Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cat de sanatos ne hranim?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Culinar
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
DORU
Acum nu stiu gusturile altora biggrin.gif

Eu subliniam ca nu doar hrana conteaza, ci si ceea ce gandim in general, in ideea de a trai sanatos.
James Kilowatt
ce gusturi, a demonstrat alex cu filmuletul lui ca e realitate obiectiva, pura si dura.

Adica, daca mancam c...t, da' gandim ceva mai nobil, putem sa trecem mai rar pe la doctor?
klm
CITAT(James Kilowatt @ Oct 7 2011, 12:44 PM) *
CITAT(DORU @ Oct 7 2011, 11:10 AM) *
"suntem ceea ce mancam...si gandim" wink.gif

...c...t? mellow.gif

JK, ma ingrijorezi; tu gandesti c..t woot.gif?! Am avut placerea sa ne intalnim si as zice ca din contra mai ales ca, daca nu poti controla ce mananci, in mod sigur poti face cu ceea ce gandesti insa... ce stiu eu?! 36182451.gif
DORU
Sorin draga, nu am facut precizarea STRICT legata de ultimul link dat de Alex biggrin.gif
James Kilowatt
QUOTE (DORU @ Oct 7 2011, 12:10 PM) *
"suntem ceea ce mancam...si gandim"



Deci hai sa ne organizam.... pe primul loc e mancatul, si ganditul pe 2? Ca eu asa am inteles... mai ales ca mancatul e obligatoriu, ganditul e optional biggrin.gif

Cum ar intreba un IT-ist, acel "si" e chiar un "si" logic?
Sau e de fapt un "sau", caz in care daca mancam stiti-voi-ce, aia suntem indiferent ce mai gandim? biggrin.gif
DORU
In mod cert este un SI care le pune pe amandoua pe picior de egalitate: pt ca fara hrana degeaba gandim, iar invers suntem doar primate biggrin.gif
HalbaSus
Deci daca mancam c..t si ne gandim la bețe atunci suntem un c...t pe băț ?
Dar daca mancam c..t si ne gandim la bice atunci ce se intampla ? putem face din c...t bici ? sau doar avem fetisuri S&M ? Pffff... complicata treaba.
iulian_1976
QUOTE (Alex-F1 @ Oct 6 2011, 08:45 PM) *
Urmariti cu rabdare, ca e in interesul tuturor: FOOD Inc.



QUOTE (James Kilowatt @ Oct 7 2011, 11:07 AM) *
Pfff, mancam c...t scump si prost, produs de un biznis in care pierde si clientul, si producatorul, si castiga doar intermediarul. Mare dezvaluire...

Mie stii ce mi se pare mai naspa? Ca fiica-mea si cu Andreas vor considera bun c...tul respectiv. Nu vor mai sti care e gustul unei rosii reale, si li se va parea buna chestia aia de supermarket, si nu-i va deranja. In Romania inca mai exista micu' agricultor de subzistenta care mai scoate la piata 3 rosii strambe insa cu gust, in tarile cu apa mai calda insa au disparut complet. Si din pacate probabil vor disparea si din Ro.

Singura solutie ar fi educarea consumatorului, care sa refuze sa cumpere mancarea de rahat si sa fie dispus sa plateasca poate mai mult pentru una de calitate, incat industria sa fie interesata sa produca si altceva. Insa chestia asta ar avea acelasi succes ca si protestul ala in benzinarii cand au luat-o razna preturile. Daca nu exista o masa critica de clienti, nu se va schimba nimic. Iar aia care stiu ce-i aia mancare "pre-industriala" sunt din ce in ce mai putini.



QUOTE (James Kilowatt @ Oct 7 2011, 12:22 PM) *
ce gusturi, a demonstrat alex cu filmuletul lui ca e realitate obiectiva, pura si dura.

Adica, daca mancam c...t, da' gandim ceva mai nobil, putem sa trecem mai rar pe la doctor?



Documentarul acesta a fost si pe Canal + thumbsup.gif ....un documentar dur si realist .
Interesele economice "curg" in sens contrar iar efectele foarte "vizibile" cred ca se vor repercuta peste multi ani rolleyes.gif
James Kilowatt
QUOTE (DORU @ Oct 7 2011, 02:02 PM) *
pt ca fara hrana degeaba gandim, iar invers suntem doar primate biggrin.gif


pffff, si eu care eram convins ca suntem vedete de televiziune...
former_ozz
QUOTE
Mie stii ce mi se pare mai naspa? Ca fiica-mea si cu Andreas vor considera bun c...tul respectiv. Nu vor mai sti care e gustul unei rosii reale, si li se va parea buna chestia aia de supermarket, si nu-i va deranja. In Romania inca mai exista micu' agricultor de subzistenta care mai scoate la piata 3 rosii strambe insa cu gust, in tarile cu apa mai calda insa au disparut complet. Si din pacate probabil vor disparea si din Ro.


