Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre copii.....
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Arheopterix
Deviem de la subiect...
Epoca bronzului.Usor de gasit datorita culorii,usor de topit dat punctului scazut de topire si usor de prelucrat.
Epoca Fierului.Mai greu de gasit.Ma greu de topit.Mai greu de prelucrat.
Aluminiu apare abia in sec 20.Desi e "peste tot" e greu de "colectat".
krondet
QUOTE (AMP @ Dec 18 2008, 12:36 PM) *
Eu una acuma inca ma resimt dupa tona de emotie care m-a strabatut aseara,la Iulius Mall,unde s-a tinut serbarea de Craciun a gradinitei unde este si Luana "studenta".
A fost atat de frumos si atata munca s-a depus....iar copiii?Ce sa va spun?!Niste ingeri...
Luana a dansat un dans taranesc,banatean si radeam impreuna cu Marius,printre lacrimi de emotie si ne ziceam ca dintr-un ardelean si o dobrogeanca a iesit o gugulanca (banateanca). laugh.gif
Priviti tarancuta.... biggrin.gif
Click to view attachment Click to view attachment



Mandra fata. thumbsup.gif
RUE
atentie, in timisoara se aude la copii de o epidemie de varicela. mare grija!
AMP
Buna,buna seaaaaaara la Mos Ajun......primiti cu colinda?! biggrin.gif




krondet si Alex,multumesc! arigato.gif

Alex,pot sa ghicesc eu? teehee.gif Banuiesc ca nu te-a rabdat inimioara sa nu mergi sa vezi ce-o facut micul sofer cu parcarea pe "bodua" biggrin.gif Ei,ia zi-mi:canta Andreas "Mos Craciun cu plete dalbe" au ba?!La Luana ,pe vremea cand era de varsta ca Andreas,suna ceva de genul:"Mos taciun,cu pente dande,o sosiiii de prin maetzi". biggrin.gif

Alexandru o plecat cu colinda....pana pe la 9 jumate nu mai stiu de el....Marius asculta colinde internationale....Luana se plictiseste,iar eu am intrat sa va urez

Craciun Fericit,sa va aduca Mosu' tot ce doriti si anul care vine sa va fie plin de sanatate,bucurie si realizari multe si cat mai mari!


Mie Mosu' mi-o facut deja prima bucurie,caci o sa aduca barza,chiar sub pomul de Craciun,o nepotica.... biggrin.gif yes.gif wink.gif

RUE...multam' de informatie!Luana a trecut in decembrie 2007 prin epidemia de varicela.....de la gradinita!
Alex-F1
Eeeee.....n-ai ghicit Ana tongue.gif ....nu m-am dus imediat sa vad cum e cu parcata pe "bodua" si motivul e simplu: copilul trebuie sa invete sa aibe rabdare si sa stie ca nu tot ce zice el e litera de lege pt. cei mari.... whistling.gif Crezi ca gresesc? Daaaaaaaaa, clar, canta de vreo luna "Mos Craciun cu plete dalbe" si i l-a cantat si in seara asta lui Mos Craciun, care a venit acasa la noi laugh.gif .....prea tare a fost......erau 8 pachete in sac si {teoretic} ar fi trebuit poezia si pachetul, dar Andreas l-a cam fraierit pe mosh si a spus o poezie la 2 pachete laugh.gif ....sa nu mai zic ca au fost cateva momente in care moshul vorbea singur, caci Andreas nici nu-l baga in seama, se juca pe jos bine-mersi cu tirul de la Mos Nicolae.... biggrin.gif In rest a fost super fain, l-a poftit pe mosh sa-i vada bradul si i-a aratat unde sa ia loc.....a primit o sticla de lapte noua cu mustiuc, iar pe cea veche cu suzeta i-a dat-o de bunavoie moshului s-o duca la alti copii mai mici tongue.gif ....sa vedem daca tine faza.......asta seara a baut tot laptele din sticla noua, dar cu pauze, o mai lasa, iara o lua.....speram sa iasa treaba.....apoi la final i-a dat pusi la mosh, a facut poze cu el, l-a luat de mana si l-a condus pana la usa, unde i-a zis "Caciun feicit", "La muti ani", "Sa mai vii pe la noi", "Bye, bye", "Ceau" si "Paaaaaaa"!!!!! Il cam studia pe mosh....se uita in lateral la elasticul cu care era prinsa barba laugh.gif ....faza tare: moshul (taica-miu) si-a pus barba invers, cu partea paroasa spre interior, cica era intuneric si n-a vazut.....el era mai preocupat sa-si acopere si nasul, ca are pe nas un semn care-l putea trada....oricum mortal arata laugh.gif ....sa pic jos cand l-am vazut....si nu mai puteam face nimic, ca Andreas era de fata!

Un Craciun fericit sa aveti cu totii!!!!! beer.gif band.gif
AMP
Hehehehe...Alex,ce dragalas si smecherel este Andreas! wink.gif Iar Mosu'...ce mai?!Cel mai tare din parcare...il orbea soarele laugh.gif Deci ati petrecut frumos,felicitari!

La noi Mosu' a adus cadourile noaptea...cand intr-un tarziu "paznicul" usii de la intrarea in casa a reusit sa adoarma...vorbesc de Luana,evident,care tragea de ochisori,doar-doar il aude si,eventual,il vede pe Mosu' intrand pe usa....Insa una peste alta copilasii au fost amandoi foarte multumiti de cadouri,asa ca noi astia batrani suntem fericiti. smile.gif

Pai sa aveti in continuare petrecere frumoasa si voiosie....toata lumea! yes.gif
Alex-F1
Hehe.....Andreas tot intreaba de sticla de lapte cu suzeta......dar.....nu mai ete biggrin.gif .....cam cu greu bea din sticla noua, desi mushtiucul e identic cu al celorlalte sticle de ceai/suc/apa!!! Daaaaaarrrrrr......ieri dimineata a vrut laptele in pahar.....i l-am pus in pahar si l-a baut tot...... banana.gif .....iar aseara l-a baut tot din pahar, dar cu paiul.....deci una peste alta, alternative sunt, asa ca ne tinem tare pe pozitie in continuare.....intr-o saptamana, maxim 2, va uita de sticla cu biberon.....la fel s-a intamplat si cand i-am scos suzeta din meniu..... smile.gif
Arheopterix
La noi a venit mosul de 3 ori.
Invisibil bineinteles.
I-am impartit in 3 cadourile ptr a le savura mai bine.
Succesul cel mai mare a fost un set cu pirati.
Numai ca are 3 tunuri si o arbaleta,cu care ne-a bombardat de ne-am saturat.
krondet
Alex...cam doritor baiatul. cand a plecat Moshu' catre altii copii, mai avea ceva in sac? whistling.gif
No...iata Spiritul sarbatorilor noastre
RUE
asta afpost mosul oanei, venit de sf nicolae la petrecerea firmei.

multumesc colegului transformat la toaleta in mos craciun!
Alex-F1
QUOTE (krondet @ Dec 28 2008, 05:24 AM) *
Alex...cam doritor baiatul. cand a plecat Moshu' catre altii copii, mai avea ceva in sac?


