Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre copii.....
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
James Kilowatt
Cica rolul educativ al jucariilor incepe foarte foarte devreme, inca de cand incep sa tina doua cuburi (sau alte jucarii) in mana si sa le agite si sa dea cu ele de pamant... cica in mintea ei prin asta le compara, ceea ce e un rationament pre-matematic. Si cand incep sa bage jucarii in cutii sau unele in altele e tot rationament pre-matematic (si fiica-mea face de la un timp pre-matematica din asta, deci urmeaza cum zicea Rue Petrica si Gazeta Matematica).

Rol educativ au deci tot felul de chestii la care nu ne-am fi gandit.

Copiii gandesc deja matematic foarte devreme se pare, s-au facut teste pe ei si stiu sa aleaga cosuletul cu bomboane mai multe indiferent chiar daca incerci sa-i pacalesti prin felul in care il prezinti, daca informatia corecta e disponibila nu se lasa pacaliti usor de spam. Unii psi(hopati) spun ca maimutoii astia mici invata sa numere inainte sa invete sa vorbeasca. Unii dintre ei uita probabil cand cresc mai mari biggrin.gif

Din pacate n-am inteles ce inteleg psihiatrii astia prin rationament matematic si pre-matematic si care e diferenta sau granita intre ele... mai am deci de studiat turned.gif
HalbaSus
Probabil pre-matematic inseamna sa stii cate beri sunt intr-o lada de bere uitandu-te la ea iar matematic inseamna sa aflii cate beri sunt in lada folosind o ecuatie de gradul doi biggrin.gif
krondet
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 10 2010, 11:06 PM) *
Cica rolul educativ al jucariilor incepe foarte foarte devreme, inca de cand incep sa tina doua cuburi (sau alte jucarii) in mana si sa le agite si sa dea cu ele de pamant... cica in mintea ei prin asta le compara, ceea ce e un rationament pre-matematic. Si cand incep sa bage jucarii in cutii sau unele in altele e tot rationament pre-matematic (si fiica-mea face de la un timp pre-matematica din asta, deci urmeaza cum zicea Rue Petrica si Gazeta Matematica).


Tot sfatuindu-ne si patand campii cu nefasta, despre viitorul profesional al fetei....am realizat ca are aptitudini de politist : daca un cub nu intra, de la prima incercare, printr-o gaura rotunda...forteaza pana intra. Poti avea o mare satisfactie whistling.gif
Hm...papusile sunt interesante in primele 3-4 zile, apoi cad in uitare. masinutele sunt bune (ca motiv de a construi garaj din Lego). Trusa medicala e uitata prin fundul dulapului. Trusa de bucatarie (oale, ulcele, aragaz) e buna pentru a fi zdruncinata in galeata de plaja si a face galagie.
Asteptam sa vedem o fixatie ninja.gif
RUE
soata doar ce-mi zise ca la copii, daca te joci TU cu ei, vor folosi oricare din jucarii.
Oana cauta compania, macar a tv ului daca nu a noastra. DIn motiv de companie nu prea se joaca in camera ei daca nu i nimeni cu ea acolo.
Asteptam pe Serban sa creasca.

Uite si o poza de azi cu Serban!
20krpm
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 10 2010, 02:06 PM) *
Din pacate n-am inteles ce inteleg psihiatrii astia prin rationament matematic si pre-matematic si care e diferenta sau granita intre ele... mai am deci de studiat turned.gif

pina termini tu de studiat pre-matematica, te trezesti ca fiica-ta deja stie sa numere si sa citeasca. ma tem ca pre-matematica asta e o stiinta mult prea complicata, si e mult prea volatila ca sa ai vreme sa o studiezi smile.gif dar sint cam de-acord cu tine in ce priveste chestia cu comparatiile. mai sint si alte chestii cred. una ar fi legata de pozitia obiectelor. lucas a tinut cartile intotdeauna in pozitia normala (nu cu capul in jos) pina a descoperit ipad-ul, pe care in orice pozitie il pui iti intoarce imaginea ca sa arate ok., acuma ii e indiferent. alta invatatura e legata de ordine - pune vreodata locomotiva la mijlocul trenului? sau pe sheriff in fata lui lightning mcqueen? de obicei numa un pic de directii in privinta asta ii invata multe.
HalbaSus
QUOTE
lucas a tinut cartile intotdeauna in pozitia normala (nu cu capul in jos) pina a descoperit ipad-ul, pe care in orice pozitie il pui iti intoarce imaginea ca sa arate ok., acuma ii e indiferent.


