Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru vs. Restul Lumii Reloded
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Marius30562
QUOTE (GLC120 @ Sep 3 2009, 11:57 AM) *
Marius, imi cer scuze pentru comportamentul de X5 al celui cu Landcruiser. rolleyes.gif


Asta m-a lasat perplex !
Ca era un LC !
Daca era un X5, MLeu, Q7 sau Touareg mai intelegeam ...

PS: Aluia cu A-ul i-am scapat niste sfinti in ordine alfabetica printre dinti ....
LC nu baleia intre benzi, pur si simplu incalecase linia de demercatie dintre benzile de urcare si mergea pe ea ca funicularul ...
Avand in vedere dimensiunile si tangajul in curbe al agregatului, precum si TIR-urile de pe sensul opus nu m-am riscat la o depasire (trebuia practic sa intru pe contrasens.

In prima instanta, sincer, nu-mi venea sa cred ca un LC se poate comporta asa (desi daca stau mai bine sa ma gandesc, am o cunostinta care si-a luat una Landcruiser numai pentru ca a vazut la un prieten...).
Se schimba vremurile domnilor !
HalbaSus
Am mutat discutiile off-topic despre SUV-uri in topicul dedicat. Imi fac mea culpa pentru off-topic confused.gif
andrei5130
QUOTE (iulian_1976 @ Sep 4 2009, 02:13 AM) *
Sa nu uit astept si eu istorioare cum a ti fost depasiti de A uri,de V etc rolleyes.gif
...chiar nu va depasit nimeni....cand ,,condusul,, in serpentine va era mai drag. unsure.gif

... ba da, dupa ce am mers o buna parte de drum cu un BMW in spatele meu, pe serpentine, incercand cu disperare sa scap de el dar nu cu succes am ajuns pe o portiune dreapta unde am putut sa ma dau din drumul omului care nu a dat nici un fles, claxon, semnal ca vrea sa sa ma depaseasca, moment in care omuletul a pus semnal si a tasnit din spatele meu de nici nu mi-am dat seama ce se intampla dupa un timp am reusit sa il ajung dat fiind faptul ca nu a putut sa treaca de o coloana de TIR-uri si am vazut ca pe spatele lui scria 540 Xd moment in care m-am potolit...
Mircea104901
Eu nu am nimic cu nimeni, dar aia care accelereaza cand te-ai bagat in depasire intrec orice limita a bunului simt si a legii.
Si, mai este o categorie de soferi care ma scoate din minti: cei care merg incet (cu masina cat de cat capabila) si neglijent, si in momentul in care vii (mergand cu viteza ta de croaziera mai mare decat a lui, evident) si ii depasesti, parca se transforma in mici Schumacheri: incepe o cursa de urmarire si te depasesc glorios pe prima linie continua, curba, orice ocazie au, dupa care-si continua mersul lor glorios, incet si cu satisfactia "am masina bai, jmekere". de obicei >70% TDi. cu i rosu smile.gif ). Tot acest gen de soferi "se lipesc" de banda a doua, nu cumva sa treaca cineva in fata lor. Astora le-as lua carnetele si le-as da foc.
Nu inteleg ce ii impinge sa faca astfel de gesturi iresponsabile fara nici un sens. Au orgoliul "ciuntit"(cm putini? ninja.gif ) si incearca sa-l emuleze pe sosele? se plictisesc? au iq de cercopitec(oare cum si-au luat carnetul teehee.gif )?
Marius30562
Halba - nu era chiar off-topic.
Acolo unde l-ai mutat, apare o ”fractura”. Sunt reply-uri care au partial de-aface cu postul tau, partial cu posturile anterioare ...
Parerea mea, care este !
V_I_C_T_O_R
QUOTE (andrei5130 @ Sep 4 2009, 10:14 AM) *
QUOTE (iulian_1976 @ Sep 4 2009, 02:13 AM) *
Sa nu uit astept si eu istorioare cum a ti fost depasiti de A uri,de V etc rolleyes.gif
...chiar nu va depasit nimeni....cand ,,condusul,, in serpentine va era mai drag. unsure.gif

