Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cat de sanatos ne hranim?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Culinar
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Watcher
Salata descrisa mai devreme poate fi interesanta ca gust DAR mare atentie!

O dieta bazata 'pe salate' este o prostie inimaginabila.
Adica vei face foamea original, ca nu ai din ce sa iti iei necesarul caloric, si iti vor lipsi si cele 2 principii esentiale (proteinele si grasimile)

O salata 'corecta' trebuie sa contina grasimi (ulei - de in, de peste, de masline) si sa complementeze o sursa de proteine (fie ca o mananci langa friptura, fie ca in salata ai branza, oua, somon, parmegiano, etc)
AMP
Watcher,era vorba despre salate biggrin.gif ...la general...nu ca eu sau FAR am tine dieta cu salata...ptiui!apara si pazeste! biggrin.gif Cu toate ca am o colega care a mancat o vara intreaga numai salata facuta din rosii,castraveti,ceapa,laptuci,ardei si branza....o bate vantul acuma la cat e slaba,insa,sincer,nu mi-as dori o secunda sa fiu in pielea ei,sa-mi pocneasca stelute colorate ca artificiile in ochi si sa ma tin de pereti cand merg....Si,ca sa pun si asta la socoteala biggrin.gif ,nu sunt eu persoana dietelor...no way...ma stiu prea gurmanda... biggrin.gif
HalbaSus
Azi am dat lovitura thumbsup.gif
Cum nu mananc la fast-food-uri pranzul e o problema dificila. Sunt vreo 2 restaurante care au preturi acceptabile si nu sunt extrem de departe de birou (dar tot trebuie sa merg cu masina - asta inseamna ca va trebui sa imi asum riscul sa caut 20 de minute un loc de parcare cand ma intorc) in plus, in functie de gradul de aglomerare al restaurantelor dureaza destul de mult pana se face mancarea.
Astazi am mers la cantina - cantina FC Bihor (echipa care nu mai exista - dar inca mai exista cantina lor - nu se stie pentru cat timp). Am fost cu un coleg, intram, vedem ca pe fiecare masa e asezata o sticla de apa plata, apare un baiat care ne intreaba: "doua meniuri ?", putin speriati dar cu spirit de aventura am zis da. Meniul a constat dintr-o ciorba de legume cu carne de porc (dar destul de slaba), la felul doi un cotlet de porc la tigaie cu un sos brun si pireu de cartofi cu salata de varza, iar la desert: o banana smile.gif. Costul unui meniu (inclusiv apa plata care era la discretie): 10 RON (zece) thumbsup.gif
Adica bani de o shaorma... fara sucuri sau alte minuni.
NGZ
Halba chiar ca ai dat lovitura.
Ma intreb totusi, echipa nu "a disparut" tocmai din cauza mancarii de la cantina ? biggrin.gif
HalbaSus
LOL, nu... probleme financiare... intamplarea face ca le cunosc (deh... daca stau in instanta toata ziua). Din pacate cred ca in curand o sa dispara si cantina, intrucat principalul client (echipa de fotbal) nu mai exista. Desi la preturile astea ma mir ca nu mananca tot orasul la ei. Mancarea era cel putin decenta, nu era ceva iesit din comun, dar erau lucruri simple si de calitate (pireul era din cartofi adevarati, nu din fulgi, cotletul era cotlet nu vreo pastila de carne tratata termic, supa continea multe legume (morcovi, fasolve verde, pastarnac, etc..) iar banana... era... banana).

NGZ
Povestea ta imi aduce aminte ca, prin vara lu' 1989, am fost cu un tovaras pecerist la cantina partidului. Am mancat o ciorba de pui (care includea si o pulpa), o friptura de porc cu piure, un ecler si un cico, totul pentru 25 de lei. Am incercat sa ma mai duc (singur) dupa vreo doua zile, da' nu m-au mai primit.
James Kilowatt
Apropo de salate.... nu am gasit nicaieri cum se traduce leurda in franceza sau in engleaza. Sau numele latinesc tot ar fi bun. Nici macar nu sunt sigur ca e un cuvant inteles de toti romanii, e posibil sa fie cu circulatie locala. Are cineva idee cum se cheama planta asta?
Cred ca pun aceeasi intrebare si pe topicul de limba romana biggrin.gif
Alex-F1
Mda, deci ieri s-a implinit FIX o luna de cand am trecut pe o alimentatie sanatoasa (cum spuneam, am eliminat TOTAL painea, dulciurile si mezelurile) si rezultatul este ca am scazut 5 kg (de la 82 la 77), 3 cm la coapse (de la 65 la 62), 4 cm la sold (de la 106 la 102) si ... 6 cm la burta (de la 96 la 90)!!! banana.gif Iar ca si miscare.....subtire de tot, abdomene zilnice (~ 50 buc./zi) si tot a doua zi centura cu vibratii pe burta, atat!!! Asta ar fi fost cum s-ar zice "stage 1" la miscare....urmeaza stage 2 (innot) si stage 3 (alergari)!!! Io ma simt bine din toate punctele de vedere si ma declar f. multumit de rezultate! Is curios cum vor sta treburile peste inca o luna.....deci al doilea bilant pe data de 9 martie.....stay tuned.... biggrin.gif Oricum pe la 72-73 kg as vrea sa ma opresc, ca ar fi ok la inaltimea (1,74m) si varsta (aproape 33) mea...... whistling.gif
Watcher
Alex:
1) NU EXISTA SPOT REDUCTION.
Citeste bine ce am scris, cauta informatii despre 'spot reduction myth' si vezi de ce iti spun asta

