Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a IV a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
_Constantin_
Drabisane... sa ne traiesti. A venit *ulache acasa. Ne-am racorit asa bineeeee... beer.gif
Hoinar
QUOTE(HORIA100213)
P.S. Data viitoare, inainte de a le scrie altora rusinica, citeste mai bine cu atentie ce scriu altii. Eu, cel putin, nu-ti transmit rusinica pt. ca lauzi Trabantul pe o sectiune dedicata Toyotei Avensis....


Eu am uitat sa spun ca as fi vrut sa vezi undeva dupa minutul 1 si 30 de sec...cum verifica un nene masina cu ciocanul si piciorul smile.gif Era pentru descretit fruntile, ca imi parea ca te-ai aprins un pic in discutia cu vio smile.gif
Daca am gresit imi cer scuze!
HORIA100213
QUOTE(Hoinar)
Eu am uitat sa spun ca as fi vrut sa vezi undeva dupa minutul 1 si 30 de sec...cum verifica un nene masina cu ciocanul si piciorul smile.gif Era pentru descretit fruntile, ca imi parea ca te-ai aprins un pic in discutia cu vio smile.gif
Daca am gresit imi cer scuze!


Adevarul este ca nu m-am uitat. Si nici nu m-am aprins, ca imi functioneaza bine climatizarea. Eu imi cer scuze daca am fost mai acru. Pa
Watcher
Mi-am pus si eu pozitii ca ale lu Maniaku, de la Maniaku.
Chiar din seara aia mi-am adus aminte ca pe DSN aveam BlueVision si mi-am zis ca e pacat sa nu am la avensis smile.gif
Asa ca am achizitionat acum BlueVision pt faza lunga, pentru proiectoare si pentru numar (in spate) biggrin.gif

Mai trebuie sa imi fac drum pe la un service blush.gif si nu sunt sigur daca sa ma chinui sa fac asta inainte de vacanta (vineri)...
Maniaku
Eu la numar mi-am pus tot LED-uri!!! Daca vii miercuri "stii tu unde" te ajut sa le montezi pe alea la numar ca e munca' dracu' !!!! Ai la clips-uri de desfacut de-ti vine rau!! Si am vazut ca te descurci biggrin.gif
Watcher
Experienta resepctiva mi-a adus aminte una din primele lectii de la economie:
diviziunea muncii: fiecare face ceva care poate sa faca bine wink.gif
Asa ca intre timp am luat decizia sa o duc la service sa faca aia toate chestiile (la proiectoare mi se pare ca trebuie sau sa ridici masina sau sa te bagi dedesubt- chiar aiurea pt stim noi unde wink.gif
Si acum am batatura de la becul tau tongue.gif:P
drabisan
Watcher, e perfecta faza cu diviziunea muncii, cel putin pentru mine. Dar cind o sa vezi cu cit iti factureaza aia schimbatul de spoturi o sa-ti cam treaca.
Bine, cine nu taxeaza mult pentru o treaba usoara pe care clientul nu poate sa o faca?

Daca ai prieteni dibaci mai bine suna-i!
drabisan
Maniaku, ti-am dat un PM acum citeva zile. Iti mai dau unul azi. PLEASE!!!
vio
becuri cu plasma ceva .......... a-ti dat in mania becelor ca sa zic asa .......daca stie careva vreau ceva de genu 90/110w sau 100/130w H7 sau H4.

M-am uitat azi la PIAA sincer mi s-au parut peste Philips acu practica tre sa decida .

