Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre copii.....
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
G e o r g e
Noul membru al familiei
http://img717.imageshack.us/content_round....23/77555288.jpg
G e o r g e
http://img822.imageshack.us/content_round....96/87852705.jpg


Sent from my iPhone
HalbaSus
Felicitari si sa-ti traiasca sorcerer.gif band.gif
Body cu subaru ai gasit ?

Adica din asta:
Diesel
Bravo! felicitari Andei biggrin.gif
pmhoria
Oho !! Felicitari .. sa va traiasca smile.gif sa-l inveti cu masinile de mic drive.gif thumbsup.gif
James Kilowatt
Felicitari! smile.gif
Cica la fiecare copil, pierzi o secunda pe tur de pista.
G e o r g e
Multumim mult. Unde găsesc un body d asta?
eddie
Sa-ti traiasca George ! De-acum s-a dus cu linistea ! yucky.gif

Costumul cu Subaru sa-l ia nasul ! laugh.gif
eddie
Eu m-am mai linistit putin,pentru ca baietii mei au mai crescut.Dar bataile de cap nu trec niciodata !
Sambata am profitat de vremea frumoasa si am dat o fuga pana la Mamaia si Constanta,sa vedem cum merge Insignia.
DRAGOS
George, sa va traiasca, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii! Si multa sanatate Andei! smile.gif
Baby Blues
Sa traiasca, sa traiasca si iar sa traiasca! Piloti (piloate) sa-i facem! biggrin.gif

Al nostru e deja smecher:
G e o r g e
Sa va trăiască si vouă!

Noi încercăm sa alaptam.

Multumesc pt urari
RUE
nah, ca m-am botezat la 2 luni. acusi fac 3.
Cu bine,
Serban.
solmar
George, sa va traiasca, sa cresca mare si sa jucati la nunta nepotilor!
Legionaru'
Felicitari George!
Sa va traiasca !
adrian_flavius
FELICITARI! Din inima, numai sanatate, bucurii si fericire...la mai mare!
adrian_flavius
Ultima achizitie cu roti...avant-la-lettre... whistling.gif whistling.gif whistling.gif ninja.gif ninja.gif ninja.gif
RUE
Multa sanatate si sa fie cum va doriti!
Cu alaptatul atentie mare, unii sunt lenesi (ca Serban), folositi pompa de muls AVENT cu cama. E cea mai buna!
Mai sunt si electrice dar asta e suficienta. In clinica asta privata unde s-a nascut Serban numai de astea foloseau si era bine.
Serban azi a fost dus prima data la Mall. A studiat lumea f atent pentru aproape 3 luni cat are el.
Alex-F1
Ohooo....felicitari George!!!!!! band.gif Sa va traiasca omuletul, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii!!!!!!!! beer.gif La fel si pt. ceilalti pitici....sa ne bucuram cu totii de ei!!!! thumbsup.gif

Noi nu demult am avut pt. prima oara o casca pe cap biggrin.gif Am fost la karting, a vrut si el, dar nu prea i-a placut senzatia castii, cica-i era cald....era cam stresat, dar i-am spus ca fara casca nu se poate si a fost ok.....a mers in brate la un baiat de la circuit....daca i-a placut, cred ca nu mai are rost sa spun!!! drive.gif

Hopa, domnu Flavius.....ce sa intelegem din asta, ca sunt niste gemeni pe drum???!!! blink.gif
Rebel
George,
Felicitari sa fie sanatos si sa va traiasca!

getodac
De fiecare data cand citesc acest topic si privesc pozele postate de voi zambesc si ma incearca sentimente ciudate.
Cineva imi spunea "o familie care nu poate avea copii nu are nici un viitor, indiferent cat de buni sunt in cariera", eu cred ca cine nu poate adopta nu-si doreste suficient de mult unul, astept cu nerabdare ziua cand va voi anunta ca voi fi tata.

Toti, fara exceptie, aveti copii superbi, sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii tuturor.