2) pana cand te lamuresti fa urmatoarele chestii:
a) vinde centura aia
cool.gif nu mai face abdomene zilnic
c) invata sa le faci corect - ca sa nu mai 'faci 50'

3) keep going. Urmatoarele 5 kile vor fi de 5 ori mai greu de dat jos decat primele 5. fii constient si nu dispera ;-)
Alex-F1
Pai stai bre, lasa-ma incet, ca io-s amator {inca} in chestii de astea....e prima oara in viata mea cand incerc sa dau jos cateva kilograme, caci pana acum nu m-am uitat.....am bagat la mancare orice si oricat, iar miscare {aproape} ioc in ultimii 10 ani......job de birou si-n rest numa cu curu in masina... whistling.gif Nu ma consider nici pe departe un caz disperat.....sunt o gramada mult mai disperati decat mine, dar vreau sa incerc sa ajung la o greutate optima, la care sa ma simt ideal si apoi sa ma mentin pe cat posibil la acea greutate! Cum? Printr-o alimentatie echilibrata si ceva exercitii fizice, cat e nevoie.... arigato.gif Take care... yes.gif
adrian_flavius
Hai sa va mai povestesc din aventurile mele cu mancatul + miscarea...ieri de dimineata, pe cantar, pe nemancate, 85.4 kg...mancat ieri mic-dejun sanatos, paine prajita, telemea de vaca, dulceata de coacaze (cam mult zahar in ea, da' deh, parca simt nevoia si de un pic de glucide...); la ora 10 halit niste alune de padure (recomandarea colegului Watcher), foarte bune, uitat de foame pana la pranz; la pranz, piept de pui facut la cuptor cu garnitura de varza calita (acra, de la butoi), plus 2 bucati de ciocolata neagra; pe la ora 15 am mancat restul de alune, la ora 18:30 masa de seara, constand in: ciorba de galusti, goala, fara paine, plus carnati pe varza calita; ca bautura, seara am lichidat 2 pahare de vin rosu, de tara, productie proprie;

La vreo juma' de ora de la masa, inceput program de antrenament fizic (primul exercitiu - din cele recomandate de KLM mai sus... devil.gif), 20 de minute pe stepper, vreo 20 de minute de gantere pentru brate, inca 3-4 minute de "maimute" din alea recomandate de Watcher...acum nu mai am febra...dar, minune: astazi de dimineata, pe cantar: 86.7 kg...un pic ciudat, nu credeti? Chiar asa de mare sa fie stimularea musculara, incat sa blocheze scaderea in greutate?
Alex-F1
laugh.gif Adriane, esti tare.....pai nu asa se fac cantaririle frate......masa corpului mai variaza si ea, nu e batuta in cuie, deci cantaririle zilnice nu-si au rostul.....o data pe saptamana e suficient sa te cantaresti si in plus e si mai relevant si nu te stresezi zilnic cu vesnica intrebare "oare am dat ceva jos?" wink.gif Fa o data pe saptamana si-o sa vezi ca nu ti se va mai parea nimic ciudat..... Sa nu mai vorbim de erorile cantarului....ca si io am un cantar mai destept ca mine (a costat vreo 140 ron) si am facut si io teste de astea dimineata vs. seara......intotdeauna dimineata arata mai mult cu 1-2 kg decat seara.....nu stiu de ce, dar nici nu ma stresez prea tare..... whistling.gif
klm
Alex, daca faci 50 de abdomene (dar abdomene) in 2-3 luni vei avea burta de fier; eu cu 90, adica 3 serii de cate 30 dar putin diferite, nu abdomene clasice aveam cubuletele cat pectoralii lu' Rambo tongue.gif iar acum, dupa cativa ani in care n-am mai facut nik, am mai incercat dar mai mult de o saptamana n-am reusit sa ma tin de ele.
Watcher zice bine: nu trebuie facute in fiecare zi, ar fi suficient de 3-4 ori/sapt, mai mult nu se lucreaza aceleasi grupe de muschi (diferite de cei abdominali) in 2 zile consecutive (pentru cei care vor sa se apuce de sala).
Adriane, hai sa-ti zic si eu ceva: m-am cantarit si am cantarit toata mancarea inainte de masa (1 kil si ceva), m-am cantarit dupa masa si aveam exact aceeasi greutate, deci habar n-am unde a disparut kilu ala pe care l-am halit unsure.gif !
edit: lasa sa treaca macar 1h-1h jumatate (eu stateam 2h) dupa masa pana sa te apuci de exercitii.
Watcher
ABDOMENUL ESTE UN MUSCHI LA FEL CA SI TOTI CEILALTI

