, e credibil, doar tu ai aceeasi masina si motorizare ? thumbsup.gif
solmar
QUOTE (DORU @ Feb 20 2011, 09:00 PM) *
Personal, raspunsul nu mise pare "FABRICAT", ci natural.


Doru, sunt prea multe detalii in raspuns ca sa nu fie fabricat. Tipul ti-ar fi spus si dimensiunea pneurilor, viteza vantului, continutul rucsacelor, cursul valutar, doar sa te convinga ca produsul e fara pata si prihana. Iar de cand l-a instalat poate sa-ti trimita un tabel in excel cu economiile facute pe zi, saptamana, luna, an. plus intervalele orare cand consumul scade influentat de bioritmul lui coroborat cu inventia care pe langa economia de combustibil ii protejeaza si carnea de pe anvelope.
James Kilowatt
Doru, daca e adevarat, te-a scos din afacerea cu tuningul teehee.gif

Apropo, taica-miu a avut Clio symbol dCI si acum are Kia Ceed 1.4. Consumurile alea nu au nimic fenomenal. Mergand in "tandem" cu mine, iarna asta, cu pneuri de iarna, si fiind nevoit sa traga de ea a scos tot pe acolo consumurile in Romania. Iar 5.5 la symbol dci e chiar mult, taica-miu scotea frecvent sub 5 in Romania, de 5 sarea cand iesea afara si mergea pe distante lungi cu viteze ridicate pentru motorasul ala.
Diesel
Eu fara plasture am reusit din nou sa fac sub 6% pe traseul Constanta - Eforie Sud. Deja am inceput sa suspectez diferente de nivel sau alti factori (nu reusesc niciodata sa masor pe drumul de intoarcere) Recent am facut 170km pe drumurile din judet, jumatate DN si jumatate DJ si la final aveam 6.7% dar pe la jumatatea drumului am tot incercat sa testez lift-off oversteer intr-o parcare.

As putea sa deschid o discutie cum Kia Cee'D cu roti de 185/65R15 te fura la vitezometru, la ODO si la CB. Am facut putine teste, dar eu cred ca consumul plin-la-plin e simtitor mai mare decat ala din CB.

Consumurile alea sunt foarte plauzibile cand te tii dupa un Symbol cu 1.5dCi si nu mergi pe autostrada. Cand te tii dupa Tudor pe drumurile patriei ai alt consum biggrin.gif

N-am urmarit subiectul decat pe sarite, dar vreau sa ii spun lui Alex: esti prea naiv, toata povestea are semnele unui fals.

Continui ca mi-au mai venit idei:
Bine ca respectivul are bani de gume de iarna Michelin dar isi pune plasture d-asta de nicotina. Alta varianta ar fi sa presupuna ca gumele din fabrica sunt de iarna.

V-am spus ca inainte de ultima revizie imi crescuse consumul, nu prea mai tragea motorul si dupa schimbul de ulei parca aveam alta masina?

Eu vreau sa imi iau OBDII cu bluetooth tocmai ca sa vad parametrii motorului in mers, sa vad care benzina mi se potriveste mai mult, care e starea motorului si alte detalii. In loc de 500ron pe un plasture dubios, mai bine 150ron pe asta. Doru, ca lucrezi in domeniu, crezi ca e o afacere buna cu scannerul ala?
pmhoria
Alex...daca faci testul acela si stii de prezenta plasturelui, rezultatul este 0 sad.gif
Daca faci Tm-Arad in conditiile mentionate de tine, si ai o diferenta mai mare de 2 l la 100 km poate m-as gandi un pic mai mult sa studiez efectul. Diferenta de 1l la 100km e f usor de scos din pedala ... numai gandindu-te involuntar la plasturele minune. Din pacate (sau fericire) asa functioneza mintea umana.
Bafta
DORU
Eu daca as oferi un raspuns in care masina mea sa fie vioara intai, as scrie si despre viteza vantului, deh - pasiunea si faptul ca sunt tipicar...de aceea nu mi-a trezit suspiciuni ce am citit, pt ca as fi scris pe aproape...

Alex, eu astept testul lui Ciprian pt a trage concluzii.

QUOTE (Diesel @ Feb 20 2011, 09:45 PM) *
Continui ca mi-au mai venit idei:
Bine ca respectivul are bani de gume de iarna Michelin dar isi pune plasture d-asta de nicotina. Alta varianta ar fi sa presupuna ca gumele din fabrica sunt de iarna.

V-am spus ca inainte de ultima revizie imi crescuse consumul, nu prea mai tragea motorul si dupa schimbul de ulei parca aveam alta masina?

Eu vreau sa imi iau OBDII cu bluetooth tocmai ca sa vad parametrii motorului in mers, sa vad care benzina mi se potriveste mai mult, care e starea motorului si alte detalii. In loc de 500ron pe un plasture dubios, mai bine 150ron pe asta. Doru, ca lucrezi in domeniu, crezi ca e o afacere buna cu scannerul ala?


