Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amplificatorul cuantic .... WTF?!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
mike.omega
In opinia mea, diferenta de consum indicata de BC este data de orice alt factor decat plasturele. Fiind atat de mica, intra la categoria diverse biggrin.gif

De ce ti-a intrat tie mai multa motorina in rezervor? Cred ca tot din cauza temperaturilor tongue.gif
AlexTM
La asa o cantitate mica de benzina poti sa ai erori foarte mari "din mana" la umplutul rezervorului. Pana unde ai pus? De cate ori ai asteptat sa se lase, etc...
adrian_flavius
QUOTE (Alex-F1 @ Mar 22 2011, 03:25 AM) *
...plasturii se returneaza si cu asta END OF STORY din punctul meu de vedere! arigato.gif Va urma un test pe un Golf 3, benzinar, de 1.6.....


Asta e deja sequel, ce sa mai...asteptam episodul 2...

@Solmar: corect, ai mare dreptate...m-am uitat zilele trecute pe diploma aia emisa de Presedintia Romaniei...mie mi se pare scrisa de un copil de clasa a-II-a, unde putem verifica daca ea chiar a fost emisa pe bune de Presedintie?
solmar
Bestiilor, i-ati deocheat plasturele!
Titi1988
finallllllyyyyyyyy closeeeeeeeeeddd si nu incercati sa gasiti explicatie de ce a consumat mai mult pt ca se ajunge la 60 de pagini..36182451.gif
James Kilowatt
Bravo, sunt acum curios daca iti va returna banii. Daca va veni cu explicatii ezoterice te rugam sa ni le spui si noua, sunt convins ca vor fi delicioase.

Marja de eroare eu zic ca e undeva la 2% din erorile de trunchiere ale BC-ului (daca in loc de 5.1 de fapt aveai 5.0500000001 sau 4.14999999 rotunjit sau in loc de 4.7 aveai ... intelegi tu) plus inca vreo 2% datorate "evenimentului" de la km 50/60, unde diferenta a fost dubla fata de restul... poate in primul test ai depasit, ai franat, a batut invers vantul, ceva de genul asta. Daca punem erorile in sensul in care imi convine mie diferenta reala e de 4%, daca le punem in sensul in care ii convine lui Davidoni sunt de 8% (chestia de la km 50 are acelasi "sens" indiferent de experimentator, e o abatere, nu o eroare). Chestia de la km 50 nu e 100% batuta in cuie, e atacabila, poate e singurul "interval" corect si celelalte 7 sunt influentate de alti factori... insa sa fim sinceri, pare improbabil desi nu e deontologic sa eliminam ipoteza.
In realitate deci diferenta cf BC-ului a fost intre 4 si 8% (sau 4 si 15% daca vrem sa fim foarte foarte catolici), functie de antagonist. Insa 15% e improbabil e mult mai probabil 4%.
Eu zic ca am putea estima un 6%.

Chestia cu plinul rezervorului cred ca depinde si de cantitatea de spuma, de temperatura, de transa de motorina, etc. Si oricum e tot in favoarea antagonistilor.

