Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru vs. Restul Lumii Reloded
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
G e o r g e
rebel ... aia cu sti si m3 stii foarte bine ca e caca . daca pui un m3 langa un sti pe macadam ... se cam termina distractia. daca pui un sti langa un m3 pe circuit la fel . depinde de mediul in care fiecare masina se simte bine .

un sti e superior pe conditii de aderenta precare , gen raliu ?!?! , adica pentru ce a fost gandit , iar m3 ul e superior pe circuit, pentru ca pentru asta a fost gandit.

thumbsup.gif
JohnSA
Admir in mod deosebit diplomatia si bunul simt al posesorilor de Subaru care participa prin tacere.

In rest, numai de bine.
pista
CITAT(JohnSA @ Nov 23 2009, 06:39 AM) *
Admir in mod deosebit diplomatia si bunul simt al posesorilor de Subaru care participa prin tacere.

+1
bakero
Inca un reply.E ultimul pe subiectul asta. banned.gif
Ma lasa rece o chestie.Ba frate blink.gif ,de ce nu incercati sa si intelegeti ce scrie un timpit in post.Se pare ca nici acum,dupa ce v-am rugat sa cititi nu s-a incurcat nimeni la chestii d-astea.Ma refer la mike si la d-l rebel.
fratioarele mele,cititi si incercati sa intelegeti!Sunteti superficiali si dati cu bata inainte sa gasiti vinovatul....daca ma intelegeti.Ma speriati si actionati ca securitatea.
Cititi printre randuri.N-am actiuni la masini.ro dar eu la altceva ma refeream.probabil ca testand asa de multe masini nu aveti timp sa rasfoiti o revista auto,cu atat mai putin un roman.Ala care a zis ca "unii" au ciuda pe oamenii cu bani adica d-l Mihai pop,il rog daca detine asa de multi bani,oricat de discet ai fi,nu ti-ai cumpara un forester,care este probabil unul diesel.Ai cumva un STi preparat de Crawford Performance in garaj si nu stim noi?Forester-ul e masina ta de aruncat gunoiul in realitate masina personala fiind un S63 AMG preparat de Carlsson in valoare 350.000 euro?Inchei aici inca un post inutil,stupit,neobiectiv si lipsit de sens,imaginand-mi un M3 fugarit de o puzderie de STi-uri dopate.Pisicuta alergata de o gasca de bull-terrieri turbati!Ce poate fi mai frumos? sweat.gif
Va salut si va respect!
Zetics
Bakero, eu zic sa le tragem un sut in 00 apoi sa fugim pe Strategica sa ne prinda acolo cu M-urile! 36182451.gif ninja.gif
kroko
QUOTE (Zetics @ Nov 23 2009, 01:47 PM) *
Bakero, eu zic sa le tragem un sut in 00 apoi sa fugim pe Strategica sa ne prinda acolo cu M-urile! 36182451.gif ninja.gif

Pai s-ar putea sa va fugareasca ca-si doresc si ei poze cu masini barbatesti teehee.gif



Mircea104901
Simtul "misto"-ului sau al glumitzelor e sublim si lipseste cu desavarsire.
Aveti grija baieti ca tocmai ati spus o blasfemie despre x5m sau x6m. Care este. Si care se catara pe stanci mai ceva ca crawlerele. Si care "da" ture la 911 turbo pe circuit. Ce e bei Strategica pentru ele? Deci n-aveti unde sa va ascundeti.
Beware of the M-Power banned.gif