Care va sa zica se lucreaza la acelasi interval (aceeasi frecventa) cu pectoralii, spatele sau coapsele ;-)
FAR EASTERN
QUOTE (Watcher @ Feb 11 2009, 02:10 PM) *
ABDOMENUL ESTE UN MUSCHI LA FEL CA SI TOTI CEILALTI



Eu stiu ce-ai vrut sa zici, dar e de funny quotes http://dexonline.ro/search.php?cuv=abdomen
rgagiu
Pentru ALEX-F1 --> Seara esti mai usor din cauza Lunii, care te "trage" in sus...La fel ca in cazul mareei wink.gif Cantaririle se fac dimineata (ca sa fie mai aproape de realitate) woot.gif
Alex-F1
ohmy.gif Iuuuuuu.....marfa treaba asta cu Luna.....chiar n-o stiam!!!!! blink.gif Pe bune chiar asa o fi???!!! mellow.gif Si conteaza daca e luna plina sau nu? whistling.gif Pffffff, prea tare chestia asta...... woot.gif
C Z R
Nu vroiam sa scriu, dar apropo de dieta, slabit, ce mancam, legat de subiect pot spune urmatoarele: toata treaba asta sta in vointa, sa nu faci exceptii si sa fii persuasiv(extrem de insistent). Aveam probleme de greutate de cand ma stiu, m-am simtit foarte rau si iata ca in urma acestui fapt am hotarat sa slabesc drastic. Si, pe foarte scurt, iata rezultatul: in 4 luni de zile am slabit 54 de kg sau mai mult, asta in functie de cantarul pe care m-am cantarit la inceputul drumului - era mecanic -, iar in ziua de azi am unul cu electronic de ultima tehnologie, care totusi in ciuda performantelor sale are si el o eroare destul de mare.
Deja s-a scris destul de mult ce sa mancam si ce sa nu mancam si as risca sa ma repet, dar ma puteti intreba daca vreti ce am mancat eu sau nu am mancat si cum am invatat sa-mi schimb metabolismul...s.a.m.d.
In afara de dieta, mai vorbim de sport, multa miscare pana la epuizare, extenuare(ajunsesem sa fac peste 1300 de abdomene pe zi, uneori chiar mult mai mult), in urma acestui fapt mi-a fost rau o saptamana.
Si in afara de dieta si sport mai vb si de suplimente alimentare, care te ajuta dar nu in mod direct, fara cele de mai-sus.
Iata ca acum fiind normal, exista si repercusiuni: - toata lumea ma condamna ca am fost exagerat si ca nu a fost sanatos ce am facut si ca pot da in cealalta panta;
- arat extrem de slab, mai ales la fata, si toata lumea spune ca trebuie sa pun cateva kg pe mine, purtam cred ca la pantalon nu stiu cati X L, si acum port XS, conf. tabelului marimilor universale pe care l-am gasit pe un site, la bluze S si M etc.
- nu mai am forta dinainte, nici putere, sunt cam anemic biggrin.gif , inainte ridicam cu o mana lejer 50 de kg si acum ... abia ridic baxul de apa plata cu 2 maini smile.gif);
- sunt obsedat ca sunt gras si acum =))
Cam atat.
NGZ
CZR este impresionant sa poti slabi peste 50 kg si in 4 ani cu atat mai mult in 4 luni. Da' nu cumva starea asta de slabiciune, de care te plangi, vine din cauza ca ai slabit prea repede.
Eu m-am lasat de fumat de vreun an si cateva luni, in consecinta am pus pe mine vreo 5 kg. Kilogramele astea ar cam trebui date jos. Ar fi suficient.
AlexF1, cum faci frate sa manaci fara paine ? Sa nu spui ca si asta are legatura cu Luna!
Alex-F1
Asta cu painea o fi avand legatura cu Soarele..... laugh.gif Acuma pe bune, nu ma intreba, ca nici io nu stiu.....pur si simplu vointa si/sau ambitie.....io care toata viata mea am mancat paine si cu alimente cu care in mod obisnuit nu trebuie paine (cartofi, macaroane etc)......nu mancam asa multa (taica-miu de ex. din 2-3 muscaturi da gata o felie de paine, mai ales daca e proaspata), maxim 4-5 felii pe zi, dar uite ca a trecut mai mult de o luna de cand n-am mai pus firimitura de paine in gura (doar paine prajita cu ceai de cateva ori) si sa stii ca aproape am uitat de ea.....vorba ceea "obisnuinta e a doua natura"! Sotia de cand o stiu manca 90% din alimente fara paine, dar de exemplu sarmalele zice ca nu le poate manca fara paine.....ei bine, io am putut si inca ce bune au foooost..... yes.gif Asta e.....io ma ambitionez rar, dar bine! devil.gif Am mancat chiar si zacusca sau salata de vinete fara paine, ci asa cu lingurita..... teehee.gif Acum cumparam o paine feliata de 400g si dupa 4 zile inca mai avem jumatate, pe care bineinteles c-o aruncam.....nu e frumos sa arunci painea, dar ce sa fac daca mai mica {feliata, ca-s puturos} nu gasesc.....o idee ar fi ce ramane s-o duc la cateii paznicilor de la job, ca vad ca si alti colegi mai vin de-acasa cu oase si fel de fel de resturi de mancare..... Drive safely & eat healthy! wink.gif