Eu personal n-am probelma asta.
Evident cele mai bune legume pe care le-am mincat in viata mea sint alea din curte de la bunicu. Dar erau numai 1-2-3 luni pe an. Cui ii folosea, ca in rest bagai fasole si cartofi?
La 10 minute d emesr pe jos d eblocul meu e un piata. Se face numai duminica si numai vreo 4h dar e arhisufienta pentru nevoile mele. Acolo legumele si fructele se apropie de cele din Romania (nu CHIAR la fel de bune ca cele de pe vremuri, dar destul de bune). Nici scump nu e. E plin de piete d-astea, in toate orasele si in mai multe cartiere.
Apoi nici supermaketul nu mi se pare groaznic. Daca iei rosii ieftine, la 1$ sau sub pe lb. sint intradevar absolut oribile. Dar de la 2-2.50$ in sus incep sa aiba gust. Sint o groaza de supermaketuri specializate pe organice draci laci care ofera, la preturi mai mari, evident, o calitate ok.
Iarasi, puiul. Daca cumperi pui la 50c/lb e foarte gras. Se poate minca daca e facut la rostisor, dar si asa e prea gras. Daca insa dai 2$ iei pui "free range" adica crescut in relativa libertate, care e foarte bun. E drept, nu are gustul ala de pui de curte, dar e totusi foarte ok. La oua e aceeais problema, alea mai scumpe sint mai frumos colorate si au gust mai bun.
In final e plin d ehipioti si nebuni p-ai care isi cresc mincarea in spatele casei, macar parte din ea (legume, evetual o gaina, un fruct).
Eu cred ca e bine sa existe si mincare asta oribila. Daca ti-e foame si n-ai bani de bine de rau exista ceva ieftin. La fel ca si fast foodul, e bine sa ai o alternativa ieftina si rapida pentru ca cindva se poate sa ai nevoie de ea.
dinpoplaca
QUOTE (former_ozz @ Oct 7 2011, 07:46 PM) *
In final e plin d ehipioti si nebuni p-ai care isi cresc mincarea in spatele casei, macar parte din ea (legume, evetual o gaina, un fruct).

Doar ce m-ai facut nebun confused.gif Numai ca nu stii ce pierzi. Mi-am adus samntza de gogosari din romania Si am vreo 22 de bucati in spatele casei. Am atatea ca dau si pe la prieteni. Au venit niste neamuri la mine si cand erau la masa, si am adus in bucatarie niste gogosari din gradina si i-am desfacut. au simtit aroma din dining room si au venit in bucatarie sa vada ce se intampla. nu le-a venit sa creada. Au simtit in sfartit gust si miros adevarat de gogosari.
Mai am niste rosii, castraveti, patrunjel, niste fasole verde, vinete. Daca nu ploua le ud la vreo 2,3 zile. Nu e munca cu ele aproape de loc, dar gustu care-l au nu se compara cu nimic.
Ia mai multa vreme mersul la piatza decat 5 zile udatul. thumbsup.gif dar gustul nu se copara cu nimic din ce gasesti in magazin.
former_ozz
Am glumit, nici eu nu cred ca e cine stie ce nebunie sa cresti legume si frute. Din contra, e gustos si relativ simplu pentru cine are placere sa faca asa ceva. Eu n-a nci talent, nici chef si mai ales nici teren. Daca as avea gradina cred ca nevasta-mea s-ar baga in asta si m-ar pune pe mine sa ajut smile.gif.
solmar
QUOTE (dinpoplaca @ Oct 8 2011, 06:22 AM) *
Mi-am adus samntza de gogosari din romania Si am vreo 22 de bucati in spatele casei....
Mai am niste rosii, castraveti, patrunjel, niste fasole verde, vinete. Daca nu ploua le ud la vreo 2,3 zile. Nu e munca cu ele aproape de loc, dar gustu care-l au nu se compara cu nimic.
Ia mai multa vreme mersul la piatza decat 5 zile udatul. thumbsup.gif dar gustul nu se copara cu nimic din ce gasesti in magazin.


Aici suntem pe aceeasi frecventa. Imi doresc sa stau la casa undeva inafara orasului si sa am ceva pamant pentru o gradina de legume, ceva flori, o livada mica, cateva randuri de vita de vie si daca s-o putea sa curga si un fir de apa.
James Kilowatt
@Ozz
La noi e destul de putin variata mancarea. La piata gasesti fix acelasi cuvant_urat ca in supermarket, atata doar ca e la pret dublu. Cvasitotalitatea celor din piata sunt de fapt comercianti, n-au vazut in viata lor un curpen de rosii.

Daca vrei ceva mai autentic sunt unii fermieri cu care bati palma si iti dau saptamanal un "cos" cu recolta momentului. Insa nici asa nu ai vreo garantie de calitate, atata doar ca e ceva mai proaspat. Insa rosiile tot soiul ala olandez fara niciun gust le iei. Pe de alta parte am avut in gradina mea 2-3 vrejuri de rosii normale, si nu apuca sa se coaca la clima asta in aer liber. Singurele care apuca sa se coaca sunt cele mici, cat cireasa. Alea pot fi chiar gustoase daca ai noroc, sunt interesant de plantat pentru ca produc timp de 3-4 luni in continuu.

