Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amplificatorul cuantic .... WTF?!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Alex-F1
QUOTE (Lucian107416 @ Mar 1 2011, 02:23 PM) *
Alex a ales sa fie cobai. Hai sa-l lasam sa faca primele teste si sa discutam apoi de rezultate


Pai daca misto-urile continua sa curga la fel ca pana acum, ma voi mai gandi daca voi impartasi cu voi rezultatele testelor... dry.gif La urma urmei, stiti bine cum merge in ziua de azi, fiecare pt. el, la gara cu restul, dar io m-am gandit sa impartasesc prieteneste cu voi chestia asta si astept din partea voastra un tratament adecvat, nu sa fiu luat drept ticnit, daca vreau sa-i dau o sansa omului!

Iar Lucian are dreptate in privinta banilor....si mie feeling-ul imi spune (si asta se va confirma sau infirma cat de curand) ca omul nu e un avar, scopul lui nu e nici pe departe sa se imbogateasca, banii sunt departe de-a fi scopul lui principal in viata, iar tot ce face, face fiindca POATE, fiindca are harul asta, o face din pasiune si din dorinta de-a-si ajuta semenii si nu cred ca tine mortis (probabil nici nu vrea deloc) sa ajunga pe copertele celor mai prestigioase reviste de inventii din lume, nici pe site-urile cele mai consacrate, ca sa-l gasesca JK in cautarile lui nesfarsite, nici sa vina grupul VAG la el acasa si sa-i ofere 100 de milioane de Euro pt. inventia cu plasturele....nu vrea sa fie "grande", ci prefera sa ramana oarecum anonim, sa fie trecut cu vederea si sa fie lasat in pace sa-si foloseasca la maxim materia cenusie, in folosul omenirii, in numele progresului si al binelui.

Bro, acei "oameni instruiti si pregatiti stiintific" de aici de pe site, nu-i ajung lui Davidoni nici pana la degetul mic....
James Kilowatt
@F1
Cam care e diferenta intre cei cere cred in povestea de succes a plasturelui si cei care au crezut in caritas? Recent a fost un caritas americanesc, condus de un tip cu un cv absolut impresionant de care nimeni nu se indoia...

Corolar: in viitor vor mai exista escroci si mii de tepuiti? Caritasul n-a fost primul joc piramidal din istorie, si din pacate nici ultimul, a urmat fni-ul. Si pana au picat au existat mii de 'marturii' pozitive, a unora care chiar au castigat. Pe bune, nu placebo
f1anatic
QUOTE (Alex-F1 @ Mar 1 2011, 07:53 AM) *
Bro, acei "oameni instruiti si pregatiti stiintific" de aici de pe site, nu-i ajung lui Davidoni nici pana la degetul mic....



Invidia, grandomania si dispretul nejustificat cu care ai spus acest lucru m-au facut sa imi pierd brusc orice respect pt tine bro. Sincer.

Sper ca testele cu plasturele sa iti aduca pace sufleteasca.

Alex-F1
JK, deci sa inteleg ca imi dai si mie ceva sanse ca sa functioneze si la mine treaba....pe bune, nu placebo, nu? biggrin.gif Si io tot nu inteleg un lucru: adica toti cei care au montat jucaria si au marturisit cu mana pe inima ca le-a scazut drastic consumul, sunt chiar tampiti/prosti? Vorbesc basme? Placebo pe toata linia? Sunt soferi de duminica (ca sa nu zic de rahat) si nu-si cunosc defel masinile? Ok...daca pe cei care i-au scris inventatorului nu-i credeti, o sa va tin io la curent cu prietenii/cunostintele mele, care-si vor pune dupa mine plasturii aia....si vor fi destui....2, 5, 9, 13 persoane....despre care io nu voi avea nici urma de indoiala ca se vor inseala.....si atunci tot veti refuza sa credeti ca treaba intr-adevar functioneaza? confused.gif

Bro...exagerezi frate....calm down!!! Am vrut sa spun ca acei "oameni instruiti si pregatiti stiintific" vs. Davidoni, nu se mananca cu aceeasi lingura....
solmar
Alex

OK, da-i bataie si fa testul! indiferent de rezultat te voi crede dar nu voi cumpara leucoplastul minune. Lasa-ma si pe mine sa ma indoiesc de cineva care are o cifra de afaceri mai mica decat o sifonarie. omul asta taie facturi in valoare de 150 de euro lunar - asta inseamna ca vinde un plasture jumate pe luna. tot el subventioneaza afacerea cu 1000 de lei lunar si are si doi angajati, si asta se intampla de 5 ani incoace. si tot de 5 ani plateste 20000 de lei anual drepturi de autor. se cam bat cap in cap cifrele.

firma asta nu plateste curent, apa, intretinere, benzina, motorina, telefoane fixe, mobile, papetarie, investitii? ca nu se vad! adica in toata lumea patronii isi pun cheltuielile pe firma numai dl davidoni subventioneaza in mod constant firma. si din ce materiale e facut plasturele daca economic nu se vede? apa, praf si niste clei?

auite asa observam ca pe langa super plasture a inventat si super firma care rezista fara vanzari. n-are sens economic, oricine ar inchide o firma care inghite bani in 2-3 ani. nope, dl davidoni o duce asa pana in 2011. scopul lui nu e sa se imbogateasca. din ce vad eu scopul lui e sa ajunga sapa de lemn.

sa nu uitam ca trebuie sa plateasca si forfetarul... ai, n-ai profit statul te taxeaza!
James Kilowatt
@Alex
Da-ne si noua o sansa, da-ti si tie una, si lui Davidoni una. Fa testul in orb. biggrin.gif Altfel lui ii dai mult mai multe decat "noua", astora neinstruiti si nepregatiti stiintific pe care ne mananca Davidoni pe paine. Ce anume ti se pare incorect la testul in orb?

Hai sa nu mai vorbim de plasture, ca ne certam si nu-i frumos. Sa vorbim de jocurile piramidale.
Au existat marturii ale unor oameni de incredere care au spus ca merge? Personal, cunoasteti pe cineva care v-a sfatuit cu mana pe inima sa jucati la Caritas, sa "investiti" la FNI sau in vre-o banca locala de genul asta? Mie da.
Chiar in familie si printre prietenii apropiati am avut cazuri. Eu eram foarte tanar atunci, singurul meu "ban" era rahatul ala de cupon dat de Iliescu cu privatizarea, care valora cat un monitor vga sh luat de la gunoi din Germania. Cam ca marea majoritate a prietenilor mei. Multi din ei s-au vandut cupoanele si le-au bagat vreun (am reusit sa ma controlez rolleyes.gif ) joc din asta.
Mai mult, in cazul FNI-ului s-a bagat si CEC-ul, ca sa dea o si mai mare aura de credibilitate. (CECul a fost mult mai implicat decat e osim-ul in cazul Davidoni, pentru ca osim chiar n-are nici o raspundere).

