Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Topic de dat cu capu' , bata , lantzu sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
toyota16vvti
Va rog un sfat - am postat pozele! Este rupta si o bucatica din fata ce incepea de sub spoiler si o sa cam intre apa, pietre, ploaie vant cu crengile pe pamant pe acolo - a mai patit cineva? Ce ma sfatuiti?. Gaura din interior este din frecarea pe roata. Atentie cand luati damburi cu Auris-ul!
toyota16vvti
http://www.masini.ro/forum/content-page/20...ecare/page/100/

AM pus pozele - HELPPPPPPPPPPPP!
OvidiuH
Pare sa fie carenajul din ce vad eu in pozele astea. Daca nu vrei sa-l schimbi il poti carpi si singur. Cat despre plasticul de sub spoiler, nu vad in poze.
OCTAN_95
Ce spuneti de noua HONDA Civic Coupe

mai multe imagini gasiti aici:
http://www.promotor.ro/noutati-auto-masini...acelift-3083366
T u d o r
Hmmm.... cam prea "americaneasca" pentru gustul meu fin de european. biggrin.gif
_Constantin_
QUOTE ( T u d o r @ Sep 16 2008, 02:26 PM) *
Hmmm.... cam prea "americaneasca" pentru gustul meu fin de european. biggrin.gif


Corect. thumbsup.gif Parca fata se termina prea brusc si spatele e prea ridicat.
OvidiuH
Spatele e numai bun pentru amatori de bagat un eleron micut. teehee.gif
OCTAN_95
QUOTE ( T u d o r @ Sep 16 2008, 02:26 PM) *
Hmmm.... cam prea "americaneasca" pentru gustul meu fin de european. biggrin.gif


Asta-i ca si cu strugurii vulpii !!!
T u d o r
Pai cat costa? Un Civic hatch mi se pare super, asta parca nu e chiar chiar...
Hoinar
pentru cei care ziceau ca Toyotele nu-s atractive:
http://www.asylum.co.uk/2008/09/17/drunk-m...-with-a-toyota/
OCTAN_95
ma prapadesc de ras

http://www.220.ro/Un_gras_nu_incape_in_Lam...ini-109645.html

bre Hoinare !!, chestie de sigla, cam eliptica. smile.gif
Hondaca tinde spre rectangular, nu prea merge.
OCTAN_95
Azi, venind spre casa de la birou, rulam linistit cu viteza f mica, aglomeratie mare, las o masina sa iasa din parcare, "spic"; la un moment dat "buff" primesc una in spate, ma uit in oglinda, un taximetru; opresc, cobor ca o bomba gata de explozie, vad masina care a intrat in mine, spoilerul atarnand intr-o parte.
I-mi intorc cu groaza privirea spre masina mea, nu vad nimic nici cea mai mica urma, tragem la un loc mai ferit, caut sa ad ce o fi dar absolut nici o urma la masina mea, flacaul, soferul de taxi picat in transa, clientul sau spune: "cum naiba masina asta e busita zdravan in fata si a dvs. nimic, nicio urma"
Pentru mine asta se cheama NOROC!, noroc ca am fost lovit chiar in zona de mijloc a spoilerului, elastic fiind s-a deformat si a revenit la forma initiala.
Hoinar
Julituri...ceva? oricum ai scapat ieftin smile.gif.
Colonelu'
Pe dinafara bara arata OK, dar pe dedesubt ... Acolo se va vedea cand vei da bara jos.
OCTAN_95
Colonele, apai acum chiar nu aveam cum sa vad ce este, ar fi trebuit sa fi mers la o expertiza tehnica sa demonteze spoilerul si ma gandesc ca sunt si ceva shock absorber montate pe acolo.

