Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Topic de dat cu capu' , bata , lantzu sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
adrian_flavius
Lasa-l, ca lucreaza in vanzari...astia stiu cel mai bine cum e cu teasing-ul...ii da omului cu portia, sa-l faca pofta mai mare...sadic, dom'le, sadic... whistling.gif
mohordbx
QUOTE (DAN @ Nov 27 2008, 08:42 AM) *
..si cand am iesit din curba am vazut ca aveam 220 km/h...

Unde este curba aia? blink.gif
DAN
QUOTE (mohordbx @ Nov 27 2008, 11:29 AM) *
QUOTE (DAN @ Nov 27 2008, 08:42 AM) *
..si cand am iesit din curba am vazut ca aveam 220 km/h...

Unde este curba aia? blink.gif

Ultima curba cum intri in Podu Iloaiei cum vii dinspre Iasi.
StefanVVTi
O puneti la bataie cu Yaris`u meu? teehee.gif
OvidiuH
Dane, baga si tu niste poze cand ai timp.
Colonelu'
QUOTE (DAN @ Nov 27 2008, 11:30 AM) *
....o curba in care rotile avensisului ar scartai la 140 km /h ...
QUOTE (mohordbx @ Nov 27 2008, 11:29 AM) *
QUOTE (DAN @ Nov 27 2008, 08:42 AM) *
..si cand am iesit din curba am vazut ca aveam 220 km/h...

Unde este curba aia? blink.gif

Ultima curba cum intri in Podu Iloaiei cum vii dinspre Iasi.

AHAAA, te-am prins colega ca bagi vorbe de la tine. drive.gif In curba aia am intrat de mai multe ori cu Ave-ul meu cu 160 si peste, si nu a zis nimic masina si nici rotile nu au scartait. tongue.gif
vio
io am luat curba aia cu cel putin 250 ... biggrin.gif e f lejera
DAN
QUOTE (Colonelu' @ Nov 27 2008, 07:30 PM) *
QUOTE (DAN @ Nov 27 2008, 11:30 AM) *
....o curba in care rotile avensisului ar scartai la 140 km /h ...
QUOTE (mohordbx @ Nov 27 2008, 11:29 AM) *
QUOTE (DAN @ Nov 27 2008, 08:42 AM) *
..si cand am iesit din curba am vazut ca aveam 220 km/h...

Unde este curba aia? blink.gif

Ultima curba cum intri in Podu Iloaiei cum vii dinspre Iasi.

AHAAA, te-am prins colega ca bagi vorbe de la tine. drive.gif In curba aia am intrat de mai multe ori cu Ave-ul meu cu 160 si peste, si nu a zis nimic masina si nici rotile nu au scartait. tongue.gif

=))) Lasa ca te duc spre Sculeni cu IS-f-ul sa vad atunci ce o sa mai zici...biggrin.gif ninja.gif smile.gif)))
adrian_flavius
QUOTE (vio @ Nov 27 2008, 07:32 PM) *
io am luat curba aia cu cel putin 250 ... biggrin.gif e f lejera

Vio, cu ce masina zici tu ca ai atins viteza asta? woot.gif ... sa stiu sa-mi cumpar si eu...
DAN
Asa cum am promis...POZE. Scuze ca e cam murdara masina.
Enjoy!
vio
cu mashina denumita Proiectu' Coaja biggrin.gif e secret inca biggrin.gif


DAN ce sa zic ... salam si iar salam ... biggrin.gif
OvidiuH
Frumoasa. Din pacate, nu prea e o masina pentru drumurile noastre.
Colonelu'
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 28 2008, 09:31 AM) *
QUOTE (vio @ Nov 27 2008, 07:32 PM) *
io am luat curba aia cu cel putin 250 ... biggrin.gif e f lejera

Vio, cu ce masina zici tu ca ai atins viteza asta? woot.gif ... sa stiu sa-mi cumpar si eu...

Viteza nu era de 250, ci era de 300 ... nu era cu masina, era cu trotineta ... si nu era pe sosea, ci pe langa.