Aici detalii in engleza: http://www.autodvdgps.com/bluetooth-elm-32...tic-p-1051.html

Pare OK pt ce ai tu nevoie thumbsup.gif

QUOTE (pmhoria @ Feb 20 2011, 09:47 PM) *
Alex...daca faci testul acela si stii de prezenta plasturelui, rezultatul este 0 sad.gif
Daca faci Tm-Arad in conditiile mentionate de tine, si ai o diferenta mai mare de 2 l la 100 km poate m-as gandi un pic mai mult sa studiez efectul. Diferenta de 1l la 100km e f usor de scos din pedala ... numai gandindu-te involuntar la plasturele minune. Din pacate (sau fericire) asa functioneza mintea umana.
Bafta


Cred ca ai un pct de vedere relevant aici, Horia.
James Kilowatt
Punctul asta relevant a fost propus sa fie luat in calcul in procedura de test din prima pagina a topicului verymad.gif Insa fara prea mare succes.
Alex-F1
Nu facem nimic din pedala bre, ca punem pe cruise control. Adriane, zi-mi si mie cateva din semnele alea ale unui fals? A propos, a citit careva dintre voi TOT CV-ul omului? O fi si ala un fals? Caci daca nu e, cum am mai spus, ar fi mult prea ridicol/jenant/injositor pt. inventator sa se tina de astfel de escrocherii.....iar daca tot CV-ul este adevarat, inseamna ca avem de-a face intr-adevar cu cineva, o persoana cu materie cenusie cu muuuult mai multa decat am putea noi sa ne imaginam.....in fine, fiecare cu parerile lui.....io imi voi continua actiunile si le voi posta aici, pt. cei care vor sa le auda.....iar pt. ceilalti, nu pot sa le urez altceva decat sanatate naturala!!! biggrin.gif
T u d o r
Alex, apara-l dupa ce testezi ghidusia aia. biggrin.gif Ca poate la sfarsit iti schimbi optica.

BTW, asa ca discutie paralela, acupunctura e o stiinta sau o vrajitorie?
James Kilowatt
Interesanta activitatea de dupa 2002 . Omul s-a hotarat probabil s-o lase stiinta pentru aia mai tineri si sa faca bani. Sau si-a pierdut jobul si a gasit o sursa alternativa de venit. teehee.gif

Deci, in '68 se angajeaza la Stitom S.A. Tomești, unde lucreaza 33 ani. Asta inseamna pana in 2001/2002. Pana in 2002, CV-ul pare normal.

Si dupa 2002 incepe distractia. Brusc, dintr-un metrolog devine vrajitor voodoo. biggrin.gif


- Vibratory shoes, Silver Medal - 2002 Brussels;

- Antiradiație biggrin.gif pouch for mobile phones, Bronze Medal - Geneva 2004

- Magneto-vibratory cup, Bronze Medal - 2004 Brussels;

- Bra vibrator Silver Medal - Budapest - 2004;

- Magnetic Anti-stress Shoes, Gold Medal - 2005 Geneva;

- Magnetic Glove energizing Silver Medal - 2005 Brussels;

- Screen Protectors for phones, computers, TV, Bronze Medal - 2006 Brussels.

- Magnetic Glove modernized, Bronze Medal, Zagreb 2007

- Vertical axis wind rotor - Bronze Medal Inventika Bucharest Fair 2009

- Magnetic fertilizer Inventika Bucharest Fair Silver Medal 2009

- Bronze Medal crystalline magnetic fertilizer Geneva 2010

Micro wind horizontal rotor. He entered the Guinness Book National in 1981. He worked from 1973 to 1996.

Process for regulating glass melting furnaces BI 106 872

Water heating CBI - A/00189/2003 generator with Autoexcitație, worked from 1977 to 1992

Energizing face wrinkle, CBI A/00504/2005

CBI A/00497/2007 magnetic medical pills

Magnetic organic fertilizer, CBI A/00496/2007, tape # 2 type trees in 2008, version 3 multicompozit 2009

Magnetic collar, magnetic girdle, etc.. CBI - 00505/2005

Personalized magnetic card to harmonize the human energy - CBI - 00305/2009

Building materials with magnetic magnetic-house protection from cosmic rays and telluric-CBI-00650/2008

For incentive. subatomic particles of fossil fuels and nuclear - CBI - 00355/2009

Octograma PAKUA with rare-earth-magnetic elements to harmonize energetica-CBI-oo450/2009



Chiar nu vi se pare nimic ciudat ca in mai putin de un an de la schimbarea in cariera incepe sa scoata inventie dupa inventie care mai de care mai ezoterica? L-a palit asa brusc inspiratia divina, sau cum? Asta inseamna fie ca primeste informatii De Sus, fie ca oricine int-un an de zile devine expert in energii vitale si magnetism.

N-are absolut NICIUN articol intr-o revista de specialitate in vre-o revista, si asta conform CV-ului pus de el, pe siteul lui. Probabil nu e fals CV-ul, insa asta nu inseamna ca e serios, tot apa de ploaie e.

Cand orice papagal de doctorant sau chiar de student la master ori in an terminal are cateva articole macar pe la un congres ceva, un ditamai cercetatorul n-are NICIUNUL? Ce naiba, la congrese oricine poate prezenta ceva care sa apara prin proceedings.
Diesel
Alex, cand am ajuns la al 2-lea paragraf din link deja s-a aprins o alarma majora:

QUOTE
O îmbinare între raționamentul medicinei tibetane și elemente tehnice din fizica clasică, occidentală. Practic se poate vorbi de introducerea unui principiu fundamental nou în știință și tehnică, contribuind la schimbarea feței lumii în bine.