Alta interpretare antagonista e faptul ca la primul test ai avut 2kile de motorina in plus, masina mai grea, insa a intrat mai putin apoi la pompa wink.gif Ai plecat cu rezervorul de 50L, ai consumat 4, si ai pus inapoi 4, in timp ce la al doilea test ai plecat cu rezervor de 48L, ai consumat 4, si ai pus inapoi 6 pana la 50 wink.gif . Insa sa nu fim totusi nici prea antagonisti.
Alex-F1
In ambele cazuri, plinul a fost plin, adica am stat peste 10 min. la pompa, de se uitau aia ciudat la mine, pana am scos tot aerul si motorina era in gura busonului si nu mai pleca de acolo, oricat as mai fi apasat pe supapa aia! Oricum, asa de amorul artei, de azi voi mai incerca si o tura sau doua de 100 km urbani, tot cu metoda plin - plin (ca si-asa nu apucasem sa fac asta calumea dupa "acomodarea" plasturilor), ca mai am timp suficient pana se implinesc cele 30 de zile! ninja.gif
James Kilowatt
Consumul urban are avantajul ca 25% din 8L/100km sunt usor de masurat.
Insa are dezavantajul ca poate fluctua mult mai mult din alte cazuri. De exemplu pe distante scurte temperatura exterioara are influenta mai mare decat extra.
Oricum, nu strica sa le faci, insa eu raman la parerea ca sunt mai putin semnificative. Insa chiar speri un consum urban "normal" pe la 6l/100km, pe traseele tale obisnuite si cu acelasi medii de viteza obosite?
T u d o r
Daca n-ai bagat cum trebuie motorina (nu din cauza ta) la atat de putini km parcursi eroare e uriasa. In alta ordine de idei vantul (din fata sau lateral) vs fara vant sau din spate poate aduce o diferenta si mai mare de consum decat cea care ti-a dat tie.

Intrebare: ii scrii pe site ca e un sarlatan sau nu? biggrin.gif
James Kilowatt
Eu nu cred ca plangerile sunt acceptate pe site.

oricum, am senzatia ca Alex inca nu e convins ca e un sarlatan.
solmar
Hai sa abordam si stiintific!
Factorul de corectie cu temperatura genereaza urmatoarele valori: la o densitate de 0.85 (o valoare medie) factorul de corectie este 1.0141 la - 2 deg C si 1.0108 la + 2 deg C adica o variatie de 0.0033. La un rezervor de 50 de litri inseamna 0.165 litri diferenta generata de temperatura (-2/+2). Nu e valoare mare per ansamblu. Dar pe distante scurte, sa zicem 100 de km la un consum de 4.7% vei avea la pompa o marja (crestere/scadere) de consum de 3.5% la o variatie de 4 grade. La alte valori ale temperaturii avem alti factori de corectie. La diferente mari -10/+10 probabil ca avem o marja de eroare considerabila.

Flavius,
nu cred ca mesterea la diplome. Alea sunt pe bune. Iar mr D are fara indoiala meritele lui - la cuptoarele de sticla, la eoliana, chiar si in cazul magnetismului aplicat (dupa ureche sau nu) n-am nici un dubiu ca a descoperit si inovat niste chestii. Dar la plasture sunt multe semne de intrebare.
James Kilowatt
Oricum, cateva procente masurate pe 80km cred ca sunt in zona de "zgomot" a masuratorii. Alex deja s-a declarat sceptic pe undeva in privinta plasturelui daca diferenta e de sub 10%. Eu pun pariu ca daca la noapte masoara din nou, "risca" iar 5% diferenta, intr-un sens sau in celalalt. Evident, Davidoni va alege sensul care ii convine.
Iar masuratoarea plin-plin, care are si ea erorile ei, e in DEFAVOAREA plasturelui. Net si fara echivoc..
Alex-F1
QUOTE (James Kilowatt @ Mar 22 2011, 11:32 AM) *
chiar speri un consum urban "normal" pe la 6l/100km, pe traseele tale obisnuite si cu acelasi medii de viteza obosite?


