Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Topic de dat cu capu' , bata , lantzu sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
adrian_flavius
QUOTE (22nst @ Dec 4 2008, 11:47 PM) *
va propun un test smile.gif
http://www.drive-test.ro/chestionar-auto.html


eu am obtinut
Total: 67 puncte
61-70 de puncte
PILOT LA VOLAN



63 de puncte...laugh.gif...
StefanVVTi
biggrin.gif Si eu tot 63...
_Constantin_
Hmm ... ce aveti ma. Asa calmi sunteti?
71.
DAN
http://www.toyota.ro/cars/new_cars/De_la_A_la_Z.aspx
CITITI SI VA MINUNATI!!!! ninja.gif
Stiinta82
si la mine tot 63
desi ma asteptam la mai mult
Lexy
Total: 74 puncte
71-80 de puncte
AS LA VOLAN

rolleyes.gif sa mai zica cineva ceva de blonde la volan tongue.gif:p:p

mai multa toleranta in trafic...DE ASTA E NEVOIE LA TOATA LUMEA!
Hoinaritza
Hoinar n-a fost departe in estimare smile.gif ... 69 de puncte:
PILOT LA VOLAN
http://www.drive-test.ro/chestionarauto/1/69/punctaj.html

Completarea Hoinarului: "ca numarul de la masina" laugh.gif
Hoinar
QUOTE (Hoinaritza @ Dec 5 2008, 11:28 AM) *
Hoinar n-a fost departe in estimare smile.gif ... 69 de puncte:


Ce tare! Ca numarul de la masina teehee.gif ...
hmm... se pare ca-mi subestimez nevasta... rolleyes.gif Is curios pe unde am pierdut eu 5 puncte...
klm
M-o facut ashtia chilot la volan, cica 68 pct (se pune daca nu am Toyota? teehee.gif )!
Colonelu'
Mama, ce dea piloti si asi la volan avem statistic! biggrin.gif
LIVE vreau sa vad cat de buni sunt. tongue.gif
T u d o r
65 unsure.gif
ZORRO
64 puncte
vio
nush cate am facut .. oricum pana in 60 .... am mintzit la 2 intrebari si vreo 5 nu aveau nici un raspuns care s il pot bifa


printre altele pt banei biggrin.gif thumbsup.gif
S O R I N
Bey sa ti fie rusine, nu ti mai dau geaca... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
drabisan
Voi, ai facut pishu pe roata dupa sau inainte de poze?
tibi*
Si acum, ca sa dau cu bata in balta adica off topic va propun sa vizionati ceva...ceva de exceptie.
Si as adauga un comentariu :
"Desi vizionarea filmului dureaza 1h si 20min, MERITA sa
cunoasteti
experientele, concluziile,gandurile multor oameni de
stiinta, si nu numai, cu
privire la APA.
Este ceva incredibil ! ! ! "
Viziteaza-mi Site-ul
mike.omega
Cineva e mai silitor ca mine si chiar se duce la cursuri?! whistling.gif
StefanVVTi
De unde fac si eu rost de-un capacel pt incuietoarea portbagajului?! biggrin.gif
Hoinaritza
QUOTE (mike.omega @ Dec 6 2008, 12:55 AM) *
Cineva e mai silitor ca mine si chiar se duce la cursuri?! whistling.gif


Auaileo Mushulica... alunga stratul de mal de pe masinutza ca plange de cata sare si noroi are pe ea. Se aude pana la Iasi bocetul. whistling.gif
Legionaru'
CITAT(22nst @ Dec 4 2008, 11:47 PM) *


79.
vio
bai banele tu nu dormi ???? adica io iti dau branza telemea de oiae , miii da dolari sa te antrenezi bine si tu faci chestionare la 4 am , ai?
Hoinaritza
Poate s-a mai scris pe aici pe undeva, nu mai retin, dar vin si eu cu o intrebare: Ce fel de bec trebuie pentru pozitia spate la Auris? Aseara am remarcat ca s-a ars sad.gif
OCTAN_95
LA MULTI ANI !!!tuturor celor care-si serbeaza onomastica.

