Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre copii.....
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
adrianr
Acum o saptamana l-am auzit pe fiu-miu de 2 ani si 7 luni chemandu-ma incantat din dormitor .. "tati, ute mecu'". am crezut initial ca mi-a intrat un melc prin casa... cand colo, pe perete, pe o suprafata de 1 mp se lafaia o pictura realizata cu un marker rosu furat pe nevazute din biroul meu... Asa ca i-am spus "bravo tati ca desenezi" si i-am luat o tabla neagra si creta. Acum piciul imi arata in fiecare seara cand ajung acasa realizarile lui pe tabla "ute aionul (adica avionul), ute masina, ute casa, etc". Pictura am lasat-o. Este doar prima expresie a geniului artistic a mititelului meu.
RUE
creta face praf.. e nasol de acum sa ia contact. si in scoli se mai scoate.
daca poti o tabla alba cu marker ce se sterge. sau o tablita de aia chinezeasca cu magnet, nu se scrie pe pereti cu aia.

felicitari!
noi zicem anionu...
adrianr
nu-i mai place markeru (tabla are 2 fete - una pt creta, alta pt marker). Tbla chinezeasca a terminat-o acum 2 luni si nu mai prezinta interes. Acum umbla cu "keta" si deseneaza cu ea, dar doar pe tabla (dupa ce i-am spus de n'shpe ori ca nu e bine sa deseneze pe parchet). Nu am remarcat sa faca cine stie ce praf (doar cand sterg cu buretele uscat).
Alex-F1
QUOTE(AMP @ Dec 14 2007, 04:30 AM) *
Eu una nu ma pot lauda....radarea mea e pe duca probabil....poate si din cauza ca imbatranesc


Eeee.....pai dupa 3 copii ce mai vrei? Probabil chiar si rabdarea mea in locul tau era dusa de mult.....cine stie? Cert e ca noi cei care acuma suntem la inceput de drum, ne simtim f. siguri pe noi, suntem tineri, suntem fresh cum s-ar spune, rabdarea cu copilul are inca cotele maxime, dar totusi nu e o certitudine ca situatia asta va fi vesnic la fel.....cu varsta omu se mai schimba.....asteptam si noi sa vedem ce schimbari ne va aduce imbatranirea.... whistling.gif Una din cheile succesului zic io ca e autocontrolul.....trebuie sa ne pastram calmul....io unu ma consider un om calm, avand in vedere ca am excese de furie o data la 10 ani, ma enervez o data la 5 ani, ma supar (si-mi trece f. repede) o data la 3 ani si mai ridic vocea o data la 2 ani.....in rest....pace si prietenie, vorba ceea.... teehee.gif
Legionaru'
Sa va traiasca fetitele AMP si krondet!
krondet
QUOTE(Legionaru' @ Dec 16 2007, 01:57 AM) *
Sa va traiasca fetitele AMP si krondet!

yes.gif Saru' mana
incepe sa-si manifeste personalitatea, ca un baiat si...a inceput deja educarea parintilor cool.gif
AMP
RUE,nu te bucura....ca nu-i timpul trecut! whistling.gif
adrianr...buna idee!Chestia cu creta...cam face praf,dar daca pustiul avionar e ok...spor la desenat!Ati varuit meku?Sau e tot acolo? teehee.gif
Alex,noroc ca doar doi dintre ei i-am nascut eu,pe cea mare a nascut-o alta mama....si tot norocul meu este ca eu o stiu doar de 5 ani,acuma cea mare are 20 de ani....si mai face si pe babysitter ,cateodata,cu sor-sa a' mai mica....printesa din poza!Asa este cu tineretea....cum spui si tu...orice pas din viata aduce cate o schimbare....ma gandesc acum,fara nici un fel de apropos sau discutie aiurea...ca poate o data cu pasii astia vine si intelepciunea,din experienta de viata,zic eu....poate ca mi s-o fi ramolit mansarda si am ceva lipsa la adunatul neuronilor,insa am constatat ca nu mai reactionez asa panicos cum actionam prima data.Tin minte ca atunci cand Alex sarea de temperatura de 38 de grade....faceam ca in povestea cu drobul de sare,ma puneam pe bocit si vaitat....cu Luana?Neeeeaaah!Are 38 jumate???Ok....curuletul in sus,supozitor adecvat,impachetari pe picioruse,batista uda pe frunte....si o scoatem la capat....Important e sa fiti sanatosi! smile.gif
Legionaru',saru'mana!Multam' asemeni! yes.gif
krondet....si adaug eu: vai de parintii care nu asculta de copii ! biggrin.gif
adrianr
Meku ala nu-l sterg.... doar un artist are tata...
NGZ
AMP, te-a cuprins melancolia ? Relaxeaza-te ! Toti imbatranim si ne pierdem neuronii. Pai tocmai acum cand e in desfasurare povestea cu Zana ! Ce-o sa creada mititica ?

