Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki Ignis part II
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Daniel96600
Ignis 4x4 nu are concurent in clasa sa la capacitate de trecere.
Pentru performanta aratata in ziua de 3 ian am trecut cu vederea toate alte inconveniente. Ignisul 4x4 este o masina pe care te poti baza.
Iar in 20 mii de km nu am avut absolut nici o problema tehnica.

Pur si simplu nu stiu ce faceam avand in vedere bebeul (oricum saracul a suportat cu stoicism cele 13 ore de calatorie).

Daca nu era bebeul si nu eram racit, zau ca trebuia sa ma dau jos sa fac poze ca amintire, pentru ca nu pot sa descriu in cuvinte cum a fost pe drumul de la Cheia. A fost efectiv ca in filmele de groaza. Cu aia care se inzapezesc in nu stiu ce pustietate, in creierul muntilor. In unele curbe ac de par zapada avea pe sosea 10 cm.

Si nu am exagerat cu nimic cand spun ca am depasit ABSOLUT tot ce a fost pe sosea. Cand am iesit pe drumul spre Ploiesti, unde au inceput sa fie portiuni mai drepte nu am mai avut pe nimeni in fata. Pur si simplu le faceam semn cu faza lunga la bieti oameni care mergeau cu 15 km/h, aia se trageau o jumatate de metru mai spre dreapta si treceam (cred ca se minunau de dementul care intra cu jumate de masina in zapada sa-i depaseasca). Sincer nu stiu cum au iesit cei din spatele meu de acolo, pentru ca erau portiuni destul de dificile: in curba cu urcare, cu zapada multa pe sosea.

Eu pentru asta mi-am ales 4x4, dar nu credeam ca o sa incerc masina in conditii atat de extreme.
Nevasta credea ca-i un moft, zicea unde te duci tu sa ai nevoie de 4x4. Experienta traita a marcat-o profund. Nu mai zice nimic. La firma vrea sa-i ia un Golf si i-a intrat 4 Motion in cap. biggrin.gif .
Lucian94537
Daniele, ce consum are la tine masina in oras, fiindca la mine (tot awd) are 11.5 la un condus normal prin blocajele Timisoarei
Daniel96600
In oras nu am facut un calcul foarte exact, dar e in jur de 10-11 (destul de mult).
In afara, cel mai recent am facut Bucuresti-Sighisoara cu 7.7 l/100 mers destul de turat si cu cauciucurile de iarna. La intoarcere pe distanta Baia-Mare-Sighisoara am avut 7.2 l/100.
Andrei Suzuki
La un consum oficial de 9,1 pt 1.5 4x4,chiar nu mi se pare mult 10,11.
Iar "condus normal prin blocaje" spune tot. Acceleratie,frana,acceleratie,frana. Ce consumuri vreti voi sa scoateti?
Eu odata am reusit sa scot in jur de 8,7-9% in oras,dar chinuit rau de tot.Si asta asta vara,cand era super liber. Deci...
Lucian94537
Cel putin stiu ca asta e consumul maxim, conditii mai rele de condus decit in oras in orele de virf nu exista. Ma enerveaza ca la firma este un Logan care consuma in perioada asta 11% si eu il depasesc - e adevarat cu putin. Dar un consum de 7-8% in afara turata mi se pare OK.
Ionut-35
Despre consum pot sa va zic ca si o dacie 1410 scoate un 9.5 - 10 % in asemenea conditii, deci mi se pare onorabil. Eu vara scot ~8.6% cu AC in Constanta cu aglomeratia de rigoare.
Confirm cele spuse de Daniel cu experienta lui pe durmurile patriei. In iarna 2004-2005 am facut un traseu in conditii asemanatoare Constanta-Mangalia si retur (~80 km in total), pe un viscol de nu vedeai in fata, troiene, suluri de zapada si tot tacamu'. Pe tot parcursul drumului am intalnit masini oprite pe dreapta sau cazute in sant mai multe ca-n nicio iarna, ceva de speriat. Odata ajuns acasa si cerzand ca am scapat de belele, am vrut sa-mi parchez si eu masina in parcarea din fata blucului, dar surpriza, zapada troienita incepea de la intrarea pe aleea dintre blocuri cu un val de zapada cu gheata scos de lamele primariei. Nu se vedeau urme proaspete, iar zapada era destul de mare, aproape pana la praguri. Am decis sa intru pe alee (dupa o inspectie a locului la picior) peste stratul de razuaila si am continuat prin nameti. Mi-a fost frica sa nu raman in mijlocul drumului pentru ca aleea e putin inclinata si zapada nu era depusa uniform, dar n-au fost probleme. In apropierea locului de parcare doi insi se chinuiau sa impunga o Skoda Ocatvia 2 pentru a pleca cu ea, dar nu aveau prea mare succes. Am trecut pe langa ei si am parcat masina pe locul meu de parcare care era prin de zapada, lasandu-i pe aia doi masca.
suzuki_bs
Salut!