QUOTE (OvidiuH @ Nov 28 2008, 10:22 AM) *
Frumoasa. Din pacate, nu prea e o masina pentru drumurile noastre.

Intr-adevar, nu e pentru drumurile noastre, tot asa cum nu sunt nici Ferrari, Lamborghini, Porsche, Audi R8, Maserati si alte cidatenii exclusiviste si de fite. Dar daca unii are bani si nu stie ce sa face cu ei, de ce sa nu castige si cei de la Toyo Iasi un banut cinstit dupa urma lor? teehee.gif
klm
Alba?!?!? blink.gif daca mai e si dizel n-am cuvinte sa-mi exprim antipatia (ce-i drept linia arata bine smile.gif).

Colonelu'
QUOTE (klm @ Nov 28 2008, 11:50 AM) *
Alba?!?!? blink.gif daca mai e si dizel n-am cuvinte sa-mi exprim antipatia (ce-i drept linia arata bine smile.gif).

Domnu', e vorba de modelul IS F (adica Îi Se Fe-u). Nu are treaba cu dizalul. Uite aici specificatiile: http://www.lexus.eu/Images/IS%20F_Specific...m584-758421.pdf
vio
CITAT(klm @ Nov 28 2008, 11:50 AM) *
Alba?!?!? blink.gif daca mai e si dizel n-am cuvinte sa-mi exprim antipatia (ce-i drept linia arata bine smile.gif).



din cate stiu io nu exista mashina japoneza sport si diesel ... asta e doar gaselnitza europenilor de ashi ascunde neputintza de a face motoare bune pe benzina.
T u d o r
Hai mah, si europenii fac motoare bune. Si pe benzina... 2.0 TFSI e super, 1.4 TSI la fel, 1.6 de la BMW/PSA, BMW face niste monstri de motoare, sa nu mai intram in supercaruri ca acolo sunt exemple grele de tot.

In rest, chestia cu dizel sportiv e ca tine. biggrin.gif Dar asta e trendul, stati sa vedeti in WRC, am inteles ca si Subaru vrea sa bage boxerul in curse. Boxerul dizal... unsure.gif
klm
CITAT(vio @ Nov 28 2008, 12:41 PM) *
din cate stiu io nu exista mashina japoneza sport si diesel ... asta e doar gaselnitza europenilor de ashi ascunde neputintza de a face motoare bune pe benzina.

Prea tare! Asta o sa mearga direct aici biggrin.gif .
Colonele, in cazul acesta am cuvinte ca sa imi exprim antipatia: ce nashpeta e culoarea aia alba!!! in rest la linii si interior pare placuta.
Hoinaritza
Dane, aranjeaza bijuteria ca maine iti calcam pragul sa o vedem si sa o atingem si noi.
Poate vii cu poante ca nu e disponibila ca va desenez tot asfaltul din parcare smile.gif
M A R I A N
Hihihi, acu' si-a gasit si Sorin nasu'... tongue.gif

De fapt, ce zic eu aici ?; nu conteaza ca Type S-ul si-a gasit nasul, ci ca marlanii, ciorile, tupeistii, smenarii si plodurile de bani gata cu M-uri, W12-uri etc. se vor gandi ca masinile lor sunt de tot cacatul...
vio
CITAT(klm @ Nov 28 2008, 02:07 PM) *
CITAT(vio @ Nov 28 2008, 12:41 PM) *
din cate stiu io nu exista mashina japoneza sport si diesel ... asta e doar gaselnitza europenilor de ashi ascunde neputintza de a face motoare bune pe benzina.

