Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Presedintele suspendat....Noi cu cine votam?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Watcher
QUOTE
Aici, curtea constitutionala a dat un verdict. Pana la dovedirea cu probe...neinfluentata de nimeni.
Si atunci, daca organismul cel mai in masura sa interpreteze legea de capatai a zis nu, ce mai ramane de facut?

1) Curtea constitutionala nu a dat un verdict ci un aviz consultativ. Diferenta este intre aceeasi ca intre parere si lege smile.gif
2) Conform legii respective, dupa avizul CC ramane sa se voteze in parlament.
3) Nu vrei sa iei in calcul ca motivarea punctuala la multe dintre capetele de acuzare este de tipul 'desi a incalcat constitutia, pana la urma a corectat situatia'.
4) Tot asa nu tii cont de cealalta decizie(au fost date 2 odata):
a) A incalcat constitutia nesemnand decretul de eliberare din functie a Minsitrului de Externe, dar pana cand am dat noi verdictul a reparat situatia, deci nu se afla 'in eroare'
cool.gif cele 19 puncte prezentate in dosarul adus curtii nu contin situatia descrisa la punctul A , iar Parlamentul va avea de decis pe baza argumentelor aduse in fata lui la dezbatere.
Iulian HondaFan
1) nu imi place Basescu; cred ca e vulgar, smecher, corupt si distructiv. el a fost artizanul caderii guvernului Ciorbea ( Ciorbea era si el un inadaptat dar orisicat); matrasirii lui Roman si probabil si a cedarii dubioase a lui Stolojan inainte de alegerile din 2004. tipul imi repugna organic.

2) l-am votat din lipsa de altceva mai bun.

3) prestanta lui in ultimii 2 ani dpdv al alegatorului mi se pare slaba si actiunile sale mustesc a demagogie si populism.

4) imi place mult mai mult ca om Tariceanu si sunt multumit cu mici exceptii si de prestatia lui ca prim ministru, dar m-a dezamagit cu eliminarea grupului Stolojan. chiar daca acestia ar fi fost oamenii lui Basescu, daca esti liberal intr-adevar accepti pareri diferite in partid. o fi fost ceva paranoia ca iau aia puterea in partid, o fi fost convingerea lui intima: "cine nu e cu noi e impotriva noastra". cert este ca a fost o gafa si pentru a nu stiu cata oara de la revolutie liberalii se unifica prin diviziune... blush.gif

5) sunt liberal convins dpdv filosofic dar mi-e greu sa ma identific cu vreun partid din Ro.

6) mi-e o greatza imensa ca PNL se aliaza cu PSD sa il dea jos pe Basescu. tatucu Iliescu este inca la putere... aceasta actiune este o alta lovitura de maestru a lui. il urasc dar nu pot sa nu-l admir pentru abilitatea cu care de peste 17 ani conduce tara... dupa nici 3 ani de retragere de la putere, omul reuseste sa orchestreze o alta lovitura de stat. perfect legal. elegant. chiar admirabil. o noua monstruasa coalitie PSD-PNL...

7) radacina situatiei actuale i se datoreaza tot lu' Ilici. institutia prezidentiala a fost creata asa dupa chipul si asemanarea lui. este singurul care stiut sa exercite aceasta functie cu succes... cum zicea si Halba sistemul actual este aberant. presedintele este ales popular dar nu are atributii executive clare si poate fi suspendat politic de Parlament. absolut ilogic si nu cred ca nimeni dintre autorii Constitutiei s-a gandit la cum va fi posibila coabitarea intre un presedinte dintr-o tabara si un Parlament si prim-ministru din alta tabara. asta va fi o problema si pe viitor si va fi o sursa de blocaj politic perpetuu... spre deosebire de Halba, io as inclina catre un sistem prezidential dupa model american. oricum si o republica parlamentara e de preferat sistemului actual.

8) Baselu si-a pierdut capul... declaratia cu demisia ( pe care sunt sigur ca nu si-o va da) plus aparitia de la straveziul organizat miting de sustinere... lame duck!

9) Basescu si Tariceanu in cearta lor idioata nu fac decat sa reintareasca PSD-ul si sa taraganeze reformele liberale care inca mai trebuie luate... Iliescu a pus din nou o frana mare acestui proces si lucrurile vor continua cum vor el si ai lui. inca odata liberalii sunt "outmaneuvered" de Ilici si ex-comunistii lui...

Eterna si fascinanta Romanie: different day - same shit!

