Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cat de sanatos ne hranim?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Culinar
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
StefanVVTi
De 2 saptamani am renuntat la Cola, in proportie de 95%(mai beau prin oras) si am trecut pe apa plata! Nici inainte nu beam multa(~1 sticla la 2 zile), dar era suficient! Tot ce pot sa spun este ca acum somnul e mult mai odihnitor! Adorm mult mai repede seara si, in general, ma simt mai bine!
Cat despre mancare ... cat mai multa macare gatita, pe baza de pui si fara ulei. Mai scapa cate-o shaorma la 2-3 saptamani, in cazuri extreme, dar nu cred ca-i o problema. O mancare rapida, sanatoasa si usor de pregatit: amestec de legume + piept de pui! wub.gif Carne de porc mananc foarte rar, si atunci cand mananc e fara grasime si pe gratar...
yes.gif
A K U
Imi place topicul asta si-l citesc cu placere. La mine situatia e haotica in sensul ca uneori mananc mult si prost, alteori putin si bun. De ceva vreme, am inceput sa ma uit cu mare atentie pe etichetetele produselor pe care le cumpar si care are mai multe E-uri decat incap pe cutie e out. Sanatos 100% nu cred ca poate sa spuna cineva ca mananca. N-ai cum. Si chiar daca ai manca numai produse sanatoase, e vorba de o suma de factori pe care trebui sa-i consideri, cum spuneau si colegii mai sus (mananci sanatos, dar nu faci sport, sedentarism, sau mananci prost, dar ai activitate fizica intensa). Eu stau 8 ore cu fundul pe scaun, in fata calculatorului, c’asa-i jobu’. Analizele pe care le fac cel putin o data pe an arata ca naiba. Colesterol, transaminaze, HDL, LDL, toate sunt in zona rosie (risc crescut). De ce, nu stiu. Grasimi (sunci, porci etc.) nu mananc decat foarte rar, prajeli la fel, bag zilnic cam 1 kg de fructe (mere, portocale, mandarine, pomelo, struguri si ce se mai gaseste), imi place pestele la nebunie, legume cat cuprinde (orice legume), nu fac abuz de dulciuri. Sucuri nu beau, alcool (alb sprit de vara sau rosu fara apa) la masa sau la intalniri cu prietenii la un gratar, la bere am renuntat aproape complet, cu sportul iar nu stau foarte bine (merg 1-2 statii dimineata pana la servici prin parc) si ocazional la un fotbal, dar nu regulat. Ma simt obosit ca naiba, sunt zile in care pe la 13-14 trebuie sa fac eforturi serioase sa nu-mi cada capul pe birou. Nu-mi pot explica aceasta stare de oboseala aproape permanenta. Mi-au spus multi, inclusiv doctori, sa reduc nivelul de stres, dar cum ca asta nu-i un fel de mancare sa zici ‘gata, de azi nu mai bag asa ceva’? Ca sa revin, dintre animalele cu 2 sau 4 picioare, mananc numai pui si porc (de preferinta la cuptor). Nu am mancat NICIODATA mititei, oaie, rata, gasca, iepure, canguri sau mai stiu eu ce alte bazaconii. A, si in clasa a opta, deci acum multi ani, am avut hepatita. Atunci am stat vreo doua luni numai pe supa de rosii si alte chestii de genul asta. Cred ca de-acolo am ramas cu placerea pentru supele de legume. Si nu scad deloc sub suta, desi, ca sa fiu cinstit, nici nu prea am incercat rolleyes.gif
Hoinar
Daca tot vorbim de configuratii, eu am 1.70 si 88 de kile. Detin un airbag frumusel smile.gif.
Sunt in forma. Rotund e o forma.
N-are rost sa ma plang daca nu fac nimic sa schimb ceva. Mi-ar placea sa fac multa balaceala la un bazin serios...da' nu am unde sad.gif. In Iasi piscina mare e inchisa pt renovare, celelalte sunt prea mici ca sa ma atraga.
In ultima perioada incep sa invat sa beau apa. Multa apa. rolleyes.gif
Watcher
Vreau sa mai zic odata ce am spus mai devreme pe acest thread:

Nu va mai uitati la grasimi (ulei, peste, nuci, in, avocado, alune, caju, fistic, migdale) ca la ceva rau.
Ele sunt BUNE. Trebuie doar intelese si folosite cum trebuie.

E MULT MAI USOR sa tii o dieta low card decat una low-fat !
Adrian Flavius, fa un test: timp de 2 saptamani inlocuieste mesele 2 si 4 (fructe) cu 30-50 gr de nuci/alune de padure/ migdale/ caju (CRUDE!). Vezi daca nu cumva:
- vei elimina senzatia de foame pe parcursul zilei.
- vei fi mai binedispus, vei avea mai multa energie.
- vei avea un 'tranzit intestinal optim' :-)

AKU: acelasi sfat. Ia sa vezi tu ce se va schimba starea de oboseala :-)
Anti-stress cel mai eficient este sa faci CEVA miscare, orice (de la o plimbare prin parc seara la bazin, bicicleta, role, alergat pe scari, saritura in inaltime urmata de flotare, etc).

A zis cineva ca are stepper acasa. Eu nu am reusit sa eficientizez aparatul ala.
Iti propun insa o alternativa FOARTE eficienta : high intensity full body workout timp de 4 minute.
Cum? Simplu: Tabata style squats : iti iei niste greutati (gantere, sticle apa) MICI . Da MICI. Eu, baiat, 28 ani, folosesc gantere de 5 kile. Una in fiecare mana.
O repetare = Cu ganterele in mana, puse pe umeri , faci o genoflexiune corecta (spate drept, piept in fata, varfurile departate, varfurile ridicate, ass to the grass), pe ridicare, impingi si ganterele in sus deasupra capului (military press).

Asta e repetarea.

