Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki Ignis part II
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
mike.omega
>>>Partea a II-a<<<
Acest topic este destinat detinatorilor de Ignis dar si celor interesati de acest model. Aici se va discuta tot ce inseamna Ignis, fara tuning! Orice alt topic nou deschis va fi inchis/sters deoarece acesta va fi agatat deci nu poate sa nu fie vazut.

:wave:
Andrei Suzuki
CIne stie ce diametru are teava de esapament in jurul tobei mijlocii? (asta daca diametru variaza)
mike.omega
1. Ar trebui sa difere intre 1.3 si 1.5, dar este doar parerea mea biggrin.gif
2. Lasa esapamentu sa se raceasca, pune mana pe subler si masoara :bash: Dar sa nu ma intrebi cum se citeste pe subler ca nu stiu, am lipsit de la ora aia :angel:
Cioc58610
Ce tip de anvelope aveti trecute in cartea tehnica?
Andrei Suzuki
Adica ce firma?Ce dimensiuni?

Ale mele sunt Continental EcoContiContact,all season.
165/70R14.
Florin50070
A mea a venit dotata cu 185/60/R15
Constantin31866
Suzuki Ignis 1,3 benzina,2wd.Prima revizie am facut-o la 10.000Km.A doua la cit ar trebui?In carte scrie la 25.000Km ,dar cei de la BADSI zic ca trebuie la 20.000Km.Cum e bine?Ce operatiuni se fac efectiv?Cit costa?Masina o am din martie 2005 si am ajunsla 19.500Km.La prima revizie m-au programat la 3 saptamini dupa ce i-am contactat ,pe motiv ca sint prea aglomerati.E normal?
Rog pe cei care au trecut de faza asta sa ma lamureasca.
Inca ceva!Se face vreo pregatire speciala pentru iarna.Pneurile cu care vine echipata "din fabrica" sint bune si pentru iarna sau ar trebui schimbate.Daca trebuie schimbate se schimba toate sau e suficient doar cele din fata.Eventual alte sfaturi pentru sezonul rece.
Multumiri anticipate!
Cioc58610
Am vrut sa spun ce dimensiune aveti scrise la anvelope in cartea de identitate, si care apoi sunt scrise in certificarul de inregistrare.... nu ce marca sunt.
Daca e scris 175/60R14 se pot monta fara sa cracneasca spagagii de la RAR anvelope 185/60R15 avand in vedere abaterea de viteza e doar +2,8% ?
Andrei Suzuki
Cioc,daca citesti mai sus,sigur o sa gasesti.2 persoane ti-au raspuns.
COnstantin,si eu tot 1.3 2wd am.Prima revizie am facut-o tot la 10k,a 2-a o sa o fac la 25k.
La prima revizie am sunat intr-o zi si m-au programat a 2-a zi la 9,deci foarte repede.Am facut-o la service-ul B&S de pe Titulescu.
Eu am trecut de o iarna cu astea all season si chiar n-am avut probleme.Deci...daca nu ai de gand sa te urci pe munte sau sa o iei pe camp,sunt OK.
Cioc58610
P.S.
Rectificare: Daca in cartea de identitate scrie anvelope de 165/70R14 se pot pune fara probleme la inspectia tehnica anvelope de 185/60R15 ?
( http://www.miata.net/garage/tirecalc.html )

Pe net am vazut ca sunt si 175/65R14...
G e o r g e
eu cred ca nu wink.gif

incearca sa le explici alora ... iti vor arata talonul si daca nu este precizat acolo ca "se poate" , vor zice pas;) trust me. been there , done that sad.gif
Florin50070
QUOTE(Cioc58610)
Daca e scris 175/60R14 se pot monta fara sa cracneasca spagagii de la RAR anvelope 185/60R15 avand in vedere abaterea de viteza e doar +2,8% ?


A mea a venit cu ele pe masina dar baietii le-au scris in cartea de identitate la rubrica "modificari care nu afecteaza caracteristicile si performantele vehiculului": anvelope optional 185/60/R15. In manualul de utilizare scrie asa: 185/60/R15, 175/65/R14 si 165/70/R14 si pentru iarna sunt recomandate cele 165/70/R14
Andrei Suzuki
Are cineva pe forum un Ignis rosu cu NDL la numar? blush.gif
iorgoiu55240
ce pret mai are acum un ignis nou cu toate taxele incluse, si ma intereseaza ce probleme au avut posesorii de ignis,
mersi o zi buna
Andrei Suzuki
Ignis 1.3 GC AC e 11k eur DDP
Ignis 1.3 GS (cea mai tare varianta de echipare) e 13.900eur DDP
Ignis 1.3 Diesel e 14.700eur DDP
Ignis 1.5 e 14.648 DDP
Florin50070
QUOTE(Andrei Suzuki)
Ignis 1.3 GS (cea mai tare varianta de echipare) e 13.900eur DDP



http://www.suzukivest.ro/auto.php?ModelID=...;action=Preturi

Cea mai echipata varianta IGNIS GS 2WD - e 13.437 eur DDP (11.180 CIP)
Andrei Suzuki
Eu am preturile astea de la B&S.

