Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre copii.....
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
AMP
QUOTE (NGZ @ Apr 4 2008, 06:33 PM) *
AMP, din cate inteleg, pentru diriginata cei de sex masculin sunt vinovati din start. Asta inseamna ca are niste probleme psihice. Cine stie ce experiente nefericite o fi avut biata femeie ?
Iti inteleg supararea, dar incearca sa nu generalizezi:
"Am pus toata aceasta nebunie pe seama hormonilor fetitelor in crestere....sunt copii care deja au intrat in pubertate.Se stie ca fetele intra la pubertate mai repede ca baietii....insa sunt atat de rele!!!!!"
Chiar toate fetele sunt rele ? Chiar toate au innebunit ? Eu nu cred. E chiar periculos sa incadrezi oamenii in buni sau rai in functie de sexul din care fac parte.
Explicatia cu hormonii nu prea se potriveste. Asta ar putea explica o instabilitate emotionala, dar din cate spui fetele sunt rautacioase, mincinoase... Astea tin de caracter.


Din pacate am scris ceea ce am vazut...atunci cand una din eleve a venit cu exprimarea :"cutare coleg ma enerveaza,doamna diriginta,pentru ca imi spune ca sunt urata pentru ca ma imbrac in roz" si asta e un exemplu care imi vine acum in minte,iar doamna diriginta ii replica elevului respectiv :"sti ceva,baietzash?gusturile vestimentare nu te privesc si nu iti permit sa glumesti pe tema asta"...nu te supara,insa eu aici as fi ras si as fi gasit o replica de impacare.Da,inteleg sa vina si sa spuna cand exista probleme grave,ca a fost lovita,ca i-au fost stricate penar,caiete sau orice altceva,ca i s-au spus cuvinte jignitoare...sunt de acord ca acel elev sa fie atentionat,pedepsit...poate chiar scazuta nota la purtare.Nu sunt de acord sa se incurajeze violenta si vorbirea jignitoare...Repet,ceea ce am scris mai sus ,e ceea ce eu am vazut si auzit.Si tind sa cred ca doamna diriginta are,intradevar,probleme si ca la orele de pedagogie a lipsit.
Si cu asta am inchis subietul asta,Alex va merge la o alta scoala...acolo unde doreste si el. smile.gif
Va multumesc tuturor de idei,sfaturi si sugestii,au fost binevenite si am tinut cont de toate cuvintele scrise pe tema asta.

Apropos de jucariile din vremurile de alta data....hehehehehehehee....si eu am avut experienta ca si Eric...cu al meu baiat...era asa de incantat de jucarie...mai ales ca stia ca si eu ma jucasem cu ea si se tot minuna cum de am pastrat-o asa de bine... teehee.gif
Arheopterix
http://www.tvr.ro/articol.php?id=34454
Hoinar
QUOTE (Arheopterix @ Apr 7 2008, 10:59 PM) *


duamni....ce uamini... confused.gif
din partea mea.....pedeapsa capitala....sau macar munca silnica pe restu vietii... verymad.gif sick.gif
AMP
mellow.gif Din nefericire aceasta nu este un caz singular...acesti "parinti" merita cu varf si indesat decazuti din drepturile de parinti si,ca sa fiu si eu in ton cu comentariile la articol si cu comentariile Hoinarului,as zice ca pedeapsa capitala ar fi prea usoara,as adauga sterilizarea totala si la mama si la tata...
Pacat!Sunt oameni care se chinuie efectiv sa aibe un copilas,iar altii ii maltrateaza si arunca virgula ca pe niste masele stricate... sad.gif
klm
Ca sa fiu on topic: sa ne traiasca tuturor copii/nepotii/etc (am si eu un inger de nepotica pe care o iubesc ca pe ochii din cap smile.gif).
CITAT(AMP @ Apr 8 2008, 10:36 AM) *
arunca virgula ca pe niste masele stricate... sad.gif