Rationamentul medicinei tibetane? medicina tibetana e rationala sau intuitiva?

Principiu fundamental nou in stiinta? tipul asta a revolutionat fizica cuantica? sa se duca la LHC si sa isi dea cu parerea si acolo.

Apoi cuvinte cheie: energia Qi, stres teluric... ma doare capul

QUOTE
La poluarea Electromagnetică din locuință prin iluminat nivelul crește la 70 nT (nano Tesla) 1 calculator = 120 nT, 1 televizor = 140 nT, 1 telefon mobil funcționând 180 nT. Sub liniile de transport energie electrică sunt 1000 nT.


Campul magnetic al Pamantului este de 40-50 microTesla (masurat cu telefonul meu pe care il laud in continuu). 1000nanoTesla inseamna 1microTesla. Campul magnetic al boxelor de la biroul meu este de 700 microTesla (masurat tot cu telefonul, cred ca am stricat senzorul cu ocazia asta).

E cazul sa continui? sa incep sa pun la indoiala si cunostintele de fizica cuantica ale respectivului?
Alex-F1
Mah Adriane, da io chiar nu stiam ca esti asa bazat! biggrin.gif Apai poti fi sigur ca, daca da dracu si e magarie treaba, o sa-i fac o antireclama cat China....si ii voi spune chiar si lui Ciprian asta, inainte de a-mi monta mie plasturii!!! verymad.gif

Acupunctura nu este nici stiinta, nici vrajitorie, ci este un tratament!!! tongue.gif
James Kilowatt
Alex, medicina nu se invata intr-un an de zile, la 60 ani, si nu se invata de unul singur, nici macar acupunctura. Omu' conform CV-ului nu are nici un curs si nici un fel de experienta in acupunctura, insa scoate manusi magnetice care stimuleaza punctele de acupunctura. N-a practicat acupunctura in viata lui (conform CV-ului, n-o pun de la mine) si brusc devine mare guru... ti se pare normal?
E ca si cum ma apuc eu brusc sa inventez tratamente genetice la care nu s-a gandit nimeni din domeniu, dupa ce toata viata pana acum am activat in inginerie mecanica.

Fii atent, accept de dragul discutiei ca o voce tibetana i-a soptit cum e cu acupunctura si magnetismul palmei, si scoate manusile alea care sunt perfect functionale.
Ai idee cat de mult dureaza un test clinic omologat care sa dovedeasca ca intr-adevar functioneaza? Si cat costa? Chiar crezi ca e capabil sa scoata si SA OMOLOGHEZE, sau macar sa testeze riguros doar pentru constiinta lui o chestie din asta anual?

Iar daca inventiile alea nu sunt testate riguros, de ce plasturii cuantici ar fi o exceptie?

Repet, brevetul nu inseamna absolut nimic, nu trebuie sa functioneze ca sa fie brevetat. Faptul ca inventiile incep sa curga atunci cand probabil ii scad veniturile, si sunt comercializabile din prima (e dat afara de la Tomesti, sau se pensioneaza) ma face sa cred ca e partea cu constiinta e mai subtire.
Diesel
Sunt foarte atent cu produsele miraculoase si cu marketingul asta "din gura in gura".

Eu zic sa ne mutam atentia asupra sutienului vibrator. Sa organizam niste teste clinice.

20 de femei vor purta zilnic sutiene vibratoare. 20 de femei nu vor purta sutien, dar vor primi masaje intense din partea unor voluntari, 20 de femei vor purta sutien si 20 de femei nu vor purta sutien si nici nu vor primi masaj. Nimeni nu va sti care este scopul testului, se vor urmari... sanii... ca nu stiu care sunt beneficiile sutienului minune smile.gif
Alex-F1
Sorine, sincer, de la tine chiar nu ma asteptam sa fii asa refractar la chestii de astea.....valabil si pt. Adrian! confused.gif Si mai am o relatare surpriza pt. voi (experienta personala), legata de inventator.....undeva, candva, am asistat personal la o faza tare cu un tip, dar doar marti voi avea timp sa verific (maine sunt la job toata ziua), sa vad daca intr-adevar el era....
T u d o r
E legata de sutienele vibratoare?
Alex-F1
NU!
ozz86651
Pacat biggrin.gif
Cu acupuntura asta s-a facut un test... s-au luat doua grupe de oameni, pe unii i-a intepat dupa regulile artei si pe ceilalti i-a intepat cineva la intimplare cu o scobitoare, fara sa stie nici unul din ei in care grup este. La sfisrsit rezultatele au fost indentice (ba ironic, parca au fost mai bune pentru aia cu scobitoarea smile.gif).
T u d o r
Something like that?
Titi1988
eu zic sa adaugam si 20 cu silicoane whistling.gif de dragul stiintei teehee.gif
DORU
Primul lucru pe care il fac oamenii in general este SA NU CREADA ceea ce mintea nu intelege !

