Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SUV-urile... masini indecente ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
mircanu
QUOTE (James Kilowatt @ Sep 19 2013, 02:31 PM) *
Nici la 320 nu mai poti. Si nu vorbesc din internet. Daca vrei internet, cauta o poza cu interiorul cockpitului si o sa vezi ca nu mai au coloanele alea solide pe post de mansa, ci un joystick foarte scurt care n-are cum sa fie suficient de solid incat sa traga de un eleron pur mecanic si fara servomecanisme.
Evident, au sisteme de backup, insa nu mai au legatura mecanica intre cockpit si suprafetele de control.
De 330 si 340 habar n-am, mi se pare ca cele initiale n-aveau, insa de la o serie incolo au trecut si ele full la fly by wire. Insa nu bag mana in foc.


James poti, crede-ma, intreaba un pilot. Nu e vorba de sidestick, ala caruia tu ii zici joystick. Toate airbusurile au sidestick in loc de yoke, cum are boeingul. Si nu se trage de nici unu in caz de fly by wire failure. Altfel functioneaza back-up-ul. Mai citeste pe subiect sau intaba un pilot, cum am zis.
Sidestick de la airbus e si el tehnologie luata de la avioanele militare. Este sistemul mai modern si mai avansat decat clasicul yoke. Airbus are acces la toate tehnologiile, ptr ca eads-ul face mai mult decat airbas-uri, dupa cum se stie. Si a profitat de asta din plin.
Boeing are o abordare mai clasica, in sensul ca nu a modernizat totul asa de mult ca airbusul, insa tot fly by wire sunt toate avioanale lor acum. Numai ca au alta filosofie. Avioanele sunt relativ mai simple, pe cand airbus-urile sunt highly computerized. Ca si dovada A380-ul are numai back-up electronic.

Sistemul de back-up nu e nici unul full mecanic, cum iti inchipui tu, tragi de manete tare. Este mecanic/electric. Si nu e doar unul, sunt mai multe.
PS: aviatia e domeniul in care lucrez de 10 ani.
James Kilowatt
Ok, am inteles acum ce vrei sa spui. Poti controla avionul fara side stick daca ai inca hidraulica (din trim, carma si tractiune). In cazul unui avion instabil aerodinamic, ai fi piedut. In cazul asta regula avioanelor stabile e utila, insa vorbim de un avion traditional.
Probabil un A320 instabil n-ar putea fi controlat n-ar putea fi controlat nici cu calculatoare care sa modifice actuatoarele la fiecare miime in cazul in care ai pierde unul din sistemele de control, insa nu despre asta vorbim, aici sunt absolut de acord cu FAA (si cu tine teehee.gif )

Insa un flying wing probabil ar avea oricum alte suprafete de control iar redundanta aerodinamica, ca sa zic asa, ar putea fi integrata din start, si impusa prin reguli. O regula de omologare care spune - "piezi unul din sistemele de control (sa zicem, echivalentul side stickului, chiar daca ar fi in realitate altceva) - trebuie sa poti controla avionul cu cele ramase" (la fel cum se intampla cu A320 traditional). Iar daca cineva reuseste sa realizeze asta foarte frumos, nu inteleg de ce trebuie exlusa din start posibilitatea asta doar pentru ca un pilot uman n-ar putea-o face fara un calculator. Fiecare din sisteme ar putea avea gradul de redundanta ca cele actuale, din punctul asta de vedere nu s-ar schimba nimic. Simplificand, acum redundanta consta in faptul ca daca pierzi un calculator ai un om de backup, in cazul de care spun eu piezi un calculator ai alt calculator de backup (evident, unul complet diferit, alta constructie, alt soft, daca unul e facut de apple, musai celalalt sa fie facut de google.).

PS
Stiu ca sistemele de backup sunt mai multe (atunci cand este posibil, nu poti avea backup la o aripa de exemplu ... adica poti, scaune ejectabile si parasute pentru toata lumea. In cazul asta o supradimensionezi). Insa asta nu schimba discutia in sine, eu nu spun ca regulile ar trebui sa elimine sau sa diminueze redundanta, ci ca accepte faptul ca se poate realiza si altfel. Deja am facut primul pas in a elimina omul din cockpit.

PS2
sincer sa fiu n-am idee daca flying wing e neaparat instabil aerodinamic. E poate doar un mit. Au existat cercetari inca din ww2, si nu imi inchipui ca la electronica de atunci isi inchipuiau ca ar putea controla un avion instabil, deci probabil au mers pe ideea ca este (sau poate fi facut) stabil.
mircanu

Hai ca incet, incet te aduc pe calea cea buna.
Ce numesti tu A320 traditional?
A320 e o serie din care fac parte A318, 319, 320 si 321. Te referi la primele A320 lansate in anii 80?
A 320 a fost primul avion care a fost full digital fly by wire si a introdus sidestick-ul. Pe urma, au urmat A330 si A340. De aia, airbus a fost un pionier la noile tehnologii. Prin comparatie, boeing s-a miscat mult mai incet, ei au inceput cu fly by wire in anii 90.
Acum, toate avioanele de la airbus si boeing sunt fly by wire. Numai ca being a pastrat yoke-ul, adica masa aia clasica. Airbus a luat sidestickul de la mult mai avansatele avioane militare.