Apoi sandramaua s-a dus dracu'? S-a dus.

Ei bine, majoritatea celor care au luat-o in gura la momentul respectiv au tacut malc. In prima faza, au negat chiar ca si-au bagat bani, sau ca i-au lasat in "joc" dupa ce au castigat prima oara. Si asta fata in fata, la bere intre amici. Sau chiar in familie. Au inceput sa faca gura abia cand au inceput procese si a existat iluzia ca vor recuperera ceva. Chiar si cand incepusera sa pice unele jocuri locale mai mici, "curentul" de opinie format era in favoarea lor pentru simplul motiv ca se auzeau doar cei care se laudau ca au castigat, in timp ce fraierii schimbau vorba cand ii intrebai de asta.

Oare daca exista internetul pe vremea aia, si cineva pe vreun (devin din ce in ce mai bun biggrin.gif) forum le atragea atentia asupra unor chestii care nu se leaga, nu era mai bine? Nu trebuia sa ii creada nimeni, insa ar fi putut afla singur ca escrocheria a mai existat si inainte.... si ca seamana a dracu' cu cea la momentul respectiv. Oare cantitatea de pagubiti n-ar fi fost mai mica?

...probabil ca nu, americanii care au luat-o in gura recent au fost fraieriti desi exista internet. Insa "statura" escrocului i-a orbit pe toti. Iar ala chiar avea calibru, era recunoscut si respectat de toti confratii lui, nu ca Davidoni... Ala era recunoscut chiar si pe siteurile unde bantuie astia de-alde mine, F1 si ozz....
Unele lucruri nu pot fi realizate si unele legi nu pot fi incalcate nici de eroi, nici de semizei...
Alex-F1
Solmare, daca tu zici, asa o fi, io la chestiile astea economice nu ma bag, ca nu ma stiu si nici nu ma pasioneaza. Dar bataie ii dau....am facut deja un test de 100 km urban, acum mai fac inca unul, fiindca la primul au fost troiene mari p-aci si, pret de ~ 30 km din cei 100, conditiile de trafic au fost oarecum aparte. Oricum, un lucru deja e clar: BC-ul arata FIX realitatea, deci n-a mintit decat cu maxim 0.2l, dar n-a fost nici atat! Saptamana asta voi termina si al doilea test urban, apoi, intr-o noapte (sa fie circulatie putina) fac unul extraurban si gata....sunt pregatit pt. marea incercare! ninja.gif

Sorine, nu mi se pare nimic incorect la testul in orb, dar ti-am explicat de ce mi-e imposibil sa-l fac....la Passat-ul asta (ca si la multe altele) I AM THE MASTER!!!
solmar
Alex,
roaga-l tu pe dl Davidoni sa-ti explice financiar din ce e compus plasturele. Cat costa materialele, cat e manopera, cat e adaosul? Si cat costa per bucata in productia de mica serie - sa zicem 10 plasturi zilnic si cat ar costa in productia de serie 100 de plasturi/zi. Nu e nevoie sa ne spuna compozitia ca nu vrem sa-i furam inventia dar ne facem o idee pe ce vei da tu 400 de lei.
Daca n-are raspunsul la intrebarile astea atunci ... no comment!
f1anatic
QUOTE (James Kilowatt @ Mar 1 2011, 06:58 AM) *
@F1
Cam care e diferenta intre cei cere cred in povestea de succes a plasturelui si cei care au crezut in caritas? Recent a fost un caritas americanesc, condus de un tip cu un cv absolut impresionant de care nimeni nu se indoia...

Corolar: in viitor vor mai exista escroci si mii de tepuiti? Caritasul n-a fost primul joc piramidal din istorie, si din pacate nici ultimul, a urmat fni-ul. Si pana au picat au existat mii de 'marturii' pozitive, a unora care chiar au castigat. Pe bune, nu placebo


My phone doesn't like typing in Romanian. It is exactly for reasons like this that I stay away from singular success stories. I certainly recognize individual brilliance and acknowledge the existanace of geniuses, however I trust only those findings replicated independently or accomplishments that are the result of teamwork. Teamwork brings together brilliant minds but also increases the chances of fraud (scientific financial emotional etc) being uncovered.

And that being said, I must now turn my attention to an overnite chemical fire at a carwash. Someone got badly burnt and we must find out what happened. Pretty sad when you learn of accidens in the newspaper. You'd think people would call and report it.
Titi1988
ajungeti sa va certati aiureaaaaaaaa!!!!!!!!!!!! stop it!!!
James Kilowatt
Nu ne certam.... incercam sa impiedicam un amic sa ia teapa. El se mai enerveaza si ne insulta, eu mai scriu vreun "vre-un" gresit... asta e, nici unul nici altul n-o face intentionat smile.gif

@Alex
ai spus-o si tu, in ziua de azi fiecare e trage pe turta lui. In afara de Davidoni, evident. El nu se supune legilor si generalizarilor la care se supun ceilalti muritori.

Si nici Ea. Stiti voi cine biggrin.gif
Mircea104901
Daca va spun ca exista un batran care are o solutie numai de el stiuta care face sa dispara orice fel de alunita, ma credeti?
Si au venit multi sa-i cumpere inventia. Pur si simplu, nu o da, indiferent cat i s-ar oferi. Si face totul gratis!

Asta e realitatea. Sunt lucruri pe lumea asta pe care nu le intelegem, stiinta nu le poate explica, dar exista oameni care, experimental le-au descoperit unele proprietati. Si incearca sa le aduca la cunostinta publicului. Faptul ca incercam sa discutam, sa experimentam, nu cred ca da dreptul nimanui sa vina si sa ne dea "cu nuiaua peste degete" si sa puna calificative "cobailor" thumbsup.gif .