Pai a plecat cu sacul gol, fiindca el tine cadourile in sanie si la fiecare copil ia in sac doar cadourile pt. copilul respectiv.... tongue.gif
AMP
Helou,helou....uau ce de copiluti dragalasi in poze....!!!!Tare imi place... smile.gif

Vad ca Mosu; o fo' darnic cu toti,deci sa inteleg ca ati avut copilasi exemplari...felicitari! yes.gif

Noi ieri am tras o adevarata aventura,la Mall...am pierdut-o pe Luana....da,ati citit bine:am pierdut copila! sad.gif Niste iresponsabili,asta suntem,si eu si ta-su....dar gasesc scuza ca se mai intampla...3 minutele i-au trebuit mandrei si a disparut ca magarul in ceata.Nu vreti sa stiti groaza noastra si nu doresc nici la dusmani asa frica si panica.Am gasit-o in alt capat de Mall,statea bine-merci la o masa,la cofetarie,cu o tanti de acolo si sotul ei,cu o ditamai prajitura dinainte si un pahar cu un fresh de portocale....S-a speriat de moacele noastre devastate,a inceput sa planga,am certat-o....si dupa ce a halit prajitura si si-a baut sucul am plecat acasa....ca ni se taiase orice elan de shopping.Cred ca am speriat-o si noi,ca vorbeam amandoi odata cu ea si ieri toata ziua n-am mai stiut ca am copil acasa....atat de cuminte a fost si....surpriza! a mancat tot la masa,fara sa caraie nimic,nici un comentariu.
Azi suntem amandoua la servici la mine...e vacanta si cum dintre bunici mai avem doar unul,si ala batranel si departe,matusi,unchi...nema,Dunia departe si ea...cu Alexandru nu am curajul s-o las,ca nu-l asculta....poate mai primesc juma de norma de pe urma ei... biggrin.gif hehehehehe...Oricum,ma gandesc cu speranta,ca poate terorizeaza corespunzator colegii din birou si ne gonesc acasa mai repede.... biggrin.gif
Pai sa auzim numai de bine!
klm
Alex-F1, ala e cel mai cocalar Mos Craciun pe care l-am vazut rolleyes.gif !
krondet
QUOTE (AMP @ Dec 29 2008, 10:03 AM) *
..3 minutele i-au trebuit mandrei si a disparut ca magarul in ceata.


he he...numai 3 minute? Inseamna ca nu se orientase inca unde vrea sa ajunga.
Asta-i avantajul varstei - eu, daca o tine pe-a mea in ham, nu o pierd...eventual de pierdem amndoi de restul familiei whistling.gif
pmhoria
Ana, dar s-a descurcat bine aia mica a ta...era la masa cu prajitura si fresh de porto ... deja e o adevarata independenta..
krondet
QUOTE (pmhoria @ Dec 29 2008, 10:57 AM) *
Ana, dar s-a descurcat bine aia mica a ta...era la masa cu prajitura si fresh de porto ... deja e o adevarata independenta..


evident, pusese ochii pe respectivii inca de la intrare, si i-a asteptat sa se faca comozi la cofetarie whistling.gif
AMP
Radeti,voi....radeti....insa e rasu'-plansu' biggrin.gif ....

krondet,tu cu hamul,insa pe noi ne-a fulgerat sa cumparam o lesa....d-aia mai smechera....care se trage si revine...ca la ruleta de masurat. biggrin.gif ...Horia,nu rade...ia aminte,sa sti ce va asteapta biggrin.gif .Insa Marius s-a dat pe net si a gasit un dispozitiv din doua parti,una la copil si alta la parinte si cum se deplaseaza mai mult de 9 metrii copilu',incepe sa beepaie dispozitivul parintelui...zau de nu ma tenteaza,desi prietenele si colegele carora le-am spus aventura,mi-au garantat ca la sperietura trasa de mandra,dupa ce am bestelit-o...nu va mai pleca.Totusi...parca n-am incredere... biggrin.gif
krondet
QUOTE (AMP @ Dec 29 2008, 11:54 AM) *
Radeti,voi....radeti....insa e rasu'-plansu' biggrin.gif ....

krondet,tu cu hamul,insa pe noi ne-a fulgerat sa cumparam o lesa....d-aia mai smechera....care se trage si revine...ca la ruleta de masurat. biggrin.gif ...Horia,nu rade...ia aminte,sa sti ce va asteapta biggrin.gif .Insa Marius s-a dat pe net si a gasit un dispozitiv din doua parti,una la copil si alta la parinte si cum se deplaseaza mai mult de 9 metrii copilu',incepe sa beepaie dispozitivul parintelui...zau de nu ma tenteaza,desi prietenele si colegele carora le-am spus aventura,mi-au garantat ca la sperietura trasa de mandra,dupa ce am bestelit-o...nu va mai pleca.Totusi...parca n-am incredere... biggrin.gif



neeeh, hamul este pentru echilibrat.
pentru nepierdut sunt adidasii cu sunet ninja.gif
pmhoria
Da, dar cu dispozitivul ala pe tot pe unde mergi o sa-ti piuie in continuu ... pur si simplu 9 metrii sunt putini. Si eu cred ca s-a speriat un pic. Cat o s-o tina, asta nu stiu.
Alex-F1
QUOTE (klm @ Dec 29 2008, 04:35 AM) *
Alex-F1, ala e cel mai cocalar Mos Craciun pe care l-am vazut


laugh.gif Subscriu frate, ce mai....o fi el taica-miu, dar asta a fost prea tare, ca i-am zis si io dupa aia: "bai las-o dreaq frate, chiar asa, nu ti-ai dat seama ca ai pus-o invers?".....daca avea 70 de ani as mai fi inteles, dar are "doar" 58, inca mai am oarece pretentii de la el......deh, emotiile probabil....dar acuma gata, a trecut, bine c-a fost bine.....la anu daca va fi tot el moshu, voi sta langa el pana se costumeaza.... biggrin.gif