Alex, cred ca asta e secretul: multa, multa rabdare si explicatii.

Pana la urma ce cadouri ati pregatit pentru copii ?
AMP
NGZ....pai mititica nu mai zice nimic,ba mai mult,in fiecare dimineata cand o trezesc(la 7.25) sa mergem la gradi...imi zice s-o ridic in brate la geam ca o vede pe Zana cea Buna....stie ea!... rolleyes.gif
Nah,cu cadourile...am mai scris eu....am mers cu printesa lu' tata in Selgros si i-am zis sa se uite si sa se gandeasca ce-si doreste si si-a ales o papusica baby born(plange,rade,gangureste,ragaie dupa ce-i scoti biberonul din gura....) si un carucior pentru plimbat papusica.Pentru Alex am cumparat un joystick...pentru computer games....in special cu avioane.In plus pijama la fiecare,dulciuri,portocale....cam asta. smile.gif
krondet
un capotel cu gluga (pentru...dupa baie)
o carte cu povesti...pentru cea mica, sa-i citeasca mama-sa biggrin.gif
si, acushica...un bradut voios...pe care sa-l impodobeasca tot mama-sa cool.gif

Intrebare - e mai usor sa cumperi caou pentru o fata, sau pentru un baiat?
adrianr
pentru piciul meu e usor... trebuie sa fie ori tutu ori avonul ori tenul. nu conteaza de care este, poate fi si din plastic si sa coste 5 lei, sa aiba roti este important...
AMP
krondet,si tata ce face?Framanta si coace cozonacii? laugh.gif
adrianr...roti care pot fi demondate????? biggrin.gif

Parerea mea de parinte cu baiat si fata:mult mai usor poti alege un cadou unei fete,ai de unde alege....pentru fi-miu mereu is in dilema....asa ca ori merg cu el si isi alege,ori ii dau bani sa-si cumpere.
adrianr
bineinteles, toate rotile in final se demonteaza (fie ca sunt din fabricatie asa, fie ca nu). oricum, baiatul a invatat sa nu bage lucruri de astea guritza, asa ca nu-mi fac griji
AMP
adrianr,asa e!Luana acum e la faza dezbrac papusile pan' la piele... rolleyes.gif

No,azi vine iara Mosu"(mamaaaaaa.....da cati mosi are Mosu'?) la servici.
Aseara am luat-o de la gradi si ne-am intors putin la birou si la intrare pe poarta institutiei surpriza.Reactia Luanei:

"uuuaaaaauuuuuu,mamiiiiii....ce de luminite aveti aici...si trei braduti?Pai de ce asa multi?La care vine mosu'?la ala cu rosie" - asa zice ea la rosu."Eu vreau sa vine acum....nuuuuuuu....pana maine e departe...da' la toate brazile ati puneat luminite?ahaaaaaaa....ca sa le vede mosu' mai repede....m-am prins io.....auzi mami?!Da' daca vine si aici,acasa mai vine mosu'?" biggrin.gif

Sa aveti spor la treburi si cumparaturi!
ion95129
CITAT(AMP @ Dec 20 2007, 11:50 AM) *
adrianr,asa e!Luana acum e la faza dezbrac papusile pan' la piele... rolleyes.gif

No,azi vine iara Mosu"(mamaaaaaa.....da cati mosi are Mosu'?) la servici.
Aseara am luat-o de la gradi si ne-am intors putin la birou si la intrare pe poarta institutiei surpriza.Reactia Luanei:

"uuuaaaaauuuuuu,mamiiiiii....ce de luminite aveti aici...si trei braduti?Pai de ce asa multi?La care vine mosu'?la ala cu rosie" - asa zice ea la rosu."Eu vreau sa vine acum....nuuuuuuu....pana maine e departe...da' la toate brazile ati puneat luminite?ahaaaaaaa....ca sa le vede mosu' mai repede....m-am prins io.....auzi mami?!Da' daca vine si aici,acasa mai vine mosu'?" biggrin.gif

Sa aveti spor la treburi si cumparaturi!


