Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Topic de dat cu capu' , bata , lantzu sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
OCTAN_95
pentru pasionatii de fotografie
Colonelu'
http://picvi.com/2008/08/12/video-one-step...death-must-see/

... fara cuvinte!
OCTAN_95
da de asta ce mai spuneti??
FAR EASTERN
Cam ofilite panselele! wink.gif


Hoinarilor, vedeti ce masina nervoasa v-ati luat? Trebe legata cu lantu' ca sa stea cuminte. biggrin.gif

StefanVVTi
Mergand pe rationamentul ca Auris a inlocuit vechea Corolla HB, ai dreptate! Daca nu, Hoinarii nu au Corolla HB... Gotcha`! Heavy night last night? biggrin.gif
vio
hoinarii hau hauris ..... dinaia am io ... si nu o tin cu lantzu . mai lipseate zabala si faneatza
FAR EASTERN
Ahhhh, scuzati.....

Pai n-ati observat ca eram mai atent la pansele?????? Mai degraba am observat Corolla din fata...

N-a fost nici o heavy night, Stefane... desi m-am culcat tarziu. smile.gif
StefanVVTi
La mine urmeaza diseara, deci tot ce scriu maine poate fi cel putin ciudat ... teehee.gif
adrian_flavius
metoda de vanzare: 2 la pret de una
...oare nu se intampla si la noi?...ca vreau si eu 2 Seat Leon FR sau Honda Civic R-type, la pret de una...
M A R I A N
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 10 2008, 07:37 AM) *
metoda de vanzare: 2 la pret de una
...oare nu se intampla si la noi?...ca vreau si eu 2 Seat Leon FR sau Honda Civic R-type, la pret de una...


Dane, nu-mi dai si mie 2 IS-F la pret de una? whistling.gif
Legionaru'
Ca una vrea sa mi-o faca mie cadou! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
OCTAN_95
Dacia Sandero - Masina anului in romania !!
In varianta UZEAR, Dacia Sandero a castigat competitia cu un total de 146 de puncte, locul 2 fiind ocupat de VW Tiguan, cu 101 puncte, iar locul 3 revenind modelului Forester de la Subaru, cu 91 de puncte.

Iata si clasamentul complet:

1. Dacia Sandero - 146 puncte
2. VW Tiguan - 101 puncte
3. Subaru Forester - 91 puncte
4. Mazda 6 - 90 puncte
5. Honda Accord - 87 puncte
6. Opel Agila - 86 puncte
7. Audi A4 - 85 puncte
8. Mitsubishi Lancer - 60 puncte
9. Renault Symbol - 57 puncte
10. Hyundai i10 - 41 puncte
M A R I A N
QUOTE (OCTAN_95 @ Nov 11 2008, 02:23 AM) *
Dacia Sandero - Masina anului in romania !!
In varianta UZEAR, Dacia Sandero a castigat competitia cu un total de 146 de puncte, locul 2 fiind ocupat de VW Tiguan, cu 101 puncte, iar locul 3 revenind modelului Forester de la Subaru, cu 91 de puncte.

Iata si clasamentul complet:

1. Dacia Sandero - 146 puncte
2. VW Tiguan - 101 puncte
3. Subaru Forester - 91 puncte
4. Mazda 6 - 90 puncte
5. Honda Accord - 87 puncte
6. Opel Agila - 86 puncte
7. Audi A4 - 85 puncte
8. Mitsubishi Lancer - 60 puncte
9. Renault Symbol - 57 puncte
10. Hyundai i10 - 41 puncte


De Sandero mai inteleg pentru ca asa suntem noi, romanii, nationalisti dar ce cauta in acest clasament ultimele 2, chiar nu pricep... unsure.gif
DAN
un link interesant.aruncati o privire la pagina 9. Ceea ce este interesant e ca nimeni din presa din Romania nu a preluat articolul. in schimb in celalalte tari din Europa a aparut in presa.
http://www.toyota.de/Images/AutoBild_42_08...m281-843877.pdf
adrian_flavius
Dane, pai cum mama naibii vrei tu sa se traduca un asemenea articol, prin care se trage concluzia ca, in privinta calitatii (sau cel putin perceptia asupra calitatii pe care o are consumatorul german...adica unul avizat...), la conducere se afla un trio japonez (Toyota, Honda si Mazda), iar in primele 5 locuri, 4 sunt ocupate de asiatici?...in tara lui "passat, frate" e ca si cum ai sari la jugulara...deci, ca sa subliniem, o revista germana da un clasament din care lipsesc toti "greii" europeni, singurii prezenti fiind Opel...adica "masina saracului" in germania...strigator la cer, cum sa sustinem asa ceva, cum sa traducem asa ceva, nu se poate, au innebunit pana si nemtii? adica masina nemteasca nu mai este "state of the art"?!...doamne-dumnezeule, pai unii isi vor pune streangul de gat pentru treaba asta... whistling.gif ...nu putem dezamagi un intreg popor... whistling.gif