Cand pilotezi un avion de asta de linie sa nu crezi ca stai cu mana pe yoke sau sidestick ptr 3, 5 sau 12 ore cat e un zbor. Chiar si fara pilotul automat activat multe comenzi se dau automat. Astea nu sunt Cessne sau Pipere. Numai aterizarea si decolarea se fac manual sau semimanual. Avioanele pot fac acum autolanding daca pista are un ILS de generatie noua. Practic, avionul poate ateriza singur, pilotul doar ii furnizeaza datele si parametrii necesari. Avionul se pune singur pe pista si franeaza tot singur, fara interventia pilotului. Asta se face de obicei in conditii de vizibilitatea f redusa.
Ideea e ca toate comenzile se pot da prin alte mijloace decat manipularea directa a mansei. Si asa se face in viate de zi cu zi. Nu intorci avionul din mansa in zbor. Ii dai headingul si se face automat.
Ma opresc aici, sa lasam avioanele si sa ramenem la masini.

Ca fapt divers, nissanul pe care l-am avut avea throttle by wire.

James Kilowatt
"Traditional" inseamna stabil aerodinamic in naratiunea mea. Si cu arhitectura clasica, din ala cu aripi, eleroane, flapsuri, carma si alte alea.

Inca nu mi-e clar cat de tare gresesc cand spuneam "nu mai ai nicio legatura mecanica intre cockpit si suprafetele de control".

Bun, deci revenind la parghii, au scapat de legatura mecanica a mansei. Apoi, stiu ca la una din serii (de la 340 parca) au scapat si de cablurile de la rudder.
Cat despre manual trim, unii spuneau ca sunt mecanice asistate hidraulic, iar altii spuneau ca sunt doar hidraulice, insa iarasi nu mi-e clar la care serie mai exact. oricum, internetii spuneau ca daca ramai fara side stick ai nevoie de hidraulica pentru utilizarea trimului, deci e posibil sa n-ai nici acolo o legatura mecanica directa.
La 380 au scapat de toate. Intrebarea e doar daca e primul la care nu mai exista nicio legatura mecanica intre cockpit si suprafetele de control, sau deja exista asta si pe vreo serie din 340 de exemplu.
Asta dincolo de discutia noastra despre regulile de certificare, intrucat nu cred nici eu ca daca un avion cam ca un 340 ar fi instabil, l-ai putea controla doar cu sistemele astea secundare.
Prin legatura mecanica directa inteleg o legatura prin care misti suprafata cu control cu muschii (chiar daca in mod normal esti ajutat de un servomecanism) nu folosesti muschii doar ca sa deschizi o valva sau muti un potentiometru. Directia asistata sau servofrana auto sunt legaturi mecanice directe (chiar daca sunt asistate, si chiar daca in realitate frana e hidraulica, o poti actiona cu muschii).

Oricum, sunt sigur ca ai inteles ce vreau sa spun. Daca acceptam ca electronica sa fie cea care controleaza efectiv avionul (ca la 380, na), atunci acceptarea unui avion instabil ar fi un pas dupa mine mai mic decat cel deja facut.

Si Skoda mea are thottle by wire. BMW avea deja asa ceva pe la inceputul anilor '90, insa a devenit mainstream mult mai tarziu. Mazda MX5 n-are biggrin.gif
iHondafan
QUOTE (mircanu @ Sep 16 2013, 09:12 AM) *
PS: luand ca studiu de caz Porsche, am citit ca, Cayenne e cel mai bine vandut Porsche la momentul actual. Porsche a scos SUV ul in 2002, dupa ce pe piata cererea pe segmentul asta a crescut f mult si competitia deja avea pe piata un model de suv similar de cativa ani.
Ca informatie, Mercedes M klasse era pe piata din 97.

Nici un producator de asta mare nu-si permite sa bage cateva sute de milioane intr-un proiect de asta, fara sa stie ca piata exista cerere ptr asa ceva si se renteaza. Daca ar fi asa cum zici tu, ar insemna ca astia scot masina si desi masina nu e ceruta si nu e nevoie de ea pe piata, ei o vor vinde ca te manipuleaza cu marketingul.
Ei te manipuleaza si vor sa te influenteze sa-ti vanda produsul lor insa asta in contextul in care cererea exista deja pe piata ptr un produs de genul SUV.



costul de dezvoltare si apoi productie la Cayenne a fost moderat. masina e facuta in colab cu VAG initial cu Touareg-ul apoi si cu Q7. dar in rest sunt absolut de acor dca piata a fost elementul principal.

istoria SUV-ului incepe cum ati zis cu Jeep-ul din WW2. 1946 ar fi anul in care prima masina cu aparenta de SUV si 4x4 a parut cu carosarea de catre AMC a lui Jeep Willie. tot de la Willie a plecat Maurice Wilks de la Rover in 1947 cu primul Land Rover. Cum englezii inca aveau destul imperiu colonial cu drumuri proaste Land Roverele au avut cerere rapida si devenit rapid masina de teren favorita a lumii. Toyota pleaca tot de la Jeep si camionetele Ford in 1951 cu primul Land Cruiser ( de fapt Toyota a scapat de faliment si luat avant in 1950 printr-un contract cu Pentagonul de a produce 5000 de camionete pentru trupele americane si sud-coreene). Nissan, care pana atunci era cel mai mare producator auto japonez, a urmat la surt timp cu produse similare.

