Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a V-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
OCTAN_95
Sa o satapanesti si sa te folosesti de ea cat mai mult si cu cat mai mare satisfactie.
Legionaru'
Adrian, nu e piele pe manerele usilor.
Aduce, dar nu e piele.
adrian_flavius
QUOTE(23nst @ Mar 3 2008, 10:30 AM) *
sa o stapanesti sanatos smile.gif spune-mi te rog cu ce anvelope a venit?

Bridgestone Turanza...nu stiu exact dimensiunile, si mi-e lene sa ma duc pana in parcare sa verific...daca vrei si dimensiunile, ti le spun diseara...sunt pe genti de 16", din aliaj...
adrian_flavius
QUOTE(Legionaru' @ Mar 3 2008, 10:54 AM) *
Adrian, nu e piele pe manerele usilor.
Aduce, dar nu e piele.


Asa am zis si eu initial...da' tipii de la reprezentanta m-au dus intr-o alta Avensis, de vreo juma' de an, sa-mi arate ca acolo e alt material...si tot pe varianta Luna...era, intr-adevar, altfel...acum, nu bag mana in foc ca e piele...da' seamana al naibii de bine...oricum, calitatea este de prima mana...
Legionaru'
CITAT(adrian_flavius @ Mar 3 2008, 10:57 AM) *
CITAT(23nst @ Mar 3 2008, 10:30 AM) *
sa o stapanesti sanatos smile.gif spune-mi te rog cu ce anvelope a venit?

Bridgestone Turanza...nu stiu exact dimensiunile, si mi-e lene sa ma duc pana in parcare sa verific...daca vrei si dimensiunile, ti le spun diseara...sunt pe genti de 16", din aliaj...



23nst, cu dauna totala am avut dreptate.
Daca o nimeresc si cu anvelopele ma declar clarvazator! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Legionaru'
CITAT(adrian_flavius @ Mar 3 2008, 11:00 AM) *
CITAT(Legionaru' @ Mar 3 2008, 10:54 AM) *
Adrian, nu e piele pe manerele usilor.
Aduce, dar nu e piele.


Asa am zis si eu initial...da' tipii de la reprezentanta m-au dus intr-o alta Avensis, de vreo juma' de an, sa-mi arate ca acolo e alt material...si tot pe varianta Luna...era, intr-adevar, altfel...acum, nu bag mana in foc ca e piele...da' seamana al naibii de bine...oricum, calitatea este de prima mana...



Probabil ca era uzata cea de juma' de an.
Cam golani aia de la reprezentanata!

E adevarat, materialul e foarte bun.
adrian_flavius
QUOTE(Legionaru' @ Mar 3 2008, 11:07 AM) *
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 3 2008, 11:00 AM) *
QUOTE(Legionaru' @ Mar 3 2008, 10:54 AM) *
Adrian, nu e piele pe manerele usilor.
Aduce, dar nu e piele.


Asa am zis si eu initial...da' tipii de la reprezentanta m-au dus intr-o alta Avensis, de vreo juma' de an, sa-mi arate ca acolo e alt material...si tot pe varianta Luna...era, intr-adevar, altfel...acum, nu bag mana in foc ca e piele...da' seamana al naibii de bine...oricum, calitatea este de prima mana...



Probabil ca era uzata cea de juma' de an.
Cam golani aia de la reprezentanata!

E adevarat, materialul e foarte bun.