QUOTE(Watcher)
votez cu oricine in afara de Becali.


aoleo, tu esti cu WC Tudor? blink.gif biggrin.gif
Mariustom
Lăsând deoparte suspendarea Președintelui, haideți să privim și să discutăm cum a fost suspendat.
Cu câțiva ani în urmă, când prefecții PSD au demis unii primari ai opoziției, instanța a hotărât că un ales de popor (primarul) nu poate fi demis de un numit (prefectul).
De ce acum, pentru a da jos cu un Președinte (ales de popor) s-a votat o lege (contrară Constituției) ?

Pe mine mă dezgustă că viitorul meu și al copilului meu e la cheremul unor incompetenți, iresponsabili oameni (așa zis politici ) :puke:

Mi-e ciudă că nu-s mai tânăr, că nu mai stăteam pe gânduri acum wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif
ozz86651
Basescu a facut chestii admirabile pentru Romania. Cota unica de impozit a ridicat economia calarita de psdisti pina cum. Macovei este poate singurul om integru din clasa politica romana si a fost pusa intr-un post cheie.
Tineti cont ca nu spun ca Basescu e bun. E insa cel mai bun presedinte roman ever. Stiu, compania nu e deloc magulitoare, presedintii romani fiind toti oameni de cea mai joasa speta (exceptind constantinescu care a fost numai incompetent si slab). Eu il compar insa cu celelate dezastre: nici un om decent nu ar accepta sa aiba legaturi cu PSD deci de acolo nu poate veni nimic, Fecali, WC nici nu-i consider, mai bine ... oricine. Cine mai e cu sanse?
Kun95299
Cea mai mare sanse are Boc sau Stolojan. Asta daca nu candideaza Base, ca el rupe gura targului.
Virgil47474
daca a fost ales de popor nu inseamna ca poate face ORICE!!!

cineva trebuie sa ii poata da peste nas cand si-l ia la purtare si se crede Dumnezeu....

apropo, pe cei din parlament tot poporul i-a votat, chiar daca sunt hoti si mafioti si chiar au primit mai multe voturi decat base...

iar pt cine stie sa faca un calcul, o sa recunoasca ca pe base nu l-a votat poporul si un sfert din popor!
RUE
marius, eu te consider tanar domne'!
inca mai asteptam multe de la tine.

oricum, eu o sa fiu primarul timisoarei in urmatorii 10 ani :angel: si pe toti de pe topicul west side va fac consilieri! (nu ma luati in nume de rau, poate sa candideze si altul din echipa si eu sa fiu consilier)

avem o echipa de GUVERN, ce sa mai zic! SKYWALKER la mediu si transporturi sa scoata TPI!
madalina
QUOTE(Mariustom)
.
Cu câțiva ani în urmă, când prefecții PSD au demis unii primari ai opoziției, instanța a hotărât că un ales de popor (primarul) nu poate fi demis de un numit (prefectul).
De ce acum, pentru a da jos cu un Președinte (ales de popor) s-a votat o lege (contrară Constituției) ?


In cazul suspendarii presedintelui, avem un ales suspendat de niste alesi. parlamentarii nu sunt numiti, ci alesi, asa ca analogia prefect-parlamentar este incorecta

Care lege s-a votat pentru a da jos Presedintele? s-a modificat legea referendumului, Curtea Constitutionala a spus ca incalca Constitutia (apropo pana in 2002-2003 cand s-a modificat constitutia nu conta daca o lege e sau nu neconstitutionaa, fiecare in parte trebuia sa ajunga in proces la Curtea Suprema pt exceptie de neconstitutionalitate), iar legea nu a intrat in vigoare.

Insa prin forma actuala de referendum pt suspendarea presedintelui, nici daca s-ar dovedi ca presedintele este agent al unui serviciu de informatii exterm, terorist, criminal sau orice, NICIODATA nu va putea fi inlaturat din functie!
A K U
Nu cred ca cineva e atat de rupt de realitate incat sa sustina ca Basescu este presedintele perfect. Ce ma deranjeaza pe mine e ca o mana de burtosi, adormiti, analfabeti, afaceristi, betivani, curvari, idioti si puteti voi continua cu epitetele au suspendat un om PE CARE L-AU VOTAT MILIOANE DE ROMANI. Pe ei cine i-a votat sau ii va vota vreodata?
E foarte usor pentru unii sa spuna ca ala-i asa si pe dincolo, dar cand ii intrebi cu cine ar vota ei, concret, o dau la-ntors. Asa o fi, alea cateva milioane de romani care l-au votat pe marinar e prosti, dom'le, voi stiti mai bine. O sa votam inca mult si bine raul cel mai mic pentru ca avem nevoie de zeci de ani sa formam o clasa politica de incredere, sa avem de unde alege. Iar cei care ati spus ca votati cu Becali, sper din toata inima ca glumiti. Nu ca as avea ceva cu voi, e democratie, e dreptul vostru, dar cred ca un om cu capul pe umeri nu se poate gandi la aceasta optiune arigato.gif
florin55503
a fost o lovitura de stat legala realizata de o noua monstrasa coalitie condusa din umbra de iliescu.
fara indoiala a fost o suspendare legala. dar oare de ce l-au suspendat? pt ca are un comportament conflictual, pt ca e un tip care vrea sa iasa in fata etc... nimic concert. fundamentul suspendarii a fost spulberat de curtea consitutionala, prin hartioara emisa chiar daca are caracter consultativ