... ba da, dupa ce am mers o buna parte de drum cu un BMW in spatele meu, pe serpentine, incercand cu disperare sa scap de el dar nu cu succes am ajuns pe o portiune dreapta unde am putut sa ma dau din drumul omului care nu a dat nici un fles, claxon, semnal ca vrea sa sa ma depaseasca, moment in care omuletul a pus semnal si a tasnit din spatele meu de nici nu mi-am dat seama ce se intampla dupa un timp am reusit sa il ajung dat fiind faptul ca nu a putut sa treaca de o coloana de TIR-uri si am vazut ca pe spatele lui scria 540 Xd moment in care m-am potolit...


Foarte faina povestioara dar cred ca nu ai vazut tu bine ce scria la ala pe portbagaj, saaau, era un cocalar care si-o lipit el custom pe spatele masinii ceva ce nu a mai vazut Parisu. Nu exista si nici nu cred ca va exista 540xd, motorul cel mai mare cuplat cu tractiunea integrala este cel de 3000 biturbo. Deci, facem programare la oftalmolog? teehee.gif
andrei5130
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Sep 4 2009, 06:55 PM) *
QUOTE (andrei5130 @ Sep 4 2009, 10:14 AM) *
QUOTE (iulian_1976 @ Sep 4 2009, 02:13 AM) *
Sa nu uit astept si eu istorioare cum a ti fost depasiti de A uri,de V etc rolleyes.gif
...chiar nu va depasit nimeni....cand ,,condusul,, in serpentine va era mai drag. unsure.gif

... ba da, dupa ce am mers o buna parte de drum cu un BMW in spatele meu, pe serpentine, incercand cu disperare sa scap de el dar nu cu succes am ajuns pe o portiune dreapta unde am putut sa ma dau din drumul omului care nu a dat nici un fles, claxon, semnal ca vrea sa sa ma depaseasca, moment in care omuletul a pus semnal si a tasnit din spatele meu de nici nu mi-am dat seama ce se intampla dupa un timp am reusit sa il ajung dat fiind faptul ca nu a putut sa treaca de o coloana de TIR-uri si am vazut ca pe spatele lui scria 540 Xd moment in care m-am potolit...


Foarte faina povestioara dar cred ca nu ai vazut tu bine ce scria la ala pe portbagaj, saaau, era un cocalar care si-o lipit el custom pe spatele masinii ceva ce nu a mai vazut Parisu. Nu exista si nici nu cred ca va exista 540xd, motorul cel mai mare cuplat cu tractiunea integrala este cel de 3000 biturbo. Deci, facem programare la oftalmolog? teehee.gif

chestia cu oftalmologul este pe lsta cam de multicel dar nu am reusit sa ajung, dar credema ca in 2 m de botu masini vad mai mult de cat bine, daca o fi pus el literele nu stiu ce sa zic cert este ca nu am putut sa ma tin dupa el in mord sigur motorul era peste 240hp, se misca foarte bine, daca avea numai 50 hp in plus nu disparea asa de repede, posibil sa fi fost benzina si sa fi pus el la misto xd nu am fost atent la tevile de esapamentdar promit ca data viitoare daac am timp am sa ma uit 36182451.gif
kroko
andrei, las ca va razbun io cind am ocazia si chef. Imi imaginez ce mecle fac cind un "hyundai" ii face de kakao cu toate X-urile, inelele sau tedeiurile lor lipite pe toate partile ..... laugh.gif
andrei5130
... hai sa va zic si una cu Forester:

am ajuns cu masina la Pallady sa se uite la ea dupa ce am ramas cu ea suspendata, cand intru in curte la tinichigerie ce sa vezi 2 cocalari de la o firma de paza si protectie lipisera pe un Forester mare cat o zi de post un abtibild cu V6 inchipuitiva ce fata am facut, pur si simplu nu imi venea sa cred am ras de m-am prapadit !
GLC120
Eu am cautat doua duminici la targ, o sigla cu H8 dar nu se gasesc deloc! Sa incerc in Germania ?