La mine in balcon troneaza "pingelele" de vara dar mosul nu mi-a pus nimic in ele. sad.gif
OCTAN_95
am facut si eu testul: 63
FAR EASTERN
Adica toata lumea se testuieste si eu nu? turned.gif
Legionaru'
CITAT(vio @ Dec 6 2008, 08:28 AM) *
bai banele tu nu dormi ???? adica io iti dau branza telemea de oiae , miii da dolari sa te antrenezi bine si tu faci chestionare la 4 am , ai?


Nea' Jijiiiiiiiiii nu fusei io, sa mor io!
Fu' curvasaraie, nu stiu cine fu'! laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
FAR EASTERN
QUOTE (tibi* @ Dec 6 2008, 01:00 AM) *
Si acum, ca sa dau cu bata in balta adica off topic va propun sa vizionati ceva...ceva de exceptie.
Si as adauga un comentariu :
"Desi vizionarea filmului dureaza 1h si 20min, MERITA sa
cunoasteti
experientele, concluziile,gandurile multor oameni de
stiinta, si nu numai, cu
privire la APA.
Este ceva incredibil ! ! ! "
Viziteaza-mi Site-ul



Foarte tare!
Colonelu'
Noi intamplari din eternul capitol "Traim in Romania":

http://www.cotidianul.ro/garda_financiara_...etul-66918.html
V_I_C_T_O_R
Am facut si eu testul...60 la limita intre profesor si pilot...ahahaha ma amuza la nebunie calificativele astea.
StefanVVTi
In urma unui studiu de specialitate, s-a constatat dublarea numarului de vizitatori ai orasului Iasi...toti cu "escala" la Mega Auto!! teehee.gif
vio
TARE RAU ....

discutie despre IS-F io sunt io si Stefan C e Fane Valva

Stefan C. (09.12.2008 11:21:13): trebuie sa ajung si eu sa-l vad
io (09.12.2008 11:21:24):
io (09.12.2008 11:21:38): sub 23 d ani nu til da la condus
io (09.12.2008 11:21:41):
Stefan C. (09.12.2008 11:21:43): poate chiar pe 20 sapt viitoare
Stefan C. (09.12.2008 11:21:44): da?
io (09.12.2008 11:21:46): dap
io (09.12.2008 11:21:49): aia de la casco
io (09.12.2008 11:21:52): plm
io (09.12.2008 11:21:54): as amia zis dan
Stefan C. (09.12.2008 11:21:57):
io (09.12.2008 11:22:09): da ma
io (09.12.2008 11:22:14): e o galagie de bani
Stefan C. (09.12.2008 11:22:21): da ma, te cred
Stefan C. (09.12.2008 11:22:30): dar mi se pare funny ideea...
Stefan C. (09.12.2008 11:22:34): plm e normal...
Stefan C. (09.12.2008 11:22:58): oricum nu stiu daca aveam sange pe instalatie sa ma dau cu el grav
io (09.12.2008 11:23:02):
io (09.12.2008 11:23:05): e nu
Stefan C. (09.12.2008 11:23:14): nici nu vreau sa ma gandesc...

intre timp

STEFAN? VVT-i: salut, Dan!
Dan Hariga: salut
STEFAN? VVT-i: zi-mi si mie...pe 20 sau pe 22 lucrati?
Dan Hariga: cred ca da
Dan Hariga: de ce?
STEFAN? VVT-i: sa-mi incarc aparatul sa vin la niste poze
Dan Hariga: ptr ISF?
STEFAN? VVT-i: aham
STEFAN? VVT-i:
Dan Hariga: te astept
STEFAN? VVT-i: tocmai vbeam cu vio si mi-a zis ca 23 de ani e limita de varsta si mi se pare absolut NORMAL
Dan Hariga: mda...e nasol

dupa un timp

Dan Hariga: mah stefane
Dan Hariga: vezi ca face vio misto de tine
Dan Hariga:
Dan Hariga: nu e nici o restrictie nimik
Dan Hariga: )
Dan Hariga:
STEFAN? VVT-i: f...l in g... sa-l f...