americanii ( in 1950 USA reprezenta singura peste 50% din piata mondiala de autovehicule) aveau deja din anii '20 camionetele care faceau acelasi lucru dar aspectul de off-road ca si trenurile 4x4 nu erau comune. In acelasi timp e de notat ca initial atat pickup-urile cat si masinile in America erau facute pe sasiu rigid, si daca va uitati la multe din masinile americane din anii '40 si '50 aveau gabarit si garda la sol mai mare decat majoritatea cross-overelor actuale... deci SUV-urile au existat dinaintea turismelor pe piata de masa. monococele, aparute initial in Franta in anii '30, au prins avant mai ales in Europa dar americanii s-au convertit la ele cu regret si incomplet abia cu criza petroliera din anii '70 ( si patrunderea japonezilor pe piata americana). La sfarsitul anilor '60 apar si Ford Bronco, Chevy Blazer si primul Jeep Cherokee - cam ala e momentul in care segmentul devine de consum mai larg.
iHondafan
QUOTE (mircanu @ Sep 17 2013, 02:29 AM) *
Discutia a deviat. Noi nu despre cat de raspindit dieselul in lume discutam. Ci despre faptul ca VAG a facut dieselul popular cu al lor TDI. Cel putin in Europa si US.
Sa ai 50% market share din piata de diesel in US, e mare lucru in termeni economici. Adica VAG vinde in US la fel de multe TDI-uri cat toti competitorii la un loc. Are avantajul ca vinde pe mai multe marci (grosul e dat de VW si Audi), insa rezultatul e foarte bun ptr ei.


nu prea e... e 50% din piata de masini cu motoare diesel care e de 1-2% din total.
AlexTM
Ce e throttle by wire? Inlocuirea cablului de acceleratie cu un potentiometru?
Asta aveam deja la Skoda din 2001. Imi dadea un sentiment de nesiguranta, dar asta e, trebuie sa te obisnuiesti cu noua tehnologie.
iHondafan
QUOTE (James Kilowatt @ Sep 16 2013, 09:24 PM) *
In 2005 dominatia dieselului era deja consolidata in europa. Cam atunci a fost epoca de aur a dieselului, iar in 2009 deja lumea buna a inceput sa scartaie intrucat au devenit obligatorii filtrele de particule, care initial au fost scumpe si proaste. Ca dovada, in 2010 eu am trecut de la diesel la benzina biggrin.gif
Insa filtrele alea, proaste cum sunt au devenit obligatorii, intrucat de la euro 4 la euro 5 cantitatea de particule emisa a scazut de 5 ori.
Vom vedea care e efectul si la Euro 6, care e pe vine. Unii inteligenti spun ca dieselul va ramane interesant doar pentru masini premium cu motoare mari. Deja in Be, cea mai dieselizata tara europeana dieselul a inceput sa piarda teren incepand de anul trecut datorita eliminarii pomenii CO2.

125.000 diesele in US sunt fix pix la nivel global, si avand in vedere ca VW sunt printre putinele marci europene "populare" implantate acolo, juma' din piata nu mi se pare neaparat un mare succes. In Belgia (tara tropicala cu o populatie un pic mai mare decat New York) in 2012 s-au vandut aproape de 3 ori mai multe diesele decat in US.

India la normele de poluare sunt la nivel de Euro3, mai putin cateva orase in care e Euro4. Dieselul pare ideal pentru o tara saraca, fara petrol, si cu norme de poluare mai liberale teehee.gif Iar pe piata indiana VW sunt abia pe locul 9, dupa marcile locale (japoneze) si coreeni si celelalte marci GM si ceilalti japonezi. Cel mai bine vandut e Swift diesel, iar asta daca nu ma insel are motor diesel de origine fiat sau VM Motori (si celelalte marci GM la fel).

China, alta piata babana emergenta, unde VW face legea e la nivel de Euro4. Adica inca in epoca de aur a dieselului.


dieselul de masa e o afacere europeana. acolo inca peste 50% din inmatricularile de masini noi sunt diesel. si cam 40% din parcul auto e diesel. in USA si Japonia proportia e de sub 3% ( diesel din total parc auto). mai mult Japonia a scazut emisiile auto de CO2 mentinand parcul auto pe benzina ( in principal prin cresterea preponderentei masinilor mici si in secundar prin hibridizare - la ei segmentul masinilor cu cilindree sub 1l e unul dintre cele mai mari). de fapt in ultimii 5 ani si SUA a scazut emisiile de CO2 auto - in principal prin scaderea numarului de mile-vehciul conduse dar si prin eficientizarea parcului auto (bine aici aveai si ai inca si de unde sa scazi)...


si in China grosul parcului auto ( peste 80%) e pe benzina dar dieselul e in crestere. India e ceva mai dieselizata decat China ( ca si proportie din parcul auto) dar per total India e insa mai putin motorizata decat China. penetrarea dieselului pe piata latino-americana si africana e si mai mica. UE pe ansamblu cred ca e inca de departe cea mai mare piata pt masinile diesel.

cred ca piata globala de masini diesel are inca loc de crescut, dar prob ca beninarele ( cu injectie directa) clar nu sunt pe cale de extinctie si vor creste si ele.
mircanu
QUOTE (James Kilowatt @ Sep 19 2013, 05:21 PM) *
"Traditional" inseamna stabil aerodinamic in naratiunea mea. Si cu arhitectura clasica, din ala cu aripi, eleroane, flapsuri, carma si alte alea.