Va dati seama ca lesinau toti cand depaseam. L-as fi pus mare sa se vada cu niste LED-uri verzi (sau poate albastre...) dedesubt. drive.gif
Marius30562
QUOTE
Subaru's sales spiked 51.5 percent for the brand's best month ever, spokeswoman Heather Ward confirmed. It also was Subaru's largest increase since at least 1998, according to Automotive News data. Subaru's eight-month sales were 11.2 percent above last year's levels, and it is the only automaker ahead of its 2008 pace.



Sursa: Autonews Magazine

Daca ne uitam in tabel, in August 2009 Subaru a vandut in US 28.683 de masini, cu apropae 10.000 mai multe decat in August 2008 !
Cand toata lumea scade, stelutele se ridica ...

PS: Vazand cifrele de vanzari din US, ajung la concluzia ca aia vand acolo intr-o luna cam cat se vinde in Europa intr-un an !
Asta o fi si motivul aparentei nepasari cu care a fost tratata piata europeana pana de curand.
andrei5130
cei de la SMT scot la vanzare masinile de test, pentru cei interesati pot sa le dau oferta pe care am primito, nu o pun aici ca nu stiu daca e voie...
hdi
QUOTE (andrei5130 @ Sep 9 2009, 04:58 PM) *
cei de la SMT scot la vanzare masinile de test, pentru cei interesati pot sa le dau oferta pe care am primito, nu o pun aici ca nu stiu daca e voie...


Am primit-o si eu dar parca lipseste nr. de km. Si la tine?
LooLee
Corect. Lipsesc datele despre km, iar la pret tin de numai mama mama.
Si-s masini de drive test (Fara Mila SRL) ... ca la taximetre
andrei5130
nu scrie nici la mine dar din surse sigure masinile au sub 25000, adica numai bine si mai au 2 ani de garantie marea majoritate...
GLC120
Vedeti ca in dreapta e o coloana mica, ascunsa, cu numarul de ambreiaje schimbate. Masinile de drive test sunt mai bune decat cele noi. Pretul e normal.

Ei oricum trateaza clientii dpdv financiar de parca ar fi inchiriat masina. bicycle.gif
GLC120
Toyobaru RWD Coupe revealed banana.gif

http://www.autocar.co.uk/



andrei5130
imi place masina si ideea de rwd...
barboso
Pe asta l-ati vazut ?
bakero
QUOTE (barboso @ Oct 12 2009, 08:01 PM) *
Pe asta l-ati vazut ?


daca subaru se apuca de hibride eu o sa-mi cumpar un forester si ii montez un V8 de 5 litrii...sa le fac in ciuda! banned.gif
kroko
QUOTE (bakero @ Oct 12 2009, 08:13 PM) *
........
daca subaru se apuca de hibride eu o sa-mi cumpar un forester si ii montez un V8 de 5 litrii...sa le fac in ciuda! banned.gif



Cu prima ocazie, berile le dau eu yes.gif
bogcot76
Pai s-au apucat ei de Diesel ............ deci hibridul e urmatorul pas si pe urma cine stie..... biodieselul. Una peste alta sa nu vorbesc intr-un ceas rau dar pe mine ma unge pe suflet dieselul asta boxer - merge din ce in ce mai "misto" rolleyes.gif
kroko
Vrem nu vrem, acolo vom ajunge inevitabil. Sa ne bucuram cit mai putem de masinile noastre, ca avem inca de ce rolleyes.gif
bakero
QUOTE (bogcot76 @ Oct 12 2009, 11:22 PM) *
Pai s-au apucat ei de Diesel ............ deci hibridul e urmatorul pas si pe urma cine stie..... biodieselul. Una peste alta sa nu vorbesc intr-un ceas rau dar pe mine ma unge pe suflet dieselul asta boxer - merge din ce in ce mai "misto" rolleyes.gif