NU mai sper.....e clar ca nu are cum sa se intample asa ceva.....tot pe la 8 va fi consumul, poate putin sub, daca vin temperaturi peste 15 grade ziua.....in plina vara io stiam de un ~ 7.3 - 7.5 in oras si in plina iarna, cam cu 1l in plus.....si asa si este.....fara plasturi.....si chiar si cu plasturi..... confused.gif
solmar
i-Plast,
Rest in peace! It was fun, now life is not anymore the same without you.... Domnul cu tine!
DORU
QUOTE (Alex-F1 @ Mar 22 2011, 03:25 AM) *
Test extraurban facut, aceleasi conditii ca prima oara, doar temperatura exterioara a fost mai mare cu 4 grade (+2 acum, fata de -2 atunci), am atasat tabelul completat la "TEST 2", toate bune si frumoase la indicatiile BC-ului (la sfarsitul testului media afisata a fost de 4.7, fata de 5.1 in primul test, adica o scadere cu ~ 8%), dar stupoarea a intervenit la revenirea la pompa, unde au intrat 6.4l (dupa cei 81 km), ceea ce indica un consum mediu de 7.9l/100 km!!!!! ohmy.gif blink.gif WTF???!!! angry.gif Dupa primul test (fara plasturi), indicatiile BC-ului au puscat la marele fix cu ce-a zis pompa, dar acum sunt departe unele de altele.....io nu mai inteleg nimic.....plasturii au tampit BC-ul (in sensul ca l-au facut sa arate mai putin, nu cu mult, ce-i drept, doar 8%), dar de fapt masina a consumat mai mult cu ~ 40%!!!!! woot.gif Acum chiar is in ceata totala.....oricum, chiar si daca era reala reducerea de 8%, nu era satisfacator pt. mine, deci plasturii se returneaza si cu asta END OF STORY din punctul meu de vedere! arigato.gif Va urma un test pe un Golf 3, benzinar, de 1.6.....


Alex, ai umplut si prima data SI REZERVA de combustibil COMPLET ? Este f important, altfel calculele inseala !

Daca tu crezi ca testul a fost relevant, atunci apreciez obiectivitatea ta si consider discutia incheiata thumbsup.gif

QUOTE ( T u d o r @ Mar 22 2011, 12:02 PM) *
Intrebare: ii scrii pe site ca e un sarlatan sau nu? biggrin.gif


TO BE or NOT TO BE biggrin.gif !
solmar
Indiferent daca scrie sau nu intra la categoria: "montat dispozitiv multumit dar nu a dorit sa comenteze".
James Kilowatt
Da' cum poti sa scrii pe site? rolleyes.gif

@Doru
Alex a explicat ca a facut plinul inainte de ambele teste, de la aceeasi pompa, pana in buza, de i-a disperat pe cei din spatele lui...
solmar
Ce vrei sa insinuezi????
Ca Davidoni cenzureaza in vreun fel mesajele clientilor fericiti? Asta vrei sa spui? Ramane de vazut ce chirie o sa-i perceapa lui Alex pentru plasturi si daca nu cumva o sa-i spuna sa-i pastreze sanatos ca i-a stricat si nu mai poate sa-i returneze in halul asta. I-a dezorientat, i-a facut antiplasturi din cauza comentariilor antagoniste si in loc sa micsoreze consumul, acum creste cu 30% consumul. Si nu poate sa-i mai ia inapoi ca saracutul plasture e contagios si-i imbolnaveste si pe ceilalti aflati in rafturi, pe bancul de lucru, in probe....
James Kilowatt
Nu man, intreb doar unde tre' sa dau click ca sa scriu si eu ceva pe site, atat, nu insinuez nimic biggrin.gif
Alex-F1
QUOTE (DORU @ Mar 22 2011, 01:33 PM) *
Alex, ai umplut si prima data SI REZERVA de combustibil COMPLET ?


DA Doru, am mai scris mai sus, umplut toata rezerva si prima data, complet, ca la carte.....puteam sa-mi clatesc degetele in motorina din gura busonului.... biggrin.gif

Relevant n-a prea fost la faza cu pompa.....inca nu-mi dau nici acum seama cum am reusit acum sa scot io un consum extraurban (la 90 km/h, in viteza a patra) de 7.9l/100 km.....pai asta-i consum de oras frate.....in vreme ce la testul 1 (fara plasturi), consumul a fost de 5.1 (omenesc zic io) si pe BC si la pompa.....in fine, mai vedem ce si cum prin oras, acum am facut din nou plinul ochi (alimentat 1.9l biggrin.gif) si am resetat BC-ul....in cateva zile fac suta prin oras si apoi vedem din nou la pompa....si la BC....oricum hotararea este aproape definitiva si irevocabila: plasturii se returneaza.....de 400 RON fac niste chestii mai misto, aka imbrac volanul in piele (chiar si perforata, daca vreau, ma mai gandesc), cu 150 RON si mai ramane si de altele....
solmar
Alex,
ia de te uita pe linkul de mai jos si citeste cu cat vinde mr D plasturele la altii. Pretul e sub poza.
http://www.click.ro/extra/auto/benzina-tva..._986901378.html
James Kilowatt
@Alex
Tine-ne daca poti la curent si cu testul tipului cu Golf 3-ul. Daca se poate, incearca sa-i "vinzi" metoda de test si fisierul excel. Poti sa-l si inviti pe forum biggrin.gif
Eu zic ca are o sansa din doua sa fie consumul cu cateva procente mai mare, nu mai mic, decat fara plasture smile.gif Asta daca nu se incalzeste si mai tare afara in perioada de acomodare.