Rue, ingerasul tau cred ca e cel mai frumos copil pe care l-am vazut vreodata thumbsup.gif
RUE
Multumesc Getodac!
Toti suntem cei mai frumosi cand suntem mici ;-). Apoi dupa ce crestem ne mai uratim.
Sper sa creasca frumos si mai putin capos ca sora lui, care totusi a crescut si ea si tot frumoasa a ramas.
Azi sunt treaz de la 6 AM. In weekend prestez serviciu de noapte cu bebelushul si la ora asta de obicei ma pregatesc sa ies cu fata (Oana) in periplu pe la locurile de joaca din oras.
Ma gandesc ca pana a facut Oana 1,5 ani eu am lipsit de acasa calculat cam 50 de saptamani (adica aproape un an).
Acum am responsabilitatea de a ma ocupa de ei ca prima importanta a timpului cat nu sunt la serviciu si acest timp sa nu fie micsorat de serviciu.
Asta e si un criteriu pentru care ezit dupa nici doi ani de bugetar sa ma intorc la privat unde pierzi in medie peste o ora pe zi din cauza pauzei de masa obligatorii. (asta ca sa ating si topicul ala cu 6 decembrie).
adrian_flavius
Alex, sa zicem ca ai nimerit-o la fix...100% corect...mai multe inca nu spun, da' va tin eu la curent... doar ca bucuria e dubla...
krondet
Ne bagam....masina, ninja.gif in ea de gradinita.

Dupa prima saptamana - raceala (repaus la domiciliu)
Dupa 1 luna pauza, si una sapt gradinita - laringita acuta (spitalizare + repaus la domiciliu)
acu, dupa alta saptamana de gradinita - iar in spital, suspectiune de infectie urinara (o doctorita), meningita (un doctor)
in seara asta analize...Basic...maine aflam detalii.

Morala - gradinita, nu tampeste - imbolnaveste! banned.gif la o adica, trebe musai studii (si superioare) ca sa ajungi in Top 100 ? ? beer.gif
Lucian107416
smile.gif asa e. Al meu a prin 3 saptamini consecutive inainte de ultima raceala. Azi a fost prima zi de gradinita din noiembrie. biggrin.gif
RUE
Oana are aproape 5 ani si are 2 ani de colectivitate (cresa + gr mica).
Toamna asta a stat f putin acasa pe motiv de raceala. Dupa gradi am profitat si seara am cam stat afara cat am rezistat, a pedalat, s-a jucat cap in cap cu toti copiii. Doamne ajuta!
Toamna asta dupa ce s-a nascut bebe si cand am dus si pe oana la gradi in sept am racit si eu si ea.
Bebe in aproape 3 luni nu a avut nicio raceala.
Baby Blues
Multumim Getodac!
Ne simtim si noi si venim cu o serie noua de poze de la prima masa din scaunel biggrin.gif :

Baby Blues
Am uitat de noua achizitie: whistling.gif


RUE
recunoasteti personajele!
Mariustom
Moș Gerilă și Moș Crăciun (unu cu "paiul" în gură iar celălalt cu telecomanda) + 2 îngerași smile.gif
RUE
bah, ala e samlungul d780 de care vorbeam pe topicul dual sim. ai stat in bataia razei de la locomotiva? ;-)
data viitoare poti trage semnalul cand treci cu trenul prin zona si te luam la o citro.
am vrut sa planific o excursie cu trenul cu Oana pana la Buzias dar in weekend trenul este la 8.11 dimineata, fapt care ma da pe spate si mai ales cam ratat si acum a venit frigul.
asa ca asteptam primavara pt plimbarea cu trenul sau mergem la Arad cumva (desi cica au scos sageata albastra din trafic si era ok fata de personalele pe care le stiam) si sa vedem cum e impodobit de sarbatori Aradul.
Mariustom
Schiuzmi, eram atent afară să văd dacă se schimbă vremea whistling.gif
Bre, acu îs în CO, și precum am zis aceluia cu "aia"-n gură când ajung în Timișoara abia aștept să plec ... rolleyes.gif
Că doar n-o să vin de drag la job confused.gif

Hmmmm, auzi la el ... "la o citro". Beeeeyyy, io stau cu pușca după perdea și tu mă chemi la un suc ??? Dacă ziceai de ceva alcoolice, mai ziceam, ca să am un motiv al purtării mele biggrin.gif teehee.gif