Ma bucura faptul ca sunteti multumiti de performantele masinii. Nici nu se putea altfel biggrin.gif
Andrei Suzuki
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=180932#180932
Lucian94537
Am si eu o intrebare. Am vazut ca lichidul de racire e sub minim, si lichidul de frina este aproape de min. Stiti de care trebuie sa pun? In carte scrie cel original suzuki sau echivalent...
Ionut-35
Din cate stiu eu sunt trecute in manual caracteristicile consumabilelor. Lichidul de frana parca e DOT4, cel de racire nu mai stiu sigur. Cand am completat lichidul de racire am luat un bidon de 1l dintr-o benzinarie. Am luat un esantion din borcanul masinii si unul din bidon si le-am testat in congelator (dat la maxim) pentru a fi sigur ca ambele lichide rezista cu adevarat la inghet.
Lucian94537
si nu are nimic daca completez peste cel existent sau ar trebui sa le schimb integral?
Ionut-35
Daca vrei il poti inlocui integral, dar la mine nu avea rost. Nu are nimic daca-l completezi. Eu am testat lichidul din instalatie, iar dupa ce am vazut ca rezista la inghet l-am completat cu unul luat de la o retea de benzinarii.
Sorin71828
Atentie la lichidul de racire ! - NU se vor combina tipurile de antigel ,nu toate au aceleasi caracteristici : mono-etilenglicol, etilenglicol, propilenglicol. Antigelul cu aditivi anorganici au in general o culoare verde sau albastra, cei cu aditivi organici au o culoare roz, portocalie. Nu se amesteca !!! Pentru siguranta du-te neaparat la service - cumpara de acolo acelasi tip de antigel care a fost folosit pe masina ta, oamenii de acolo stiu ce trebuie - completezi si verifici cu ocazia asta si limita de inghet. Nu poate costa o avere acest control !
Eu am completat la Ignis ( 1.3 - benzina ) Aral Extra ( culoare albastru verzui ) - pe baza de etilenglicol, dar nu este o regula. Nu stiu ce antigel ai tu in motor.
Ionut-35
Inseamna ca d-aia mi l-au recomandat aia de la service pe asta. Are aceeasi culoare si aceleasi proporietati ca antigelul cu care vine masina.
Lucian94537
Mersi mult de raspuns. Atunci ma duc la service, dar cine stie cit o sa-mi ia. Era frumos sa am devizul de la ultima verificare unde probabil scria ce ulei au pus, dar nu era a mea atunci.
Bine ca nu am completat eu cu ceva si dupa aia sa am de suferit.
Mihai 36955
QUOTE(Mihai 36955)
QUOTE(GST)
Frumos smile.gif
Te grabeai sa ajungi la o benzinarie de goneai asa ? tongue.gif vad ca rezervorul e cam gol smile.gif
Sunt curios cat era consumul la viteza aia??? ai cumva optiune sa iti arate si consumul? pe display langa ceas sau langa temperatura nu mai stiu, oricum in coltul din dreapta sus. La mine e loc gol nu stiu daca a fost luata special asa sau nu era disponibil pe varianta diesel. Andrei are consunm instant :glare:






Vin cu unele noutati referitoare la masinuta. Am fost cu ea la testare si am reusit sa scot 0-100km/h in 9.5sec, si 105CP, bineinteles asta dupa CIP TUNING; e ceva dintr-un motoras de 1300cmc si 69CP.