Asta sa fie singura problema...ea sa mearga bine (si mult), si fara probleme, ca altceva nu ma intereseaza prea mult...oricum, este peste multe alte contemporane...singura care o bate (dar la bani mai multi) este Honda Accord si Mazda 6...ma refer la interior...
vlademir
Eu nu as zice chiar ca o bate Honda la interior. Am stat intr-o Honda Accord, in spate, si nu se compara cu confortul din Avensis, iar in fata se cunoaste dorinta de a arata mult mai sport ceea ce nu a fost intentia Avensisului. Anvelopele sunt f.bune. Eu am mers 65000 km cu ele, sunt uzate dar mai tin vreo 5000 km, oricum nu prea mult. Daca ai grija de ea, vei avea mari satisfactii.
adrian_flavius
QUOTE(vlademir @ Mar 3 2008, 11:26 AM) *
Eu nu as zice chiar ca o bate Honda la interior. Am stat intr-o Honda Accord, in spate, si nu se compara cu confortul din Avensis, iar in fata se cunoaste dorinta de a arata mult mai sport ceea ce nu a fost intentia Avensisului. Anvelopele sunt f.bune. Eu am mers 65000 km cu ele, sunt uzate dar mai tin vreo 5000 km, oricum nu prea mult. Daca ai grija de ea, vei avea mari satisfactii.


Am de gand sa am mare grija de ea...de caucioace nu stiu ce sa zic...oricum la toamna ii mai cumpar un set de jenti de tabla, tot pe 16, cu un set de anvelope de iarna...astea s-ar putea sa tina vreo 2 ani, la cat merg eu cu ea...oricum, am asa o banuiala ca media mea de km anuala o sa cunoasca o crestere simtitoare pe urmatorii 2-3 ani...ca ma cunosc...lol...
22nst
QUOTE(Legionaru' @ Mar 3 2008, 11:03 AM) *
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 3 2008, 10:57 AM) *
QUOTE(23nst @ Mar 3 2008, 10:30 AM) *
sa o stapanesti sanatos smile.gif spune-mi te rog cu ce anvelope a venit?

Bridgestone Turanza...nu stiu exact dimensiunile, si mi-e lene sa ma duc pana in parcare sa verific...daca vrei si dimensiunile, ti le spun diseara...sunt pe genti de 16", din aliaj...



23nst, cu dauna totala am avut dreptate.
Daca o nimeresc si cu anvelopele ma declar clarvazator! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

ce tare-i legionarul smile.gif
daca vine cu turanza, ma duc direct la vulcanizare sa pun rotile de iarna si vand cauciucurie biggrin.gif (poate iau si eu un toyo proxes sau googy f1 tongue.gif)
adrian_flavius


23nst, cu dauna totala am avut dreptate.
Daca o nimeresc si cu anvelopele ma declar clarvazator! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
[/quote]
ce tare-i legionarul smile.gif
daca vine cu turanza, ma duc direct la vulcanizare sa pun rotile de iarna si vand cauciucurie biggrin.gif (poate iau si eu un toyo proxes sau googy f1 tongue.gif)
[/quote]

Sa inteleg ca sunt anvelope peste medie? Mai bune decat Dunlop? Sau mai slabe? Ca eu, recunosc, nu ma prea pricep...spre toamna o sa va toc la cap, sa-mi spuneti ce caucioace de iarna sa-mi iau...da' mai e pana atunci...
22nst
turanza sunt sub medie... intr-un cuvanut, proaste sad.gif
la primul avensis am avut noroc... a venit cu michelin pilot primacy
Legionaru'
Pe mine Bridgestone Turanza m-au multumit mai mult decat Dunlop SP Sport 01.
vio
da legionare asa e . Ionel asta e mereu nemultumit ... bridgestonul este f bun pe uscat si ploaie si sunt f silentioase ... mishlin auzi la el .....
adrian_flavius
QUOTE(vio @ Mar 3 2008, 01:33 PM) *
da legionare asa e . Ionel asta e mereu nemultumit ... bridgestonul este f bun pe uscat si ploaie si sunt f silentioase ... mishlin auzi la el .....


adevarul este ca in w/e asta nu prea le-am auzit...si am mers si pe uscat si pe ploaie (nu torentiala, da' era soseaua destul de uda...)...in interior, liniste si pace...apropo de liniste, din cauza antifonarii mi s-a parut ca nu prea are "voce" la claxon... si deja vorbisem cu niste baieti sa-mi gaseasca o goarna mai "tzapana"...pana ieri, cand am dat niste claxoane cu geamul de la sofer coborat la jumatate...se aude destul de bine, totusi...si nu vreau sa dau nimanui batai de inima...asa ca, cel mai probabil, raman la original...