Revenind la sentimente mai normale si lasand tonul sarcastic la o parte, nu pot decat sa constat ca japonezii au stiut sa se impuna pe o piata auto foarte avizata, cum este cea germana...bravo lor...si, ca sa incerc sa raman obiectiv, trebuie sa constat ca acest clasament vine in contextul unei crize economice din ce in ce mai presante, deci raportul calitate/bani incepe sa primeze in fata unor criterii gen marca/badge/reputatie/imagine de piata...
Hoinar
Chiar ma gandeam la voi Dane! Ia intreaba pe sefii tai din Bucuresti daca n-o mai dat de mult ceva "spaga" la astia de la Promotor biggrin.gif.
Au acum pe site un articol in care compara nou lansatul Golf 6 cu mai multe masini din gama (Astra, Focus, Auris, Bravo si Civic).
Si pana acu' au scos marlanii Haurisu' pe ultimul loc smile.gif. Si la interior si la exterior!!

Io personal lesin de ras...ca pentru ei Golful e mai frumos decat Bravo sau Astra biggrin.gif.
Daca vorbeau de Scirocco...da...ii credeam, arata foarte bine masina aia....da' Golful sa arate mai bine ca Bravo?! teehee.gif
Macar bine ca au scos Civicul pe primul loc la exterior.

Ehh...bineinteles ca la motor or sa scoata castigator tot Golful...prin vestitul dizal 2.0 tdi...
si gata...asa se face reclama smile.gif.

pfffffffff......eu stiam ca testele is subiective (zic si ei in articol)...da' da-o-n .... de treaba...chiar toti is subiectivi in aceeasi directie?! rolleyes.gif
OCTAN_95
Urmare a peregrinarilor mele prin tara, azi intors de la Sibiu (spre Timisoara), speriat de lucrarile din Orastie am ales o varianta ocolitoare prin Geoagiu-Uroi, pot sa va spun ca este supper perfecta varianta, drumul practicabil fara probleme.
varianta este asa: venind dinspre Sebes, dupa Popasul Izvorul rece, urmeaza intersectia spre geoagiu, si se merge inspre Uroi, iesind in Simeria la statia OMV.
Discutand cu ceva oameni care au venit pe drumul clasic prin Orastie am ajuns la concluzia ca am castigat pe putin 1 ora, drumul fiind mai lung cu aprox 20 km.
Defapt acelasi lucru l-am facut si cand am mers inspre Sibiu, drum facut in sens invers.
Ar fi interesant de gasit o varianta de ocolire a Sebes-ului, poate se gaseste cineva din zona si ne lumineaza.
22nst
imnul recesiunii smile.gif

http://www.trilulilu.ro/Leytto/7f863dea9ebc94
cata078
"Taxa de poluare auto percepută la achiziția mașinilor noi va fi suspendată începând cu 1 decembrie 2008, până la sfârșitul lunii decembrie 2009, pentru vehiculele Euro 4 cu motorizări de până la 2.000 centimetri cubi înmatriculate pentru prima dată în România și în Uniunea Europeană." - spune Mediafax

Acuma' vin si eu cu o intrebare : de ce naiba se mai numeste "taxa de poluare" daca de fapt nu mai are nici o treaba cu poluarea atunci cand intervii pe piata libera in dorinta de a promova vanzarile producatorului asa-zis autohton Dacia (care-i Renault) ?
M-am uitat pe site la Dacia dar si la Toyota si am observat urmatoarele : Dacia Logan 1.6 MPI - emisii 172 g iar Rav4 2.2 D4-D 173 g.
Incerc sa cred ca nu in acel gram sta diferenta intre cele doua masini si modul in care polueaza. Sunt identice practic din acest punct de vedere si atunci intrebarea ramane : de ce beneficiaza de scutire la plata taxei doar cele pana in 2.000 cmc ?
Si mai ales de ce sa iesi la TV si sa spui ca vrei sa ajuti la vanzarea de auto noi si sa calmezi importurile de second atata timp cat stabilesti limite care tin mai degraba de monopol decat de o dorinta reala de a ajuta inmatricularile de auto noi ?
Traim in Romanica ... ma vaiet si eu ca n-am cui ! Decat aici cu voi ....