Iata inca o dovada ca Steve Jobs e malefic 36182451.gif
Alex-F1
QUOTE (RUE @ Dec 12 2010, 01:15 PM) *
soata doar ce-mi zise ca la copii, daca te joci TU cu ei, vor folosi oricare din jucarii. Oana cauta compania, macar a tv ului daca nu a noastra. DIn motiv de companie nu prea se joaca in camera ei daca nu i nimeni cu ea acolo


Mare adevar a zis soata ta, in sfarsit l-ai aflat si tu tongue.gif ....l-am probat si noi de mult cu Andreas si asa e! El se joaca si singur de n-ai vazut....vorbeste non-stop.....isi imagineaza fel si fel de situatii.....reprezinta singur 3-4-5 personaje.....sa vezi dialoguri intre ele....pishu lumii.....tre sa-l filmez odata.....io zic ca asta dezvolta grozav si imaginatia! thumbsup.gif A propos de Lightning McQueen - care e seful tuturor jucariilor la noi in casa - Mos Nicolae i l-a adus acum in varianta lego, iar Mos Craciun il cauta disperat pe Chick Hicks (unu verde, cu multe reclame pe el) si nu-l gaseste!!! wallbash.gif Ca sa fie sigur ca va exista totusi un cadou din seria Cars, l-a pregatit pe Wingo pt. orice eventualitate (ala verde, cu eleroane multe in spate). smile.gif O poza de la Mos Nicolae....



Baby Blues
Rue : Avem si noi o salopetica modelul acela biggrin.gif

Banuiesc ca si fara sa ai o pregatire speciala in cresterea copilului, daca ii dai dragoste suficienta, vor veni si celelalte de la sine. Astfel, daca ii oferi dragoste, te vei juca tot timpul cu el, ii vei vorbi, ii vei da de mancare la timp, il vei schimba , etc.
Cu sau fara prematematica , cu sau fara carti de specialitate, din instinct ii vei vorbi si isi va dezvolta vorbirea , te vei juca cu el si-isi va dezvolta alte abilitati, etc. (daca ai timp si nu esti la serviciu deoarece ti s-a terminat concediul post natal biggrin.gif)
getodac
QUOTE (RUE @ Dec 12 2010, 05:15 PM) *
Uite si o poza de azi cu Serban!

Un Inger!!! Sotia a scuipat monitorul sa nu-l deoache 36182451.gif
20krpm
QUOTE (HalbaSus @ Dec 12 2010, 10:18 AM) *
Iata inca o dovada ca Steve Jobs e malefic 36182451.gif

rolleyes.gif great thinking. stii cu ce a ajuns lucas sa citeasca si sa numere la 2 ani si 3 luni?

Alex, daca ai nevoie de chick, sa-mi spui wink.gif disney store-ul de la noi din colt are orice din seria respectiva, chiar si delicatesuri gen mator the greater. ce e la mare moda mai nou la noi in casa sint the chuggingtons. alea chiar sint jucarii realizate foarte bine.
RUE
Vestea buna e ca de ceva timp, Serban daca se culca la 9-10 seara doarme pana la 6-7 diminieata fara probleme...
va imaginati? acum incerc sa ma odihnesc dormid cu el in camera in conditia in care primele 2 luni ceream sa dorm cu Oana pentru refacere.
cred ca f curand o sa mi chem sotia in dormitor si lasam pe Oana sa doarma singura.
bine... tot trebuie sa o adoarma cineva!
Alex-F1
De vreme ce am avut zapada destula, s-a iesit si la sanius!!! thumbsup.gif Cateva poze de ieri, din Parcul Botanic din Timisoara, unde, cu 30 de ani in urma, faceam si eu aceleasi treburi, doar ca atelajele erau altele pe vremea aia....nu era bob de asta de plastic, ci banala sanie... rolleyes.gif
adrian_flavius
Bravo, baieti, felicitari...imi aduc aminte de copilarie...ah, ce vremuri...