Exercitiul este:

20 de secunde faci CAT DE MULTE poti (adica cat de repede), apoi 10 secunde pauza, apoi 20 secunde go, etc pana la 4 minute (daca rezisti).
Ai in total 8 seturi de geno+military press si 80 sec pauza.
La sfarsit lesini =))
Efectele le vei simti cateva ore iar febra cateva zile (la inceput)

Alt exercitiu complet si usor de facut acasa este Turkish GetUp dar aici ai nevoie sa cresti greutatea in timp.
klm
CITAT(A K U @ Feb 5 2009, 02:15 PM) *
Ma simt obosit ca naiba, sunt zile in care pe la 13-14 trebuie sa fac eforturi serioase sa nu-mi cada capul pe birou. Nu-mi pot explica aceasta stare de oboseala aproape permanenta. Mi-au spus multi, inclusiv doctori, sa reduc nivelul de stres, dar cum ca asta nu-i un fel de mancare sa zici ‘gata, de azi nu mai bag asa ceva’? Ca sa revin, dintre animalele cu 2 sau 4 picioare, mananc numai pui si porc (de preferinta la cuptor). Nu am mancat NICIODATA mititei, oaie, rata, gasca, iepure, canguri sau mai stiu eu ce alte bazaconii.

Am impresia ca tot pe acest topic spunea careva ca o scadere de numai 2% a procentului de apa din organism duce la pierderea concentrarii si la oboseala excesiva; si eu vreau sa revin la obiceiul de a bea macar o sticla de 1.5l in timpul programului de lucru (am observat ca nu consum mai mult de 2l de lichide in afara borsului/ciorbei/supei zilnice, pff, cred ca nu ajung nici macar la 1.5l).
Cum sa nu mananci niciodata mititei?!
Hoinar, piscina aia acoperita de pe langa Moldova (parca) e in renovare sau e mica? Eu am facut baie in lacul ala din Copou rolleyes.gif .
DRAGOS
Util topic!

Eu pot sa zic ca nu sunt deloc in forma. La cei aproape 18 ani ai mei am 1,73 si 94 de kg. Situatia a fost si mai urata. Din august si pana acum am scazut in jur de 9 kg.

Pana pe la 7-8 ani eram slab mort. Faceam destul de des sport (inot, ceva basket, fotbal-la nivel de 7-8 ani bineinteles) si in rest joaca la greu cu prietenii prin parc. Am prins si o vreme in care calculatorele inca nu erau atat de raspandite. Taicamiu avea, dar nu stiam ce-s alea jocuri.

Odata cu inceperea scolii am inceput incet incet sa iau in greutate. Din 2 motive: 1. extrem de putin sport la scoala(invatatoarea prefera intotdeauna o ora de mate/romana in loc) si 2. o groaza de teme care ma tineau in casa.

Al treilea motiv este ca am crescut cam 80% din timp la bunici. Atata timp cat alergam toata ziua, mancarea facuta de bunicamea era ok. Odata ce ritmul de miscare a scazut drastic, mancarea a devenit mult prea consistenta.

De jumatate de an mi-am pus in cap ca trebuie sa slabaesc si incet incet vad ca se misca treaba smile.gif

Am renuntat la mancarurile bunicamii, la dulciuri in mare parte, la prajeli si la sucuri acidulate si am inceput sa consum mai multe fructe si apa plata la greu. Combinatia asta alimentara+faptul ca am inceput din nou sa fac miscare in ritm sustinut vad ca se simte. Nu ma las pana nu ajung la greutatea mea optima, care zic eu ca se situeaza pe la vreo 80 kg (sunt si destul de lat si mare din osatura)

Hoinar
QUOTE (klm @ Feb 5 2009, 03:10 PM) *
...
Hoinar, piscina aia acoperita de pe langa Moldova (parca) e in renovare sau e mica? Eu am facut baie in lacul ala din Copou rolleyes.gif .

Aia...aia..renovarea mamii lor...ca de 2 ani e in renovare..smile.gif
In lacul ala din Copou am facut si eu baie mai demult...da' nu ma omor dupa scaldatul in natura smile.gif. Plus ca e nitel interzis biggrin.gif.
A K U
Watcher, de unde sa iau din alea CRUDE, ca de mancat n-ar fi problema, chiar imi plac? Si eu am 2 gantere, tot de 5 kile bucata pe care le-am abandonat dupa vreo 2 luni. O sa incerc sa reiau exercitiile desi seara de-abia pot sta in picioare.
klm, nu am mancat mici si nici nu voi manca vreodata. Pur si simplu nu mi-e pofta. Poti manca in fata mea cea mai buna mancare din lume, daca nu am pofta s-o incerc n-o s-o fac. Nu sunt deloc un pofticios. Iar apa beau cam 1-1.5 litri dimineata pe "inima" goala la birou. Restul, acasa, in sprit biggrin.gif
adrian_flavius
QUOTE (Watcher @ Feb 5 2009, 03:01 PM) *
E MULT MAI USOR sa tii o dieta low card decat una low-fat !
Adrian Flavius, fa un test: timp de 2 saptamani inlocuieste mesele 2 si 4 (fructe) cu 30-50 gr de nuci/alune de padure/ migdale/ caju (CRUDE!). Vezi daca nu cumva:
- vei elimina senzatia de foame pe parcursul zilei.
- vei fi mai binedispus, vei avea mai multa energie.
- vei avea un 'tranzit intestinal optim' :-)

A zis cineva ca are stepper acasa. Eu nu am reusit sa eficientizez aparatul ala.
Iti propun insa o alternativa FOARTE eficienta : high intensity full body workout timp de 4 minute.
Cum? Simplu: Tabata style squats : iti iei niste greutati (gantere, sticle apa) MICI . Da MICI. Eu, baiat, 28 ani, folosesc gantere de 5 kile. Una in fiecare mana.
O repetare = Cu ganterele in mana, puse pe umeri , faci o genoflexiune corecta (spate drept, piept in fata, varfurile departate, varfurile ridicate, ass to the grass), pe ridicare, impingi si ganterele in sus deasupra capului (military press).

Asta e repetarea.

Exercitiul este:

20 de secunde faci CAT DE MULTE poti (adica cat de repede), apoi 10 secunde pauza, apoi 20 secunde go, etc pana la 4 minute (daca rezisti).
Ai in total 8 seturi de geno+military press si 80 sec pauza.
La sfarsit lesini =))
Efectele le vei simti cateva ore iar febra cateva zile (la inceput)

Alt exercitiu complet si usor de facut acasa este Turkish GetUp dar aici ai nevoie sa cresti greutatea in timp.