klm
Ia uite-te aici.
adrian_flavius
Fratilor-cumnatilor, voi stiti ce oferta are Lexus pentru modelul IS 220d? 23 000 euro DDP...si are dotari de top in banii astia...adica e masina care prin primavara costa vreo 34-36 000 euro, iar acum e mai ieftina decat a fost Totosul meu...chiar ca-mi vine sa-i strang pe toti de gat...DE CE NU MI-ATI SPUS CA VINE RECESIUNEA/CRIZA, SI FACETI ASEMENEA DISCOUNT-URI?...pentru masina aia, pentru cum arata/se simte si, pun pariu, pentru cum merge, 23 000 de euro e un pret RIDICOL...care esti dealer Toyota pe aici, nu faceti buy-back? va dau Totosul, asa cum e acum, da' vreau un Lexus IS 220d... cand ma gandesc ca are motor D-CAT, imi vine sa ma urc pe pereti...
T u d o r
Unde ai vazut tu mai visatorule oferta aia la IS? Ca eu acusi 1 saptamana, inainte sa plec in concediu, am fost la Toyo Valcea si era vreo 38000 aia pe benzina. Si era una in showroom, chiar dizal, daca era 23000 o luam eu, fii sigur. biggrin.gif
Colonelu'
ROMANII E SARACI ! Romanii are criza! Romanii moare de foame! ... Un roman are Audi R8 -> Vazut azi una bucata Audi R8 pe soseaua dintre Bacau si Roman.

*************************

Accident in seara asta intre Strunga si Trei Iazuri. Implicate masini grele. => Trebuie sa cer la servici spor de periculozitate.

Hoinar
QUOTE (Colonelu' @ Nov 20 2008, 06:36 PM) *
ROMANII E SARACI ! Romanii are criza! Romanii moare de foame! ... Un roman are Audi R8 -> Vazut azi una bucata Audi R8 pe soseaua dintre Bacau si Roman.
...


Un coleg din Israel mi-a zis ca a vazut in Romania masini pe care nu prea le-a vazut la el in tara (in special masini premium sau de lux). Din cauza taxelor mari oamenii obisnuiti isi schimba mai rar masinile si nu prea iau masini noi si scumpe (pt unele masini au si taxe de 80% din cate retin). La noi vezi combinat, multe harburi obosite, dar si super masini...
Iar cei care au bani de super masini nu se impiedica chiar asa usor de criza...smile.gif
S O R I N
In Pitesti sunt cel putin 3 R8, 2 maserati, un ferari, 2 S8 (audi) si 2 dealea ca a lui James Bond, numai

stiu cum le zice.... Ca idee, la un oras pana in 200 de mii de locuitori...si romanii sunt saraci...
DRAGOS
Ok, Colonele, esti departe de zona Bucuresti-Ploiesti

Pe dn1 in fiecare zi poti vedea de la murcielagi si 911 turbo la continental flying spur si maibach ca a lu jiji biggrin.gif

Eu in Ploiesti am vazut pana acum 3 r8-uri laugh.gif cred ca in Bucuresti deja nu mai sunt considerate deosebite biggrin.gif
S O R I N
Porsche e deja slabut pe aici....sunt cateva bucati bune printre care si un S..
T u d o r
Sorine, PIC nu e la voi in oras? biggrin.gif Parca avea si ala un SLR, nu? Din ce retin eu, editia aia cu 722 cai.
DRAGOS
Penescu. da , are slr. L-au prins odata ca mergea cu 140-150 prin oras si n-a vrut sa opreasca la semnalele politiei.

Cand intr-un final l-au prins a motivat ca asculta manele la maxim in masina si nu i-a auzit verymad.gif
S O R I N
" este multe manele misto" ....

Are, dar degeaba...

drabisan
QUOTE (S O R I N @ Nov 20 2008, 07:56 PM) *
Porsche e deja slabut pe aici....sunt cateva bucati bune printre care si un S..


Sorinache, S-ul e creat pe acelasi principiu pentru care vor sa scoata suv-ul diesel! Sa vezi cum e sa fii depasit pe dorobanti cu GT-uri carora la frinare li se ridica eleronul de pe spate! Orgazm de zgomot, nu mai ca un GT in aglomeratie e la fel de rapid ca o Fiesta!