Tot din oferta B&S:

Ignis 1.3 4WD GLX 13.240eur DDP
Ignis 1.5 4WD 14.250eur DDP
Cioc58610
O doamna mi-a spus ca i s-au schimbat de 2 ori in perioada de garantie discurile fata de frana datorita ovalizarii. blink.gif
Florin50070
QUOTE(Cioc58610)
O doamna mi-a spus ca i s-au schimbat de 2 ori in perioada de garantie discurile fata de frana datorita ovalizarii. blink.gif


biggrin.gif normal ca discurile față biggrin.gif că spate n-avea cum
Florin50070
Am si eu o intrebare prosteasca. Daca am jenti R15 pot sa pun pe ele cauciucuri R14 ? Asta ca as pune cauciucuri de iarna mai mici si nu as cumpara si jenti
Florin50070
Am si eu o intrebare prosteasca. Daca am jenti R15 pot sa pun pe ele cauciucuri R14 ? Asta ca as pune cauciucuri de iarna mai mici si nu as cumpara si jenti
Andrei Suzuki
Nu merge.
suzuki_bs
Stimati forumisti,

Gasiti detalii (dotari, preturi) despre gama Suzuki, inclusiv Swift dand click pe link-ul urmator:

http://suzuki.masini.ro/masini-noi,51,Suzuki.htm

Va rog sa ma contactati, daca doriti mai multe detalii.
Luka
Vedeti in numarul din decembrie Quatroroute un articol despre SUV-uri. Este si Ignis printre ele, la clasa mica. A cazut in sant tongue.gif
mike.omega
Probabil ca n-o fi fost varianta cu tractiune integrala biggrin.gif
suzuki_bs
[quote="Luka"]Vedeti in numarul din decembrie Quatroroute un articol despre SUV-uri. Este si Ignis printre ele, la clasa mica. [quote]

Te rog posteaza-ne si noua, sau mai bine introdu un link catre articolul acela. Sunt curios. Vreau sa vad scris. biggrin.gif [/quote]
marian rosu
Salutari !
Vad ca topicul n-a mai fost activ in ultima vreme...dar sper

Am luat in calcul pentru achizitionarea unei masini modelul Ignis de la Suzuki
Locuiesc in Timisoara, asa ca am fost la...Sara Motors
Poate s-au mai schimbat treburile, dar n-am plecat cu o impresie prea buna. Nu in ce priveste masina, am facut un drive-test si pare ok.
Dar dealerul pe care l-am nimerit in ziua aia stia mai putine despre masina decat mine :bash:
In plus, desi oferta cu 7999 cip inclusiv AC inca exista pe site, mi-a zis ca momentan nu e nici o oferta/promotie si pretul la 1.3 GC e 7925 cip respectiv 9525 DDP. Fara AC (325 a zis el cu TVA dar 500 fara TVA scrie pe pliantul dat tot de el)

Carina pare sa fi disparut de pe forum ca mi-ar fi facut cu siguranta o oferta...unde esti Carina ?
marian rosu
Stiti cumva daca Ignis-ul vandut pe piata vestica e asamblat tot in Ungaria ?
Ma gandesc si la o varianta sh cumparata din Germania (daca cel nou se dovedeste peste puterile mele financiare) si poate sunt asamblate mai bine, ma refer aici la problemele de zgomote interioare semnalate de majoritatea celor de aici.
Multumesc
Andrei Suzuki
Eu stiu ca toate de pe aici (de pe aici din Europa adica) sunt facute in Ungaria.
Arheopterix
Azi am vazut pe o platforma,un Ignis mov,busit rau.
Ce m-a impresionat era ca habitaclu era intreg.
Deci e destul de rezistent
Daca ocupantii au fost legati,precis au scapat ieftin.
Maff
Am vrut sa cumpar si eu un Ignis, parea destul de incapator pe dinafara, insa cand am intrat in el.........Cel mai haios a fost cand am urcat in Ignisul lui Andrei , ar mai fi trebuit vreo 15-20 de cm in latime sa ma simt putin in largul meu... (mi-am adus aminte de dealerul care incercase sa-mi demonstreze ca a mers cu Ignisul cu inca 4 persoane si s-a simtit excelent).In rest masina e ok, mai ales motorul diesel.In toamna trebuie sa cumpar o masina pentru sotie si ma gandisem ca un Ignis diesel ar fi o masina potrivita (mai ales ca are sub jumatate din greutatea mea si ca s-ar simti excelent in ea).Problema va fi, ca atunci cand am merge la cumparaturi sa nu se supere ca stau in spate (nu de alta, dar sa ma simt si eu mai lejer biggrin.gif).Ii place si Swiftul, care de altfel mi-a placut si mie destul de mult.Pacat ca motorizarea diesel nu este mai puternica, ar fi fost o masina buna de oras si nu numai.
Karyna32783
marian67537,
Toate unitatile de Ignis si Swift pe care le vedem pe strada indiferent ca ne aflam in Ro sau in D, UK, IT, FR, etc. sunt asamblate la fabrica Suzuki din Esztergom-HU, fara nici un fel de "discriminare".
smile.gif
Astfel ca puteti linistit sa cumparati din RO, daca aceasta era singura Dvs. retinere.
Andrei Suzuki
A facut cineva revizia de 25k?
Karyna32783
Andrei,
de ce intrebi?
Andrei Suzuki
Ca mai am vreo 2000km si trebuie sa o fac.
Andrei Suzuki
Carina,Bogdan,spuneti-mi si mie niste preturi pt revizie pls. 2 ani/25k km.
Ah,si pls nu ma puneti sa sun la service ca....nu ma puneti. :evil: Am mai rugat eu pe cineva sa sune si..s-a luat cu mainile de cap.
Andrei Suzuki
Haideti maa...acum v-ati gasit sa nu mai intrati pe forum? :cry:
Haideti ca vreau sa imi iau sub si nu stiu daca imi ajung banii.
suzuki_bs
Andrei ,

