Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre copii.....
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
AMP
AKU,fara a vrea sa ii supar pe ceilalti,ma vad nevoita sa-ti dau dreptate.
Si Luana vrea o groaza...vede la tv si aude multe la colegii ei....si cere.Chestia cu inchisul gradinitei e omniprezenta si la noi....ba mai mult ,a auzit un nenea vecinul cand glumea cu Alex,fratele ei,sa-si cumpere slanina si sa unga cu ea scoala,ca s-o mance cainii si ne-a intrebat daca cu slanina se poate unge si gradinita.
Aseara ii spunea tatalui ei ca isi doreste,citez:"un calcalator cu rosie,unul cu roza si un gioistic cu rosie si altul cu roza".Taica-su i-a spus ca nu exista decat calculator rosu,dar joystckurile sunt toate negre.Concluzia:"Nah,bine atunci,imi cumperi doar calcalatorul cu rosie si un gioistic cu neagra,ca o sa-l colorez io cu roza,bun asa tata?!". biggrin.gif
Alex-F1
Eheee.... Ana, "LA MULTI ANI" si din partea mea pt. fecior, sa creasca mare si sanatos, iar voi sa fiti mandri de el!!! thumbsup.gif Prea tari fazele cu surpriza de ziua lui Alex si cu "gioistic cu rosie si roza" laugh.gif Noi am fost intr-o mini-vacanta de 4 zile la munte.....cu omuletul bineinteles.....a fost incantat de zapada, vreme super, senin, soare, temperaturi pozitive (ziua), dat pe partie la greu, mancat si dormit bine, dar problematic la imbracat cu o gramada de tzoale....n-avea rabdare...deh, e mic inca, dar am scos-o noi cumva la capat.....cand a inceput sa se obisnuiasca, s-a terminat vacanta! Pun si 2 poze asa de impresie.... biggrin.gif

Succes maxim si lui Eric in tratamentul cu picaturile thumbsup.gif Volanul ala cu pedale va fi ispita curata chiar si pt. tata, believe me.....cu asa un volan am jucat vreo 8 ani Formula 1 la modul cel mai expert posibil (offline pe internet, campionate mondiale, un titlu de World Champion in buzunar, medalie primita acasa....deh...poveste lunga), acum m-am retras si volanul (cam vechi si dejghinat ce-i drept) se odihneste in cutie si isi asteapta {eventual} urmatorul pilot.... drive.gif
AMP
Alex,ai un pustan simpatic foc!Se vede clar din poze ca i-a placut la nebunie pe zapada! thumbsup.gif
Multumesc de uratura pentru Alexandru....Luana e omul surprizelor...ce sa facem???!!Sambata iara s-a capatat mandra:fatza de masa cu printese,sarafan si bluzita ambele roz pinch.gif ,perna cu fatza cu printesele Disney,tot roz si pe ta-su l-a imbrobodit cu un ghiozdanel cu carioci si creioane colorate....stie sa-si poarte interesul,la greu. rolleyes.gif
Ce ma fac cu Alex???Am fost la Mall,la Sprider....sa luam panataloni la moda,deh!...si am constatat ca e la granita dintre copil si barbat,numerele de la raionul copii sunt mici si cele de la raionul barbati sunt mari.Am sapat printre articole si abia am gasit un numar,cel mai mare,la copii,ii vin bine pantalonii,dar nu cred ca il apuca luna Iunie cu ei...Greu... confused.gif
AMP




Alex,Luana si eu, de ziua lui Alex. thumbsup.gif
AMP
Revin sa va urez week end super fain si sa va mentionez,daca aveti posibilitatea si de unde sa procurati,sa faceti rost copilasilor vostri si sa le puneti filmuletele cu insecte ,seria de seriale numite "Minuscule".Sunt super faine si interesante,iar pentru copilasi o adevarata delectare,credeti-ma! thumbsup.gif

NGZ
Frumosi copiii ! Sa fiti sanatosi !
Super tare bratara Luanei !
Arheopterix
O formula ptr cei cu copii mici.