Eu acuma pe cine sa cred? Legionaru si cu Vio sunt mai sportivi, din cate am vazut eu...si daca pentru ei Turanza au fost bune, atunci pentru mine, care sunt mai linistit, de ce nu ar fi? Da' nu vreau sa-l suparam nici pe Ionel...daca el spune ca sunt sub medie, eu zic sa gasim un compromis...el este un "perfectionist", de aia nu-i plac... smile.gifsmile.gif
22nst
da? pai de ce ai cumparat legio toyo daca turanza sunt bune ?
si asa-i mie imi place sa fie totul perfect biggrin.gif
vio
Legionaru are pitici multi si nevrozatzi ... el a luat si Dunlop wink.gif) .. o sa ti dau io un ex la Danes de alti pitici ....
StefanVVTi
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 3 2008, 03:40 PM) *
QUOTE(vio @ Mar 3 2008, 01:33 PM) *
da legionare asa e . Ionel asta e mereu nemultumit ... bridgestonul este f bun pe uscat si ploaie si sunt f silentioase ... mishlin auzi la el .....


adevarul este ca in w/e asta nu prea le-am auzit...si am mers si pe uscat si pe ploaie (nu torentiala, da' era soseaua destul de uda...)...in interior, liniste si pace...apropo de liniste, din cauza antifonarii mi s-a parut ca nu prea are "voce" la claxon... si deja vorbisem cu niste baieti sa-mi gaseasca o goarna mai "tzapana"...pana ieri, cand am dat niste claxoane cu geamul de la sofer coborat la jumatate...se aude destul de bine, totusi...si nu vreau sa dau nimanui batai de inima...asa ca, cel mai probabil, raman la original...

Eu acuma pe cine sa cred? Legionaru si cu Vio sunt mai sportivi, din cate am vazut eu...si daca pentru ei Turanza au fost bune, atunci pentru mine, care sunt mai linistit, de ce nu ar fi? Da' nu vreau sa-l suparam nici pe Ionel...daca el spune ca sunt sub medie, eu zic sa gasim un compromis...el este un "perfectionist", de aia nu-i plac... smile.gifsmile.gif

Legionaru` e chiar atlet ... laugh.gif
S O R I N
CITAT(vlademir @ Mar 3 2008, 11:26 AM) *
Eu nu as zice chiar ca o bate Honda la interior.



Accord-ul bate avensis-ul la interior la variantele cu navigatie.....la restul nu.
vio
deci , Sorine tu nu ai vazut navi la o toyota wink.gif) tongue.gif
_Constantin_
QUOTE(vio @ Mar 3 2008, 06:06 PM) *
deci , Sorine tu nu ai vazut navi la o toyota wink.gif) tongue.gif


Ce-ai vere , nu ne-a aratat el avensis ala de la Pitesti din showroom?
OvidiuH
QUOTE(23nst @ Mar 3 2008, 01:27 PM) *
turanza sunt sub medie... intr-un cuvanut, proaste sad.gif
la primul avensis am avut noroc... a venit cu michelin pilot primacy

Mie mi se par niște cauciucuri excelente. Pilot Primacy mi-au părut zgomotoase, foarte zgomotoase. Și în majoritatea testelor de 16" la ADAC Turanza ER300 au ieșit pe primul loc pe uscat și ploaie.
S O R I N
Am vazut navigatie pe toyota si raman la aceeasi parere,accord executive este peste avensis aceeasi echipare....si nu e vorba numai

de navigatie...
22nst
QUOTE(OvidiuH @ Mar 3 2008, 06:40 PM) *
QUOTE(23nst @ Mar 3 2008, 01:27 PM) *
turanza sunt sub medie... intr-un cuvanut, proaste sad.gif
la primul avensis am avut noroc... a venit cu michelin pilot primacy