Inca nu mi-e clar cat de tare gresesc cand spuneam "nu mai ai nicio legatura mecanica intre cockpit si suprafetele de control".

Bun, deci revenind la parghii, au scapat de legatura mecanica a mansei. Apoi, stiu ca la una din serii (de la 340 parca) au scapat si de cablurile de la rudder.
Cat despre manual trim, unii spuneau ca sunt mecanice asistate hidraulic, iar altii spuneau ca sunt doar hidraulice, insa iarasi nu mi-e clar la care serie mai exact. oricum, internetii spuneau ca daca ramai fara side stick ai nevoie de hidraulica pentru utilizarea trimului, deci e posibil sa n-ai nici acolo o legatura mecanica directa.
La 380 au scapat de toate. Intrebarea e doar daca e primul la care nu mai exista nicio legatura mecanica intre cockpit si suprafetele de control, sau deja exista asta si pe vreo serie din 340 de exemplu.
Asta dincolo de discutia noastra despre regulile de certificare, intrucat nu cred nici eu ca daca un avion cam ca un 340 ar fi instabil, l-ai putea controla doar cu sistemele astea secundare.
Prin legatura mecanica directa inteleg o legatura prin care misti suprafata cu control cu muschii (chiar daca in mod normal esti ajutat de un servomecanism) nu folosesti muschii doar ca sa deschizi o valva sau muti un potentiometru. Directia asistata sau servofrana auto sunt legaturi mecanice directe (chiar daca sunt asistate, si chiar daca in realitate frana e hidraulica, o poti actiona cu muschii).


Lucrurile sunt mai complicate decat par si ca sa fie explicate si intelese trebuie discutat pe larg. Toate avioanele moderne sunt stabile aerodinamic. Si toate au arhitectura clasica de care vorbesti. Ce s-a tot schimbat si a evoluat este sistemul de management si automatizarea a luat locul mecanicii clasice. Computere peste computere, insa avionul este controlat tot prin eleroane, rudder, flapsuri......numai ca au disparut cablurile si parghiile care le actionau la avioanele anilor 60 si 70.
Totul este asistat hidraulic si electric la sistemele de back-up. Altfel nu se poate, la parametrii la care s-a ajuns sa functioneze masinariile astea acum. Sistemul de back-up este tot un sistem hidraulic separat izolat de cel central care actioneaza functiile de baza ca sa poti controla avionul. Depinde de functie si de modelul de avion, in alte cazuri e doar electric/mecanic.
Tu credeai ca atunci cand iti pica fly by wire incepi sa tragi tare de manete ca sa iei stanga-dreapta. Nu e asa, si ti-ai dat si tu seama, cred.

Tu folosesti expresia avion instabil. Ce intelegi tu prin asta? E foarte vaga. Orice avion se scoate din stall la fel, fie ca e cessna de 300 de kile sau A380 de 300 de tone. Il bagi in picaj, cresti viteza si il stabilizezi. Daca incerci sa urci pici, cum a facut air france-ul de la sao paolo, insa acolo pilotii nu si-au dat seama de situatie si au procedat gresit.
Nu cunosc in aviatia moderna nici un caz unde s-a intamplat ca un avion sa fie pierdut ptr ca a pierdut sistemul fly by wire si pilotii nu au mai putut controla avionul exclusiv din cauza asta.


Hai sa revenim la masini si la SUV uuuuuri.
Sunt de acord cu Watcher aici. Nu are cum sa ai un suv 4x4, awd, etc sa fie la fel pe teren accidentat, zapada precum o berlina cu tractiune numai pe o punte. In primul rand, multi raman suspendati iarna ptr ca masina lor e prea joasa si zapada e prea mare. Avantaj suv prin garda la sol mai mare din start.
Cu un suv 4x4 vei merge mai in siguranta pe zapada ptr ca masina va fi mai usor de controlat, chiar daca soferul nu simte asta. Trag toate rotile, pierzi tractiunea pe o punte sau o roata, imediat se distribuie pe cealalata.
Acceptati ca suv-rile sunt mai bune iarna, iar berlinele sunt mai bune pe sosea normala, mai stabile, franeaza mai bine etc. fiecare masina cu menirea ei.

E absurd sa crezi ca un logan/corsa/octavia/golf/bmw seria 3 etc se vor comporta la fel prin nameti precum masini ca Pajero, Q7, Patrol, Land Cruiser, Rav 4, subaru forester etc etc.
iHondafan
QUOTE (James Kilowatt @ Sep 17 2013, 07:50 AM) *
Eu voiam sa spun ca piata de diesel din US e (inca) una minuscula si insignifianta, comparabila cu o tara care are 5 milioane de locuitori, nu 400. E ca si cum mi-ai spune ca VAG are 50% din piata auto diesel din Ungaria.
Dieselul a avut in America acces dificil nu doar ca n-a vrut VW sa il vanda acolo, sau datorita preturilor la zeama. Multe state americane normele de poluare sunt aceleasi indiferent de tipul motorului si a durat destul de mult pana cand dieselul a ajuns la un nivel de sofisticare la care sa poata fi comercializat. In 2004 deja normele californiene de poluare erau identice la diesel si benzina, si destul de aspre cu particulele si cu NOx-ul. Normele LEV II din 2004 sunt comparabile cu Euro6,care intra in vigoare in €U abia in 2014. Pacat ca nu le putem compara direct, intrucat testul in care se masoara e diferit, insa e evident ca dieselul a avut de tras ca sa scoata particulele si NOx-ul benzinarelor.