Inaltimea=80+5x varsta
Greutatea=9+2xvarsta
Alex-F1
"Formula" e putin cam mult spus....e orientativa treaba.....Andreas are la fix 1 an si jumatate 13,3 kg si 86,5 cm (indesat ca un sac de cartofi).....iar dupa "formula" de mai sus ar trebui sa aiba 12 kg si 87,5 cm....pe-aproape oricum..... thumbsup.gif Sa-l pun la cura de slabire si sa-l dau sa joace baschet? laugh.gif (Claudiu sper ca stii de gluma wink.gif )
Arheopterix
Bineinteles ca eorientativa.
Nici la noi nu corespunde 100%.
La 4 ani si 4 luni avem 108 cm si 19 kg. In loc de 102/17.5
Daca diferentele sunt mari trebuie verificati piticii.
Adica vreo 5 cm si 3-4 kg.
Alex-F1
Hehe....zi mare azi....ne-am uitat cu Andreas la niste poze cu el de cand era bebe mic (1-4 luni) si a vazut poze in care mai avea suzeta in gura, iar noi ii explicam ca suzeta aia e doar pt. bebe mici, iar el acum e mare, nu mai e bebe.....s-a dat jos din brate de la mine, si-a gasit suzeta si a aruncat-o la gunoi!!! ohmy.gif La somnul de dupa masa a adormit fara....a cerut-o, dar i-am amintit ca a aruncat-o chiar el la gunoi si i-a trecut....acuma sa vedem cum o fi diseara si in urmatoarele zile... ninja.gif Oricum mai avem vreo 3 suzete prin casa, dar el nu stie! whistling.gif Poate, poate scapam de ea.... teehee.gif
Arheopterix
E posibil sa aveti zile grele,dar rezistati si nu cedati.Mai tarziu o sa fie mult mai greu.
AMP
QUOTE(Alex-F1 @ Mar 2 2008, 04:32 PM) *
Hehe....zi mare azi....ne-am uitat cu Andreas la niste poze cu el de cand era bebe mic (1-4 luni) si a vazut poze in care mai avea suzeta in gura, iar noi ii explicam ca suzeta aia e doar pt. bebe mici, iar el acum e mare, nu mai e bebe.....s-a dat jos din brate de la mine, si-a gasit suzeta si a aruncat-o la gunoi!!! ohmy.gif La somnul de dupa masa a adormit fara....a cerut-o, dar i-am amintit ca a aruncat-o chiar el la gunoi si i-a trecut....acuma sa vedem cum o fi diseara si in urmatoarele zile... ninja.gif Oricum mai avem vreo 3 suzete prin casa, dar el nu stie! whistling.gif Poate, poate scapam de ea.... teehee.gif



Alex,felicitari maxime si multe....ai flacaias...incepeti sa va intelegeti!Bravo! S-o tineti tot asa... thumbsup.gif