Mie mi se par niște cauciucuri excelente. Pilot Primacy mi-au părut zgomotoase, foarte zgomotoase. Și în majoritatea testelor de 16" la ADAC Turanza ER300 au ieșit pe primul loc pe uscat și ploaie.

mamaaa ce mi-a sarit lumea in cap...
dar eu tot schimb cauciacele rolleyes.gif
cristsib
A propos de cauciucuri: care este diferenta dintre 205/55 R16 si 205/55 ZR16?
OvidiuH
Unde ai văzut tu ZR16 ?
vio
pai e Zimblu .. cauta pe google indice anvelopa ZR tongue.gif .. Legionaru a gasit biggrin.gif si sa luminat


Indicele ZR desemneaza faptul ca anvelopa poate rula cu viteze de peste 240 km/h


psssssau pisss : ma intrepsei din zdranganit pt asta band.gif
drabisan
Good old Vio...
Ciudata notarea oricum, sau nestandard.
Ca indicele de viteza se pune, in mod normal, imediat dupa indicele de incarcare.

Iete si de aia o sa-mi iau eu gume W, ca sa pot accelera la vale ninja.gif

Late edit: m-am lamurit cu wikipedia: Prior to 1991, tire speed ratings were shown inside the tire size, replacing the "R" character. The available codes were SR (112 mph, 180km/h), HR (130 mph, 210 km/h), VR (in excess of 130 mph, 210 km/h) and ZR (in excess of 149 mph, 240 km/h). The ZR code is still in common use, often combined with a W or Y speed code.
Deci e o chestie folosita, nu-i chiar nestandard...
cristsib
Multumesc! Simbolizarea completa este "ULTRAC 205/55 ZR16 91W" deci apare si indicele de viteza si-mi era frica sa nu fie o dimensiune ciudata la diametru.
Legionaru'
CITAT(_Constantin_ @ Mar 3 2008, 06:31 PM) *
Ce-ai vere , nu ne-a aratat el avensis ala de la Pitesti din showroom?


De cand a scos dl. moderator masina la vanzare nici cu litera mare nu ii mai scrie denumirea!
M A R I A N
Apropos, Constantin, ceva doritori la Avensis, ca la Yaris e jale...? confused.gif

Ma suna acum cateva zile un nene si ma intreaba de ce o dau cu 9000 cand un Matiz second e 3500 (ce naiba vroia sa zica?), un Citroen C3 nou e 8900 DDP si in plus nu e nici nemteasca...

Degeaba...cand va fi gata autostrada Bechtel si Bucuresti-Brasov, atunci poate o sa mai invete si romanii... confused.gif
vlademir

laugh.gif De mult nu am mai ras cu asa pofta. Na, ca ne-a iesit pe nas la toti cu fiabilitatea recunoscuta si valoarea la revanzare. Pana s-o prinde majoritatea celor care asteapta anularea taxei de I inm, ca si totoasele sunt bune, parerea mea este sa nu vindeti. smile.gif
OvidiuH
QUOTE(M A R I A N @ Mar 4 2008, 01:07 AM) *
Ma suna acum cateva zile un nene si ma intreaba de ce o dau cu 9000 cand un Matiz second e 3500 (ce naiba vroia sa zica?), un Citroen C3 nou e 8900 DDP si in plus nu e nici nemteasca...

Tare tipul... laugh.gif
OCTAN_95
QUOTE(vio @ Mar 3 2008, 01:33 PM) *
da legionare asa e . Ionel asta e mereu nemultumit ... bridgestonul este f bun pe uscat si ploaie si sunt f silentioase ... mishlin auzi la el .....