As putea sa-mi inchiriez o bucata de teren pentru gradina nu departe de casa, in plin oras, de la sncb (adica caile ferate belgiene). Astia au cateva zeci de m terenul din jurul cailor ferate pe care le inchiriaza celor care vor sa isi faca gradini de legume ca sa nu se transforme in depozite de gunoaie. Insa cum spuneam, clima e naspa si legumele nu prea apuca sa ajunga la maturitate. Nu am nicio speranta sa cresc pepeni galbeni de ex. Iar in supermaket nu mai exista decat doua soiuri mari si late. As putea creste cartofi, insa am la supermarket 10 soiuri care mai de care mai belgiene. Adica, problema mea ramane, exact chestiile care imi lipsesc sunt cele care nu prea cresc pe aici.

Pe de alta parte si in Romania se nasoleste treaba, rosiile olandeze invadeaza gradinile taranilor si poti lua tepe la piata si in cel mai prafuit satuc din fundul romaniei.
James Kilowatt
PS
De mai mult timp ma bate gandul sa ma fac agricultor amator, insa nu cu legume ci cu albine smile.gif Mi se par niste dihanii interesante si dintotdeauna mi-ar fi placut sa am un stup acolo, nu neaparat ca sa produc miere ci sa ma joc cu ele, ca alt animal de casa n-am biggrin.gif Am citit in Tom Sawyer ca albinele nu inteapa tampitii, si pe mine nu m-au intepat niciodata... m-au intepat vreo cateva viespi, insa asta e altceva.

In domeniul albinelor la nivel mondial e o mare problema, cica dau coltul anual 1/3 din ele, una din cauzele oficiale fiind un parazit. Problema tipica de pierdere a biodiversitatii... in fine. Pe de alta parte am citit in diferite articolase care spun ca in oras problema asta nu exista, si ca apicultorii urbani o duc mai bine decat cei de la tara, ceea ce ma face sa cred ca problema principala sunt pesticidele, si nu acarianul ala.

Acum doua weekenduri am discutat cu un presedinte de nu stiu ce organizatie de apicultori din zona si spunea acelasi lucru. Spunea ca el personal are 20 stupi in Bruxelles, si inca 20 la Grimbergen undeva in afara orasului, iar anul trecut a pierdut unul singur in Bruxelles si 10 la Grimbergen. Mai mult, spunea ca a venit unu' de la Universitatea din Leuven care studiaza problema cu albinele care era in cautare de cifre, si dupa ce si-a publicat articolul cifrele publicate erau altele decat cele pe care i le transmisese. Era super nervos omu', cica hotii incearca sa ascunda problema reala. Bineinteles ca trebuie luat cu penseta si ce spune si asta, parea cam grinpis asa, insa totusi e posibil ca o bruma de dreptate sa aiba. Exista din ce in ce mai multi oameni care traiesc la tara cu probleme de sanatate mai multe si mai exotice decat cei de la oras, se pare ca nu doar albinele sunt afectate.
Ori asta ma face sa ma intreb cat de bune sunt chestiile pe mancam, daca un camp cultivat a ajuns mai nociv decat un bulevard circulat.... astea in urma politicii agricole de "eco-conditionalitate".

klm
CITAT(James Kilowatt @ Oct 24 2011, 10:03 AM) *
Spunea ca el personal are 20 stupi in Bruxelles, si inca 20 la Grimbergen undeva in afara orasului, iar anul trecut a pierdut unul singur in Bruxelles si 10 la Grimbergen.

Adica a pierdut jumatate din stupi sau...?

Eu cred ca mananc prea sanatos: nu reusesc sa sar de pragul de 73-74 kg nici picurat cu ceara (74 cica ar fi greutatea mea "ideala" in functie de inaltime, varsta, grad de sedentarism si alte criterii pe care le-am uitat).
solmar
JK,
in apicultura trebuie sa aloci timp nu joaca. Nu stiu daca poti s-o faci la nivel de hobby. Daca ai oportunitatea sa iei pamant in exploatare atunci da-i bataie cu o livada. Dupa ce faci livada cred ca poti sa te gandesti si la ceva gradinarit.
James Kilowatt
QUOTE (klm @ Oct 24 2011, 10:40 AM) *
Adica a pierdut jumatate din stupi sau...?



da... jumatate din cei de la tara.