Il prind io pe cel cu mashina roshie la vreun semafor wink.gif)
bradutz69368
deci am facut-o lata. luni, ca sa incep saptamana cum trebuie. intersectie aviatorilor, nenorocita aia de piatra cubica, plec spre arcul de triumf, in fatza mea, la cativa metri, un nissan patrol care franeaza brusc. franez si io, mi se blocheaza rotile, ma duc sanie, poc. n-aveam viteza, dar nici sub 10 km/h n-aveam, ca sa nu se declanseze abs-ul. si totusi nu s-a declansat. e normal? fireste ca e vina mea, nu poti sa contezi pe masina sa-ti rezolve toate greselile, dar asta cu blocatu' rotilor mi s-a parut cam naspa. in alta ordine de idei, nissanu' n-a avut nimic, mie mi s-a zgariat bara sub farul din dreapta, am un mic luft intre far si bara, altul intre capota si aripa dreapta, iar cauciucul ala care sta intre capota de la motor si spoiler e nitzel cam ingustat in partea dreapta. sper sa rezolve baietzii de la service sa nu se mai cunoasca nimic.
s-aveti o zi buna, feriti-va de belele si ziceti-mi si mie care-i treaba cu abs-ul asta, pliz.
Maniaku
Pe la ce ora ai patit-o??? Nu de alta, dar eram prin zona aia de dimineata si nu am vazut nimic!! In alta ordine de idei, am observat ca aceste cauciucuri de tot rasul mixte se comporta mult mai bine pe ud decat pe uscat!!! Cauciucuri : Dunlop
_Constantin_
QUOTE(bradutz69368)
deci am facut-o lata. luni, ca sa incep saptamana cum trebuie. intersectie aviatorilor, nenorocita aia de piatra cubica, plec spre arcul de triumf, in fatza mea, la cativa metri, un nissan patrol care franeaza brusc. franez si io, mi se blocheaza rotile, ma duc sanie, poc. n-aveam viteza, dar nici sub 10 km/h n-aveam, ca sa nu se declanseze abs-ul. si totusi nu s-a declansat. e normal? fireste ca e vina mea, nu poti sa contezi pe masina sa-ti rezolve toate greselile, dar asta cu blocatu' rotilor mi s-a parut cam naspa. in alta ordine de idei, nissanu' n-a avut nimic, mie mi s-a zgariat bara sub farul din dreapta, am un mic luft intre far si bara, altul intre capota si aripa dreapta, iar cauciucul ala care sta intre capota de la motor si spoiler e nitzel cam ingustat in partea dreapta. sper sa rezolve baietzii de la service sa nu se mai cunoasca nimic.
s-aveti o zi buna, feriti-va de belele si ziceti-mi si mie care-i treaba cu abs-ul asta, pliz.


Abs-ul intra in functiune de la 10-15 kmh si activarea sau armarea sa este perceputa ca un clanc metalic. Pe cubica poti sa ai mama absului ca daca e uda ... te duci sanie.
drabisan
Pe piatra cubica in general e naspa, pentru ca abs-ul se asteapta la o aderenta constanta a cauciucului ori...
Si daca mai e si ud sau praf...nici o sansa nu ai.
_Constantin_
Asa, am uitat, am fost azi la pitesti sa mi-se inlocuiasca acel semering. E totul ok in rest. Am stat 2 ore si din nou sunt foarte multumit de masina si de serviciile de la Pitesti.
bradutz69368
era dimineata, pe la zece fara ceva, iar de vazut nu aveai cum sa vezi mare lucru, ca a durat citeva secunde sa ne lamurim ce s-a intimplat (nu mare lucru) si sa ne vedem de drum.
inca ceva: era uscat, ca nu plouase inca, iar viteza poate ca aveam 25-30 la ora. oricum, mi-a fost invatzare de minte, nu ma mai incred in abs pe astfel de suprafetze.
vio
QUOTE(bradutz69368)
era dimineata, pe la zece fara ceva, iar de vazut nu aveai cum sa vezi mare lucru, ca a durat citeva secunde sa ne lamurim ce s-a intimplat (nu mare lucru) si sa ne vedem de drum.
inca ceva: era uscat, ca nu plouase inca, iar viteza poate ca aveam 25-30 la ora. oricum, mi-a fost invatzare de minte, nu ma mai incred in abs pe astfel de suprafetze.





io zic sa incerci sa vezi daca merge ABS pe o strada normala si fara trafic , e destul de ciudat sa nu ti merga la 25- 30 la ora ... poate ca ai vreo defectiune la ABS.
drabisan
Pariu ca merge! Eu am patit acelasi gen de accident, tot la viteza modica, sub 40, cu Almera. Dupa ce am reparat-o, ca mi s-a facut capota harmonica, am omorit frinele pe sosea normala. I-am pus si pe altii sa o conduca si sa frineze poate se prind ei daca merge bine ABS-ul (aia de la service imi spusesera ca frinele sint ok, dar am incercat eu sa ma conving).
Si saracul merge bine. Doar ca aveau dreptate militienii cind m-au intrebat de ce nu stiu ca ABS-ul face mai mult rau pe piatra cubica, in mod special cind e praf sau ud.
Bradut, tie nu-ti ciriia ABS-ul pentru o "miime" de secunda pentru ca apoi pentru ~1 secunda sa nu se auda nimic si tot asa?
vio
man eu am zis sa verifice pt ca uite chiar azi am citit ca la o Corolla sa defectat tot sist ABS. VSC. TRC si a fost inlocuit pe garantie ...
HORIA100213
Am efectuat revizia la 45.000 km. Pret total: 407 RON si ceva maruntis. Am schimbat ulei, filtru ulei si cam atat. Plus curatat discuri.

