Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amplificatorul cuantic .... WTF?!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
AlexTM
QUOTE (James Kilowatt @ Mar 25 2011, 12:07 PM) *
Brevet inseamna 3 chestii:
1. Sa ...
2. Sa ...
3. Sa ...
4. Sa ...


A dracu plasture, ia uite cum creste deja si enumerarile cu 33%. ORICE poate sa creasca, ajunge sa te afli in apropierea unui subiect in care se DISCUTA doar despre plasture si uite cum se umfla si textul : laugh.gif

JK, nu mi-o lua in nume de rau, nu m-am putut abtine 36182451.gif
James Kilowatt
A patra chestie nu se incadreaza la conditiile de a fi un brevet, ci e de fapt una de excludere, adica precizeaza ce NU poate fi un brevet smile.gif
Hai deci sa zicem a functionat doar la jumatate, la un 15% teehee.gif

@Tudor
iluziile optice pacalesc mai greu urechea interna. Ajunge sa inchizi ochii ca sa iti dai seama in ce parte e valea.
Urechea interna o pacalesti mai simplu cu iluziile bahice, cand incepe sa fie vale in toate directiile ninja.gif
solmar
Voi ati numarat cate ozeneuri trec prin Tomesti? Extraterestrii tin mortis sa treaca pe acolo!
AlexTM
Am trecut de cateva ori pe-acolo. De obicei vad 1-2, mai rar 3.
N-am vazut niciodata mai mult de 5 pe zi.
solmar
Alea care zboara prea jos se risca sa le puna asta plasturi... ma mir ca inca nu e pe site nici o remarca in sensul asta: fie ca extraterestrii i-au dat reteta pentru plasture fie invers ca alea vin la Tomesti tocmai sa cumpere plasturi, ca una e sa zbori cu 30% mai ieftin si sa nu te doara capul si alta e sa te zdruncine ozn-ul pe hartoapele patriei.

Inca un lucru - astia cu ozeneurile nu au placute de inmatriculare? Cum dracu nu le incurca prin parcari? Mare atentie sa nu vina acelasi ozn de mai multe ori si sa faca contrabanda cu plasturi prin galaxie. Vigilenta maxima!
T u d o r
JK, am patit eu o chestie ciudata cu o paranormala de genul asta in muntii Macin. Mergeam la Tulcea cu masina si de-odata nu a mai tras motorul. am schimbat treptele in jos pana la a doua (aveam Nova"GTI" biggrin.gif) si tot nu crestea viteza. Drumul parea al naibii de plat. A, fost convins ca s-a stricat ceva. Am tras pe dreapta, am tras frana de mana (asta e reflex din timpul scolii de soferi) si m-am dat jos sa vad ce e. Aproape am cazut in fund, asa era de abrupta panta. biggrin.gif Crezi ca o fi fost de la plasturi?

Chestia cu urechea interna se aplica la oamenii normali. La inventatorii de renume mondial si intergalactic urechea interna actioneaza in mod diferit, mai ales la cei care si-au antrenat-o practicand jiu jitsu intensiv.
Alex-F1
Ca sa nu se raceasca topicul, putina informatie despre AURA, pt. cine are curajul sa citeasca si sa accepte:

http://carlakia.wordpress.com/2010/09/30/aura-energetica/

Are cineva "calificarea" necesara ca sa contrazica cate ceva din ce scrie pe-acolo sau chiar tot?
solmar
Davidoni, da-i banii pe plasture inapoi lui Alex! Ca incepe sa vada aure!
James Kilowatt
Ce varsta are baiatul tau? Ar trebui sa poata vedea aurele si fara antrenament, cf articolului wink.gif
INSa nu ii descrie tu ce trebuie sa vada, lasa-l pe el.
Alex-F1
Are 4 ani si 7 luni si sa stii ca cel putin cand era bebe (pana pe la 1 an si jumatate), tin minte PERFECT ca se uita adesea pe deasupra capului meu sau a sotiei (lucru confirmat si de ea) si noi nu stiam ce tot vede el acolo.....acum insa stim! wink.gif O sa-i intreb si pe bunicii copilului daca isi amintesc si ei astfel de faze! Voua nu vi s-a intamplat cu fetita? Hai sa ne antrenam, sa vedem care din noi o sa inceapa sa vada primul aure... biggrin.gif
HalbaSus
Alex-F1, cand sunt mici-mici copii au in marea lor majoritate strabism (asa se nasc), lucru care se corecteaza cu timpul... eu cred ca de aia se uita pe langa tine sau deasupra ta... chiar presupunand ca ar ar fi vazut o aura, te-ar fi vazut si pe tine... si s-ar fi uitat in principal la "mijlocul" subiectului, care erai tu, nu la aura ta.... asta doar daca nu ai tu o aura mai ciudata biggrin.gif

In rest am vazut inclusiv prin mall-uri unii care "fotografiau aure"... chestie care in opinia mea era o poza contre jour cu anumite efecte presetate.
Diesel
Ma dor ochii si n-am putut sa urmaresc nimic; am crezut ca am intrat pe pagina de myspace a unei pustoaice de 14 ani.
James Kilowatt
Articolul ala prezinta jumatati de adevaruri. Emite omu' in infrarosu? Av cors. Ba mai mult, emite mult mai bine cand e in viata decat dupa ce a raposat. Emite si alte chestii in EM? PRobabil, e plin de activitati electrice, asa ca e foarte posibil, trebuie intrebat un doctor.
Si ce daca emite? Faptul ca emite ceva e adevarat. Faptul ca emite "luminos" daca e un om bun si gri sobolan daca e un hot ordinar ramane de demonstrat.

Plus ca nu da nici macar un inceput de teorie fizica sau stiintifica despre cum ai putea influenta acea aura atat de stiintific descrisa.

Spuneam si in alte contexte (probabil ceva eco biggrin.gif) ca a prezenta jumatati de adevaruri una din metodele sa faci oamenii sa inghita cu totul o poveste nedovedita.

PS
Fiica-mea a avut privirea dintotdeauna foarte bine focalizata. Cand avea 2-3 luni hipnotiza babe prin supermarket cu privirea, se opreau alea sa se minuneze cat e de "constienta/treaza" La capitolul asta a fost foarte precoce, deci probabil si-a pierdut capacitatea de a vedea aura f devreme, pe langa oameni nu s-a uitat cam niciodata.
La alte capitole a fost mai putin precoce.
T u d o r
Alex, poate aura ta aduce cu Mickey Mouse si de-aia. biggrin.gif
mike.omega
Am senzatia ca degeaba s-a mutat acest topic in aria de tuning.
Am doua propuneri:
1. Continuam discutia aici dupa muuulte pagini dar ne mutam intr-o arie generala
2. Topicul asta se inchide si se deschide altul unde trebuie.

James Kilowatt
Unde naiba sa-l mutam? Daca-l pui la glume si bancuri ai sa superi pe unii, la offtopic a fost si a fost mutat si de acolo, la masini nu se (mai) incadreaza decat tangential...

Oricum, din cate imi amintesc, mai asteptam si rezultatele pe un G3 benzinar smile.gif
mike.omega
Asa mai asteptam si nu stiu ce teste de la Alex, parca....

pmhoria
Mai asteptam sa vedem banii dati inapoi ..eu sincer atata astept whistling.gif
solmar
Va inselati... topicul n-a apus deloc. Tocmai am mai gasit niste chestii misto pe site. Drumul spre spiritualitate... roman fluviu nu alta.

Ce spuneti de asta: "Intradevar, inainte de revelatii puteam realiza 2 – 4 inventii si inovatii pe an. Dupa prima revelatie am realizat si realizez intre 30 – 50 solutii inventive pe an pentru care pastrez o evidenta, parte din ele le incerc practic si le depun la OSIM".