Ana, nasol moment ati trait.....chiar ca am incercat sa-mi imaginez si nu-i nimic de ras confused.gif .....chiar e groaznic momentul.....n-as vrea sa patim vreodata asa ceva..... mellow.gif
Arheopterix
Noi am inceput sa patinam.
Arheopterix
http://video.google.com/videoplay?docid=70...&q=vaccines
Sunt 3 ore dar merita fiecare secunda/
Arheopterix
Sa vedeti cum ne supun copii nou nasx\cuti,si nu numai,la niste riscuri enorme ca sa se imbogateasca.
Cum se face la nou nascut vaccinul de hepatita B (ai carui efect e de 2 bani) in schimb are reactii advese extrem de grave.
Cristi2
Nu inteleg exact, efectul cui e de 2 bani ??
Eu stiam ca hepatita B duce pana la cancer.
Arheopterix
Pai ,daca ai copii,sacrifica 3 ore din viata si vezi filmul.
Un procent de cca 1% din cei ce iau contact cu virusul B chiar fac boala ,iar un procent infim dezvolta ciroza hepatica sau cancer hepatic la 10-30 de ani de la imbolnavire.
In schimb un mare procent din cei vaccinati pot totusi sa faca boala iar riscurile vaccinului sunt enorme.
In film nu e vorba doar de acest vaccin,ci sunt loate la rand toate vaccinurile care se administreaza de la nou nascut la adult.
Trebuie sa intelegeti ca e vorba de niste castiguri fabuloase .
De ex pediatra fiului meu ia 100 ron ptr un vaccin (doar manopera,vaccinul il cumparam separat).
Daca face 4 vacinuri pe zi ,5 zile pe sapt,4 sapt pe luna,12 luni=96.000.
Asta e un minim de 25.000 euro/
Practic poti sa fi ultimul practician.Trebuie numai sa intepi si sa iei bani.

O sa mai vedeti cum vaccinul faimos Antipoliomietita,este cauza numarul 1 in imbolnavirile grave de polio.
Daca in Egipt,la o populatie de 100.000.000 exista 1(un) caz de ce dracu sa facem noi copiilor acest vaccin?
Inca odata,in loc sa stati la tv,la bar,la restaurant...
VIZIONATI FILMUL!
Arheopterix
Statistic ,un bebelus de 6 luni ,primea de la nastere pana la varsta mentionata in 1950 6 mg de mercur.
In 1970 50 mg.
1992 187.5
2003 212.5/
Acest mercur provine din vaccinurile minumate cu care ne mint criminalii din sanatate.
*Mercurul e cea mai neurotoxica substanta existenta.
Alex-F1
Frate, nu ne mai ingrozi atata, zau asa....... confused.gif
Arheopterix
Ba va ingrozesc.
Cand ma gandesc ce i-am facut eu copilului meu.
Cum i-am pus viata si sanatatea in pericol.
Cum nemernica de pediatra ,nu mi-a spus nici cand am intrebat-o,daca e vre-un risc.
Nu am princiu\piul "caprei vecinului".
Sa ii bagati noului nascut doze de virusi!!!!!
Apropo....
Acum cateva luni a venit Madelain Allbright sa faca lobbbie vaccinului de cancer col uterin.
Nu e o vizita de curtoazie.
Are actiuni la Merck(cel ce produce vaccinul).
TREZITI-VA!
SPERIATI-VA!
SPERIATI PE TOTI DIN JUR
INAINTE SA REGRETATI.

Sora unui prieten,a patit-o rau cu anti hepatitaB.Are copil cu Autism.
Bineinteles ca nimeni nu recunoaste (vrea sa recunoasca cauza).
AMP
In primul rand LA MULTI ANI pe 2009!

In al doilea rand....brrr!...eu nici nu am curaj sa mai comentez la postarile lui Arhe...mi s-a facut pielea de gaina si parul maciuca,mai ales ca Arhe e in domeniu si stie el ce vorbeste....
Insa,ca asa sunt eu si nu ma pot abtine,am si eu o intrebare:cum ne ferim copiii si pe noi,chiar,de posibilele infectari cu fel de fel de cocostroci ,fara sa ne vaccinam?Ca eu chiar sunt total debusolata,nu mai am Pol Nord! confused.gif
Arheopterix
Amp,
Ai vizionat filmul?
raspunde la toate.
Nu i-mi pierd timul degeaba cu voi.
Vreau sa intelegeti ca eu am vaccinat copilul cu TOATE vaccinurile posibile .
La sfatul pediatrei.
REGRET ENORM.
Nu o sa mai faca nici un vaccin in viata lui.
Vreau sa va documentati si sa vedeti ca am dreptate.
Eu am fost debusolat la randul meu.
M-am trezit si de artunci fac tot posibilul ca nemernicii care se imbogatesc imbolnavindu-ne ,sa nu o mai faca.
Ce dracu?
De cate ori sa va spun?
Daca tineti la copii si la cei din jur -VEDETI FILMUL!
ARe 3 ore ,nu e versiunea ruseasca a lui Razboi si pace de 8 ore.
Cristi2
daca imi indici sursa la faza cu mercurul, promit ca o sa urmaresc filmuletul, chiar daca in mai multe episoade.
Cristi2
QUOTE (Arheopterix @ Jan 3 2009, 10:30 AM) *
Sora unui prieten,a patit-o rau cu anti hepatitaB.Are copil cu Autism.
Bineinteles ca nimeni nu recunoaste (vrea sa recunoasca cauza).



Baza Biologica a Autismului

Studiile recente demonstreaza ca autismul are o baza biologica dar nu s-au determinat înca mechanismele patogenice.La fel ca orice alta boala comportamentala, autismul este foarte probabil rezultatul final al diferitelor cauze si cai biologice. Cea mai buna dovada este faptul ca 10% din indivizii autisti au totodata si o stare medicala fragila ( de exmplu: sindromul X, scleroza, “congenital rubella” ) despre care se crede ca le-a cauzat simpotemele autiste. La ceilalti 90% indivizi unde nu apare nici o alta boala, s-a descoperit ca factorul genetic are o mare importanta. Dovada aestei afrimatii provine din studiul familiilor si a gemenilor. Studiul familiilor a demonstrat ca desi riscul aparitiei autismului ( adica de a avea un al doilea copil autist) este de doar 2-5%, aceasta rata este de 100 de ori mai mare decât rata aparitiei autismului la restul populatiei. Studiul gemenilor a demonstrat ca autismului care apare la ambii membri ai unei perechi identice de gemeni ( adica gemenii monozigoti care au 100% acelasi material genetic) are o rata mai mare ( peste 60% ) decât cea de 3-5% a autismului care apare la ambii membri ai unei perechi de gemeni ( adica la gemenii dizigoti care au doar 50% acelasi material genetic). Concluzia acestor studii este ca autismul e o boala genetica si e rezultatul interactiunii a mai multor gene. Studii genetice au încercat sa descopere gena sau genele care sunt responsabile pentru cauzarea autismului în majoritatea cazurilor dar desi unele zone ale genomului uman sunt considerate ca loc de dezvoltare pentru gene defecte, înca nu s-a identificat nici o gena care sa joace un rol în cauzarea autismului.