Eeeeeeeehhhhhhhh, ce bine de voi..........
Noi ne luptam cu ..laptopu`pentru baiat, telefon nou pentru fata, Gipies pentru tata (adeca eo) si cizme din piele + haina noua pentru mami (adeca ia).......
Trecut-a faza cu masinute,papusele,pufarine...........Dar e bine asa. Noi sa fim sanatosi.... :-)
(de remarcat ,gresalele ieste intentionate)
NGZ
Ioane, i-ai consumat tot bugetul lui Mos Craciun !
ion95129
CITAT(NGZ @ Dec 20 2007, 07:32 PM) *
Ioane, i-ai consumat tot bugetul lui Mos Craciun !


Chiar asa. Norocul meu e ca avem la serviciu un "joc tziganesc" , cred ca stiti ce-i ala si sortii au hotarat ca eu sa iau banii de sarbatori. E bine asa dar.....cine plateste pana in iunie? Aaaaaaaa? confused.gif Oricum e bine. Noi sa fim sanatosi .
V-am pupat...pe portofel whistling.gif
Alex-F1
Deci pana si Moshu "se imprumuta"....se pare ca si viata lui devine tot mai grea in fiecare an biggrin.gif Eeee, ca si cand n-ar fi fost de ajuns cele ale sarbatorilor, io azi sarbatorii si ziua nevestei, cu urarile si....cadourile de rigoare....am scapat si de data asta, acuma ma pot concentra mai bine pe ce urmeaza....si pt. omuletul nostru Moshul a scos ceva "maruntris" din buzunare whistling.gif ..... pana acuma am pregatit asa: o masinuta demontabila (21 ron), una cu baterii (30 ron), 2 perechi de incaltaminte din piele pt. iarna (180 ron), o caciulita de iarna (20 ron), o jucarie ciudata care arunca niste bile in sus (160 ron), 10 figurine cu personaje din desene animate, care se aplica pe peretii camerei (22 ron), o carte cu animale si butoane care fac ca animalale (32 ron) si un Mosh care canta si danseaza (45 ron)....n-am coraj sa fac totalul!!! blink.gif Ar mai fi de cautat in sac, daca n-o fi cu suparare si daca o fi timp, inca ceva hainute si ceva jucarii noi pt. baie.... whistling.gif Maine purcedem cu impodobirea bradului....speram ca va rezista eroic in picioare si ca nu va trebui sa-l adunam zilnic de pe jos.... confused.gif Va urma...
Arheopterix
Acum cateva zile,am fost la un Mos....

Eric ne-a facut iar de ras.
Cum a aparut Mosul,a inceput sa ii traga sacul si sa incerce sa plece cu el.
Lumea se uita la parinti bineinteles.


Hmmm
Nu reusesc sa postez poza chiar de la eveniment....
AMP
Pan' la urma Mosu' a venit,am avut parte de o seventa de viata de neuitat,din parte gorobetilor,evident,care in 25 dimineata,cand au "accesat" bradul din dotarea fameliei....am zis ca si raman far' de aer...pur si simplu s-a auzit cum creste iarba timp de 30 de secunde,apoi au inceput a urla,la propriu si a rupe hartiile de pe cadouri(si cat injurasem in seara de Ajun,ca era hartie d-aia lucioasa si fugea in toate directiile...habar nu aveti ce ne-a iesit pe gura pana am reusit sa impachetam perfect cadourile) si cum bucuria de pe fetele lor si fericirea din ochisori ne-au emotionat asa tare,ca...asta este!...ne-au dat lacrimile...Pozat,filmat...tot tacamul,evident...Fiecare a primit exact ce si-a dorit si Mosul de anul asta a fost un total succes.Anul trecut a fost un fiasco,asa ca ne-a insusit autocritica si am intrebat intai ce vrea fiecare si apoi am cumparat....se pare ca surprizele nu sunt mereu bune.
Ei....Ion,vorba lui NGZ...ai cam facut gaurica la bugetul Mosului...Jocul ala CAR tziganesc l-am jucat si eu...in general optam sa iau banii ultima,era cel mai bine.
Alex...si la voi a fost mos imbelsugat...cum au reactionat copiii?
Arheopterix....asa sunt baietii....bine ca nu l-a tras pe Mosu de barba sau mustata...Ce baiat frumusel!Sa fie sanatos!Ei?a fost multumit de ce a adus Mosu?