Watcher, tot eu sunt ala cu stepper-ul...ideea este ca al meu este de fapt al sotiei, l-a cumparat de la Quelle, de pe site, e de marca (Bufallo parca ii zice), made in Germany, si are un surub de reglare pe dedesubt, care iti permite sa intinzi sau sa scurtezi cablurile care leaga cele doua suporturi pentru talpi...oricum, si lasat liber la maxim, la inaltimea mea tot nu reusesc sa fac miscarea completa a picioarelor...da' macar transpir si imi creste pulsul, iar orice efort este bun pentru inima...

Cu privire la gantere, am 3 seturi acasa: un set de 1 kg, un set de 3 kg si inca o bara cu piulite, pe care pot pune diverse greutati, 5-7.5-10 kg (am de gand sa mai cumpar ceva greutati pentru asta, sa ajung pana spre 15-20 kg pe ea...da' mai peste vreo cateva luni...);

Am notat exercitiul tau, o sa vad diseara ce efect are...eu vreau totusi sa cresc si masa musculara, nu numai sa antrenez inima si plamanii...

Revenind la ce beau, vreau sa va spun ca in ultima perioada bem (toata familia) foarte multa apa de izvor...ne-a sapat primaria mai multe izvoare prin oras, ultimul fiind chiar la mine in cartier...iar asta ultimul are marele avantaj ca nu are foarte mult sulf, ca celelalte, si nu are nici foarte mult calcar (cf analizelor efectuate de ei, afisate langa izvor, si verificate de mama, care-i, de meserie, laborant chimist...le-a confirmat in proportie de 95%...), iar ca si gust e buna...plus ca tine de sete...pe langa asta, partea feminina a familiei se da in vant dupa bere, cola dietetica s-a redus la maxim un bidon/saptamana, eu beau vin (1-2-3 pahare pe seara, atunci cand are cu ce "merge", si in functie si de ce prieteni se mai nimeresc pe la noi...), atat alb, cat si rosu, iar de vreun an si jumatate am ajuns sa apreciez la adevarata lui valoare vinul sec (ma refer la gustul brut al vinului, ca nu am spurcat niciodata vinul cu apa/sifon...).
Watcher
AKU: eu le iau de la carrefour, gima, real. (in ordinea asta)
Le importa ELMAS (si unele si ALKA)

In cazul tau trebuie INTAI sa te odihnesti, sa mananci mai mult / mai bine (sa ai mai multa energie), si abia dupa aia sa faci sport in sensul pe care ti l-am descris. Pana atunci plimbari :-)

Legat de asta, VITAMINE !!!!
Cand zic Vitamine ma refer la Animal Pak sau Super Mega 50, nu la Eurovita sau stiu eu ce fasuri de la farmacie.

Inca o chestie: ca sa te trezesti dimineata cu mai multa energie - ZMA (suplimente.ro daca vrei din romania) si / sau Tribulus.
Sunt suplimente care stimuleaza productia de testosteron natural.
HalbaSus
QUOTE
Cand zic Vitamine ma refer la Animal Pak sau Super Mega 50, nu la Eurovita sau stiu eu ce fasuri de la farmacie.

Inca o chestie: ca sa te trezesti dimineata cu mai multa energie - ZMA (suplimente.ro daca vrei din romania) si / sau Tribulus.
Sunt suplimente care stimuleaza productia de testosteron natural.


Nu stiu ce sunt chestiile alea dar am o vaga banuiala (am luat si eu d-astea pe la 17 ani cand mergeam la sala si eram si mai uscat ca acum si vroiam ceva care sa ma faca mare - dehhh... prostii). Nu cred ca e o idee buna sa iei ceva "care genereaza testosteron natural" decat daca ti-a prescris medicul... la fel si cu chestiile alea care contin 2 tone de vitamine sau proteine.
Stiu ca am avut indoieli in privinta lor si cand le-am luat, si un prieten care tragea de fiare la greu zicea "pai n-are nimic, sunt naturale, doar ca tu nu poti manca suficiente proteine si vitamine... daca iei astea e ca si cum ai manca 2 pui la rotisor si 4 kile de fructe"... Eu ma gandeam inevitabil ca probabil as muri daca as manca 2 pui si 4 kile de fructe...

Azi cu siguranta nu as mai lua vitamine de fitness... au nume suspecte, nu cred ca sunt suficient de bine testate, in cele mai multe tari legislatia suplimentelor alimentare e destul e permisiva... si parca nu as vrea sa fiu cobaiul lor. Nu neg ca pot avea efecte pozitive, pana la urma un plus de vitamine iti poate face bine. Dar prefer "prostiile de la farmacie".

In plus, administrarea vitaminelor ar trebui facuta in urma constatarii unei lipse a vitaminelor. Surplusul nu e bun nici macar din vitamine. In plus vitaminele cresc pofta de mancare, nu e tocmai un lucru bun daca incerci sa slabesti.
Watcher
Sincer, las-on-n ma-sa. Amesteci atatea chestii din lipsa de informare ca sincer, mai bine nu scriai nimic :-)
Eu am un principiu: daca nu ma pricep la ceva ("am doar o vaga banuaiala"), nu ma contrazic nene...

Vitaminele sunt vitamine, testosteronul NATURAL il produc OOOOOOOOlelele tale.
ZMA = Zinc + Magneziu.
Tribulus e planta.

Suplimentele de tip protein powder sunt proteina de ceva (natural filtrata, etc).
Aminoacizii sunt caramizile din care se construiesc proteinele.
Atunci cand cumperi aminoacizi ei sunt 'predigerati' si de asta costa mai mult decat proteina milk&egg sau zer.

STEROIZII ANABOLIZANTI nu sunt NIMIC din cele de dinainte.

Eu nu stiu ce ai luat tu cand mergeai la sala, neinformat, si iti vindeau unii la suprapret niste 'pastile magice'.
Daca tu nu stii ce luai cum sa iti spun eu??
Cel mai adesea traficantii vand aminoacizi la pret de steroizi ;-)
James Kilowatt
Eu am 1.77 si 80 kile. Am avut constant 74 kile de la 18 la 30 ani.... dupa aia am sarit varsta fatidica de 30 ani, am dat de berea belgiana (si m-am si insurat biggrin.gif ) si am luat scurt 9 kile in 9 luni. Si de vreo trei ani ma chinui sa le dau jos si tot nu reusesc sa scad sub 80. E drept ca nici nu ma chinui prea tare, insa evit totusi excesele alimentare.