Chill out, bro', sa asteptam testul lui Ciprian si al lui Alex si comentam dupa aceea...intre timp poate mai sapam si mai aflam cate ceva...
CV-ul si-l face fiecare cum crede de cuviinta, dar o calitate ascunsa a cuiva sau descoperita intamplator nu ar trebui din start luata in deradere, doar pt ca 99% se dovedesc abureli ! Riscam sa gresim grav cu al o sutelea si N E CORECT.

Discernamantul ne apartine, dar nu avem voie sa judecam fara verificari si fara destule cunostinte ORICE, ORICAND.

Nu e vb de Davidoni, ci de orice altceva ce ni se pare "imposibil". Acum 50 ani multe din ce azi folosim pe scara larga era "imposibil".

Putin mai multa relaxare activa a mintii si deschidere catre nou nu sunt decat un ajutor pt noi si modul in care privim ce ne inconjoara.

Chiar daca Davidoni se dovedeste o dezamagire, tot exista si cineva undeva care poate descoperi ceva fabulos si daca mereu judecam pe urmatorul cu masura ultimului sarlatan...
Alex-F1
Exact asta spuneam si io.....f. bine punctat, Doru....nici n-o putea spune cineva mai bine.....RESPECTE!!! arigato.gif
James Kilowatt
Eu va propun sa si cantariti masina cu si fara plasture. Una din metodele sa scada consumul este sa o faca mai usoara. Oare dupa ce puneti plasturele asta, n-o sa aiba 500kile mai putin?
Sper ca sunteti suficient de open mind ca sa acceptati ca e posibil! Este perfect posibil, la fel cum e posibil sa influenteze si combustia sau conservarea energiei. Masa unui obiect e datorata de bosonul lui Higgs, pe care il cauta astia la CERN, ori prin aplicarea unui camp qi se pot influenta legile cuantice si constantele universale locale astfel incat energia necesara formarii bosonului Higgs scade de la aprox 10 la 8 TeV si practic greutatea unui obiect aflat in campul respectiv va scadea cu 25%. Iar daca nu ma credeti, sunteti niste minti inguste si inchistate.

@Ozz & Diesel
Cate cuvinte consecutive din afirmatia de mai sus au sens?


Fratilor, oamenii cred ceea ce le place sa creada, de cand a aparut primu' neuron la maimute.

Lumea e mult mai frumoasa daca dupa viata asta de kkt va urma una mai buna, daca entropia poate scadea si energia nu se conserva, daca pentru a misca o tona de fier poti folosi puterea mintii, daca pentru problemele omenirii sau cele personale e de vina o conspiratie ascunsa, sau daca poti raci gazele de esapament a unei masini cu un plasture fabricat intr-un beci (scaderea consumului fix asta inseamna)

A fi open mind n-are nimic de-a face cu a fi naiv. Daca avea pretentia ca putea influenta un fenomen subtil, sau foarte complex si inca neinteles, ok, era o treaba.
Insa consumul sau puterea unei masini n-au absolut nimic subtil si neinteles, sunt date de fenomene foarte pamantene cunoscute si intelese de mai bine de 100 ani, de reactii chimice, de legi foarte clare ale termodinamicii si ale mecanicii, nu de enegii vitale si alte tampenii. Nu e nimic neinteles in asta, oricine are cea mai elementara cultura in domeniu poate explica de ce o masina consuma mai mult sau mai putin. Nu e deloc vorba de un fenomen neinteles, ci de unul foarte bine inteles.


Si am doua intrebari, clare si scurte, una pentru voi, si una pentru marele inventator daca ii mai trimiteti un mesaj:

Pentru inventator:
De ce nu i-a propus un constructor auto sa cumpere plasturele cu brevet cu tot? Suma pe care i-o poate oferi un constructor e infinit mai mare decat poate obtine el in cativa ani vanzand produsul pe cont propriu. Brevetul nu ii protejeaza inventia la infinit ci doar un numar de ani in care vanzand un plasture lui Alex si unul lui Doru nu poate castiga mare lucru, mai ales ca risca sa trebuiasca sa dea banii inapoi teehee.gif

Pentru voi:
Vreau un exemplu de inventie geniala venita din senin, fara a fi fost precedata de absolut nimic inainte. Va spun din start ca Einstein nu e bun, ideile lui nu vin din senin, asa ca incercati altceva.
Si vreau un exemplu de un geniu care s-a manifestat prima oara la 53 ani, ca in cazul nostru. Einstein iar nu e un exemplu, ideile bune le-a avut inainte de 26 ani, iar la 50 batea campii cu gratie si era incapabil sa accepte ideile lupilor tineri (de sub 26 ani).
Alex-F1
Sorin, maine o sa-l intreb pe Ciprian asta: "De ce nu i-a propus un constructor auto sa cumpere plasturele cu brevet cu tot?".....nu ca raspunsul te-ar coafa, dar sa nu zici ca nu l-am intrebat....