Sa inteleg ca la budapesta nu mai e nevoie de dozimetrul ala?

Cu relaxarea si ionii, ai simtit/masurat ceva?
DORU
Ok, Alex, atunci lucrurile sunt mai clare acum...in plus, din link-ul lui solmar se vede ca Davidoni foloseste cifre diferite si preturi diferite biggrin.gif
Eu unul aleg sa nu cred si sa nu incerc plasturii minune.
Multam de test !
solmar
Am mai gasit o cimilitura din 28.02.2010: "El a dat exemplul mai multor state, care stiu sa ii apere si sa ii rasplateasca pe inventatori. Davidoni spune ca, in Filipine, un inventator primeste de la stat 250.000 de euro pentru inventie, statul devine proprietarul inventiei, iar din vanzarea ulterioara a produselor mai primeste un anumit procent pe tot timpul exploatarii inventiei. La fel se procedeaza si in Coreea, Taiwan, dar si in alte tari."
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-69724...inventiilor.htm

Pe site nu mai sunt 250000 de euro, sunt 250000 de dolari - aia cu shahinsahul... Ce bambilici joaca nenea D.

Inca o grozavie marca D, de cand cu norul vulcanic...
http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Ad..._244775872.html
si un comment cool la articol:
+++
Sinteti niste fraieri! Davidoni este un inventator mai mare si mai tare chiar decit Edison. A inventat pantoful vibrator, sutienul vibrator, cred ca si vibratorul, dar nu sint sigur. Acuma lucreaza la noi inventii: lingura vibratoare, furculita vibratoare, scobitoarea vibratoare, etc. Multa sanatate si putere de munca va doreste poporul roman, domnule INVENTATOR.
+++


Mai caut ca e interesant de polivalent!
James Kilowatt
Lansam o intrecere cu Davidoni pentru brevetarea colierului antiradiatii? Masini.ro vs Davidoni invent.

Principiul de functionare e urmatorul:
Prin amplificarea campului cuantic qi violet, se vor modifica local constantele fundamentale (constanta lui Planck si viteza luminii) ceea ce va duce la alterarea locala a legilor care guverneaza forta fundamentala responsabila de dezintegrarea radioactiva, si anume cea electro-slaba (adica eletromagnetica si nucleara slaba, ce au fost deja unificate de fizica moderna), in zona de actiune a dispozitivului.
Particulele radioactive sau substantele contaminate intrate in zona de aura amplificata se vor dezintegra cu o energie foarte redusa, de ordinul a 1keV, in comparatie cu cei cativa MeV care caracterizeaza dezintegrarea radioactiva obisnuita. Se vor transforma in particule neutre inofensive sau ioni negativi benefici, relaxanti.

Avand in vedere criza din Japonia, cred ca se va vinde ca painea calda.

Pretul dispozitivululi va fi in jur de 150€, insa vom incerca sa obtinem subventia lui de la fondul de sanatate intrucat folosirea sa va diminua semnificativ numarul de leucemii si cancere de tiroida.