A, ba da, am reusit o data sa pierd 4 kile in 4 zile cand am avut gastroenterita biggrin.gif Da' am pus la loc dupa ce a trecut....

Din fericire chestiile nesanatoare gen dulciuri sau paste nu prea ma atrag, asa ca nu mi-e foarte greu sa nu fac tampenii. Nu evit carnea de porc, insa nici nu ma omor, as putea trai foarte bine fara.

Peste imi place si mi-a placut dintotdeauna, cu conditia sa fie proaspat si bine facut. In rest imi place de la ghibortz si hamsie la ton sau sturion, si de la bors sau saramura la peste crud sub forma de sushi si sashimi. In copilarie am fost crescut de bunici bracon... pardon, pescari, iar pestele era alternativa la salamul cu soia. Nici macar porcaria aia de singer pe care ni-l baga la un moment dat impuscatul pe gat la ratie nu era aruncat, putea fi uscat si afumat si devenea comestibil cu hrean smile.gif Tot un peste prost ramanea, insa era mai bun decat un parizer. De fapt cred ca e mai bun si decat parizerul occidental.
In plus pestele merge mai bine cu mamaliga, care are mai putine calorii decat painea sau cartofii prajiti smile.gif

Da' are metale grele mai nou, dioxine.....
Alex-F1
Si io am inceput sa beau apa plata mai multa, in incercarea de-a ajunge la magica cifra recomandata de 2l/zi de lichide, adica sa zicem 1 - 1,5l de apa si restul din supe, fructe, lapte etc......ok, toate bune si frumoase, dar a aparut o mica problema: urinez mult mai des ca inainte si ma cam enerveaza faza asta, ca tot la 2-3 ore trebuie sa merg la "pipi" verymad.gif .....pai uneori ma invart cu masina 2-3-4 ore prin oras cu diverse treburi si la un moment dat ma scapa.....atunci musai trebe sa caut un loc potrivit, ca nu pot face in spatele vreunui bloc.....desi recunosc c-am mai facut, dar nu ziua..... whistling.gif biggrin.gif
Cristi2
QUOTE (Watcher @ Feb 5 2009, 05:31 PM) *
Legat de asta, VITAMINE !!!!
Cand zic Vitamine ma refer la Animal Pak sau Super Mega 50, nu la Eurovita sau stiu eu ce fasuri de la farmacie.

Inca o chestie: ca sa te trezesti dimineata cu mai multa energie - ZMA (suplimente.ro daca vrei din romania) si / sau Tribulus.
Sunt suplimente care stimuleaza productia de testosteron natural.


Watcher, da niste detalii vizavi de produsele recomandate de tine.
nu vad de ce (unele) produse vandute prin farmacii ar fi niste gunoaie. mie poti sa-mi dai niste amanunte, ma mai pricep un pic.

revenind la topic, am 1.80 si *cred 95 de kile. am inceput de cateva zile o oarecare cura de slabire, sa vedem ce iese de aici.
sint un mare mancau, pofticios. imi place sa mananc mancare de mic dejun, chestii nu foarte complicate si in special orice fel de branza in cantitati impresionante.
drept urmare, analizele nu ies chiar super. incercam sa ne revenim, dar n-as putea trai o viata, si-asa destul de monotona cateodata, fara sa ma infrupt din niste bucate delicioase, fara sa ingurgitez niste beri sau wiskyane.

normal, nu sarim calul.

joc baschet de 2 ori pe saptamana, as vrea mult mai mult da inca nu s-a inventat timp de vanzare, in plus meseria nu ma avantajeaza (farmacist), unde mai pui ca nu trebuie decat sa cobor un etaj ca sa ajung la lucru...
Cipp
Consumul excesiv de sare, zahar si grasimi dauneaza grav sanatatii...

Fumatul dauneaza grav sanatatii...

Consumul excesiv de alool dauneaza grav sanatatii...

Boooon. Deci mancam sanatos, nu fumam, nu bem si traim 140 de ani, ca Hypocrate.

Sanatos ce inseamna? Soia cu continutul sau ridicat de glucide. Porumbul modificat genetic. Pestele prins in oceanele poluate de experimentele nucleare. Rosiile cu gust de vata medicinala, modificate pt. a rezista la seceta si daunatori. Puii ingrasati cu hormoni. Laptele pasteurizat. Painea cu gluten si conservanti. Vacile hranite cu nutreturi chimice. Merele pe care nici viermii nu indraznesc sa le mai atace.

Azi avem ce ne-am dorit din mosi stramosi: libertatea de a vorbi - si sa ne asculte si altii, libertatea de a ne alege serviciul - ca sa ne transforme altii in sclavi cu acte in regula, libertatea de a ne imprumuta la ce banca dorim - pentru ca sa fim cotizanti permanenti si siguri cativa ani la bugetele bogatilor, libertatea de a ne alege moartea...

Aduceti-mi va rog un coniac si o tigara! Pistolul il iau eu de la Gorbunov.
Alex-F1
Hai Cipp, zau asa, ca nu-i dracu chiar atat de negru..... confused.gif Ce vrei, totul sa fie de-a gata, mura-n gura, la botul calului? Trebuie sa luptam daca vrem sa atingem excelenta......toata viata asta e o lupta {pierduta doar la final}..... fakenopic.gif
ozz86651
QUOTE
si care are mai multe E-uri decat incap pe cutie e out


Asta stiu ca e una din marile filozofii de viata in Romania, da e aiureala ca si treaba cu plante modificate genetic. E-urile nu sint nesanatoase! In afara de ce e bazat pe sodiu (gluitamatul=MSG) care sa zicem ca-i ca sarea, Eurile sint aprozimativ neutre sau efectele lor sint imperceptibile. Mult mai rau ca ceva cu Euri e un grasimea animala sau zaharul natural. Eurile nu sint si nu trebuie sa reprezinte un criteriu prea important.
Acum Eurile dau totusi o indicatie: alimentele cu multe Euri de obicei sint nesanatoase, dar din alte motive, pentru ca se intimpla ca multe Euri sa fie in mincarurile foarte procesate.
Iarasi mincarea modificata genetic nu are nici o treaba, nu se transimite ADNul de la rosie la om ca-mi cresteau frunze pina cum smile.gif. Scandalul care se face imporiva lor seamana cu evul mediu si procesul lui Galileo sau Giordano Bruno. Furia maselor impotriva stiintei cumva.