De asemenea, daca cineva are o idee si incearca sa discute aici, pe MASINI.RO cu persoane interesate sa discute acea idee, apar tot felul de "Semizei" si "Zei" care impart "Esti prost", "Asta e bine", "Asta nu e" (ma rog, ati prins ideea) fara a-si da seama cat de penibila este aceasta atitudine. Ochelarii de cal va spun ceva?
Ar trebui spus din start in regulile forumului: Daca x,y,z isi expun o parere, aceasta este axioma. Chiar daca orizontul x,y,z este ingustat din cauza vitezei cu care circula. Restul e can-can smile.gif

P.S. JK, nu e vorba de tine. smile.gif
Alex-F1
Bine punctat, Mircea thumbsup.gif

QUOTE (James Kilowatt @ Mar 1 2011, 04:00 PM) *
El se mai enerveaza si ne insulta


....este insultat si el la randul lui.... ("nu vad decit fraieri")....spune tot acuma, daca tot ai inceput, nu trage jarul pe turta ta... biggrin.gif

Solmare, io-l pot intreba si asta, nu-i problema, dar nu cred ca e obligat sa-mi spuna....tu ai spune-o in locul lui asa la oricine?
AlexTM
Alex, pune naibii leucoplastul ala pe masina si pana-atunci nu mai scrie aici smile.gif
M-am saturat de atata mancat de popcorn la spectacol biggrin.gif
James Kilowatt
@Alex
Nu te-am facut nicaieri fraier... daca cumva ai pierdut la caritas...n-am stiut unsure.gif

@Mircea
Davidoni da detalii despre plasture. Si bate campii. Daca nu spunea ce fel functioneaza dracia, ar fi putut fi real...
Alex-F1
Sorine, nu era de la tine citatul....ci de la F1....tocmai de la el.....

Tizule (si consateanule), pai atunci treci pe bere, daca te-ai saturat de popcorn! laugh.gif Sa stii ca asa si intentionam, sa nu mai scriu p-aci, pana dupa ce fac testele cu plasturii, dar ma manca degetele, ce sa fac, sunt un perseverent si un incapatanat!!! devil.gif Ai vrea sa ma asisti si sa-mi fii martor la teste? smile.gif
bogcot76
QUOTE (Alex-F1 @ Mar 1 2011, 02:53 PM) *
Bro, acei "oameni instruiti si pregatiti stiintific" de aici de pe site, nu-i ajung lui Davidoni nici pana la degetul mic....


Slava Domnului. Davidoni asta dupa modul in care prezinta "inventiile" lui imi aduce aminte de un schizofren de pe la stagiul de psihiatrie din anul 6 de facultate care era nepotul lui Berlusconi si undeva langa Baicoi in fiecare sfarsit al lunii martie sau mai (nu mai situ exact) trecea printr-o zona crepusculara in dimensiunea cealalta. Inca odata spun, omul nu pare sarlatan. E pur si simplu cu capu. Mai citeste odata textul din site-ul de prezentare cap - coada si pe urma mai vorbim.

Fara gluma, insa am frecvent pacienti cu cancer care refuza alternativele medicale posibile fie in Romania fie chiar in strainatate si se duc la tot felul de "inventatori" de substante naturiste minune. Ma suna si imi spun ca se simt excelent si "le-a scazut tumora" ca le-a zis lor nenea sau tanti aia ca se vede la ecograf ?!? Dupa aproximativ 2 luni, invariabil revin la mine cu vreo 20 de kile mai slabi si plini de metastaze. Crede-ma ca m-as bucur nespus sa existe leacuri din astea minune si eu doar sa fac diagnostic. Insa din pacate, momentan nu sunt. Treaba e ca pe oamenii astia poate ii inteleg pentru ca sunt disperati in cautarea salvarii insa in situatia cu plasturii......... pe bune..... ma abtin sa mai comentez ceva.

QUOTE (Mircea104901 @ Mar 1 2011, 04:09 PM) *
Daca va spun ca exista un batran care are o solutie numai de el stiuta care face sa dispara orice fel de alunita, ma credeti?


Uite, primul pacient cu melanom al nevesti-mi il trimit la el. Si daca ala moare ce faci?
Alex-F1
QUOTE (bogcot76 @ Mar 1 2011, 05:02 PM) *
E pur si simplu cu capu


....muuuult mai mare ca al nostru, al tuturor, luati la un loc..... ninja.gif
Mircea104901
QUOTE (bogcot76 @ Mar 1 2011, 11:02 AM) *
Uite, primul pacient cu melanom al nevesti-mi il trimit la el. Si daca ala moare ce faci?

Nu-s de specialitate, nu stiu cu ce da, dar stiu aplica doar pe alunite/semne de nastere. Nu spune ca e tamaduitor de cancer. Am un prieten care a fost la el si nu mai are nici o alunita. Si nici semnul din nastere. Nici eu nu am crezut, pana nu am vazut efectele: Siderant de-a dreptul. Si sunt in deplinatatea facultatilor mintale. Cel putin asa spune ultimul examen psihologic thumbsup.gif .
Paradoxul e ca, (prietenul meu si-a "anulat" alunitele acum mai multi ani) recent, noua mea frizerita mi-a recomandat sa merg la un "nene" pe care-l stie ea, care elimina semnele din nastere si alunitele; asa mi-am adus aminte de mosul respectiv. L-am adus in discutie off-topic aici, pentru ca e un caz asemanator, dar alta stiinta.
Alex-F1
QUOTE (Mircea104901 @ Mar 1 2011, 06:07 PM) *
Nici eu nu am crezut, pana nu am vazut efectele: Siderant de-a dreptul. Si sunt in deplinatatea facultatilor mintale


Oare io daca spun ca a functionat la mine treaba cu plasturii, voi mai fi considerat de catre "savantii" forumului in deplinatatea facultatilor mintale? unsure.gif Intr-adevar e greu de acceptat chestii de astea ciudate, dubioase, neconventionale, aproape magice as putea spune, dar totusi stim ca ele exista, la fel cum exista si unii oameni care le stapanesc si se "joaca" cu ele si intr-adevar, pana nu vezi, nu-ti vine sa crezi....si cred c-ar fi si pe-aici unii care, nici daca ar vedea, tot n-ar crede, numa asa din orgoliu, fiindca nu pusca cu ce-au invatat ei prin scoli si alte pregatiri laborioase de-a lungul vietii.... confused.gif Cred ca axioma topicului poate fi asta: "DACA MINTEA MEA NU POATE CONCEPE/INTELEGE ASA CEVA, ATUNCI CLAR NU CRED IN TREABA RESPECTIVA"! teehee.gif
solmar
Alex,
eu sunt gica contra pe topicul asta. uita-te te rog pe ce-am scris pana acum daca fac vreo referire la persoana! a ta sau a dlui davidoni.
bogcot76
Am tot zis ca-mi bag cracu' dar ma mananca....

Mircea - Melanomul de multe ori are la baza o alunita, ai spus orice tip de alunita. Ma rog, nu pot sa te contrazic pana nu vad. Pana una alta mosu tau e cel putin in banca lui si nu se abereaza pe net cerand si bani pentru asta. Poate are vreo crema abraziva si atunci nu face o chestie tocmai corecta dar care da rezultate.