Locuitorilor din Cernavoda propun sa le fie distribuit gratuit.
Alex-F1
QUOTE (solmar @ Mar 22 2011, 04:06 PM) *
Alex,
ia de te uita pe linkul de mai jos si citeste cu cat vinde mr D plasturele la altii. Pretul e sub poza.
http://www.click.ro/extra/auto/benzina-tva..._986901378.html


O fi gresit tiparit acolo 30 RON....o sa intreb! Sorine, n-am simtit nicio relaxare si niciun Ion sau Marie... biggrin.gif
James Kilowatt
Asta inseamna ca noul colier propus de noi va proteja doar la radiatii, fara sa fie si relaxant... eu sunt sigur ca ai avut ioni in masina, insa nu i-ai simtit. E doar germenele unei idei, poate o imbunatatim pe parcurs.
solmar
Alex
ce formula o sa folosesti sa-i spui sa-ti dea banii inapoi?
mike.omega
Citind ce s-a mai scris intre timp am ajuns la concluzia ca acesti plasturi ar trebui testati pe o masina care functioneaza cu GPL. Nu! Nu a mea! biggrin.gif
Pentru ca rezervorul de GPL are supapa de presiune si de fiecare data supapa blocheaza alimentarea la acelasi volum. Influentat de conditiile exterioare dar in ideea ca dupa 100km parcursi alimentezi tot de acolo, conditiile exterioare sunt identice wink.gif
RUE
QUOTE (solmar @ Mar 22 2011, 05:32 PM) *
Alex
ce formula o sa folosesti sa-i spui sa-ti dea banii inapoi?



sa ma cheme cu el alex. stiu eu...
solmar
Inegalabilul mr D e inepuizabil.
+++
La Sarmisegetusa s-au descoperit instrumente chirurgicale identice cu cele folosite de Imothep și alți preoți din Egipt, inclusiv aliajul este identic, în care cuprul era 50%. În lămpile lui Aladin, aflate la un muzeu din Europa, tot cuprul este elementul de bază, exteriorul, un praf de cărbune, iar electrolitul este încă neidentificat. Una funcționează și azi, după 5000 de ani. Instrumentele chirurgicale erau folosite inclusiv pentru operații pe creer. În diagnosticări nu se dădea greș, pentru că recurgeau la Arhiva Informațională a Universului, prin Spiritualitate. Astăzi, în Tibet, dacă un om se îmbolnăvește, cunoscuții se întreabă ce virtute nu a respectat, ori noi, cei din lumea modernă suntem cu toții bolnavi.
+++
Astia mai umblati prin Europa! Ati vazut lampa/lampile in vreun muzeu?
James Kilowatt
Este doua lampi de tip Aladin la kebab-aria din colt! Tu crezi ca capsunarii merg prin muzee?
Watcher
QUOTE
lămpile lui Aladin[...] Una funcționează și azi

Probabil ca asa a aparut pe lumea asta PLASTURELE, dl D a frecat lampa si a cerut un device care sa reduca consumul la masina, pe care sa il poata vinde. ninja.gif

La ce muzeu o fi, ca toata viata mi-am dorit sa fiu tare-n tenis ninja.gif

HalbaSus
Aladin are mai multe lampi ??? Vreau si eu una !
T u d o r
Eu ma intreb ce se intampla daca o frecam foarte tare si mult.
solmar
Taci ca l-am dibuit pe bandit!
+++
Aceleași senzații le-am avut timp de aproape 10 ore înainte de cutremurul din 31.08.1986 din București, ora 0,20, care a avut 6,9 grade pe scara Richter, senzații asemănătoare cu undele dintr-o stație de înaltă tensiune, dar cu vibrații sinistre și agitație interioară. Planșeul hotelului în care am fost cazat s-a rupt, bucăți căzând pe paturi, eu luasem un copilaș de 5 ani în brațe și pe bunicul lui de subsioară și i-am dus la recepție, acolo fiind peste 50 de femei de la un examen de învățământ, parte cu un biet prosop pe ele, plângeau speriat.
+++
50 de femei parte cu un prosop, parte fara prosop, planse, speriate. Cine isi pastrase sangele rece? Cine le-a consolat? Nu poate fi decat un singur raspuns!