QUOTE (adrian_flavius @ Feb 11 2009, 05:10 AM) *
ieri de dimineata, pe cantar, pe nemancate, 85.4 kg [.....] astazi de dimineata, pe cantar: 86.7 kg...un pic ciudat, nu credeti?


Gata Adriane, misterul e ca si dezlegat: a doua zi era Luna in nori..... laugh.gif laugh.gif laugh.gif ....ca nu m-am putut abtine..... sick.gif
ozz86651
CZR, ce ai facut (si faci) e inconstienta si FOARTE gresit... E interesant ca colegii iti spun aici bravo, dar se poate muri foarte usor din asa ceva (nu de inainitie, ci ca iti cedeaza una alta) si sint aproape sigur ca ti-ai dambalgit serios ceva in tine de la regimul asta. Mai mult, din descriere mi se pare imi suna a alte probleme la alte etaje (anorexie) care sint cu adevarat grave si te pot baga in mormint. Ar trebui sa vorbesti cu un doctor ceva. Sper ca nu suna prea nasol ce am scris aici, ca stiu ca in Romania chestiile astea au conotatie de "sa facem misto".
Daca ai scapat numai cu slabiciunea, e bine. Mai grav e ca stilul asta de slabit nici nu tine, nu are succes pe termen lung. Tineti minte, curele de slabire drastice, exagerate, au consecinte foarte grave! Fizice si psihice.

PS: eu am vreo 6-7 ani de cind nu mai maninc piine aproape deloc. Ceva in genul echivalentul la o chifla pe saptamina. Nu e nici un efort, mie imi vine foarte natura, chiar nu inteleg de ce in Romania la restaurant imi pune cosul de piine pe masa cind eu nu cer? De ce sa diluezi mincarea cu piine, e ca si cum ai pune apa intr-un vin bun.
HalbaSus
QUOTE (ozz86651 @ Feb 14 2009, 09:12 AM) *
PS: eu am vreo 6-7 ani de cind nu mai maninc piine aproape deloc. Ceva in genul echivalentul la o chifla pe saptamina. Nu e nici un efort, mie imi vine foarte natura, chiar nu inteleg de ce in Romania la restaurant imi pune cosul de piine pe masa cind eu nu cer? De ce sa diluezi mincarea cu piine, e ca si cum ai pune apa intr-un vin bun.


Nu e deloc o diluare a mancarii, din contra, pune in valoare gustul prin "stergerea" lui temporara. Stii cum la degustarile de vinuri se mananca cascaval sau mar intre sortimente diferite ? La fel e si cu painea. Dupa 2-3 inghitituri te obisnuiesti cu gustul manacarii in schimb daca il "stergi" cu o inghititura de paine il poti simti din nou.

