Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki Ignis part II
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Bogdan91180
Singurul loc in timisoara care m'a "satisfacut" se numeste Pit Stop si se afla p Rebreanu, langa Agip. Din pacate nu se ocupa decat cu unghiuri de fuga, geometrie roti, vulcanizari, chestii dinastea. La ei am fost servit omeneste.

Cat despre Sara, nush ce sa mai zic...prima impresie a fost foarte buna....dar deja termenul de livrare a mashinii s'a transformat din 15 nov in 25-30 nov, ceea ce incepe sa ma deranjeze caci imi facusem niste planuri. Dar, probabil ca din nou am uitat ca traim in Romania. Insa, le acord inca credit, caci nu cred ca este doar vina lor, plus ca termenul de livrare de pe comanda este 30 nov, deci si'au luat masuri de precautie smile.gif.

Abia astept sa imi vina ignisu sa va spun alte impresii bicycle.gif
Andrei Suzuki
"Suzukiada" biggrin.gif



Si acum,cateva poze cat de cat interesante.Cat m-am priceput si eu. biggrin.gif



Bogdan91180
Andrei, de unde atatzia suzuchisti ?
Ati avut ceva intalnire ? Daca se mai organizeaza pe viitor m'as baga si eu....numa sa imi dea Sara bestia odata smile.gif
Andrei Suzuki
A fost o petrecere de sfarsit de an(la o firma privata) si...coincidenta.Toata lumea avea Suzuki. biggrin.gif
Bogdan91180
Superb.... smile.gif
Andrei, zicea cineva de pe forum ca ai facut la un moment dat un review despre Ignis, cu bune si rele, dar ma declar incapabil sa il gasesc :bash: .

Poti sa ma ajuti cu un link ..... Sau sa imi mai faci un scurt rezumat, asta daca nu cumva ma intind :angel:

THX !
Andrei Suzuki
Da,este un topic.Sper sa fie cel de care vorbesti.
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=5178 Sunt vreo 13 pagini. Daca ai si alte intrebari,baga mare si scrie acolo. Sau aici. biggrin.gif
suzuki_bs
Super poze. Felicitari!
Bogdan91180
QUOTE(Andrei Suzuki)
Da,este un topic.Sper sa fie cel de care vorbesti.
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=5178 Sunt vreo 13 pagini. Daca ai si alte intrebari,baga mare si scrie acolo. Sau aici. biggrin.gif


Asta l'am citit, dar am vazut doar tunning'urile tale ....BESTIALE de altfel...dar nu e chiar un review despre ignis....anyway.

Andrei, ce iti aduce Moshu anu asta ? biggrin.gif
Andrei Suzuki
Da,stiu ca nu e tocmai un review.Tocmai dasta ti-am zis,daca ai vreo intrebare,nu ezita. biggrin.gif

Ce imi aduce mosu? Pai,mi-a adus deja cauciucuri. Michelin de 195 pe 15. biggrin.gif In curand sper sa imi aduca si jantele. Xenon ar mai fi pe lista lui. Si cam atat.Dar nu se stie niciodata. biggrin.gif
Bogdan91180
Pai fii atent :
- care sunt chestiile rele
- care sunt chestiile bune
- care sunt problemele intalnite, in afara ca zrangane numaru si placa din spate
- consum mediu
- parere overall
si lista poate continua, vreau sa stiu TOT biggrin.gif

THX !
Bogdan91180
cat costa inmatricularea stie careva ?
Andrei Suzuki
1.Chestii rele:
-rotile cu care vine masina sunt prea mici. 165/70 r14. Mult prea inguste. In plus,cauciucurile,cand sunt pe duca(ale mele au deja vreo 33k km) scartaie rau la o plecare mai dura. In plus,nu stiu de ce,parca pierd presiune.
-materialele folosite nu sunt cele mai bune.Cel putin fetele de usi se murdaresc repede.
-cam zdrangane,dar sa zicem ca e si din cauza la muzica
-torpedoul este cam mic si zdrangane cand e gol
-scaunele la inceput erau foarte dure.In plus,se murdareau foarte repede din cauza materialului.Asta am rezolvat-o:am pus huse care ofera si sustinere laterala,ceea ce cam lipsea la scaune.
Altceva nu imi vine in minte momentan.
2.Chestii bune:
-motorul trage bine pt puterea lui.Vit max atinsa (pe bord) a fost de aproape 190 cu 3 pers in masina. Sunetul este misto (mai ales cu filtru sport biggrin.gif).
-garda la sol de 17 cm este superba,mai ales in dragul nostru Bucuresti.
-desi am zis de roti ca sunt prea inguste,trebuie sa recunosc ca talonul mare face toti banii.Nu merg cu ea cu 200 la ora,deci e perfect.Trebuie sa recunosc ca talon mai mic de 60 nu mi-as pune la masina,oricare ar fi ea,in Romania. Am la Colt de 45 si e crima.
-interiorul este destul de spatios.In spate se sta foarte bine.Bancheta este mai sus decat locurile din fata si este mai tare,deci nu te afunzi in ea ca la unele masini. Fiind mai sus,pasagerii pot sa vada in fata,ceea ce e bine.
-f multe spatii de depozitare: in usi,in bord,in spatele franei de mana,in usile spate.Toate usile au spatii pt sticle(intra sticla de 1L,pahar mare de la mec si sticla de 1L parca de Red Label biggrin.gif).