NGZ,multumesc....avea doua bratari,una pe o mana si pe cealalta alta,aproximativ la fel.... rolleyes.gif
AMP
Pentru maine... LA MULTI ANI! mamicilor si domnisoarelor lor!Sa aveti o zi de primavara minunata,cu multe bucurii,distractie cat cuprinde,sa fiti iubite la maxim si sa primiti cadouri cat mai multe si mai deosebite. thumbsup.gif
Oana
http://www.engadget.com/2008/02/29/worst-p...he-got-an-xbox/
daca nu e locul cel mai potrivit, va rog sa mutati postul...ptr ca e mai mult despre niste parinti imbecili...
Jonathan isi dorea un xbox...exact in ziua de craciun, cand a crezut ca visul i s-a indeplinit, parintii i-au facut o gluma proasta...i-au bagat hainele cumparate pentru craciun intr-o cutie de xbox, pentru ca el sa creada ca a primit mult dorita jucarie... si i-au mai filmat si reactia, pe care apoi au urcat-o pe youtube... in doar cateva secunde, copilul trece de la extaz la agonie... fiti atenti ce amuzant li se pare parintilor si ce soc are copilul...din fericire, Jonathan a primit si cadoul iubit, dar nu de la parintii sai...
Arheopterix
Niste idioti!
Mai bine il bateau.
Alex-F1
Bietul copil... sad.gif Intr-un final si-au dat seama si idiotii de parinti ca au cam sarit calul cu gluma lor proasta..... Ma-sa aia grasa care radea ca o proasta ar trebui sa-si doreasca si ea un epilator ultimul racnet, iar in cutie sa gaseasca un prezervativ folosit.... verymad.gif Si tata-su la fel, sa primeasca cheile de la un Buick ultimul model, iar in garaj sa gaseasca un rebut de la schrot... thumbsup.gif
AMP
Ce parinti cruzi,ce minti meschine sa se joace asa cu sufletul copilului....ingrozitor! verymad.gif
Alex-F1
Deci a trecut o saptamana de la demararea actiunii "NU suzetei" si treaba a fost un succes deplin!!! thumbsup.gif In primele 3-4 zile o mai cerea la culcare, dar veneau instant raspunsurile gen "pai nu mai e" sau "pai nu ai aruncat-o tu la gunoi?", dupa care se intorcea linistit pe-o parte si incerca sa adoarma!!! Apoi in ultimele zile nici n-a mai cerut-o, n-am mai auzit de la dansul cuvantul "dida" si totul e acum de domeniul trecutului!!! Cred ca am avut noroc si-am scapat ieftin, dar mai cred si ca avem un copil bun ("reusit" cum spun altii) wub.gif Acuma asa parca-mi pare rau si mi-e dor sa-l mai aud inainte de culcare cum cerea "diiiida" (cu un "i" mai prelungit) sad.gif Dar ma consolez cu gandul ca mai tarziu poate ar fi fost mai greu.... rolleyes.gif
Arheopterix
La noi e o "obsesie" noua;
Manacam numai cu bete chinezesti.
AMP
Alex,felicitari micutului tau thumbsup.gif si...banuiesc eu,ai filmat sau pozat tu,sper....toate momentele didei pe undeva cumva....
Arheopterix...si cat si ce a reusit Eric sa pape cu betisoarele alea? rolleyes.gif
Arheopterix
Mananca de toate.Inclusiv paine.
Mai mult le infige,dar se descurca destul de bine.Nu le foloseste chiar in mod "traditional".
krondet
mda...masa care incepe la pranz si se termina seara ninja.gif
ce se vede este SFIDAREA mamei si a alimentelor...mancarea vine catre lingurita geek.gif
AMP
Arheopterix,se vede treaba ca Eric se obisnuieste singurel de mic cu mijloacele de distibuire a mancarii catre gura...io una as muri de foame sa fiu obligata sa manc cu bete d-alea... teehee.gif
krondet,sa va traisca sanatoasa papusica frumoasa!Asta cu mancarea catre lingurita este doar una din multele faze din etapele de crestere ale copilului de care va loviti....asa ca rabdare maxima!Sa creasca mare si sanatoasa micuta...


Sa va arat ce cadou am primit eu de 8 martie de la Luana:
krondet
QUOTE(AMP @ Mar 12 2008, 11:20 AM) *
Sa va arat ce cadou am primit eu de 8 martie de la Luana:


mi se pare corect - de la o fata atat de dragalasha, un desen la fel de frumos! Cat a fost nota de plata?? whistling.gif
AMP
QUOTE(krondet @ Mar 12 2008, 01:45 PM) *
QUOTE(AMP @ Mar 12 2008, 11:20 AM) *
Sa va arat ce cadou am primit eu de 8 martie de la Luana:


mi se pare corect - de la o fata atat de dragalasha, un desen la fel de frumos! Cat a fost nota de plata?? whistling.gif


Multam'!