@Solmar
Am un mar in curte, si nici de ala nu prea ma ocup cum trebuie... il mai taie socra-miu cand vine. biggrin.gif Iti dai seama ce ar insemna o livada?
Face niste mere acre si fainoase, care sunt mai bune crude decat coapte. Totusi au calitatea de a fi un soi inexistent la supermarket. Insa iese buna placinta din ele smile.gif
solmar
Atunci nuci, migdali... nu stiu, cauta si tu ceva pomi care rezista si intr-un mediu ostil daca zici ca te ocupi din an in pasti. Eu asa as face. O mica livada cu un mic cotet in care sa tin sculele. Nu-i mare deranjul sa te ocupi de-o livada. Ai sapat gropile, ai plantat arbustii, ai udat... dai cu var, mai dai cu var peste un an si peste 2-3 ani te gandesti sa culegi ceva. Daca pui si un cotet, ai un loc in care sa te odihnesti cu familia intr-un weekend. Cred ca poti sa pui migdali si pruni - nu sunt pretentiosi. Uita de stupi daca n-ai timp.
James Kilowatt
E putin idilica imaginea pe care o ai... sa ma odihnesc cu familia pe malu' caii ferate, cu o panorama superba asupra triajului, sub un cer de Bacovia amestecat cu drash belgian? biggrin.gif
De multe ori terenurile respective sunt in panta, si de multe ori sunt pline de gunoaie, ca de aia le si inchiriaza sncb-ul in speranta ca cel care le ia le curata.
solmar
Atunci taluzat in trepte si vita de vie, fara discutie! Idilic sau nu, poti pune niste soiuri mai rezistente.
James Kilowatt
La vie m-am gandit si eu, ca ma dau priceput biggrin.gif Am si in curte un butuc, cu rol mai mult ornamental, care chiar anul asta a reusit sa se coaca cat de cat saptamana trecuta, cand am cules-o si a mancat-o fiica-mea.
Anii trecuti insa a venit frigul si noaptea polara cand strugurii erau inca acri. Da' am auzit ca din astia mai acrisori se poate face sampanie thumbsup.gif
solmar
Gata, adjudecat! Podgoriile JK!
HalbaSus
Prostii ! In belgia nu cresc strugurii... aia cresc in italia... in belgia creste doar orzoaica si hamei... mai trebuie doar sa se calugareasca si sa se apuca de produs bere calugareasca belgiana biggrin.gif

P.S: Sunt interesat sa intru si eu in afacere smile.gif

P.P.S: Treaba cu legumele bio are si parti faine si parti naspa. Spre exemplu bunica-mea si maica-mea au plantat diverse legume: ceapa, ridichi, ardei, rosii, morcovi, patrunjel, etc... Problema cu astea e ca necesita un anumit nivel de ingrijire tot anul, dar legume ai doar cateva luni pe an... si atunci intr-o cantitate mai mare decat ai avea nevoie (adica anul asta am avut rosii (din alea cu gust, foarte misto) dar nu aveam cum sa le consumam pe toate, asa ca pana la urma am facut bulion din ele... e ok daca iti place sa gradinaresti (ca hobby) insa nu e fezabil sa mananci bio tot anul.
dinpoplaca
Eu am inceput un experiment si am pus cativa gogosari in casa sa vad ce fac la iarna. Afara inca la ora astala noi nu ingheata, si am o gramada de gogosari. Nu destui sa pun pe iarna dar mai multi decat putem manca.

Click to view attachment Click to view attachment

La cei din casa la merge foarte bine si am o gramada de flori la primul nivel. o sa vedem cati gogosari o sa dea planta la urmatoarele nivele. O sa mai pun poze in vreo luna.
Dupa ce i-ai plantat in casa, trebuie doar sa-i uzi.
former_ozz
Berea e relativ simplu de produs, eu am citiva prieteni care au facut bere la un moment sau altul, unul chiar se tine serios de treaba si face beri excelente. E drept ca merge bine pentru ale, porter, ipa, etc nu lager. Cu alte cuvinte berea belgiana se potriveste de minune la productie in casa.

@JK: mi s epare ciudat ca incearca cineva macar sa faca legume industrial intr-o clima nasoala. UE nu are bariere comerciale, de ce ai face rosii in Olanda si nu in Spania, portugalia, franta, italia, romania? Sint sigur ca ar fi mai ieftin, nu numai mai bun. Strugurii pe care ii maninc eu aici in afara sezonului sint din Chile, pepenii din mexic etc. Mexicul pare aproape dar distanta poate fi mai mare decit o distanta in UE. Nu zic ca asta e calea, pentru ca fructele aduse de departe nu se compara la gust cu cele de aproape,

Problema cea mai mare cu legumele la supermarket aici nu e ca sint soiurile naspa (sint, dar numai alea foarte foarte ieftine) ci ca sint culese verzi si tinute cu saptaminilie in depozite. Daca te duci la orice ferme si-ti culegi singur legumele si fructele (un sport foarte frecvent pentru cei cu copii mici, desi mie mi se pare ciudat sa dau bani ca sa-i culeg aluia tarlaua biggrin.gif) gustul e mult mai bun desi tot soiurile alea sint si tot la fel de stropite si injectate.
HalbaSus
Eu am fost la un moment dat in vizita la o sera de rosii din asta moderna care producea rosii fara gust. Ideea era relativ simpla, erau multe multe sere care vara erau incalzite de soare, iarna de apa termala (aveau racord la un izvor de apa termala), serele erau pline de ghivece umplute cu niste pietricele albe in care era infipt un tub de plastic, tuburile de plastic erau legate la niste rezervoare unde astia bagau apa imbogatita cu minerale, ingrasaminte si ce naiba mai "mancau" rosiile, si un calculator care doza o anumita canitate din apa respectiva la anumite intervale. Erau proaste dar erau rosii, si supermarketurile le cumparau.