Si acum, vesti proaspete (si bune, si mai putin bune...):

Vineri seara bebelii familiei au decis ca e momentul sa apara pe luma, inainte de termen…asa ca in primele ore ale zilei de sambata (dupa miezul noptii…), s-au nascut Maria Clara si Mihai Emanuel…din pacate, Mihai a decis ca lumea asta e prea rea pentru el, asa ca s-a nascut in stop cardio-respirator, si in ciuda eforturilor doctorilor (jos palaria pentru echipa de la Giulesti…45 de minute s-au chinuit cu resuscitarea…), s-a dus la ceruri…mai era nevoie de inca un ingeras acolo sus…de ce al nostru, habar nu am, da’ asta-I viata…

Fetita e ok, mica, fasneata, vioaie si cu gura mare (leita maica-sa…), mamica e bine, sanatoasa (desi trista, ca noi toti…), iar eu am sufletul rupt in doua, cu un ochi plang si cu unul rad…Deocamdata stam pe la spital, sa mai crestem putin, da' in mare suntem ok...

Deci din 18 decembrie familia s-a intregit cu o printesa mica...

Ah, viata.. confused.gif confused.gif confused.gif


krondet
QUOTE (adrian_flavius @ Dec 21 2010, 09:55 AM) *
Si acum, vesti proaspete (si bune, si mai putin bune...):

Deci din 18 decembrie familia s-a intregit cu o printesa mica...

Ah, viata.. confused.gif confused.gif confused.gif [/font][/size]


Mde...Felicitari beer.gif si Regrete down.gif
Chiar nu stiu ce as mai putea spune. confused.gif
HalbaSus
adrian, imi pare sincer rau... sad.gif
si felicitari pentru fetita !
solmar
Imi pare rau sa aud... nici nu prea exista multe cuvinte de spus in astfel de cazuri.
Sanatate si viata lunga sotiei si printesei! Si tie tarie si putere sa mergi mai departe!
adrian_flavius
Asta-i viata, baieti...multam de urari, sa fie la toata lumea...mi-s calit in multe feluri, da' asa ceva nu-i doresc nici celui mai aprig dusman al meu... un batran de-al neamului (adica ruda cu mine...mai de departe...) avea o vorba: taica, cu cat esti mai barbat, cu atat trebuie sa duci mai multe...noroc ca eu mi-s puternic...imi duc crucea singur, da' e taaaare grea cateodata...

Sa fie fetele bine, altceva nu-mi trebuie...de restul are mandea grija...
getodac
QUOTE (adrian_flavius @ Dec 21 2010, 11:36 AM) *
Sa fie fetele bine, altceva nu-mi trebuie...de restul are mandea grija...



Exact asta iti doresc si eu, sa iti fie fetele sanatoase si sa fi puternic sa aibe doamna un un brat puternic pe care sa se sprijine in momentele grele.

Sa iti traiasca fetita, felicitari !!! sorcerer.gif drunk.gif
adrian_flavius
Are ditamai grumazul, nu numai un brat, pe care sa se sprijine...ceafa de securist, cum zicea tata...sambata noapea mi-am inghitit lacrimile, cu toata durerea...le-am pastrat pentru mai tarziu, cand eram singur...trebuia sa-mi tin firea pentru ele...si mai ales pentru mamica...care se reface minunat de repede, iar fetita s-a oprit din pierderea de greutate, astazi de dimineata...deja speram ca de maine sa incepem cresterea...

Multumesc de urari, tuturor...
Legionaru'
Multa sanatate fetitei, Flavius!
Va urez si voua sanatate si putere pentru a o creste pe micuta!

Si eu am trecut prin clipe grele cu baietelul meu, detresa respiratorie la nastere! Am suferit cu totii: parinti, bunici, surioara, chiar si medicii. Insa am nimerit unde trebuia: un medic neonatolog de toata isprava, Codruta Popa, si nu in ultimul rand tatal lui Constantin care plangea cot la cot cu noi si si-a folosit absolut toata influenta ca pentru baietelul meu sa se faca chiar peste ce era omeneste posibil! Acum totul e perfect, suntem cu greutatea si inaltimea peste medie, sanatos tun din toate punctele de vedere! Sa le dea Dumnezeu sanatate!
adrian_flavius
Multam fain de suport, Florine...cand suferi tu e una, cand iti sufera odoru' e cu totul altceva...ai face tot ce poti si ce nu poti, numai sa-i fie lui/ei bine...