"frate MeLeu" cum zice unu...eu inteleg problema ta,da' cum sa scoata ei hibryd!!!si asa,au f***t mireasa,ca si Porsche de altfel si au scos diesel.o fi el foarte bun dar...ma rog,p-asta o inteleg,sa zicem dar hybrid!!!???frate,masinile subaru nu sunt create pentru a fi frumoase...sunt create pentru a da tot din ele.in pricipiu compar masinile subaru pe BENZINA cu un bull-terrier.adica,caracter,forta si multa energie.robustete,duritate,rezistenti la orice.foarte putini bull-terrieri castiga BOG (best of group) la o expozitie,dar toata lumea stie ca sunt "caini adevarati",n-au un aspect comercial.
exact asa si cu subaru...si crede-ma ca prefer un bull puternic si lacom in schimbul unui shitz-zu coafat....
kroko
QUOTE (bakero @ Oct 12 2009, 08:31 PM) *
..........
exact asa si cu subaru...si crede-ma ca prefer un bull puternic si lacom in schimbul unui shitz-zu coafat....

Asa e, ai perfecta dreptate, dar citi sunt ca tine, mine, etc.. ? Vorbeam acum vreo 2 ani cu niste prieteni si ne intrebam de ce au zbircit-o in halul ala cu impreza. Concluzia la care am ajuns a fost aia ca s-au gindit ei ( cei de la subaru ) ca tre sa mai faca si bani, adica sa creasca vinzarile. Ori cu impreza veche sau foresterul vechi, nu prea aveau sanse. Clientela pe segmentul ala era foarte redusa, chiar daca cei care le cumparau erau cu adevarat pasionati.
Subaru nu va mai fi in veci ce era odata.....
bakero
da,corect!asa este...
inaite,acu vreo 4 ani erau 2 sti-uri in constanta,si le stia toata lumea una albastra cu sigla subaru world rally team si una cu 555...tot albastra.toti astiau de ele si stia toata lumea ca sunt SUBARU STi....
acu' cine da 35000 euro+tva pe un hatckback cei drept de 300 cai...dar totusi,cine da banii astia acum?
subaru acum vinde diesel ca painea calda.foarte bine,sa fie sanatori si sa faca bani,dar personal imi plac masinile cu perosnalitate...sunt de acord cu un diesel pe o dubita ceva,chestii de gen.pe un "gip" dar pentru brecurile noastre integrale totusi,benzina rulz!
si bonus,nu ne murdarim pa maini la pompa...si alimentam des...
bogcot76
QUOTE (bakero @ Oct 12 2009, 10:51 PM) *
subaru acum vinde diesel ca painea calda.foarte bine,sa fie sanatori si sa faca bani,dar personal imi plac masinile cu perosnalitate...sunt de acord cu un diesel pe o dubita ceva,chestii de gen.pe un "gip" dar pentru brecurile noastre integrale totusi,benzina rulz!
si bonus,nu ne murdarim pa maini la pompa...si alimentam des...


Sa nu ma intelegeti gresit: ma inclin respectuos in fata XT-ului sau tot ce inseamna turbo benzina la subaru si recunosc ca salivez si eu la asa ceva dar momentan nu ma tin paralele, insa ati condus dieselul pana acum?