Rezultatul era ca ala avea o productie constanta de rosii, din ianuarie pana in decembrie. Rosii "eco" poti sa ai 3-4 luni pe an maxim. Economic e foarte greu sa rezisti daca ai produse doar 3 luni pe an. Defapt pe mine nu ma deranjeaza neaparat ca rosia creste in niste ghivece cu pietris alimentata de un tub de plastic intr-o sera incalzita. Din partea mea poate sa creasca si intr-o fabrica de materiale plastice atat timp cat e buna la gust. Si aici mi se pare ca stiinta a dat-o in bara, de ce nu "modifica genetic" rosiile in asa fel incat sa fie bune la gust chiar si in conditii de crestere fortata ? Cat de greu poate sa fie ?
dinpoplaca
dasca vrei ca rosiile verzi sa se coaca mai relede, poti sa le pui intr-o punga sau in container inchis langa o rosie coapta. Rosiile coapte emana un gaz numit Ethylene care o sa coaca si rosiile verzi. Tot in cartea asta am citit poti produce Ethylene din petrol, iar producatori mari culeg rosiile versi si le fac rosii cu ajutorul acestui gaz.

Click to view attachment

Uite astia le cresc in saci cu pamant amestecat cu gunoi.

former_ozz
Rosiile se tin in ladite in atmosfera cu ozon (de obicei, mai sint variante) cit sint verzi si dupa aia le de putina etilena pe la nas ca sa le coaca rapid. E un fel de semnal chimic. Numai ca nu-s bune, nu se compara cu alea care s-au copt in gradina la soare. Numai ca alea se strica in citeva zile si-s mai moi, greu de transportat si sortat mecanic.

In Romania asta e smecheria principala. Nu ca n-au hormoni si ingrasaminte. Am o cunostiinta care facea rosii pentru un oras in solariile lui (era producator mediu, nu unul d-asta cu 100 de kile) si in anii 90 baga hormoni in prostie, si complet necontrolat, pentru ca nu se stia cit era suficient asa ca mai bine punea in plus. Se stia ca daca le sprayezi cu dracia aia in 2 zile trec de la floare la un fruct, si apoi fructul creste repede. Beneficiile era mai mari decit costurile (rosiile trufandale pe vremea aia erau astronomice la pret fata de cistigul mediu), asa ca merita. Apoi crede cineva ca chiar in Romania s-ar gindi cineva la sanatatea ta cind poate sa scoata un ban? Rosiile mai "naturale" existau numai la micii producatori si in special in sezon cind nu era nici un beneficiu de la hormoni, se faceau oricum.


James Kilowatt
La rosii e si problema de soi, nu doar de tratament. Soiul asta olandez foarte raspandit n-are nici un gust nici daca e crescut in cel mai bun sol si o culegi direct de pe curpen. E un soi selectionat sa tina la tavaleala, sa arate bine, sa miroase foarte bine ca sa te imbie s-o cumperi... si atat. Asta e soi care se raspandeste si in Ro, le poti lua din curte de la unu' si tot proasta a fost. Am incercat sa cumpar si direct din ferma, si bio, si tot teapa am luat.

Exista si unele mai gustoase, insa in general sunt scumpe - undeva incepand de pe la 6€/kilul (cele de kk fiind uneori sub 1€/kil), si ma tem ca la pretul asta nu sunt o afacere si vor disparea complet atunci cand un inteligent de la supermarket va decide ca ocupa spatiul in raft degeaba.

Uite de exemplu pop-cornul cu sare a disparut de sub nasul meu din supermarket si a ramas doar ala cu zahar, probabil pentru ca eu eram singurul lor client, astia "cultural" il mananca pe ala cu zahar. Supermarketul are o influenta prea mare in intregul lant de productie a mancarii, iar dorinta lor de eficienta s-ar putea sa nu fie intotdeauna compatibila cu dorinta noastra de diversitate. Belgianul mediu va ezita sa cumpere zilnic rosii de 7€/kil atunci cand alaturi sunt unele foarte frumoase cu 0.98€/kil, iar peste o generatie nici nu-i va mai pasa ca alea gustoase au disparut din raft precum popcornul cu sare, intrucat oricum nu e "educat" sa le aprecieze. Iar tampitelul de director de marketing de la carrefour va da din umeri si va spune "le-am scos pentru ca nu le cumpara nimeni, iar actionarii mi-au cerut 10% cifra de afaceri in plus anul asta", ceea ce e adevarat.

Nici reteaua bio nu e (deocamdata) mare sfaraiala, e mai mult o hipstereala de fite. Poate se va dezvolta si va deveni o alternativa reala, insa daca scopul ramane doar eliminarea chimicalelor si nu sporirea diversitatii in materie de gust tot n-am facut nici o sfaraiala. De exemplu ouale bio sunt "nechimice" insa nu sunt sunt prea grozave (si nici nu ai garantia ca gaina aia a vazut soarele, ci doar ca nu primeste injectii sau graunte din oase de vaca clonata), iar ouale cu prima cifra a seriei "1" care inseamna gaina crescuta in aer liber sunt mai bune chiar daca probabil gaina aia mai primeste si unele tratamente sau alimente dubioase.

Eu trag speranta ca norvegienii aia cu arca aia a lui Noe din Spitzbergen n-au uitat sa stocheze si semintele de la toate soiurile de rosii existente, indiferent ca sunt sau nu rentabile... si sa bage viteza pana nu dispar ca altele. Cica de exemplu in Europa acum 60 ani existau 20 soiuri de mere, iar acum mai exista 4 (si cu acritura mea fainoasa din gradina, 5).
solmar
Pere!
dinpoplaca
Acu 2 saptamani am pus poze cu gogosari infloriti iar azi am deja gogosari destul de mari.