Oameni buni,va doresc tuturor sa aveti un An Nou imbelsugat,cu realizari cat mai multe si succese depline,sa fie cu sanatate,bucurie si fericire si tot ce v-ati dorit sa devina realitate!
LA MULTI ANI!
Arheopterix
Anul asta ca si cel anterior,am decis sa nu ii dea Mosul toate cadourile de odata.
Am constatat ca nu se bucura de ele cand vim multe de odata.
Asa ca in ajunul craciunului primeste mai multe,apoi in fiecare zi pana la anul nou ,mai gaseste cate ceva sub brad.
Alex-F1
QUOTE(AMP @ Dec 27 2007, 06:28 AM) *
Alex...si la voi a fost mos imbelsugat...cum au reactionat copiii?


Care copii bre, ca e doar unu singur???!!! whistling.gif Sau era la misto intrebarea? ninja.gif Eh, inca e mic, 1 an si 4 luni, dar a stat marti dimineata si s-a uitat la pachete, apoi a inceput sa le manevreze, cu ajutorul de rigoare, bineinteles! S-a jucat cu fiecare vreo 15 minute, asa ca in vreo 2 ore s-au "fumat" toate, apoi am plecat cu colinda.... smile.gif
AMP
Arheopterix,faina ideea ta,cu cadourile pana se termina anu'...Alexu' meu,de cand i-a adus Mosu' joystickul,n-a mai iesit din casa...e zi lumina la computer,ba joaca fotbal,ba piloteaza avioane,ba e pe formula 1...nebunie,ce mai?Ii ies ochii din cap ca la melc si tot nu se lasa...tre' sa urlu la el,ca altfel n-am sanse sa ma auda...Mai haios este ca atunci cand piloteaza avionul se inclina si el in scaun dupa cum se duce imaginea pe ecran,asa ca alaltaieri,parca,s-a adunat de sub birou cand a intrat in vrie cu supersonicul.... teehee.gif
Alex,scuze!Din neatentie(sau din experienta personala????)am postat "copiii"....uitand de mititelul tau...Luana deja si-a "marcat" papusa baby born,i-a tatuat cu pixul niste semne pe frunte...noroc ca au iesit cu dizolvant de oja...Al tau inca nu le-a demontat,ca eu ma ingrozesc la gandul ca in curand bebele papusa va intra in operatie,tre' vazut ce are inauntru de plange,rade si scoate toate sunetele alea.... teehee.gif ???

Hai ca mai e putin si mai imbatranim cu un an,ce ziceti d-asta? confused.gif

May,ce ma enerveaza astia cu capra care vin printre blocuri,atata galagie fac,nu le prea arunca oamenii bani,dar ei se incapataneaza dom'le...fenomenal!
Arheopterix
Adineauri m-am intors di Herastrau cu copilul.
La piata De Gaulle cersea o fetita inghetata.Afara erau -4C.
Nu obisnuiesc sa dau bani la copiii care cersec ptr ca stiu ca nu ajung a ei.
I-am dat o banana.
Cea ce ma facut sa sa sa i-mi dau seama de ce tara de 2 bani e romania,e faptul ca la 30 de m era o masina de politie.
Aia dinauntru stateau la caldura in timp ce un copil minor era exploatat afara.