QUOTE
Consumul excesiv de sare, zahar si grasimi dauneaza grav sanatatii...

Fumatul dauneaza grav sanatatii...

Consumul excesiv de alool dauneaza grav sanatatii...

Boooon. Deci mancam sanatos, nu fumam, nu bem si traim 140 de ani, ca Hypocrate.


Se asociaza ideea ca ce e in partea stinga a frazelor de mai sus reprezinta TRAI BUN. E bine, nu-i asa. Sare, zahara, grasimi in EXCES nu insemna mincare buna. Alcool in exces nu e o placere a vietii. Fumatul nu e nici el o placere, iti dai seama cind renunti la el. E doar un viciu.
De traim nu traim 140 de ani dar speranta de viata azi e mult mai mare decit acum 50 de ani si e dubla fata de acum 200 de ani. Chiar pe vremea lui Hipocrate sau mai tirziu in evul mediu oamenii traiau in medie vreo 40 de ani. Pe pamint inca mai sint tari cu speranta de viata in jurul numarului asta. Speranta mea de viata (negarantat din pacate smile.gif) e de vreo 80 de ani iar a lui JK cu citiva ani mai mare. Pina prin 90 in Romania unde se minca asa bun si sanatos speranta de viata era vreo 70 de ani si chiar si acum e cu vreo 5 ani in urma vestului.

QUOTE
Soia cu continutul sau ridicat de glucide. Porumbul modificat genetic.



1. Soia nu are nici o glucida.
2. Soia nu e sanatoasa implicit, poti minca sanatos fara soia toata viata sau nesanatos cu soia. Nu s emai asociaza sanatos cu soia de vreo 20 de ani.
3. Soia nu e neaparat naspa la gust, sint o multime care maninca soia strict pentru gust (tofu de exemplu). Eu nu-s unul din ei.
4. Porumbul (modificat genetic sau nu) nu e sanatos deloc ci unul din pilonii de baza al obezitatii in america.
5. Pasteurizare insemna incalizire la 80 de grade sau asa ceva citeva minute pentru sterilizare... bunica ta cind mulgea vaca nu fierbea laptele? Ce poate fi rau la pasteurizare?

Asta e problema, exista multa ignoranta.

QUOTE
libertatea de a ne alege serviciul - ca sa ne transforme altii in sclavi cu acte in regula, libertatea de a ne imprumuta la ce banca dorim - pentru ca sa fim cotizanti permanenti si siguri cativa ani la bugetele bogatilor,


As vrea sa stiu cum isi imagineaza autorul citatului asta alternativa la munca si credit.
Cipp
Bine, luptam. Dar ramane aspectul ala cu alegerea mortii:

Iti plac dulciurile, faci diabet. Iti plac grasimile - faci tensiune. Bei alcool - ciroza te cheama. Daca iti place sportul e singura ta sansa s-o mai lălăi cativa ani.
ozz86651
QUOTE
nu fac abuz de dulciuri


1 kil de fructe pe zi ce-s? nu abuz de dulciuri?
Cipp
Depinde. Daca mananca mere e ok. Daca mananca banane, smochine sau struguri, nu mai e ok!
James Kilowatt
Azi nu ploua, ma duc la servici pe jos. Problema e ca tre' sa fac vreo 2.5km de-a lungul unei strazi circulate infestate de dizale....nici nu stiu daca e sanatos sau nu mersul pe jos. Multi biciclisti au masti filtrante pe ochi si cu casca si alt echipament parca-s Predator... Dupa parerea mea de posesor de dizal in oras nu ar trebui sa fie lasate sa mearga decat masinile pe GPL.
FAR EASTERN
Daaa, din ce in ce mai interesant...

Am mancat o perioada de vreo 3-4 luni, zilnic, cate 10(zece) migdale d-alea crude. Si din cand in cand cate un pumn de miex de nuca. Bunutz...

Discutia depsre E-uri imi aduce aminte de un episod din :Friends: in care una din fete s-a angajat la o firma care producea "Macolata" biggrin.gif...

Alex-F1, daca bei apa si apoi faci shushu, inseamna ca ai rinichi sanotosi, nimic altceva... Deci e bine.

Soia are proteine... wink.gif




Watcher
Soia SUX.
Ballz.
Deoarece :
a)
cool.gif
c)
d)
dar cel mai important pentru ca are un puternic efect estrogenic (opusul testosteronului).
Care va sa zica, daca toti barbati ar manaca numai soia nu ar mai exista barbati :-)
klm
CITAT(Hoinar @ Feb 5 2009, 03:40 PM) *
In lacul ala din Copou am facut si eu baie mai demult...da' nu ma omor dupa scaldatul in natura smile.gif . Plus ca e nitel interzis biggrin.gif .

O fi, stiu doar ca am innotat pana la insula aia din mijloc si tot n-am dat de apa mai adanca de piept, in plus var-miu a racit de a trebuit sa-i faca fetele din camin 3 zile de injectii... mai ca as fi racit si eu ca sa stau in pat si sa ma mangaie niste fete pe fese rolleyes.gif !
CITAT(adrian_flavius @ Feb 5 2009, 05:28 PM) *
...da' macar transpir si imi creste pulsul, iar orice efort este bun pentru inima...
[...]
o sa vad diseara ce efect are...eu vreau totusi sa cresc si masa musculara, nu numai sa antrenez inima si plamanii...

Mah, da' sexu' nu e bun?! ia baga cat mai des niste "miscare": fugariti-va putin, pozitii cat mai ciudate si sa vezi ce cubulete o sa faceti plus ca scapi de stres wink.gif.
CITAT(Alex-F1 @ Feb 5 2009, 08:51 PM) *
Si io am inceput sa beau apa plata mai multa, in incercarea de-a ajunge la magica cifra recomandata de 2l/zi de lichide, adica sa zicem 1 - 1,5l de apa si restul din supe, fructe, lapte etc......