Alex - si promit ca e ultima data cand mai postez ca e evident ca nu ajungem la o finalitate. Bai frate, ce pana mea de savant, minte luminata, geniu al stiintei neinteles, maestru al energiilor electromagnetice se exprima asa:
"relaxează funcțiile motorului"
"crește viteza de accelerație (sprintul)" blink.gif
"crește timpul de folosire a uleiului, având coeficient de lubrefiere bun și la finalizarea ciclului" (menstrual???)
"Atât în tehnicile de medicină tibetană, medicină clasică cât și în Biblie (Iov c.38-v.31-33) se cunoaște faptul că suntem influențați de constelații și planete, fiind și tehnici de vindecare prin folosirea informațiilor, controlate, ale aștrilor." woot.gif
"am avut capacitățile necesare de a măsura aura la sute de persoane, aura apei, a alimentelor, fructelor, benzinei, inclusiv Qi din locuințe, etc." (faptul ca pune si virgula inainte de etc. se scuza. Am vazut ca multi si pe aici fac treaba asta)
"aura aparatelor este maro, fapt ce conduce la o tendință de vampirizare a aurei omului care este roșie, roșie deschis, portocalie la 99% din populație, interacțiunea dintre ele face să scadă aura omului cu 1 nivel, de la portocaliu la roșu." (fuga de idei, ca sa fiu mai explicit)
"Amplificatorul cuantic are aura violetă. Benzina are aura verde, acum 100 de ani era violetă. Amplificatorul cuantic îi redă aura violetă și câmpul Qi de la 25 cm/l la 100 cm/l." (Pai poate benzina de acum nu mai e ca aia de acum 100 de ani teehee.gif)

Si astea doar asa in viteza, ca imi vine sa postez tot cacatu asta al lui si sa facem misto in grup. Ce nu intelegi? Eu nu spun atunci cand vad ceva neconventional ca nu se poate, insa cand unu care mai spune ca e si inginer, se exprima si posteaza asemnea ineptii, nu poti decat sa-l trimiti la balamuc sa se caute.

Mi-a mai venit o idee. Poate ar fi bine sa vedem si un exemplu de cum posteaza fericitii beneficiari ai inventiei (ca sa vedem nivelul - oricum mult sub degetul mic de la piciorul stang al lui Davidoni):

"De atunci am parcurs mai mult de 2500 km, mai mult in afara localitatii, ba la Buc, cu mama la medici, ba cu sotia, mea ba pentru mine…, etc…

In present consumul a scazut ingrozitor de mult in localitate, de la 10.5-10,8 la 7,6-8,00 %, aproape incredibil pentru mine cel putin, pe acet timp foarte rece…despre vecini nu mai amintesc.

Inainte vreme cand stateam la semafor cate 1-2 minute, la fiecare 10-15 secunde, crestea consumul cu o zecime, de ma luau fiorii cat de mult se marea si cat de repede crestea consumul de benzina…in prezent stau la semafor si consumul doarme pe el nu creste ca si cum motorul ar fi oprit…foarte curios este faptul ca de 2 ori am observat ca pe drum spre Braila, computerul s-a resetat singur, cred ca nu intelegea ce se intampla, desi era programat sa-mi indice un anumit consum, era fortat sa indice altceva si se verifica singur sa vade ce are de motorul consuma mai putin decat este programat…." 36182451.gif

Oricum, succesuri cu stickerele, consum spre zero absolut si aura maxima, verde.
Alex-F1
QUOTE (bogcot76 @ Mar 1 2011, 08:41 PM) *
"am avut capacitățile necesare de a măsura aura la sute de persoane, aura apei, a alimentelor, fructelor, benzinei, inclusiv Qi din locuințe, etc."


De exemplu cu asta ce nu-i in regula, dupa parerea ta? Ma indoiesc ca ai fost vreodata in viata ta la un bioenergetician ADEVARAT, care, fara sa te atinga macar, ii da corpului tau mii de fiori (un fel de furnicaturi) + caldura, din cap pana in picioare! Ei, afla ca io am fost si chiar asa este, nu sunt povesti.....in concluzie nu faci nici tu exceptie de la axioma pe care am enuntat-o mai sus.... confused.gif
solmar
Alex
"Există țări în care nu se mai face asigurarea medicală dacă nu are acordaj Feng Shui efectuat în locuință". Care sunt tarile alea?

Am citit pe site, la descrierea inventiilor, ca se reduce consumul cu 20-40%. Crede-ma, nu trebuie sa faca nimic dl Davidoni, daca e adevarat ce spune il vor cauta majorii din petrol sa-l ingroape in bani. Ti-am mai explicat, economia pe care o genereaza e mai mare decat profitul lor. Le-ar injumatati cifra de afaceri, milioane de oameni implicati direct si indirect in petrol ar ajunge someri... ma cutremur de ce poate face un mic si nevinovat plasture... si iti dai seama cat o sa valoreze un plasture atunci, cand vor fi retrase de pe piata? milioane! fratilooooor, cumparati acum pana dispar!

Tot de gica contra: pe site de ce nu e nici un email de multumire de la cumparatorii fericiti (femei, soti, travestiti..) ai sutienului vibrator? De ce? Nu sunt multumite cucoanele de vibratia din tate? Daca in schimb apar maine cateva emailuri de multumiri atunci e clar...
James Kilowatt
QUOTE (Alex-F1 @ Mar 1 2011, 05:39 PM) *
QUOTE (Mircea104901 @ Mar 1 2011, 06:07 PM) *
Nici eu nu am crezut, pana nu am vazut efectele: Siderant de-a dreptul. Si sunt in deplinatatea facultatilor mintale


Oare io daca spun ca a functionat la mine treaba cu plasturii, voi mai fi considerat de catre "savantii" forumului in deplinatatea facultatilor mintale? unsure.gif Intr-adevar e greu de acceptat chestii de astea ciudate, dubioase, neconventionale, aproape magice as putea spune, dar totusi stim ca ele exista, la fel cum exista si unii oameni care le stapanesc si se "joaca" cu ele si intr-adevar, pana nu vezi, nu-ti vine sa crezi....si cred c-ar fi si pe-aici unii care, nici daca ar vedea, tot n-ar crede, numa asa din orgoliu, fiindca nu pusca cu ce-au invatat ei prin scoli si alte pregatiri laborioase de-a lungul vietii.... confused.gif Cred ca axioma topicului poate fi asta: "DACA MINTEA MEA NU POATE CONCEPE/INTELEGE ASA CEVA, ATUNCI CLAR NU CRED IN TREABA RESPECTIVA"! teehee.gif


Iar incepi? Ti-am spus ce e necesar ca sa ma/ne convinga de la bun inceput. O chestie simpla si foarte usor de realizat.
Daca la tine a mers plasturele, foarte bine. Nu inseamna nimic teehee.gif pana si un ceas stricat arata bine ora de doua ori pe zi.