Faptul ca autismul e consierat o boala genetica pare greu de crezut pentru ca rare ori se poate observa o familie cu mai mult de un membru autist. Totusi, un astfel de criteriu poate duce la concluzii gresite din mai multe motive. În primul rând, comparat cu alte boli care se cred ca se mostenesc( diabet, hipertensiune) autismul este foarte neobisnuit. În al doilea rând, foarte putini dintre indivizii autisti se casatoresc si au copii, eliminând astfel unul dintre cele mai obisnuite moduri de transmitere ( adica de la un parinte afectat la copil) si în mod sigur scazând numarul familiilor cu mai mult de un membru autist. În sfârsit, se pare ca familiile care au deja un copil autist, în general îsi limiteaza planurile de a avea alti copii.
Cristi2
QUOTE (Arheopterix @ Jan 2 2009, 10:42 AM) *
Pai ,daca ai copii,sacrifica 3 ore din viata si vezi filmul.
Un procent de cca 1% din cei ce iau contact cu virusul B chiar fac boala ,iar un procent infim dezvolta ciroza hepatica sau cancer hepatic la 10-30 de ani de la imbolnavire.



De ex pediatra fiului meu ia 100 ron ptr un vaccin (doar manopera,vaccinul il cumparam separat).
Daca face 4 vacinuri pe zi ,5 zile pe sapt,4 sapt pe luna,12 luni=96.000.
Asta e un minim de 25.000 euro/
Practic poti sa fi ultimul practician.Trebuie numai sa intepi si sa iei bani.



In lume sunt peste 300 milioane de purtatori cronici virusului hepatita B

Perioada de incubatie este lunga, de 40-180 zile, timp in care pacientul este contagios. O treime dintre persoanele infectate sunt asimptomatice, dar contagioase. O treime dintre infectii se manifesta cu simptomatologie pseudogripala precum oboseala, slabiciune, anorexie, cefalee, dureri abdominale si subfebrilitate, simptomatologie care frecvent duce la confundarea diagnosticului. O alta treime din infectii se manifesta prin icter, urini hipercrome, scaune decolorate. Icterul atinge un maxim de intensitate la 1-2 saptamâni dupa care se diminueaza.

Aproximativ 90% dintre cazurile de imbolnavire la adulti evolueaza spre recuperare completa pâna la sase luni, cu persistenta oboselii pâna la un an sau chiar mai mult. Aceste persoane dezvolta anticorpi protectori, iar virusul este eliminat din organism. O foarte mica proportie din cazuri fac o forma fulminanta de hepatita, frecvent fatala in câteva zile. Restul devin purtatori cronici de virus.

Dupa infectia acuta, aproximativ 1-10% dintre adultii aparent sanatosi si peste 90% dintre sugari infectati esueaza in efortul de a se debarasa de virus. Ei ramân Ag HBs seropozitivi pentru o perioada de peste sase luni intrând in categoria de purtatori cronici de VHB. Spre deosebire infectia clinic simptomatica, dupa infectia simptomatica probabilitatea de portaj cronic este mai mare. Barbatii sunt mai expusi de a deveni purtatori cronici decât femeile.

Cei care devin purtatori la vârsta adulta au un risc de 15-40 ori mai crescut de evolutie spre hepatopatie cronica si cancer primitiv hepatic. In lume sunt 350 milioane de purtatori cronici de VHB. Studiile epidemiologice au aratat ca exista o corelatie semnificativa intre numarul de purtatori cronici dintr-o tara si incidenta cancerului hepatic.
In prezent se folosesc vaccinuri realizate prin inginerie genetica




Cat despre faza cu 100 ron pe o injectie, nu te supara, dar nu te cred.
Arheopterix
Cristi,
In caz ca nu esti ,medic pediatru sau un angajat al unei firme de medicamente...
Mercurul si alumina SUNT IN COMPONENTA VACINULUI.A TUTUROR VACCIN.
Multe publicatii pe care le gasim sunt facute de chiar firmele de medicamente.
Aui tot interesul sa i-si faca reclama si sa sperie pe toti.
Doctorita din film,apare cu toate datele si titlurile ei .Nu a dat-o nici o firma de vaccinuri in judecata.
Toate "cercetarile "pe care le vezi pe net sunt "aranjate".
Daca chiar esti carcotas,nu te obliga nimeni sa vezi filmul.
I-ti poti vaccina copii contra unor boli eradicate de 50 de ani.Joact-e daca vrei cu sistemul lor imunitar.
Ii poti vaccina contra bolilor copilariei (pana in 3 ani) si apoi sa faca bolile in adolescenta (cand sunt mult mai rele) ptr ca vaccinul nu da imunitate pe viata -doar ptr 10-12 ani.
Poti face vaccinul anti gripal -care a cauzat paralizii la multi oameni.
Este dovedit statistic ca a fost o crestere in sechelele neurologice post poliomielita dupa vaccinari decat la cei care nu au fost vaccinati.
Nu i-mi mai posta tot felul de lucruri de pe net ptr ca sunt in domeniu.
E treaba ta daca nu crezi treaba cu 100 de ron.
De ce t-i se pare prea scump ptr propriul copil?
Ptr copilul meu nimic nu e scump.
Medicul care l-a vaccinat ,si supraveghet primii 4 ani, e un f bine cotat medic.Sef de sectie la un spital bine cotat si are preturi pe masura.
E la cabinet intre 30-50 .La mine veneas casa ,ca sa nu trambalesc copilul prin tot orasul si sa il bag in un cabinet cu inca 20 de copii cu diferite boli.
Unii dau 100 de roni pe o iesire in oras.Eu prefer sa ii dau comditii mai bune copilului meu.