Vezi că din 12.12 se schimbă mersu' la tren rolleyes.gif
Alex-F1
QUOTE (krondet @ Nov 22 2010, 01:26 PM) *
Ne bagam....masina, ninja.gif in ea de gradinita.
Dupa prima saptamana - raceala (repaus la domiciliu)
Dupa 1 luna pauza, si una sapt gradinita - laringita acuta (spitalizare + repaus la domiciliu)
acu, dupa alta saptamana de gradinita - iar in spital, suspectiune de infectie urinara (o doctorita), meningita (un doctor)
in seara asta analize...Basic...maine aflam detalii


Fiti calmi, nu disperati si mergeti inainte, amintindu-va tot timpul ca cheia e una singura: ALIMENTATIA!!! "Esti ceea ce mananci".....deci alimentati copilul cat mai sanatos posibil si feriti-l de alimente daunatoare, care doboara si ultima urma de imunitate a copilului....chiar daca pretul pare mare, din dieta copilului trebuie sa lipseasca cu desavarsire mezelurile, sucurile imbuteliate, dulciurile si orice alt aliment prea "sofisticat", gen iaurtul Danonino, cu diferite gusturi.....amintiti-va ca toate aceste gusturi sunt 100% chimicale! Oricum, trebuie rabdare si tutun, fiindca imunitatea copilului se dezvolta in ani de zile, nu in cateva luni. Desi sunt convins ca stiti, exista si diverse siropuri, prafuri etc. pt. intarirea sistemului imunitar....le puteti incerca pe rand si prin rotatie, observand care dintre ele a avut efectele cele mai bune asupra copilului....foarte laudat am auzit a fi Broncho Vaxom, capsule de 3.5 mg (se desface capsula si se varsa praful in putina apa, ceai, lapte etc), 3 luni, cate 10 zile pe luna, o capsula pe zi. Noi nu l-am folosit, ca nu a fost nevoie, dar cunosc destui parinti de copii cu probleme de astea, care l-au laudat f. tare! Alt aliment miraculos ar fi usturoiul, care se stie ca este cel mai puternic antibiotic natural de pe pamant, iar in prezenta lui germenii de raceala, gripa, viroze n-au nici cea mai mica sansa, dar e o mica problema cu administrarea lui la copii asa mici, caci majoritatea nu-l prea accepta....cica daca se pune un catel de usturoi pisat, intr-o lingura cu miere sau lapte, ar fi sanse mai mari ca micutul sa poata fi pacalit! smile.gif Merita sa incercati, dar sa NU fie pe stomacul gol!! Tot din auzite spun si asta, caci noi n-am incercat! Nu mai spun ca nu trebuie sa treaca {aproape} nicio zi fara ca copilul sa nu fi mancat fructe, legume si lactate! Bafta! thumbsup.gif

QUOTE (RUE @ Nov 24 2010, 03:00 PM) *
recunoasteti personajele


Cred ca nimeni nu a observat ce tine Oana in mana.... teehee.gif
adrian_flavius
QUOTE (Alex-F1 @ Nov 26 2010, 11:25 PM) *
QUOTE (krondet @ Nov 22 2010, 01:26 PM) *
Ne bagam....masina, ninja.gif in ea de gradinita.
Dupa prima saptamana - raceala (repaus la domiciliu)
Dupa 1 luna pauza, si una sapt gradinita - laringita acuta (spitalizare + repaus la domiciliu)
acu, dupa alta saptamana de gradinita - iar in spital, suspectiune de infectie urinara (o doctorita), meningita (un doctor)
in seara asta analize...Basic...maine aflam detalii


... Alt aliment miraculos ar fi usturoiul, care se stie ca este cel mai puternic antibiotic natural de pe pamant, iar in prezenta lui germenii de raceala, gripa, viroze n-au nici cea mai mica sansa, dar e o mica problema cu administrarea lui la copii asa mici, caci majoritatea nu-l prea accepta....