Noi in Europa suntem mai destepti, consideram ca daca te omoara NOx sau PM de diesel e mai acceptabil decat daca o fac cele emise de benzinare. Consideram ca nu conteaza ce iese pe esapament, ci cum a fost produs, asta e tipic pentru unii care considera procesul si procedura mai importanta decat rezultatul.
Daca Europei ii pasa de sanatatea cetatenilor si nu de calota glaciara sau de industria auto bastinasa dieselul ar fi ramas marginal si doar pe camioane si autobuze (care sunt suficient de scumpe si de energofage oricum incat sa nu mai conteze si costul suplimentar instalatiilor de depoluare).


Acum noi judecam a-posteriori, ca lumea asociaza diesel cu TDI e adevarat, nu te contrazic.

Insa asta nu inseamna ca TDI-ul a deschis piata de diesele, sau ca a stabilit standardul la momentul respectiv. Perceptia era diferita acum 20 ani.
VAG a avut marketingi smecheri si au stiut sa profite de numele de VW si de brandul numit "Golf" ca sa reuseasca sa vanda si sa creeze si brandul TDI. Insa, tarziu, datele istorice nu se pupa cu perceptia populara.

Exista unii forumisti (din pacate inactivi de la o vreme) care considera ca oamenii au fost contemporani cu dinozaurii, insa asta nu inseamna ca e un adevar istoric. La fel, aparitia TDI e ulterioara, nu anterioara boomului dieselului, deci nu poate fi decat o consecinta, si nu o cauza a exploziei dieselelor.
VAG a scos Golf - poate cel mai popular model ever - si la un moment dat a devenit logic ca masina poporului sa fie diesel, insa asta s-a intamplat mai tarziu, cand dieselul era deja parte a asa-zisei constiinte colective
Celebrul Golf 1.9 TDI a aparut abia cu MK3, in 1993 (au avut un turbodiesel de 1.6 si pe G2 insa cu alt nume care a disparut fara urme). Deja Franta era 45% diesel in '93, datorita celor de la PSA, deci datele nu se pupa.

Cu Europa, eu sunt de acord cu wikipedia. Dieselizare n-a pornit din Germania, ci din Franta, si nu VAG au fost pionierii.
- Acceptabil l-au facut toti (italienii, francezii, nemtii, bosch, Marelli, VM Motori, garrett, etc).
- Cool l-au facut marcile premium (320d castiga Nurgburgring in '88 parca, Audi TDI bate la le Mans, soc si groaza)
- In garajul fiecarui cetatean l-au bagat aia de la PSA inainte sa se dezmeticeasca nemtii si sa faca diesele de consum acceptabile.


PS
Nu incerc sa spun ca TDI e cel mai prost motor din lume pentru ca a adoptat tarziu "norma" common rail de exemplu, dimpotriva, sistemul lor PD avea unele avantaje (PD iese totusi abia in 2000), insa oricum nu ei au fost pionierii dieselului.

Aia de la PSA au fost idioti cand popularul xud si urmasii lui l-au comericalizat ca D, TRD, TD, GLD, DI, HDI, TDCI, si alte alea... cred ca nu stie nimeni sub cate nume si pe cate marci s-a comercializat dieselul PSA. Au fost atat de fraieri incat pe unele masini nici macar n-au dat nume motoarelor diesel (pe unele Citroen de exemplu nu scrie nicaieri daca e diesel sau nu, scrie doar litrajul). Desi au fost buni, n-au reusit sa creeze un brand. Au facut-o nemtii, insa asta s-a intamplat mai tarziu, cand dieselul era deja consolidat.

Probabil peste 5 ani un paleontolog va descoperi dovezi arheologice zdrobitoare ca smartphonul nu e impus de google ci de apple, si ca nu Samsung si nici Oppo nu au creeat piata de smartphoane, ci aceeasi apple... insa perceptia probabil va fi diferita, iar lumea va avea dificultati in a accepta adevarul... smile.gif



mah, din cate stiu Corolla e masina cea mai produsa din istorie... si in ultimii 30 de ani cam in fiecare an Toyota a facut mai multe Corolle decat VAG Golfuri... e adevarat ca Golf e cea mai vanduta masina in Europa in aceeasi perioada de timp.

diesele au bagat pe piata de masa printre primii si Fiat... parca primul model de serie diesel a fost al lor prin 1950 si ceva cu Fiat 1400... daca nu socotim Merc 260D din anii '30 care a fost de serie mica... la turbodiesel Merc au produs si primul turbodieseld de serie dar a fost vandut initial doar in America astfel incat primul turbodiesel de serie in Europa a fost Peugeot 604 in 1979. in acelasi an si Alfa Romeo lansa un motor turbodiesel.
iHondafan
QUOTE (mircanu @ Sep 16 2013, 02:43 PM) *
Tu vezi lucrurile foarte tehnic. Le vezi corect, insa limitat. In realitate, dieselul fost facut cool de VAG care prin TDI a creat un subbrand. TDI e un brand in sine. " I rosu, D rosu, toate rosii, putere mare". Si cei care habar nu au de motoare au invatat asta. Poate nu au avut produsul cel mai bun, insa a fost un produs nou pe care l-au pus f bine in valoare. O combinatie de ingrediente, mentionate in postul de mai sus.