Vara trecuta ,in parcarea de la Billa Floreasca,la o temp de 38C la umbra,o minora cersea cu un nou nascut in brate.
In fata mea o masina de ploitie cu vreo 4 impotenti,platiti din banii nostrii sa huzureasca.
Nici nu s-au uitat spre acea fata.

Intr-o tara de normala, erau luate ,identificati parintii si copii luati in protectia statului.
Intr-o tara normala,acei politisti erau dati afara din slujba,cum trebuia sa fie dati si astia de azi.
Dar ce conteaza ca unii copii sunt abuzati? Infometati?
Burta politistilor sa plezneasca!
Alex-F1
Mmmda....faza cu copiii care cersesc e trista si adevarata, dar parerea mea e ca acei politisti ignora treburile astea fiindca sunt deja satui de cate au vazut la viata lor, fiindca poate se gandesc: "c-o floare nu se face primavara" si fiindca probabil nu sunt "motivati" suficient sa faca astfel de gesturi.....iar daca erau de la rutiera, nici nu stiu daca intra in atributiile lor de serviciu treaba cu cersetorii.... Nici io la job nu fac nimic in plus fata de cele scrise in fisa postului (ca doar nu-s cazut in cap), dimpotriva, daca se poate in minus, oricand cu placere..... whistling.gif Ca mi-am amintit acuma de-o maxima tare (subaltern catre sef): "I work for money! If you want loiality, get a dog!" ninja.gif
RUE
ONG urile si alte fundatii, asistenta sociala fac uneori o munca sub ce ar trebui, asta se vede prin ce spune arheopterix.
recunosc ca nu dau bani la cersetori, la acestia de pe strada, tipic orasenesc.
parintii mei au fost profesori si nu puteau sa si faca treaba daca elevul venea deescaltat, daca nu avea cu ce sa scrie.
tatal meu mai ducea la anumiti copii ghete in stare mai buna, mai cumpara un caiet sau alte chestii de scoala.
acestea se intamplau tarziu dupa revolutie, cand balanta veniturilor in provincie a scazut, familiile cu multi copii, parinti fosti mineri au cooperatori au ajuns jos.
ce sa zic de familiile de la oras, adica orasele alea foste minere..... spania si italia....
cand eram elev, pana in 94 sa zic, aveam dotarile de elev sub ce aveau copii de mineri sau chiar tractoristi, uneori chiar imi pareau nefolositoare unele truse cand totul putea fi facut cu un echer mai complex ce continea si raportor.
AMP
In primul rand LA MULTI ANI! si un 2008 cu multe impliniri si realizari!

Lasand la o parte dezamagirea lui Arheopterix vis-a-vis de ce tara de kkt este cea in care locuim,d.p.d.v. al starii sociale,politice,finaciare.....ia spuneti voi la mandea cum ati petrecut de Craciun si la cumpana dintre ani....
La noi a fost excelent....si colo si colo....

Pai sa aveti un inceput de an ci dreptul in toate directiile! thumbsup.gif
guerilla
QUOTE(Arheopterix @ Dec 28 2007, 10:11 PM) *
Adineauri m-am intors di Herastrau cu copilul.
La piata De Gaulle cersea o fetita inghetata.Afara erau -4C.
Nu obisnuiesc sa dau bani la copiii care cersec ptr ca stiu ca nu ajung a ei.
I-am dat o banana.
Cea ce ma facut sa sa sa i-mi dau seama de ce tara de 2 bani e romania,e faptul ca la 30 de m era o masina de politie.
Aia dinauntru stateau la caldura in timp ce un copil minor era exploatat afara.

Vara trecuta ,in parcarea de la Billa Floreasca,la o temp de 38C la umbra,o minora cersea cu un nou nascut in brate.
In fata mea o masina de ploitie cu vreo 4 impotenti,platiti din banii nostrii sa huzureasca.
Nici nu s-au uitat spre acea fata.