Alex-F1
Frate, io chiar n-as avea nimic impotriva sa fie testul pe orb, adica sa-mi monteze altcineva plasturii la masina, dar spune-mi si tu cum frasament sa fac asta, atata timp cat eu si numai eu conduc masina asta (si am cheia in buzunar)? Io si daca plec undeva pe jos, fara masina, cheia e tot la mine, nu acasa! Chiar nu vad nicio varianta, desi as vrea sa vad una, asa ca sa te multumesc pe tine, ca-mi esti amic vechi! wink.gif Singura varianta ar fi noaptea, cand eu dorm, dar asta ar insemna sa se ocupe nevasta de problema si asta iarasi tinde spre imposibil, fiindca io aud orice miscare, chiar si daca se da jos din pat, ca sa nu mai zic de cheile de la usa de la intrare, care noaptea e inchisa de 5 ori (2 jos si 3 sus), iar io la prima invartire de chei in usa, sunt geana! ph34r.gif Daca ai alte variante, te rog nu te sfii.... tongue.gif
T u d o r
Propun ca mai intai sa-ti montezi tu o pereche de plasturi auditivi (trebuie sa aiba si de-aia in galantar langa sutienul vibrator si suzeta cuantica), ti se reduce acuitatea auditiva cu 20-30%, apoi nevasta poate sa intre si cu pantofii de step in dormitor, sa-ti ia cheia de sub perna, sa monteze plasturii pe turbosuflanta si apoi sa revina in casa, incuind usa de 5 ori (wtf??? unsure.gif ) si gata. biggrin.gif


laugh.gif
James Kilowatt
Tie ce-ti pasa daca e qi sau placebo? Important e sa mearga. Daca merge...
Testul in orb era ca sa ne convingi pe noi, astia care "nu credem in ce nu intelegem". Ba credem, chiar daca nu intelegem, insa vrem dovezi, nu barbologia davidoniana sau marturiile unor... hmm... nonconformisti.

Ca sa ne convingi, trebuie un test riguros. Sutele de marturii nu valoreaza o ceapa degerata. Ca sa ne convingi insa ca plasturele e teapa, e bun si un test empiric. biggrin.gif
Sutele de exemple nu dovedesc o teorie, insa un singur contraexemplu o face muci...
ozz86651
QUOTE
Oricum, succesuri cu stickerele, consum spre zero absolut si aura maxima, verde.


Aura maxima e violet, nimic n-ai inteles smile.gif. Are treaaba cumva cu spectrul vizibil si frecventa.
AlexTM
QUOTE (Alex-F1 @ Mar 2 2011, 12:44 AM) *
Frate, io chiar n-as avea nimic impotriva sa fie testul pe orb, adica sa-mi monteze altcineva plasturii la masina, dar spune-mi si tu cum frasament sa fac asta, atata timp cat eu si numai eu conduc masina asta (si am cheia in buzunar)? Io si daca plec undeva pe jos, fara masina, cheia e tot la mine, nu acasa! Chiar nu vad nicio varianta, desi as vrea sa vad una, asa ca sa te multumesc pe tine, ca-mi esti amic vechi! wink.gif Singura varianta ar fi noaptea, cand eu dorm, dar asta ar insemna sa se ocupe nevasta de problema si asta iarasi tinde spre imposibil, fiindca io aud orice miscare, chiar si daca se da jos din pat, ca sa nu mai zic de cheile de la usa de la intrare, care noaptea e inchisa de 5 ori (2 jos si 3 sus), iar io la prima invartire de chei in usa, sunt geana! ph34r.gif Daca ai alte variante, te rog nu te sfii.... tongue.gif



Mnezeule, ce-i obsesia asta, tu conduci masina sau ea a pus stapanire pe sufletul tau? smile.gif Noaptea dormi cu cheia sub perna?
ozz86651
QUOTE
...probabil ca nu, americanii care au luat-o in gura recent au fost fraieriti desi exista internet. Insa "statura" escrocului i-a orbit pe toti.


Totusi intre Caritas, FNI si Madoff exista diferente majore. E mult mai usor sa te lasi pacalit de FNI si cu atit de Madoff pentru ca se ascundeau sub aparente legitime. Ilegalitatea era adinc ingropata, imposibil sau greu de descoperit de catre oameni normali. CAritas era alta treaba, era pe fata dar fiecare spera sa fie ei intre primii care i-au de 8X banii.

Cit despre hipnoza in grup, eu nu cred ca e rusine sa spuna ca au luat tzeapa. Oamenii se pling la Protectia cumparatorului, la prieteni, pe forumuri tot timpul.
Aici e altceva. Alex nici n-a luat plasturele ala inca si e deja convins ca ii scade consumul si e de bine smile.gif.

@Mircea: ce spui tu nu contravine nici unei legi fundamentale. Desi eu sint inclinat cel putin 90% sa cred ca e tzeapa (la urma urmei daca pui acid pe o alunita, sau daca o decolorezi, razui cu lama, dispare), nu se stie niciodata pentru ca exista o posibilitate ca cine stie ce medicamente naturale sa fi scapat neobservate. Nu stiu daca e probabil dar sa zicem ca e posibil.
Da astea cu aure si ciacre colorate, 'ai sa fim seriosi.
solmar
Alex,
inca doua-trei nedumeriri de la gica contra. accept ca nu dai doi bani pe legile fizicii, pe criteriile economice. nu-i bai. aplicam matematica si logica, mergem pe intrebari simple, nu pe legi complicate ale termodinamicii, ale fizicii, ale economiei, samd. conform descrierii, plasturele aduce o economie de 20-40%. asadar:
un plasture = 20- 40% economie
doi plasturi = 40- 80% economie si
trei plasturi = 60-120% economie si ma opresc aici cu economia si incep intrebarile.

dl Davidoni fiind singurul care stie principiul ar trebui sa ne explice de ce dpdv matematic nu se aplica regula de mai sus. sau se aplica? pentru ca nu are nici o logica sa cumperi doar un plasture cand cu 5 plasturi reduci consumul la zero, 5 x 20 = 100. daca nu se aplica adunarea sau inmultirea macar sa ne explice de ce nu se aplica? intra plasturii in rezonanta? se jeneaza unul pe celalalt? se canibalizeaza? logic vorbind n-ar trebui sa interfereze unul cu celalalt, iar daca ar interfera atunci lucrul asta trebuie mentionat in descriere. mai mult decat atat, poate intereferentele "cauzeaza" si atunci cei care produc si utilizeaza plasturii trebuie sa se fereasca. lumea trebuie sa stie posibilele contraindicatii!