Sanatate multa, mare sef...
Alex-F1
Adriane.....offfff, abia tastez.....vestea asta sfasietoare a umbrit aceasta zi atat de frumoasa pt. mine (am avut serbarea de Craciun la gradi + sotia a implinit frumoasa varsta de 35 de ani).....am ramas privind in gol prin monitor si prin tot ce inseamna materie si am ajuns cu privirea exact acolo unde spuneai tu, la ceruri, la ingerasi.....holly crap, n-am crezut ca imaginatia poate ajunge atat de departe......mai ca nu l-am vazut/auzit pe ingerasul tau spunand "nu va intristati, mami si tati, asta a fost misiunea mea pe Pamant, sa veghez ca surioara mea sa se nasca sanatoasa, iar de acum voi veghea de aici de sus asupra voastra, a tuturor celor care ma plangeti" down.gif Adriane.....sa-ti spun acum ca-mi pare rau mi se pare jenant de putin.....nu se gasesc cuvinte care sa exprime asa un regret.....tot ce iti/va doresc acum este sa treceti cat mai repede peste aceasta durere si sa aveti puterea (am incredere maxima in tine, ca vei fi stalpul familiei) sa mergeti inainte cu micuta Maria, sa creasca mare si sanatoasa si sa va aduca ea si bucuriile pe care vi le-ar fi adus fratiorul ei, care si-a dat viata pt. ea.....felicitari si sa ai grija de fete.....si uelcam tu da clab!!! drunk.gif band.gif yes.gif Vroiam sa pun si io niste poze de la serbare, dar nu mai am niciun chef acum.....o lasam pe alta data....ma duc sa ma culc....
Oana
bravo alex pentru cuvintele frumoase...

adrian, suntem alaturi de tine.
adrian_flavius
sarut-mana tuturor...in mare suntem ok, am cam terminat cu scazutul in greutate, acum ne e cam foame...da' nu prea avem voie sa papam mult, ca cica nu suporta stomacelul...asa ca plangem, din cand in cand...da' suntem sanatoase, si ne vedem noi mari, si tari...

o seara buna tuturor va doresc...din inima...
Mariustom
Adrian, m-am abținut să scriu deoarece cuvintele nu pot exprima ce simt ...
Ia ce e frumos, bucură-te de fetița ta, bucură-te că soția e bine, bucură-te că ... vine Moșul smile.gif
Bucură-te de tot ce-i frumos și de cei dragi din jur, lasă durerea într-un colț al sufletului, probleme vor mai fi, că așa-i viața, ne pune piedici ca să ne-ntărim thumbsup.gif

Ca să vedeți comparații între ani la fata mea, am pus 2 poze cu ea când avea sub un an și la 15 ani jumate:
RUE
mestere tomy, tu ai incredere in tipii aia doi?????
cum stai cu armamentul?
Mariustom
Răspunsul l-am scris în pagina asta http://masini.ro/forum/content-page/14689/...opii/page/1260/ unde am pus 2 poze de la același eveniment wink.gif
ninja.gif
Alex-F1
laugh.gif Ce tareeeeee poza aia de la 1 an....how cute!!! wub.gif De remarcat, chiar si acum 15 ani, papuceii inalti, care sa tina si glezna, deci, cum spuneam, atentie parinti la treaba asta, atunci cand copilul incepe sa umble! excl.gif Iar in poza cealalta......mda.....statornica fata, nu schimba masculii prea des.... biggrin.gif
20krpm
Adrian, felicitari, eu cred ca de fapt ai vesti bune, si iti dorim sa fiti cu toti fericiti si sanatosi. ati trecut printr-o experienta grea, ati iesit din ea in proportie de vreo 70% bine (te-am pus si pe tine cu vreo citeva procente), e timpul sa va concentrati pe partea fericita a lucrurilor si sa acordati micutei 100% din atentia voastra, ca sa recuperati dezavantajul. o sa fiti ok, dar e una din putinele situatii in care vorba aia romaneasca "n-a fost sa fie" se aplica suficient de bine. fiti sanatosi, cresteti mari, mincati bine, si toata lumea o sa fie fericita. felicitari!
James Kilowatt
Adriane, imi pare tare rau pentru ce s-a intamplat, si in acelasi timp, felicitari pentru micuta! Sa iti traiasca, sa se faca mare si sa-ti aduca numai bucurii!