Intr-o tara de normala, erau luate ,identificati parintii si copii luati in protectia statului.
Intr-o tara normala,acei politisti erau dati afara din slujba,cum trebuia sa fie dati si astia de azi.
Dar ce conteaza ca unii copii sunt abuzati? Infometati?
Burta politistilor sa plezneasca!

daca imi permiti, as mai adauga.. intr-o tara normala cineva le-ar fi cerut acelor politisti sa se identifice, le-ar fi notat numele si numarul isignei si le-ar fi atras atentia asupra situatiei in care se afla. daca nu ar fi reactionat le-ar fi facut reclamatie la numarul de telefon special pus la dispozitie de catre MAI. dar asta intr-o tara normala!.
cu scuzele de rigoare...
Arheopterix
Guerilla,
Parca ai traii in alta tara....
Cand locuiam in Domenii,si treceam zilnic pa langa manastirea Casin,cersea vara -iarna o pustoaica cu bustul gol.
De ZECI de ori am sunat politia (sectia 2 e la 2 pasi) sa o ia cineva.
O rezultate.ANI DE ZILE a cersit acolo zgribulita sau arsa de soare.

Acum ca stau in Pipera,trec in fiecare seara pe sos. Fabrica de glucoza.
Acolo cei de la o firma de curierat blocheaza soseau in fiecare zi.
Alinieaza dubele pe o sosea intunecata ,pe ambele sensuri ,si le mai pun si avariile....Sute de lumini galbene care clipocesc.
Cine a trecut pe acolo stie despre ce vorbesc.
Practic se creaza un culoar de sute de m pe care se poate circula numai in un singur sens.

M-am ambitionat si am sunat timp de 2 sapt zilnic la brigada de politie rutiera,care raspundea cu promptitudine si promitea solemn ca trimite imediat un echipaj sa rezolve situatia.
Te sfatuiesc sa faci o plimbare intr-o seara sa vezi cat de bine s-a rezolvat.

Totusi ma bucur ca mai sunt unii care spera.
Si eu mai sper,dar din pacate din ce in ce mai rar.
Legionaru'
Ce bine e sa ai fetita! smile.gif

drabisan
QUOTE(Legionaru' @ Jan 5 2008, 01:06 AM) *
Ce bine e sa ai fetita! smile.gif



Bre, parca incepe sa semene mai mult cu maica-sa...S-a cam terminat cu perioada in care stiam cine e taica-su! La fatza ma refer! Strict!
_Constantin_
Bai baiatule ... ai o minune de copil, sa-ti traiasca.
S O R I N
CITAT(drabisan @ Jan 6 2008, 05:16 PM) *
CITAT(Legionaru' @ Jan 5 2008, 01:06 AM) *
Ce bine e sa ai fetita! smile.gif



Bre, parca incepe sa semene mai mult cu maica-sa...S-a cam terminat cu perioada in care stiam cine e taica-su! La fatza ma refer! Strict!



Nu i mai zice ca innebuneste. Toata lumea spune ca seamana cu el si ce fericit e....

Da acu pe bune eu zic ca seamana mai mult cu Iulia ..... laugh.gif
vio
chiar daca o sa semene cu maicasa , daca are spiritul (shpritzul si sprintul ) lu' Tata Legionaru e bine biggrin.gif beer.gif sa ti traiasca smile.gif


AMP
Legionaru',sa-ti traiasca sanatoasa frumusetea de printesa! thumbsup.gif
A K U
QUOTE(vio @ Jan 7 2008, 04:27 AM) *
chiar daca o sa semene cu maicasa , daca are spritul lu' Tata Legionaru e bine biggrin.gif beer.gif sa ti traiasca smile.gif


Ce sa aiba?? laugh.gif
Legionaru'
"Spiritul" a vrut sa spuna. thumbsup.gif
A K U
Mersi, Legionare, nu-mi dadusem seama rolleyes.gif
AMP
Ce mai fac copilasii vostri?

Ai mei au inceput care gradinita,care scoala.....dezamagire marer ca s-a terminat vacanta....am luat-o de coada iara.

Mandra mea deja face lista pentru iepurasul de Paste....vrea un design studio,a vazut ea pe Minimax.Ma gandesc si ma intreb oare cat o costa???