pe de alta parte nu vad de ce n-ar actiona la unison, fiecare plasture e de sine statator, asadar actiunea a mai multor plasturi ar reduce proportional si consumul. asa ca te rog sa faci testul si cu mai multi plasturi, cu un singur plasture s-ar putea ca lumea de pe forum sa spuna ca nu e relevant. iti propun sa pui cel putin 3 plasturi si sa mizam pe scaderea consumului la jumatate, lucru care se va vedea imediat, nu trebuie sa faci teste o luna de zile ca sa-ti dai seama ca masina ta merge un numar dublu de kilometri cu aceeasi cantitate de benzina/motorina. banuiesc ca dl Davidoni are incredere in tine si ca dupa ce vei cumpara un plasture cu banul jos, o sa-ti imprumute in scopuri (stiintifice) nobile inca doi plasturi. sau nu are incredere? nu vad de ce n-ar avea incredere, tu ai incredere totala, sa nu zic oarba, in dansul. daca nu are alti plasturi pe stoc? posibil sa fi vandut in ultimele zile toata productia si atunci mai bine mai astepti si comandam noi (astia care suntem gica contra) inca doi, ti-i trimitem ca sa putem verifica si aceasta ipoteza.

deasemenea daca matematica nu se aplica atunci dl Davidoni poate are si o explicatie de ce nu se aplica, dansul fiind singurul care cunoaste natura discreta si intima a plasturelui si ai mult ca sigur stie de ce doi sau mai multi plasturi se cearta intre ei daca sunt aplicati pe aceeasi masina.

sper ca de data asta am fost destul de elocvent.

Halba, JK, Tudor, AlexTM, bogcot, Mircea, Titi, ozz si imi cer scuze daca n-am scris pe toata lumea, sunteti de acord sa punem cate-o suta de lei sa mai cumparam doi plasturi pe care sa-i foloaseasca Alex ca sa rupa gura targului? vedem cati ne strangem si impartim 800 lei la numarul participantilor. si ca sa nu intre dl Davidoni la banuieli si sa-l saboteze pe Alex-F1 ii cumpara Alex TM care va fi observatorul nostru oficial. ii va sigila rezervorul lui Alex-F1, etc.

daca noi (gica contra) avem dreptate Alex-F1 ramane cu plasturii si ne trimite banii fiecaruia, daca Alex are dreptate atunci el ramane cu plasturii si noi ramanem cu banii dati. corect sau nu?
T u d o r
Eu sunt de acord.

Ideea e ca al doilea plasture ar trebui sa reduca in mod logic 20-30% din consumul ramas dupa aplicarea aceluiasi procent asupra consumului initial. Evident ca daca tot pui plasturi unul peste altul tinzi cu consumul catre zero dar poate nu functioneaza asa "principiul". Daca e sa luam de buna teoria lui Davidoni atunci prin aplicarea unui plasture (sau 100) se schimba aura o singura data si reducerea consumului se face doar atunci.

Evident e vorba de un rationament logic bazat pe teoria lui Davidoni si nu pe fapte certe, dar asa ar trebui sa functioneze practic solutia. smile.gif
AlexTM
Amu, sa fac si pe avocatul ui Davidoni, presupunand (prin absurd biggrin.gif ) ca functioneaza acea chestie, explicatia inutilitatii mai multor plasturi ar putea fi simpla:
Reducerea de consum nu e bruta (cu ... 2 l/100km din whatever) ci se face prin optimizarea prin procesului existent, "neplasturizat", aducerea aurei in absolut, unificarea campurilor, wtf... nu am studiat site-ul.
Deci, unu la mana, rezulta o reducere procentuala (n-ai cum sa ajungi la consum negativ) Iar doi la mana, un plasture nu mai are ce sa faca peste un altul smile.gif

Anyway, astept cu interes rezultatele testelor.

LE: sunt de acord si eu smile.gif
Mircea104901
36182451.gif solmar esti criminal 36182451.gif
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Mar 2 2011, 09:28 AM) *
Daca e sa luam de buna teoria lui Davidoni atunci prin aplicarea unui plasture (sau 100) se schimba aura o singura data si reducerea consumului se face doar atunci.


Tudor,

chiar asa, nici un principiu sa nu se aplice la ciudatenie? Nici fizic, nici economic, nici matematic?
solmar
Tudor, AlexTM

N-as merge pe varianta (progresia) cu 20% din 80% samd ca nu spune nicaieri ca plasturele e simbiotic si odata lipit, motorul si plasturele devin un tot unitar. Spune ca se acomodeaza unul cu altul. Acum se acomodeaza motorul cu plasturele? Sau plasturele cu motorul? Nu ca ar fi important dar daca-mi schimb masina macar sa stiu ca odata acomodat nu e recomandabil sa-l muti pe alta masina ca tuseste plasturele... daca trebuie un proces invers de purificare a plasturelui si reacomodare cand il muti de pe o masina pe alta!?

D'aia zic eu ca plasturele asta nu e guvernat de nici o lege. Practic mai are putin si o sa guverneze el, o sa schimbe radical tot ce stim despre fizica, matematica, economie... si asta ca e un plasture incapatanat si face numai ce vrea el. Oare n-o fi mai bine sa-i spun Domnul Plasture?
AlexTM
Absolutul e ... absolut.
Nu se poate atinge dar ne putem apropia tangential de el. Daca un plasture ne duce close enough, urmatoarele n-o sa mai faca mare branza.
adrian_flavius
QUOTE (solmar @ Mar 2 2011, 10:41 AM) *
Nu ca ar fi important dar daca-mi schimb masina macar sa stiu ca odata acomodat nu e recomandabil sa-l muti pe alta masina ca tuseste plasturele... daca trebuie un proces invers de purificare a plasturelui si reacomodare cand il muti de pe o masina pe alta!?

D'aia zic eu ca plasturele asta nu e guvernat de nici o lege. Practic mai are putin si o sa guverneze el, o sa schimbe radical tot ce stim despre fizica, matematica, economie... si asta ca e un plasture incapatanat si face numai ce vrea el. Oare n-o fi mai bine sa-i spun Domnul Plasture?


Buey, ma dor falcile de atata ras...pe bune...auzi, Domnul Plasture...de ce nu Maiestatea Sa, giuvaierul Orientului, Mare Sef de Plastice, Plasture Intaiul? ...36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif
T u d o r
Eu inteleg ca "principiul" plasturelui asta e oarecum ezoteric. Eu nu resping atat de vehement principiile astea aplicate la natura umana, doar ca un motor nu are un spirit al lui pe care sa-l modifici.