Cand scrii poti evita foarte usor cacofoniile fara absurda "virgula" (foloseste cu incredere "precum" in loc de "ca" wink.gif)
Bafta!
AMP
klm,multumesc de informatie,nu era necesara,dar daca tot te-ai chinuit s-o scri...multam'!Din pacate pentru unii asta e stilul meu de scris....asa....mai de la coada vacii,ce sa-i faci?! unsure.gif
AMP
Alex,uite ca nu ma poci abtine si iti urez si aici un cald si sincer LA MULTI ANI! ,sa fi sanatos,sa ai o zi de sarbatoare deosebita si sa petreci pe cinste...in week end! biggrin.gif yes.gif
Arheopterix
Azi a fost sotia cu Eric la Mobexpert.
Acolo gaseste el o masa cu "Fuger Mcqueen" din Cars.
Vrea masa ....
Sotia decide sa o cumpere avand in vedere ca chiar a fost cuminte in ultima sapt si in weekend nu a mai produs pagube serioase.
Merg la casa sa o plateasca si apoi la depozit.
La depozit Eric se dezlantuie...
"HAide oamenilor ,vreau masa cu fulger ,nu mai stati sa pierdeti timpul ,nu pot sa astept mult....
"Miscati-va mai repede....eu sunt seful vostru....mai repede mai repede..."
Apoi cand primeste masa: "Va multumesc ....ati fost f darnici...mi-ati produs o mare bucurie....sunt tare feicit..."
Si le face o plecaciune.
Apoi catre sotie ;" Natura trebuie sa i-si urmeze cursul" .(asta nu a inteles-o nimeni).
Dupa Locomotiva Thomas si prietenii sai din insula Sodor dupa Mickey Mous si ceilalti din Mickey club,acum suntem reprofilati pe personajele din Cars.
AMP
Arheopterix....foarte original Eric. biggrin.gif Se stie,de altfel,ca cei mici sunt extrem de sinceri si isi spun drept si raspicat punctele de vedere...Sa stapaneasca sanatos jucariile!
Sti care-i culmea????Luana e indragostita de Lightening Mc'Queen biggrin.gif ....si m-am tot uitat dupa o masinuta sa-i cumpar,din pacate stocul de astfel de masini se epuizeaza foarte repede... sad.gif
Alex-F1
Eheeeee....multumesc Ana (aici) si Arhe (pe celalalt topic) pt. urari....asemenea si voua si familiilor!!!! drunk.gif arigato.gif Deci am mai intinerit un an....32 acum.....care vor fi efectiv sarbatoriti in "uichend".... band.gif beer.gif Bai f. tare faza cu Eric.....iara m-am amuzat ca de obicei laugh.gif ...intr-un fel abia astept sa creasca si-al meu sa vad ce faze imi scoate din el....desi is convins ca multe din ele nu ne vor face cinste nici noua, nici lui, dar asta e....e copil.... Si-a invatat si al doilea nume (Mario), dar el zice "Maio"!!! biggrin.gif Momentan fotbalul e la mare pret....a inceput si prin casa sa dea suturi la mingi.....afara nu mai vorbim.....baga niste spitzuri in mingi (sunt usoare) de merg 20m dupa ea.....creca o sa-i cumpar mingi mai grele whistling.gif Zilnic aminteste termenii lui fotbalistici: "gol" (mingea), iaba (iarba), poata (poarta), taie (tare - se refera la sutul lui)....si am observat ca-i place mai mult sa se joace cu copii mai mari ca el....
Arheopterix
Alex,
Eu intr-un moment de disperarea,am comandat pe net si au venit f repede.
AMP
QUOTE (Arheopterix @ Apr 11 2008, 08:20 PM) *
Alex,
Eu intr-un moment de disperarea,am comandat pe net si au venit f repede.



Arhe,cred ca mie imi era adresata fraza de mai sus....banuiesc si sper sa nu gresesc. rolleyes.gif De pe net nu am indraznit inca sa comand jucarioare,am comandat alte produse,dar am sa fac si incercarea asta...Multam' de info! thumbsup.gif

Ei,Alex,cum ati serbat ziua de nastere???Si mai ales cand?Ca ai vazut ce urat a fost sambata,iar ieri a fost super fain...

Noi am fost ieri la iarba verde.Copilasii au fost super fericiti,au facut ce au vrut ei,maidanul e imens....a fost si un Gold Retrevier cu noi(catel)...ce sa mai zic?Nici mancarea de pe gratar nu le trebuia.Luana a gasit,impreuna cu un alt baietel,un damb de pamant unde si-au facut topogan.... pinch.gif dap,se dadeau direct pe pamant ca pe topogan,pe dambul ala....nu vreti sa stiti cum arata pantalonul ei de trening...Alex a facut alergari si a jucat fotbal...Ne-am si bronzat,azi dimineata s-a vazut cel mai bine,Luana era atat de rosie pe pometi,iar eu m-am bronzat cu ceas... teehee.gif

Si iara vin sa ma laud oleacuta: Alex a luat iara locul I,la concursul "Plus si minus poezie",etapa judeteana,un concurs de matematica impletit cu romana,exercitii de mate puse in versuri,cam asa ceva.Asa ca in luna Mai trebuie sa mergem la Galati,la etapa nationala.