Am vorbit acum 15 min. cu omul de la dyno (proprietarul).....are o Toyota pe benzina + gaz......sambata a fost Ciprian la el si i-a montat jucaria! In prealabil omu are un test dyno cu masina lui, iar in weekend-ul care vine va mai face unu, fiindca jucaria cica trebuie lasata vreo 5-6 zile pt. "acomodare". Oricum, sa nu uitam ca initial noi am plecat de la reducerea consumului de combustibil, deci, daca nu va obtine nicio crestere de putere si/sau cuplu pe dyno, in schimb ii va scadea consumul, atunci tot e o chestie. Acuma problema care se pune e alta: noi toti cei care am vrea sa probam plasturele atomic, suntem soferi slabi, ca sa nu zic prosti, nu suntem in stare sa ne verificam consumul, la toti functioneaza la maxim efectul placebo, nici macar testele pe cruise control nu ar fi relevante, asa ca practic nu vom putea convinge niciodata unele minti mega-luminate, care cred ca le stiu pe toate.... tongue.gif
James Kilowatt
Tie personal ti se pare posibil ca plasturele sa scada greutatea masinii? Da sau Nu ? smile.gif

Repet.. iar si din nou.
E foarte usor sa convingi "mintile luminate": Fa testul in orb. Daca ai curaj, sau ti-e frica sa afli adevarul despre mintea ta si despre plasture? tongue.gif

"Mintile luminate" sunt capabile sa se indoiasca de orice, chiar si de ele insele. Daca ar face EU testul, pentru MINE, l-as face tot in orb. Eu sunt capabil sa accept ca mintea mea nu e perfecta si ca imi poate juca feste. Tu esti?
Eu accept si ca pot sa ma insel, si ca inventia merge. Ca sa ma convingi insa.... FA TESTUL IN ORB. Convinge-ma ca nu e placebo, convinge-ma ca improbabil sa fie coincidenta. E foarte simplu, ti-am spus asta de la primul post pe topicul asta. Insa cu "marturii" adunate de la gagica inventatorului sau de la un amic capos, sau teste facute dupa ureche n-o sa ma convingi de nimic.

Tu te-ai lasa convins sa cumperi un Passat de 250CP si care consuma 3L/100km bazandu-te doar pe afirmatia vanzatorului, sau ai avea nevoie de niste teste ca sa fii convins? Mie exact asta imi ceri sa cred cu plasturele astuia smile.gif

Testul cu toyota poti sa-ti spun de pe acum ca nu e semnificativ, trebuie facut in aceeasi zi, cu aceeasi benzina, pe acelasi dyno. Lasa plasturele sa se adapteze, fa un dyno, apoi scoate-l si fa-l din nou in 5 minute. Cat de greu se instaleaza si dezinstaleaza dracia? Comparand doua dyno-uri facute in zile diferite nu are nici o semnificatie.
La skoda mea am facut 2 dyno-uri la 3 sapt unul dupa celalalt, pe acelasi stand si am o diferenta de 40Nm intr-un sens si 10CP in sensul alalalt. Repetabila a fost doar pierderea de putere, care a iesit aproape identica, ceea ce ma face sa cred ca scula nu e defecta.

N-am spus ca sunteti nici soferi nici slabi nici prosti... nu sunt sigur ca iti fac fata pe o pista de karting, ultima oara te-am depasit cand ti s-a spart cauciucul biggrin.gif N-are legatura.

Insa as pot sa spun ca subconstientul vostru e mai grinpis decat constientul, daca stiind de plasture consumul scade, iar daca nu stiti ca e prezent va ramane acelasi. Sau daca va scadea CREZAND ca e prezent plasturele, si in realitate nu-i. Banuiessc ca esti de acord cu mine cu asta.
Deocamdata nu avem testele ca sa putem discuta despre asta, insa este o posibilitate care nu poate fi ignorata daca incerci sa faci un test riguros.
solmar
Inca o calitate la plasturele asta: e simbiotic! Trebuie sa se adapteze/acomodeze! Asta e 36182451.gif
Alex, te rog sa-l intrebi daca la avioane, vapoare, rachete, navete e acelasi principiu ca are potential!
T u d o r
Pai am inteles ca am cazut de acord ca Alex sa faca un test pe autostrada cu cruise, in ambele sensuri de mers pentru fiecare situatie. Adica o data cu plasture si o data fara. Daca rezultatele vor avea diferente mari as putea accepta ca evidentza sa depaseasca puterea mea de intelegere.

In alta ordine de idei cred ca puterea mintii inca nu este folosita suficient dar ea nu are legatura cu puterea "magica" a unui plasture aplicat pe un agregat fizic. Si eu sustin parerea ca tipul ori e cu pluta ori e sarlatan.
solmar
Alex, daca raspunsul e DA ii dau eu o adresa de email de la un mecanic de la NASA sa-i monteze plasturele la urmatoarea lansare! Da' blat, fara sa stie aia, sa le faca o surpriza!
Mircea104901
QUOTE (solmar @ Feb 21 2011, 06:07 AM) *
Alex, daca raspunsul e DA ii dau eu o adresa de email de la un mecanic de la NASA sa-i monteze plasturele la urmatoarea lansare! Da' blat, fara sa stie aia, sa le faca o surpriza!

Nu merge, pt ca-i trebuie timp sa se armonizeze smile.gif

In alta ordine de idei, in loc unii sa fie carcotasi, si sa contrazica orice idee, mai bine ne-am folosi mintile sa concepem si sa punem in practica un test care sa probeze veridicitatea si functionalitatea plasturilor. Eventual sa contribuim si cu ceva sa fie pierderea insignifianta. Un fel de proiect masini.ro
Dup-aia putem trage concluzii.