Sa fac o paranteza tot legata de acest subiect "financiaro-medical" tipic romanesc...

Un Prieten,greu la bani,(Palat Pipera,palat in Buc,Range Rover,ceasuri de la 10.000euro in sus).
Are o problema grava de sanatate.Nu ii descopera nimic aici.
Il trimit la un medic afara.
Ii fac programare,i-si ia bilet de avion si hotel,apoi ma intreaba cu f mare ingrijorare..."cat e consultatia...?"
I-am raspuns sec ca am avut si eu o problema si m-am dus tot acolo ,fara sa intreb costul.
S-a simtit omul ptr ca eu sunt departe rau de nivelul lui financiar.

Acum explica-mi tu treba cu hepatita B la nou nascut...
Cum sa comtacteze noul nascut virrusul?
Suntem in Uganda,unde se taie cordonul ombilical cu cutitul de bucatarie?
Stiu ca unii prefera sa petreaca 3 ore in alte scopuri.
Sper sa nu regrete niciodata.
Alex-F1
Stimabililor.....io nu stiu ce sa va mai zic......am asa o vaga impresie ca se cam sare calul - asta una la mana si doi la mana, nu cred ca e dracul asa de negru cum pare la prima vedere! Arhe, "nemernica de pediatra" cred ca habar n-avea saraca de riscuri, de aia nu ti-a spus......daca sunt niste riscuri {ascunse}, pai cu siguranta nu le stie orice doctoras amarat! O fi la mijloc o mare conspiratie mondiala la capitolul asta si n-ar fi singura......ca o sa ne autodistrugem ca specie umana se stie de mult si nu cred ca se poate face ceva ca sa impiedicam asta, eventual mai putem trage putin de timp! Recunosc ca de obicei sunt de bun augur discutiile medicale cu tine, fiind in domeniu, dar, asa cum stim cu totii o gramada de medici care indruga verzi si uscate, parca nu-mi vine chiar pe tine sa te consider Dumnezeul lor.....no offence! Cu alte cuvinte, nu stim pe cine sa mai credem.....si uite-asa viata noastra, a tuturor, devine o continua pendulare intre a fi si a nu fi.....bine informati! Acum regreti ca ai facut vaccinurile pana acum si spui ca nu vei mai face nici unul.....poate peste 20-30 de ani vei regreta din nou ca n-ai mai facut nici un vaccin.....cine mai poate sti frate? Nu vezi ca nici mancarea nu mai e buna.....aud de la tot felul de "savanti" tot felul de pareri: ca laptele are aracet, ca mezelurile au in compozitie carne de caini morti, ca laptele praf e facut in colaborare cu cei de la Michellin, ca mierea de albine din magazine are in ea draq stie ce gelatine, ca pana si apa plata nu-i "sincera" (va mai amintiti discutia).....lasati-o draq fratilor.....pai atunci mai bine ne punem streangul de gat si vom merge intr-un loc unde totul e super! Si acei 100 RON daca vine la domiciliu nu mi se pare f. mult la foamea {de bani} din Bucuresti! Filmul inca nu l-am urmarit, dar o voi face si sper sa merite, asa cum ai spus, altfel cer sa primesti warn pt. fals in declaratii publice biggrin.gif
Cristi2
Arheopterix - sint farmacist.
dupa cum bine stii, in afara de vaccinul antigripal, pe care l-am facut atat eu cat si restul familiei mele de cateva ori, nu (prea) vand vaccinuri la potica.
medicii de familie obisnuiesc sa mai ciupeasca un leu din discountul primit de la firmele importatoare/distribuitoare a vaccinurilor.
daca vaccinul e 240 de roni, ei il vand in "zero" (fara adaos comercial) si castiga discountul - 10%.
deci nu pot fi acuzat de partipriuri.

apoi, in Romania, inca de pe vremea lui ceasca, exista o schema obligatorie a vaccinarilor.
sa nu zici ca atunci lua spaga ceasca.
tinand cont de asta, actualmente, poti opta intre schema gratuita pe care ti-o propune statul si schema pe bani, pe care ti-o vinde medicul de familie.
dar niciodata n-am auzit ca medicul de familie sa-ti ceara bani pentru o injectie care de altfel o face asistenta si pentru care oricum e platit.
sa fim seriosi.

cat despre hepatita B, sugarul o poate lua de la mama.
si nu as vrea sa iti aduc aminte de mediul intraspitalicesc roman.
ulterior, sugarul care creste si devine copil o poate lua te miri de unde.
si discutia poate continua.

Compozitie

Engerix B – vaccin hepatitic B, este o suspensie sterila, continând antigenul major de suprafata purificat al virusului hepatitei B, antigenul este obtinut prin tehnologia ADN recombinant, din culturi de celule de drojdie.
1,0 ml suspensie contine: proteine 20 mcg, continând 95% antigenul major de suprafata purificat al virusului hepatitei B, adsorbit pe hidroxid de aluminiu in calitate de adjuvant.

apare hidroxid de aluminiu intr-adevar, care in cantitatea dintr-un vaccin e ca si inexistent.


nu te supara, nefiind atat de doxat in doemniul asta incerc sa ma documentez si eu cum pot.
totdata, prin datele ce le postez aici incerc sa aduc argumente.

Arheopterix
Cristi,
Eu Nu i-mi duc copilul la medicul de familie.
Nu cred in chestia asta in care medicul primeste bani de la stat ,ptr asa e interesat sa consulte/trateze cati mai multi pacienti.
Eu merg numai in privat si caut cele mai bune conditii.
Daca e nevoie plec afara.
Daca copilul a luat hepatita B de la mama.Pai a luat-o.Vaccinul nu il mai ajuta la nimic.
Il alta ordine de idei,cum am scris,si ca farmacist cred ca trebuia sa stii asta (sau poate nu) toate vaccinurile contin mercur.
Si cand ma refeream la profit,ma refeream la firmele farmaceutice nu la farmacii ,care au un adaus comercial.

Alex.
Nu e isterie.
"Biata pediata" e un renumit medic,care e toata ziua la spoecializari afara.Apare la tv si ajungi la ea f greu.Mai ales sa vina la tine acasa.
A fost studenta unchiului meu si asa a acceptat vizitele la domiciliu.
Am intrebt-o de nenumarate ori despre eventuale efecte.
A zis ca si colegul cristi ca"sunt inginerie genetica".
Ce intelegeti voi prin inginerie genetica?
Se intyroduce un virus atenuat poate sintetic (ni eu inca nu sunt documentat suficient).
Dar acel virus sintetic,daca nu gaseste un "inamic",se plimba prin organizm si poate ataca o tinta falsa.
Cum ar fi insulelle Langerhans.