Ma distrez sufiecient de des cind il vad pe idiotul cu Lamborghini stind la coada, ca orice alt bou, in Pipera.

Sintem in Romanica si maneaua si show-off-ul conteaza, restul e prosti!
vio
am avut si io oferta de 220D 29 000 cu tot si asta asta vara biggrin.gif wink.gif asa ca nu ma mira
adrian_flavius
Tudor: omule, masina aia, in show-room la Pitesti, este ACUM la pretul de 25 460 de euro DDP...iar zilele astea intra la oferta in 23 000 DDP...asa ca sa crezi...nu stiu ce e pe la Valcea, da' la Pitesti si seful de service si patronul si-au tras cate una din asta acum vreo 2 luni, cand cica era la oferta pe la 27 000 euro DDP...cum pretul de lista era, atunci, inca, pe la 33-35 000 euro, ce si-au zis baietii: hai sa le luam, si le-om da noi, repede, macar in 30 000 euro...si acum stau cu ele, ca daca Toyota Romania spune ca le da in 23 000, iti dai seama ce pret...pana si nevasta m-a intrebat cum facem sa dam Totosul pe una din aia... confused.gif

Sorin: Aston Martin DB 8 sau 9 le zicea alora ale lui James Bond, si stiu eu cel putin 2 (una cu VSC la numar, alba...si inca una prin fata primariei, nu stiu a cui e); prin Pitesti mai misuna si niste Jaguar XK sau XJS, nu stiu sigur (modelul super-sport)...iar pe Penescu l-au prins nu cu 140-150 pe centrul orasului (asta e varianta oficiala, ca sa-i salte permisul "numai" 3 luni...), ci cu vreo 240...liniutze pe Blvd IC Bratianu, cu nu stiu cine...SLR are, dar nu stiu daca varianta aia de 722 CP...Bentley Flyng Spur am vazut vreo doua, dar nu stiu daca sunt din Pitesti (unul alb, m-a depasit acum vreo 2 saptamani, veneam dinspre Cotmeana spre Pitesti, si inca unul rosu, cu tapiterie de piele alba la interior, parcat prin Prundu, da' era cu volan pe dreapta...nu am retinut numarul...)
klm
CITAT(adrian_flavius @ Nov 21 2008, 09:06 AM) *
Aston Martin DB 8 sau 9 le zicea alora ale lui James Bond

adriane, daca la BMW-urile lui JB m-am inselat, in privinta AM sunt sigur ca singurele DB au fost DB5 si DBS.
adrian_flavius
sincer, nu sunt fan James Bond, asa ca nu stiu ce masini "calareste"...stiu doar ca masinile de care vorbea Sorin, de prin Pitesti, sunt DB 8 sau DB 9...adica Aston Martin...
klm
Si eu ma uitam in toate partile dupa Pierce Brosnan cand am vazut un Vanquish parcat prin Gl confused.gif .
Colonelu'
Companie de transport in perioada de criza
Toyxen
Confirm si eu stirea cu Lexus IS 220d. Echiparea Base este la 23000 DDP, Executive 25700 DDP iar cea de top la 29.500 DDP. Deasemenea RX-ul are un pret mai mic cu pana la 16.000. Varianta de top costa aporx 50.000 DDP. Promotia tine pana la epuizarea stocului.

Informatiile le am de la dealer-ul din TM.
Weekend placut la toata lume!
tibi*
Fratilor,pun si eu o intrebare de om ingrijorat .
Am luat masina(noua) in martie.Este oare pregatita pt.iarna,adica este ok cu antigelul? arigato.gif
ZORRO
Toate au antigel, adica e pregatita de iarna. Peste 2 ani testezi concentratia antigelului si daca iese sub -20 grade mai completezi cu antigel concentrat.
Cauciucuri de iarna sa ai, lanturile si o lopatica in portbagaj nu strica.
Si sa nu uiti de lichidul de parbriz, sa il schimbi cu unul de iarna, preferabil la -30,-40 grade care si topeste gheata subtire .
Si poate sa vina iarna !
Abia astept sa ninga si la noi !
Legionaru'
ZORRO si eu abia astept sa ninga dar stai sa imi iau si eu anvelope! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
StefanVVTi
Am prins ninsoare intre km 90 si ~75, pe autostrada...superb! thumbsup.gif
tibi*
CITAT(ZORRO @ Nov 23 2008, 12:20 PM) *
Toate au antigel, adica e pregatita de iarna. Peste 2 ani testezi concentratia antigelului si daca iese sub -20 grade mai completezi cu antigel concentrat.
Cauciucuri de iarna sa ai, lanturile si o lopatica in portbagaj nu strica.
Si sa nu uiti de lichidul de parbriz, sa il schimbi cu unul de iarna, preferabil la -30,-40 grade care si topeste gheata subtire .
Si poate sa vina iarna !
Abia astept sa ninga si la noi !