Hoinare, nu am nici macar o zgarietura.
Legionaru'
Am patit si eu la Avensis la fel.
Stai linistit.
drabisan
Bara spate are o structura sa-i zicem fagure. Faza e ca e chiar rezistenta! Si, ce e cel mai ciudat, materialul din care e facuta bara pare sa se impace mult mai bine cu vopseaua comparativ cu tabla, pentru ca nu sare deloc vopseaua. In interior, fagurele se compacteaza, dar suprafata exterioara nu ramine deformata.
E oarecum similar sistemul cu cel pentru fuselajul si aripile avioanelor. Doar ca e facut din plastic pentru ca ar fi fost prohibitiv de scump sa fie din aluminiu. Dar ideea e aceasi, sa reziste unui impact, fara deformari majore (la avioane e vorba de pasari, la masini de bizoni)
vio
nu e bara ... drabisan a scris din vapori de bere smile.gif)
klm
O situatie similara a patit un prieten cu un Golf 3: statea la semafor si a vazut in oglinda interioara cum venea un Ford Fiesta cu o viteza care nu-i mai permitea franarea, a pus mainile pe volan si a asteptat impactul; rezultatul a fost ca Fiesta si-a facut botul acordeon, cu motorul deplasat si tot ce trebuie, la G era doar spoilerul deplasat cativa mm; a coborat, a tras de spoiler care s-a asezat singur de nebun la locul lui si n-a mai vrut sa se miste, a verificat sub el si nici macar nu atinsese partea metalica a masinii; n-are carlig, n-are nicio intaritura, masina e stock.
Si o alta intamplare: in 2001 am fost in Bt la nunta unui var si tocmai isi scosese masina (Opel Vectra) din servis; ce patise: mergea cu 20-30 kmh avand in fata o Dacie berlina; masina din fata a franat brusc si varul meu a intrat in fundul ei, nici ala nu avea carlig sau intarituri; rezultatele au fost ca Dacia a scapat fara nicio zgarietura iar Opelul cu farurile sparte (a dat atunci 15 mil/far)+grila+motorul deplasat, toata smecheria costandu-l peste 50 mil si asta chiar in saptamana nuntii smile.gif.
Alta intamplare (care nu mai pare imposibila): vad parcat in mijlocul strazii un Passat, modelul '97 (parca e modelul B ) si in spate un Tico facut acordeon, botul era pe bancheta din spate; ma uitam de aproape la Passat si cred ca nu as fi gasit zgarieturi nici de as fi avut o lupa.
Aveam odata in fata un Megane 1 cu semne de incepator; am observat ca persoana respectiva merge haotic asa ca am redus viteza si am lasat-o sa se departeze; la un moment dat mi-a distras atentia un BMW care venea de pe o strada lateral dreapta si n-am observat ca ajunsesem Meganul care oprise la o trecere de pietoni, mi-au sarit in ochi stopurile de frana si am calcat pedala brusc insa, desi au intrat ABS-uri, ESP-uri, ASR-uri (ce drq or mai fi la masina), am facut-o prea tarziu si am pupat Meganul; rezultate: bara din spate de la Megan avea niste semne foarte mici iar bara mea fata s-a trezit cu 2 adancituri de 3-4 mm; rezultatul: doamna/domnisoara a fost foarte draguta, a zis ca e in regula, n-are rost sa ne complicam cu asigurari (oricum tot la mine ajungea wink.gif).
Colonelu'
New email signature - To be used when you send emails to your leaders...






fabitzu
Am patit si eu de 2 ori cu "gheisa" mea. Prima data..aveam 2000 km cand m-a troznit un ford mondeo in spate, m-am dat jos am vazut numarul lui de inmatriculare pe jos, bara lui pleznita si m-am dus furios la geamul lui....incuiase usa si-mi arata bara mea la care inca nu ma uitasem. Pesemne ca m-a convins si m-am uitat si la mine...nu se vedea nimic. A doua oara m-a "pupat" in spate un avensis...am fost oarecum mai putin suparat....desi de data asta coltul barei din spate mi-a iesit cam 5 mm....asa e si acum dar nu este vizibil din avion. Ce o fi pe dedesubt....nu se stie. O sa vad daca va mai fi cazul (sper sa nu) la urmatorul inculpat pe care il voi pune sa plateasca tot. (din nou, as prefera sa nu se intample).

OCTAN_95
Azi am avut ocazia sa incalec pe noul Acord 2.2 i-DTEC Elegance.

Nu discut despre aspectul interior sau exterior; categoric este o masina pe cinste !!!
Am ramas placut impresionat de motor, fiind fan benzinar pot spune ca as sta acum in dubiu daca ar fi sa aleg intre una ca a mea cea actuala si aceasta.
Dupa ce am coborat si am plecat cu a mea am avut un moment de descumpanire, aveam impresia ca nu mai trage ca inainte smile.gif, asta pentru scurt timp, totusi !

Cine are ocazia merita sa incerce un drive test cu ea.
cipicaduh
QUOTE (Ovidiudinutm @ Sep 26 2008, 03:18 PM) *
Azi am avut ocazia sa incalec pe noul Acord 2.2 i-DTEC Elegance.