Sanatate maxima tuturor!
adrianr
Cam tarzior, dar sa va povestesc si eu un pic cu am petrecut picuiul meu sarbatorile.
In primul rand, Mos craciun (in varianta originala mos ciuciun), a venit de 3 ori:
- la birou la sotia mea... nu prea stiu cum a fost, dar am vazut poze,
- la mine la birou, unde piciulica a fost sufletul petrecerii... toate lap-topurile si birourile erau ale lui. in trei minute si-a facut vre-o 4 prieteni si impreuna cu ei a tras un iures prin toata firma.
- acasa, dupa ce a facut curatenie cu mami si tati (adicatelea a dat la mop si aspirator), mos ciuciun (adica eu), a minit (a venit) pe cosul casei (.. m-am echipat in pod, ca sa fac lucrurile mai veritice). mos ciuciun l-a rugat sa spuna poezia, iar micutzul a raspuns :"pojia", iar toata lumea a fost, bineinteles, foarte multumita.
In concluzie, piciul s-a ales cu "jucaii si boboane" la care a ros vre-o saptamana, iar acum inca doarme cu o papusa a celui mai bun prieten al lui - mos ciuciun si inca mai povesteste la toata lumea cu a venit mosul de shus (din pod adica)
Bucuria lui ne-a facut sa simtim ca au fost cele mai placute sarbatori de iarna de pana acum.
AMP
adrianr,foarte frumos ati petrecut....si tare inspirat a fost Mos Ciuciu ala sa coboare din podul casei(eeeiiiii?vezi ce bine ca aveti pod?)Pe mine m-a emotionat povestirea ta....Sa iti creasca mare si sanatos flacaul! thumbsup.gif

PS.Am si eu o intrebare:dar cat a stat Mosu in casa,tu-tata- unde erai plecat?! whistling.gif
adrianr
QUOTE(AMP @ Jan 10 2008, 06:25 AM) *
adrianr,foarte frumos ati petrecut....si tare inspirat a fost Mos Ciuciu ala sa coboare din podul casei(eeeiiiii?vezi ce bine ca aveti pod?)Pe mine m-a emotionat povestirea ta....Sa iti creasca mare si sanatos flacaul! thumbsup.gif

PS.Am si eu o intrebare:dar cat a stat Mosu in casa,tu-tata- unde erai plecat?! whistling.gif


Multam pentru urari.
Pai eu eram la butoiul cu vin, in garaj, sa aduc ceva de gustarit pe masa... Chiar a fost un pic suparat pustiulica ca nu i-am dat un paharel moshului....
AMP
teehee.gif teehee.gif teehee.gif Haioasa treaba,adrinar!La anu' nu cred sa-ti mai iasa pasentza asta! whistling.gif
adrianr
gasesc eu ceva...
Arheopterix
Eric descopera ca nu e indicat sa intri in zapada cu tractiune pe o singura roata.
Arheopterix
A reusit sa o scoata singur.
adrianr
sambata m-am apucat sa mai fac cate ceva prin casa. unul din lucrurile care trebuiau realizate era sa prind un tablou in una dintre camere. fiind rigips, m-am inarmat cu o surubelnita pentru a da gaura si cu inca una pentru prinderea surubului. pe cand ma deplasam spre locul faptei, l-am auzit pe pici in spatele meu: si eu si eu, asa ca i-am dat una dintre surubelnite, zicandu-i: uite, ajuta-l pe tati si tine surubelnita asta.
pe cand trebaluiam, vre-o zece secunde mi-am luat privirea de la el, iar piciul meu a inceput cu: e bine!, hei tati, e bine!.. da tata - zic eu si ma uit spre el.... piciul daduse si el o gaura de toata frumusetea in mijlocul peretelui. deja ii spusesem ca e bine, ce sa fac, l-am felicitat si i-am explicat ca de acum incolo nu se mai dau gauri in pereti. raspunsul?
"bine tati, ata e bine?"
"da puiule"
asa ca sambata urmatoare ma apuc de chituit. sper sa nu chituiasca si el vreo usa sau dvd-ul fara ca eu sa-l vad....
Arheopterix
Si poze de la eveniment nu ai facut?
adrianr
QUOTE(Arheopterix @ Jan 15 2008, 02:49 AM) *
Si poze de la eveniment nu ai facut?


nope, aveam mainile ocupate cu alte chestii (surubelnite, suruburi, cuie, ciocan, etc)..... in schimb am facut poze cu omul de zapada facut impreuna cu piciul in curte, si o sa le postez maine...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.