Numai bine, iar daca e cineva interesat de CIP TUNING da-ti-mi mp.
Bogdan91180
Am nevoie de un sfat : imi scartaie scaunule la Ignis de innebunesc. Mai are cineva aceeasi problema ?
masina are 6000 km. Mi'e groaza sa ma duc cu ea la Sara sa imi repare scaunu asa ca sper ca aveti voi ceva solutii !
GST
Si eu am patit asa ceva...oarecum...la mine era de la un plastic de sub scaun...o aparatoare de la sine...se rupsese un surubel de plastic si atarna si se freca de ceva...pana la urma a mai primit un picior de la un pasager din spate si a cazut...atunci a incetat zgomotul smile.gif daca nu e de la ala incearca sa desfaci suruburile si sa le mai strangi o data. daca e din arcuri...nu stiu ce sa iti zic sa ii faci.
Bogdan91180
Luni ma duc la Sara !
Andrei Suzuki
Daca tot te duci la Sara,crezi ca ai putea sa intrebi de distanta dintre prezoane de la Ignis? Daca nu uiti.. INca nu am aflat,iar sa masor eu...nu mi se pare foarte sigur. biggrin.gif
Bogdan91180
Andrei o sa intreb....sper sa stie Sara sa imi raspunda smile.gif)))
sprite
QUOTE(Andrei Suzuki)
...ai putea sa intrebi de distanta dintre prezoane de la Ignis? Daca nu uiti.. INca nu am aflat,iar sa masor eu...nu mi se pare foarte sigur. biggrin.gif


Este 4x100. Absolut sigur. Pomenisem de masurat pentru ca asa puteai face usor deosebirea intre 100 si 114,3... adica te prinzi din prima daca distanta e de 10 cm sau 11 si ceva, cu o simpla rigla.
...............
Ca sa te convingi, intra pe saitul unui fabricant de jante (ex. www.rial.de) si acceseaza configuratorul. Alegi marca masinii si modelul dorit si iti aduce pe ecran atat jantele care se potrivesc pe masina, cat si toate datele despre ele. (dist. intre prezoane, ET, latime, diametrul inelului de centrare).
Andrei Suzuki
Da,am aflat si eu azi de la un vanzator de jante ca distata e de 4x100. Merci mult de ajutor.
MARIUS101859
Ideea este ca eu am cumparat un Suzuki Ignis acum 2 zile si sunt destul de multumit cum se comporta .....nu stiu de ce dar am impresia k sunt multzi pe aici care lucreaza probabil la alte firme de masini si incearca sa denigreze imaginea unei masini raport calitate pret extraordinar.....si ink ceva....la 11.000...cat m-a dus pe mine Suzuki ignis Glx ++....1328 cm...93 cp...benzina...si aproape maxim de dotari...no comment...luati-va Logan si alte masini facute de dragul de a le face....!!!!si sa vedem cine va da voua 12 ani la caroserie...mai nou..!!! :bandit:
GST
Au curs amortizoarele pe fata... :bash: Stie careva daca b&s ofera garantie la amortizoare si daca da, pe ce perioada de timp, sau km...?
Andrei Suzuki
In mod normal se acorda garantie cat timp e masina in garantie. Stiu ca si la Kia le-am schimbat pe spate tot in garantie.
Sorin71828
Marius, sa o stapinesti sanatos si bine ai venit in familia Suzuki !!! beer.gif
teodor ionut70583
Felicitari Marius! Ai ales o masina grozava! Am un prieten care are un Logan break si pe care a dat 11 000 euro ! O mare teapa logic, dar omul pana nu a 'dat cu capul de prag' singur nu s-a convins! Mai am alt prieten asta a dat 10 mii pe Logan berlina ! Ignis este foarte bun! Eu am Swift ! Din pacate romanul nu are inca o cultura vasta legat de masini! Iti urez sute de mii km fara reparatii!
Ionut-35
Si pana la urma i-au fost schimbate cuiva amortizoarele in garantie?
GST
Am sunat la service si doamna de acolo mi-a zis sa vin cu masina sa fie inspectata...smile.gif sa vada banuiesc daca defectiunea a fost cauzata de mine sau e de la amortizoare....nu stiu cum se va da verdictul..
Nu a avut nimeni din familie timp sa se duca cu ea la B&S pt problema asta...
Sunt totusi nelamurit in ceea ce priveste constatarea aceea... dupa ce anume se uita ei sa vada daca din cauza mea au curs?
GST
Luni programare la service....mi-au zis ca o baga pe tester si daca ies sub nush cat la suta se schimba.... sa speram ca le schimba pe garantie smile.gif
Ionut-35
Eu am fost de curiozitate cu masina la testare si amortizoarele au iesit suuuuuper ok.
suzuki_bs
QUOTE(GST)
Luni programare la service....mi-au zis ca o baga pe tester si daca ies sub nush cat la suta se schimba.... sa speram ca le schimba pe garantie smile.gif