Sa aveti o saptamana excelenta!
Arheopterix
Da AMP ,am gresit destinatarul...
Ieri vede Eric pe sotie mancand un somon afumat.(Din acela cu solzi etc).
S-a suparat rau si a zis ca "mama ,esti rea! Il mananci pe Nemo".
Cine nu a vazut inca filmul cu pestisorul Nemo,o sa aiba ocazia sa il vada ca si mine de 20-30 de ori.
AMP
laugh.gif Arhe...simpatica replica lui Eric!
Ce spuneai de "Finding Nemo"?Eu deja am vazut "Cei trei purcelusi",ultima versiune,de vreo 10 ori.Ruleaza in fiacre seara,iar in week enduri de cate 2-3 ori pe zi....inca imi rasuna in cap:"little pigs,little pigs..." tongue.gif
AMP
Uite asa aratau pantalonii Luanei dupa ce s-a dat pe un damb de pamant ca pe topogan... rolleyes.gif
20krpm
masina lu fiu-meu. aia portocalie cu gri. aia mai mica, maaa! ca un tatic bun nu-si lasa copilu sa-si cumpere mustang... smile.gif

Click to view attachment
Alex-F1
Un tatic bun isi mai ascunde si identitatea.... tongue.gif Frate, aici la noi carucioarele de genul ala au niste scoruri de-ti sta mintea-n loc....undeva pe la ~ 1000 de Euro ohmy.gif ...sa nebunesti, nu alta.... verymad.gif Is convins insa ca acolo nu costa nici pe departe atata.....numai la noi costa, ca deh, la noi stau cainii cu covrigii-n coada....noi suntem mai cu motz.... wallbash.gif
20krpm
yeah, nici aici nu e mult mai ieftin din pacate, e de vreo 4 ori cit unul obisnuit. sick.gif dar am primit cadou patutul (acolo sa vezi preturi celebre...), ne-a trebuit numa salteaua, asa ca pin la urma l-am incadrat pe asta in buget teehee.gif sincer sa fiu e asa de misto incit daca ar trebui sa cumpar un carucior a doua oara, tot pe asta l-as cumpara. e super-functional.
AMP
20krpm,si eu am fost speriata,cand a trebuit sa-i cumpar fiica-mi patut,carucior si alte cele.La Alexandru am primit accesoriile de la cineva care nu ii mai trebuiau,plus ca unchii si matusile au sarit frumusel cu ajutor.
In schimb la Luana a fost mai complicat...Norocul nostru e cu o piata timisoreana,AlexF1 stie despre ea,"Flavia" se cheama si am cumparat de acolo la preturi rezonabile si carucior si patut,noi...aduse din Germania...

Oricum....cel mic sa stapaneasca "jeepanul" sanatos,iar parintii lui sa fie sanatosi sa-l poata plimba cu el... thumbsup.gif
AMP
Click to view attachment

Paste fericit si un iepuras darnic tuturor copilasilor.Sa creasca mari,frumosi si sanatosi!
Arheopterix
Avem o noua preocupare;
Plastelina.
Sincer,si mie i-mi placea.
Ii place sa o toace marunt cu instrumentul din dotare.
AMP
Arhe,cum procedati cu mestecatul plastilinei....multi copilasi au intentia de a o si mesteca....
Arheopterix
Suntem conservator la mancare...
20krpm
QUOTE (AMP @ May 1 2008, 03:42 AM) *
Arhe,cum procedati cu mestecatul plastilinei....multi copilasi au intentia de a o si mesteca....

smile.gif avem niste prieteni care cumpara doua pachete de plastelina pentru ala mic al lor de fiecare data cind cumpara si piine. asa ca se pare ca singura idee e sa cumperi mai multa, ca sa ramina si pentru modelat smile.gif
Arheopterix
Pai asa am ajuns si noi....

Am fost acum cateva zile in parcul circului.
Eric a dat mancare poneilor si unui Parcheron urias.
Legionaru'
Azi dupa-amiaza:



Arheopterix
Asta e reclama ascunsa la toyota.
AMP
Florine...io nu pot sa vaz pozele.... mellow.gif

Arhe...buna treaba cu conservatorismul....numa' ca prea mult strica.Si aici ma gandesc la Luana,care mananca numai anumite alimente si ferita sfantul sa puna varful limbii pe altceva... verymad.gif

Iata o mostra de zbor....aviatoarea lu' mama... laugh.gif
krondet
QUOTE (Arheopterix @ May 3 2008, 04:26 PM) *
Asta e reclama ascunsa la toyota.


Arhe Ce "ascunsa".....e flagranta rau de tot whistling.gif

fiica-mea incepe sa dea semne de vorbe...mmmme-mmmme; mmmma-mmmma; mmmmme-mmmmma...
ce nume de masina reuseste sa pronunte prima data, d-aia cumpara tata thumbsup.gif in locul carutzei actuale.

AMP fiica-mea face nazuri mari daca mancarea nu are cel putin 60% gust de carne. Am o colega a carei fata (in vartsa de 8 luni) REFUZA cu obstinatie mancarea cu carne. instinctul.
20krpm
QUOTE (krondet @ May 6 2008, 09:33 AM) *
ce nume de masina reuseste sa pronunte prima data, d-aia cumpara tata thumbsup.gif in locul carutzei actuale.