Nota de plata a Luanei? Pai a fost asa: doua bluzite,evident roze si 4 perechi de blugi,3 cu roz si unul portocaliu... rolleyes.gif
Pentru doamnele educatoare o atentie de 8 martie...nu spun ce.... whistling.gif
Arheopterix
Noi am avut weekend mai agitat;
Am trebuit sa fixez in coltare si suruburi toate 15 rafturi din camera lui Eric.
Le demonta...
Arheopterix
Am descoperit ca a spart una si crapat o alta lampa.
Arheopterix
Si am mai descoperit ca i-si ascunde talentele de pictor in sertare si dupa dulapuri.
RUE
noi am bagat oroshaza (145 km din timisoara) la unguri pt o baita cu bai termale.
oana a fost in fieful ei in bazinul de 30 cm in cele 2 zile.
aseara a visat goanga si s-a trezit urland.
NGZ
Ca deseneaza pe sertare sau pereti, n-ar fi mare problema... Faptul ca a lovit lustra, insa, ar trebui sa te ingrijoreze. Spun asta pentru ca numai la cativa centimetri se afla becul. Un bec aprins daca este lovit se sparge imprasatiind o multime de cioburi. Sa nu mai vorbim de faptul ca pe acolo mai circula si curent electric.
Eu as sta de vorba serios cu el pe aceasta tema.

Arheopterix
Lampa e destul de sus.
Nu are acces la curent.
Cioburile sunt problema.
Arunca cu masinute metalice si in tv.
Mai nou am vopsit sufragerie dupa picturile murale de anul trecut cu vopsea verde de gard.
Imdiat a cerut vopsea verde sa refaca capodoperele.
Alex-F1
Uaaau ohmy.gif ....da-i nazdravan tare Ericutzul biggrin.gif Oare asa o sa fie si-al meu? unsure.gif Oare nazdravania asta a baietilor (sau a copiilor in general) are vreo legatura cu educatia primita sau e independenta de asta si tine strict de persoana/caracterul/felul de-a fi al copilului??? Macar sa stiu sa nu ma agit sa-l educ in diverse sensuri, care pana la urma sa se dovedeasca a fi zadarnice... confused.gif Pana la proba contrarie io unu cred cu tarie in afirmatia "cum il educi, asa-l ai", dar aud tot mai des cum ca n-ar fi chiar asa....iar celor care imi spun asta, le dau replica instant: "pai inseamna ca nu v-ati ocupat suficient de el/ea".... whistling.gif
AMP
Arheopterix,se vede treaba ca Eric e nazdravan,nu gluma!

Noi am fost in week endul asta la marea intalneala cu pasionatii de toyote si ia uitati cu cine m-am intalnit....
Chiar cu Legionaru... smile.gif
Arheopterix
Cand vedeam in trecut (cand nu eram parinte) un copil care se tavaleste pe jos,urla ,tipa si face ca toti dracii,ziceam ca parinii sunt devina si din cauza lor copilul e needucat.
Azi candesc altfel.E si o doza mare de material genetic aici.
Mariustom
Dottore, eu încă mai cred că acel copil nu a fost "șlefuit" wink.gif
Indiferent ce "material genetic" are copilul în el, personal cred că nu s-a "lucrat" cu acel copil.

Cu toate că fata mea a fost destul de cuminte și mă mândresc cu ea (și comportamentul ei), atunci când a fost mică a avut și ea momente de "nervozitate infantilă". Așa că, pe la 2-3 ani, când deja aveam pretenții biggrin.gif (pt acea vârstă), atunci când a "apucat-o" (tăvăleli, țipete, etc) după certuri cu ea, am luat-o pe sus și am scos-o afară, la ușa apt. Știți ce repede s-a liniștit ??? whistling.gif
Și soția mea (culmea laugh.gif) a fost de acord cu tratamentul, zicând ulterior că parcă fata cerea asta, văzând ce s-a liniștit.

Așa că, consider că copilul trebuie să fie copil, dar în anumite limite. Dacă le-a depășit o dată și tu ca părinte nu te implici destul, garantat fazele se vor repeta și amplifica, copilul încercând prin asta să-și conducă interesele.
Și credeți-mă, cât e el de mic, copilul deja are "interese preferențiale" încă de la alegerea tetinei în detrimentul sânului mamei thumbsup.gif