Mai e unul, mai tare decat usturoiul, si mult mai simplu de administrat: propolisul...da' sa fie natural, proaspat, si preparat bio...in combinatie cu polenul si mierea, bate la fund cam toate stimulentele imunitare de pe pamant...problema e ca e ieftin, si companiile farma nu fac profit suficient cu asa ceva, deci nu se promoveaza niciunde...
Alex-F1
Da....si ala, dar atunci mai degraba polenul thumbsup.gif
James Kilowatt
"Sunt blonda, sunt frumoasa, si fac ce vreau!"
Baby Blues
Sunt 3 D ochelarii ? biggrin.gif
RUE
ceva de azi dimineata!
20krpm
car seat 2.2. nu ca ar fi fost nevoie de el (car seat 2.0 e inca stabil si user friendly) dar era asa de rosu si de frumos si cu pret de sarbatoare incit mi-a fost mila de el sa-l las acolo.
Click to view attachment
edit: de fapt pozitia normala e alta - nu e vina mea ca apare ca un car bed...
HalbaSus
@JKw, mediagate-ul ala sa-l umplii repejor de desene animate
20krpm Cu RedBull n-aveau ?

James Kilowatt
Deocamdata la TV se uita la rugby, da' cel mai tare ii place tragerea loto. O fascineaza bilele alea biggrin.gif
Baby Blues
Al meu urmareste cu interes Bebe tv


Nu inseamna ca-l tin nemancat. Probabil i-a placut gustul :

Urmatoarea poza il arata in elementul lui , apa. Cred ca este cel mai fericit cand ii facem baita. In baie deja cred ca facem un mic lac de cat ne balacim cand dam din picioare:
In ultima poza, avem o noua hainuta pe care o purtam dupa ce facem baita:
Alex-F1
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 3 2010, 03:39 AM) *
"Sunt blonda, sunt frumoasa, si fac ce vreau!"


Ai vrea sa fie blonda? biggrin.gif Atentie la picioruse Sorine, in special acum, cand incepe sa umble....nu o lasati desculta NICIODATA....tot timpul (inclusiv in casa) sa fie cu papucei inalti, peste glezna, stransi bine, fiindca acum glezna e mai fragila ca oricand, pe ea se sprijina toata greutatea corpului si are nevoie de sustinere!!! Probabil e mai greu si pe la voi, ca si pe la noi, sa gasesti asa incaltaminte (nu pt. ca nu s-ar sti de problema, ci pt. ca nu se mai vrea - aminteste-ti ca omenirea trebuie distrusa cu orice pret si pe toate caile posibile), dar exista, trebuie doar intrebat si cautat bine! wink.gif Nu ignorati asta acum, ca mai tarziu s-ar putea sa regretati....vorba citatului din semnatura lui Tudor "daca crezi ca educatia te costa scump, asteapta sa vezi cat te va costa ignoranta".....maaaaare adevar, ma inchin!!! arigato.gif

QUOTE (HalbaSus @ Dec 5 2010, 06:18 AM) *
@JKw, mediagate-ul ala sa-l umplii repejor de desene animate


Sper ca asta a fost o gluma.... banned.gif Sunt convins ca stii, dar poate ignori si tu treaba, ca multi altii....copilul, cu cat il tii mai mult in fata tv-ului, cu atat il tampesti mai tare, fie ele si doar niste desene animate "nevinovate".....caci ele sunt nevinovate din punctul TAU de vedere, dar aminteste-ti ca copilul nu are mintea ta, nu proceseaza informatiile de acolo la fel ca tine.....vrei un exemplu? A vazut unul mic (5 ani parca) la desene animate ca nu-stiu-care a folosit umbrela drept parasuta si a incercat si el.....urmarile le banuiesti singur.... mellow.gif Deci orice ecran in fata ochilor copilului (TV sau monitor), cat mai putin posibil....noi avem deja 4 ani si 3 luni si ne laudam cu o medie de sub o ora pe zi....si cand ne uitam, ne uitam 10-15 min. la ceva desene "light", gen Jim-Jam, apoi doar chesti pur educative, gen engleza, jocuri interactive de perspicacitate si....diverse clipuri cu masini pe iutub whistling.gif I-am aratat si crash-teste, ca sa vada cum sta treaba cu centurile de siguranta & stuff.....e fascinat.....se uita efectiv cu gura deschisa.... ohmy.gif Pare putin dur pt. varsta lui, dar imi asum orice risc.....si io zic ca n-are cu ce sa-i dauneze daca vede asa ceva.....
HalbaSus
Mai, eu sunt parinte mai denaturat de felul meu, si merg la noroc, daca se tampeste de la desene animate... well... asta e, I'll take my chances... Pentru orice eventualitate nu o sa ii arat desene cu Mary Poppins (parca aia sarea cu umbrele) si o sa o tin departe de umbrele si parasute biggrin.gif