Prea tare! Asta o sa mearga direct aici biggrin.gif .
Colonele, in cazul acesta am cuvinte ca sa imi exprim antipatia: ce nashpeta e culoarea aia alba!!! in rest la linii si interior pare placuta.



klm io nu vad nici un funny in afirmatia asta ,, pur si simplu asta e adevarul , europenii nu prea le au cu motoarele pe benzina si nu are rost sa ne kkm pe noi ca pute... thumbsup.gif

TUDOR o sa vezi noile motoare de la toyo ... acelashi performantze ca psa si bmw... dar aspirate nu turbo ... unii mai au putun si or sa zica ca si motorul de Supra tot de nemtzi e facuta ... sau de alta super mashina japo... sa fim realisti ... IS-F a batut in teste orice mashina nemtzeasca RS4, M3 , AMG ... vb de clasa ei ... asa ca vb lu' femela aia din parlament CIOCU MIC ...


vb celor din parazitii : daca realitatea e cruda am sa o pun pe gratar wink.gif)
T u d o r
Vio, ia pune tu informatia conform careia IS-F a batut M3? unsure.gif Ca eu stiu ca e invers.

Exemple de motoare bune gasesti si colo si colo. Fa[tul ca europenii fac motoare bune nu exclude ca si japonezii fac unele la fel de bune. Stiti si voi cum e, cand scoate unul ceva, ailalti il demonteaza si daca le place ... il si copiaza.

uite, am uitat de Reno. Cu toata imaginea de jaf pe care o are, Reno face motoare bune. Sa nu uitam ca varful tehnologiei, Formula 1, a fost dominata ani de-a randul de Reno. De s-au plictisit aia sa tot castige tot si au plecat. biggrin.gif Si motoarele de pe Clio Sport si MEgane Sport sunt bijuterii.
Nimeni nu e mai avansat decat ceilalti. Nu poate fi. Poate ridici capul 6 luni, dar imediat ceilalti urca si niveleaza.
drabisan
QUOTE ( T u d o r @ Nov 28 2008, 07:18 PM) *
Vio, ia pune tu informatia conform careia IS-F a batut M3? unsure.gif Ca eu stiu ca e invers.


Eu stiu ca la Fifth Gear Tiff si Jason au omorit si un IS-F si un M3, pe aceiasi pista. Si IS-F-ul a iesit mai lent cu o zecime (cu o masuratoare de-a lor), dar M3 li s-a parut mai spectaculos. IS-F-ul li s-a parut prea Lexus. Si concluzia era a lor, ca noi n-avem bafta aia si oricum nu am stii sa conducem sa simtim vreo diferenta. Ambele sint benzinare mari, orientate exclusiv spre sport.
Pentru amatorii de torrente seria 14 episodul 5. Merita deranjul, partea aia din episod e spectaculoasa!!!
T u d o r
Tot pe episodul ala m-am bazat si eu. smile.gif Dupa ce m-ai invatat tu, am descarcat toate episoadele din seriile 13 si 14. whistling.gif
vio
oare de ce a scos bmw un nou M3 as de repede ?? is-f era motivul ... batea M3 la toate capitolele mai ales la acc si dinamica f sportiva ...
drabisan
Tudor, si totusi, in primul episod din seria 14, acelasi Tiff spune ca nu a mai trait senzatiile din IS-F decit in Ferarri. Acuma...Dumnezeu stie ce interese or avea si ei!
Povestea din spatele IS-F-ului, alaturata masinii, creaza o anumita imagine. Personal, daca as avea un motiv (si finantele, dar alea-s detalii) sa-mi iau o masina sport, altceva decit Ferarri, mi-as lua IS-F, fara sa ma gindesc la M3. Pur si simplu mi se pare mai aproape de sport si-mi place de mor botul ala!!! Ca oricum n-as fi vreodata in stare sa conduc la capacitatile masini.....
T u d o r
Stiti cum vorbim noi aici? biggrin.gif Ca aia de liceu... care-i mai buna, Nicoleta Luciu sau Catrinel Menghia. F(word) them both... i don't care wich one first ... Dar, ca si cu masinile astea, le-am ...conduce da' nu o sa le. rolleyes.gif

Pentru mine, aceste masini, alaturi de RS4, de C AMG, etc, sunt state of the art. Nu stiu - si nu as sti nici daca le-as conduce pe toate - care e mai buna. Pur si simplu ma depasesc, timpii de 0,1 sec pana suta pentru una sau cealalta nu-mi spun nimic. Sau ca una e mai rapida pe circuit cu 0,00001 secunde. Astea sunt pentru statistici, eu ma multumesc cu cea mai proasta dintre el, in ordinea performantei. smile.gif
vio
mi-am luat jucarie biggrin.gif . un Fernades Gravity 5 DeLuxe ...
22nst
mmmda... lipsa de ocupatie =))
FAR EASTERN
Foarte tare, vio! thumbsup.gif Cat te-a costat?