A mea deja e mare, are un an si cateva zile smile.gif Inainte sa plecam in vacanta, doctorita ne-a spus sa nu urcam la peste 1500 metri ca e prea mica si sa nu aiba probleme respiratorii, si sa fim atent sa urcam incet sa nu aiba probleme cu urechile. Insa cand avea 8 luni am fost cu ea la 2200m, la barajul Moiry in Elvetia si n-a avut nici o problema respiratorie, si la 9 luni am urcat cu telecabina in Italia, si n-a avut nici probleme cu urechile.
In iarna asta, la un an si doua zile am dus-o in Austria.... la 2200m hotelul. I-a priit tare mult, a macat pe rupte, a dormit la fel si aproape ca a invatat sa mearga, face 3-4 pasi fara sa se tina de nimic si ii place sa experimenteze chiar daca mai pica.... parca a fost praslea cel voinic, crestea acolo intr-o zi cati altii in 3 teehee.gif Si temperaturile de -20 grade i-au priit, oricum mai mult decat noua...

Noi am urcat si la 3100m, o sa pun poze pe topicul dedicat, insa nu am avut totusi curajul sa o iau.
Legionaru'
Cateva poze din ultimele zile!









Baby Blues
Eu nu pot decat sa te felicit Adrian si sa-ti trimit toate imbarbatarile mele pentru tine si sotie si dorintele mele de sanatate si fericire. Sa va bucurati de printesa si sa-i acordati toata atentia. Tu ai o misiune mult mai apriga si anume aceea de-ati ajuta sotia sa treaca peste momentele grele. Fiti alaturi unii de altii si veti trece mult mai usor peste momentele grele bucurandu-ve de minunea de langa voi. thumbsup.gif
adrian_flavius
Multumesc pentru cuvintele frumoase tuturor...a fost greu, este in continuare, dar sa speram ca ce a fost mai urat s-a dus..am inceput sa papam mai bine, luam in greutate...nu prea am mai avut timp de intrat pe aici, asa ca o sa multumesc "en-gross" pentru toti cei care s-au deranjat sa scrie ceva...stiu ca ati facut-o din inima, ca orice parinte...sau ca orice om de omenie...multumesc si celor care mi-au dat mesaje de sarbatori (se stiu ei care sunt...), daca nu am si raspuns, imi cer scuze aici si va urez, din suflet, sa aveti parte numai de bine si de bucurii...cele bune sa se-adune, cele rele sa se spele...la anu' si la multi ani...
Alex-F1
Si de la mine inca niste poze de sezon.....serbarea de Craciun de la gradi, moshul acasa, putina distractie pe un lac inghetat de langa oras si o premiera absoluta....patinajul....daca-i putem spune asa, ca mai mult pe jos era, decat in picioare, cred ca i s-a lungit si mana de care l-am tot tinut, dar nah, pt. inceput a fost bine! smile.gif
krondet
QUOTE (Alex-F1 @ Jan 6 2011, 01:55 AM) *
Si de la mine inca niste poze de sezon.....serbarea de Craciun de la gradi, moshul acasa, putina distractie pe un lac inghetat de langa oras si o premiera absoluta....patinajul....daca-i putem spune asa, ca mai mult pe jos era, decat in picioare, cred ca i s-a lungit si mana de care l-am tot tinut, dar nah, pt. inceput a fost bine! smile.gif


cum i s-a parut ideea de serbare??(recitat poezii, cantat in cor...etc)?? Chin sau placere?
whistling.gif
Noi o sa incepem la vara cu rolele...TOTI trei thumbsup.gif in gradina publica, sa ne facem de rasul copiilor mari
Alex-F1
Daca in vara, serbarea de sfarsit de an a cam fost un chin (a si plans, n-a recitat/cantat nimic, a stat pe scaunul lui nemiscat), la Craciun a fost totul ok! 39110506.gif A cantat toate cantecelele in cor, a recitat poezia lui, a dansat, gesticulat...tot....intr-un cuvant a participat la eveniment! Au zis si educatoarele ca se cunoaste enorm pe copil diferenta de 6 luni intre cele 2 serbari....total schimbat! thumbsup.gif
Rebel
Adriane, ti-am citit postarea si nu pot spune decat ca m-a cuprins o mahnire profunda.
Imi pare rau ca nu am intrat pe internet mai devreme ca sa pot sa fiu alaturi de tine, cand sunt in concediu nu ating calculatorul si nu am citit pe aici de 3 saptamani...