Si asta e tare:
+++
Curiozitatea inventatorului din mine m-a făcut să privesc spre nori, să văd ce se întâmplă. Cerul era încărcat de nori, dar deasupra traseului pe care am coborât circa 1 Km, norii erau rarefiați și nu ploua. Știam de puterea rugăciunii Avvei Ieronim.
Eram în Piața Operei din Timișoara, la o tonetă cu cărți, împreună cu Sf. Sa, i-am spus: "Avva, se va întâmpla ceva oribil azi in Timișoara, dar nu știu ce; de azi dimineață simt că trece ceva sinistru prin mine și acum este foarte amplificat".
Avva: "Da, da, trebuie să plecăm repede de lângă clădiri". Am mers pe o bordură la 10-20 m de Muzeu; era ora 13,30 iunie 1992. La 13.40 lumea a inceput să tipe și să iasă pe uși din magazine, cofetării. Cădeau țigle de pe acoperișuri, pereții magazinului Victoria se zbenguiau ca o draperie în vânt, după care am observat cum vin valuri spre noi din pământ, trecând pe sub noi.
+++
Inventatorul din mine e mai putin curios si nu se uita pe cer.....
Cine-i din Timisoara? Cate cofetarii sunt in Piata Operei ca din descriere ar fi cel putin vreo 10 la cum iesea lumea suvoi? A mai trait cineva experienta de zbenguiala a peretilor?
T u d o r
Tu unde citesti neroziile astea? La el pe site? Good God! unsure.gif
Alex-F1
Cred ca nimeni nu l-a mai luat pana acum la puricat in halu asta pe dl. D.... biggrin.gif
T u d o r
Alex, raspunde la intrebarea mea. Ii scrii pe site ca e un sarlatan sau nu? biggrin.gif
solmar
Nu-l presa pe Alex! Mai bine citeste inca o perla din intelepciunea populara si pune-ti intrebarea daca ai suficienti ioni negativi (sau Ioni antagonisti) in birou!
+++
in Silicon Walley au fost duși sute de inventatori din toată lumea și nu au mai creat nimic. Era scăzut numărul de ioni pe metru cub. Americanii au fost nevoiți să realizeze generatoare de ioni negativi și să creeze un climat de munte în aceste laboratoare, inclusiv cu densitatea de ioni din zona muntoasă. Japonia, Coreea, China au rezolvat de mult acest lucru, inclusiv acordajele Feng - shui, chiar și în reacțiile de producție, la dezvoltarea lor galopantă a contribuit și acest lucru.
Inventatorul este acel om care prin truda minții lui găsește o rezolvare la o problemă tehnică, problemă pe lângă care au trecut 6 miliarde de pământeni și nu au observat-o.
+++
Incep sa ma dumiresc. Omu asta isi noteaza ideile pe moment ce il fulgera si din cand in cand aduna mai multe idei d'astea laolalta si scrie cate-o pagina.
James Kilowatt
Tudore, orice paragraf iei de pe "inventatorul va raspunde", este o capodopera. Nu e nevoie sa cauti geniul, e nevoie doar sa dai cu mausu' la plezneala.

De exemplu, recunoaste ca pe asta n-o stiai, nici tu nici Hurania:
Inventatorul este rezultatul unor factori favorizanți multiplii, din cei minim 12 factori, unul este demn de reținut, pentru că asigură o deschidere de 8% a canalelor către Informația Universală, la data nașterii, față de omul de rând care are între 3 și 6%, este Vârful Solar și prezența planetei Uranus, planeta reformatorilor și a descoperitorilor. Am conceput un calendar, încă de acum 20 de ani, pentru ultimii 2500 de ani de evoluție tehnică, creatoare și descoperire, a omenirii, pe ciclul solar de 11 ani, iar din Istoria Lumii în date și din Enciclopedie, am luat evenimentele importante:inventii, descoperiri, picturi, simfonii, romane, poezii, cat si autorii lor. 90% sunt sub vârf solar – podul lui Apolodor, războaiele peloponeze, marile migrații, marile războaie –inclusiv primul și al doilea război mondial, marile hotărâri politice internaționale, picturile lui Michelangelo, simfonia a 5-a a lui Beethoven, dioda, tranzistorul, laserul, primul calculator de buzunar, etc., etc