Placutele de frana mai merg pana la 50-55.000 km, deci tot va trebui sa ma prezint pt. schimbare inainte de revizia de la 60.000 km. Bujiile nu sunt cu iridium, ar fi trebuit schimbate, dar dupa ce au demontat una si au constatat ca sunt f. putin uzate (OMV100 isi merita banii, nu?!), au fost ingaduitori si mi-au permis sa nu le schimb acum, ci cand ma prezint pt. schimbarea placutelor de frana. A picat perfect, mai ales ca ramasesem cam lefter dupa concediul in Delta. Merci, Toyota Oradea.
P A U L
QUOTE(vio70407)
man eu am zis sa verifice pt ca uite chiar azi am citit ca la o Corolla sa defectat tot sist ABS. VSC. TRC si a fost inlocuit pe garantie ...


Vio, nu se pot defecta sistemele astea asa pur si simplu. Exista niste becuri martor, la bord care in momentul unei anomalii se aprind imediat.
Nu au cum sa se strice fara sa ai cunostinta de asta. La Avensis ai un buton care iti da posibilitatea de adecupla TRC-ul si cum l-ai decuplat se si aprinde becul si ramane asa pana ce se va cupla sistemul din nou.
Deci, ABS-ul functioneaza (atata timp cat nu-i aprins nici un bec in bord) dar asa cum spunea si drabisan, trebuie avut grija cind se merge pe piatra cubica sau pe o portiune cu deniveleri pentru ca atunci poti capata un efect de franare tip SANIE. wallbash.gif :bash:
vio
QUOTE(P A U L)
QUOTE(vio70407)
man eu am zis sa verifice pt ca uite chiar azi am citit ca la o Corolla sa defectat tot sist ABS. VSC. TRC si a fost inlocuit pe garantie ...


Vio, nu se pot defecta sistemele astea asa pur si simplu. Exista niste becuri martor, la bord care in momentul unei anomalii se aprind imediat.
Nu au cum sa se strice fara sa ai cunostinta de asta. La Avensis ai un buton care iti da posibilitatea de adecupla TRC-ul si cum l-ai decuplat se si aprinde becul si ramane asa pana ce se va cupla sistemul din nou.
Deci, ABS-ul functioneaza (atata timp cat nu-i aprins nici un bec in bord) dar asa cum spunea si drabisan, trebuie avut grija cind se merge pe piatra cubica sau pe o portiune cu deniveleri pentru ca atunci poti capata un efect de franare tip SANIE. wallbash.gif :bash:




asta sa crezi tu ca nu se pot defecta fara se se aprinda , tocmai asta si zicea tipu ala ca nu i s-au aprins absolut nimic . daca vrei sa detaliem in 15 sistemul ... cat o fi de toyota mashina unele chestii apar ca defecte de fabricatie a subansamblelor ... una la shpe mii de mashini se poate intampa... oricum pe asemenea sosea tre sa stii sa franezi , nu bagi frana tare in ea brusc wink.gif
bradutz69368
QUOTE
io zic sa incerci sa vezi daca merge ABS pe o strada normala si fara trafic , e destul de ciudat sa nu ti merga la 25- 30 la ora ... poate ca ai vreo defectiune la ABS.


mersi de sugestie, o sa fac proba, desi incercam sa nu frinez tare in primii o mie de km.