Click to view attachment

Astia sunt rosii din gradina. inca nu a inghetat afara si ei merg in continuare.

Click to view attachment

Astea sunt 67 de soiuri de seminte pa care le-am cumparat. Sunt non GMO ( nemodificate genetic), non Hybrid. Im America cel putin Este o companie de seminte - MONSANTO care au inceput sa cumpere producatorii mai mici de seminte si tot ce produc eu e modificat gemetic.

Click to view attachment
James Kilowatt
Mosanto sunt inamicul public numarul 1 in toata lumea, nu doar in America de nord.
Insa nu produc doar seminte modificate genetic, ci si hibrizi "puri" foarte productivi la prima generatie, insa pe care daca nu-i cumperi ci incerci sa iti pastrezi semintele duc la productii mediocre generatiile urmatoare. Si fara sa fie "programati" pentru asta, ci doar in virtutea legilor lui Mendel.
dinpoplaca
QUOTE (James Kilowatt @ Nov 8 2011, 02:04 PM) *
Mosanto sunt inamicul public numarul 1 in toata lumea, nu doar in America de nord.

In Europa sunt fortati sa scrie pe etichete daca produsele sunt GMO, in America nu. In America guvernul se lupta sa inchida fermele organice. Monsanto au cumparat deja departamentul agriculturii in USA. Toate legile care se fac in Agricultura ingradesc totmai mult drepturile si libertatile agricultorilor.
In Europa daca cultura ta a fost compromisa prin polenizare de cultura vecinului tau care e GMO trebuie sa te despagubeasca. In america e invers; Monsanto te da in judecata ca le-ai furat semintele. Au multi bani si multi avocati.
James Kilowatt
In Europa daca distrugi culturile si laboratoareleler, fie ele modificate genetic sau nu si esti chiar condamnat pentru asta, poti sa candidezi la presedentie in Franta si sa ajungi parlamentar european biggrin.gif

nu-ti fa iluzii, agricultorilor si distribuitorilor li se falfaie de ecologie sau de binele consumatorului, interesul lor e profitul ca in oricare alt business. Mosanto si altii ei nu au ajuns giganti intamplator, ci pentru ca au avut piata, produsele lor aparent de rahat au fost cumparata cu ambele maini de marea majoritate a agricultorilor, poate si la presiunea distribuitorilor.

Mosanto sunt inamicul public de azi, ieri a fost cel care comercializa DTT-ul, iar maine o sa gasim altul. Problema e ca atata timp cat productivitatea si profitul distribuitorilor sunt prioritatea numarul 1 si nu calitatea produselor sau protectia mediului iar consumatorului nu-i pasa o sa mancam in continuare c...t scump si prost.

James Kilowatt
PS
La belgoizi tocmai a inceput Green Soylent la TV biggrin.gif
former_ozz
Monsanto nu cred ca face rosii nasoale la gust, sau ma rog nu asta e intentia lor. Eu n-as avea nici o greata sa maninc nimic GMO daca e bun la gust. Bineinteles ca exista niste probleme, in general ecologice (tocmai de aia e foarte bine sa nu se poata inmulti) dar problemele de sanatate sint inventii.
Pe de alta parte daca GMO insemna ca e mai putin sprayat cu pesticide si alte otravuri, prefer de 1000 de ori GMO ca e mai sanatos.
dinpoplaca
I
QUOTE (former_ozz @ Nov 8 2011, 11:58 PM) *
Pe de alta parte daca GMO insemna ca e mai putin sprayat cu pesticide si alte otravuri, prefer de 1000 de ori GMO ca e mai sanatos.

Daca am timp maine o sa-ti dau niste linkuri ca sa vezi ce sanatos e GMO. O sa te sperii.
James Kilowatt
Care, ala cu soarecii care au facut cancer la ficat de la porumbul modificat genetic de la Mosanto?
Si aia care au mancat doar porumb normal au facut cancer la ficat. Ar trebui sa nu mai mancam mamaliga niciunul, indiferent daca e sau nu modificata genetic.

Europa mananca bataie in mod constant la WTO datorita opozitiei "nejustificate" fata de GMO. Poate linkurile tale i-ar ajuta pe juristii €uropeni sa aduca dovezi ca opozitia e justificata, ca pana acum nu am prea reusit.

In alta ordine de idei, in Europa se vorbeste despre teste necesare introducerii "noilor alimente". Definitia asta de "alimente noi" e putin vaga in dezbatere. Insa criteriile care au fost propuse sunt atat de restrictive incat nici "vechile" alimente nu le-ar trece... de exemplu, kiwi ar trebui interzis daca i s-ar aplica aceleasi criterii.

Aspartamul de exemplu naste mult mai multe discutii decat GMO si se pare ca prezinta riscuri mai mari, si cu toate astea e din ce in ce mai raspandit pe piata, e chiar la moda.
dinpoplaca
Concluzia studiului asta e ca Se fac teste doar 90 de zile iar o parte din trezultatele testelor nu sunt facute publice. http://www.enveurope.com/content/23/1/10

"We can conclude, from the regulatory tests performed today, that it is unacceptable to submit 500 million Europeans and several billions of consumers worldwide to the new pesticide GM-derived foods or feed, this being done without more controls (if any) than the only 3-month-long toxicological tests and using only one mammalian species, especially since there is growing evidence of concern (Tables 1 and 2). This is why we propose to improve the protocol of the 90-day studies to 2-year studies with mature rats, using the Toxotest approach, which should be rendered obligatory, and including sexual hormones assessment too. The reproductive, developmental, and transgenerational studies should also be performed."