3. Probleme nu am avut pana acum.Nu am schimbat nimic la ea;nici o problema la partea mecanica sau electrica.La service nu am fost decat pt revizii.Placa nu mai zdrangane ca nu mai e.Numarul l-am rezolvat.

4.Consumul este f bun,daca stii cum sa mergi cu ea. Vineri am calculat consumul: am facut plinul in Bucurest,inainte sa plec la munte.Am facut vreo 30km prin Buc,mers destul de tare,dar si incet. Mers si incet,dar si tare (vreo 160 pe unele bucati) pana la Ploiesti unde am alimentat din nou. Au intrat 7L. Avand in vedere cum am mers,sunt multumit. In Bucuresti cel mai putin am scos vreo 8 jumate.Dar greu.
5.In concluzie,sunt multumit de masina.Nu e ea cea mai frumoasa,cea mai dotata,sau cea mai puternica.Dar e a mea si ma simt bine in ea. De la felul cum suna muzica in ea(si inca nu suna bine biggrin.gif) la...felul in care stai in ea.cum lumineaza noaptea... Sunt multe chestii care nu pot fi descrise.Poate bat campii...nu stiu daca ma intelegi.
Deci,daca ar trebui sa schimb masina,la aproximativ aceeasi bani,tot Ignis mi-as luat.Dar cu motorul de 1.5 si mai dotata. Poate 4x4,dar nu neaparat. Altceva? biggrin.gif
Bogdan91180
Andrei, mersi mult de tot....de asa ceva aveam nevoie...smile.gif

Sper ca voi fii cel putin la fel de multumit ca si tine ........DAR SA VINA ODATA CA NU MAI AM RABDARE !!!! :bandit:
Florin92878
salut tuturor iubitorilor de Ignis...

Am si eu unul de vreo 2 ani, am catarat cu el toti muntii, si s-a comportat excelent, vara, iarna, pe uscat si prin apa...
Da nu asta vroiam a spun, ma alatur si eu in clubul ANTI CARINA BIG!!!
Tot ea ne-a vandut, ne-a pupat si-n... cum zicea cineva mai sus, si la prima problema nici macar nu a raspuns la telefon. Nici pe mobil, nici pe fix, e de negasit! A naibi ca daca aude ca vrei sa cumperi (cazul meu), a avut subit o "deplasare in oras"
O fi ea bun vanzator, da nu se face ce face ea!!!

Imi place ignis, si baietii de la Sara Motors sunt OK, mai putin Carina care mi-a lasat un gust amar ...
Pun si eu o poza de pe unde am umblat cu ea (aici in Rodnei, sub varful Gargalau)
Bogdan91180
evident ca SARA a reusit sa ma scoata si pe mine din sarite si sa se faca de kokos once again.
Dupa 5 amanari, joi trebuia sa imi vina Ignisu...dar a mai intervenit un kkt si s'a amanat din nou. Am plecat de la ideea ca e o firma serioasa...dar mi'am schimbat parerea, respectul e 0. NU mai raspund la telefoane, mailuri, nimikl.
O sa ii "laud" pe unde apuc ! :minigun: :boxing: :bash: :bandit:
Bogdan91180
Revin cu informatii despre bestia mea....
Am primit compensatie de la SARA :
- alarma
- 200 EUR
- covorase originale SUZUKI
- revizia de 1000 KM moca
- instiintatre scrisa ca mashina va veni pana in 9.12.2006


Deci macar oamenii se straduie sa spele rushinea....pe moment mi'a mai trecut suparare....am economisit si io aprox 500 EUR prin acest deal.

Sper sa se tina de cuvant si in weekendul urmator sa ii fac rodaju' biggrin.gif

Ne'auzim !
suzuki_bs
Succes!
Pe 9.12.2006 sa ne scrii primele impresii despre noua ta masinuta.
Choixalacreme
Domnu Bogdan, atunci mai astept cateva zile si nu arunc Molotovul acolo.

Inca..
Florin50070
QUOTE(Bogdan91180)
Revin cu informatii despre bestia mea....