Toate astea așa, ca o părere personală rolleyes.gif whistling.gif


ninja.gif
Alex-F1
100% de acord cu Marius wink.gif .... mi-a mai revenit speranta citind postul lui biggrin.gif Cunoscandu-l cat de cat, sunt ferm convins ca a "lucrat" si "slefuit" cat i-a stat in putinta la fata lui si-l admir pt. asta...! Desi speram sa nu fie cazul, e bine de stiut si metoda cu scosul afara pe usa ninja.gif ....dar trebe urmarit pe vizor, sa n-o ia la sanatoasa pe scari in jos, in strada... blink.gif Totusi metodele astea "extreme" trebe alese cat de cat si in functie de copil, adica ma refer de exemplu la cea cu scosul pe usa afara, care la Marius a avut rezultate bune, dar alt copil o putea lua pe scari in jos si atunci erai nevoit sa iesi dupa el, iar metoda era un esec total! Abia astept si eu sa mai creasca putin feciorul, sa ne putem intelege ca oamenii si sa vedem atunci cum stau treburile biggrin.gif
NGZ
Crizele de nervi nu pot fi puse pe seama zestrei genetice, ci a lipsei de educatie.



Arheopterix
Hehehe asta ziceam si eu.

La faza cu scosul afara pe use,am facut-o si noi.In toiul iernii cu zapada afara.
L-am imbracat si i-am spus ca nu il mai vrem ptr ca e rau.
A iesit,deschis poarta si plecat afara pe zapada.
L-am urmarit pe geam,nu avea de gand sa se intoarca.Am alergat dupa el.
Copilul e super investit.
Sotia mea sta cu el de cand se trezeste la 8 pana il culca la pranz ora 14.
Apoi ne intoarcem de la servici la 20.30 si stam cu el pana la culcare 22.30.
De la 16-20.30 sta cu soacra.
Idea e ca tot o tin cu genele...
La noi in familie fetele sunt model,baietii draci impielitati.
Unchiul meu care are 82 si e un cunoscut obstretician,a luat bataie in copilarie cat ptr a scoala .Degeaba.Nu a fost exmatriculat numai din cauza ilustrul sau tata.Toata viata a fost "diferit" nu tinea socoteala nimanui.Pe cand faceai puscarie ptr un chiuretaj,el facea daca considera ca femeia e prea saraca prea bolnava sau prea batrana ptr o sarcina.O facea legal totul fiind scris in raport.Toti il considerau nebun si din cauza asta nu a avut nici o problema cu partidul.
Verii mei,la fel plete in anii 70-cand erai tuns pe strada samd.Nici eu nu am fost "prea linistit".
Se pare ca avem o doza de incapatanare si inconstienta care se transmite pe linie masculina.
Alex-F1
Eeeeeee, pai daca asa sta treaba, io unu nu ma mai bag....ca n-as vrea sa stric traditia biggrin.gif
NGZ
Adica:"Ce ti-e scris in frunte ti-e pus". In asta poate crede Urania, eu nu.

Fiica-mea a avut o perioda mai dificila in jurul varstei de 3 ani. Cum nu-i convenea ceva incepea cu plansete, tipete, figuri...
Am incercat s-o temperam in fel si chip. Pediatra la care o tratam pe fiica-mea cand se intampla sa mai raceasca, ne-a sfatuit sa ne jucam cat mai mult cu ea.
Am coborat la mintea ei (recunosc ca mie mi-a fost foarte usor) si am inceput sa ne jucam si, asa in joaca, am devenit prieteni buni. Iar sfaturile venite de la un prieten le asculti intotdeauna, nu ?
De atunci totul a fost bine. Acum ca este in clasa a V-a diriginta a descris-o ca fiind un copil educat si echilibrat si n-a spus asta despre multi copii (iar mie mi-a crescut inima).
Mariustom
NGZ, și fata mea e într-a 6-a și tot de foarte bine se vorbește despre ea. Și nu numai de profesori wink.gif

Chestia e că atunci când o apucau "pandaliile" era deja "dependentă" de noi biggrin.gif
Adică i-am explicat băbește că vreau să fim prieteni în primul rând wink.gif Asta era una din discuțiile și cerințele conform vârstei ei. Și a înțeles asta, în general.
Vedeți voi, eu am aplicat măsura "extremă" fiind conștient cam 99 % de reacția ei, ținând cont de comportamentul ei premergător măsurii, inclusiv.
Iar numărul măsurilor "extreme" cred că este 2, maxim 3.
Asta fără a pune la socoteală numărul tentativelor nefinalizate biggrin.gif

Nu că mă laud, dar cred că educarea unui copil, în general, e și o treabă psihologică, în mare măsură. Iar aici, cel puțin față de copilul meu whistling.gif cred că sunt destul de bun.