after

Stefan C. (09.12.2008 11:28:41): ba, pe tine nu te-a f.... nimeni in g... lately?
io (09.12.2008 11:29:13): ti am facut-o ce sa mai
io (09.12.2008 11:29:15):
io (09.12.2008 11:29:21):
Stefan C. (09.12.2008 11:29:22): )) plm...o muscai
OCTAN_95
Nici pe unu nici pe halalalt nu va mai spala toata apa bahluiu-lui

refrenul vostru tre sa fie:

"Noi nu suntem normali...." drive.gif bomb_ie.gif
adrian_flavius
rad ca fraieru' la birou si colegii se intreaba ce m-a apucat...bai, sunteti criminali, pe bune...auzi, limita de varsta...looool... laugh.gif laugh.gif
9er
teehee.gif Super tareeeeeeeee faza, ma facuse curios, eram cat pe ce sa incep sa gugalesc limita asta de varsta sa vad daca exista asa ceva.....marfaaaaaa!!!
DAN
QUOTE (adrian_flavius @ Dec 9 2008, 03:32 PM) *
rad ca fraieru' la birou si colegii se intreaba ce m-a apucat

si eu faceam la fel cand vorbeam cu Fane pe mess smile.gif)))
adrian_flavius
si nu-i normal? la asa "conversatie", cred si eu ca te tii cu mainile de burta...vio, daca te stresezi un pic, ii iei painea de la gura lu' Jugaru...mai lipsea sa-i spuna lu' Fane ca are el pe cineva in Politie, si ca ii poate face rost de o carte de identitate provizorie, in care sa apara un alt CNP, sa aiba mai multi ani la activ...si sa se poata da cu "magaoaia"... looool... laugh.gif
FAR EASTERN
Bai, nu radeti, ca treaba cu limitarea de varsta poate fi foarte valabila la unii asiguratori.
De exemplu, tarifele RCA pentru 2009 de calculeaza si in functie de varsta..... teehee.gif , la unii..... whistling.gif
OvidiuH
Oricum a crescut mult RCA-ul. In jur de 30%.
StefanVVTi
Bai, deci avand in vedere valoarea masinii si puterea si ... tot, nu mi s-ar parea atat de absurd sa existe o limitare de varsta la drive-test... laugh.gif laugh.gif
OCTAN_95
La cum merge acum vinzarea si daca ar fi o anumita restrictie , dealerul nu ar tine cont de ea.

In alta ordine de idei, cum se poate face sa scapi de franciza casco?

Am avut o dauna minora,habar nu aveam de franciza si cand sa iau masina trebuia sa platesc 100 euro
adrian_flavius
Octan, daca asa ai semnat contractul de asigurare, adica fransiza este prevazuta acolo, nu ai cum scapa de plata ei...este obligatorie, altfel societatea de asigurari nu-ti deconteaza diferenta...intrebare catre forumistii care lucreaza in domeniul asigurarilor: care companii, din cele care activeaza pe piata la ora actuala, mai fac asigurari casco fara fransiza? si in ce conditii?
S O R I N
Flavius, eu am la Unita si cand am facut contractul se putea face decat cu franciza ( sau cum ii spune),

acum am inteles ca se poate si fara... Pot spune ca sunt super ok... Inainte am avut la ardaf si m am

certat cu ei dupa 2 sau 3 luni de la semnarea contractului...
FAR EASTERN
La unii(la noi adica) poti avea CASCO fara fransiza DOAR in doua cazuri:
1. Vii din anul anterior fara daune(tot la noi) si poti elimina fransiza contra a 20% in plus la prima de asigurare... alfel se aplica incepand cu al doilea eveniment.
2. Polita de asigurare este cesionata(masina este achizitionata prin credit sau leasing sau este gaj la un credit).
OCTAN_95
CITAT(adrian_flavius @ Dec 10 2008, 10:33 AM) *
Octan, daca asa ai semnat contractul de asigurare, adica fransiza este prevazuta acolo, nu ai cum scapa de plata ei...este obligatorie, altfel societatea de asigurari nu-ti deconteaza diferenta...intrebare catre forumistii care lucreaza in domeniul asigurarilor: care companii, din cele care activeaza pe piata la ora actuala, mai fac asigurari casco fara fransiza? si in ce conditii?