QUOTE
Bradut, tie nu-ti ciriia ABS-ul pentru o "miime" de secunda pentru ca apoi pentru ~1 secunda sa nu se auda nimic si tot asa?


pai n-am sesizat deloc abs-ul pina acum, nici o ciriiala, nimic si nici o pulsatie in pedala. e drept ca incerc sa merg fara sa frinez prea tare si n-a fost cazul de vreo frina babana pina la nefericita faza de pe piatra cubica.

apropo, vio, stiu si eu cum se frineaza si deja am admis ca io sint principalul vinovat, nu mai rasuci cutzitul in rana cu faze gen "pe sosele dintr-astea tre' sa stii cum sa frinezi". asta era, omu' era la citiva metri in fatza mea, iar io, nefiind foarte familiarizat cu masina, am bagat in mod reflex piciorul pe frina. cu yaris-ul nu mi s-ar fi intimplat asa, as fi oprit-o in timp util. recunosc ca eram destul de linistit la gindul ca intra abs-ul, nu m-am gindit c-o sa se duca sanie. oricum, io sint cretin ca n-am fost mai prudent - asa cum spuneam, mi-a fost invatzare de minte, bine ca n-am pocnit-o rau.
vio
dap si cel mai bine este ca nu ai patzit tu nimic in final ... frana brusca in prima mie de km nu se pune deoarece nu sunt rodate suprafeltele de contatct disc - placute si cand pui placutze noi cam 150 - 250 de km dureaza depinde de cum franezi biggrin.gif
Dragos110331
E chiar ciudat ce i s-a intamplat lui bradutz. Trec zilnic de 2 ori pe aviatorilor in drum casa-munca si retur, si de cate ori a trebuit sa franez (ca deah, o mai calci pe la 70 pe acolo) a franat masini impecabil, cu ABS sau fara. Chiar ieri, cand ploua belea, un gigi mi-a taiat banda fix langa statuia din piata, si am avut ABS de am crezut ca se rupe masina...
Mai naspa, in intersectia de la Aurel Vlaicu, un doghitoc cu Ford Transit m-a depasit in intersectie, de mi-a sters aripa, spoiler fata, portiere, si prag dizlocat. Acum astept RCA-ul lui ca nu a binevoit sa vina cu mine la politie. :bandit: :bandit:
M A R I A N
Fratilor, Avensisul asta pe care l-am pozat in Helsinki e modelul care se vinde si la noi, ca ma cam deruteaza stergatorul ala pe spate?

vio
de Hatchback , ai auzit?!asa arata avensisu Hatch:) , si la noi in buc sunt vreo 2 dar sunt D-CAT


si stopurile si stalpii spate sunt altfel
M A R I A N
QUOTE(bradutz69368)
cu yaris-ul nu mi s-ar fi intimplat asa, as fi oprit-o in timp util. recunosc ca eram destul de linistit la gindul ca intra abs-ul, nu m-am gindit c-o sa se duca sanie. oricum, io sint cretin ca n-am fost mai prudent - asa cum spuneam, mi-a fost invatzare de minte, bine ca n-am pocnit-o rau.


Mosule si eu am Yaris si pot sa-ti spun ca sistemul ei de franare (discuri ventilate fata si tamburi spate) teoretic ar trebui sa fie mult mai prost decat al Corollei care are discuri la toate rotile...
Si totusi trebuie sa ne gandim la masele celor 2 masini...Franeaza tu cu pedala la fund de la 100 km/h un Yaris si un Land Cruiser si sa vedem care are cea mai mare distanta de franare? biggrin.gif ...inertia asta, bat-o vina... biggrin.gif
drabisan
QUOTE(M A R I A N)
Fratilor, Avensisul asta pe care l-am pozat in Helsinki e modelul care se vinde si la noi, ca ma cam deruteaza stergatorul ala pe spate?



Din ce stiu eu, vazut pe afara pe la Toyota, se cheama Liftback. Si pot sa spun ca mi-a placut mult!!!

Pe de alta parte: www.toyota-europe.com
Au aparut 2 versiuni noi de dotare: GPS si Premium Active.
Diferentele trebuiesc vazute acolo (e un flash nenorocit care nu ma lasa sa fac copy/paste), dar:
- Jantele sint cu 5 spite si cu 215/50(!!!!)/17
- grila fata modificata;
- bluetooth
- navigatie cu ecran de 6,5" (ca la IS si GS), dar nu zic nimic de harti;
- ajustare lombara (pentru cine vrea, acum exista!)
- directie hidraulica pentru orice altceva decit 1,6 si 1,8
- si apogeul: 6 viteze manual pe 2,4 benzina si 2.2 motorina (150 si 180) si 5 automat pentru 2,4 benzina - aici chiar am cazut rau de tot pe spate!!! Pe asta o vreau!!!

Cind am fost la Iasi nu ma mai gindeam decit la IS, dar singurul care incadra ca spatiu necesar mie era GS-ul. Dar la multi alti bani.
Pai ce dotari are Avensisul de 2,4...parca parca...