... tata motors?... smile.gif smile.gif smile.gif
AMP
QUOTE (20krpm @ May 6 2008, 03:48 PM) *
QUOTE (krondet @ May 6 2008, 09:33 AM) *
ce nume de masina reuseste sa pronunte prima data, d-aia cumpara tata thumbsup.gif in locul carutzei actuale.

... tata motors?... smile.gif smile.gif smile.gif



laugh.gif laugh.gif laugh.gif
NGZ
Radeti voi, da' Tata a cumparat Jaguarul si Land Roverul. Asa ca are ce sa cumpere Krondet pentru fetita lui.
Arheopterix
Acum tata e mama jaguarului.....
krondet
QUOTE (NGZ @ May 7 2008, 10:42 AM) *
Radeti voi, da' Tata a cumparat Jaguarul si Land Roverul. Asa ca are ce sa cumpere Krondet pentru fetita lui.


http://www.metacafe.com/watch/437957/moto_sound/... cred ca paputzica (derivat de la papushica) lu' tata thumbsup.gif o sa invete japoneza
ca un mic off-topic:
"BREAKING NEWS !!!! : Seful echipei de Formula 1 Ferrari si-a concediat tehnicienii si in locul lor a angajat tigani din Romania pentru ca scot rotile de 3 ori mai repede. Mai tarziu i-a parut rau. E drept ca fata de timpul obisnuit desfaceau rotile in 3 secunde insa in cele 7 secunde ramase au revopsit caroseria,au schimbat seria de fabricatie si au vandut-o drept Honda
krondet
iar cand ma voi scula.... Click to view attachment - primul semn de verticalitate thumbsup.gif
AMP
krondet,sa-ti traiasca si sa-ti creasca mare printesica!!!! thumbsup.gif Si sa mearga repejor copacel...ca sa ai dupa ce alerga! biggrin.gif
krondet
QUOTE (AMP @ May 12 2008, 08:50 AM) *
krondet,sa-ti traiasca si sa-ti creasca mare printesica!!!! thumbsup.gif Si sa mearga repejor copacel...ca sa ai dupa ce alerga! biggrin.gif


Sar'na
thumbsup.gif
zi-mi te rog (ca intre parinti de fete) la ce sa ma astept ? ninja.gif
Arheopterix
Fete,baieti,tot una...
Sa nu lasi nimic la indemana.
Totul sa fie la inaltime.
Atentie la medicamente,lucruri mici ce pot fi inghitite,prize,geamuri si prea multe ca sa le scriu.
Te las sa le descoperi singur.
AMP
QUOTE (krondet @ May 12 2008, 08:40 AM) *
QUOTE (AMP @ May 12 2008, 08:50 AM) *
krondet,sa-ti traiasca si sa-ti creasca mare printesica!!!! thumbsup.gif Si sa mearga repejor copacel...ca sa ai dupa ce alerga! biggrin.gif


Sar'na
thumbsup.gif
zi-mi te rog (ca intre parinti de fete) la ce sa ma astept ? ninja.gif