Dl. Davidoni face referinta la "Dictionarul Inventatorilor Contemporani", care ii dedica domniei sale 15-20 pagini. De curiozitate, am cautat respectivul dictionar si am dat peste un coleg, asociat al fundatiei Pancuantic Baicoi:

Dl. Justin Capra, inventator, maturator, filozof si pustnic. Domnia sa este chiar deasupra lui Thomas Edison
http://www.inventatori.ro/famous_inventors.php?page=2

Din pacate insa pagina dedicata lui Davidoni lipseste din pagina web, probabil trebuie cumparata varianta tiparita.

Domnul Capra a inventat ceea ce la inceputul discutiei am folosit ca exemplu de lucru imposibil: modificarea masei, si incalcarea uneia din sacrosantele legi ale mecanicii. Dispozitivul se foloseste a treia lege a mecanicii, ca sa o incalce pe a doua.

Există însă o invenție pe care ar fi vrut s-o breveteze, dar n-a putut, pentru că nimeni nu i-a găsit explicația fizică. „Am realizat odată un dispozitiv care micșora masa unui obiect. Folosea teoria impulsului care se certa cu una dintre legile fizicii care spune că fiecărei acțiuni trebuie să-i corespundă o reacțiune egală și de sens contrar
.

La revedere, Sir Isaac!
T u d o r
Asta e link-ul catre "Casa de cultura" de la Balotesti? Napoleon de ce nu e acolo? Lassie? Ce naiba, astia au paturi libere?
solmar
Pai e clar ca sunt bara-bara. Davidoni obtine scaderea masei masinii prin aplicarea plasturilor. O masina mai usoara consuma mai putin. Nu trebuie sa-ti pui parul pe bigudiuri ca sa pricepi simplitatea metodei.
James Kilowatt
Se spune ca nevoia este mama inventiilor. Atunci cand esti maturator, scaderea masei maturii si a cosului de gunoi este un dar divin...
Desi recunosc, as fi pariat mai degraba pe un hamal care sa fi dus inventia asta pana la capat.
solmar
Inca una geniala:

Eu am depus la OSIM, documentație în acest domeniu pe zeci de pagini cu măsurători pe perioada 1800-2050, privind evoluția câmpului vital al planetei, câmpul magnetic planetar și influența acestor schimbări asupra aurei omului, plantelor și faunei, apei și combustibililor, cât și contracararea efectelor negative. Așa au apărut prin 1990 pantofii antistres, măsurând aura omului, am văzut că este afectată și prin folosirea elementelor magnetice speciale în concentrație de rezonanță cu particulele subatomice din aură am reușit să o dezvolt de la 15-30 cm la 60-100 cm, cât era și înaintea poluării radioactive pe Terra. Am întins cercetarea și pe plante și combustibili, apă. Am reuṣit la fructe să cresc concentrația de minerale cu 60%, zahărul cu 30%, producția între 30%-300%. Scăderea radioactivității, știam că este cu 40% asigurată de îngrășământul magnetic, chiar și branțurile magnetice, a se vedea și in instrucțiuni, acolo am trecut 30% din prudență, dar a venit la 15 ani confirmarea pe Discovery pentru ce eu stabilisem cu mult înainte. Pentru om este foarte benefic o reducere de 40% a radioactivitatiii din jurul lui, acest lucru contribuie la cresterea aurei. Privind sumele care s-ar fi putut lua pe vânzarea de licențe de către România spre țările care au agricultură = 150-180 state la un preț minim de licență (recent s-a vândut o licență de antibiotic cu 40 mil $, negociindu-se de la 100 mil$) și chiar producție pentru export și pentru noi, cifrele sunt de la 10 mld $ în sus. La ora actuală am aplicat îngrășământ magnetic în peste 10 zone din țară – Timiș, Arad, Brașov, Brăila, Tg. Mureș, Cluj, Baia Mare etc și colaborez pe această temă cu Hofigal Buc, Eco Transilvania Cluj și laborator de agricultura-alimentație Viena. Am avize pentru confirmarea rezultatelor.
James Kilowatt
Asta poate sa fie adevarata, insa nu e nimic spectaculos.