Im america riscurile sunt ascunse publicului : http://www.saynotogmos.org/paper.pdf

Citez din documentul de mai sus: “References to the unintended negative effects of bioengineering were progressively deleted from drafts of the policy statement (over the protests of agency scientists).”4
The scientists’ concerns were not only ignored, their very existence was denied. The official FDA policy stated, “The agency is not aware of any information showing that foods derived by these new methods differ from other foods in any meaningful or uniform way.”6 In sharp contrast, an internal FDA report stated, “The processes of genetic engineering and traditional breeding are different and according to the technical experts in the agency, they lead to different risks.”7 The FDA’s deceptive notion of no difference was coined “substantial equivalence” and formed the basis of the US government position on GMOs.


I plus - patenteaza genele cu care modifica semintele iar dupa aceea o sa detina monopulul de seminte - prin care o sa controleze mancarea pentru ca culturile GMO prin polenizare corup celelalte culturi iar monsanto detine patente pe semintele astea. De asemenea au inceput sa modifice genetic si animalale.

mancare GM - http://www.saynotogmos.org/ud2006/usept06.php#confused

10 motive sa nu cresti GMO - http://www.saynotogmos.org/10reasons_need.pdf
dinpoplaca
Ca si concluzie ( pentru ca nu mai pot edita postul demai sus dupa 4 minute) Mi se pare logic ca fructe si legume care cresc pesticide inauntru lor sa nu fie sanatoase. Si chiar daca monsanto spune sau o sa scoata studii care o sa spuna ca sa mananci pesticide e sanatos, o sa-i las pe ei sa le manance, Eu o sa incerc sa mananc doar vegetale fara pesticide. whistling.gif Cred ca face sens.
James Kilowatt
Eu iti inteleg scepticismul la adresa industrialilor agricoli. Nu esti singurul, nici mie nu-mi inspira foarte multa incredere. Sunt convins ca mi-ar vinde c..t daca ar putea si daca le-ar aduce profit.
Si agricultorii bio vand c...t, la propiu. Vezi cele 20 victime ale bacteriei e-coli care a dus la distrugerea industriei castravetiere spanilole, cand pana la urma vinovatul erau mugurii de soia bio ingrasati cel mai probabil cu c...t uman.

Pe de alta parte de ce nu esti la fel de sceptic si cu ceilalti, cei de la care pui linkul? La o analiza din avion se vad contradictiile. Pai pe de o parte se plang ca studiile sunt proaste (3 luni in loc de doi ani), pe de alta parte ca se tin secrete rezultatele (linkul tau), si pe de alta parte ca rezultatele sunt proaste (tot in linkul tau). AR cam trebui sa se hotarasca.
nu face niciunul din cei "contra" referinta la vreun studiu inatacabil.Nici macar €uropa, ciuca batailor la WTO.

Singurul lor argument practic e lipsa informatiilor, care pentru ei echivaleaza cu ce le convine lor. Daca nu putem dovedi ca GMO de exemplu sunt safe, sau daca dovezile sunt incomplete ori discutabile, atunci in mod necesar sunt unsafe. E fix acelasi mod de gandire al creationistilor... orice fisura gasesc in alta teorie, sau orice dovada lipseste, le valideaza automat teoria lor.... in mintea lor.

Inca un exemplu de dubla-masura... de exemplu, cu dioxinele. Efectul lor toxic e dovedit pe studii pe soareci (de fapt, cantitatea de la care devin toxice). Si nu il pune nimeni la indoiala. Insa daca faci un studiu despte GMO pe soareci brusc e un rahat de studiu, ca soarecii nu sunt oameni.

Mie subiectul asta mi se pare prea politizat, aproape la limita bigotismului, ca si climatologia. PRin urmare eu unul sunt foarte foarte sceptic si cu cei pro si cu cei contra, mi-ar placea sa am acces la date solide, la statistici, nu la niste bloguri de doi bani scrise fie de unii care au interes financiar, fie de unii cu o logica dubioasa si cu informatii verificabile = 0.
Sunt insa de acord cu asa-zisul "principiu al precautiei", adica daca ai de unde alege, alege ce e mai putin lipsit de riscuri. Problema e insa ca riscurile sunt necunoscute si la mancarea mainstream (aia cu pesticide) si la aia GMO.
dinpoplaca
Ce ma intereseaza pe mine e felul in care ma afectaza pe mine.
1. Daca cineva seamana langa mine vreo cultura GMO imi distruge mie semintele si ma face dependent de MONSANTO ca sa am seminte pentru mancare. Daca monsanto o sa modifice o gramada de seminte o sa detina controlul la mancare si o sa mancam cee ne dau iei sa mancam.
2. Daca GMO-urile contin pesticide care se dezvolta inauntrul plantei inseamna ca mananc pesticide. Nu face sens ca un om normal sa creada ca poate sa manance pesticide, chiar si intr-un procentaj mai mic fara sa fie afectat pe termen lung.