- revizia de 1000 KM moca


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif oricum era gratuita revizia la 1000. Sau la ei se platea ??
Andrei Suzuki
Revizie la 1000km? blink.gif
Bogdan67993
Probabil e vorba de inspectia aia vizuala, in principal lichide. Exista si la Toyota, de exemplu (si e free).
Florin50070
Da, se face si se noteaza in caietul de service. E vorba de o inspectie mai mult vizuala a masinii si e gratuita. Sau cel putin era cand am facut-o eu.
Andrei Suzuki
Mie nu mi-a spus nimeni de asa ceva;prin urmare nu am facut nici o rev la 1000km. Foarte frumos...
Bogdan91180
cica ar costa vreo 20 EUR
deci nu mare lucru....dar e mai bine moca smile.gif
Sorin71828
Bogdan, cit te-a costat in final masina ? - pret ddp si ce dotari are ? Cit priveste livrarea hai sa-ti spun si eu ceva. Am o cunostinta la Budapesta, care si-a cumparat un Ignis ( prin mai ) de acolo, de la cel mai mare dealer auto Suzuki. Crezi ca nu l-au aminat cu livrarea ? - da de unde - doua saptamini au intirziat fata de termenul promis ... asa ca fara sa iau apararea dealerilor din Romania fiindca si eu sint nemultumit de prestatia lor - dar se pare ca sint probleme reale de livrare din fabrica, si probabil nu fac fata comenzilor.
suzuki_bs
La B&S nu este nevoie sa veniti pentru inspectia vizuala la 1.000 Km. Aceasta inspectie este facuta la livrarea masinii. Este vorba despre pregatirea de vanzare cand se verifica nivelurile lichidelor, etc.
Florin50070
Bine, dar atunci masina are 0 km. Si la 1000 ? nu se mai face ? Ca nu e tot una
Bogdan91180
Florin, mashina ste GLX +:
http://www.suzukivest.ro/car_versiuni.php?ID=17

Pret DDP : 9850 + 280 vopsea metalizata.


Poate a fost bla bla cu revizia de 1000 daca ziceti voi ca nu se face...
Oricum pe moment sunt multumit si cu restul gratuitatilor...
Daca insa nu vine nici sapt viitoare mashina atunci se va mai completa lista cu sigranta biggrin.gif....dar personal prefer sa vina mashina !
Florin50070
Pai si a mea e GLX+ si cu vopsea metalizata si m-a costat 12.200 DDP blink.gif . E drept ca acum un an jumate
Bogdan91180
ce sa zic Florin....asta era oferta...deci am profitat !
revin cu nejte probleme....Fratilor, cat va costa casco'ul ?
Am sunat pe la Allianz, Asirom, Omniasig, Asiban, Unita.
Am ramas shocat :
full (including furaciuni, incendii, inundatii) in medie 640 EUR
fara furaciuni : cam 500- 550

Mi se pare aberant ! Atat platiti si voi ? Daca e asa mai bine nu imi fac si ghata !
Choixalacreme
Stiu ca aceiasi reactie am avut-o si eu u privire la CASCO atunci cand am vrut sa-l fac pentru o LAguna.

Problema este ca de fapt, atata costa .

Un Casco este probabil undeva pe la 4.4-4.8% din valoarea masinii DDP, care daca nu este noua este luata din niste cataloage.

Faceti si voi un calcul, la 12000 EU iese cam 540 EU

La masina noua este mult mai mult, eu platesc 125 de euro pe luna, si nici nu am incotro, ca e in Leasing
Florin50070
Am dat 450 Euro pe casco doar pentru avarii
Alin81450
Eu platesc 580 euro pentru plata integrala in caz de furt si daune partiale si franciza de 20% in caz de daune totale, la BT Asigurari. A fost oferta pe care am considerat-o ca fiind cea mai avantajoasa la momentul respectiv. Stiti ceva oferte mai interesante?

IGNIS FOREVER beer.gif
Bogdan91180
BCR Asigurari
fransiza 30 % in caz de furt ..........416 EUR


Maine ma sui in mashina, azi am vazut'o si maine pot sa o ridic...abia astept sa ma laud !


:boxing:
Bogdan91180
tanaaaaaaaaaaaaaa
A venit mashina...i'am executat rapid 300 km !
Sunt mega incantat de ea.....ma asteptam la mult mai putin !
Maine revin cu poze si cu un review !