Și acum, să nu-mi spuneți că voi nu aveți, din când în când "pandalii" că nu vă cred (cu excepția numită Alex, așa zice el whistling.gif ), așa că personal cred că sunt oarecum normale aceste crize ale copiilor noștri rolleyes.gif Doar că trebuie contracarate pe măsură


ninja.gif
NGZ
Sigur ca toti avem pasarelele noastre. Sigur ca nu poti avea un copil perfect, dar trebuie sa incerci sa-i dai o educatie "cat mai perfecta". Bine inteles daca te pricepi.
In ceea ce il priveste pe Alex, intrucat nu-l prea cunosc, nu ma pot pronunta.
Arheopterix
Si treaba cu educatia e ontoversata.
Pe vremea cand mama mea era copil mic (nascuta in 1935) era "la moda" sa nu ii arati afectiune copilului.
Mama ei o mangaia si saruta numai in somn.Acum pare o aberatie in toata firea.Atunci asa se practica.
Nu erau persoane fara educatie .Din contra.
Pana nu de mult ,era la moda bataia.Azi e contestata.
Cei drept si copii "de azi" nu sunt "copii de ieri".
Mariustom
CITAT(NGZ @ Mar 17 2008, 10:33 PM) *
...Sigur ca nu poti avea un copil perfect, dar trebuie sa incerci sa-i dai o educatie "cat mai perfecta". Bine inteles daca te pricepi.
In ceea ce il priveste pe Alex, intrucat nu-l prea cunosc, nu ma pot pronunta.

Personal consider că am încercat să fiu cât mai apropiat și cât mai bun în educarea copilului meu (asta spunem cam toți biggrin.gif). Adică, nu am fost un părinte "sponsor" sau unul "de obligație" wink.gif
Tot ce i-am oferit am făcut-o ca să nu-mi fie rușine mai târziu. Sau să mă simt vinovat.