Nu prea sunt multe de spus, colegii au spus cam ce era de spus, este dificil sa exprimi ceva in aceste circumstante, nici nu stii care este cea mai mai fericita abordare si cum sa te exprimi, parca orice ai face nu e indeajuns sa contribui la alinarea celuilalt... Cel mai mult regret nespus ca n-am fost si eu in pozitia de a scrie ceva atunci cand aveai mai multa nevoie...

Voiam doar sa iti spun ca iti impartasesc durerea dar in acelasi timp iti impartasesc pe deplin bucuria de a avea o fetita!
Sa dea Dumnezeu sa fiti sanatosi, sa va bucurati si sa cresteti impreuna in pace, bunastare si fericire!
AMP
Hop si oaia ratacita prin batatura la masini.ro...

Adrian , desi toti au avut cate un cuvant de imbarbatare pentru tine si , cumva , cam tot ce trebuia sa se scrie s-a scris , nu ma pot abtine sa nu scriu ca mi-au dat lacrimile de tristete si printre ele am zambit cu bucurie....Sti?Toate au rostul lor pe lume si poate ca puiul tau a trebuit sa fie un ingeras , colo sus , de unde sa aibe grija de surioara lui si de voi.
Am citit cu drag informatiile scrise de tine si m-am bucurat sincer de progresele micutei printese si ale mamicii ei.
Sa fie sanatoase si sa fiti amandoi in putere !

Si pentru ca din fuga am uitat -unde mi-or fi bunele maniere?- va urez chiar si la jumatatea lui Ianuarie "la multi ani!" pe 2011 si sa aveti un an pe masura asteptarilor voastre , parinti si copii , alaturi de toti cei dragi voua.

Ma uitam pe poze : ce frumoasa si marisoara e Alessia lui Legi , ce mare si flacaias e Andreas a lui Alex....pe care , apropos , asta vara i-am vazut in parcul de la Turbine , ati trecut pe langa mine , amandoi , ca gandul...Andreas pe bicicleta....si pana sa strig , erati deja la jumatatea parcului...ma uitam uimita la micuta lui James....am citit curioasa si sincer bucuroasa gandurile de tatic ale lui Halba...habar nu aveam , omule , ca ai o printesica acasa....citeam ce scria krondet de don'soara lui si RUE de Oana si m-am bucurat sa vad poza cu Serban....
Va rog sa ma credeti ca m-am inmuita de drag....tare frumos povestiti despre gorobetii vostrii....
Sa fiti sanatosi cu totii!

Cate ceva si despre noi :
-Alex e clasa a opta...se pregateste de examenul din vara...tinta este "Moisil" , informatica....uraste matematica si e indragostit de fizica....la ora la care va scriu , in mintea lui , matematica inseamna "o chestie de-a lu' nebuna aia care umple tabla , o sterge si dupa ce umple 3 table in viteza lumnii , ne intreaba daca am inteles." E grele....insa n-are incotro....Ambitia e mare si vrea sa demonstreze ceva...nu zice cui , dar eu il incurajez...Fetitele sunt pe locul doi.Mi-a zis ca dupa examen se va ocupa si de aspectul asta...mdea...deocamdata invata programare singur...are si omul o dambla...
-Luana e roz complet , inca...clasa I e usoara , dar si grea....mai ales cand trebuie sa pierzi timp pretios de la vizualizat episoade cu Hanna Montana ca sa citesti lectia si sa iti faci temele pe caietul de antrenament si apoi pe curat....si aici e grele!In rest si-a dat drumul la engleza...bag seama ca are ureche muzicala si ii place sa picteze...ca si la gradinita , doamna invatatoare a trimis o pictura de a ei la un concurs national pentru prescolari....vedem mai catre vara verdictul....
Ii place scoala , ii plac colegii si nu am avut comentarii de dupa vacanta...deci e de bine , nu?

Budapesta...acum doua weekenduri.... teehee.gif

Click to view attachment
adrian_flavius
QUOTE (Rebel @ Jan 11 2011, 08:54 PM) *
Adriane, ti-am citit postarea si nu pot spune decat ca m-a cuprins o mahnire profunda.
Imi pare rau ca nu am intrat pe internet mai devreme ca sa pot sa fiu alaturi de tine, cand sunt in concediu nu ating calculatorul si nu am citit pe aici de 3 saptamani...