Pffff, sa se schimbe si la noi politica de piata. Bananieria lu peste. Evoluam noi! Daca nu, cind ma satur de asta o iau de afara pe urmatoarea si o sa avem de discutat despre cum merg certurile cu service-urile de la noi!
vio
drabisan dar sunt de mult la oferta echiparile astea .....cel putin pe toyota ue.
S O R I N
Nu m am putut abtine sa nu intru pe forum..

Sunt in Grecia si pot spune ca sunt foarte incantat de ce vad pe strada...

Numai japoneze ,in special toyota ,honda si suzuki.Foarte multe rav -uri ,

avensis ( inclusiv pe taxi... blink.gif ) ,modelul anterior si cel actual.

Suzuki la fel de multe ,chiar neasteptat de multe....grand vitara,swift si

ignis...

Ce pot spune,oameni ai dreaku grecii astia ,destepti care stiu ce inseamna

masini adevarate...

Ce sa mai, am ramas uimit si placut impresionat.

Sunt curios daca la noi o sa vad vreodata asa ceva incluzand civilizatia

care este pe aici ...


P.S. Mi am dat seama de abia acum ca forumul creaza dependenta la fel

ca si tigara probabil....m a facut sa ma gandesc serios la achizitionarea

unui laptop....

Va salut si ne "vedem" acasa...

@Legionaru si Constantin,deja mi e dor de voi ,de abia astept sa ne

vedem ,in septembrie la Craiova... :wave:
bradutz69368
QUOTE(Dragos110331)
E chiar ciudat ce i s-a intamplat lui bradutz. Trec zilnic de 2 ori pe aviatorilor in drum casa-munca si retur, si de cate ori a trebuit sa franez (ca deah, o mai calci pe la 70 pe acolo) a franat masini impecabil, cu ABS sau fara. Chiar ieri, cand ploua belea, un gigi mi-a taiat banda fix langa statuia din piata, si am avut ABS de am crezut ca se rupe masina...
Mai naspa, in intersectia de la Aurel Vlaicu, un doghitoc cu Ford Transit m-a depasit in intersectie, de mi-a sters aripa, spoiler fata, portiere, si prag dizlocat. Acum astept RCA-ul lui ca nu a binevoit sa vina cu mine la politie. :bandit: :bandit:


dragos, o sa ajung sa cred ca nici n-am frinat smile.gif.. problema e ca nici n-am avut timp sa-mi iau viteza prea mare, pt. ca s-a intimplat imediat cum iesi din giratoriu spre arcul de triumf, chiar inainte de trecerea de pietoni de la iesirea din intersectie. cum spuneam, eram destul de aproape de om, deci pina la urma eu sint vinovat ca am stat prea aproape de el. insa nu, abs-ul n-a intrat. s-au blocat rotile si s-a dus saniutza. azi am fost la service in pipera si, desi imi parea doar putin zgiriata bara, omu' de la tinichigerie mi-a zis sa incerc s-o dau la inlocuit la asigurare, ca e nitel indoita si nu poa' s-o faca la fel ca noua. in rest, s-a mai rupt o clema de la far si s-a deplasat nitel capota, astfel incit exista un luft intre capota si aripa dreapta.
bradutz69368
QUOTE(M A R I A N)
QUOTE(bradutz69368)
cu yaris-ul nu mi s-ar fi intimplat asa, as fi oprit-o in timp util. recunosc ca eram destul de linistit la gindul ca intra abs-ul, nu m-am gindit c-o sa se duca sanie. oricum, io sint cretin ca n-am fost mai prudent - asa cum spuneam, mi-a fost invatzare de minte, bine ca n-am pocnit-o rau.


Mosule si eu am Yaris si pot sa-ti spun ca sistemul ei de franare (discuri ventilate fata si tamburi spate) teoretic ar trebui sa fie mult mai prost decat al Corollei care are discuri la toate rotile...
Si totusi trebuie sa ne gandim la masele celor 2 masini...Franeaza tu cu pedala la fund de la 100 km/h un Yaris si un Land Cruiser si sa vedem care are cea mai mare distanta de franare? biggrin.gif ...inertia asta, bat-o vina... biggrin.gif