Senzatiile sunt mai palpitante in al meu OBK 2.0 D fata de cele din OBK 2.5 sau Forester 2.0 fara turbo. E adevarat nu te da cu ceafa de tetierea ca ale voastre dar stomacu in gat ti-l suie. Deci ? Poate facem o tura data viitoare thumbsup.gif

kroko
Fiecare masina e misto in felul ei. Fumigena are cuplu, benzinara ( aspirata ) are ture. Acum depinde ce-i place fiecaruia.
f1anatic
AWD for LIfe
http://www.youtube.com/watch?v=n19vNQ6pJ3E...e=youtube_gdata
Zetics
Videoclipul este foarte fain, pana apare in imagine ce chinezarie conduce gagiul. Dup-aia, se aude zgomotul ala de disc oprit/smuls de pe platan si se face o liniste d-aia embarrassing...
bakero
QUOTE (Zetics @ Oct 13 2009, 09:40 AM) *
Videoclipul este foarte fain, pana apare in imagine ce chinezarie conduce gagiul. Dup-aia, se aude zgomotul ala de disc oprit/smuls de pe platan si se face o liniste d-aia embarrassing...


mie mi s-a parut ca gagiul rula un subaru legacy...
barboso
Da, era noul Legacy.
Zetics
Pai si eu ce-am zis? noul Legacy = aspect de chinezarie.
andrei5130
QUOTE (Zetics @ Oct 13 2009, 11:07 PM) *
Pai si eu ce-am zis? noul Legacy = aspect de chinezarie.

Invidiosule, pana nu te sui in ea nu poti sa iti dai cu parerea, piata e in continua schimbare, asa s-a sis despre fiecaer model care a aparut si pana la urma lulea le-a iubit... pe toate !
kroko
@Zetics
Da mai, asa pare. Dar sa nu uitam ca si inainte sa vedem "pe viu" noua impreza si noul forester, pareau groaznice. Nu zic ca ar fi frumoase, dar in realitate arata mult mai bine.
Imi spunea un cunoscut care a vazut noul legacy pe viu ca ar fi chiar misto. Acum depinde si de gusturile fiecaruia, dar nasoala nu cred ca e.

l.e.
Am postat odata cu andrei...
Zetics
Deja a devenit Subaru vs Subaru.. teehee.gif


Nu sunt invidios, daca ar veni acum cineva sa-mi zica uite, iti dau noul Legacy la schimb cu Foresterul tau, aceeasi motorizare, n-as accepta! Daca ar fi un XT cred ca as accepta, dar de fapt as trisa pentru ca as lua-o pentru motor whistling.gif

Sa speram ca ne (ma) inselam, mie insa nu mi s-a prea intamplat sa imi placa o masina dupa ce am considerat-o urata din poze. Pe de alta parte mai conservator ca mine mai rar. ninja.gif
kroko
Nu cred ca exista cineva care sa sustina ca modelele noi sunt "peste" cele vechi. Ma rog din punctul de vedere al pasionatului subaru. Eu ma refeream la faptul ca ( poate ) noul Legacy/OB nu e chiar nasol....
Oricum este evident ca absolut toate modelele aparute dupa 2007 nu mai pastreaza caracterul din trecut al marcii.
barboso
QUOTE
"Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) a acordat titlul de “masini foarte sigure in trafic” pentru 27 de modele 2010, pe primele locuri fiind autoturisme din grupurile Ford, Volkswagen, Subaru si Chrysler, potrivit Automotive News.

................................................................................

Grupul Ford Motor a condus pentru al doilea an la rand cu sase modele 2010 care au primit titlul de “masina sigura” de la Institutul de Siguranta Rutiera.

Subaru si Volkswagen au fost pe locul urmator cu 5 modele calificate ca fiind sigure. Pe locul trei este grupul Chrysler cu 4 modele de masini."