Nu discut despre aspectul interior sau exterior; categoric este o masina pe cinste !!!
Am ramas placut impresionat de motor, fiind fan benzinar pot spune ca as sta acum in dubiu daca ar fi sa aleg intre una ca a mea cea actuala si aceasta.
Dupa ce am coborat si am plecat cu a mea am avut un moment de descumpanire, aveam impresia ca nu mai trage ca inainte smile.gif, asta pentru scurt timp, totusi !

Cine are ocazia merita sa incerce un drive test cu ea.

Salut,Ovidiutinutm. SORIN a facut si el un drive test cu noul Accord si a spus ca suspensia fata e foarte zgomotoasa, "de parca s-ar rupe ceva pe dedesubt".
http://www.masini.ro/forum/content-page/16...ensis/page/100/
OCTAN_95
Am citit si eu postarea lui SORIN, cipicaduh, eu ma refeream la motor/cutie, nu am fost atent la nimic altceva, dealtfel drumul de test nic nu putea sa-mi dea prea multe informatii, 2 curbe la dr si una la stg, in rest drum drept.
La momentul cand am facut test cu masina pe care am si luat-o am facut testul pe drumul pe care l-am dorit eu! stiam si de ce.

Intrebare pt Sorin: Ai incercat noul diesel?
S O R I N
Nu. Nu au la drive diesel. Am mai facut in schimb cu 2.0 automat care mi s a parut ca se misca binisor avand in vedere ca motorul

numai este DOCH ci SOCH, acesta din urma din ce am citit este mai slabut decat precedentul 2.0 DOCH.
Colonelu'
Corect se scrie OHC si nu OCH. In traducere: OHC = ax cu came pe chiuloasa

SOHC = Single Over Head Camshaft
DOHC = Double Over Head Camshaft
S O R I N
Da asa e.

Ora cam tarzie la care am scris mesajul...
StefanVVTi
QUOTE (S O R I N @ Sep 28 2008, 11:43 AM) *
Da asa e.

Ora cam tarzie la care am scris mesajul...

Pai da...daca umblii brambura!:))
T u d o r
Aici explicat mai clar. SOHC are avantajul cuplului mai bun la turatii reduse, DOHC e mai tare la turatii inalte. Chestie de gusturi.

Pentru Sorin DOHC rulz. ninja.gif

Inca un link util
S O R I N
CITAT(StefanVVTi @ Sep 28 2008, 11:02 AM) *
CITAT(S O R I N @ Sep 28 2008, 11:43 AM) *
Da asa e.

Ora cam tarzie la care am scris mesajul...

Pai da...daca umblii brambura!:))



Se mai intampla, din cand in cand... smile.gif
vio
Noua dotare standard la Audi ... =)) e la fix cu topicu
Colonelu'
Vio, ai uitat sa precizezi ca bata aia joaca rolul ciocanelului care se gasea inainte in autobuze pentru spargerea geamurilor in caz de accident.
OCTAN_95
Cred, mai degraba, ca tine loc de "ciocanelul" din ureche; da e varianta "cu coada lunga"
S O R I N
"Smecheri" de Romania ...

Daca ei fac asa, de ce ne mai amendeaza pe noi....sau legea este decat pt unii... dry.gif
FAR EASTERN
Or fi vrand oamenii sa-si rezerve (se stie cat e de greu sa mai prinzi acuma )sala de la IATSA pentru vreo nunta/botez/cumatrie. smile.gif teehee.gif
StefanVVTi
QUOTE (S O R I N @ Sep 29 2008, 03:36 PM) *
"Smecheri" de Romania ...

Daca ei fac asa, de ce ne mai amendeaza pe noi....sau legea este decat pt unii... dry.gif

Trimite la Realitatea smile.gif)
22nst
Mai bine la TopGear sa ii puna la categoria Bizoni in trafic ninja.gif
P A U L
Sorine tot e bine ca-i numai unul, pe la voi. Sa vezi prin Bucuresti cati sunt...
S O R I N
Studiati cu atentie pozele si o sa vedeti ca este vorba de aceeasi masina care in decurs de 10 minute a incalcat mai multe reguli, una,
parcata pe contrases ,a doua ( nu se vede in poza,dar eu eram acolo,discutam cu un prieten) cand a intors a facut o pe linie

continua si a 3 a parcare langa/pe zebra....