T u d o r
Bai, dar poate ramane pe post de "topic de dat cu bata si lantul" de pe aria toyota. biggrin.gif Numai ca la noi se numeste Amplificatorul cuantic. laugh.gif
solmar
La off-topic la Sport&Hobby! In fapt, orice moderator ar trebui sa fie mandru sa aiba subiectul asta.
adrian_flavius
E cel mai tare topic ever...parerea mea...nu va opriti, ca-mi stricati jucaria...si in ziua de astazi e greu sa gasesti o sursa de umor bun, adevarat, spumos... whistling.gif whistling.gif whistling.gif
ozz86651
Pai du-te la sursa direct, pe site-ul aluia.
@JK: Sint multe locuri d-astea cu gravitatie "inversa" in lume, e unul cghiar pe linga mine, n-am avut onoarea da stiu care e treaba ca am citit pe net... asta nu e cu condus, platesti 10$ (evident) si te plimbi prntr-o padurice unde copacii sint invers fata de panta, ceva in genul asta... In banii aia iti da si un sticker sa-l pui pe masina, e pe o groaza de masini. Si am auzit si eu de mult de una din pantele astea unde merge masina la deal din Romania. Sute-n suta ca nu e decit iluzie optica smile.gif.
Alex-F1
Consumul urban cu plasturi a fost de 7.6l/100 km, fata de 8.5 cat a fost fara plasturi, dar, tinand cont ca si vremea a fost mai calda acum, rezulta o reducere de consum tot de sub 10%, care, cum spuneam, nu ma coafeaza! Asadar, aveti aici 5 poze cu plasturii lipiti fiecare la locul lor si inca o poza bonus, facuta special pt. cei care n-au crezut ca voi primi banii inapoi.... Deci azi s-au demontat plasturii (chiar Ciprian m-a sunat sa se intereseze ce si cum), am primit inapoi banii si cu asta povestea este incheiata din punctul meu de vedere! Testul pe Golful benzinar se va mai amana si, avand in vedere ca s-a sarit calul in multe locuri pe topicul asta, facandu-se afirmatii total gratuite, iar continuarea discutiei n-ar mai aduce nimic constructiv (nu ca pana acum ar fi adus), am rugamintea ca topicul sa fie inchis!
solmar
Si niciunul dintre cei 5 plasturi n-a protestat? N-a plans, n-a tipat ... ca se acomodase deja cu masina ta!? ..... Oricum, din lectura atenta a materialelor de pe site se pare ca e vorba de alti antagonisti si de alt forum, nu de noi.
James Kilowatt
@Alex
Man, ca sa fii 100% impacat, refa testul/testele acum, fara plasturi, pe temperatura asta mai ridicata. Cu asta poti spulbera si ultima indoiala...
Sau, poate nu, daca consumul creste iar....

@Solmar
Te pomenesti ca avem un suflet pereche pe undeva....
solmar
Cum naiba e regula aia? Egzista unii exact ca noi dar cu semnul minus!
T u d o r
Alex, parca sunteti valutisti ma. biggrin.gif
solmar
Asa a inceput, asa s-a sfarsit: intr-o parcare ca niste traficanti de droguri dintr-un film ieftin!
Alex-F1
Extraordinar cat poate fi de adevarata in cazul de fata semnatura lui Tudor..... confused.gif
T u d o r
Hai ma nu te supara. Mai glumim si noi. Bine ca ai recuperat banii si esti ok. Chit ca nu cred sa apari pe site-ul lor la impresii, aici ai dovedit ce era de dovedit.
f1anatic
QUOTE (f1anatic @ Mar 4 2011, 05:02 PM) *
QUOTE (Alex-F1 @ Mar 4 2011, 04:57 PM) *
Stai calm bre, ca n-am vazut niciun laborator....ne-am intalnit in oras, intr-o parcare si acolo s-a consumat totul.... wink.gif


exact ca o tranzactie cu droguri intr-un film ieftin


QUOTE (solmar @ Mar 28 2011, 03:08 PM) *
Asa a inceput, asa s-a sfarsit: intr-o parcare ca niste traficanti de droguri dintr-un film ieftin!