Ai rezolvat problema?
fan103674
am un ignis gs 1.3

in cartea e service scrie ca prima revizie e la 10000 de km
tinand cont ca am deja 6500 de km din care cam jumatate sunt facuti prin oras, ca a trecut iarna (care nu prea a fost totusi iarna adevarata) ma gandesc ca nu as exagera daca acolo la 7000 hai sa zicem 7500 de km as schimba uleiul...?

voi ce ziceti?

uleiul cu care a venit echipata masina e shell, dar stim ca una e shell bagat in fabrica si alta ce se vinde pe la noi, asa ca m-am gandit sa pun castrol ca asta am auzit ca ar fi cel mai bun....

ideea e ca masinutza merge grozav si nu as vrea sa-mi bat joc de ea acuma macar cat e tanara.... biggrin.gif si as vrea sa dau tot ce-i mai bun.... beer.gif

voi cam ce pareri aveti?
Andrei Suzuki
Eu am facut schimbul la 10k.La fel am bagat Castrol 5W-40.Al doilea schimb la 25k...deci toate la termenul dat in carte si inca nu are nimic masina.Acum la 40k am schimbat si uleiul in cutie.
Sorin71828
Eu am facut reviziile la Ignis la 10.000 km. Asa am considerat ca e mai bine. Adevarul este ca in week-end mai ma bag pe drumuri de munte sau de tara pline de praf.
Florin103943
Din 29 martie sunt si eu un fericit (sper biggrin.gif ) posesor de Ignis GLX limited editon (adica aproape full dotat si cu o culoare eleganta : cosmic black).
Deocamdata multumit. Oricum am bantuit mult prin tot felul de forumuri pana s-o aleg, deci pentru mine e BUUUNA! smile.gif
Din ceea ce am constatat pana acum:
- suficient de stabila (pentru oameni ponderati);
- super silentioasa la relanti (ma uit la beculetele de pe bord sa vad daca nu mi s-a oprit motorul);
- nervoasa cand ai reusit sa o intelegi;
- deloc gurmanda la utilizare normala (sincer sa fiu ma asteptam sa consume mai mult )
- spatioasa la interior (mai mult decat altele mai titrate si muuult mai scumpe) ;
Cam asta ar fi acum la 1900 de km departare.
Sorin71828
La cit mai multi km................ ai facut o afacere buna ! ai omis un lucru : poti merge fara frica si pe drumuri rele, rele !
GST
Mi-au schimbat 1 singur amortizor...cel pe dreapta...
Chiar daca erau curse ambele pe fata ei au pus masina pe tester si cica a iesit cum ca doar cel de pe dreapta trebuie schimbat...
:evil:
emilian104265
vreau sa-mi cumpar un ignis nou...1.3 glx ++totusi nu stiu cit consuma real in regim de functionare normal....fara fite sau condus sportiv...cine ma poate ajuta...?
Andrei Suzuki
Mers normal,fara figuri,fooarte incet 9 si ceva,10.
Choixalacreme
Voi la Ignis aveti si consum mediu la bordul masinii, sau folosim metoda clasica (pompa plin, mers, pompa plin, aritmetica) ?
Andrei Suzuki
Metoda clasica.La bord nu indica decat consumul instantaneu
Sorin71828