Cât îl privește pe Alex, citește aici al 2-lea mesaj al lui rolleyes.gif

PS: dottore, chestia cu "afecțiunea doar în somn" i-am zis-o și eu fetei, și e "supărată" pe mine că îi spun prea rar că o iubesc biggrin.gif
Alex-F1
Nici ca putea sa dea Marius o trimitere mai buna la adresa mea decat acel link... tongue.gif Deocamdata al meu fecior e mic (aproape 1 an si 7 luni) si inca nu mi-a dat motive suficiente ca sa ma enervez, dar pe viitor cine stie? whistling.gif De obicei cu rabdarea stateam cam prost, dar sotia fiind o persoana cu o rabdare aproape infinita, se pare ca m-am mai molipsit si io....in asa fel incat suntem in stare sa-i explicam o chestie copilului de zeci si sute de ori pana o pricepe.....pana acum a tinut faza: cu florile si pamantul acestora n-are treaba, sertarele/dulapurile le inchide tinand de manere, nu de margini, isi strange in cos jucariile de prin camera inainte de-a pleca afara la plimbare si isi pune la loc scaunul dupa ce-a servit masa, a invatat sa aiba rabdare, se uita dupa masini inainte de-a traversa strada etc.....sa vedem de-acum inainte cum o fi.....unii zic ca greul de-abia de acum incepe....dar pe mine chiar nu ma sperie cu nimic asta! Si vorba lui NGZ cu joaca.....io ma joc cu el cat pot de mult, poate mai mult decat sotia si parca am impresia ca pe mine ma asculta mai bine decat pe ea....poate si din cauza tonului mai ferm, hotarat si apasat al unei explicatii! Imi amintesc de cand eram copil si eu....cand mama nu reusea sa-si impuna punctul de vedere in fata mea, il trimitea pe tata si el ma "rezolva" rapid...nu cu bataie, dar pe un ton de-mi statea inima-n loc mellow.gif
AMP
Intradevar tema educatiei copiilor e foarte controversata si pot spune ca m-am inspirat din exemplele altora si din carti,apoi insipiratia asta am adaptat-o in functie de nevoile mele si ale copiilor mei,precum si in functie de personalitatea lor,a copiilor mei ma refer.
Exista metode universal valabile si stiu ca daca incerc sa le aplic ca atare....de cele mai multe ori nu se pliaza pe nevoile noastre.Scriati de scosul afara din casa,in criza maxima de nervi a copilului sau ca o metoda de atentionare ca a gresit si sa nu se mai repete.Ei bine,am facut-o si noi cu Alexandru...pe casa scarii,n-a plecat de la usa....statea atat de speriat si timorat....si era destul de mare,avea vreo 9 ani....nu stiam ce sa-i mai facem,batea copiii in stanga si-n dreapta,baieti si fete....se razbuna pe noi batand copiii.Si am aplicat si asta.A avut rezultat.
In schimb cu Luana nu a tinut vrajeala,cand am scos-o in fata usii au iesit vecinii pe scari si ne-au condamnat....urla don'soara ca din gura de sarpe...si a tras o sperietura asa de zdravana ca a avut cosmaruri vreo luna si mereu ne intreba daca o mai iubim si daca vrem s-o parasim.
De aici zic:educatia trebuie adaptata in functie de personalitatea fiecarui copil si este indicat si ideal ca parintii sa poata avea rabdarea de a se cobora la mintea copilului,sa incerce un exercitiu de a se pune la gandirea varstei respective si nu numai,e important,sa ia foarte in serios ceea ce copilul enunta....sunt idei si conceptii exprimate haios,dar atat de sincere si adevarate,curate....exprimate in limbaj copilaresc.
Nu stiu,mie intotdeauna discutiile cu copiii mei,in special cu Luana acuma,ma elibereaza de efectele negative de peste zi...ma fac sa patrund in inocenta alaturi de fiica mea.

Uitasem sa adaug(sper sa nu mi-o iau in freza):uneori bataia chiar e rupta din rai...
Arheopterix
LA noi cu bataia nu merge.
Am incercat sa nu il bat.
Cand nu sa mai putut,l-am batut.
A ajuns sa spuna cand vedea ca se ingroase trteaba "vreau bataie".
Cand il bateam zicea ca sa il batem mai tare,si ca mai vrea.
Nu a mers.
Nu a mers nici cu pedepsele.
Iau inchis tvul degeaba.
CAnd i-am spus ca ii luam jucariile,le-a facut pachet si le--a pus la use....
Viata grea avem.
Toti ne intreaba de ce nu mai facem unul....
AMP
QUOTE(Arheopterix @ Mar 18 2008, 11:56 AM) *
Toti ne intreaba de ce nu mai facem unul....



laugh.gif Eu zic sa va puneti pe treaba si s-ar putea sa ai o surpriza...placuta.

Inteleg,deci,ca Eric e o personalitate foarte puternica....ei,chiar ca viata grea aveti cu el...Intreb si eu:v-ati gandit sa il inscrieti la un club sportiv?La varsta lui,are deja 5 ani cred,il primeste contra cost sa faca sport....Din cate stiu si am vazut,sportul ii cam disciplineaza pe cei rebeli.... smile.gif
adrian_flavius
Nu am copii (inca), nu sunt in masura sa emit sentinte aici...dar vreau sa emit o parere pe care mi-am format-o in timp, privind la multe familii cu copii de varste mici: nu-mi plac copiii-papusi...gen cum il pui asa sta...acel copil n-o sa invete niciodata mare lucru despre viata...va accepta orice vor spune altii, cu personalitati mai puternice...un copil activ, cu personalitate, are mult mai multe sanse in viata...trebuie sprijinit si ascultat, inteles...stiu ca e greu, mai ales atunci cand esti obosit, ai pe cap probleme la serviciu, si vii acasa sa gasesti totul cu fundul in sus si un "pui" cu pretentii sa fie bagat in seama...asta a si fost unul din motivele pentru care am amanat pana acum aducerea unuia pe lume...vreau sa-i pot oferi toata atentia mea...stiu ca este greu, dar meseria de parinte cred ca nu se compara cu nimic altceva...