Nu spun ca painea e sanatoasa... probabil nu e (daca toti cei care se pricep la nutritie zic ca e rea - asa o fi), si probabil ca ingrasa, dar exista un motiv serios pentru care lumea mananca paine. Nu e doar prostie sau "diluarea" gustului.
ozz86651
Halba, nu asta e rolul principal al piinii in mincarea noastra. "Resetarea" gustului e rolul vinului, berii, salatei, si mai misto e ca se reseteaza una pe alta si fiecare imbucatura poate fi o incintare smile.gif. Mincarea obinsuita insa nu are un gust as aputernic incit sa necesite resetare. Iar daca ar fi adevarat ce spui tu, oamenii ar minca 1 felie mica de piine pe masa si ar baga un dumicat INTRE imbucaturi, nu ar amesteca-o si intinge in mincare cu ea. Daca e pentru resetare si nu pentru diluare, cum se face ca ai piine si mincare in gura simultan?
Apoi toate mesele vin cu sidedish/garnitura... iei friptura, vine cu salata, cartof copt, piure, cartof prajit. Totdeauna e ceva linga intr-o masa normala. In conditiile astea eu zic ca piine chiar nu mai are nici un rol.
Piinea ca si orezul sau mamaliga are scop de "inmultire" a mincarii care in mod normal/traditional e mult mai scumpa. E drept ca exista mincaruri asa concentrate ca sint facute special ca sa fie mincate numai cu piine/orez. Intreaba pe majoritatea oamenilor de ce maninca piine: ca sa s-au invatat si nu se satura altfel.
FAR EASTERN
ozz, cred ca ia luat-o pe aratura...
http://www.aktivserv.ro/Stiri/Stiri/De-ret...spre-paine.html
http://www.sanatatea.com/art/articole-alim...e-paine-ii.html aici zice si de niste americani
Watcher
Far Eastern:
Ai ucis-o :-)
1) Painea SUX, este inutila, nu iti aduce nimic bun. Intelege asta.
Daca vrei sa combati, nu aduce un text scris de ANAPAN.RO ohmy.gif:O

2) Articolul 2 arata de ce e important sa iti alegi cu grija sursele de informare ;-)
Pentru ca, dintr-un motiv care inca imi scapa, in domeniul fitnessului este PLIN de informatii de kko si de 'fraudsters' , dar mai grav (si asta ma uimeste mai t are) - cel putin in RO - toate tampeniile au succes iar metodele si abordarile corecte se lovesc de pereti cand le explici.

Uite un articol interesant despre Glycemic Load poate ajuta.
De retinut: fluctuatiile puternice ale insulinei duc incet ddar sigur la diabet.
De asta ne intereseaza glycemic loadul.
Doi la mana: faina se obtine printr-un proces prin care se elimina toate elementele nutritive din produsul original. Ele trebuie ulterior re-adaugate ('fortificarea painii')
Trei la mana: cerealele in sinea lor (NATURALE _ graul, porumbul, ovazul) sunt departe de mancarea ideala, deoarece au aparaut in dieta nostra mult mai tarziu iar corpul uman inca nu este adaptat sa le foloseasca!

CZR : este de admirat vointa si efortul.
Este pacat ca nu au fost combinate si cu ceva documentare. (1300 abdomene este semnul evident ca
a) antrenamentul nu e corect - exercitiile sunt gresit executate (daca poti face mai mult de 30 )
cool.gif antrenamentul nu e corect - abordarea e gresita - facand abdomene nu slabesti (pe burta!), exista multe alte metode MAI BUNE de a face aerobic .

James Kilowatt
Daca faci abdomene nu stiu daca slabesti sau nu pe burta.... insa in mod sigur burta scade, daca erai f sedentar inainte. Se intaresc muschii aia si burta devine mai ferma, chiar daca stratul de grasime s-ar putea sa nu dispara. Burta nu inseamna doar grasime, inseamna si muschi slabi care ii permit sa se umfle aiurea...
Watcher
Am facut ceva mai devreme pe acest topic o sugestie.
Vad ca in van.
Uite la click cautarea pe google despre 'spot reduction myth'.
Recomand al doilea articol.

Distensia abdominala o rezolvi prin exercitii de postura, nu e nevoie de 1000 de abdomene PE ZI :-)

Mai zic si 'perla' pe care am mai zis-o: muschiul abdominal este un muschi la fel cu toti ceilalti.
Adica trebuie antrenat la fel cu ceilalti :-)
HalbaSus
Watcher, vezi ca ce a zis JK nu contrazice principiile din articolul ala, adica: nu poti sa arzi grasimile fix dintr-un anume loc in schimb poti sa iti faci muschi FIX intr-un anume loc. Eu spre exemplu in fiecare an imi propun ca "anul asta o sa merg la sala" ma aliez cu un prieten care e la fel de uscat ca si mine (sa nu ma simt complexat) si mergem sa tragem de fiare, cu program pe zile si toate alea... inevitabil dupa 2 luni ne plictisim amandoi si o lasam balta. Dar nu asta e ideea, amandoi suntem uscati, ceea ce inseamna ca nu avem burta proeminenta dar in majoritatea timpului nici nu e foarte aspectuoasa, dupa ce mergem 2 luni la sala si tragem de fiare si facem abdomene, desi nu devenim musculosi (unfortunately) singura schimbare spectaculoasa e la abdomen, unde apar "patratelele", si asta in conditiile in care nu lucram muschii abdominali mai mult decat lucram bicepsul sau tricepsul sau fesierii sau alti muschi. Doar ca acolo parca rezultatele nu sunt asa de spectaculoase (poate sunt mai mari si aia dar nu ii observam noi). Partea nasoala e ca dupa inca 6 luni de sedentarism patratelele dispar si revenim la stomacul plat care ne-a consacrat.