Suzuki Ignis 1,3 Glx. Consumul meu verificat 100% de mai multe ori prin metoda cea mai sigura, alimentare plin si facut consumul apoi la urmatorul plin iar facut consumul ... si tot asa, mi-a iesit un consum intre 6,0 l si 6.7 l maxim. Specific ca acest consum l-am realizat pe drum mixt , in oras cam 30 % si in afara restul. Mai specific ca in afara nu am mers ca un melc si am mers pe drumuri dificile cu serpentine si urcusuri. Poate nu ma credeti dar acest consum este verificat de 3 ori la rind in mod special. Numai pt. oras nu am verificat consumul deci nu stiu cit ar consuma numai si numai in oras, fiindca de obicei nu prea merg cu aceasta masina. ( am una pe motorina )
Bogdan91180
Dupa 4 luni am avut si primu necaz cu Ignisu' : m'a lovit o tanti in spate cu 50 la ora...in plin fara frana .
Surpriza placuta : se tine bine ignisu.....doar amaortizoru si bara sunt nashpa...tabla e intacta....deci nu e mare lucru relativ la ce impact a fost.
en100892
deci, am un suzuki ignis 1,3 gs (pe benzina) si dupa 7000 de km, consumul este cel afisat de producator!
am consumul afisat pe bord, am verificat consumul mediu oras - extraurban si e ok.
ma chiar mira corectiduninea celor de la suzuki care nu au "inflorit" performantele si consumul acestui automobil asa cum fac altii....

PS: intrebati posesorii de logan daca consumurile afisate de cei de la dacia "bat" cu cele reale....
en100892
norocul tau a fost ca ignisul are funduletzul un pic mai ridicat, nu-i asa? biggrin.gif
Florin50070
Ai dreptate, imi iese si mie ca la carte dar doar vara si la condus cuminte...adica rar smile.gif pentru ca nu poti sa nu-i dai benzina cand vezi ce bine merge. Rezulta un consum de 9.5 in oras si 6.5 afara, la condus cat de cat sportiv. Nici nu vrea altfel, pentru ca deja ne intelegem foarte bine si stiu ca asa ii place biggrin.gif

Daca o chinui la mers foarte incet, multa frana de motor si priviri dispretuitoare in trafic, papa cam 8 in oras
c105060
salut,
imi face cu ochiul un ignis 1.3 GLX+.
am si eu citeva intrebari in legatura cu masina asta:
1.cam cit consuma la 90km/h si 120km/h sa zicem drum neinclinat? 2.bsmotors are singurul service autorizat din bucuresti?
3.are caroserie galvanizata?
4.are filtru de polen?
multumesc
Andrei Suzuki
1. Am observat ca la viteza aia consumul instantaneu varia de la 5,9-6,2. Deci,cam ala cred eu ca ar fi consumul.
2.Cred ca da. Stiu ca cei de la Sara Motors mai aveau contract cu Augusta Motors (dealer SAAB) pt service,dar nu stiu daca mai e de actualitate.
3.Cred ca da,dar nu sunt sigur.
4.DA,are.L-am schimbat eu la revizia de 40k si costa cam 140roni
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.