Poate cobesc acum, si poate ca peste vreo 2-3 o sa regret ce spun acum, dar, sincer, un copil in genul lui Eric as vrea, si nu altfel... (Arheopteryx, permite-mi sa-ti spun ca ai primit ce ai visat: eroul tau este Erich Hartmann, iar baiatul tau se pare ca-i seamana...cel putin la personalitate si la comportament...bunica mea, D-zeu s-o ierte, avea o vorba: maica, tu trebuie sa visezi...chiar daca nu ti le implinesti tu, visele tale se implinesc in copii sau in nepotii tai...ea stia ce vorbea, noi, nepotii, i-am implinit si depasit toate visele pe care le-a avut...). Sincer, in randurile scrise de tine se simte un pic de mandrie atunci cand descrii taria de caracter de care da dovada "juniorul"...sa-ti traiasca, si sa fie sanatos, ca de realizat are toate sansele s-o faca... biggrin.gif
Alex-F1
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 18 2008, 10:57 AM) *
un copil activ, cu personalitate, are mult mai multe sanse in viata...trebuie sprijinit si ascultat, inteles...stiu ca e greu, mai ales atunci cand esti obosit, ai pe cap probleme la serviciu, si vii acasa sa gasesti totul cu fundul in sus si un "pui" cu pretentii sa fie bagat in seama...asta a si fost unul din motivele pentru care am amanat pana acum aducerea unuia pe lume...vreau sa-i pot oferi toata atentia mea


Deci sa intelegem ca acum esti pregatit, adica nu mai esti obosit, nu mai ai pe cap probleme la serviciu, nu te va mai deranja daca vei gasi acasa totul cu fundu-n sus si un "pui" cu pretentii...? biggrin.gif Intr-adevar cand aduc un copil pe lume, parintii nu trebuie doar sa-si doreasca asta din tot sulfetul, ci sa fie si pregatiti pe toate planurile (moral, fizic, emotional, financiar, material, psihic etc)! Acuma cu copilul activ/nazdravan vs. copilul "papusa" nu stiu ce sa spun....la varste mici cred ca e irelevant si nu putem sa-i ghicim viitorul doar din asta.....de exemplu la varste mai mari (7-12 ani sa zicem), un copil prea activ, care se arunca cu capul inainte in diverse activitati, fara sa stea prea mult pe ganduri, io zic ca se expune la mai multe riscuri decat unul mai linistit, mai cerebral, care se mai si gandeste cat de cat la ceea ce {urmeaza a} face etc... Copilul trebuie invatat cat mai devreme posibil sa-si foloseasca capul in actiunile sale.....cand eram mici aveam prieteni foarte "aventurieri", dar aceia erau si cei care mai tot timpul erau loviti, zgariati, raniti, o mana rupta sau un picior, mai si cu vizite prin spital etc.....pe cand io in afara de banale si inevitabile julituri pe genunchi si coate n-am avut altceva toata viata.....si vreau sa-l vad pe ala care spune ca eram un copil linistit whistling.gif .....dimpotriva....ii antrenam si pe altii la prostii.....dar poate io imi foloseam capul mai mult inainte de-a actiona!!! Ma rog...sunt multe aspecte....dar capul (in care a intrat educatia parintilor) io zic ca face diferenta de comportament....deja de pe la 6-7-8 ani poti spune despre un copil ca "e cam prostutz saracul" sau poti spune "e chiar destept si cu picioarele pe pamant, gandeste ca un om mare"....de aici si restul comportamentului....

P.S.: Daca stau acuma sa ma gandesc bine, din acei prieteni "aventurieri" din copilarie de care ziceam mai sus, 90% n-au studii superioare, doar liceu (vreo 3 au luat bacu pe la 25 de ani) si lucreaza care pe unde poate....taxi, barman, vanzator, sofer, in constructii etc....coincidenta???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.