Sa nu zici nimic de michelin, am avut pe ave, f f f proaste, mult mai multumit eram de Dunlop SP 9000.
Acum pe hondac am Bridgestone.
22nst
QUOTE(OvidiuH @ Mar 3 2008, 06:40 PM) *
QUOTE(23nst @ Mar 3 2008, 01:27 PM) *
turanza sunt sub medie... intr-un cuvanut, proaste sad.gif
la primul avensis am avut noroc... a venit cu michelin pilot primacy

Mie mi se par niște cauciucuri excelente. Pilot Primacy mi-au părut zgomotoase, foarte zgomotoase. Și în majoritatea testelor de 16" la ADAC Turanza ER300 au ieșit pe primul loc pe uscat și ploaie.

care-i diferenta intre turanza er300 si er30?

adrian, ce fel de turanza ai, er300 sau er30?
adrian_flavius
QUOTE(23nst @ Mar 4 2008, 02:14 PM) *
QUOTE(OvidiuH @ Mar 3 2008, 06:40 PM) *
QUOTE(23nst @ Mar 3 2008, 01:27 PM) *
turanza sunt sub medie... intr-un cuvanut, proaste sad.gif
la primul avensis am avut noroc... a venit cu michelin pilot primacy

Mie mi se par niște cauciucuri excelente. Pilot Primacy mi-au părut zgomotoase, foarte zgomotoase. Și în majoritatea testelor de 16" la ADAC Turanza ER300 au ieșit pe primul loc pe uscat și ploaie.

care-i diferenta intre turanza er300 si er30?

adrian, ce fel de turanza ai, er300 sau er30?


Va spun diseara sau maine, ca acum sunt la birou, iar masina e parcata la naiba-'n praznic, ca n-am mai gasit loc de parcare prin apropiere...doamne, ce trafic a fost azi pe centru in Pitesti...parca au inviat masinile la soare... smile.gifsmile.gif
OvidiuH
QUOTE(23nst @ Mar 4 2008, 02:14 PM) *
care-i diferenta intre turanza er300 si er30?

Au profile diferite cele două cauciucuri.

ER300 -> http://www.bridgestone.eu/Upload/Images/TURANZA_ER300_lg.jpg

ER30 -> http://www.tirerack.com/tires/BigPic.jsp?s...el=Turanza+ER30

Eu pe Auris am ER300.
adrian_flavius
QUOTE(OvidiuH @ Mar 4 2008, 02:54 PM) *
QUOTE(23nst @ Mar 4 2008, 02:14 PM) *
care-i diferenta intre turanza er300 si er30?

Au profile diferite cele două cauciucuri.

ER300 -> http://www.bridgestone.eu/Upload/Images/TURANZA_ER300_lg.jpg

ER30 -> http://www.tirerack.com/tires/BigPic.jsp?s...el=Turanza+ER30

Eu pe Auris am ER300.


Si care-s mai bune...sa stiu daca adaug sau sterg un zero... biggrin.gif:D whistling.gif
OvidiuH
În teste am văzut doar ER300, care au fost apreciate peste tot.
22nst
nu stiu ce sa mai zic...
daca imi vine avensis-ul incaltat cu turanza sa ma bucur sau sa scap de ele cat mai repede...
voi ziceti ca sunt bune, altii spun ca nu...
fostele cauciucuri (michelin pilot primacy) erau bune biggrin.gif asflat uscat si foarte bune pe ploaie smile.gif
klm
CITAT(23nst @ Mar 4 2008, 03:36 PM) *
fostele cauciucuri (michelin pilot primacy) erau bune biggrin.gif asflat uscat si foarte bune pe ploaie smile.gif

Subscriu la cele spuse si adaug ca si pe zapada se descurca cu putina atentie din partea soferului, pe gheata acoperita cu zapada stau cam prost verymad.gif .
OvidiuH
Sunt cauciucuri de vară, n-au cum să se descurce bine pe zăpadă și gheață, indiferent câtă atenție acorzi. Cât despre cauciucurile care vin pe Avensis, nu știu ce să-ți spun, o să vezi în curand. smile.gif De ER300 eu sunt foarte mulțumit până acum. La Toyo București Sud majoritatea Avensisurilor am văzut că veneau încălțate cu Dunlop SP Sport 01.
22nst
Eu o sa o ridic din Pipera smile.gif

Nu stiu cum erau Michelin pe zapada, pentru ca le-am schimbat cu cele de iarna (Toyo Snowprox) prin noiembrie biggrin.gif
Hoinar
Ionele, noi pe Hauris tot BT ER300 avem, si in 7k km cat le-am folosit nu ne-au dat nici o emotie (uscat sau ploaie, chiar si torentiala), n-au galme, nu-s roase aproape deloc. Deci eu le trec pe lista celor pe care le-as mai cumpara smile.gif.