Cand intrebam pediATra daca nu va face copilul boala x sau y,raspundea ca "o sa faca o forma mai usoara".
Ce inseamna asta?
O sa stea acasa 3 zile in loc de 5 zile la rubeola?
10 zile in loc de 14 la Varsat de vant?

Prostii.

In alta ordine de idei;
De ce nu lasa copii care nu sunt vaccinati la gradinita/scoala?
Pai daca restul SUNT VACCINATI=SUNT PROTEJATI.
Ce le pasa ca vine unul ne vaccinat?Doar nu e pericol.
Nu va da-ti seama de aberatii?

Acele mii de soldati americani cu Sindromul Golfului...

Multi nici nu au mai fost trimitsi in golf.
Au facut numai vaccinul.
Arheopterix
Numarul copiilor care sufera de moarte subita in direct proportional cu cresterea numarului vaccinelor.

Zilele trecute,o fetita in M Britanie,a murit la o ora dupa administrarea vaccinului anti cancer col uterin.
Mai bine o lasau sa faca cancerul.
Cristi2
sint multe de combatut in postul tau, dar ma voi feri de asta.

dar vreau sa atrag atentia asupra unui aspect

A scazut rata autismului dupa inlaturarea mercurului din vaccinuri


Un articol aparut in martie 2006 in “Journal of American Physicians” arata ca dupa inlaturarea mercurului din vaccinurile obligatorii, raportarea cazurilor de autism sau alte tulburari neurologice la copii a scazut cu pana la 35%.

Pe masura ce a crescut numarul de vaccinuri obligatorii pentru copii, a crescut si doza de thimerosal (conservant pe baza de mercur folosit in trecut la vaccinuri) injectata copiilor, care depasea doza toxica stabilita de agentiile guvernamentale. Este cunoscut ca mercurul dauneaza celulei nervoase la concentratii foarte mici. Multe vaccinuri contineau mercur. Se estimeaza ca in anii '90 aproximativ 40 milioane de copii au fost injectati cu vaccinuri continand mercur. Intre 1989 si 2003 a fost o explozie a autismului. Incidenta autismului (si a altor tulburari asociate) a crescut, iar astazi exista in SUA mai mult de 500.000 de copii care au autism. In 1999, la recomandarea American Academy of Pediatrics si U.S. Public Health Service, thimerosal a fost scos din vaccinuri ca o masura de precautie, fara a se afirma daca exista vreo legatura directa intre thimerosal si autism.

Chiar daca thimerosal a fost scos din vaccinurile obligatorii pentru copii, el este inca folosit in unele formule de vaccin antigripal (din SUA) administrate copiilor, precum si in unele vaccinuri folosite la copii mari si adulti (vaccinul dipftero-tetanus si tetanus monovalent). (www.medicalnewstoday.com)




Arheopterix
Parca pana acum nu era mercur in vaccinuri.
Parca zicei ca autismul nu e cauzat de vaccinuri.
Dai si tu cu presupusl si apoi navighezi.
I-ti raspund numai ptr ca posturile tale sa nu induca in eroare pe altii.
Informatia ta e de la anumite concernuri care au tot interesul sa i-si vanda marfa.
Ei i-si fac propriile statistici si cercetari.Nu fac 2 bani.
Eu i-ti spun ca exista si la ora actuala mercur in cantitati mari in vaccinuri.
Ai pomenit de bi valentul respectiv...
HAi sa vorbim de trivalentul Diftero,Tetanic,Pertusis.
Cu care ne bombardeaza copii de la nastere pana la 3 ani.
Pertusis=Tuse Convulsiva -boala eradicata de mai bine de 50 de ani.
Difterie=boala eradicata.
Tetanus-cati oameni care au facut tetanus ai vazut?
Eu 1 (unul) la un spital in germania in 1988 -turc florar de meserie.
Bacilul tetanic e anaerob.Daca introduci in organism vaccinul,omori cu ocazia asta tot ce e anaerob (ptr ca bacilul nu e prezent bineinteles).
Se distruge echilibrul intere aerobi si anaerobi si incepe veselia.
Daca ai o intepatura /taietura adanca,e suficient sa lasi sa curga sange sub un jet de apa,sa speli apoi cu apa oxigenata (care omoar anaerobii) si daca esti catolic ,sa faci o injectie cu penicilina.
Sa nu ma ia cotolicii la suturi ptr ca si eu sunt si ma refeream la altceva.
De ce ii umplem pe copii cu acest vaccin care are ca reactie adversa Scleroza in Placi,Diabet juvenil ,astm bronsic,si altele.
Chiar daca e 1la 100.000.De fapt e mult mai muc ptr ca se face de 3 ori.

Dar te stiu deja ca un "Gica conta".
Daca vroiai sa fii constructiv,minutele pierdute "cu mine" puteai sa te documentezi in cateva minute cu filmul cu pricina.
Sa stii ca nu ma plictisesc raspunzandu-ti.
In cea ce priveste meseria mea,asta fac toata ziua.
Explic oamenilor cum pot fi mai sanatosi .
Diferenta e ca aici pe forum o fac gratis.

A,si inca o chestie.
Un pediatru din Calif. care era un mare adept al vaccinurilor (vaccinase nu stiu cate zeci de mii de copii)i-au gasit fisa medicala ,a copiilor sai.
Nici unul nu primise vreun vaccin.
A zis ca se poate bucura de "luxul de a putea alege".Datorita cunostintelor sale bineinteles.
Alex-F1
Alo....facem un topic separat despre vaccinuri? Ca vad ca in ultimele 20 de posturi nu s-a vorbit despre altceva aici.....dom' doctor in dimineata Anului Nou ne-a lovit cu subiectul asta fierbinte.....o fi avut revelatia chiar in noaptea de revelion!!! biggrin.gif Fiind un subiect destul de important si delicat sa zicem, daca vreun moderator considera ca e cazul, facem un topic separat....poate la Combat Zone..... whistling.gif Vorba ceea din Caragiale: "tradare sa fie dac-o cer interesele partidului, dar s-o stim si noi".... ninja.gif