krondet draghe....ai pus deshtu' pe un subiect "fascinant" biggrin.gif pentru mine,in existenta mea de mama de printesa....si am mai impartasit eu pe aici din experienta asta a mea....dar impartasesc si cu tine cu mare drag.....tot ce vrei sa sti doar intreaba-ma.... biggrin.gif
Booooooonnnn!!!!!!
Reeditez....cum scria si Arhe,tot ce poate fi bagat in gura si inghitit e de un mare si imens interes.Trebuie ascuns.Daca aveti mileuri si fete de masa....renuntati la ele,se agata de ele,trage de ele cu tot ce e deasupra.Butoanele sunt cele mai fascinante:de telecomanda,de tv,de radion,casetofon si tot ce are butoane.Placere este la umblat la dulapul din bucatarie si de scos de-acolo oalele,cretitile,polonice si alte accesorii d-astea,pe care ulterior le va bate una de alta....Totodata o sa scoata si farfuriile de acolo....aeti grija cu cioburile.Sertarele sunt de asemeni fascinante,ca se inchid si se descid asa interesant....si prind si degetutele,asa ca grija si acolo.Pentru prize cumparati dopuri de prize...e interesant cum poate intra in gaurica aia degetelul sau chiar un creion...Sotia sa urce cat mai sus cosmeticele,rujul miroase frumos si e bun de mancat.De altfel si fardurile si parfumurile...
Nu stiu cum va fi cand va creste micuta voastra copacica de vreo 3-4 anisori,care vor mai fi tendintele in moda si cat de mult vor mai fi printesele Disney in voga,insa pot sa spun asa,ca in orice sezon va predomina culoare roz....veti ajunge si tu si sotia sa face icter sau hepatita instantaneu la aceasta culoare,dupa care o sa va treaca de roz si nu veti mai distinge si alte culori din cauza rozului.Buuun!Asta e una.
Ar mai fi asa ca:daca nu sunt hainuta,ciorapeii,fustita,rochita,bluzita,chiloteii roz.....e musai sa existe macar o floricica,un punctulet,o bulinuta roz p-acolo,oricat de invizibil ar fi.
Sa va pregatiti de fustite si rochite cu cat mai multe volane si alte brizbrizuri-aviz sotiei tale- care se calca cu fierul foarte greu....in sensul ca aici calci si in spate se sifoneaza....Toate hainutele,indiferent ce sunt....trebuie sa aiba desene cu fluturasi,inimioare,capsunele,floricele,fetite,balonase si printesele Disney.Alegerea vestimentatiei din ziua respectiva se face in functie de starea fetitei-adica daca s-a trezit cu fata la cearceaf sau nu,daca e soare sau nor afara...etc- si in functie de garderoba din dotare in fiecare zi va fi cate o printesa:ori Ariel,ori Belle,ori Yasmine..etc...
La accesorii,pregatiti-va cu rabdare pentru tot ce exista nou pe piata in materie de clame,clamute,bilute,clesti de prins parul,margelute,bratarele,ineluse,posetute si altele.Toate ii vor trebui....la care se adauga produsele cosmetice pentru copii,facute in general din chestii naturale:rujulete,farduri de ochi,oje si lacuri de unghiute,parfumuri.
Si cum o vad eu din poza pe don'sorica ta cat e de mandra.....bag seama ca in 3-4 ani o sa incepi sa plangi si tu ca si mine....
Sa vezi cum va fi la cumparat pantofi,cand tu ai vrea sa ii cumperi ceva comod si pe care sa-l poarte si ea incepe si plange cu niste lacrimi imense drept in magazin,ca vrea musai pantofiorii albi de lac si cu toculet....si de ce?ca au trandafirasi roz pe bombeu.....dar cu care se deplaseaza precum Robocop,din cauza ca pantofiori respectivi sunt foate tepeni,nu se indoaie talpa deloc....si cum toti clientii,inclusiv vanzatoarele...se uita la tine cu niste figuri dezaprobatoare si pline de ura,ca si cum ti-ar exprima ca "uite ce parinte nenorocit,cum isi chinuie copilul"....si sa vezi cum or curge transpiratiile siroaie pe fata ta incercand sa faci lobby papucilor comozi si pana la urma,ca sa scapi,cumperi si ce vrei tu si ce vrea printesa....Evident ca in clipa in care ai platit papucii doriti totul e un soare,un lapte si-o miere,iar copilul e in plina zburdalnicie.....insa tu pana la iesire vei avea parte de acele priviri de care ziceam.
Si,sa nu uitam.....daca colegele de gradinita...mai tarziu scoala,vor avea o anume tinuta vestimentara...va trebui sa te conformezi,caci tinuta va tinde sa devina uniforma....cum vine una cu bluza noua,a doua zi toate-s imbracate la fel.
De figuri in cap,crize de personalitate si lacrimi cat casa....nu mai spun si expresia lor favorita este cam asa:"nimeni nu ma iubeste si nu ma intelege pe mine,voi pleca departe,in tara fetitelor....si voi o sa plangeti dupa mine"...si urmeaza o noua repriza de plans isteric.
Sa nu uitam un amanunt important:tata intotdeauna e printul,mama e vrajitoarea cea rea si care nu are voie sa il atinga pe tata,dar-mi-te sa il pupe...de fata cu ea.....au un al nshepelea simt si in momentul in care simte ca vorbiti mai apropiat,in soapta....se si infiinteaza,nu cumva tata s-o pupe pe mama.Iar pe la 5 anisori va veti casatori....adica te va lua de sot,asa e modelul....
Sa nu uit si partea frumoasa a problemei,cand va veni si a zambi la tine ,iti va lua fata in palme si iti a spune dulce :Tati,eu te iubesc tare mult"....vei fi precum piftia si cum vei mai rezista in fata cerintelor ei?!Cand iti va povesti cum a fost la gradinita,vei vedea performantele ei...intelegi tu...
Cam atat pentru azi..... laugh.gif
krondet
QUOTE (AMP @ May 12 2008, 11:58 AM) *
QUOTE (krondet @ May 12 2008, 08:40 AM) *
QUOTE (AMP @ May 12 2008, 08:50 AM) *
krondet,sa-ti traiasca si sa-ti creasca mare printesica!!!! thumbsup.gif Si sa mearga repejor copacel...ca sa ai dupa ce alerga! biggrin.gif


Sar'na
thumbsup.gif
zi-mi te rog (ca intre parinti de fete) la ce sa ma astept ? ninja.gif