Multi mai putini stiu de CDI sau HDI, insa toate lumea stie de TDI. E meritul VAG careva stiut sa speculeze si sa-si vanda produsul bine.


cre' ca e corect sa zici ca TDI a introdus ideea de diesel in estul europei... VAG a luat avant ceva mai tarziu pe piata auto parte si din cauza succesului fenomenal al Beetle-ului. s-au diversificat mai tarziu de la el decat francezii, italienii si britanicii.
iHondafan
cu Concorde-ul din cate stiu problemele nu au fost de tehnologie ci de pret... oricum ai da-o in regim supersonic un avion consuma mult mai mult carburant. si e mai scump de facut decat unul sub-sonic. Concorde-ul nu a fost sabotat atat de mult politic cat economic. un bilet NY-Londra/Paris (care au fost rutele cele mai zburate de Concorde) erau de 2500-3000$... cand unul la subsonic era 5-600$. il foloseau mai mult finantistii si actorii... dar calatoria cu Concorde-ul nu era un bun de larg consum. pentru zborurile interne in USA nu prea ai nevoie de supersonic. un zbor Seattle-Miami il scoti in 5 ore de zbor efectiv ( mai dureaza 1-1.5 ore imbarcarea, decolarea, aterizarea si debarcarea). Poate ceva de genul Anchorage - San Juan in Puerto Rico sa faca sens cu supersonic. si desigur ar face sens zborurile trans-pacifice sau trans-atlantice...
James Kilowatt
@Mircanu
Stai ca vorbim iar separat. Lasa deoparte partea de actionare a suprafetelor de control, ca la aia sunt de acord cu tine.

Instabilitate inseamna ca atunci cand apare o perturbatie, ea are tendinta de a se amplifica, nu de a disparea de la sine chiar si in conditii normale. N-are nicio legatura cu pierderea portantei la unghiuri ridicate de atac si/sau viteze prea mici (habar n-am cum se zice la stall in romaneste, in franceza e "decrochage") sau cu oscilatiile induse de pilot.

Un avion instabil pe bune nu poate fi pilotat direct de un om indiferent de cate servomecanisme are la dispozitie. Ca sa il poti pilota ai nevoie de a face un numar enorm de corectii tot timpul. In cazul unui B2 de exemplu - care e instabil la pitch - (din nou resimt limitele limbii romane, sunt o groaza de termeni care nu stiu cum se traduc), omul trage de maneta si spune unui calculator "vreau 5 grade de pitch". iar calculatorul face in continuu corectiile necesare pentru a le realiza. Nu e vorba un autopilot simplu care mentine niste parametri dand niste comenzi servomecanismelor in locul omului, ci pe langa inputul uman face si masuratori si corectii cu o frecventa dincolo de posibilitatile unui pilot uman. La un avion instabil gen B2 calculatorul dintre pilot si suprafetele de control nu poate fi deconectat.

Avioanele comerciale sunt stabile pentru ca asta e o cerita pentru omologare. De la asta a plecat discutia, obligatia asta a eliminat posibilitatea unui avion comercial de tip flying wing si limiteaza eficienta la care s-ar putea ajunge.

Avioanele militare sunt instabile (sau mai putin stabile), pentru ca asta le face sa fie mai manevrabile si pe langa asta manevrabilitatea se poate obtine cu suprafete de control mai reduse (-> castig in drag sau chiar in greutate daca si servomecanismele sunt mai mici). Insa cele instabile nu pot fi pilotate direct de un pilot uman fara ajutorul unui calculator, in cazul astora calculatorul nu e doar un moft ca sa ii faca viata mai usoara ci pur si simplu fara el nu poate sa il controleze. E ca si cum ti-as cere tie cand conduci masina sa comanzi manual deschiderea injectoarelor cu 1 buton pus pe volan si ti-as pune "cand vrei sa deschizi injectorul apesi butonul, cand vrei sa il inchizi ii dai drumul". ECU-ul din masina ta nu e doar un moft care sa faca condusul mai usor, ci fara el n-ar mai merge jucarica oricat ai fi tu de bun ca sofer.


PS
Am citit intr-un articol ca astea instabile din constructie si pilotate de calculator se cheama "stabile artificial". Din cate stiu eu, asta nu e permis pentru avioanele comerciale asa ca pana nu se schimba regulile, vom ramane la avioane cu aripi, coada chestii din astea smile.gif

Si un mic articolas care rezuma evolutia avioanelor, inclusiv pe cea mai putin vizibila din ultimii ani
http://adg.stanford.edu/aa241/intro/futureac.html

@Iulian
Multe idei au fost inventate, apoi uitate si reinventate. Si injectia directa la benzinoase se incadreaza aici, a aparut pe un mercedes prin '60, pe urma a fost uitata, apoi a reaparut prin '90 pe Mitsu, din nou a fost uitata si a reaparut dupa vreo 15 ani....
mircanu
@james
Pai tu la avioane precum B2 te referi??!! Si la alte avioane militare??
Habar nu am de asa ceva si nici nu e relevant. Noi nu mergem cu alea, eu ma refeream la cele comerciale, Boeing si Airbus......
former_ozz
QUOTE
mai mult Japonia a scazut emisiile auto de CO2 mentinand parcul auto pe benzina ( in principal prin cresterea preponderentei masinilor mici si in secundar prin hibridizare - la ei segmentul masinilor cu cilindree sub 1l e unul dintre cele mai mari).