P.S.: Uau....asta a fost postul cu nr. 2000 la mine!!!!!!!! woot.gif ....mic copil pe langa altii, raportat si la data inregistrarii pe forum..... whistling.gif
StefanVVTi
Cata tensiune pe tema asta...chiar m-ati facut curios sa urmaresc acel film, desi mai e .. ha ha... pana o sa am copii! whistling.gif
20krpm
ce e cel mai scary in privinta asta e ca singurul medic declarat de pe-aici isi sustine punctul de vedere cu atitudinea clasica "va spun eu, ascultati-ma pe mine", in loc sa se rezume la a recomanda un film sau un website care prezinta un punct de vedere alternativ. nu sintem in cabinetul unui medic, asa ca legal asta nu se poate considera un sfat medical, insa multi dintre noi il pot considera un sfat moral. inteleg ca medicina nu e stiinta exacta, nu e inginerie, dar diletantismul in meseria de medic se plateste mult mai grav, iar din partea unui medic ma astept la responsabilitate mult mai mare. arheopterix, daca eu la sfatul tau nu-mi vaccinez copilul impotriva rubeolei, el face rubeola, si ramine cu cine stie ce ciudatenie pe viata (nu stiu daca e corect medical ce spun, e doar un exemplu de ageamiu) - eu pe cine trag la raspundere dupa aia? pe arheopterix de pe masini.ro?...

baiatul meu are 9 luni, si in sfirsit am reusit sa-l aducem cu vaccinele la zi. dupa multe documentari si seri pierdute citind povesti horror, ba despre copii vaccinati ba despre copii nevaccinati, noi am decis ca vaccinele sint un rau si un risc necesar. singura decizie pe care am luat-o in privinta asta a fost sa nu ii facem cite 6-7 vaccine odata cum fac de obicei pediatrii de pe-aici (nu exagerez - cam asta e numarul), ci sa facem unul sau doua, sa mergem de mai multe ori, sa platim mai multe vizite, sa induram mai multe plinsete, dar sa nu bagam o cantitate mult prea mare de toxine deodata in corpul copilului.

una din frazele mele preferate e "cu suficiente date statistice se poate demonstra orice". cam asta cred eu si despre rapoartele astea "stiintifice" cu vaccinele. daca e sa demonstreze ceva, exista suficiente date ca sa le poata suci in directia dorita.
Arheopterix
Dragilor.
Eu nu v-a oblig sa nu faccti/faceti vaccinurile.
Va spun sa va documentati.
Si eu am din pacate,vaccinurile la zi.
Pana am postat concluziile mele,am studiat problema mai bine de un an.

E totusi un topic despre copii,si asta nu inseamna sa ne postam numai pozele cu cat de dragalasi sunt.

20 rpm,rubeola am facut toti.
Problema e ca nu ai citit topicurile si bineinteles nu ai vazut filmul,facut chiar la tine in tara adoptiva.
Vaccinul de rubeola e bun ptr cca 10 ani.
Hai daca are noroc 12.
Apoi are sanse f mari sa faca.
La bolile copilariei ,ele sunt mai grave ,cu cat e varsta mai inaintata.
Vezi Parotidita epidemica/oreion.

La femei rubeola poate duce la mari coplicatii in special in timpul sarcinii.

Boliole copilariei le face copilul pe rand si are imunitate pe viata.
Cand ii faci un vaccin,inafara de mercur,ii bagi niste culturi de virusi modificati.
Mai multi de odata.
Te joci cu sistemul lui imunitar.

Si sa mai stii o chestie;
Spre deosebire de tine,care incerci sa fii anonim si faci mare varza legat de identitate,pe mine ma cunosc personal suficienti oameni de pe acest forum.
Sunt prieteni,vecini,sau ambele.Deci nu sunt presupus medic si nu postez nimic care ar putea sa ma faca de ras.

Va dau aceste avertizari tocmai ca sa nu ziceti ca nu a-ti stiut.
http://www.ziarul-ziarul.com/articol5913/G...-care-ucide.htm

Uitati un link de la noi,scurt ptr cei cu timp pretios si in limba romana.




ozz86651
QUOTE
O sa mai vedeti cum vaccinul faimos Antipoliomietita,este cauza numarul 1 in imbolnavirile grave de polio.
Daca in Egipt,la o populatie de 100.000.000 exista 1(un) caz de ce dracu sa facem noi copiilor acest vaccin?
Inca odata,in loc sa stati la tv,la bar,la restaurant...
VIZIONATI FILMUL!


Domle, eu ma indoiesc ca tu ai vreo treaba cu industria sanatatii daca in loc sa-ti folosestii stiinta bingui despre filme idioate de pe internet... Daca ma pui iti vin si cu cifrele exacte, dar asa din burta tin sa-ti reamintesc ca copilul tau are o sansa de vreo 5 sau 10 ori mai mica sa moara pina la 5 ani deci acum 50 de ani exact din cauza acestor vaccinuri. Poliomelita exista bine mersi in Africa si India, sint epidemii serioase in Angola, Burundi, Congo, Ruanda.
Ie-te: http://www.polioeradication.org/content/ge...l/casemap.shtml
Daca ai sa ai curioztatea sa calatoresti in tarile astea o sa vezi ca o multime de oameni, un procent foarte mare, umbla in niste caruturi pentru ca sint infirmi de la epidemiile de polio. Dupa introducerea vacccinului de catre tot felul de organizatii umanitare si cruci rosii, generatii intregi de copii n-au mai avut polimelita, dar e impozibil s vaccinezi toata jungla. Daca insa miine s-ar inceta vaccinul in citiva ani maxim ai avea virusul iar in toata lumea ca acum 100 de ani.
Sint foarte multe vaccinuri care e normal sa fie obligatorii, evident nu toate, si parintii care refuza vaccinarea copiilor sint niste iresponsabili care ar trebui pedepsiti. Nu-i libertatea lor individuala injoc aici, e vorba de viata copiilor lor si a celorlalti copii cu care intra in contact.
Lasa-ti dreacu filmuletele conspiartioniste facute de tot felul de nebuni sau idioti pomposi care pretind ca stiu despre ce vorbesc, si vaccinati-va copiii!