cine il suspenda? mafioti si paranoici? categoric si el e unul dintre ei (cati din politicienii de pe lumea asta nu sunt patati, nici unul probabil), dar ce nu realizeaza cei care l-au suspendat e ca totul se va intoarce impotriva lor mai puternic decat cred. pt ca pur si simplu l-au legitimat pe basescu ca unicul luptator impotriva coruptiei. a fost doborat de un parlament corupt, dar el nu v-a renunta si va lupta in numele poporului. asta e imaginea lasta si care basescu o va specula la maxim. psd-ul dar mai ales pnl-ul si-a semnat condamnare la moarte.
ValiR
QUOTE(Virgil47474)
daca a fost ales de popor nu inseamna ca poate face ORICE!!!

cineva trebuie sa ii poata da peste nas cand si-l ia la purtare si se crede Dumnezeu....

apropo, pe cei din parlament tot poporul i-a votat, chiar daca sunt hoti si mafioti si chiar au primit mai multe voturi decat base...

iar pt cine stie sa faca un calcul, o sa recunoasca ca pe base nu l-a votat poporul si un sfert din popor!


De ce nu se da peste nas si Parlamentarilor acum?(bazandu-ne pe remarca ta) Ei sunt si mai si. Poate ai vrea sa te ocupi tu de asta.
Si sa te lamuresc un lucru, nu poporul i-a votat pe cei din Parlament, poporul a ales un partid sau altul, iar ei au pus pe liste pe cine au vrut!
Insa pe presedinte l-a ales direct poporul.
Watcher
[quote=Watcher]Watcher a scris:
votez cu oricine in afara de Becali.[/quote]
aoleo, tu esti cu WC Tudor?[/quote]
Nu, sunt liberal, centru-dreapta smile.gif (asa mi-au iesit testele tongue.gif smile.gif
Coalitia care a suspendat presedintele, daca ar sustine un singur candidat, ar fi cel mai probabil de la PNL deoarece:
a) PSDul inca nu si-a revenit, prefera sa stea pe tusa si sa ii lase pe ceilalti sa se erodeze
cool.gif nu e nimeni nebun sa propuna presedinte de la PRM sau UDMR smile.gif

Ar mai fi o chestie pentru cei care zic ca 'de cand e basescu presedinte traim mai bine': este o coincidenta nu o cauza. Cauza pentru care traim mai bine este politica liberala care a impus reducerea impozitelor =>stimularea concurentei, mediului privat, antreprizei si investitiilor. Astea sutn chestii de politica liberala nu de (centru-)stanga cum e cea democrata.
air_wolf
watcher, vad din ce masini ai ca o duci bine biggrin.gif dar sa zici ca politica liberala ne face sa traim mai bine e aiurea. eu vad numai taxe, impozite, taxe, alte taxe, taxe pe taxe si acum avem si taxa pe aer (sau pe prima inmatriculare). toate taxele astea intra in buzunarul lor. sa spuna ce-au facut cu taxele si impozitele incasate: si-au marit salariile si bugetele institutiilor. in loc sa investeasca in infrastructura!
Watcher
QUOTE
watcher, vad din ce masini ai ca o duci bine

Vezi tu, asta e o chestie urata sa spui. I only own Avensisul, celelalte sunt masini de firma. I do not OWN the company. I am somehow invloved in running it.
Pe de alta parte, eu nu posed vila la Snagov, ponei, cart, etc.
Suna chiar incriminator 'o duci bine', e una dintre chestiilep entru care nu suport pe Basescu: lupta de clasa. Nu e o rusine sa fii bogat.
Din pacate NU SUNT BOGAT dar uite ca sunt 'stigmatizat' sad.gif.