Cand am spus ca doresc sa scap de ea ma refeream la faptul ca in ac luna tre sa o reanoiesc si doream ca noua polita sa fie fara; din cele citite aici, vezi Far, deduc ca nu mai pot sa fac casco fara franciza.

Eu sunt asigurat la Asiban, nu am avut probleme cu ei.
Polita am semnat-o fara sa ma uit ca era trecuta franciza (vina mea)

si inca o intrebare

cum ar fi mai bine sa se faca asigurarea; in euro sau in Ron?
FAR EASTERN
QUOTE (OCTAN_95 @ Dec 10 2008, 12:50 PM) *
Cand am spus ca doresc sa scap de ea ma refeream la faptul ca in ac luna tre sa o reanoiesc si doream ca noua polita sa fie fara; din cele citite aici, vezi Far, deduc ca nu mai pot sa fac casco fara franciza.

Eu sunt asigurat la Asiban, nu am avut probleme cu ei.
Polita am semnat-o fara sa ma uit ca era trecuta franciza (vina mea)

si inca o intrebare

cum ar fi mai bine sa se faca asigurarea; in euro sau in Ron?


Inseamna ca ne esti client.
Nu stiu in ce conditii ai incheiat polita DAR cine ti-a dat-o sa o semnezi era OBLIGAT sa iti spuna(etic vorbind).

Atunci poti scapa de fransiza in conditiile in care le-am precizat.

Valuta politei o poti stabili si in functie de cum doresti tu, relativ la cat urmeaza sa platestica prima/suma de plata in caz de dauna. Adica, daca faci polita in lei, suma asigurata va fi echivalentul ron/euro din data platii raportata la valoarea de nou a masinii la data incheierii contractului. Avantajul este ca vei sti dinainte ce bani ai de dat pe asigurare. In caz de dauna totala, vei primi suma inscrisa pe polita.
Daca valuta e euro, primele de asigurare platite in lei vor diferi de la o rata la alta. Avantajul poate fi in cazul in care vei avea(Doamne fereste) dauna totala, suma de incasat fiind cea valabila la data platii, conform cursului de schimb BNR euro/ron.

l.e. m-am prins in sfarsit ca ai avut dauna..... asa ca intradevar nu poti scapa de fransiza...
klm
CITAT(OCTAN_95 @ Dec 10 2008, 09:18 AM) *
Am avut o dauna minora,habar nu aveam de franciza si cand sa iau masina trebuia sa platesc 100 euro

Daca ar citi clientii conditiile de asigurare toti (si asiguratorii si clientii) ar avea mai putina bataie de cap.
CITAT(adrian_flavius @ Dec 10 2008, 09:33 AM) *
intrebare catre forumistii care lucreaza in domeniul asigurarilor: care companii, din cele care activeaza pe piata la ora actuala, mai fac asigurari casco fara fransiza? si in ce conditii?

Ultima data stiam de Carpatica; conditii: nu-ti platesc daunele smile.gif (le platesc dupa jumatate de an).
Uite un topic potrivit unde poti pune toate intrebarile care te framanta.
OvidiuH
QUOTE (OCTAN_95 @ Dec 10 2008, 11:50 AM) *
cum ar fi mai bine sa se faca asigurarea; in euro sau in Ron?

Chiar dacă o ai în euro rata, plata tot în lei o vei face, indiferent de asigurator.

Ca un PS, RCA-ul va fi din ianuarie deja foarte scump, mai ales pentru ce se oferă. 570 RON pentru o mașina de 1367 cmc și 780 RON pentru 1598 cmc mi se pare mult.
FAR EASTERN
Pentru ce se ofera???
Limita pagube materiale 2009/2010 = 300.000/500.000 euro
Limita vatamari corporale 2009/2010= 1.500.000/2.500.000 euro.

Ti se pare putin, Ovidiu? Lasam la o parte neplata daunelor la timp, pentru ca in final se rezolva.... si se plateste.
OvidiuH
Avand in vedere cat de prost se poarta majoritatea asiguratorilor cu tine cand te duci la o dauna cu RCA-ul vinovatului, eu spun ca e mult.
adrian_flavius
astazi de dimineata, in fata locului de munca:...numere de Arges, bineinteles...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.