Ai la ce s-o conectezi? Sau canti la... rece?

vio
am am o sa postez si o poza cu obiectu de demolat locuntze la vecini wink.gif) are 500 W RMS wink.gif)

1200 de euro smile.gif este exact la fel cu ce are Robert Trujillo din Metallica:D


Ionele decat sa dau banii astia pe un L 70- 200 care mi se pare cel mai de kko obiectiv posibil, nici zoom nici nimic, mai bine bazooka asta:)biggrin.gif ... hihihihi... pe vine SIGMA MACRO 105 wink.gif.. am vb cu Moshu:D
22nst
Neaaah... mai de folos un L 70-200
Ce faci tu cu o chitara? doar nu te apunci de zgariat creierii oamenilor =))
cu 1200 euro faceam alteceva biggrin.gif
_Constantin_
BMW M3 saloon VS Lexus IS-F la Top Gear saptamana asta. Adica sezonul 12 ep 5. Enjoy thumbsup.gif
vio
CITAT(22nst @ Dec 1 2008, 12:47 AM) *
Neaaah... mai de folos un L 70-200
Ce faci tu cu o chitara? doar nu te apunci de zgariat creierii oamenilor =))
cu 1200 euro faceam alteceva biggrin.gif



sa stii ca si inainte aveam chitara si cantam ,... chiar am avut si trupa vreo 4 ani jumatate biggrin.gif ...
Legionaru'
Data viitoare iti bagi sculele in LC si vii sa ne zgarii putin pe creier.
M A R I A N
Dupa indelungi cautari de anvelope performante de iarna pentru TS, marimea 205/45 R17, mi-am dat seama ca pe piata de la noi nu pot gasi ceva care sa-mi placa.

De aceea m-am hotarat sa cumpar 4 jante de tabla cu pneuri 185/60 R15 (este marimea alternativa - care apare in talonul TS-ului - la jantele de 17, care este de fapt marimea standard pentru Yarisul normal). Pentru aceste pneuri am o gramada de variante, inclusiv cele pe care mi le doresc enorm, Nokian Hakkapeliita R sau WG-2 iar preturile sunt mai putin de jumatate din cele pentru marimea 205/45 R17.

Pentru jante, ma gandeam chiar la varianta unora de tabla Toyota insa nu stiu daca se aduc si la ce preturi. Nu prea ma incanta sa iau altceva si sa pun distantieri, desi am gasit ceva la tireshop.ro cu 152 RON/buc (spun ei ca sunt dedicate modelului Yaris) insa nu stiu daca dimensiunile date de ei sunt corecte: 5.5X15 4X100X54 ET:45

http://www.tireshop.ro/?action=_felni_acel...to_marka=TOYOTA

Poate cineva cu Yaris sa ma ajute...

Concluzionand, 4 anvelope bunicele (dar care nu ma satisfac pe deplin) 205/45 R17 sunt de cel putin 2 ori mai scumpe decat 4 anvelope 185/60 R15 (Nokian, pe care mi le doresc) + 4 jante de tabla/otel...
StefanVVTi
Dimensiunile pentru jantele de tabla sunt corecte thumbsup.gif
M A R I A N
QUOTE (StefanVVTi @ Dec 1 2008, 01:04 PM) *
Dimensiunile pentru jantele de tabla sunt corecte thumbsup.gif


Mersi. Asta ma bucura.
Deci cu ~1600 RON iau jante+pneuri 185/60 R15 fata de 2800-3200 RON cat ar fi fost numai pneurile 205/45 R17...