Daca nu ma insel, pentru un Ignis 1.3 l benzina revizia la doi ani ar trebui sa coste in jurul a 213 Euro
suzuki_bs
QUOTE(Arheopterix)
Azi am vazut pe o platforma,un Ignis mov,busit rau.
Ce m-a impresionat era ca habitaclu era intreg.
Deci e destul de rezistent
Daca ocupantii au fost legati,precis au scapat ieftin.


Susuki Ignis a fost conceput astfel incat in cazul unui impact, partea din fata si cea din spate sa se deformeze usor, preluand din soc. Pe de alta parte habitaclul a fost puternic ramforsat.
Andrei Suzuki
QUOTE(suzuki_bs)
Andrei ,

Daca nu ma insel, pentru un Ignis 1.3 l benzina revizia la doi ani ar trebui sa coste in jurul a 213 Euro


Sper sa te inseli. M-am programat si pe 27 fac revizia.
Andrei Suzuki
Intrebare de baraj: daca la revizie o sa le zic mecanicilor ca nu vreau sa imi schimbe filtru de aer (din motive evidente),e vreo problema?
eddie
Depinde de cat vor sa te bage la plata....se poate sa te oblige sau nu(mai greu de crezut)...
Andrei Suzuki
E,le dau cu el in cap daca e cu dastea. Sa il cheme pe...sefu lor sa le arat filtru ca e curat. biggrin.gif
eddie
Si ala iti va arata in ce consta revizia,schimbarea tuturor filtrelor,uleiuri si alte alea.Daca mai esti in garantie,va trebui sa le schimbi, ca sa-ti pastrezi garantia.
Daca nu mai esti in garantie,e treaba ta ce schimbi,nu schimbi decat ce e nevoie.
Andrei Suzuki
Sper ca o sa inteleaga de vorba buna ca nu vreau sa il schimb. Ma gandeam nici sa nu mai dau filtru asta jos,da am zis totusi ca e buna garantia aia..cat mai e.Da daca nu o sa inteleaga,duca-se cu garantia lor.
eddie
Asa am zis si eu la Opel.
Dar ce te faci cand ii convinsesem sa nu schimbe filtrul de aer si cel de polen,dar le-am spus la revizia de 2 ani,cand masina iesea din garantie,ca am o bataie la roata dreapta fata ? Atunci a trebuit sa accept toate schimbarile la revizie,ca sa-mi schimbe capul de bara si cremaliera de la volan pe garantie.
Andrei Suzuki
Vedem Joi ce se intampla.
Sorin71828
Revizie Ignis 20.000 km ( 2 ani ) : filtru aer 389.000 lei + filtru ulei 297.000 lei + ulei Castrol GTX 3 - 10W40 1.690.000 + manopera 1.392.000 lei. Total : 3.768.000 lei. Diagnoza ( la cerere ) 471.000 lei. Revizia facuta la Bosch.
suzuki_bs
Din ce am vazut in tabelul cu reviziile, operatiile efectuate la revizia pentru doi ani sunt:
-inlocuire ulei motor
- inlocuire filtru ulei
-inlocuire filtru aer
-inlocuire ulei cutia de viteze
-verificare placute frana
-inversare roti
-inlocuire lichid frana
-verificare curea pompa apa
-verificare curea A/C
Andrei Suzuki
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...8&start=200
Am facut reviza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.