Inacceptabil. Total inacceptabil sa vinzi un M sa-ti iei "automobil" intr-o tara in care autostrazile sunt la fel de sublime ca si simtul umorului pe acest forum. Intr-o tara in care mersul la service e la fel de des cu mersul la servici. Intr-o tara in care mergi cu autobuzul si visezi frumos ce ture i-ai da daca te-ai afla intr-un supercar aflat pe un poster in dormitor. Si ce ture le-ai da alora (fraierii care "nu stie" ce inseamna masina) care depasesc autobuzul. Si doamne fereste sa se atinga cineva de idealul tau. Si daca-ti iese vreun smen si-ti poti implini visul, nu mai conteaza daca ai unde sta, daca ai ce manca. Esti cel mai tare din parcare, si asta e tot ce ti-ai dorit.
T u d o r
Mai are cineva popcorn? rolleyes.gif
kroko
Pe mine ma amuza cind cineva se ataca daca spui ca alta masina decit ce are el e "deosebita". La urma urmei, fiecare masina e deosebita in felul ei, si orice comparatie ca cea dinainte ( BMW vs Subaru ) e total deplasata. Una e una, si alta e alta. Credeti-ma ca n-au nicio legatura una cu alta.
pmhoria
QUOTE (G e o r g e @ Nov 23 2009, 06:14 AM) *
rebel ... aia cu sti si m3 stii foarte bine ca e caca . daca pui un m3 langa un sti pe macadam ... se cam termina distractia. daca pui un sti langa un m3 pe circuit la fel . depinde de mediul in care fiecare masina se simte bine .

un sti e superior pe conditii de aderenta precare , gen raliu ?!?! , adica pentru ce a fost gandit , iar m3 ul e superior pe circuit, pentru ca pentru asta a fost gandit.

thumbsup.gif


Si eu zic ca trebuie subliniat unde s-ar desfasura aceea compartie intre M3 si STI. George a zis f bine. Pe circuit s-ar putea ca STI-ul sa ramana in urma M3-ului. Pe cand pe macadam orice STI rade de M3.
smile.gif
hdi
vreau sa fac un apel la calm
f1anatic
De acord. Calm.
JohnSA
QUOTE (hdi @ Nov 23 2009, 05:40 PM) *
vreau sa fac un apel la calm


AAA. Asta insemna calm ? Ma tot frichineam cu dictionarul asta si nu ma prindeam.

Ma duc dupa popcorn , dar vin repede inapoi.
pista
QUOTE (hdi @ Nov 23 2009, 04:40 PM) *
vreau sa fac un apel la calm


Calm ? rolleyes.gif Cu semnatura mea ? biggrin.gif

P.S. rog un moderator sa uneasca cu postul precedent
bakero
SUBARU IMPREZA WRX STi.Nepretuit.Pentru M3 exista MasterCard.
Zetics
Asa cum zice el.
kroko
Interesant thumbsup.gif
bogcot76
QUOTE (kroko @ Nov 24 2009, 11:15 AM) *


Aoleu ce blasfemie !!! Si eu care credeam ca totul si toate se raporteaza la M............. Tendentios mai Kroko, ce naiba. 36182451.gif Asteptam si pe Rebel cu un test nemtesc la contraatac.
bakero
QUOTE (bogcot76 @ Nov 24 2009, 01:03 PM) *
QUOTE (kroko @ Nov 24 2009, 11:15 AM) *


Aoleu ce blasfemie !!! Si eu care credeam ca totul si toate se raporteaza la M............. Tendentios mai Kroko, ce naiba. 36182451.gif Asteptam si pe Rebel cu un test nemtesc la contraatac.


Eu vreau sa ma fac cu rebel cu M3-ul lui.Pe camp! 36182451.gif
kroko
Poti sa incerci si cu un SAXO tongue.gif
G e o r g e
uite aici blasfemie :
http://www.youtube.com/watch?v=bCo00asduEQ
bogcot76
Oricum, mie tot faza asta mi se pare culmea umilintei indurata de o super masina:

http://www.youtube.com/watch?v=gWLqKNa8whM

Adica geaba ai hogeag misto daca n-ai cocar barou - mai pe romaneste poti avea 566,745 bhp daca tractiunea ta e caca in anumite situatii. Pun pariu ca si cu M-ul pe suprafata aia care nu era decat asfalt umed !!! se intampla la fel.

Chestia asta cu masina mea e cea mai tare ....pam pam.... ma calca pe nervi. Nu exista masina "cea mai tare" pentru ca ce face una nu face alta si invers.
f1anatic
Ce surpriza AWD manual > RWD auto cu DSC oprit in curbe la viteza. Intr-adevar da test de superioritate.
E ca si cum ati incerca un Subaru vs Range Rover pe cimp. Ca doar ambele au AWD.
Doar ca in Subaru mai trebuie sa si ocolesti din cind in cind.
iulian_1976
Lucru important de retinut este in foto rolleyes.gif

Motorizarea de pe locul 1 nu o stiu pentru ca scrie in japoneza teehee.gif dar a doua motorizare o cunosc de undeva rolleyes.gif
kroko
QUOTE (iulian_1976 @ Nov 24 2009, 05:56 PM) *
Lucru important de retinut este in foto rolleyes.gif

Motorizarea de pe locul 1 nu o stiu pentru ca scrie in japoneza ....