Parca sunt 3l/zi: 2l direct din apa + 1l din alimente.
Soia sux big time!
adrian_flavius
KLM, mi-ai placut...sincer... whistling.gif sex is good for health, asta stie oricine...da' miscarea aia pe stepper este IN PLUS, si inainte de sex, daca ma intelegi...sexul e pe post de bonus...ca am fost baiat cuminte si am mancat sanatos, si am facut si miscare, etc, etc, etc...

Watcher, am facut miscarile alea de mi le-ai recomandat ieri...vreau sa-ti spun ca am o febra musculara pe bicepsii femurali, de abia pot sa ma ridic de pe scaun...da-mi place, inseamna ca i-am lucrat bine...oricum, intai am bagat un sfert de ora de stepper, pe urma am lucrat bratele complet (5-6 serii descrescatoare ca numar si crescatoare ca greutate, pe fiecare grupa), un pic de pectorali, si la sfarsit am bagat miscarea aia criminala recomandata de tine...bine ca eram incalzit, si nu am simtit imediat intensitatea efortului, mai ales pe picioare...o recomand oricui, este sanatate curata, iar inima pompeaza ca nebuna, iti simti degetele de la picioare, antrenezi toate grupele de muschi de pe picioare, e nemaipomenit...cred ca incep sa bag 3-4 sedinte pe saptamana, minim...
adrian_flavius
A, si pentru ca am uitat sa pun si pozele cu stepper-ul si cu gantera, le adaug...sorry, au trecut cele 5 minute de editare...
klm
CITAT(adrian_flavius @ Feb 6 2009, 10:53 AM) *
sex is good for health, asta stie oricine...da' miscarea aia pe stepper este IN PLUS, si inainte de sex, daca ma intelegi...sexul e pe post de bonus...

Atunci incearca sex pe stepper thumbsup.gif , cred ca va fi criminal de dixtractiv!
HalbaSus
QUOTE (Watcher @ Feb 5 2009, 06:52 PM) *
Sincer, las-on-n ma-sa. Amesteci atatea chestii din lipsa de informare ca sincer, mai bine nu scriai nimic :-)
Eu am un principiu: daca nu ma pricep la ceva ("am doar o vaga banuaiala"), nu ma contrazic nene...

Vitaminele sunt vitamine, testosteronul NATURAL il produc OOOOOOOOlelele tale.
ZMA = Zinc + Magneziu.
Tribulus e planta.

Suplimentele de tip protein powder sunt proteina de ceva (natural filtrata, etc).
Aminoacizii sunt caramizile din care se construiesc proteinele.
Atunci cand cumperi aminoacizi ei sunt 'predigerati' si de asta costa mai mult decat proteina milk&egg sau zer.

STEROIZII ANABOLIZANTI nu sunt NIMIC din cele de dinainte.

Eu nu stiu ce ai luat tu cand mergeai la sala, neinformat, si iti vindeau unii la suprapret niste 'pastile magice'.
Daca tu nu stii ce luai cum sa iti spun eu??
Cel mai adesea traficantii vand aminoacizi la pret de steroizi ;-)


Esti sigur ca e bine ca oole tale (sau ale mele sau ale lu' nastase) sa produca mai mult testosteron decat produc ele in mod natural ? Testosteronul nu e tocmai darul lui Dumnezeu pentru oameni (femeile au mai putin decat barbatii, si totusi in medie sunt mai longevive decat barbatii).
Sintagma "natural filtrata" e din brosura produsului, nu ? Din cate stiu eu proteinele alea sunt un praf alb cu gust suspect de vanilie (sau capsuni sau ciocolata). De unde stiu eu ca nu e praf de creta amestecat cu zahar vanilat ? Exista vreun studiu care sa demonstreze efecte benefice ale acestor produse ? Unul facut pe termen lung, nu "uite cat de mare s-a facut baiatu' asta dupa ce a luat doua borcane de super mega giga-mass. Sau se bazeaza pe treaba ca "in principiu ar trebui sa fie sanatoase". Mie sincer toate produsele astea imi suna a "turbonator" si diverse lotiuni magice pe care le bagi in rezervor sau in ulei si iti reduc consumul si cresc caii putere. Nu spun neaparat ca sunt nesanatoase, doar ca totusi ingurgitezi un produs obtinut prin procesare chimica care ar trebui sa aiba un efect asupra organismului tau. Poate o sa ma faca sa ma simt bine, sa fiu mai activ, mai musculos... sau poate imi mai creste un ou... sau un deget. N-am de unde sti.

Ar mai fi teoria ca "if it's broken don't fix it"... iar daca chiar ai o problema atunci poate ar fi mai bine sa mergi la medic, sa iti faci analize, iar daca acesta recomanda sa iei 2 doze de hyper-mega-giga-mass dimineata si 3 de plante tropicale care produc 2 kile de testosteron atunci ia-le. Dar daca nu, mi se pare ca e doar un "leac babesc" modernizat. La fel ca si aia care iau un pumn de antibiotice de la primul semn de raceala.
A K U
QUOTE (ozz86651 @ Feb 5 2009, 05:41 PM) *
E-urile nu sint nesanatoase!
alimentele cu multe Euri de obicei sint nesanatoase, dar din alte motive, pentru ca se intimpla ca multe Euri sa fie in mincarurile foarte procesate.

huh.gif lost. adica eurile nu-s nesanatoase, da' mancarurile alea procesate au multe euri deci devin nesanatoase sau cum?
Acuma, daca nici fructe nu pot sa mai mananc ca au mult zahar, ma duc naibii in padure si mananc lastari si frunze, poate alea-s sanatoase.
Da, si grasimile, si zaharul, si sarea sunt bune in cantitatile corecte, nu in exces, asa cum zice si anuntul ala. Noi ce sa facem, sa masuram dozele de astfel de substante din mancarea pe care o consumam? Ca nici daca nu consumam deloc nu e bine.
Cat despre fumat si baut, nu stiu. Si eu am incercat sa ma las, n-am fumat 2 luni si le-am luat iar. Iar cand merg pe jos, pe strada, si trag aer mai puternic in piept, imi vine sa-mi aprind o tigara, e mult mai buna decat 'jde miile de substante ucigase din aer.
FAR EASTERN
QUOTE (klm @ Feb 6 2009, 11:12 AM) *
Mah, da' sexu' nu e bun?! ia baga cat mai des niste "miscare": fugariti-va putin, pozitii cat mai ciudate si sa vezi ce cubulete o sa faceti plus ca scapi de stres wink.gif .