@Fane, m am gandit sa trimit la realitatea dar am zis ca pierd timpul de pomana. Daca vrei le poti trimite fara probleme...

Dar nu stiu cat merita...

Nu zic ca eu as fi vreun sfant ( chiar nu sunt in trafic) dar daca si ei fac noi suntem mai prosti si nu facem....
OCTAN_95
Ar fi o lupta inegala, tipic romaneasca; "baietii", vei constata probabil, erau in "misiune".
vio
bai Sorine pai iti inchid gura imediat ei .. erau in misiune si gata biggrin.gif , sa ii surprinzi in trafic aia e mai criminal
StefanVVTi
QUOTE (vio @ Sep 29 2008, 10:28 PM) *
bai Sorine pai iti inchid gura imediat ei .. erau in misiune si gata biggrin.gif , sa ii surprinzi in trafic aia e mai criminal
De mentinere a pacii...in Congo! teehee.gif
klm
Acum 2 saptamani la plecarea de la semafor aud un bazait in spate, normal ca ma uit in retrovizoare si vad o masina branduita cu luminile aprinse, ce faci? tragi pe dreapta; domnii din masina trec pe langa mine si maimutoiul din dreapta da din maini, semn care exprima: "ce faci, dom'le?!". M-am uitat mai bine si am vazut ca e militia comunitara si i-am depasit pe berbeci (care s-au oprit vis-a-vis de spital: galatenii stiu ca au blochat un sens de mers). Or fi uitat luminile aprinse si se mai mirau ca lumea se da la o parte din fata lor. Am si eu niste poze cu masina politiei rutiera parcata pe locul hadicapatilor (mi s-ai spulberat toate dubiile ca unii din ei sunt) dar nu le postez inainte de a afla daca au fost sau nu niste prieteni whistling.gif .

Hoinar
Culmea tupeului:
se ia bucata de Hoinarita vesela (dar putin adormita) si o bucata de Hoinar ametit (veneam dupa meciul Fiorentina-Steaua vazut cu colegii de servici, deci se iarta tongue.gif)....si se pun la semafor. Alaturi de un Lancer EVO 9. De ce zic ca eram ametit (ca altfel nu recunosteam tongue.gif)...am confundat EVO-ul cu un WRX...rusine mie...dar asta e...am gresit.

Se pleaca de la semafor...eu bolborosind in dreapta - "...nevasta...sa nici nu te gandesti...ala e un WRX!!!!!!!!"...la care ea zambea la mine.

Se aude scrasnet de cauciucuri...uimitor...Hoinarita mea prinsese bine startul fata de vecinul cu EVO....trec 3-4 secunde...Hoinarita mea vesela ca a fost cu o secunda mai rapida ca nenea, zambea dragut la mine....in acelasi timp colegul trece pe langa noi ca racheta si dispare undeva la cativa metri (buni) in fata.

Faza simpatica e ca am avut exact acelasi drum pana acasa, ca WRX-ul a venit exact pana in parcarea noastra. Cand ne-am dat jos din masina...am avut un acces de sinceritate si am vrut sa-i zic colegului ca de fapt nevasta ii confundase masina cu un carucior de la Metro, doar ca el de fapt venise sa aduca un vecin sa-si ia masina din parcare.

Ma rog...mi-e frica sa ma gandesc cum ar fi fost ca in loc de familialul Auris sa ne fi luat un Yaris TS (mai ieftin pe vremea aia cu vreo 2K)...sau orice alta masina mai sportiva smile.gif.

ps: Recunosc ca mi-a cam iesit berea pe nas (de la tupeul nevestei!!!)...si plang ca n-am alta (bere tongue.gif) prin casa smile.gif.
StefanVVTi
QUOTE (Hoinar @ Oct 1 2008, 12:32 AM) *
Culmea tupeului:
se ia bucata de Hoinarita vesela (dar putin adormita) si o bucata de Hoinar ametit (veneam dupa meciul Fiorentina-Steaua vazut cu colegii de servici, deci se iarta tongue.gif)....si se pun la semafor. Alaturi de un Lancer EVO 9. De ce zic ca eram ametit (ca altfel nu recunosteam tongue.gif)...am confundat EVO-ul cu un WRX...rusine mie...dar asta e...am gresit.