Pe de alta parte, ce preferi : impozit de 16% sau de 40%? Intre timp s-au redus si contributiile (chiar daca s-au inmultit), se lucreaza la unificarea sistemului de contributii astfel incat sa platim una singura si sa imparta ei banii intre beneficiari, au fost reduse accizele la 'produsele de luc' precum camerele foto point-and-shot smile.gifsmile.gif etc.

S-a introdus sistem de plata a amenzilor online.
A aparut si exista clasa de mijloc (aici ma plasez, si spre partea ei de jos - majoritatea colegilor mei de facultate au salarii mai mari ca mine, DAR NU AU ACEEASI LIBERTATE si nu au calatorit cat mine, deci poate se compenseaza pe undeva)

Per total incasarile bugetare au crescut (am avut multa vreme excedent bugetar in guvernarea asta) chiar daca procentele de contributii s-au redus.
Ce au facut cu banii: Este prima data cand invatamantul primeste bani de-adevaratelea. Ori aici este sansa si totodata buba cea mai mare acum pt noi: daca oamenii ies tot mai prosti din scoala, tara pe de-a-ntregul va merge tot mai rau, vor creste diferetele intre haves si havenots, nu e o directie buna.
Investitia in invatamant e un lucru cu adevarat bun care s-a facut, si e tot o chestie de guvernare, un merit personal al ministrului (de la PD), dar tine de guvern si nu de Presedinte. Presedintele a dat odata o declaratie sforaitoare (de aia nu mai putea el, cred ca - ca si in cazul condamnarii comunismului - nu cunostea toti termenii pe care i-a citit)

PS: de cate ori mi s-ar cere as vota impotriva taxei de prima imatriculare. Nu este o chestie in acord cu principiile liberale. De asemenea mi s-a parut ingrozitoare atitudinea (fostului - Slava Domnului) ministru pe tema Bursei: "nu are nici un rol util in economie, sunt unii care isi dau banii de la unii la ltii, ar fi bine sa se curete'. Omul respectiv a exprimat niste chestii complet anti-liberale e vina omului.

PS2: clar, taxa auto e cu directie, dar macar e publica si contestabila. Sa ne aducem aminte de OUGurile cu adresa de 1 noapte si vezi daca nu e mai bine.
Han.solo
Ultimele zile ma uit tot mai rar la stiri si se pare ca bine fac ca nu mai pierd timpul cu prostii. Dupa mine politica nu a adus nimic bun decat demagogie si manipulare crasa a populatiei.
Basescu dupa mine a fost si este vulgar, populist si securist. Dar e o diferenta la fel de mare intre el si tatucul Ilici ca si intre Ilici si Ceausescu. Pai pe timpul lui Ilici se acopereau cat se putea haiducii la drumul mare; eu unul mi-ar fi rusine sa ies in fata TV-ului dupa ce l-am sustinut la tribunal pe unul ca Bivolaru pentru o chestie cat se poate de clara cum e fals si uz de fals (daca un caz de coruptie e ceva mai greu de demonstrat, o semnatura in fals e un caz cat se poate de clar oriunde). Sau Bombo, orice om normal ar fi fost mai discret, daca tot primea putea sa depuna in conturi elvetiene, acolo nu-l gasea nimeni.
Cat despre liberali, bleah, atata timp cat au repus in functie personaje ca Morega de la Gorj (de se intoarce Ceausescu in mormant) si altii care au de-a face cu liberalismul numai prin interese financiare... sa ma scuze dar nu am nici un respect.
Concluzia: cine vrea sa se duca la vot, eu unul spun pas. Parerea mea.
air_wolf
QUOTE(Watcher)
QUOTE
watcher, vad din ce masini ai ca o duci bine

Vezi tu, asta e o chestie urata sa spui. I only own Avensisul, celelalte sunt masini de firma. I do not OWN the company. I am somehow invloved in running it.
Pe de alta parte, eu nu posed vila la Snagov, ponei, cart, etc.
Suna chiar incriminator 'o duci bine', e una dintre chestiilep entru care nu suport pe Basescu: lupta de clasa. Nu e o rusine sa fii bogat.
Din pacate NU SUNT BOGAT dar uite ca sunt 'stigmatizat' sad.gif.

PS: de cate ori mi s-ar cere as vota impotriva taxei de prima imatriculare. Nu este o chestie in acord cu principiile liberale. De asemenea mi s-a parut ingrozitoare atitudinea (fostului - Slava Domnului) ministru pe tema Bursei: "nu are nici un rol util in economie, sunt unii care isi dau banii de la unii la ltii, ar fi bine sa se curete'. Omul respectiv a exprimat niste chestii complet anti-liberale e vina omului.