Traisca Ignis ! arigato.gif :romania: wub.gif
Bogdan91180
nah bun
deci....am facut deja 900 si ceva de km.
Impresia este :
- mult mai confortabila decat ma asteptam
- mult mult mai stabila decat ma asteptam
- nivelul de zgomot este ok
- IMI PLACE FOARTE FOARTE MULT biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

chestii mai naspa :
- muzica cam de kokos
- putin prea rigida dar m'am obisnuit

Pozele le'am uitat aks, dar....le voi posta ASAP !
Mai exista Ignis'ari din Timisoara pe forum ? Poate o punem de'un meeting & bere !

beer.gif
Sorin71828
S-o stapanesti sanatos !
suzuki_bs
ma bucur :wave:
sa o stapanesti sanatos
Bogdan91180
Ce intelegeti voi prin rodaj ?
Eu initial intelegeam 1000 de km de mers sub 3000 ture....
Dealer'ul imi spune 3-5000 de km de mers sub 3000 ture...

In manual nu scrie nimik despre asa ceva....


Voi ce stiti ? Cum ati procedat ?
Bogdan91180
mersi de urari !

Ziceti cu rodaju ....io o sa innebunesc sa merg sub 3000 rotatii pana la 5000 km sad.gif(...deci sper sa nu fie asa !
Ionut-35
S-o stapanesti sanatos Bogdan91180 si s-auzim de multi km!

Cei de la B&S mi-au spus sa merg ~3000 km in rodaj fara sa depasesc 3.000 rpm, dar sa sti ca nu m-a incurcat foarte tare asa ca am prestat rodaj pana la 5000 km biggrin.gif .
Avand Dacia 1310 inainte de IGNIS mi s-a parut ca puterea masinii e suficienta pana in 3.000 rpm. Oricum ideea e sa nu pastrezi o turatie cu mult peste 3000 rpm pentru o perioada prea lunga de timp. Adica daca e neaparata nevoie intr-o depasire sa n-o uiti la regimul ala de turatie.
Rodajul va trece repede, o sa vezi, si te vei bucura pe deplin de ea, numai lasa-i ragazul asta pentru ca motorul sa se aseze bine.
Motorul meu se simte foarte bine la regimuri cuprinse intre 3000 si 4500 rpm.

Succes!
Andrei Suzuki
A cumparat cineva vreodata de pe auto-accesorii.ro? Vreau sa imi iau 2 chestii de acolo si nu prea ma descurc. Am inteles ca firma e pe undeva prin Cluj parca.Oricum,in partea de vest a tarii.Cumva este vre-un vorbitor de maghiara pe aici? Sa ma ajute in vre-un fel..?
Sorin71828
E simplu, simplu Andrei... suni la unul din numerele de tel. mobil ( Szutor Zoltán sau Luidort Petru ) sunt afisate pe site. Oamenii stiu romaneste si te vei intelege cu ei, poate nu perfect dar te intelegi. Faci comanda - ei trimit pachetul cu produsul respectiv la adresa ta ( prin firma de coletarie rapida ) La primirea coletului vei achita suma de bani pt. produs si tu pleci acasa cu pachetul. E simplu. Succes !
Andrei Suzuki
Da,dar e o singura problema: am vazut ca scrie "Toate prețurile sunt pentru societăți comerciale." Asta inseamna ca poti sa iei numai pe firma?
Florin50070
Nu sunt numai pentru firme dar sunt mai mari preturile pentru persoane fizice. Eu am vrut sa-mi iau ceva si am intrebat pretul pe mail. Am renuntat smile.gif.
Andrei Suzuki
Adica? Ti-au dat alt pret decat cel afisat pe site?
Florin50070
exact, preturile de pe site banuiesc ca sunt probabil pentru firme si pentru comenzi en-gros

Eu vroiam un set de bandouri iar pe site erau 125 lei si mi s-a cerut 190...
Sorin71828
Poti sa cumperi direct de la ei - nu e o problema, este adevarat ca preturile sunt un pic mai mari, dar nu atit de mari ca la service. Eu am vrut o cotiera. La service mi-a cerut cu vreo 800.000 lei mai mult pe ea, iar la comanda de pe site mi-a cerut cu vreo 250.000 lei mai mult. Deci oricum merita ( fata de service ) Cel mai simplu este sa suni pe unul din tel. mobile si intrebi cit costa , raspunsul il primesti pe loc... asa am procedat eu, sper ca pt. toti indiferent de limba vorbita e la fel. Daca nu te descurci spune-mi ce vrei si te ajut eu ( sun , intreb si iti spun cit costa si cum se procedeaza )
Andrei Suzuki
Sorin,crezi ca ai putea? biggrin.gif Vorbesti maghiara?Ca daca da,nu stiu de ce,dar cred ca e un avantaj in cazul asta.
De cotiera cred ca am facut rost.90%. Pretul este cu 10 ron mai mare,adica 230lei.Oricum,e ok.
Daca ai putea sa suni,intreaba te rog de grila fata.Adica asta:

Merci mult
Ionut-35
Eu am incercat sa fac ceva ce trebuia facut inca de la inceput... Manerele si oglinzile vopsite in culoarea masinii biggrin.gif si ornamentul grilei vopsit in negru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.