JK - legat de bosonul Higgs. L-ai vazut pe undeva, palpabil? Exista legi care sa-l defineasca si sa-i defineasca actiunile? E doar o idee teoretica, acceptata de unii, respinsa de altii. Dar aia nu inseamna ca nu continua sa-l caute.
James Kilowatt
Deci in privinta testelor au fost propuse de la inceput, mai multe, (vezi topicul de la inceput) si doua dintre ele probabil vor fi puse in practica (dyno si cruise control). Intrucat jucaria e garantata 30 zile, nu se nevoie sa contribuim material intrucat daca nu merge va fi returnata.

Apropo, nici electronul nu a fost si nu va fi vazut vreodata de cineva, insa nimeni nu se indoieste ca el exista intrucat suntem inconjurati de efecte PREDICTIBILE ale existentei sale. Valabil si cu bosonul aluia, cand iti scapi ciocanul peste picior, cuvintele care vor urma sunt o consecinta indirecta a existentei sale biggrin.gif Asta chiar daca ceea ce ne imaginam acum despre el e gresit si in realitate s-ar putea sa fie mult diferit de ce credem, asa cum nici Arhimede cand a descoperit electricitatea statica habar n-avea cum arata electronul si ce face el.
solmar
Acum ar fi interesant de aflat daca la alte motoare "generatoarele diesel de la vapoare, motoarele pe pacura tot de la vapoare, motoarele de pe locomotive... deasemenea la avioane" daca plasturele variaza ca marime cu marimea sau puterea motorului. Ai un motor mai mare, pui un plasture mai mare sau 2 mai mici (care actioneaza in tandem smile.gif .. Poate plasturele e identic functie de marimea motorului.
James Kilowatt
Doi plasturi pot fi periculosi daca scapa de sub control! Pot intra in rezonanta, si asa cum a dovedit genialul Nikola Tesla efectele pot fi devastatoare.
In experimentul Philadelphia a folosit niste variate primitive ale plasturilor si nava s-a dematerializat cu totul, nu a scazut doar masa... vibratiile campului qi potdestabiliza insasi structura cuantumului spatiu-timp!
Maestrii Shaolin, care stapanesc la perfectia aceste vibratii pot sa-ti invineteasca un ochi INANTE sa-ti f..a una, cu viteze supraluminice, ceea ce demonstreaza ca materia (pumnul) poate calatori inapoi in timp...
Mircea104901
JK, cu electronul e alta poveste acum. Cu bosonul - inca nu e general acceptat, asta vroiam sa zic.
Poate si plasturii aia vor ajunge ca electronii teehee.gif

Legat de teste, se poate face "un caiet" cu instructiuni clare. Parerea mea (legata de efectul "placebo" vis-a-vis de plasturi) e ca un sofer care-si cunoaste masina bine poate emite o concluzie pertinenta (in sensul ca -a scazut consumul-) dupa un anumit numar de km in care a consumat cateva plinuri. Daca e si "maniac" in a calcula de fiecare data consumul, atunci opinia lui e cu atat mai pertinenta.

Metoda cu mersul pe autostrada, pe cruise control, e valabila doar dace se observa diferente semnificative, mai mari de 10%, mai ales la un turism care consuma in general 5-6-7%; sau daca se parcurge o distanta apreciabila. Daca ar avea un SUV, sau un auto care sa consume mai mult, eficienta plasturilor ar fi mult mai usor de observat, pe o distanta relativ scurta.
Alex-F1
Deci maine la ora 14 avem intalnire cu atomic man jr. biggrin.gif .....se va monta jucaria ori pe masina prietenului, ori pe masina mea, functie de ce vom decide la fata locului. Deci, ce intrebari aveti pt. Ciprian? Ca mi le notez si-l voi intreba! ninja.gif Dar fara shtouri sau sarcasm extrem! O intrebare de bun simt ar fi cea a lui Sorin: "De ce nu i-a propus un constructor auto sa cumpere plasturele cu brevet cu tot?"....asta sigur il voi intreba! Poate si asta: "Alex, te rog sa-l intrebi daca la avioane, vapoare, rachete, navete e acelasi principiu ca are potential"....

Si, ca sa raspund si io la intrebarile voastre.....Sorin, mie unu NU mi se pare posibil ca plasturele sa scada greutatea masinii. whistling.gif Nu ca n-ar fi posibila scaderea greutatii, dar nu cu plasturele asta! Testul pe ORB io l-as face, nu-i o problema, dar nu vad cum.....cine sa mi-l monteze? Cand? Cheile de la masina sunt EXCLUSIV la mine! Daca deschid capota, vad plasturii....etc.....deci e IMPOSIBIL in cazul meu cel putin. Plasturii se instaleaza relativ usor, plactic prin lipire, cu un bi-adeziv. Iar io cu asta nu sunt de acord: "Comparand doua dyno-uri facute in zile diferite nu are nici o semnificatie"! banned.gif Si nici cu asta nu pot fi de acord: "Insa as pot sa spun ca subconstientul vostru e mai grinpis decat constientul, daca stiind de plasture consumul scade, iar daca nu stiti ca e prezent va ramane acelasi. Sau daca va scadea CREZAND ca e prezent plasturele, si in realitate nu-i" dry.gif Misto aia cu maestrii Shaolin 36182451.gif
Seri
Parca in brosura zice ca motorul va fi mai silentios cu plasturi. Masurati decibelii cu un smartphone inainte si dupa, cu motorul cald.
T u d o r
Alex, intreaba-l te rog daca plasturii aia au aplicatii si in alte domenii. M-ar interesa unii care sa se aplice pe .... pentru scaderea consumului si mai ales cresterea performantelor pe dyno. In special daca arborele cotit are de suferit de pe urma aplicarii plasturilor, sa nu exsite ceva reactii adverse.