PS2: clar, taxa auto e cu directie, dar macar e publica si contestabila. Sa ne aducem aminte de OUGurile cu adresa de 1 noapte si vezi daca nu e mai bine.


aaaa... dai sub centura biggrin.gif pai n-am zis ca fi-mea e la soacra-mea? :harhar:

revenind la onor javra de ministru: asa cum l-a demis pe cheliutza pentru ca si-a exprimat opinia, timpitzeanu il putea demite pe dobitoceanu ala de muuuulte ori.
liberalii n-au facut decit sa-si faca jocurile. nu pentru micii intreprinzatori ci pentru aia cu bani care iau si mai multi bani acum. parerea mea.
madalina
QUOTE(Dies Irae)
. Ce ma deranjeaza pe mine e ca o mana de burtosi, adormiti, analfabeti, afaceristi, betivani, curvari, idioti si puteti voi continua cu epitetele au suspendat un om PE CARE L-AU VOTAT MILIOANE DE ROMANI. E foarte usor penPe ei cine i-a votat sau ii va vota vreodata?

Asa o fi, alea cateva milioane de romani care l-au votat pe marinar e prosti, dom'le, voi stiti mai bine.



Poporul romai i-a votat pe acei oameni, de aceea sunt in Parlament. Si ei sunt tot alesi ai poporului. Ah ca e vot de liste? atat timp cat aveam atitudinea pasiva si nu ne asumama responsablitatea, nu ne implicam, degeaba ne plangem. Dar oamenii aceia sunt din punct de vedere legal si legitim alesi ai poporului, in egala masura cu presedintele Romaniei.

Mult mai multe milioane de romani l-au votat pe iliescu, omul ce a facut cel mai mult rau acestui popor, din cauza caruia suntem in mocirla de astazi, si da, oamenii aceia ce l-au votat pe iliescu au fost la vremea respectiva in acesta privinta niste cretini si dobitoci. Asa ca argumentul majoritatii este valabil numai pe moment.
Watcher
QUOTE
timpitzeanu il putea demite pe dobitoceanu ala de muuuulte ori

Corect,SI MERITA, dar fiind in mijlocul unui razboi cu presedintele, (inceput de presedinte), avea nevoie de oameni pe care sa se poata baza, iar cu Vladescu era prieten de demult. Vezi ca de vina e tot basescu? smile.gif
Baby Blues
Ohoo! N-apuca omul sa plece undeva o saptamana ca se umplu pagini intregi fara sa stie (omul).
Mai fratilor si surorilor! Cu toate ca in stanga semnatul am deschis un topic care se numea "politica frate" sau asa ceva, va declar cu mana pe inima sau in dreptul ei ca nu merita sa ne batem capul atata pt ei pt ca nici ei nu-si bat capul pt noi. Cum pe ei ii dor in c...r ( fund) de noi asa ar trebui sa ne doara si pe noi. Daca ei nu ne baga in seama de 17 ani decat la alegeri, atunci si noi ar trebui sa facem acelasi lucru. Nu intram bine in U.E si incepem sa ne burzuluim noi la ei. Nu suntem in stare sa facem o autosrada dar avem taxe de drum in carburanti si pretul la benzina mai mare decat in U.E. Hai domle? Chiar merita sa-i bagam in seama pe niste indivizi alesi de catre ai lor pe criteri de ... Habar-nam ce criterii- cred ca in nici un caz de performanta. Imi aduc aminte ca i-au intrebat ziaristii daca stiu ce inseamna N.A.T.O. Nici nu stiau pe ce lume se afla. la smecherii si masinatiuni sunt buni dar atat!
A K U
QUOTE(madalina)
Poporul romai i-a votat pe acei oameni, de aceea sunt in Parlament. Si ei sunt tot alesi ai poporului. Da, dar nu au fost alesi direct de popor. E o mica deosebire.
Ah ca e vot de liste? atat timp cat aveam atitudinea pasiva si nu ne asumama responsablitatea, nu ne implicam, degeaba ne plangem. Dar oamenii aceia sunt din punct de vedere legal si legitim alesi ai poporului, in egala masura cu presedintele Romaniei. Acelasi argument ca mai sus.
Mult mai multe milioane de romani l-au votat pe iliescu, omul ce a facut cel mai mult rau acestui popor, din cauza caruia suntem in mocirla de astazi, si da, oamenii aceia ce l-au votat pe iliescu au fost la vremea respectiva in acesta privinta niste cretini si dobitoci. Asa ca argumentul majoritatii este valabil numai pe moment. Eu nu i-am considerat cretini si dobitoci pe cei care au votat cu Iliescu, asa cum nu cred ca votantii lui Basescu trebuie priviti ca niste tampiti. Dar, in cazul de fata, am impresia ca facem comparatia intre mere si pere, intre Ilici si Base. Votati voi cu candidatul PSD-PRM-PNL-PC si al altor draci, sau cu Becali, cum se sugera pe-aici. Sau poate nu votati cu nici unul, ca e mai usor...
Mariustom
http://salesman.wordpress.com/2007/04/19/s-a-dus-basescu/