Iar cele aplicate la natura umana, aka psihicul au un efect placebo foarte puternic. Nu stiu fizic in ce mod se schimba lucurile dar mental (pentru cei care cred in asa ceva only) poate fi.
Lucian107416
QUOTE (solmar @ Mar 2 2011, 08:12 AM) *
Alex,
inca doua-trei nedumeriri de la gica contra. accept ca nu dai doi bani pe legile fizicii, pe criteriile economice. nu-i bai. aplicam matematica si logica, mergem pe intrebari simple, nu pe legi complicate ale termodinamicii, ale fizicii, ale economiei, samd. conform descrierii, plasturele aduce o economie de 20-40%. asadar:
un plasture = 20- 40% economie
doi plasturi = 40- 80% economie si
trei plasturi = 60-120% economie si ma opresc aici cu economia si incep intrebarile.

Daca tot faci pe Gica contra, ai grija putin la afirmatii. Ceea ce am citat poate fi fals din punct de vedere logic. De fapt e fals in majoritatea modelelor. Depinde foarte mult de ecuatia modelarii. Iar pentru modelul economic banal, dupa o reducere de 20% aplicata de cinci ori rezulta 32 % din valoarea initiala
pmhoria
Adevarul e ca discutia se intinde si nu se ajunge la nicio concluzie.
@Alex-F1,
Daca vrei sa faci testul in blind fa asa:
- intelege-te cu omul sa mergi la el de 3 ori in 3 sapt in total. Si sa nu-ti spuna la care din cele 3 vizite iti monteaza plasturele.
- Cred ca nu e greu sa te duci la el , si sa te uiti in alta parte (sau te deplasezi un pic de la locul faptei) cat monteaza el plasturele/sau simuleaza ca-l pune.
- singura chestie e sa nu deschizi capota deloc in timpul testelor din cele 3 sapt.

Faci chestia asta timp de 3 sapt deci 3 vizite in care TU nu stii cand ai plasturle si poti sa faci si mama testelor de consum cum vrei tu. Iti notezi datele din fiec sapt si la final il intrebi cand (la care vizita) ti-a pus plasturele.
E greu asa? e greu sa mergi la el si cand el dischide capota,si tu sa tragi o tigara in alta parte? (stiu ca nu fumezi tongue.gif)
Eu nu cred .. pana atunci, happy testing smile.gif
James Kilowatt
@Alex
Daca nu poti face testul in Orb, asa cum spune Pmhoria, atunci fa-l macar riguros cum am spus eu. Noteaza de fiecare data lungimea traseului si viteza medie. E un efort foarte mic, intru Cunoastere biggrin.gif Fara a putea compara consumuri obtinute in conditii similare, ne chinuim degeaba.

@Solmar
Tapan, man! Eu ma bag.

@Tudor
Relatia Alex-Passat e una profund simbiotica, din care rezulta prin emergenta o entitate de o complexitate superioara sumei complexitatii partilor. Daca alex poate fi influentat de un principiu esoteric, cu atat mai mult va fi Entitatea Simbiotica Alex-Passat, asa cum Alex e mai usor influentat de un principiu ezoteric decat oricare dintre celulule lui.
James Kilowatt
@Alex
Daca nu poti face testul in orb, asa cum spune Pmhoria, atunci fa-l macar riguros cum am spus eu. Noteaza de fiecare data lungimea traseului si viteza medie. E un efort foarte mic, intru Cunoastere biggrin.gif Fara a putea compara consumuri obtinute in conditii similare, ne chinuim degeaba.

@Solmar
Tapan, man! Eu ma bag.

@Tudor
Relatia Alex-Passat e una profund simbiotica, din care rezulta prin emergenta o entitate de o complexitate superioara sumei complexitatii partilor. Daca alex poate fi influentat de un principiu esoteric, cu atat mai mult va fi Entitatea Simbiotica Alex-Passat, asa cum Alex e mai usor influentat de un principiu ezoteric decat oricare dintre celulule lui.
adrian_flavius
Buey, voi ati vazut cate pagini are topic-ul asta deja? Si Alex nici macar nu a luat/montat plasturele ala...stati sa vina cu datele dupa testare...sa vedeti atunci discutii... thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif
Lucian107416
Deznodamantul prevazut de mine e ca Alex isi va pastra concluziile pentru el.
@Solmar: Ignora ultima mea replica(in afara de asta). Am dat-o fara sa citesc intreg topicul.
James Kilowatt
@Ozz
Exista si elemente asemanatoare.. psihologia omului si informarea din gura in gura. Cand au aparut jocurile piramidale, chiar asa se si numeau, nu ascundeau nimic. Insa atunci cand un sceptic stramba din nas i se raspundea cu "esti spalat pe creier de comunism, si nu crezi in ce nu intelegi. Gigel a jucat si a catigat, asa ca ma bag si eu".
Apoi a aparut FNI girat de CEC. Respectabil. (Davidoni "girat" de OSIM? Nu credem in ce nu intelegem?)

Eu nu cred ca cineva care baga o suma semnificativa intr-o investitie, oricat de onorabila ar parea nu isi pune intrebari atunci cand se promit castiguri fulminante. De unde apar banii aia? Atunci cand bagi 100 dolari ok, iti asumi un risc si nu faci efortul sa sapi foarte adanc, insa atunci cand iti bagi economiile sau fondul de pensii sapi foarte foarte adanc.

Cred ca mai degraba nu VOR sa isi puna intrebarile. Exista oameni care prefera sa creada in Ea, in Davidoni, in Davidoff, in genii si in zei care indoaie legile fizicii, ale economiei, etc. Credinta intr-un Mesia, omul simplu si modest care refuza bogatia, si tine cheile unei cunoasteri care scapa poolymee.