Si apropos de anvelope de iarna, am descoperit mai nou ca exista 3 tipuri: 1.normale ; 2.studless (fara tinte dar cu comportament apropiat celor cu tinte) care sunt majoritar pentru gheata si zapada cum vreau eu si 3.cu tinte (studs) exclusiv pentru gheata si zapada
DRAGOS
Marian, imi poti da o idee de unde pot cumpara anvelope Nokian? Saptamana viitoare trebuie neaparat sa fac o alegere referitoare la cauciucuri de iarna pt clio, pt ca ajunge maicamea inapoi in tara si va avea nevoie de masina. Si din cat le-ati laudat, si tu si drabisan, par ca merita luate in seama. biggrin.gif Celelalte variante sunt vredestein snowtrack 2 si dunlop wintersport m3 smile.gif
M A R I A N
QUOTE (DRAGOS @ Dec 1 2008, 01:38 PM) *
Marian, imi poti da o idee de unde pot cumpara anvelope Nokian? Saptamana viitoare trebuie neaparat sa fac o alegere referitoare la cauciucuri de iarna pt clio, pt ca ajunge maicamea inapoi in tara si va avea nevoie de masina. Si din cat le-ati laudat, si tu si drabisan, par ca merita luate in seama. biggrin.gif Celelalte variante sunt vredestein snowtrack 2 si dunlop wintersport m3 smile.gif


http://www.ruelle.ro/Products.aspx?catid=1&subcat=12

si importatorul unic

http://www.marso.ro/site/index.html
M A R I A N
http://www.youtube.com/watch?v=oOXkqrLwRFQ

Asa putem pati daca nu incaltam masinile corespunzator... whistling.gif (mersi Azazel!)
Legionaru'
Bai Hoinare, rade fie-mea de avatarul tau de se strica, nu alta!
Hoinar
Sper sa gasesc maine videoclipul de la care se trage avatarul...Sa vezi acolo ce-o sa rada biggrin.gif.
Hoinar
Na ca l-am gasit: http://www.youtube.com/watch?v=xkydr7ffwKo...feature=related
biggrin.gif.
klm
CITAT(vio @ Nov 28 2008, 05:59 PM) *
pur si simplu asta e adevarul , europenii nu prea le au cu motoarele pe benzina si nu are rost sa ne kkm pe noi ca pute... thumbsup.gif

Da, unii incearca sa-si pastreze jobul altii viseaza... fiecare cu ce are, eu n-am niciun chef de polemici asa ca bate tu cu isf toate motoarele de bezina europene, apropo cat are? 5l si 420cp? asta e top of the art posibil... daca e sa combinam si concluziile altui topic asta ar insemna peste 2000cp europeni, pff, ce masina cu 2000cp fac europenii ca sa se compare?!
vio
CITAT(klm @ Dec 2 2008, 09:08 AM) *
CITAT(vio @ Nov 28 2008, 05:59 PM) *
pur si simplu asta e adevarul , europenii nu prea le au cu motoarele pe benzina si nu are rost sa ne kkm pe noi ca pute... thumbsup.gif

Da, unii incearca sa-si pastreze jobul altii viseaza... fiecare cu ce are, eu n-am niciun chef de polemici asa ca bate tu cu isf toate motoarele de bezina europene, apropo cat are? 5l si 420cp? asta e top of the art posibil... daca e sa combinam si concluziile altui topic asta ar insemna peste 2000cp europeni, pff, ce masina cu 2000cp fac europenii ca sa se compare?!

KLM tu chiar crezi ce zic?smile.gif) mie imi place sa bag fitiloase smile.gif daca nu te ai prins pana acu smile.gif
Colonelu'
Domnilor, Vio arunca pastile efervescente, iar altii incep sa bolboroseasca pana nu mai pot. E verificat! Pi buni si fara vrajeli! laugh.gif
klm
CITAT(vio @ Dec 2 2008, 10:41 AM) *
KLM tu chiar crezi ce zic? smile.gif ) mie imi place sa bag fitiloase smile.gif daca nu te ai prins pana acu smile.gif

Dau si eu cu capu', bata, lantzu sau ce am wink.gif.
OvidiuH
N-are farmec topicul daca nu se aprinde cineva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.