Hyundai ? teehee.gif
Rebel
Ha ha ha!

Cate bazaconii, aberatii si struguri acri!

Imi place poza aia in care scrie in japoneza ceva si restul cu litere arabe. Si cum nu stim de unde vine ne putem gandi la ceva taitei cu orez. Iar daca este vorba de ceva masini atunci este absolut relevanta ura fata de restul participantilor.

incearca si ei sa se compare cu cineva si deh, trebuie hranita si mandria nationala desi japonezii mai cu bani nu conduc Subaru. Ghici ce conduc? laugh.gif

Continuati baieti. I am enjoying your frustration!

Popcorn? Anyone?

Zetics
QUOTE (kroko @ Nov 24 2009, 06:47 PM) *
QUOTE (iulian_1976 @ Nov 24 2009, 05:56 PM) *
Lucru important de retinut este in foto rolleyes.gif

Motorizarea de pe locul 1 nu o stiu pentru ca scrie in japoneza ....

Hyundai ? teehee.gif


N-ai nimerit-o, Hyundai se scrie 現代 in japoneza! teehee.gif

In schimb Subaru parca seamana... スバル kiss.gif
G e o r g e
rebel , sper ca esti constient ca puteam avea un m3 nou , sau orice m series sh . cu toate astea , am preferat un subaru . de ce ? asa cum tu preferi bmw eu prefer subaru. si cum sunt mai multi ca tine , la fel si ca mine sunt .

in concluzie , toate sunt bune , dar dupa cum ziceam si mai sus, fiecare a fost conceput pentru altceva .
dcnitu
QUOTE (bakero @ Nov 23 2009, 09:50 PM) *
SUBARU IMPREZA WRX STi.Nepretuit.Pentru M3 exista MasterCard.

sa inteleg ca subaru impreza wrx sti e mult peste m3?
daca testul "interesant" era facut in Germania, cred ca japoneza se clasa pe ultimul loc. nu spun ca nemtii nu ar fi fost subiectivi; tocmai de aceea, pentru mine astfel de teste nu au relevanta. fiecare stie ce cauta la o masina si personal incerc sa nu bag in seama verdictul dat de cei care au facut testul. ei poate au alte preferinte, tocmai de aceea ma uit doar la ce ma intereseaza pe mine.

ce nu reusesc eu sa procesez e ce se intelege din afirmatia colegului de mai sus? adica sti-ul e cu cateva clase peste m3?
asa se vede de pe scaunul unui subaru? ca din exterior eu nu o vad asa? nu e cam exagerata exprimarea?

dar ma rog, poate ma insel eu. si probabil si 99% din cei care nu au subaru.

si ca tot suntem la subaru vs restul lumii, trebuie sa spun ca apreciez foarte mult aceasta marca.
poate ca majoritatea apreciaza STI-urile de la subaru, adica sportivitatea dusa la extrem la aceasta marca.
eu insa o apreciez pentru robustetea masinilor, fiabilitatea, imaginea ( personal imi place foarte mult aspectul outback-ului vechi), pretul rezonabil la majoritatea modelelor. bineinteles, toate acestea raportate la ce ofera pe piata ceilalti producatori.
insa exista si unele lucruri care nu ma atrag deloc: 4EAT, nici 5MT nu e un etalon pe piata auto, lipsa ESP-ului pe cele mai multe modele, pana in "2008!!!", motoare cu putere mica / cilindree in comparatie cu ceilalti producatori.
asadar subaru nu face cele mai bune masini din lume. si cu siguranta ca asa ceva nici nu exista. exista doar producatori care acopera cat mai bine nevoile de pe piata si asta se vede in vanzari.