.... offtopic.gif banana.gif
Cristi2
apropo de testosteron : se stie ca hormonii se regleaza de cele mai multe ori dupa un mecanism de feedback negativ.
adica daca e mult, se va secreta mai putin.
rista sa ai suprize neplacute dupa ce nu mai iei "vitamine din alea sanatoase".
Watcher
Cristi2: Ce spui tu acolo se refera la complet altceva decat la vitamine - care se vand la farmacie (vitamina C, vtamina A, vitamax, supradyn, etc)
Se refera la steroizii anabolizanti!

Am si zis mai sus sa nu amestecam treburile. E ca si cum ai spune "nu iti lua ma ferrari alb ca o sa iti fie rece in el, ca am un frigider, tot din fier e facut si tot alb e vopsit si e rece rau in el". Nu au nici o treaba una cu alta.

Halba: cand mananci friptura mananci proteine, cand mananci ou mananci proteine, lapte, branza, iaurt, peste.

NU CONFUNDA vitaminele cu proteinele, aminoacizii si steroizii!
Fa-ti hatarul si citeste si tu 1 forum de fitness (getfit, t-nation) si lamureste-te cum e cu suplimentele ca nu am rabdare sa reiau aceasta discutie.

Ideea e asa: daca mergi la sala PENTRU A PUNE MASA iti trebuie o cantitate de proteine pe care este greu sa o iei din mancare 'obisnuita'.
In plus, dupa antrenamentul cu greutati se deschide "poarta raiului" (FEREASTEA ANABOLICA) in acea perioada ai nevoie de o proteina cu asimilare rapida - care sa ajunga REPEDE unde e nevoie (building block pentru muschi) impreuna cu niste carbs rapizi care sa reumple muschii cu glicogen astfel incat proteina aia sa fie folosita pentru ce trebuie si nu sparta pentru energie.

NU POTI sa iei astea din mancare (RAPID!). Simple as that.

Acuma despre testo:
ca si analizele de sange, de sida, de ce vrei tu, nu exista o valoare fixa care e 'buna', ci un interval, care provine de la statistica (distributia normala, clopotul lui gauss, etc).
TU cand aveai 16 ani aveai T ul la limita maxima sau peste.
Acum il ai de la jumatate in jos. Adica ai loc de imbunatatire evident ;-)

Stii ca ce scrie pe cutie e adevarat la fel de mult cum stii ca si ce scrie pe cutia de aspirina sau de lapte :-)

"if it's not broken" - pai omul se plange ca e lesinat de oboseala, ca e stresat, deprimat, fara energie si tu zici ca 'nu e broken?'

N la mana: daca ti-e foame si mananci e leac babesc?
Daca ti-e rece si te acoperi?

Aia care iau antibiotice aiurea gresesc grav, dar ce iti spun eu e complet altceva.
Antibioticele nu (ar trebui sa) se vand(a) fara reteta, dar vitaminele si mineralele (repet ZMA = Zinc Magneziu, iar tribulus e ca si telina) se vand otc sau se cultiva pe plantatie :-)
Alex-F1
QUOTE (klm @ Feb 6 2009, 04:12 AM) *
Parca sunt 3l/zi: 2l direct din apa + 1l din alimente


ohmy.gif Damn.....pai in cazul asta o sa umblu cu masina prin oras cu borcanelul dupa mine.....apoi cand e plin, il torn peste lichidul de spalat parbrizul.....lichid estival frate..... laugh.gif
James Kilowatt
@Watcher
Intrebarea lui Halba ramane valabila, indiferent de cat de corecta e teoria. Draciile astea de suplimente sunt testate clinic? TOATE? Si eventual, cum poate afla un baietas pus sa se faca musculos repede care-s alea riscante si care nu?
T u d o r
Simplu... nu poate. Daca se duce sa lucreze la o sala recunoscuta, cu un specialist, are sansa sa afle de la el. Daca vrea sa bage tare ca sambata are bairam si tre' sa se umfle la brand... tzeapa.


BTW... ce e carnitina si la ce foloseste ea?
James Kilowatt
De ce sa nu se poata, nu exista un organism similar celui farmaceutic care sa dea o stampila?
Legionaru'
CITAT( T u d o r @ Feb 6 2009, 11:56 PM) *
BTW... ce e carnitina si la ce foloseste ea?


Ce te intereseaza, vrei sa iei maine? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Pizza aia pe care o s-o mancam maine e sanatoasa? confused.gif
22nst
QUOTE ( T u d o r @ Feb 6 2009, 11:56 PM) *
BTW... ce e carnitina si la ce foloseste ea?


L-Carnitina este astazi unul dintre cele mai populare suplimente nutritive, utilizat atat de catre sportivi, dar mai ales in prevenirea si tratarea unor afectiuni. Acest aminoacid este sintetizat la nivelul ficatului si rinichilor din lisina si metionina, doi aminoacizi esentiali. In alimente se gaseste in special in cele de origine animala, dar si in unele plante, cum ar fi soia, insa in cantitati mult mai reduse.
Ajuta si la arderea grasimilor
Watcher
Un baietas pus sa se faca mare repede nu o sa se faca :-)
Nu se poate. Cerinta asta este exat acelasi lucru cu
'vreau sa joc fotbal ca Zidane repede', 'vreau sa joc tenis ca Sampras repede', 'vreau sa (invat sa) conduc ca Schumacher repede', 'vreau sa joc sah precum Kasparov repede'
A te 'face mare' este un sport cel putin la fel de greu ca orice alt sport de performanta. Nu se poate sa faci ceva REPEDE.
Numai INCET SI GREU.

Cum poate sa afle? Citind. Ti-am dat doua resurse extraordinare mai devreme. Mai pune pe lista si blogurile sau siteurile lui Lyle Macdonald sau John Berardi.
Intrebarea 'cat de clinically safe este zerul hidrolizat' (da, ZER ZER, ala de la lapte, da da hidroliza procesul ala binecunoscut) mi se pare mai putin importanta decat 'cat de clinically safe sunt chipsurile'.