Deh, de la o varsta e bine sa fii prevazator si sa nu astepti pana iti moare motorul ca sa-l resuscitezi. Merge si combinat cu lube...DuraLube?
adrian_flavius
Eu mai vreau sa stiu si altceva: daca aplic plasturele pe un generator pe benzina, ce se intampla? Creste puterea furnizata, scade consumul de benzina/kWh produs, sau ambele?

La fel, daca il aplic pe un tablou de energie electrica, in urma ameliorarii campului magnetic, se poate scadea energia consumata de gospodaria respectiva? sau teoria nu se aplica decat la motoare termice?
solmar
Nu v-ati prins niciunul. Plasturele creste si cifra octanica!
Alex-F1
Buna si treaba cu masurarea zgomotului, desi trebuie sa vedem pe unde gasim repede un smartphone. Desi, parca vad ca nenea inventatorul ar zice ca nivelul de zgomot se masoara calumea cu aparatura specifica, nu cu niste panarame de telefoane mobile. O sa intreb oricum!

Tudor, intrebarea ta nu sunt sigur ca am inteles-o.....e la shto, cum ma gandesc io sau? smile.gif

Buna si intrebarea despre generatorul pe benzina sau contorul de curent.....o sa intreb si asta! thumbsup.gif Io am oricum contorul in casa scarii, deci nu merge manaria, ca e la vedere.... sad.gif Sau poate il punem undeva acolo si are efect la contoarele tuturor apartamentelor.....fac si io un ban cinstit! biggrin.gif
T u d o r
QUOTE
Tudor, intrebarea ta nu sunt sigur ca am inteles-o.....e la shto, cum ma gandesc io sau? smile.gif


biggrin.gif


Ma gandesc daca plasturii aplicati cu dibacie maresc congruenta campurilor energetice cuantice ale doua persoane angrenate intr-o fotosinteza. Daca nu scoate bani din vanzarea lor pentru aplicatii auto, cu o aplicare corecta asupra mecanicii fluidelor aflate in contact direct si nemijlocit s-ar imbogati.
Alex-F1
Ciudat e ca cica acelasi plasture se aplica si in gospodarie, pt. scaderea consumului de apa menajera (deci legatura cu cifra octanica pica), iar aici chiar e tricky rau faza.....adica, daca io inainte consumam 15 m3 de apa pe luna, dupa aplicarea plasturilor, consumul va scadea la 11 m3, desi CANTITATEA EFECTIVA de apa pe care o folosesc io este aceeasi.....asta cum frasament o fi posibil, haideti, uimiti-ma???!!! biggrin.gif
T u d o r
Pai e evident dar trebuiesc aplicati pe contorul de apa. Fiind magnetici ajuta, dar daca te prinde cineva cu ei acolo e groasa. biggrin.gif
adrian_flavius
Pai, mai stii, poate se dilueaza cumva apa, si dintr-un litru faci 2...cu ce se dilueaza, zau daca-mi dau seama...da' poate stie nenea inventatoru'...

Nu ma mai pot abtine, sorry... 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif

Oricum, intrebarile de mai devreme raman valabile...iar faza cu tabloul electric eu zic ca poate fi testata mult mai bine decat cea cu motoarele termice...pui plasturele si uiti de el vreo luna-doua...apoi iti calculezi consumul de energie electrica...si vezi daca a scazut... whistling.gif whistling.gif whistling.gif
James Kilowatt
@Alex
Chestia cu variatiile pe dyno sunt din experienta mea proprie si personala. Am scris despre asta la momentul respectiv la totul despre masina mea, poti verifica, iar eu nu stapanesc qi-ul ca sa pot calatori in timp sa falsific topicul wink.gif La mine diferenta tine pe de o parte de benzina, si probabil partea cea mai importanta datorita adaptarii ECU-ului.

Baga acum un plin, cu care sa faci dynoul, si presupunand ca nu-l consumi in cateva zile pana se adapteaza plasturele, baga al doilea dyno cu acelasi plin.
Amicul cu dyno-ul iti poate face un pret promotional, sa poti face mai multe teste? Ar fi interesant de vazut si cum evolueaza plasturele, cum se adapteaza. Spune-i ca e in interesul stiintei, ca asa poate contribui si el la progresul cunoasterii, ca e un adevarat Mecena... fiind si el interesat, banuiesc a nu are nimic de pierdut.