ninja.gif
pmhoria
@Alex,
Radem, glumim..dar ce a zis omul? De ce nu au mers la tine?
solmar
Colosala! Cum vi se pare formularea: in curs de imbolnavire?
"Pe parcursul mai multor ani am constatat, ca bioterapeut, diferența de dimensiune și densitate de aură între persoanele care locuiesc în locuințe din beton, cărămidă și lemn și incidențele de cancer. Astfel, 70-80% dintre persoanele pe care le-am studiat locuiesc în blocuri din beton fiind deja bolnave sau în curs de îmbolnăvire, alte 10-15% din cazuri le-am constatat la locatarii caselor din cărămidă și doar sub 5% la cei care trăiesc în case din lemn. Studiile americanilor și britanicilor confirmă ceea ce v-am spus", a declarat Davidoni.

36182451.gif
James Kilowatt
Suntem si muribunzi chiar, in 80-90 ani n-o sa mai ramana niciunul dintre noi.
Alex-F1
QUOTE (pmhoria @ Mar 29 2011, 08:53 AM) *
ce a zis omul? De ce nu au mers la tine?


Pai au mers, dar nesatisfacator, iar omul e fericit chiar si cu un procentaj cat de mic de reducere de consum....fiindca ceva a fost....spunea ca pt. ei e un pas inainte.... Acum se poate inchide?
James Kilowatt
Procentajul ala mic ar fi datorat plasturelui in cazul in care refaci testul fara el, la temperatura actuala, si creste la loc wink.gif
Si daca era masurat in orb...

De ce sa-l inchidem? incalca vreo regula? unsure.gif
pmhoria
Alex? In poza se vad numai 300 Roni .. tongue.gif .. a si doar 4 plasturi biggrin.gif
Ne spui tot sau ai pastrat unul pt teste ?
Alex-F1
QUOTE (pmhoria @ Mar 29 2011, 06:50 PM) *
In poza se vad numai 300 Roni .. tongue.gif .. a si doar 4 plasturi biggrin.gif


O s-o iau asta ca pe-o gluma, altfel musai iti trebuie un control oftalmologic.... tongue.gif
solmar
Voi vedeti cum au difuzat aurele?
Alex-F1
Parerea mea e ca s-a facut si se face in continuare mult prea mult shto pe topicul asta, pt. niste oameni cu oarece pretentii, sunteti de acord cu mine?..... confused.gif

Deci, ceva, ceva, tot au facut plasturii aia, fiindca, dupa cum spuneam, am avut un consum urban de 7.6 litri la suta de km cu ei, am mai rulat cu ei pana la 150 km si consumul a ramas 7.6, iar apoi i-am dat jos si acum am 240 km, iar consumul a urcat la 7.8, in vreme ce temperaturile de afara chiar au urcat si ele (azi am avut 22 de grade in Timisoara)! Acuma is curios pana unde o sa mai urce....sper ca nu pana la 8.5, ca atunci mi-i pun inapoi! biggrin.gif Ce v-am spus acuma e strict de pe BC, fara pompa!
James Kilowatt
si media de viteza ce-a facut? whistling.gif
Daca vrei sa "dam vina" pe plasturi, fa test in orb wink.gif . Aceeasi veche chestie, dupa 38 pagini de shtouri. Ma refer la cel urban, nu la cel pe regulatorul de viteza.