Sa nu uitam un amanunt important:tata intotdeauna e printul,mama e vrajitoarea cea rea si care nu are voie sa il atinga pe tata,dar-mi-te sa il pupe...de fata cu ea.....au un al nshepelea simt si in momentul in care simte ca vorbiti mai apropiat,in soapta....se si infiinteaza,nu cumva tata s-o pupe pe mama.Iar pe la 5 anisori va veti casatori....adica te va lua de sot,asa e modelul....
Sa nu uit si partea frumoasa a problemei,cand va veni si a zambi la tine ,iti va lua fata in palme si iti a spune dulce :Tati,eu te iubesc tare mult"....vei fi precum piftia si cum vei mai rezista in fata cerintelor ei?!Cand iti va povesti cum a fost la gradinita,vei vedea performantele ei...intelegi tu...
Cam atat pentru azi..... laugh.gif


whistling.gif deja, seara imi spune consoarta ca se uita fata la usa cand stie ca vine ora sa ajung eu acasa
si ma intampina cu rasete si chiote
cat despre roz...majoritatea hainelor ei sunt orientate spre albastru (o iubire alb-albastra) whistling.gif
AMP
krondet....hai ca mi se adeveresc previziunile.... laugh.gif Cat despre alb-albastru...gusturile nu se discuta,dar se pot schimba biggrin.gif


In alta ordine de idei....ia uitati ce am gasit eu de citit

Despre vaccinuri si vaccinare



Poate aveti vreme si chef sa cititi si va spuneti parerea....mie mi se pare putin cam ciudat...un amestec de real si ireal... huh.gif
krondet
QUOTE (AMP @ May 12 2008, 03:19 PM) *
krondet....hai ca mi se adeveresc previziunile.... laugh.gif Cat despre alb-albastru...gusturile nu se discuta,dar se pot schimba biggrin.gif


In alta ordine de idei....ia uitati ce am gasit eu de citit



Poate aveti vreme si chef sa cititi si va spuneti parerea....mie mi se pare putin cam ciudat...un amestec de real si ireal... huh.gif


cumnata (sora sotiei) este asistenta pediatra la un spital din italia, astfel incat avem un raft bine garnisit cu medicamente.
de curand voia sa ne trimita un vaccin "minune"....antitot. Doctorita pediatra, cand am intrebat-o de utilitate, ne-a privit lung si ne-a dat un raspuns evaziv de genul "pot sa va fac si eu un vaccin cu ser fiziologic,va avea acelasi efect...psihologic asupra dvs." revenim la teoria mai sus discutata - fiecare doctor cu teoria proprie. ..si mai ales, iar este in disputa USA vs Europa

in alta ordine de idei.....Regulile TATALUI
Regula nr. 1: Daca vii cu masina in fata casei si claxonezi ar fi bine sa aduci cu tine ceva...orice. Ca de aici, sigur nu vei pleca cu nimic.
Regula nr. 2: Nu o atingi pe fiica-mea in prezenta mea. Poti sa te uiti fugitiv, atata timp cat nu ti se blocheaza ochii la nimic mai jos de gat. Daca nu-ti poti pastra ochii si mainile departe de trupul fiicei mele ti le voi indeparta.
Regula nr. 3: Imi dau seama ca este considerat "cool" pentru baietii de varsta ta sa-si poarte pantalonii largi incat pica de pe ei. Te rog sa n-o iei ca pe o insulta dar tu si prietenii tai sunteti idioti. Totusi, vreau sa fiu deschis in legatura cu acest subiect, asa ca-ti propun un compromis: poti veni in fata usii cu lenjeria intima la vedere si cu pantalonii avnad 10 numere mai mari, nu voi obiecta. Totusi, pentru a ma asigura ca hainele nu cad de pe tine iti voi lega pantalonii cu un cablu electric in jurul taliei.
Regula nr. 4: Sunt sigur ca ai auzit ca in ziua de azi sexul fara protectie, te poate ucide. Lasa-ma sa intru mai in detalii si sa-ti spun ca si sexul cu protectie poate ucide. In cazul de fata daca vine vorba de sex, eu sunt protectia.
Regula nr. 5: Este de inteles ca pentru a ne cunoaste mai bine de obicei se discuta despre sport, politica si alte subiecte ale zile. Te rog sa n-o faci. Singura informatie de care am nevoie de la tine este o indicatie cu privire la ora de intoarcere iar singurul cuvant de care am nevoie este "devreme".
Regula nr. 6: Nu am indoieli ca esti probabil un baiat cunoscut, cu multe alte oportunitati de a iesi cu alte fete. Este OK din partea mea daca este in ordine si cu fiica mea. In alta ordine de idei, odata ce iesi cu mica mea fiica, vei continua sa te intalnesti doar cu ea pana se satura de tine. Daca o faci sa planga, te voi face si eu sa plangi.
Regula nr. 7: Cat timp stai pe hol si o astepti pe fiica mea sa coboare, chiar daca trece mai mult de o ora, sa nu te prind cascand sau facand gesturi nervoase. Daca vrei sa ajungi la timp la film ar trebui sa te lasi de intalniri. Fiica mea are nevoie de timp pentru a se machia, un proces ce poate dura mai mult decat vopsirea unui pod. In loc sa stai acolo degeaba, de ce nu incerci sa faci ceva util, cum ar fi sa-mi schimbi uleiul la masina ?
Regula nr. 8: Urmatoarele locuri nu sunt potrivite pentru fiica mea :
* Locuri unde sunt paturi, canapele sau orice altceva mai moale decat un scaun de lemn
* Locuri unde nu sunt prezenti parinti, politisti sau orice figura autoritara
* Locuri intunecate
* Locuri unde se danseaza, oamenii se simt bine si se tin de mana
* Locuri unde temperatura este destul de ridicata incat s-o faca pe fiica mea sa poarte pantaloni scurti, fuste scurte, tricouri sau orice altceva decat pulover, bluze lungi pe gat si pantaloni
* Filmele cu o puternica tema romantica sau sexuala sunt interzise. Filmele ce prezinta violenta sau unde apare cel putin un ferastrau sunt in ordine.
Regula nr. 9: Iar cand veniti seara acasa, priveste spre casa. Daca aproape toate geamurile sunt luminate, la fereastra cea mai intunecata sunt eu, cu o carabina incarcata.
AMP
teehee.gif teehee.gif teehee.gif krondet....am ras cu pofta....deci,care-va-sa-zica...asa sta treaba...numa' ca tatal care a emis "Tata rules" a uitat cu desavarsire ca si el a fost adolescent,indragostit si ca a facut curte sotiei..... whistling.gif laugh.gif