Eu pot de exemplu sa degradez o bomba H de la distanta. In 25 ani cantitatea de tritiu pe care o contine scade cu 75%, datorita modificarii aurei pe care care o produc de la distanta. E mult mai mult cei 40% cu care se lauda D. De bubuit tot bubuie, insa mult mai slab.
Daca am timp mai mult la dispozitie, pot sa o fac sa nu mai bubuie deloc. Pe verificate!

Mai mult decat atat, pot face asta cu TOATE bombele H de pe planeta, simultan!
solmar
Meseriasa:
Intrebare: De ce nu am plecat din țara?
Raspuns: Dup Revoluție am avut preocupari mai ample pentru invenții,dar le pierdeam
T u d o r
Raspuns corect: pentru ca intr-o tara civilizata exista stabilimente specializate pentru "cercetatori" ca el smile.gif
solmar
Din ciclul inventatorul persecutat. S-ar putea face un film... cine sa-l joace pe mr D? Cine sa fie antagonistii?

3. Din mai multe părți au apărut amenințări la adresa mea. Erau vizibile taberele care luptau împotriva conducerii, fără să vreau îi încurcam pentru că eu aveam o conștiință foarte profundă față de colectivitate și știam că de corectitudinea mea privind disciplina parametrică, de măsurare și tehnologică depindea întreaga producție și salariile muncitorilor. Fabrica mergea în general cu 125% realizări/lună și avea aproximativ 1700 muncitori. În surdină conducerea făcea afirmații – „cât îl avem pe Davidoni nu ne este frică de antagoniști”. Prin acte existente și la ora actuală, păstrate, acte legalizate, s-a putut dovedi că 30-40% din producție depindea de inovațiile, invențiile mele și a atașamentului meu total. Mai mult că erau semnate și de acești antagoniști, peste 42 de factori de răspundere, pe parcursul anilor au confirmat, scris, eficiența aplicării invențiilor și inovațiilor mele.

Cu toate acestea, un individ, de asemeni periculos, mă amenință de 3 ori cu otrăvirea, de față cu martori, o dată în fața șefului de departament de protecția muncii, care îmi era rudă după soție, altă dată în fața șefului de la electricieni care era fost activist de partid și secretar de partid, acesta îmi era prieten și mi-a zis: „Ioane, spunei să-și bea el repede otrăvurile, a treia oară mi-a zis personal”.

Oricum am trecut la idei, pentru că eu în general mă simțeam destul de rău și eram prudent, pentru că mai mergeau cu toții la câte o bere sau cafea.

Antagonistii se impart in diverse categorii: buni, rai, calmi, colerici, punctuali, nepunctuali, betivi, antialcoolici dar cea mai rea categorie sunt "deasemenea periculosi"! Mai nou a aparut si antagonistul forumist cu acces la internet (ca sunt si antagonisti forumisti fara acces la internet). Si mai sunt antagonisti de factura negativa - aia care dau plasturii inapoi fara motiv.
James Kilowatt
Eu iar cred ca e adevarata chestia cu 125%. Cei 1700 muncitori aveau probabil un moral excelent si nu intarziau probabil nici un minut la servici, si poate chiar faceau ore suplimentare.
Sa ne amintim ca in respectiva perioada aveam 2 ore de TV/zi. Iar la servici, divertismentul era gratuit si de foarte buna calitate, gratie unor inventatori de geniu, oamenii aia veneau sa servici zambind si plecau razand in hohote.
Daca vreunul din fostii colegi are blog, sunt convins ca e unul din cele mai tari siteuri de umor cu intamplari 100% reale de pe intreagul net.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.