de asemenea, am apreciat nivelul discutiilor de pe acest forum subaru si oamenii care participa la ele. si sunt surprins de atitudinea subaristilor de pe aces topic. dar probabil acest " subaru vs restul lumii " nu poate decat sa atraga antipatii. personal, ca simplu cititor si intrebator despre subaru, deocamdata, as fi preferat ca acest topic sa nu fi existat.





da George, ai dreptate.
e ca Basescu vs Geoana whistling.gif
cand ii alegi, depinde de preferinte. apoi, amandoi vor fi la fel de buni.
Legionaru'
Marturisesc ca imi face mare placere sa vad ca fratii subaristi tin cu multa darzenie steagul sus in lupta contra nemtoaicelor, steag preluat de la toyotisti care au dus o lupta crancena contra armatei VW! teehee.gif
bakero
@rebel
Chestia cu "pamantul" se referea la ASTA dar cu M3 in rolul "rivalului"...sper ca ma intelegi...ninja.gif.
G e o r g e
@legionaru: nu ma enerva ca te umplu de fum ... si sigle cu TDI ... rosii frate . ninja.gif

laugh.giflaugh.gif
bogcot76
QUOTE (Rebel @ Nov 24 2009, 08:17 PM) *
incearca si ei sa se compare cu cineva si deh, trebuie hranita si mandria nationala desi japonezii mai cu bani nu conduc Subaru. Ghici ce conduc? laugh.gif

Continuati baieti. I am enjoying your frustration!


Banuiesc ca Lexus.

Baietii cu bani, dar cu bani si gusturi mai rafinate prefera ceva de genul - Jaguar XF, Maserati, Alfa Brera sau Gt, yummy.
T u d o r
Bai da' ce probleme aveti ma oameni buni... auzi, care e mai buna dintre STI si M3. Voi n-aveti de votat? rolleyes.gif

M3 e o masina cu pret dublu fata de STI. in afara de performantele asemanatoare nu mai exista comparatie. Cine isi permite si isi asuma pretul odata cu M3 primeste si altceva decat acceleratie si handling. Cine vrea doar asta da 1/2 din pret si le are. E suficient de obiectiv?

Eu daca as avea banii de STI de dat pe o masina mi-as lua EVO. Pentru ca are cutie automata si nu i se strica ambreiajul. laugh.gif
Legionaru'
Sa nu ai surprize de la motor! whistling.gif
kroko
QUOTE ( T u d o r @ Nov 24 2009, 10:11 PM) *
.....
M3 e o masina cu pret dublu fata de STI. in afara de performantele asemanatoare nu mai exista comparatie. Cine isi permite si isi asuma pretul odata cu M3 primeste si altceva decat acceleratie si handling.

Hmmmm.....

QUOTE
Eu daca as avea banii de STI de dat pe o masina mi-as lua EVO. Pentru ca are cutie automata si nu i se strica ambreiajul. laugh.gif

Superba masina, cu foarte mare potential. Dar se pare totusi ca aia cu "batz" e de preferat wink.gif
f1anatic
Ce ma amuza pe mine nu este comparatia de mult fumata intre M3 si STi. Ci faptul ca pe aici se considera ca orice Subaru are "valente sportive" care este la fel de hazliu ca si atunci cind il aud pe Rebel ca un BMW 316 care nu are nici o optionala este "Ultimate Driving Machine".
Rebel
Tudore, la handling nu sta Subaru langa BMW. Te rog frumos...
La fel si pentru F1anatic: handlingul este un element din "driving".Ori eu am mai spus ca un DVD si un USB input n-o sa compensenze niciodata engineering-ul. ok?
Iar intre un 316 si un Subie de 1.6 cred ca se stie ce aleg.
kroko
@f1anatic
La fel de hazlie e impresia ca sportivitatea unei masini sta exclusiv in "cit baga" sau in cite sec. face suta wink.gif
bogcot76
Cred ca ne-am "destrabalat" destul. Lasnd gluma deoparte, BMW face niste masini foarte misto si nu cred ca e cazul sa contestam asta. Ideea e ca nu se invarte lumea auto in jurul BMW si nici in jurul Subaru. Nu poti sa te ..... in gustul omului. Chestia cu "na-i tu bani sa-ti iei BMW" prefer sa nu o comentez si banuiesc ca a fost spusa la cald. Acum, sa fim seriosi poate ca unii dintre noi daca ar sta in Germania si-ar lua BMW M insa pe aici pe la Romanica unde sa mergi tata cu el? Pe bloc? Pe urma trebuie mentionat faptul ca pe plaiul nostru mioritic marca asta de masina e brand manelist din pacate. Si nu o spun cu tendentiozitate. In plus de asta poate unii cresc copii, isi iau casa sau nu au chef pur si simplu sa dea o caruta de bani pe o masina. Si nici Subaru nu e chiar ieftina. Cu banii de pe outbackul meu se putea lua un 5 insa pe unde mai merg eu trebuia sa-i pun "pachet de drumuri grele" rolleyes.gif