Poate ca anumite desene pot avea efecte traumatizante (pe cartoon network se dau numai porcarii if you ask me) dar de la mickey mouse, donald, tom si jerry, alba ca zapada si ce mai urmareste ea nu cred ca pateste ceva. In plus se distreaza si ea si mai luam si noi (parintii) o pauza... Nici noi nu avem medie mai mare de o ora pe zi... dar pe de alta parte inca nu a invatat sa joace jocuri video biggrin.gif

RUE
lasa bre, ca alexf1 cu andreas cred ca deja numara foile din Gheba si Nastasescu... asa.. in avans! ;-)
Alex-F1
Ooooook, mai vorbim noi mai tarziu.....cine rade la urma..... tongue.gif
James Kilowatt
Cine-i Jim-Jam? whistling.gif

Apropo de parinti denaturati, am fost la un magazin de jucarii.... si aveau un raion intreg cu jucarii "eco".... cu eoliene, energii verzi si alte prostii. Sunt spalati pe creier de mici. Pe de alta partea aveau si jucarii foarte faine pt copii ceva mai mari, gen telescoape, microscoape, globuri pamantesti, chestii d-astea cu care m-as juca si eu teehee.gif
HalbaSus
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 7 2010, 11:46 AM) *
Cine-i Jim-Jam? whistling.gif

Apropo de parinti denaturati, am fost la un magazin de jucarii.... si aveau un raion intreg cu jucarii "eco".... cu eoliene, energii verzi si alte prostii. Sunt spalati pe creier de mici. Pe de alta partea aveau si jucarii foarte faine pt copii ceva mai mari, gen telescoape, microscoape, globuri pamantesti, chestii d-astea cu care m-as juca si eu teehee.gif

oooh da, am fost in magazine de jucarii de unde as fi cumparat rafturi intregi.

p.s. jucarii eco n-am vazut, dar e plin de desene animate eco... d-alea mai gay decat captain planet biggrin.gif
James Kilowatt
Am fost din nou intr-un magazin de jucarii in Moscova, in cautare de un cadou. Naspa, fix aceleasi prostii care se vand peste tot.

Insa ce m-a enervat e alta chestie... am fost la raionul de "mici printese". Aveau aspiratoare, fiare de calcat, mixere de bucatarie in miniatura... cum la baietei nu erau, putem spune ca sunt misogine jucariile astea. Eu am de gand sa-i iau printesei mele si jucarii de baieti si de fete, n-are decat sa aleaga singura. Ii iau si Meccano sau cuburi din alea de construit, iar daca o sa vrea si avioane si pistoale cu laser, nu doar fiare de calcat si mixere de bucatarie.

Pe langa asta, ii fidelizaza unor marci de mici... aspiratoarele de jucarie sau mixerele erau Miele sau Rowenta, f f realiste, exact modelele reale... ia la jucariile pt baieti aveau scule din plastic Bosch, B&D sau Makita, exact ca cele reale, fix aceleasi culori, pozitie a butoanelor, etc...
HalbaSus
Tu esti un fel de "toy nazi" biggrin.gif

A mea are in general papusi/ursuleti/catelusi/etc... ca nah, e fetita... din capitolul ustensilelor casnice are doar o chiuveta de plastic si un set de tacamuri care pot fi spalate in respectiva chiuveta (care functioneaza cu o pompa manuala, daca pui apa in ea si pompezi curge apa la robinet)... defapt asta a fost si motivul pentru care i-am luat-o ca era fascinata de ideea de apa/robinete/etc...

In schimb ii plac si masinutele... iar de craciun sigur primeste un Lambo Murcielago SV, un 911 GT 3 sau un Ferrari 599 GTB cu telecomanda whistling.gif
Iar din categoria jocurilor unisex ii plac cuburile gen lego... la inceput se juca cu ele individual ca ii placeau ca erau colorate insa de la o vreme incepe sa construiasca chestii. Cica astea ar avea si rol educativ cuburile astea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.