No comment !!!
A K U
Astia sunt, cu astia defilam :puke: :bash: :minigun:
madalina
[quote="Dies Irae"][quote=madalina]
Da, dar nu au fost alesi direct de popor. E o mica deosebire[/color]. .][/quote]


Este fix aceeasi chestie. Votul direct=cand poporl alege pe cineva direct, fara sa existe un intermediar. daca poporul ar fi votat niste oameni, ce la randul lor votau parlamnetarii, atunci era vot indirect. Insa parlamentarii romani sunt alesi prin vot direct de catre popor. pentru detalii privind sistemul lectoral, vezi si comunicat prodemocratia de astazi. Sunt perfect de acord cu ei.


[quote=Dies Irae][Eu nu i-am considerat cretini si dobitoci pe cei care au votat cu Iliescu, asa cum nu cred ca votantii lui Basescu trebuie priviti ca niste tampiti. Dar, in cazul de fata, am impresia ca facem comparatia intre mere si pere, intre Ilici si Base. Votati voi cu candidatul PSD-PRM-PNL-PC si al altor draci, sau cu Becali, cum se sugera pe-aici. Sau poate nu votati cu nici unul, ca e mai usor[/quote]

Tu ai adus in discutie daca au fost prosti cei ce l-au votat pe basescu...Nu este un argument. cat despre viitoarele alegeri parlamentare, eu inca astept o alternativa. Niciunuia dintre prezidentiabili de pana acum nu i-as acorda votul meu. Insa i l-as acorda cu toata increderea lui isarescu, daca l-ar convinge cineva sa candideze.
Oana
ne vedem peste 30 de zile...la cotroceni
T u d o r
Frati si surori, cred ca nu se mai vede padurea de copaci. Ideea e sa incercam sa depersonalizam situatia, sa ne detasam de persoana basescu sau vadim sau becali sau tariceanu sau oricare altul si sa vedem ca legea fundamentala a tarii are niste lacune imense. Cred ca cel mai important lucru acum e sa realizeze parlamentarii ca (,) constitutia trebuie modificata, pentru ca situatii de acest gen sa nu se mai poata repeta niciodata.
Intrebare de baraj: ce se intampla daca nu se prezinta 50% din populatia cu drept de vot la referendum? Base ramane suspendat pe viata? Sau revine sine die la Cotroceni?
A doua prioritate dupa parerea mea: votul uninominal.

Madalina, atata timp cat eu am votat o lista si nu un om, acela nu se poate numi ales direct, oricate discutii s-ar face in jurul problemei. Poate eu am votat lista PSD (sa dau un exemplu) pentru ca mi-a placut al 3-lea de pe lista. Nu cumva prin votul meu i-am propulsat si pe primii doi in parlament? Fara sa-mi doresc niciodata asta?!

Si mai am o observatie pentru Watcher. Man, nu-i asaca nu ai studii juridice? biggrin.gif Nu o lua ca pe o ofensa, nici eu nu am dar cred ca sunt putin mai obisnuit cu terminologia. Faptul ca CCR a spus in rezolutia sa (sau cum vrei tu sa-i zici, recomandare sau altfel) ca presedintele nu a incalcat grav constitutia nu se poate interpreta ca a incalcat-o usor. biggrin.gif S-a referit strict la textul de lege.
In aceeasi ordine de idei am auzit la Antena1 o tuta de reporteritza care zicea ca CCR a respins ca INADMISIBILA cererea lui Base de prin care contesta votul parlamentului. Si aia a inteles din asta ca judecatorii l-au repezit... biggrin.gif
ncristi
QUOTE
poporul romai i-a votat pe acei oameni


Te inseli. Daca ar fi fost vot uninominal da...asa noi am votat un semn dupa care nu s-a mai tinut sema...