"Mosule" si "Vere" si "Nenicule", "minca-ti-as" smile.gif , n-am intentionat nici o clipa sa zic ca yarisu' are frine mai bune ca avensis. Dar conteaza cind cunosti masina, plus ca, asa cum zici si tu, nu se compara masa yarisului cu cea a avensisului. numa' ca yarisu' meu din 2002 n-avea abs si frina bine. e drept, era si mai scurt smile.gif..
bradutz69368
QUOTE
- Jantele sint cu 5 spite si cu 215/50(!!!!)/17
- grila fata modificata;
- bluetooth
- navigatie cu ecran de 6,5" (ca la IS si GS), dar nu zic nimic de harti;
- ajustare lombara (pentru cine vrea, acum exista!)
- directie hidraulica pentru orice altceva decit 1,6 si 1,8
- si apogeul: 6 viteze manual pe 2,4 benzina si 2.2 motorina (150 si 180) si 5 automat pentru 2,4 benzina - aici chiar am cazut rau de tot pe spate!!!
[...]
Pffff, sa se schimbe si la noi politica de piata. Bananieria lu peste. Evoluam noi! Daca nu, cind ma satur de asta o iau de afara pe urmatoarea si o sa avem de discutat despre cum merg certurile cu service-urile de la noi!


Apropo de bananiera. In Franta si Anglia nici nu s-a auzit de 1.6, nu se comercializeaza. 1.8 e cel mai slab motor acolo. Directia hidraulica, din cite mi-a zis mie cineva, se pune pe benzinarele cu motor mai mare si pe diesel pentru ca sint mai grele si aia electronica nu face fatza. Mie imi place mai mult asta electronica, am mers si cu un diesel cu hidraulica si era mai tare.

Si apropo de luat masina de afara. Un tip de la toyota imi spunea cind am facut primul drive test cu avensis ca astia care si le aduc din germania nu fac bine, pentru ca masinile nu sint reglate pentru drumurile din romania si au suspensii mai tari.
vlademir68887
Va anexez o poza cu Totosu pe Transfagarasan, etapa finala a unui concediu care a inceput la Tulcea, apoi Carlibaba, Voronet, Iasi, Targu Neamt, Lacu Rosu, Sovata, Sighisoara, Sibiu.
Ca de obicei, masinuta s-a comportat impecabil.

Fara legatura cu cele mai de sus, aveti atentie cand urcati bordurile si se freaca plasticul de bordura sa verificati apoi suruburile de care e prins scutul de plastic. La mine suruburile s-au slabit ca apoi la o viteza mai mare sa se desprinda scutul din partea frontala. a necesitat inlocuirea, 380 de lei, noroc ca era pe stoc la Pitesti.
S O R I N
Deci,back home.

Poveste din Grecia.

Fac comanda la taxi de la receptia hotelului si spre fericirea mea vine un

grec cu o avensis modelul dinainte de 2003.

Bineinteles ca l am luat la intrebari despre masina si mi a aratat plin de

el kilometrajul masinii.Nu am putut sa nu i fac poza....

Mi a spus ca nu a avut probleme grave cu masina pana la acei km...doar

uzuale...

L am intrebat de ce toti grecii au toyote si honde si mi a raspuns ca

toyota este masina pt multi km iar honda este mai puternica...

I am spus ca sunt roman si ca la noi este plin de vw ,mi a raspuns ca este

masina buna dar ,nu la fel de buna ca toyota....

Si poza cu pricina....
S O R I N
Concluzia o trageti voi... blush.gif
M A R I A N
Sorin bine ai venit!
Spune-mi si mie te rog daca centura Sofiei mai este inchisa pentru reparatii. Sau ai fost by plane? biggrin.gif
Legionaru'
Bine ai revenit SORIN!
Sa va pun si eu o poza

S O R I N
Bine v am regasit...

Marian din cate stiu centura era deschisa.Nu sunt sigur dar nu am auzit

asa ceva de la soferii de autocar.

Cat priveste mijlocul de transport,am fost cu autocarul,am facut cea mai

mare prostie din viata mea...Am facut o datorita sotiei prietenului meu

care are mare frica de avion si am fost nevoit sa merg cu autobasul...

In fine nu se va mai repeta vreodata,mai bine cad de sus decat sa

innebunesc 15 ore...
alin94962
QUOTE(Legionaru')
Bine ai revenit SORIN!
Sa va pun si eu o poza




Ti-ai schimbat bordul???
drabisan
QUOTE(S O R I N)
Bine v am regasit...
Marian din cate stiu centura era deschisa.Nu sunt sigur dar nu am auzit
asa ceva de la soferii de autocar.
Cat priveste mijlocul de transport,am fost cu autocarul,am facut cea mai
mare prostie din viata mea...Am facut o datorita sotiei prietenului meu
care are mare frica de avion si am fost nevoit sa merg cu autobasul...
In fine nu se va mai repeta vreodata,mai bine cad de sus decat sa
innebunesc 15 ore...