Articolul integral aici...
bakero
http://www.automarket.ro/stiri/oficial-sub...-sua-26510.html

asa "zice astia"...care este!
kroko
QUOTE (bakero @ Nov 19 2009, 07:36 PM) *

Pai nu ti-era clar ?? teehee.gif
raducuGR
doamne feri sa ne apese pe noi cu scula aia galbena-fara rame la geamuri-
RUE
pe langa ca ma tot enerveaza nissanul din banner vreau sa spun ca nu am avut niciodata onoarea sa urc intr un subaru.
asa ca posesorii cand trec prin timisoara... sa dea un PM si sa ma invite la un drive test pe unde vor ei.
la schimb fac o invitatie de gazda la terasa Nora (unde au fo baietii cand au mers la euroring cand au fo in tm).

altfel, e una expusa la mall si a luat fiica mea pliantul de pe masa (nu era nimeni sa prezinte masina) dar e cu 2008.
barboso
+ 1 !

Si pe mine ma enerveaza reclama, nici eu nu m-am urcat intr-un Subaru, dar asta nu ma impiedica sa fiu fan !
Da' lasa, o iesi soarele si pe strada mea... sau ar fi trebuit sa spun stelele... sase la numar... teehee.gif


P.S. E cineva cu un Outback in curte, la scarbiciu, imi vine sa-l pandesc (habar n-am cine e) si sa-i zic sa ma plimbe si pe mine o tura... laugh.gif
alias
Sa nu exageram totusi, este o masina pana una alta.
Clar este ca nu impresioneaza din prima.
Smecheria la Subaru nu este sa te urci in ea sau sa fii pasager. Subaru inseamna sasiu,motor si transmisie.
Trebuie sa o conduci. Mult. Cat mai mult! Este clar orientata spre satisfactia soferului indiferent de motorizare.

bakero
@alias
Perfect de acord.pentru proiectoare,jante aliaj,trapa,cruise-control,volan momo +schimbator +levier frana de mana in piele,sistemul audio 6+1 cu mag de 6 cd,am platit in plus 1500euro.deci,asta e.motor+transmisie+awd.restul sunt accesorii.....
barboso
N-am mai fost de mult timp pasager, nu mai retin cum este, dar, la volan, intr-o masina AWD sau RWD, senzatiile pe viraje abordate putin mai rapid (nu exagerat, nu la sau aproape de limita) sunt diferite de cele cu FWD - mie-mi plac la nebunie; din cauza asta spuneam macar de o plimbare, daca proprietarul o si piloteaza putin, ca daca merge batraneste n-am rezolvat nimic...

Ideal ar fi sa conduc eu, stiu, dar, pt. ca mie nu-mi place sa-mi conduca altcineva masina, nici nu-mi permit sa cer masinile altora ca sa ma plimb eu...
G e o r g e
QUOTE (barboso @ Nov 20 2009, 03:37 PM) *
Ideal ar fi sa conduc eu, stiu, dar, pt. ca mie nu-mi place sa-mi conduca altcineva masina, nici nu-mi permit sa cer masinile altora ca sa ma plimb eu...

fara urma de nimic iti zic , daca iei un subaru fara electronica la un pic de pilotat , si nu ai mai condus in viata ta asa ceva , si masina are peste 300cp , ai foarte mari sanse sa o impaturesti cu tot cu tine. thumbsup.gif

subaru se invata in timp sa fie condus si pilotat . fara suparare thumbsup.gif
barboso
Nu m-am suparat.

Am spus mai sus: "viraje abordate putin mai rapid (nu exagerat, nu la sau aproape de limita)" - asta nu cred ca inseamna pilotat, si n-am spus de 300 CP...

Nu sunt pilot, nici nu pretind asta, totusi am condus masini RWD de +200 CP, fara electronica (exceptand ABS), inclusiv iarna (pe zapada / polei) / sleauri care aveau tendinta sa "te fure"), inclusiv la munte, si n-a fost nici o problema, desi imi place sa "ma dau" la masina, cand si unde se poate, dupa ce incep "s-o simt" putin.
kroko
Un Subaru il simti de cum te sui la volan, indiferent cit de tare/incet mergi rolleyes.gif
barboso
Ei, uite, treaba asta n-am avut ocazia s-o fac, sa simt un Subaru, dar inca mai sper... thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.