In concluzie cred ca comparam putin merele cu perele.
T u d o r
STI si M3 sunt masini doar pentru sosea. Haideti sa nu confundam STI cu Obk and stuff. Garda la sol e comparabila atat la M cat si la STI. Daca ti se pare prea mult un M3 pentru gropile din tara asta atunci in egala masura ti se va parea si un STI. Intrebati-l pe George cum a fost Transfagarasanul in partea argeseana. biggrin.gif Cred ca perceptia diferita provine de la confuzia dintre AWD si utilitate. Sa-l vad pe primul care scoate STI-ul in aratura sau pe forestier. smile.gif Adica poti scoate orice masina cu putin curaj, dar mai trebuie sa te si scoata cineva de acolo ca la primul damb ai pus-o pe burta sau mai rau ii rupi spoilerul.

Eu daca as avea un STI (care btw chiar imi place) nici batut n-as parasi asfaltul.

Cat priveste comparo-ul ala Kroko, el e facut de americani care sunt pragmatici. Adica 1 volan = 1 volan, 4 roti = 4 roti, etc. Sunt convins ca daca ai urcat intr-un M3 si apoi intr-un STI se observa clar diferenta de calitate si dotari. Daca astea merita diferenta de pret asta e discutabil in functie de ce-ti doresti de la o masina. Eu cum ziceam as lua EVO ca are sound system performant si automata. teehee.gif
f1anatic
QUOTE (Rebel @ Nov 24 2009, 04:00 PM) *
Tudore, la handling nu sta Subaru langa BMW. Te rog frumos...
La fel si pentru F1anatic: handlingul este un element din "driving".Ori eu am mai spus ca un DVD si un USB input n-o sa compensenze niciodata engineering-ul. ok?
Iar intre un 316 si un Subie de 1.6 cred ca se stie ce aleg.


Eh desigur; si eu as alege tot BMW-ul. Dar acum sa avem pardon, depinde ce BMW, depinde ce Subaru cind vorbim de handling. Acum citiva ani mai dadusem noi de un test intre un BMW 325xi si un Legacy GT si BMW-ul la handling nu a "straluciferat".

Kroko, la ce se refera comentariul tau ? Eu oricum ma prind mai greu.
Dar daca te referi la sportivitatea unui Subaru Impreza/Outback/Forester cu motor aspirat, sa stii ca nu o vad. Si nu tine doar de "cit baga" si de "in cit face suta", ci de suspensii, de frine, de transmisie, de pozitia ergonomica la volan, etc.
G e o r g e
QUOTE ( T u d o r @ Nov 25 2009, 01:24 AM) *
STI si M3 sunt masini doar pentru sosea. Haideti sa nu confundam STI cu Obk and stuff. Garda la sol e comparabila atat la M cat si la STI. Daca ti se pare prea mult un M3 pentru gropile din tara asta atunci in egala masura ti se va parea si un STI. Intrebati-l pe George cum a fost Transfagarasanul in partea argeseana. biggrin.gif Cred ca perceptia diferita provine de la confuzia dintre AWD si utilitate. Sa-l vad pe primul care scoate STI-ul in aratura sau pe forestier. smile.gif Adica poti scoate orice masina cu putin curaj, dar mai trebuie sa te si scoata cineva de acolo ca la primul damb ai pus-o pe burta sau mai rau ii rupi spoilerul.

Eu daca as avea un STI (care btw chiar imi place) nici batut n-as parasi asfaltul.