Sau macar refa-l fara plasturi pe cel pe regulator, in speranta ca influenta ta asupra testului e mai redusa. Sa-ti reamintesc ca la testul pe regulator, la pompa ai avut un consum substantial mai mare cu plasturii, cu mult peste cei 0.2l pe care ii vezi acum pe BC? Tinzi sa crezi ca a fost o eroare, si ca undeva ai gresit de consumul la pompa a iesit mai mare.... de ce insa nu ai aceeasi tendinta si cand e vorba de cresterea consumului datorita inlaturarii plasturelui?? De asta e important ca testul sa fie in orb daca se poate nu doar pentru cobai, ci si pentru experimentator... Exista un banc, pentru fizicieni masuratorile care nu bat cu teoria sunt considerate aberatii de masura wink.gif E la fel si pentru restul oamenilor.

Daca nu faci testarea in conditii riguros identice, intotdeauna va exista cate un dubiu, ca pentru absolut toate inventiile ezoterice ale omului. Niciuna din ele nu este confirmata de vre-o experienta sau masuratoare independenta, in care numele si lui sau a firmelor lui (si implicit onestitatea si/sau competenta lui) sa nu fie implicate.
Alex-F1
Media de viteza e la 19 km/h....fair enough....si baga 10 fotari.... ("confirmata de vre-o experienta") biggrin.gif Testul extraurban pe regulator il pot reface, nu-i problema, numa sa mai prind o noapte cu +2 grade.....dar am schimbat si cauciucurile, acum le am pe cele de vara....
James Kilowatt
QUOTE (Alex-F1 @ Mar 30 2011, 05:14 PM) *
.si baga 10 fotari.... ("confirmata de vre-o experienta") biggrin.gif


Sa vina cadanele! biggrin.gif

La mine pneurile de de vara sunt cu peste 10% mai economice decat cele de iarna. Verificat de 2 ori, odata in decembrie, odata duminica.... pe regulator. Tu ai schimbat pneurile dupa ce ai scos plasturele? Daca bagi aceeasi presiune, as zice ca tre' sa scada consumul la mers pe regulator. Aka invers decat te-ai astepta datorita eliminarii plasturelui.
Insa e musai sa fie aceeasi presiune, ca daca in alea de iarna aveai 2.5 si in astea ai 2.3 nu se pune. La mine in carte scrie ca pneurile de iarna se umfla cu 0.2 mai mult decat cele de vara, de asta zic.

Oricum, sper ca te-ai prins de importanta testarii in orb. Ai facut primul test pe regulator, si la pompa sau pe BC ai avut rezultate contradictorii. Instinctiv, ai considerat ca a fost o problema la pompa... ai preferat sa te increzi intr-o scula electronica neverificata, in loc de propriile simturi, si asta pentru ca rezultatele nu erau cele la care te-ai fi asteptat. Asta e un efect constient... iti dai seama cate pot fi de care nici nu iti dai seama. Mai ales, ca in cazul asta tu esti si cobai si experimentator...
HalbaSus
Eu propun sa refacem testul in felul urmator:

Prin tragere la sort este ales un membru al forumului care va fi numit in continuare "cobai", in mod evident lui nu i se va comunica acest lucru... pe o perioada de 2 luni un alt membru al forumului va downloada in fiecare noapte datele inregistrate de computerul de bord prin OBD, de asemenea va masura in fiecarea noapte nivelul de combustibil din rezervor (cu instrumente de masura specifice))... apoi un al treilea membru al forumului va instala (noaptea, prin efractie, fara acordul sa stiinta "cobaiului") la un moment ales in mod aleatoriu de acesta plasturii davidonieni... dar va avea grija sa ii camufleze cat mai bine (ii monteaza sub capacul motorului... ii acopera cu ulei, etc... nici unul din cei doi membrii (cel care instaleaza plasturii si cel care masoara datele) nu va sti cine este celalt complice, iar cobaiul nici macar nu va sti ca e cobai...