Nu il simpatizez pe basescu DAR il voi vota pentru ca nu-mi plac aliante idioate si meschine intre PRM si UDMR intre PSD si PNL. Niste curve nenorocite care nu s-au sfiit sa tradeze electoratul doar pentru a-si atinge scopul.

Si , o chestie personala, nu-mi place (nici macar sub forma de banuiala) ca in spatele acestei mascarade s-ar afla Patriciu, Tiriac si alti bosorogi cu salteaua doldora.

Am avut ocazia nefericita sa-l cunosc oarecum pe Patriciu si n-o sa uit niciodata. Cine a facut pregatire sa devina arhitect prin 1995-97 la celebrul pe atunci "COSTI"... ce vremuri...

Un mare escroc patriciu....
AZAZEL
mi-e sila de gunoaiele care sunt oamenii politici.
cand ii vezi la televizor, aproape ca ii crezi pe toti.

oricum , basescu este departe de a fi un presedinte ok, insa il voi sustine cu votul meu la referendum.
A K U
Madalina, suntem in total dezacord, ceea ce nu e rau deloc biggrin.gif Parlamentarii romani NU SUNT ALESI PRIN VOT DIRECT DE CATRE POPOR. Ala e vot uninominal.

"Tu ai adus in discutie daca au fost prosti cei ce l-au votat pe basescu".
You lost me blink.gif
HalbaSus
Pentru prima oara imi doresc ca un topic aprins sa fie inchis... e una sa te certi daca subaru e mai bun sau mai prost decat bmw (that's fun biggrin.gif ) si alta e sa auzi pareri atat de inversunate despre oameni politici care sunt echivalentul daciei logan (basescu), citroen C4 picasso (tariceanu), lada niva cu sfastica pe ea (vadim), maybach tunat cu levierul (bkl), lincoln towncar cu motor pe GPL (geoana). Pur si simplu nu merita sa ne batem gura... cei care cred ca basescu e un luptator anti coruptie sunt mult prea naivi, iar cei care cred ca tariceanu, geoana sau becali ar putea schimba ceva sunt prea creduli.
Dar nu asta e problema, problema e ca acest topic e unul care poate imparti grupul de useri masini.ro mai rau decat controversa japoneze vs germane. Sincer as prefera sa se redeschita combat zone-ul si sa ma cert cu impulse despre pielea din bemveuri decat sa aflu parerile politice pro sau anti basescu ale unor oameni cu care vrand nevrand m-am obisnuit pe forum si ii consider prieteni... si ii voi considera in continuare... cu conditia sa ma abtin de la a mai citi acest topic biggrin.gif

P.S.1: Dacia logan sucks... more than C4 picasso.
P.S.2: E interesant ca cei cu care am pareri asemanatoare in domeniul auto au pareri asemanatoare si in domeniul politic.
Baby Blues
QUOTE(HalbaSus)
Pentru prima oara imi doresc ca un ....
cu care vrand nevrand m-am obisnuit pe forum si ii consider prieteni... si ii voi considera in continuare... cu conditia sa ma abtin de la a mai citi acest topic biggrin.gif
P.S.1: Dacia logan sucks... more than C4 picasso.
P.S.2: E interesant ca cei cu care am pareri asemanatoare in domeniul auto au pareri asemanatoare si in domeniul politic.

Am ras cu lacrimi dupa care am citit si sotie care a zambit si s-a uitat in continuare la "Dansez pt tine" Deci? Hai sa-i lasam batrani si linistiti pe politicieni si noi sa ne vedem de discutiile despre masini. :angel:
PS: Sunt de acord cu ps-urile lui Halbasus. Scuze : "HalbaSus"
PSS: Topicul nu se va incheia. Vor mai urma cel putin 4 pagini.
James Kilowatt
QUOTE(HalbaSus)
P.S.1: Dacia logan sucks... more than C4 picasso.
P.S.2: E interesant ca cei cu care am pareri asemanatoare in domeniul auto au pareri asemanatoare si in domeniul politic.



Problema e ca e din ce in ce mai greu sa alegi... intr-o lume in care Porsche si BMW fac gipuri, Jaguar si Alfa Romeo dizal iar Citroen bate pe Subaru in WRC e normal ca orice preferinta sa fie atacabila wink.gif
gabi4
un articol pertinent si care reflecta f bine realitatea

cred ca merita discutia pt ca tine de viitorul nostru si in acelasi timp de buzunarul nostru. mai important decat o tabla ruginita pe patru roti si cu volan
sincer ma astept la un atac foarte puternic in presa in perioada pana la vot si aici ma refer la slugile gandul, jurnalul,ziua, realitatea, antenele lu felix. refuz sa mai citesc si sa ma uit la posturile respective. pline de atacuri la presedinte in loc sa combata ce au facut in parlament nenorocitii blink.gif
MadMax
"apropo, pe cei din parlament tot poporul i-a votat, chiar daca sunt hoti si mafioti si chiar au primit mai multe voturi decat base..."