Cat priveste comparo-ul ala Kroko, el e facut de americani care sunt pragmatici. Adica 1 volan = 1 volan, 4 roti = 4 roti, etc. Sunt convins ca daca ai urcat intr-un M3 si apoi intr-un STI se observa clar diferenta de calitate si dotari. Daca astea merita diferenta de pret asta e discutabil in functie de ce-ti doresti de la o masina. Eu cum ziceam as lua EVO ca are sound system performant si automata. teehee.gif

tudor cateva lucruri de mentionat :
garda la sol la STI e 15cm . la m3 din ce stiu e vreo 12. deci nu e chiar comparabil.
cat despre ce poti face in offroad uite acilea :


si daca zici ca nu are destul namol uite aici :
T u d o r
Ala e STI bre? teehee.gif
f1anatic
Da George dar sa vedem un STi in namol. Ca doar s-a sugerat comparatia intre un M3 si un STI pe cimp.
Foresterul are garda la sol...mai mare ca ambele normal ca se preteaza. Oricum, nu cunosc pe nimeni cu STi care ar dori sa il bage pe cimp.
G e o r g e
stai sa-ti subliniez din ce ai scris mai sus biggrin.gif

QUOTE ( T u d o r @ Nov 25 2009, 01:24 AM) *
STI si M3 sunt masini doar pentru sosea. Haideti sa nu confundam STI cu Obk and stuff. Garda la sol e comparabila atat la M cat si la STI. Daca ti se pare prea mult un M3 pentru gropile din tara asta atunci in egala masura ti se va parea si un STI. Intrebati-l pe George cum a fost Transfagarasanul in partea argeseana. biggrin.gif Cred ca perceptia diferita provine de la confuzia dintre AWD si utilitate. Sa-l vad pe primul care scoate STI-ul in aratura sau pe forestier. smile.gif Adica poti scoate orice masina cu putin curaj, dar mai trebuie sa te si scoata cineva de acolo ca la primul damb ai pus-o pe burta sau mai rau ii rupi spoilerul.

Eu daca as avea un STI (care btw chiar imi place) nici batut n-as parasi asfaltul.

Cat priveste comparo-ul ala Kroko, el e facut de americani care sunt pragmatici. Adica 1 volan = 1 volan, 4 roti = 4 roti, etc. Sunt convins ca daca ai urcat intr-un M3 si apoi intr-un STI se observa clar diferenta de calitate si dotari. Daca astea merita diferenta de pret asta e discutabil in functie de ce-ti doresti de la o masina. Eu cum ziceam as lua EVO ca are sound system performant si automata. teehee.gif



PS: in aratura am scos si impreza de 1.6 wink.gif

si as scoate si STI ul daca l-as inalta un pic , acum am cam 13cm garda la sol

QUOTE (f1anatic @ Nov 25 2009, 01:37 AM) *
Da George dar sa vedem un STi in namol. Ca doar s-a sugerat comparatia intre un M3 si un STI pe cimp.
Foresterul are garda la sol...mai mare ca ambele normal ca se preteaza. Oricum, nu cunosc pe nimeni cu STi care ar dori sa il bage pe cimp.

eu il bag ... cu siguranta si iese ... cu o singura conditie , sa imi ridic garda la sol ( se poate face cu coilovers urile de pe masina )
deci , daca gasiti si un M3 dispus sa intram pe camp eu intru cu masina in setup ul actual si cu ce are acum pe ea dar cu o vizita la service inainte . (vreau sa o pun la stock adica 15cm)

hai ca am gasit o poza veche cu impreza ... fosta ... motor d'asta aspirat de 1.6
f1anatic
Ricer Alert ! a pus aripa de STi pe un 1.6 NA !!! thumbsup.gif
I love you bro, I am just joking !
bogcot76
Ia uitati pe unde-l baga nenea Ken (a doua jumatate a filmuletului) cu nenea Ricky cot la cot

http://www.youtube.com/watch?v=ciwWS3oWXTI
f1anatic
QUOTE (bogcot76 @ Nov 24 2009, 04:49 PM) *
Ia uitati pe unde-l baga nenea Ken (a doua jumatate a filmuletului) cu nenea Ricky cot la cot

http://www.youtube.com/watch?v=ciwWS3oWXTI



Ala este James May.
G e o r g e
ricky e ala pe motor thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.