Face cineva teste clinice cu chipsurile si pizza? NU

CA totusi sa raspund: suplimentele de toate felurile se autorizeaza LA FEL ca si medicamentele, de catre aceleasi entitati (FDA in sua).
T u d o r
CITAT(Legionaru' @ Feb 7 2009, 12:15 AM) *
CITAT( T u d o r @ Feb 6 2009, 11:56 PM) *
BTW... ce e carnitina si la ce foloseste ea?


Ce te intereseaza, vrei sa iei maine? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Pizza aia pe care o s-o mancam maine e sanatoasa? confused.gif



Nu e. tongue.gif Iti da apucaturi si are efecte secundare, cum ar fi turbarea la volan tongue.gif

Drive safely si nu uitati de radarul de la Milcoiu. whistling.gif
Legionaru'
Atunci eu cer portie dubla!

thumbsup.gif
T u d o r
Sa vezi tu cat e pizza aia intai, apoi vorbim de portie dubla. ...e deja dubla... laugh.gif
AZAZEL
eu nu stiu cat de sanatos este ceea ce mananac(nu tin cont de grasimi) insa mananc in general doar produse de la tara:
carne de pui, oua, carne de porc (fie grasa sau nu), rosii, ardei, pepene, fructe, branza cu smantana, branza de oaie, compot, muraturi, suc de rosii, dulceturi, malai, faina de grau, mancare preparata din produse de la tara(ciorbe, tocanite, sarmale, samd). Beau doar vin de la tara(nu-l suport pe cel din comert indiferent cum se numeste), beau tuica la una din mesele zilnice(aprox 20-30ml). nu suport whisky si alte cacaturi de tarii. mai beau tarii preparate la tara din tuica amestecata cu diverse fructe.

merg o data pe luna la vaslui si cu ocazia asta fac si aprovizionarea. sunt disperat sa merg la vaslui la socri: bag niste mese copioase pana ma dor falcile , amestecate cu vin si tuica din belsug.

inevitabil mai iau si din comert: lapte, unt, salamuri, telemea, cascaval, inghetata, ciocolata, banane, portocale si alte rahaturi.

in general zic ca mananc destul de sanatos comparativ cu alti romani. pacat ca fumez mult.
klm
Pranzul de astazi: salata cu peste, cartofi, ceapa, sfecla, mar.
Click to view attachment
adrian_flavius
@Watcher: de astazi am schimbat fructele pe alune de padure si migdale...adica mesele 2 si 4...sa vedem ce iese de aici, ca toata saptamana trecuta nu am reusit sa scad sub 85 de kg, iar ieri de dimineata am "urcat" iarasi spre 86 kg...faza e ca au inceput sa se simta pectoralii, plus bicepsii si tricepsii...masa musculara atarna oricum mai mult pe cantar decat grasimea... lol...
AMP
Ma uimeste si ma si amuza sa va citesc scriind despre mancaruri sanatoase,meniuri zilnice si tot asa....e nemaintalnit,caci subiecte de gen,sincer,am vazut mai mult pe forumurile gen Eva punct ro,copilul meu punct ro si tot asa....Bravo voua,baieti!Un sincer bravo! yes.gif
Si daca tot m-am bagat in seama pe aici....sa va zic ca imi urla stomacul de bucurie ca o dat caldurica asta ca de primavara,ca au iesit trufadalele pe tarabe in piete si ca abia astept sa dau o raita prin piata,sa cumpar tot ce se poate pune intr-o salata de primavara si sa bag pana plesnesc salata,goala...fara paine,eventual cu un pic de telemea de vaca rasa pe deasupra....aici se cadea o iconita d-aia care baleste... biggrin.gif
FAR EASTERN
Ana, aseara, pe taraf/taifasuri, povestea o tanti ce salata de primavara a inventat ea: funze de papadie, frunze de ceapa, urzici vii, si inca alte vreo cateva feluri de frunze. Suna bine, dar nu stiu daca as manca prea des asa ceva, si mai ales sec. dry.gif
FAR EASTERN
La subiect whistling.gif :
"Sot si sotie la poarta Raiului. Sf. Petru le repartizeaza un bungalow pe o plaja insorita, langa o mare albastra, intr-o clima perfecta: - Aveti teren de golf si tenis, piscina, si daca va e foame si n-aveti chef sa gatiti, puteti merge la oricare din barurile din apropiere. Totul e gratis. Sotul catre sotie: - Ai vazut?... Daca nu erai tu cu taratele tale, cu antioxidantii si fulgii de ovaz si fibrele vegetale... puteam ajunge aici inca de acum 10 ani!"
AMP
FAR,trebuie sa marturisesc ca eu am mancat si salata de papadie si salata de urzici vii....Ambele mi-au placut foarte mult.
Prima,cea de papadie,a fost preparata de catre tatal meu,eram adolescenta cand am gustat...din cate imi amintesc se aleg frunzele tinere de papadie,cele de un verde crud,verde deschis la culoare,se spala si se rup cu mana,apoi se adauga sare,otet,un strop de ulei,se amesteca si gata,ca orice salata...la toate astea se pot adauga diverse,ridichi,castraveti...stiti voi...Se aleg special frunzele acelea tinere,ca celelalte sunt amare,astea tinere nu sunt amare smile.gif .
Iar salata de urzica vie am mancat facuta de o colega de a mea,gugulanca getbeget...e olecuta mai naspa de realizat,ca te urzici si te basici la degete....si tot asa,se aleg urzici tinere,adica alea de un verde inchis de tot...alea is cele fragede,se spala bine,bine...ca nu aive pamant pe ele,se pun in castronel si se face....recunosc ca aici nu stiu bine cum se realizeaza solutia de otet...o solutie cu otet si miere si un picut de sare....nu stiu cantitati....si se ineaca urzicile in solutia asta.Le lasi olecuta acolo,sa absoarba din ingrediente si p-orma le poti servi ca atare...pe limba se simt ca si cum ai bea ceva acidulat,insa nu ustura,nu se fac basicute,nu doare si nu urzica si au un guuuuuuuust..yammy!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.