Mie mi se pare foarte logic ca cea ce se intampla cu GMO nu e normal din mai multe puncte de vedere, si se pare ca nu sunt singurul; de fapt majoritatea oamenilor cred ca nu e normal.

Nu m-am apucat de gradinarit pentru ca nu am ce face altceva. O fac pentru ca am ajuns la concluzia ca, cea ce mananci e foarte important pentru sanatate.
James Kilowatt
GMO-urile nu dezvolta "pesticide", ci "toxine naturale". Vezi ca scrie in linkul tau. Unele "toxine naturale" sunt chiar medicamente. teehee.gif
De fapt stai, ca si medicamentele sunt daunatoare conform multor linkuri...

Facem noi misto, insa din pacate, ceata e foarte deasa in jurul nostru si nici cei "contra" nu sunt intotdeauna animati de cele mai bune intentii. Si nu toti ne putem produce singuri mancarea.

la noi ca sa cultivi un camp (experimental) de GMO trebuie sa respecti niste reguli care sa te impiedice sa contaminezi campurile vecine, n-ai voie sa le pui unde iti tuna. Niste chestii cu distante de securitate, niste perdele de copaci si nu mai stiu ce buruieni, etc.
Insa argumentul ca Mosanto vrea sa faca agricultorii dependenti de seminte prin GMO si brevetarea secventelor genetice e un fals argument, chiar daca da bine la public. Si semintele obisnuite ale soiurilor "naturale" foarte productive se cumpara doar de la producator nu le poti obtine singur pentru ca sunt hibrizi obtinuti din incrucisarea a doua soiuri pure genetic care se obtin greu. Poti replanta semnintele, insa statistica spune ca doar un sfert din generatia urmatoare va fi la fel de productiva, restul va fi mediocra.
Dependenta de seminte e o chestie aparuta dinainte de GMO si de brevetarea secventelor de gene si nu e datorata unui complot ci a goanei dupa productivitate chiar si in detrimentul calitatii sau a biodiversitatii.
klm
CITAT(James Kilowatt @ Nov 10 2011, 12:08 AM) *
Daca nu putem dovedi ca GMO de exemplu sunt safe, sau daca dovezile sunt incomplete ori discutabile, atunci in mod necesar sunt unsafe.

Daca nu se poate dovedi ca alimentele sunt perfect sanatoase, pe mine unul nu ma mai intereseaza discutia altfel m-as numi cobai ori eu refuz s-o fac benevol si constient.
Pentru ca multi agricultori folosesc seminte Monsanto, Pioneer si Syngenta, pentru ca in Romania culturile sunt faramitate ceea ce inseamna ca pe 10 ha e posibil sa le intalnesti pe toate trei iar media de kg/ha a crescut de la an la an, mi-e greu sa cred ca polenizarea unora nu ar fi afectat polenizarea altora.
James Kilowatt
Corelatiile statistice prin ele insele nu pot dovedi mare lucru.

Si speranta de viata e in crestere, la fel ca suprafetele cultivate cu gmo, cu cantitatile de pesticide sau cu temperatura globala. Dovedeste asta ceva?

Cobai suntem vrand nevrand, acum se testeaza pe noi pesticide, ingrasaminte, conservanti, aromatizatori, coloranti, edulcoranti, etc...
klm
Eu personal nu sunt impotriva lor; daca se dovedesc mai sanatoase pentru oameni decat alimentele traditionale, si mai bine pentru ca acum am de gand sa mai traiesc inca 80-90 de ani dar nu m-ar deranja inca 150-200 biggrin.gif.
Ce-o fi asa de greu sa tai o rosie modificata genetic/crescuta din seminte mg si sa-i analizezi structura chimica in comparatie cu o rosie naturala?! Daca se dovedeste similara, e ok, altfel nu, si incheiem orice discutie.
Si eu zic ca suntem cobai insa asta nu inseamna ca as testa vreodata constient (asta e cuvantul pe care pun accentul) alimente potential nesanatoase.
dinpoplaca
QUOTE (James Kilowatt @ Nov 9 2011, 05:28 PM) *
Si speranta de viata e in crestere,.....

Da si speranta de a avea cancer si a murii de cancer e tot in crestere, si inca una vertiginoasa. wallbash.gif

Viata e sa lungit nu din cauza mancarii ci din cauza stilului de viata. Daca mancarea ar fii foarte sanatoasa, oamenii ar traii 120 de ani.
dinpoplaca
Stiati de metoda asta de conservare - prin iradiere sau radiere ( nu stiu cum se scrie in romana) ???

Click to view attachment
Deci daca radiaza mancarea putin mai tare, mancarea devine radioactiva. Fain
AlexTM
Deci iradierea e buna, asa se spune acolo. In cantitati mici.

QUOTE (dinpoplaca @ Nov 10 2011, 12:52 AM) *
iradiere sau radiere ( nu stiu cum se scrie in romana) ???

Ca-n bancul cu blonda: cum se spune corect, Iran sau Iraq biggrin.gif


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.