Nu inteleg de ce ai renunta la ele daca atata lume iti zice ca a avut experiente pozitive cu ele...dar ma rog, e treaba ta smile.gif. Doar ca mie mi se pare o cheltuiala inutila din partea ta sa dai banii pe alte caucioace acum.

ps: pe zapada am facut patinaj artistic, asa ca n-au nici un talent de iarna, dar le iert, ca ele sunt pt vara.
22nst
Da...
Astept sa vad cu ce vine Havensisul tongue.gif si mai discutam atunici biggrin.gif suna bine toyo proxes biggrin.gif
Colonelu'
Update kilometraj: 10.000
Comsum mediu in ultima vreme: 6%

Aseara m-am intors de la Bucuresti, mai precis din Afumati. Dupa 4 ore eram deja in pat. Am avut noroc ca drumul a fost foarte liber.

Astazi am fost la sercice Iasi pentru scoaterea greierilor din bord. Acestia se manifestau la torpedoul central de pe bord. In 10 minute acestia au fost anihilati definitiv si irevocabil. Dupa demontarea ornamentului tip carbon de pe latura dreapta si scoaterea torpedoului central, s-a trecut la lipirea unor mici fasii autoadezive care aveau un mic strat textil poros, special pentru imbinarea plasticelor si insonorizarea acestora. Dupa fixarea celor doua elemente la loc, torpedoul si ornamentul au devenit extrem de fixe. Off-road-ul din oras mi-a oferit imediat posibilitatea sa verific calitatea lucrarii.
Initial am mers cu inima putin stransa, pentru ca stiu de la alte masini ca daca te apuci sa desfaci ceva dupa fabrica, in loc de 1-2 greieri or sa apara 7 in loc, si cum la mine nu se manifestau chiar zilnic (iar de cand mi-am facut programare la service parca s-au speriat si au fugit) aveam un motiv in plus sa renunt la a mai demonta. Dar baietii din service m-au calmat foarte repede si dupa ce am mai si vazut cum m-au rezolvat, nu pot sa zic decat MULTUMESC si sa-i recomand mai departe.

Referitor la anvelope, mie mi-a venit masina cu Michelin. Nu stiu cum se comporta celelalte marci cu care vin in echiparea de fabrica, dar eu sunt destul de multumit de ale mele. La viteze nu aud decat zgomotul vantului (daca depasesc o anumita viteza), altfel in masina e o liniste extrema.
Hoinar
QUOTE(Colonelu' @ Mar 4 2008, 05:07 PM) *
Update kilometraj: 10.000
...


woot.gif ohmy.gif blink.gif Duamni... din cate retin tu ai cam o luna de cand ai luat masina...nu?
22nst
totusi... 10000 intr-o luna biggrin.gif cam mult... sau faci taximetrie?
Colonelu'
QUOTE(Hoinar @ Mar 4 2008, 06:32 PM) *
QUOTE(Colonelu' @ Mar 4 2008, 05:07 PM) *
Update kilometraj: 10.000
...

woot.gif ohmy.gif blink.gif Duamni... din cate retin tu ai cam o luna de cand ai luat masina...nu?

Masina am luat-o pe 10 Nov. 2007 teehee.gif

Nu fac taximetrie, ci reprezint pe Moldova o firma care comercializeaza utilaje de constructii (buldoexcavatoare, excavatoare, incarcatoare frontale etc). Asta inseamna lunar 3-4.000 km.
Cam intr-o luna jumate trebuie sa ma programez pentru revizia de 15.000.
22nst
smile.gif ce misto smile.gif mergi nu gluma smile.gif eu am facut 15000 in 6 luni biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.