Apropo, stie cineva ceva cura de ingrasare pentru persoane care nu se ingrasa ? Stiu ca suna tampit dar eu am slabit 5 kile in cateva zile (a nascut nevasta - drumuri, spitale, stres, d'astea) si de atunci nu imi mai revin. Asta in conditiile in care am suplimentat serios dieta (mananc aproximativ 3-4000 de calorii pe zi - daca am calculat bine).
T u d o r
Hihihi, aici ma pricep eu. biggrin.gif Da-i cu pizza, seara de preferinta, baga ceafa cu cartofi, uda-le cu bere ca la balamuc, misca-te cat mai putin si incet. Garantat pui pe tine, dar ai grija sa nu o dai in partea cealalta. biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Feb 15 2009, 03:36 PM) *
Hihihi, aici ma pricep eu. biggrin.gif Da-i cu pizza, seara de preferinta, baga ceafa cu cartofi, uda-le cu bere ca la balamuc, misca-te cat mai putin si incet. Garantat pui pe tine, dar ai grija sa nu o dai in partea cealalta. biggrin.gif


Sa iti explic meniul meu zilnc:

prima masa, la 11-12: o ciorba + felul doi...
a doua masa, pe la 17-18: un felul doi (snitel, pizza, tocanita cu pireu, ce o fi)... oricum asta o mananc acasa si mananc portie dubla smile.gif
a treia masa: pe la 21-22: fie ceva usor (daca am luat un pranz foarte consistent): creveti, peste, etc... fie ceva serios (daca a fost pranzul mai usor): carnati prajiti cu cartofi, pizza, etc...
Toate astea stropite cu bere.... de cand am reintrat in circuitul competitional (adica de cand beau bere din nou) bag cam 3-4 beri pe zi... dar totusi cred ca o sa revin incet-incet la 2-3 beri pe zi ca sa nu zica lumea ca sunt alcoolic smile.gif

Sunt costient ca majoritatea lumii s-ar ingrasa de la un asemenea meniu, si sunt constient ca am un metabolism defect, dar totusi vreau sa revin macar la cele 65 de kile pe care le aveam inainte.
Watcher
Enzime digestive.
HalbaSus
QUOTE (Watcher @ Feb 15 2009, 07:47 PM) *
Enzime digestive.

S-ar putea sa ai dreptate, poti sa dai eventual si o marca? din ce am cautat pe google mi-au aparut tot felul de site-uri colorate prea strident ca sa pot avea incredere in produsele la care le faceau publicitate.
Alex-F1
QUOTE (HalbaSus @ Feb 15 2009, 08:59 AM) *
amandoi suntem uscati, ceea ce inseamna ca nu avem burta proeminenta


laugh.gif Halba, mi-ai adus aminte acuma de-un prieten tot asa f. slab, care povestea ca la job colegii ii ziceau ca se vedea pe el cand e mancat..... laugh.gif laugh.gif Am ras cu lacrimi cand am auzit-o si pe asta.....prea tare.... yes.gif
klm
Halba, am aceeasi "problema"; daca tu crezi ca mananci mult atunci te inseli: eu la 12-13 am mancate deja 2 mese+o gustare, la 5-6 vine a treia masa apoi la 9-10 o haleala rapida (1 singur fel peste care mai sar din cand in cand insa il recuperez pe la 12-1 pentru ca tot timpul mi se face foame dupa). Stau cu curu pe scaun sau in masina iar daca ma mai duc la un fotbal gafai dupa 5 minute de fugit dupa besica; am mai alergat vreo 4 km in urma cu ceva vreme in schimb si acum fac fara sa clipesc 50-60 de flotari;
cu toate astea mai sus de 73 kile n-am urcat (in conditiile in care am luat 2 luni Multivita sau Vitamax, o cutie neagra care costa vreo 30 lei); daca sar peste 1 masa e clar ca slabesc 1 kg, daca sar peste o masa in 2 zile consecutive e clar ca slabesc macar 5 kg, deci si pe mine ma intereseaza ce sunt alea "enzime digestive", de unde se iau si ce efect au.

FAR EASTERN
Vedeti ca e ceva pe la CalVita, parca...
C Z R
Watcher: ".....CZR : este de admirat vointa si efortul.
Este pacat ca nu au fost combinate si cu ceva documentare. (1300 abdomene este semnul evident ca
a) antrenamentul nu e corect - exercitiile sunt gresit executate (daca poti face mai mult de 30 )
cool.gif antrenamentul nu e corect - abordarea e gresita - facand abdomene nu slabesti (pe burta!), exista multe alte metode MAI BUNE de a face aerobic ."