Nu prea sunt multe de spus, colegii au spus cam ce era de spus, este dificil sa exprimi ceva in aceste circumstante, nici nu stii care este cea mai mai fericita abordare si cum sa te exprimi, parca orice ai face nu e indeajuns sa contribui la alinarea celuilalt... Cel mai mult regret nespus ca n-am fost si eu in pozitia de a scrie ceva atunci cand aveai mai multa nevoie...

Voiam doar sa iti spun ca iti impartasesc durerea dar in acelasi timp iti impartasesc pe deplin bucuria de a avea o fetita!
Sa dea Dumnezeu sa fiti sanatosi, sa va bucurati si sa cresteti impreuna in pace, bunastare si fericire!


Multumesc pentru urari, Rebel...si multumesc si Anei...fetele sunt bine, Clara a-nceput sa creasca repejor, avem sperante ca inainte de sfarsitul lunii sa ne vedem cu totii acasa...pana una-alta, sa zicem ca ne-am mai revenit un pic (nu total, si nici nu cred ca asta se va schimba in timp...doar ca o sa ne mai alinam ceva-ceva...oricum, nimic nu va mai fi cum a fost...o experienta din asta te schimba, interior, total...) si ca nu-i nevoie decat de timp, ca sa trecem peste tot si toate...va tin la curent...

Apropo, ieri am "implinit" o luna...hihihi...
AMP
QUOTE
Apropo, ieri am "implinit" o luna...hihihi...


Ioiii....sa creasca mare si sanatoasa....! smile.gif

Refacere grabnica mamicii si sa aveti amandoi multa putere! smile.gif
RUE
nah.. ca sa va bucurati de iarna! avem si noi o pasiune cu omul de zapada!
RUE
caut banca si tipul depozitului care se preteaza sa pui alocatiile copiilor, economii ce le mai putem face pt ei, cadouri de la bunici, astfel incat dupa un an sa zicem sa nu fie mai putini bani decat am depus din cauza dobanzilor, eventual sa i scoti atunci cand constati ca depozitul nu mai e performant si sa nu pierzi extrem la manevra asta.
AMP
QUOTE (RUE @ Jan 23 2011, 08:24 AM) *
caut banca si tipul depozitului care se preteaza sa pui alocatiile copiilor, economii ce le mai putem face pt ei, cadouri de la bunici, astfel incat dupa un an sa zicem sa nu fie mai putini bani decat am depus din cauza dobanzilor, eventual sa i scoti atunci cand constati ca depozitul nu mai e performant si sa nu pierzi extrem la manevra asta.


Eu i-am facut lui Alexandru la ING , depozitul pentru copii se cheama.Acolo ii intra alocatia si isi foloseste singur cardul pentru nevoile scolare.Pot sa ii pun oricand bani acolo sau isi poate pune singur bani , extra-alocatie.NU poate face plati la nici un magazin cu acest card , daca are nevoie de bani trebuie sa mearga la bancomat sa scoata...ideea este de depozit pentru copii , un card pe care parintele pune si se aduna .Nu mai tin minte cat e dobanda....si ce alte avantaje confera.Mergi pe site-urile de banci , intra si ING si cauta oferta asta....
Cardul e pe numele meu , dat fiind faptul ca Alex e minor.Cand l-am facut , anul trecut prin primavara , era si o chestie cu tras la sorti si in functie de asta , daca te nimerea , ti se tripla suma existenta pe card...
Succes!

krondet
1.in conditiile in care si dobanzile la depozite se impoziteaza, greu de identificat asemenea banci.
2.o smecherie de fata...cum pronostica AMP acum ceva timp in urma whistling.gif

Click to view attachment - la craciun, a imbracat cadoul (sarafanul) peste pijama...excitement
Click to view attachment - mediteaza ce sa imbrace, la inceput de zi
Click to view attachment - privind la TV, printre ochii mijiti (de multe ori, nevasta-mea verifica sa vada daca nu a adormit, cumva)
RUE
smecherie smecherie!
am sapat netul de dimineata (ca de aia am baietel ce ma trezeste le 6.30 in weekend) si la ora 13 cu mintea ca tifelul am decis ca desi BCR ul e laudat ca face depozite cu 8% pe an in lei, doar daca ai cardul de salariu la ei, Garanti unde am eu cardul pe 3 luni dau 7.75% pe an, nu e o bogatie dar e facil.
am facut depozitul de pe garanti online din cateva clickuri, am pus alocatia putin rotunjita pe ultimele 2 luni de la amandoi copiii (2 x (200 +42)).
Oana mai are niste fonduri proprii din donatiile noastre si ale bunicilor dar poate o mobilizez sa si stranga pentru o chestie preferata de ea ca sa o dau pe brazda cu economisitul. Dobanda e mica si apoi impozitata.. nu i branza, doar ca nu le cheltuim banii care la sfarsitul unui an pot depasi 3-4000 ron.
Decent ar fi sa punem banii astia si dupa ce trec cei 2 ani cat are Serban alocatia de 200 ron.