Treaba cu vacciunurile mie mi s-a parut uratica....copiii mei au facut vaccinurile la care am fost chemati si cu asta basta.Eu nu cred in vaccinurile contra racelilor si asa mai departe....caca maca,apa de ploaie...nici la mine si nici la fiul meu nu a avut efectul scontat....ba eu am mai tras si cu o pneumonie vreo 5 saptamani...
NGZ
Eu nu sunt de meserie, dar am mai citit cateceva despre vaccinuri.
Individul este suspect. Am sesizat doua greseli mari in prezentarea lui:
...- oreionul nu este o boala inofensiva, ba este una severa, in afara de gladele salivare virusul ataca pancreasul si de asemenea favorizeaza aparitia meningitei;
...- si in Europa populatia se vaccineaza impotriva poliomielitei, asa ca, la fel ca si in SUA, scaderea incidentei acestei boli s-a datorat vaccinarii.

In ceea ce priveste vaccinul antigripal, eu n-as spune ca este o porcarie. El te apara impotriva racelilor provocate de anumiti virusi. In fiecare an, un nu stiu care institut stabileste cateva tulpini de virusi care sunt considerate a fii cele mai periculoase, iar vaccinul este "construit" ca o arma impotriva acestora. Nu pot acoperii tot spectrul.
In ceea ce priveste pneumonia, daca aceasta a fost provocata de o bacterie nici nu vad cum te-ar fi putut ajuta vaccinul.

Poate ne da mai multe informatii Arheopterix (daca reuseste sa iasa din noroaiele pe care ni le-a prezentat aici pe forum, dar intr-un alt topic).

Arheopterix
Vaccinurile sunt o treaba buna.
Datorita lor suntem 6 miliarde fata de 1 miliard in a doua jumatate a sec 19.
Orice vaccin poate cauza reactii adverse.
Usoare sau severe.
Stiu cazuri in care de la un vaccin antigripal persoane au ramas cu sechele neurologice medii pana la severe.
Asta nu inseamna ca totisi acel vaccin nu a salvat f multe vieti...
AMP
Nu zic ca nu aveti dreptate cu vaccinurile astea...Zic ca mie mi-e cam teama de ele...si un caz recent este al colegei mele de birou al carei tata a facut un vaccin antigripal si in 6 luni a murit.Medicii pe la care a umblat au spus clar ca vaccinul i-a declansat boala din organism si a fost ceva rapid... unsure.gif
Bun,sa zicem ca omul a fost bolnav ,fara sa stie si poate si varsta a fost un motiv,avea 70 de ani,ani pe care nu ii dadeai la felul in care se mentinea si arata si cat de vioi era.
Alt exemplu ar fi fetita unor prieteni careia i-a fost afectat auzul in urma unui vaccin obligatoriu,mi se pare ca facuse DTP-ul....Ma rog,fiecare am avea exemple de dat,poate.
Ideea este ca nu le resping,pe cele care trebuie facute musai,insa prefer sa nu fac acele vaccinuri care ar putea fi bune si poate m-ar ajuta si care nu sunt obligatorii.
Alex-F1
QUOTE (AMP @ May 12 2008, 06:58 AM) *
e interesant cum poate intra in gaurica aia degetelul sau chiar un creion