Ca sa ajung la performanta de a da 54 de kg in 4 luni crede-ma ca inseamna extrem de multa documentare. Abdomenele nu le-am facut ptr a slabi pentru burta, pentru ca stiam ca nu asta ma slabeste in mod deosebit, insa crede-ma ca ma facea cel putin la inceput sa transpir enorm, iar pentru a ajunge la perormante extreme de peste 1000-1300/zi de abdomene am luat-o treptat. Informatia e pentru toti, avem cu totii acces la ea, asa ca e usor sa te informezi, iar opiniile sunt intotdeauna impartite. Am facut multa miscare, aerobica, pilates etc dar autodidact, fara o indrumare specializata(adica avand un instructor in acest sens).

Pentru Ozz: Azi am facut analizele la sange(complexe) si mi s-au si dat si rezultatele: au iesit perfect, si sper ca si pe viitor sa fiu sanatos ceea le doresc si/mai ales dusmanilor mei(nu este nici o ironie sau mai stiu eu ce).
James Kilowatt
QUOTE (C Z R @ Feb 16 2009, 01:52 PM) *
Ca sa ajung la performanta de a da 54 de kg in 4 luni


huh? blink.gif
ozz86651
CZR, nu toate chestiile se vad la analize si nu ies la iveala instantaneu... ramin la ideea ca ce ai facut tu e foarte riscant si departe de definitia de "sanatos". Nu inteleg insa de ce ai ales varianta asta? De ce 54kg in 4 luni si nu 54kg in 12 luni?
C Z R
Azi m-am cantarit si am 78 de kg biggrin.gif De ce nu? Pai am avut de respectat niste etape care mi-au fost trasate de catre doctor: 5kg/luna, insa eu nu am respectat si astfel s-a ajuns la acest rezultat ca astazi sa fiu mai usor cu 55 de kg si inca mai vreau 4-5 kg smile.gif)) (la 1,81 m ideal ar fi sa am cam 73-74 kg); si repet: mi-am facut analize complexe si diversificate ale sangelui cerute in mod direct chiar de catre doctor(la care am fost in vizita chiar astazi).
Oricum vroiam sa multumesc tuturor celor care au inteles efortul meu, pentru ca sincer in practica e foarte greu(nu ma plang insa smile.gif )
klm
CITAT(C Z R @ Feb 17 2009, 11:40 AM) *
la 1,81 m ideal ar fi sa am cam 73-74 kg

Poftim blink.gif !
Eu, la aceeasi inaltime, vreau sa ajung la 80-85 pentru ca acum oscilez in jurul greutatii de 70 si iti garantez ca nu este ideal; la 80-85, cu putina sala devin Adonis JR (nu ca acum n-as fi whistling.gif ).
FAR EASTERN
Mumosule, ti-au murit laudatorii biggrin.gif laugh.gif ?

l.e. voua cand v-au montat hote deasupra biroului????
klm
Nu, FE, noua ne ies fumurile din cap prin gaurile din pereti, multumita celui mai incompetent dir... Uneori cred ca lumea isi face mai des cruce in sediul nostru decat intr-o biserica insa nu bag mana-n foc ca de admiratie...
Click to view attachment
FAR EASTERN
Hm, ma abtin...
Eu faceam referire la cele doua tigari fumate de tine in timp ce citeai un topic de pe aici... doar daca ai fi citit forumul de pe E71. wink.gif

klm
Pauza de 5 minute dupa 1h de stat jos wink.gif (E51, l-am luat numai cu 1 saptamana inainte de 71 iar acum il astept pe 55 poate din autonomia aia de 28 de zile reusesc sa-l incarc si eu 1 data/3 zile; pff pana si telefonul imi mananca mai mult curent decat o fac altele biggrin.gif).
Rebel

@CZR
Ma omule, iarta-ma dar eu nu te cred 1000 (o mie) de abdomene pe zi este ceva incredibil. Poate o mie de aplecari dar nu abdomene. Si la alea poti da in probleme serioase, anemie grava, afectiuni cervicale, etc. Nu-i de gluma. Admir in mod deosebit efortul, sincer, este o tarie de caracter, dar o MIE de abdomene este imposibil.
Desigur nu ma consider un atlet sau mai stiu eu ce dar fac 100 de abdomene CORECTE. Asta inseamna culcat pe spate, mainile la ceafa si apoi FARA SA INDOI GENUNCHII DELOC te apleci catre fata pana cand poti baga nasul intre genunchi si coatele ating podeaua. Aia este un abdomen. Si eu am luat-o treptat dar eu am atins 100 dupa doi ani in care am crescut succesiv. Din pacate mai am si zile cand sar antrenamentul dar sunt totusi multumit ca nu sunt delasator. Este doar o chestie de timp si situatie nu de vointa.
In plus la kg care ai spus ca le-ai dat jos inseamna ca aveai de unde, era imposibil ca in forma respectiva sa poti executa abdomene perfecte. Sa zicem ca ai acum 60 de kg sau aveai cand purtai haine ultrasmall. Cu 54 care le-ai dat jos sunt 114. La inaltimea ta, 114 inseamna gras deci ai burta. Pai cu burta nu poti face abdomene, eventual ceva miscare care sa aduca a abdomene.