Sa bagi masini mititele de 600cmc e nepractic in america, pai unde intra grasanul de 200 de kile si cu ce isi mai cara el puscociul? biggrin.gif
iHondafan
alta ca Japonia are aproape 130 mil de locuitori intr-o suprafata 3/4 cat a Californiei... nu stiu cat de practic e sa faci un drum de 2000mile intr-o masinutza d-aia. ca sa te fatzai prin Manhattan cu ea ar fi OK, hai mai mergi si la mall in NJ dar mai departe...
former_ozz
Asta cu drumurile de 2000 e goanga. E un mit ca americanii conduc fantastic de mult (probabil conduc cel mai mult din lume, dar asta nu insemna mare lucru). Eu sint de 13 ani in america si pot sa numar pe deshte de cite ori am trecut de 1000 de mile cu masina intr-o zi. Si am calatorit mult mai mult decit media americanilor si conduc mult mai mult decit media.
Oricum multi inchiriaza pentru calatorii asa lungi, e mai ieftin decit cu masina proprie.
Asa ca pina la urma totul se reduce la gabarit.
Realitatea e ca majoritatea americanilor s-ar descurca foarte onorabil ciu un mini sau un fiat 500 sau un nisaan leaf (daca intra in ele biggrin.gif) sau macar un golf/civic, si multi chiar realizeaza asta. Doar ca nu exista mari avantaje, chichinetele astea sint scumpe si nici nu consuma chiar asa de miraculos de putin.

@JK B2 cred ca e bunicul lor, astea noi nu mai e stabil nici unul nici la rusi nici la americani. Si inca nu s-a ajuns la extreme ca avioanele alea "sageata inversa".
Oricum chiar daca raminem in domeniul avioanelor stabile tot sint variatii de la forma asta de avion care poate au avantaje... de exemplu cind eram mic laudau niste avioane cu aripa delta, inca o aripioara in ata si motor in spate... avionul exista ca avion usor, dar chiar daca ar avea avantaje cred ca ar fi imposibil sa-l omologheze.
Zburatoarea aia oblica din articolul tau e foarte tare.
Avioane cu ground efect mari au facut rusii, vezi asta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lun_class_ekranoplan
si
http://en.wikipedia.org/wiki/File:A-90_Orlyonok_1.JPG

E foarte interesant cum se recicleaza ideile astea.
James Kilowatt
@Mircanu
Unii (gen boeing) spun ca daca vrei sa faci un avion pentru 1000 persoane, e mai eficient sa il faci de tip B2. Atata doar ca nu te lasa FAA. Tocmai in asta consta argumentatia mea - siguranta e mai presus si de performanta, si de eficienta, samd, iar cand asta e transpusa intr-un set de reguli rigide nu te lasa sa faci prea multe revolutii si cumva asta scuza evolutia asimptotica a eficientei din ultimii ani.
In domeniul militar treaba e mai relaxata si acolo vezi mai multe exotisme. Si de cand cu dronele siguranta devine si mai putin importanta, asa ca nu e exclus ca domeniul asta sa evolueze mult mai repede decat cel al avioanelor cu pilot.

@Ozz
Rusii au construit 4 bucati de SU47, cu aripa sageata inversata si aripioare canard (mustatile alea mici in fata). Pe urma au abandonat proiectul, probabil s-a furat bugetul, sau s-or fi gandit sa investeasca in drone si ei. Lor le-au placut dintotdeauna mustatile, si Koncordski-ul lor (TU144 ala care s-a rupt in doua la Paris) avea.

In domeniul militar un alt factor de plafonare e costul. Sefu' de la Lockheed spunea ca la fiecare 10 ani preturile tehnicii militare se mareste de 4 ori. Tot el spunea ca in ritmul asta, in 2050 US Army o sa isi permita sa cumpere un singur avion smile.gif Probabil ca sunt mai multi care s-au prins de asta si cauta alte alternative.
Si francezii si-au dat probabil seama de chestia asta, dupa experienta cu Rafale, pe care una nu au reusit inca sa-l vanda nicaieri, si a doua nici macar ei nu sunt capabili sa il opereze singuri de-adevaratelea. In Mali au avut suport logistic american serios, altfel n-aveau buget pentru operatiunile alea.
Probabil vremurile de glorie tehnologica de pe timpul razboiului rece s-au dus, atunci se cauta superioritatea tehnologica cu orice pret, acum $€ sunt ai naibii de importanti.
iHondafan
QUOTE (former_ozz @ Sep 20 2013, 04:58 AM) *
Asta cu drumurile de 2000 e goanga. E un mit ca americanii conduc fantastic de mult (probabil conduc cel mai mult din lume, dar asta nu insemna mare lucru). Eu sint de 13 ani in america si pot sa numar pe deshte de cite ori am trecut de 1000 de mile cu masina intr-o zi. Si am calatorit mult mai mult decit media americanilor si conduc mult mai mult decit media.
Oricum multi inchiriaza pentru calatorii asa lungi, e mai ieftin decit cu masina proprie.
Asa ca pina la urma totul se reduce la gabarit.
Realitatea e ca majoritatea americanilor s-ar descurca foarte onorabil ciu un mini sau un fiat 500 sau un nisaan leaf (daca intra in ele biggrin.gif) sau macar un golf/civic, si multi chiar realizeaza asta. Doar ca nu exista mari avantaje, chichinetele astea sint scumpe si nici nu consuma chiar asa de miraculos de putin.