Chiar ca e interesant..... confused.gif Nici macar la un nou-nascut nu-i incape degetelul in gaura de la priza.....de ce ne aburesti bre? tongue.gif N-am io chiar atata experienta (feciorul meu are abia 1 an si 9 luni aproape), dar mai completez cu ceva: totul tine de cum/cat ii este explicat copilului de catre parinti ce are si ce n-are voie sa faca....nu stiu mai incolo, dar pana acum noi n-am avut absolut niciun fel de probleme cu astea.....se joaca linistit pe jos cu jucariile lui sau arata daca vrea ceva.....nu trage nimic de pe masa, nu umbla la flori/ghivece/pamant, la prize, dulapuri, sertare....in baie toti detergentii sunt in dulapior sub chiuveta si n-are treaba cu ei......ce sa zic, multam la Cel de sus ca {deocamdata} este un copil ascultator, intelegator si istet.....om vedea mai incolo cum o fi.... whistling.gif ....noi oricum vom face eforturi supraomenesti daca va fi cazul ca sa ramana asa si in continuare.... Aici in poza sta mandru in scaunelul din masina.....cand se face verde la semafor, striga "vedeeeeeee" (verde), apoi "peacaaaaa" (pleaca).....uneori mai zice si "bagaaaaaa"....."taie" (tare)...... laugh.gif ....incepe distractia legarii cuvintelor.... thumbsup.gif Ziua spune c-a dormit "tei oie" (trei ore), iar noaptea "dete oie" (zece ore)... smile.gif
AMP
Alex,sa-ti traiasca comoara cretulina!Pilot de F! sa ajunga..... thumbsup.gif

In alta ordine de idei...nu am avut nici cea mai vaga intentie de abureala...Alexandru si-a bagat un detel in gaurica de la priza,noroc ca nu l-a indesat sa intre pan' la capat,apoi am cumparat capace.Pe la 4 ani a bagat creionul in gaurica de priza...E bine ca baietelul tau este cuminte,poti spune ca sunteti niste parinti norocosi si Doamne-ajuta sa fie asa mereu!
Tot ce am scris mai sus este din experienta cu copiii mei...de aceea mi-am permis sa relatez...Copiii nu sunt la fel,se aseamana prostioarele sau lucrurile bune facute.Tocmai de aceea,dupa ce am patit-o cu primul copil,m-am invatat minte sa nu mai compar copiii mei cu ai altor parinti.E posibil ca facand asa sa gresim fata de copiii nostri.

Si cum se apropie week endul...va doresc tuturor un week end frumos! smile.gif
Alex-F1
Sar'na de urare Ana....asemenea si tie! wink.gif Da, de acord cu ce spui tu, dar cu gaurica de la priza tot nu-s lamurit.....gaura are 4,5 mm.....pana ajunge sa-si bage degetele in priza, copilul trebuie sa aibe minim 10 - 12 luni....iar la varsta aia....hmmm.....cred ca nici degetelul mic nu are 4,5 mm diametru pe toata lungimea lui....poate in varf, la unghie, dar apoi se mai ingroasa!!! Deci dupa mine EXCLUS sa ajunga degetul in priza pana la contacte! Iar cu creionul.....hmmm.....exista creioane asa de subtiri? Si chiar daca ar exista, e lemn, deci nu conduce curentul electric, deci sansele de electrocutare sunt ZERO! Doar cu metale te electrocutezi....nici macar cu o surubelnita bagata-n priza nu te electrocutezi, daca o tii de manerul de plastic.....in schimb daca o tii de partea metalica, atunci DA, E NASOL.... ninja.gif Deci nu va speriati si pt. ce nu e cazul....
Mariustom
Hmmm. Alex, ca părinte ar trebui să fi mai precaut și atent chiar și la ce nu crezi că e posibil să se-ntâmple, nu numai la ce te aștepți.
Din păcate, numărul părinților chiar și mai vigilenți, atenți și ... precauți, dar care au suferit o nenorocire (prin pierderea copilului sau, în caz fericit accidentarea lui) este în continuă creștere.
Ca părinte NICIODATĂ nu trebuie să crezi că ceva, indiferent ce, nu se poate întâmpla. Crede-mă, dacă vrei.
Oricum, îți dorim să nu se întâmple, să fim doar noi (ca părinți) mai speriați de ce se poate întâmpla și implicit atenți, decât să fim liniștiți, calmi, și ... pinch.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.