PS: ar fi foarte interesant sa intrebati oamenii care chiar stiu ce vorbesc (biologi, epidemiologi, biochimisti, doctori, specilaisti in boli infectioase etc) sa vedem citi nu-si vaccineaza copiii? Ce procent? Aha... Aia-s prosti dar tot felul de realizatori de filme pa net cu studii pina la genunchiul broastei sint destepti.
Cristi2
QUOTE (Arheopterix @ Jan 5 2009, 09:32 AM) *
Boliole copilariei le face copilul pe rand si are imunitate pe viata.
Cand ii faci un vaccin,inafara de mercur,ii bagi niste culturi de virusi modificati.

parca ne-am inteles ca nu ii mai bagi mercur.


si fara suparare si accept si o suspendare, daca e cazul : tu vorbesti la fel cum scrii ?
AMP
F**a-le nemtii de vaccinurile astea!Scuzati expresia,dar nu ma pot abtine... verymad.gif

Pana una alta,omul are constiinta si poate lua deciziile dupa cum i se pare ca-i mai bine nu?Eu consider ca aici s-a dat o informare si chiar daca eu una,personal,poate nu plec urechea ,cum se spune,la tot ce a scris Arhe si a combatut impreuna cu Cristi,Alex,ozz sau 20krpm...sincer mi se pare binevenita informatia fiecaruia in parte,ca am ce citi,de unde ma informa si a-mi creea propria parere la subiectul asta,de a lua decizia cea mai buna in ceea ce priveste copiii mei si familia mea....asa ca multumesc pentru informatii utile si discutii constructive...

Alex...ce bafta naibii pe tine cu revelionu whistling.gif l...Imi amintesc,cand m-am angajat primash data,pe vremea DRTV-ului,la centrul de control,normal...ultimul venit era bibanul,nu?Craciun si revel la lucru....nah!bun,am zis.O fi si un lup mancat de-o oaie.Anul urmator,cica,tot biban am fost,ca eram necasatorita,nu tu copilasi la casa omului,tinerica si fraierica cum s-ar zice si...or zis colegii ca era randul meu,de fapt si de drept...Asa ca si urmatorul an,tot la servici si Craciun si revel.....Eeeeiiiii,si cine s-o desteptat p-orma?!Taman io si iaca-sa...le-am spus-o drept in fata colegilor,ca dupa 2 ani la rand de servici ca MIG-ul pe pista,bagati fratilor,pana va ies muraturile pe nas,ca pe mine nu ma mai prindeti 10 ani de acu' 'nainte.Ghinion,ca ulterior din radiotelegrafist am devenit electromecanic,apoi m-au transformat IGR-istii in electronist,si iaca,pe vremurile estea tulburi ale ANC-ului,ma facura tehnician....si nu mai am ture...
Hai ca m-am intins ca placinta...Pana la urma cum ai petrecut de 1 ianuarie? rolleyes.gif

Si ca sa ma "dau mare si rotunda"..... whistling.gif o poza cu Luana cu poney "exact ce mi-am dorit sa-mi aduca Mosu',mami" teehee.gif

Click to view attachment


Arheopterix
QUOTE (Cristi2 @ Jan 5 2009, 05:26 AM) *
QUOTE (Arheopterix @ Jan 5 2009, 09:32 AM) *
Boliole copilariei le face copilul pe rand si are imunitate pe viata.
Cand ii faci un vaccin,inafara de mercur,ii bagi niste culturi de virusi modificati.

parca ne-am inteles ca nu ii mai bagi mercur.


si fara suparare si accept si o suspendare, daca e cazul : tu vorbesti la fel cum scrii ?



Companiile care fac vaccinuri au zis ca au scos mercurul.
Daca ii crezi e treaba ta.
Ce a cautat acolo in prima faza?

Despre intrebarea ta nr 2 e vesnicul raspuns pe care il primesc de la unii care nu au un raspuns relevant.
Sunt sigur ca esti unul din farmacistii care dau antobiotice la pacientii care vin umflati de la o infectie dentara.
Si fara reteta bineinteles.
Ca nu ai auzit ca dintele trecuie drenat/incizat.

Ozz.
Femeia care e in film este pediatru si expert in imunologie.
Dar hop si tu....
Apropo.
Locuiesti in Uganda,Burundi?
Acolo mor de malarie si de malnutritie oamenii.
Nu de poliomielita.
klm
CITAT(AMP @ Jan 5 2009, 11:48 AM) *
Pana una alta,omul are constiinta si poate lua deciziile dupa cum i se pare ca-i mai bine nu?

Eu sunt de alta parere si istoria imi da dreptate, gandeste-te pana in ce an chiar cei din aristocratiile societatilor turnau parfum peste duhoarea transpiratiei si aveau ca accesorii betisoare cu care sa se scarpine de paduchi desi aveau exemple de popoare care nu mureau de pântecarie daca se spalau macar o data pe saptamana asa ca da-mi voie sa ma indoiesc de constiinta colectiva a omului.
La partea cu vaccinele (fara sa fi vazut filmuletul la care face arhe referire si fara sa am studii medicale) inclin mai mult sa-i sprijin afirmatiile.
Subliniez in linii mari cam ce a mai spus: vaccinurile se fac din radacini de virusuri deci corpi straini care intra in organism numai ca a dracu virusuri se muteaza de ne-nebunesc si atunci ce rost are sa-mi bag in mine virusul de anul trecut?! Un prieten a facut oreion cand avea vro 17-18 ani si am vazut cum s-a manifestat la el boala (sper sa nu exagerez insa parca a stat vreo luna doar in casa cu fata umflata si cu stres pentru calitatea produsului testicolelor sale si a erectiei, nevasta-sa e dovada ca macar jumatate din problema nu l-a afectat biggrin.gif ), tetanos: lasati-o-n ..., pai cate zgarieturi faceam in copilarie ar fi trebuit sa imi rup fundul de vaccine anti-tetanos (si nici n-aveam grija de zgaibe, puneam mana jegoasa de transpiratie si praf ca sa nu mai curga sangele, mai fugeam 2-3 ore si apoi ma spalam cand intram in casa ca sa mananc - cu grija sa nu ma vada maica-mea ca iar ma dadea cu spirt sau cu clasicul antiseptic: stuchitul).
Cand vine vorba de copii grija noastra creste (si foarte intemeiat) insa uneori cred ca mai bine lasam organismul sa intre in contact cu formele usoare de virusuri (ma refer la cele care declanseaza bolile copilariei, despre hepatite, poliomelite - care habar n-am ce e si sper sa nu fiu nevoit sa aflu - nu ma pronunt) pentru ca dam ocazia naturii sa isi faca datoria.
Multa sanatate!
NGZ
KLM ar fi bine sa lupte organismul si sa invinga. Dar exista virusi pe care numai o mica parte dintre cei "atacati" reusesc sa-i "doboare". Daca un virus "lasa urme" (sau chiar omoara) 90% dintre oamenii pe care ii ataca, ce mai faci ? Si hai sa privim si la tarile avansate ! Toate au programe de vaccinare. Chiar sa fie peste tot coruptie sau inconstienta ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.