ce nu stiu este daca luna viitoare pot adauga bani in depozitul asta sau trebuie sa fac alt depozit?
James Kilowatt
Si pe mine ma intereseaza subiectul, pe la mine dobanzile sunt si mai mici decat la voi. Dobanzile sunt pe la 1.5%, si uneori mai prinzi vre-o promotie ceva pe timp limitat cu +1% insa cu tot felul de alte conditii suplimentare. Nu acopera inflatia.
E momentul bun sa spargi banii, nu sa-i economisesti, si dobanzile la credite sunt tot mici iar inflatia ar lucra pentru tine, nu impotriva ta.

Eu in principiu caut mai degraba ceva pe termen lung, un fond unde sa bag cate ceva de care sa uit si apoi cand il "sparg" peste 17 ani sa fie o suma cat mai frumusica.
RUE
fondurile gen asigurari cu acumulare nu ma tenteaza. ne au tot sunat agenti de asigurari dar...
acumularea asta o fac daca reusesc pentru a avea totusi o suma de care sa nu ne atingem deloc si sa aiba acoperita putin inflatia.
atunci cand e vorba de economisit nu este o banca peste vointa mea.
ei o dau cu argumentul ca oamenii tot sparg banii inainte de un termen util.
eu nu sunt interesat ca la 18 ani neaparat sa aiba acesti bani copiii, dar de ex in scoala generala sau liceu, daca vor avea oportunitatea sa mearga intr-o tabara afara si sa coste, sau o bursa ceva, sa am ce sa le ofer in acel caz.
chiar m-as zgaria pe ochi sa aiba aceasta nevoie si banii sa fie la o companie de asigurari.
apoi a prezentat o ora chestia asta cu acumularile si cand a trimis oferta pe langa 100 de ron lunara si inca 50 ron ASIGURARE DE VIATA de care nu a vorbit nimic in ora aia. asa ca am rugat pe doamna sa nu ne mai sune.
James Kilowatt
Eu vreau mai multe forme de economie, aia e doar una dintre ele, nu singura.
In care sa bag ca la bursa, doar banii pe care imi pot permite sa-i pierd laugh.gif
RUE
si eu am realizat ca e nevoie sa investesti ceva, ca depozitul la banca nu e investitie, dar tot asa.. nu cu banii copiilor.
ar mai fi sa fac comenzi in China pt diverse care sa le vand online.
Problema e ca a mai facut invarteala un amic anul trecut cu HTC uri etc si la a 4 livrare in loc de smartfoane HTC, a primit dual simuri noname cu windows mobile, asta ca sa nu zica cineva ca nu i au livrat ceva chinezii, doar ca la pretul de HTC.
HalbaSus
QUOTE (RUE @ Jan 23 2011, 01:41 PM) *
ce nu stiu este daca luna viitoare pot adauga bani in depozitul asta sau trebuie sa fac alt depozit?

Nu, daca vrei sa adaugi bani, lichidezi depozitul actual si faci unul nou, nu poti nici scoate din acea suma nici adauga la acea suma. De altfel merita sa verifici inainte de fiecare depunere care depozit iti ofera cea mai buna dobanda. In general bancile nu ofera dobanzi foarte mari la termene lungi (1 an) pentru ca risca destul de mult (in cazul in care dobanda de referinta scade ei tot ar fi obligati sa iti acorde dobanda cotnractata la inceputul anului). Unele banci mai au "oferte" de 2-3 luni cu dobanda foarte buna dar care nu se reinnoieste automat, atentie la astea, ca dupa expirarea termenului depozitul e mutat in contul curent si in loc sa produca bani iti ia comisioane.

@JK, in afara de banci si fonduri de investitii, asigurari cumulative restul metodelor de economisire (daca le putem numi asa) implica munca... adica sunt mai mult ca un al doilea job decat ca un loc unde bagi niste bani si astepti sa se inmulteasca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.