Sunt convins ca ce numesti tu abdomene nu sunt the real thing.
Ah, si la barbati trebuie sa ai ultimele doua cifre din inaltime minus 3-4. rezultatul este nr de kg pe care al trebui sa il ai.

Te rog sa nu te superi, este doar opinia mea.

James Kilowatt
Eu cred ca mai bine faci miscare de "amator" decat sa nu faci deloc. Evident, excluzand exercitiile care pot duce la accidente.
ozz86651
Pai toate exercitiile pot duce la accidente biggrin.gif.
Adica tot ce e excesiv duce la diferite probleme... cele mai simple ar fi repetitive stress injuries, tot felul de incheieturi si tendoane, daca faci exercitii fara impact piezri masa osoasa etc. O multime de oameni fug peste 50km pe saptamina la modul amator si mai devreme sau mai tirziu multi dintre ei fac probleme la genunchi sau solduri. Evident cuvintul cheie aici e excesiv sau in cantitate mare.
Muschii abdominali sint mici, de ce i-ai folosi ca sa slabesti sa mor eu daca inteleg. Abdomenele sint exercitii foarte ineficiente pentru ca pun efort numai pe muschii astia mici. In 1300 de abdomene probabil arzi calorii cit in 20 de minute de exercitiu bine facut. Adica vreo 200 smile.gif. Zic si eu ca n-am cautat literatura, oricum efortul raportat la rezultate e mult prea mare. Cu cit muschiul e mai mare, si cu cit intr-un exercitiu folosesti mai multi muschi (simultan sau alternativ, cind unii se odihnesc in pui pe aialalti la munca) cu atit arzi mai multe calorii in timp mai scurt. De aia abdomenele sint
De asemenea transformarea grasimii in calorii nu e usoara pentru organism, nu se compara cu transformarea glucozei care e foarte usoara. De aia e gresit sa slabesti mult si brusc si de aia e un risc mare sa mori in proces. De aia e gresit sa urmezi regimuri puternic hipocalorice.. una e sa obtii 50-100 de calorii pe zi din grasimea ta si restul sa vina din alte surse si alta e sa obtii 500 (presupunind ca se poate, cifrele sint burta). Sint atitea alte parti afectate in proces, ficat, rinichi, inima, glande...
De asemenea ca s aslabesti nu trebuie de fapt sa muncesti din greu... singura chestie e sa maninci mai putin decit consumi. Exercitiul ajuta fara indoiala dar excesele nu.
C Z R
Rebel nu am de ce sa ma supar. Nu am vrut sa demontrez nimanui nimic, decat mie insumi. Deja am spus ca am ajuns la performante treptat si nu din prima. Modul de a face abdomene prezentat de tine, pentru mine, este cel mai simplu, fara suparare, exista exercitii extrem de dificile; si toata faza este ca in timpul exercitiului propriu-zis sa ai mereu incordati muschii, fara nicio relaxare... Dovada ca ce am facut este bine este nr impresionant de calorii arse, chiar daca este indoielnic pentru toti, iar pentru cei care m-au vazut inainte si dupa au ramas uimiti cu replici de genul:"fascinant, senzational, de admirat, nu te mai cunosc, esti alt om, etc", cand esti slab esti privit altfel, ai alte oportunitati, iar in felul asta observi 2 lucruri: cand esti gras esti privit cu scarba si nu ai imagine rezultand o discriminanare pe fata, oricat de valoros si capabil ai fi, iar cealalta ar fi ca lumea de dinante care nu te aprecia si nu dadea 2 bani pe tine devine cea mai buna prietena intr-o clipa, fara macar sa faci ceva in acest sens. Miscarea este buna oricum ai lua-o fara doar si poate, orice ar insemna ea.
Rebel
CZR, daca faci O MIE de abdomene PER ZI man esti tare. Tot nu prea sunt increzator dar daca zici tu, pana la proba contrarie nu pot decat sa iti acord credibilitate.
Sa stii insa ca nu sunt de acord cu stilul tau; dai inimii si altor organe cam mult efort.
Oricum, felicitari pentru rezultate! Impresionant!
ozz86651
QUOTE
Eu, la aceeasi inaltime, vreau sa ajung la 80-85


La 181 si 85 kg esti cam gras... Depinde ma rog din ce-s facute kilogramele alea, daca e muschi esti mare, si daca te lasi de regum/munca imediat ajungi gras. Dar depinde de la om la om, unii au si oase grele, altii au oase mari (lat in umeri, sau peste tot smile.gif). Eu de exemplu sint destul de greu si daca as fi slab, dar la 187 si 90 de kile ar trebui sa dau lejer 5 kile jos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.