solmar
Plasturele universal:
- reduce consumurile indiferent ca vorbim de combustibil sau apa
- se ataseaza usor
- e functional pe viata desi e garantat doar 2 ani
- exista in orice culoare sa poate fi asortat la poseta, culoarea masinii, avionului, vaporului
- exista dimensiuni variate, costul lor fiind direct proportional cu marimea - producatorul are si el costurile lui cu materia prima (iti dai seama ca daca pui un plasturoi pe masina poti sa ajungi la consumuri zero - eu incep sa-i banuiesc pe astia de VW ca sunt imbarligati cu inventatorul nostru, ca altfel nu aveau cum sa scoata masina cu consum de 0.9 litri/suta de km. la masina aia, va spun eu, caroseria e practic un plasture mai mare)
- exista si plasturi parfumati, la comanda se parfumeaza si cu materialul clientului
- nu produc alergii
- exista plasturi mici pentru consumuri mici si plasturi mari pentru consumuri mari
- nu ai nevoie de scolarizare pentru montarea lui, operatiunea de montare si demontare poate fi facuta de oricine e in stare sa citeasca prospectul si are bani sa cumpere plasturele
- nu exista clienti nemultumiti, daca au reclamatii sunt total deplasate si nu se refera la calitatea produsului ci doar la ambalajul in care a fost livrat, intarzierea cu care a fost livrat (firma de plasturi inca isi dezvolta departamentul logistic) ceea ce a generat pierderi imense in flota, economiile care astfel n-au mai fost facute vor fi obiectul unui proces cu firma de curierat
- producatorii de masini saboteaza cu buna stiinta acest plasture, in fapt stim sigur ca toti producatorii de masini s-au intalnit de mai multe ori pentru a stabili o strategie comuna in sabotarea produsului
- cu titlu gratuit dl Davidoni a oferit 450 de plasturi Guvernului Romaniei si Parlamentului. In acest sens avem poze cu senatori, deputati si ministri care sunt satisfacuti. (ps dl Davidoni mizeaza pe faptul ca toti oficialii Romaniei vor comanda de indata plasturi pentru masinile personale, ale sotiilor, amantelor.. sic)
- tot cu titlu gratuit s-au trimis plasturi la Vatican, ONU, Washington, UNESCO, festivalul de la San Remo, la gala premiilor Oscar, etc.
- plasturele este indestructibil
- compozitia lui este secreta si nu poate fi aflata pentru ca plasturele nu poate fi distrus
- puteti comanda plasturi si prin SMS la numarul .... la 5 plasturi comandati va oferim si un sutien vibrator
- cine comanda peste 1000 de plasturi primeste actiuni la firma
solmar
Intrerupem programul de astazi cu o veste proasta. Tocmai am fost informati ca domnul Davidoni a suspendat productia de plasturi pentru submarine si batiscafuri datorita unor interferente cu elementele magnetice bivalente bipolare din apa de mare. Se lucreaza intens pentru remedierea acestei probleme. In schimb domnul Davidoni a fost amabil si ne-a demonstrat ca broastele testoase care traiesc in acvariul din incinta firmei au inregistrat o rata de crestere a carapacei cu 50% mai mare decat a broastelor testoase aflate in libertate. Sub acvariu este montat un plasture.
Totodata va comunicam ca luna viitoare vom pune pe piata plasturele care lipit pe carcasa calculatoarelor duce la crestere vitezei de procesare a datelor iar in premiera mondiala avem plasturele pentru internet si telefonie mobila. Plasturele pentru internet creste viteza de download cu 100 % iar cel pentru telefonie daca este aplicat pe spatele telefonului in dreptul centrului de greutate creste semnalul la telefon. De fapt, retragerea medicala anuntata de Steve Jobs este o mica manevra, dl Jobs si dl Davidoni studiaza impreuna cum sa imbunateasca semnalul la Iphone 4 si la generatiile viitoare. Firma Apple si-a manifestat interesul sa cumpere laboaratoarele dl Davidoni si in prezent dansul discuta detaliile preluarii.

Plasturii se pot monta in serie si in paralel.
solmar
Total intamplator, echipa de filmare trimisa la fata locului, in cursul montarii unui plasture pe carul de reportaj a observat ca acesta interfereaza cu semnalul optic. Asadar s-a descoperit ca daca pui un plature pe aparatul foto creste numarul de megapixeli. O sapuniera cu plasture devine DSLR.

Deasemenea, un procesor Intel cu plasture are performatele imbunatite cu 50%. La AMD procentul a fost de 52%.

Un fior a cutremurat lumea Formulei Unu la auzul acestor vesti. Echipele de F1 ... nu pot sa spun mai mult!
pmhoria
Marcat Niculaee??? devil.gif
adrian_flavius
De asemenea, se pare ca si producatorii de Viagra au cam inceput sa dea din colt in colt...plasturele aplicat intr-o anumita zona pe meridianele energetice ale corpului uman duce la cresterea fluxului de sange, scaderea tensiunii arteriale, deblocarea vaselor de sange, ameliorarea cu pana la 150% la functionarii aparatului sanguin si nervos, etc, etc, etc...

Nu stiu daca v-ati prins, dar dl Davidoni se pare ca a descoperit si secretul cresterii duratei vietii pana la cifre matusalemice (s-ar fi putut deduce chestia asta inca de la momentul mentionarii culorii aurei benzinei actuale si a celei de la 1900...dansul era deja mare savant in acel moment...), dar stie ca lumea inca nu este pregatita pentru acest lucru, asa ca pastreaza secretul asupra compozitiei plasturelui necesar acestei super-revolutii in lumea medicala...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.