La finalul testului datele citite zilnic de pe BC si nivelul combustibilului ii vor fi comunicate unui al treilea membru (sa zicem a asta va fi J Kw, ca el e cel mai analitic de aici)... DAR nici el nu va sti cand anume au fost instalati plasturii... nici macar nu va sti numarul de zile cat au fost instalati plasturi... Poate ca plasturii au fost instalati la inceput, si apoi indeparatati sau viceversa... orice varianta este posibila si va fi lasata la latitudinea "instalatorului de plasturi".

Ce parere aveti ?


Alex-F1
QUOTE (James Kilowatt @ Mar 30 2011, 05:24 PM) *
Tu ai schimbat pneurile dupa ce ai scos plasturele? Daca bagi aceeasi presiune, as zice ca tre' sa scada consumul la mers pe regulator


Da, am schimbat pneurile dupa ce am scos plasturii. Iar presuinea o bag la fel, fie vara, fie iarna.

QUOTE (James Kilowatt @ Mar 30 2011, 05:24 PM) *
Oricum, sper ca te-ai prins de importanta testarii in orb. Ai facut primul test pe regulator, si la pompa sau pe BC ai avut rezultate contradictorii. Instinctiv, ai considerat ca a fost o problema la pompa... ai preferat sa te increzi intr-o scula electronica neverificata, in loc de propriile simturi, si asta pentru ca rezultatele nu erau cele la care te-ai fi asteptat. Asta e un efect constient... iti dai seama cate pot fi de care nici nu iti dai seama. Mai ales, ca in cazul asta tu esti si cobai si experimentator


Aici n-am priceput nimic frate....la primul test pe regulator (fara plasturi), NU au fost rezultate contradictorii intre pompa si BC, ci la al doilea test (cu plasturi)....apoi am considerat ca a fost o problema la pompa sau m-am increzut in ea? Si io m-am increzut in propriile simturi cand am spus ca nu putea sa consume 7.9l/100 km pe regulator, la 90 km/h, deci acolo nu vad ce altceva putea fi decat erori de masurare la pompa....tot cu picatura....pic pic....stiti voi, ca si cu contoarele de apa la bloc....

Aaaa si sirocoul nu l-am mai folosit deloc!
James Kilowatt
@Halba
eu ma gandeam la o chestie mai simpla: Luat 20 plasturi, 10 buni 10 falsi, testat pe 20 forumisti, care nu stiu daca e fals sau nu, iar interpretarea rezultatelor facuta de un al 22-lea care nu stie care forumist a avut plasture bun si care fals. Apoi confruntata lista celor la care a scazut consumul cu cea a celor la care a fost montati plasturii buni.

Eventual ca sa adaugam inca un grad de perversitate, la 3 din ei le spunem pe bune care are plasturii buni, si pe 3 ii pacalim deliberat, sa vedem daca faptul de a sti daca ai sau nu plasture are vreo influenta.

@Alex
De ce consideri ca ai gresit la pompa si ca e neverosimil acel 7.9l/100km masurat la pompa? N-ai nici un motiv obiectiv sa crezi ca consumul n-ar fi putut sa creasca, altul decat faptul ca te-ai asteptat sa scada.
La testul pe regulator, ai avut doua rezultate contrarii: Cel indicat de BC, in care ai avut o scadere usoara de consum, si cel la pompa, care a indicat exact invers. Insa tu preferi sa il crezi pe ce de pe BC, si ai indoieli asupra celui de la pompa, desi plinu' ala l-ai facut tot tu, si dupa cate spui, foarte meticulos... de ce sa crezi atunci ca ai gresit?
ozz86651
Intrebare grea: cum faci un plasture fals? smile.gif
Watcher
La fel ninja.gif
mike.omega
QUOTE (ozz86651 @ Mar 30 2011, 09:20 PM) *
Intrebare grea: cum faci un plasture fals? smile.gif


Nu nu! Intrebarea grea este: cum faci plasturii sa mearga, punct!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.