Thanks a lot! thumbsup.gif arigato.gif
Hoinar
Ieri am pus si noi papucii de iarna pt grasanca noastra. De-acum nu mai avem asa multe emotii legate de vreme smile.gif.
Cand am plecat de-acasa spre vulcanizare a inceput sa ninga, si pentru cate ore a nins bine in Iasi. In afara Iasiului am vazut multi copaci albi. Azi vad ca s-a topit zapada, dar temperatura tot in jur de 0 grade a fost...asa ca am schimbat papuceii la timp wink.gif. N-o sa mai arate asa de bine, ca am pus cauciucele de iarna pe jantele originale de tabla...si n-au intrat in buget jante noi de aliaj. Poate la anul reusim sa scapam de jantele de tabla si sa luam de aliaj..da' pana atunci mai e. Momentan daca nu e sexy, macar sa nu faca balet daca tot vine zapada biggrin.gif.
Cauciucele sunt Goodyear Eagle Ultragrip gw3 luate de la colegul Marian (nefolosite, tinute in garaj o perioada). Sper sa reuseasca sa-si indeplineasca dorinta si sa-si ia Subaru, sa nu regrete ca ne-a dat noua cauciucurile smile.gif. Si pe calea asta ii multumesc pt oferta thumbsup.gif.
StefanVVTi
O sa incerc sa iau prima oara gume pe 16" de vara, si apoi voi si "obligat" sa iau jantele pe 16"...pe 15" ma gandesc ca vor arata nasol!
StefanVVTi
http://www.anvelope.ro/anv_detail.php?anv_id=474 Am gasit aici un pret dubios de mic pt Proxes, avand in vedere ca acelasi cauciuc, dar cu indice de greutate 84(cele din link la 216 RON au 82), la pretul de 400 RON... Cam mare diferenta pt 25 kg la incarcare ...
DAN
Dragi colegi de forum, cand va scriu cuvintele astea, imi tremura genunchii. De ce? Aseara ne-a ajuns IS-F-ul de drive-test. Si acum 5 minute m-am dat jos din ea dupa o tura de vreo 40 de Km. Nu am cuvinte sa descriu feelingul care ti-l ofera aceasta masina. E peste ceea ce ma asteptam eu. In cateva cuvinte....nu iti dai seama cand ajungi la 220 km/h....o curba in care rotile avensisului ar scartai la 140 km /h , IS-F-ul o ia fara nici o problema cu 200. Iar Kilometrajul te fura de nu e adevarat. Adica, 100km/h e pozitionat undeva pe la 70 la o masina normala si 200km/h e pozitionat undeva la 140 la o masina normala. Eu urma sa intru intr-o curba si aveam 190 km/h si colegul din dreapta imi zicea "Hai calc-o mai tare" si asa am facut, fara sa ma uit ce viteza aveam si cand am iesit din curba am vazut ca aveam 220 km/h...si sunetul.....e DEMENTIAL. O sa va scriu mai multe si o sa va pun si niste poze mai incolo sai maine..sa imi revin intai.
O senzatie asemanatoare am avut-o cand am condus Nissan-ul 350Z, o alta masina sport..dar IS-F-ul nu se poate compara, nici macar la felling..la nimic.
T u d o r
Naspa.... strici zilele "la oameni". whistling.gif Propun ca un moderator... altu' decat mine, sa scoata diavolul din noi si sa stearga postul acestui om care nu are mila de niste bieti muritori supusi ispitei...
adrian_flavius
Dane, va strang pe toti de gat, cu ofertele voastre cu tot whistling.gif ...unghia aia pe care mi-am bagat-o saptamana trecuta, cand cu oferta de la IS 220d, a ajuns deja la inaltimi ametitoare...Tudore, vorbisi in asentimentul tuturor...
T u d o r
Dane, vino si cu poze, alte alea...nu ne lasa asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.