Sorine...am experimentat si eu exact aceiasi calatorie...Mai repede merg cu bicicleta, dar cu autocarul nu mai merg in viata asta...Desi singura problema pe care am avut-o a fost un scaun din fata mea care se rabata violent la cea mai mica atingere, dar a fost un om civilizat care nu a dormit tot drumul (era de natie australian, aterizat din greseala in autocar)...
Oricum, sint convins ca te-ai simtit bine! Nu esti tu genul sa suferi...
Pentru cei care au nevoie sa traverseze Bulgaria: luati-o noaptea, cu navigatie si detector si grija. Aveti la voi hirtii mici de euro, just in case...E un fel de Romania, doar ca militienii nu inteleg nici romana si nici engleza...
Detectorul...in bagaje la trecerea in Grecia, e ilegal si costa mai mult decit detectorul...
Legionaru'
QUOTE(alin94962)
QUOTE(Legionaru')
Bine ai revenit SORIN!
Sa va pun si eu o poza




Ti-ai schimbat bordul???



Am o masina de colectie. E bordul ei.
Dacia din 1975! biggrin.gif
_Constantin_
Eu cand am auzit ca o sa mearga cu autocarul, si mi-a zis de muuuult i-am zis ca o sa regrete. Ganditi-va ca am facut si eu drumul asta cu autocarul... doamne cea mai mare greseala... dar nu s-a mai repetat de atunci. Aveam 17 ani. biggrin.gif
vio
tre sa fi masochist :-s , io am mers cu autocarul pana in Ankara . nu mi sa parut naspa drumul pt ca aveam la disp 2 scaune unde pueteam sa ma intind si sa beau bere si alea alea ... adica in 50 de locuri erau 20 de oameni sau 25 maxim ... trai pe vatrai : beer.gif
Dragos110331
Va plangeti de autocar , doar pana in Grecia sau Turcia? E parfurm Am avut (ne)sansa sa calatoresc Iasi - Porto (Portugalia) dus-intors. 5 zile un drum de 5500 km, de-am ajuns sa ma culc pe culoarul dintre scaune :bash: . Voi repeta drumul vara viitoare, dar cu Avensisu' :boxing:
S O R I N
In curand va veni vremea sa mi schimb masina .(sper)

Am o dilema.Pretul corect al masinii mele. M am tot uitat pe net ,pe mobile

pe autovit si tot nu sunt sigur cu cat sa o marit...

Idei ceva ?

Masina este avensis motor 1.8 benzina ,129 cp culoare neagra ,an 2005,

varianta sol,adica aia cu VSC...

La un buy back sunt convins ca i au putin pe ea...


Pretul la care m am gandit este undeva in jur de 16 mii ...

Care va pricepeti dati va cu parerea...
_Constantin_
E cam multicel. E foarte ciudat ca daca sunt asa putine nici nu stii cat sa ceri pe ea. Ea noua e 20.000, cred ca 15.000 iei pe ea. Eu ma gandeam sa o dau pe a mea, cam cu 13.500. Mai incearca pe autoscout.
vio
dupa 2 ani poti cere valoare CIP adica fara TVA .. - 20 % cat zice si CASCO ce e sub e jecmaneala deja mai ales ca e ceva f fiabil ... apropo de asta un coleg de munca a venit acum o saptamana din germania si a vrut sa isi ia mashina de acolo , doarea o jap pt ca stiu ca sunt bune , surpriza pt el , rare si f scumpe .... asa ca nu lasati la pretz in defavoarea harburilor de gen TDI ... asa ca SORIN fara tva .
Legionaru'
Fratilor, avem masini bune.
Cum zicea si Vio trebuie sa stim sa ne pretuim masinile.
Nu avem curve stradale ca celebrele TDI-uri purtate din scula'n sula!
_Constantin_
Si ajungem exact la pretul meu. Mai mult de 15.000 nu cred ca va da cineva. Vezi ca in Autoshow si quatroroute sunt cotatii la masini second la sfarsit. arunca un ochi si acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.