Se pleaca de la semafor...eu bolborosind in dreapta - "...nevasta...sa nici nu te gandesti...ala e un WRX!!!!!!!!"...la care ea zambea la mine.

Se aude scrasnet de cauciucuri...uimitor...Hoinarita mea prinsese bine startul fata de vecinul cu EVO....trec 3-4 secunde...Hoinarita mea vesela ca a fost cu o secunda mai rapida ca nenea, zambea dragut la mine....in acelasi timp colegul trece pe langa noi ca racheta si dispare undeva la cativa metri (buni) in fata.

Faza simpatica e ca am avut exact acelasi drum pana acasa, ca WRX-ul a venit exact pana in parcarea noastra. Cand ne-am dat jos din masina...am avut un acces de sinceritate si am vrut sa-i zic colegului ca de fapt nevasta ii confundase masina cu un carucior de la Metro, doar ca el de fapt venise sa aduca un vecin sa-si ia masina din parcare.

Ma rog...mi-e frica sa ma gandesc cum ar fi fost ca in loc de familialul Auris sa ne fi luat un Yaris TS (mai ieftin pe vremea aia cu vreo 2K)...sau orice alta masina mai sportiva smile.gif.

ps: Recunosc ca mi-a cam iesit berea pe nas (de la tupeul nevestei!!!)...si plang ca n-am alta (bere tongue.gif) prin casa smile.gif.

Se antreneaza ... pentru...? cool.gif rolleyes.gif
Hoinaritza
QUOTE (StefanVVTi @ Oct 1 2008, 12:42 AM) *
Se antreneaza ... pentru...? cool.gif rolleyes.gif


Uof, si doar i-am zis sa nu ma faca de ras in fatza natiunii unsure.gif
Fane, n-am pe unde, ca ... sunt proaste pe la noi sad.gif In schimb se antreneaza Hoinar la halbere
Hoinar
QUOTE (StefanVVTi @ Oct 1 2008, 12:42 AM) *
....
Se antreneaza ... pentru...? cool.gif rolleyes.gif


Nu-sh!!! Ea o zis ca nu face lectii de matematica!!! Ca amicul folosit pe post de trainer n-avea timp de pregatiri saptamana asta...Da' cine stie smile.gif.

ps: nevasta...nu te-am facut de ras....da' asa portie de tupeu trebuie povestita tongue.gif.
vio
hoinarii corespondeaza acu pe forum , deoarece bursucu sa baraicadat in sufragerie sa nu sio fure rau wink.gif) e sechestrat ,, daio daio la greu wink.gif)
OCTAN_95
Toyota propune un nou tip de airbag
publicat pe 1 Octombrie 2008
sursa:
http://www.sotto.ro/articol/Stiri/2372/Toy...-de-airbag.html

Constructorul nipon va prezenta un nou tip de airbag pe modelul IQ.

Producatorii mizeaza in acest moment pe airbag-uri frontale, laterale, tip cortina si pentru protectia genunchilor. Toyota si-a spus insa ca mai este loc pentru unul, asa ca va prezenta pe modelul supermini IQ un nou tip de airbag.

Este vorba de un airbag tip cotina, care protejeaza capetele pasagerilor din spate, in cazul unui impact din spate. Airbag-ul este pozitionat in marginea superioara a lunetei si acopera toata suprafata acesteia cand se declanseaza (in spatele tetierelor).

Niponii spun ca airbag-ul este foarte util in cazul unui impact din spate, desi se pare ca tetierele ajuta mai mult in aceasta situatie decat airbag-ul. Cei de la Toyota spun insa ca airbag-ul minimizeaza riscul ca anumite parti ale masinii sa intre in contact cu capetele pasagerilor.
OCTAN_95
QUOTE (Hoinar @ Sep 30 2008, 11:48 PM) *
QUOTE (StefanVVTi @ Oct 1 2008, 12:42 AM) *
....
Se antreneaza ... pentru...? cool.gif rolleyes.gif


Nu-sh!!! Ea o zis ca nu face lectii de matematica!!! Ca amicul folosit pe post de trainer n-avea timp de pregatiri saptamana asta...Da' cine stie smile.gif.

ps: nevasta...nu te-am facut de ras....da' asa portie de tupeu trebuie povestita tongue.gif.


Hoinare, lasa tu sa fi sanatos !!
Da cand ai de gand sa treci si tu la covrig? deocamdata vi cu impresii de pasager.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.