Si chiar daca oamenii depun plangere dupa ce iau teapa, nu inseamna ca se si lauda cu asta pe la bere.... cel putin, nu in Romania, unde toti se pricep la toate, le stiu pe toate si nu gresesc niciodata.
Mai ales atunci cand e vorba de Masina...

solmar
QUOTE (Lucian107416 @ Mar 2 2011, 11:09 AM) *
Daca tot faci pe Gica contra, ai grija putin la afirmatii. Ceea ce am citat poate fi fals din punct de vedere logic. De fapt e fals in majoritatea modelelor. Depinde foarte mult de ecuatia modelarii. Iar pentru modelul economic banal, dupa o reducere de 20% aplicata de cinci ori rezulta 32 % din valoarea initiala


am scris mai sus de ce nu merg pe progresie, si pentru ca nu mi-e greu sa calculez. 100 - 80 - 64 - 51.2 - 40.96 - 32.768 - 26.2144 samd. asadar trebuie sa ne asteptam la un consum de 40% din cel actual daca aplicam 20%+20%+20% (inseriate) sau 51.2% daca mergem pe progresie.

perfect. vedem cati ne strangem si impartim 800 in mod egal. apoi AlexTM ne da pe PM un numar de card unde sa-i viram banii! simplu. o scadere de 20% e posibil sa o tii din talpa, aer conditionat, vreme proasta - incalzit motorul dimineata. dar 50-60% n-ai cum sa nu le observi. mergi o luna fara sa mai alimentezi (functie si de cate drumuri faci) si cu 3 plasturi nu mai conteaza daca stii sau nu ca-i ai. trebuie sa se vada dupa 2-3 zile. oare daca sunt 3 plasturi nu se acomodeaza mai repede, ca doar sunt in gasca!
Lucian, too late, si eu am vazut dupa ce-am postat

Domnul Plasture isi poate gasi locul in PSSUR daca-i smecher si are personalitate! Vedem dupa test!
solmar
Alex-F1,

Logic ar trebui sa tii ramasagul. Daca teoria se dovedeste corecta iti dai seama ce economii o sa faci!? In mod evident pentru tine benzina si motorina vor fi cu 20% mai ieftine sau cu 50% depinde de cati plasturi folosesti. Asadar intr-o luna, numai cu 3 plasturi poti sa incepi o afacere de curierat, de transport ... concurenta e nimicita din start. Ii vei sparge pe rand pe DHL, TNT, Cargus, UPS, Fan-Courier... se vor aduna in fata casei tale si vor cere indurare.... Triumf total!

Consum de 48.8%, scuze. Nu 51.2% care este economia generata. Ce mai tura, vura - trebuie sa scada la jumate consumul cu 3 plasturi.
f1anatic
Eu nu inteleg de ce in epoca internetului si a Information Super Highway, asa cum ne spunea Al Gore odata...lumea* nu cauta si nu se documenteaza...Ma rog nu stiu care este singularul la lume pentru ca practic, in aceasta discutie, este unul singur impotriva tuturor.

Mie mi-a luat 0.14 seconds sa gasesc acest lucru:
http://www.popularmechanics.com/cars/alter...mileage/1802932

Popular Mechanics este o revista de stiinta destul de reputabila, zic eu.

QUOTE
Fuel Saver and Fuel Optimiser
MIRACLE MAGNETS
THE DYNO SAYS: As we suspected, neither device had any significant effect on performance or economy

Tornado Fuel Saver
VORTEX GENERATORS
THE DYNO SAYS: Both devices reduced peak horsepower by more than 10 percent. The Intake Twister increased fuel consumption by about 20 percent; the TornadoFuelSaver provided no significant change.

Electronic Engine Ionizer Fuel Saver
ENGINE IONIZER
THE DYNO SAYS: The truck we tested showed about a 15-hp loss with the Ionizer. About 10 miles into our economy test, the left bank of rubber capacitor blocks started to melt and sag onto the red-hot exhaust manifold. When smoke started to fill the dyno room, we interrupted the test and redressed the wires and capacitor blocks more securely. But when one on the right bank liquefied and dripped onto the manifold, we had flames a good 2 ft. tall, requiring the use of a 20-pound fire extinguisher. This, of course, terminated the test. Besides, most of the capacitor blocks looked like yesterday's chewing gum. Consequently, we have no comment as to the abilities of the Electronic Engine Ionizer Fuel Saver to reduce fuel consumption.

Fuel Atomizer 2000
VAPOR INJECTORS
THE DYNO SAYS: Theory predicted that there would be no change in power, because at high throttle settings the lowered intake manifold vacuum would simply not pull much--if any--fuel through the device. As expected, horsepower was not significantly changed; fuel economy was unchanged.

AquaTune
WATER INJECTION
THE DYNO SAYS: With the AquaTune adjusted according to the instructions, the test truck gave us 20 fewer horsepower and about a 20 percent poorer fuel economy.

THE MORAL OF THE STORY
We've tested nowhere near all of the fuel-saver gadgets on the market, and I'm sure purveyors of others will be waiting in our lobby soon. But not one of the items we tested worked. At all. There's no ignoring the laws of physics, people. Your vehicle already burns over 99 percent of the fuel you pay for. Less than 1 percent is squandered as partially burned hydrocarbons and carbon monoxide before the exhaust hits the catalytic converter for the last laundering. Even if one of these miracle gadgets could make the combustion process 100 percent complete, the improvement in mileage resulting would be 1 percent. Any device that claims quantum-level increases needs to be examined with considerable skepticism.


Articolul asta mi-a adus aminte sa comentez un lucru. Dupa cum spun si ei...motoarele moderne cu ECU si injectoare deja ard tot combustibilul (sau 99%). Trec peste garbage-ul de ioni si alinieri de aure si shamanoi, vraci si tratament de metastaze prin bioenergie. Pt a putea scadea consumul, trebuiesc adresate niste principii termodinamice, trebuiesc schimbate niste rapoarte de compresie, niste rapoarte intre caldura specifica a gazelor inainte si dupa combustie. Trebuiesc micsorate pierderile energetice prin caldura fie prin design-ul motorului fie prin recuperarea energiei pierdute . Prius-ul recupereaza din energia cinetica care s-ar transforma in caldura cind pui frina. Motorul diesel are compresia mai mare. Direct injection baga combustibilul direct in camera de combustie mai aproape de scinteie si permite anumite cicluri de functionare. Plasturele vietii adreseaza alimentarea cu combustibil nu procesul de ardere, nu recuperarea enrgiei pierdute drept caldura. Daca tot arzi aproape 100% din combustibil, de unde sa faci economie de 20% ?

O alta linie de idei este asta...

Uitindu-ma la diagrama, as avea impresia ca acest plasture influenteaza aerodinamica; reduce frecarile cu aerul schimbind statutul ionic al moleculelor ...in fine. Unii dintre voi sint mai plastici cu cuvintele. OK. Da, sint de acord, daca influentezi aerodinamica poti afecta consumul drastic. Nu doar cu 20%. As zice 100% sau chiar mai mult. Atunci de ce instructiunile spun sa lipesti acest plasture pe conducta de combustibill ? De ce nu il pun pe botul masinii ? linga numar ? linga parbriz ? linga suprafete mari in plan orizontal si vertical ale caror frecari cu aerul strica coeficientul aerodinamic. De ce tocmai pe conducta de benzina ?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.