yeah, I know you're special and way above the rest... daca te-am urma intocmai lumea ar fi un loc mult mai bun. tongue.gif
James Kilowatt
Chichinetele astea mici ar putea consuma foarte putin, insa cu conditia sa nu le ceri ce nu stiu sa faca (de exemplu cruising la viteze decente pe autostrada, gen 140km/h). LA voi din cate stiu limitele se invart pe la 115km/h, iar panaramele astea la asemenea viteze sau sub pot fi foarte economice.
Cazuri concrete, cu Punto 1.2 am scos consumuri de ~5.5 mixt, iar cand am facut drivetest cu skoda citigo am scos 4.9 mixt (jumate oras+sosea jumate autostrada). Insa asta nu inseamna ca nu pot consuma si mult, am scos si peste 8 cu punto ala tragand de el pe autostrada.

LE
E drept, era vorba de masini cu transmisie manuala, probabil conteaza si asta. Si e drept ca sunt motoare care la voi nu exista, probabil nu aveti nimic sub 1.4 insa nu cred ca asta ar duce la inrautatiri dramatice ale consumului.

PS2
Pe aici marea economie cu panaramele astea mici vin si de la asigurari. Cand esti incepator asigurarile te rup. Pentru un proaspat posesor de carnet, un C1 de 68CP costa in jur de 900€/an asigurarea minima (RCA), am facut simulare pt consoarta mea care isi va lua in curand carnet (sper eu). La 110CP deja e aproape dublu si deja e greu sa gasesti o oferta (un amarat de Clio 1.6 de exemplu, iar online nu te mai asigura deja nimeni), iar la 150CP pur si simplu nu te asigura nimeni.
Printre studenti chestiile astea cu motoare de 1L sunt aur curat, si de multe ori se lasa "mostenire" din generatie in generatie... termina unu' studiile, isi ia job, deja nu mai e incepator asa ca il revinde unui boboc care tocmai isi ia carnet si cauta un cazan din asta cu asigurarea ieftina.
Imi imaginez ca si in US sunt tineri la inceput de cariera care nu stau tocmai grozav cu banii, si care poate ar fi interesati de o trotineta din asta daca intr-adevar ar fi mai iefin de "posedat" decat o monstruozitate de truck. Si odata ce te obisnuiesti cu ele, nu ti se mai par asa exotice.
iHondafan
in Japonia e vorba de masini ( kei cars) sub Punto cu motoare de sub 1l - acum limita maxima la cilindree pentru aceasta clasa de masini ( care are regim fiscal favorizat) e de 660cc.

pe aici pustanii iau de obicei o masina veche - Camry si Accord sunt cele mai comune. fie de la parinti/bunici/unchi/matusi fie de pe piatza second hand care e foarte accesibila. poti gasi ceva decent si inca suficient de fiabil cu 3-4000$. si aici asigurarile cu cei foarte tineri (si aici incep sa conduca multi imediat dupa ce implinesc 16 ani) sunt piperate.
former_ozz
QUOTE
Cazuri concrete, cu Punto 1.2 am scos consumuri de ~5.5 mixt, iar cand am facut drivetest cu skoda citigo am scos 4.9 mixt (jumate oras+sosea jumate autostrada). Insa asta nu inseamna ca nu pot consuma si mult, am scos si peste 8 cu punto ala tragand de el pe autostrada.


Pai da dar un civic scoate 6/7l mixt, conudusa agresiv chiar si are un motor decent (1.8/140CP) si e masina buna la toate. Poti sa pui si un copil, si schiuri etc.
Nu trebuuie uitat nici pretul, un smart costa cit un civic, la fel fiat 500 e scump, de mini nu mai zic. Nissan LEaf e peste 20k cu toate proptelele guvernamentale.
Tot ce e TDI de la VW e foarte scump, pina recuperezi diferenta de pret iti ies peri albi.
Daca vrei consum mici si o masina versatila una din variantele de top ar fi un prius. 5L/100 mixt pentru o masina suficient de mare e foarte remarcabil.

QUOTE
yeah, I know you're special and way above the rest..


Ca am zis ca conduc mai mult ca media? dar e adevarat, iti arat cu cifre. Sau ca am zis ca-s americanii mari? si asta e adevarat, cum te departezi putin de coaste in interior te sperii.
Din experienta mea proprie pot sa-ti spun ca am nevoie de o masina unde intra 2 adulti si un copil (deci si un civic cu 4 usi) cu care sa meraga nevasta-mea la serviciu si inca una cu care sa merg eu, de preferinta cind mai mica. Cam cit un 911 de mica, asa biggrin.gif.
Mircea104901
Iaca SUV de circuit teehee.gif

Mircea104901
You can do this:



or...

THIS:


thumbsup.gif teehee.gif
Mircea104901
Iaca si Rolls se apuca de SUV-uri.
Eu zic ca berlinele sunt in pericol teehee.gif turned.gif ninja.gif banned.gif
James Kilowatt
Rolls cu asta a început, mașinile lor au traversat desertul si au câștigat războiul arabilor contra turcilor.
DORU
Se pregatesc de-un nou razboi atunci... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.