Apropo de asta: la alegerile trecute, unde se spune ca au primit"mai multe voturi", intr-un mic sat de prin Constanta, de doua sute de persoane, la vot s-au prezentat si 40 de..."turisti"....binenteles, veniti cu autocarele sa viziteze...urna. Dar totul era perfect legal. Observatorii de acolo nu puteau sa faca nimic. Asa ca "parlamentul ales de popor"....hm.
G e o r g e
"Prin curajul si perseverenta dovedite, Traian Basescu a devenit practic exponentul tuturor fortelor interesate in ruptura categorica si definitiva cu trecutul totalitar."

deci moooooooooooor ... acest traian basescu care nu e in stare sa-ti tina cuvantul . acelasi traian basescu care rupe mesele de prin carciumi si alearga dupa fuste ?

de acelasi om vorbim ?

un om fara integritate morala si fara pic de cuvant . nici macar scuze nu si-a cerut . el face in continuare cum ii trece prin cap.

de ce pleaca lumea cu adevarat valoroasa de langa el ?
Legionaru'
Voi vota pentru suspendare.
Omul nu a jucat corect.La inceput l-am apreciat dar Basescu nu a vrut ca Alianta DA sa guverneze in continuare.El fara ajutorul PNL-ului nu castiga fotoliul de presedinte. A vrut sa scoata PNL-ul din combinatie si sa guverneze PD+PLD+UDMR. Adica Basescu.
G e o r g e
QUOTE(Legionaru')
Voi vota pentru suspendare.
Omul nu a jucat corect.La inceput l-am apreciat dar Basescu nu a vrut ca Alianta DA sa guverneze in continuare.El fara ajutorul PNL-ului nu castiga fotoliul de presedinte. A vrut sa scoata PNL-ul din combinatie si sa guverneze PD+PLD+UDMR. Adica Basescu.


+1
ncristi
Eu voi vota impotriva pentru ca urasc actualul parlament si coalitiile idioate care s-au format acolo.

Urasc faptul ca liberalii au ajuns sa-i faca felatie in public lui vadim.

Ii urasc pe toti si singura chestie care m-ar bucura ar fi sa-i vad arzand si noi sa le dam o mana de ajutor facand pishu pe ei...
James Kilowatt
+1 biggrin.gif
MadMax
Cred ca problema se pune altfel: republica prezidentiala sau republica parlamentara.

Iar revenind la referendum vom avea pe de o parte pe Basescu, Stolojan si cei din PD si PLD
iar in partea cealalta pe Iliescu, Geoana, Voiculescu, Vadim si Tariceanu (Patriciu) PSD, PC, PRM si alaturi de ei... PNL Patriciu.

Avem dreptul de a alege. Sau emigrarea.

Cam asta e.
Mariustom
QUOTE(Legionaru')
Voi vota pentru suspendare.
Omul nu a jucat corect.La inceput l-am apreciat dar Basescu nu a vrut ca Alianta DA sa guverneze in continuare.El fara ajutorul PNL-ului nu castiga fotoliul de presedinte. A vrut sa scoata PNL-ul din combinatie si sa guverneze PD+PLD+UDMR. Adica Basescu.


Aaaaa, e mai bine cu PNL+PSD (sau invers biggrin.gif)+UDMR+PRM ??? blink.gif blush.gif

Să nu uităm că PNL-ul este cel ce a deviat de la promisiunile electorale făcute. Dar ce deviat, că sau sucit de tot. Și asta fără a ține seama de părerea majorității membrilor de partid.
Iar PNL-ul a contribuit la câștigarea președinției, dar Băsescu este cel ce a pus la guvernare PNL+PD. Iar acum, sunt convins, PNL-ul a scăzut cam mult în sondaje.
În actuala conjunctură politică, cu "oamenii politici" pe care îi avem, oricând prefer un președinte-jucător decât un președinte-diplomat.
De ce ? Pentru că trebuie și avem nevoie de măsuri ferme și energice, nu de "diplomații", chiar dacă la asta excelăm blush.gif .
Nu e Băsescu cel mai potrivit (sau nimerit) pentru o societate normală, civilizată, democrată, etc, dar pentru țara noastră e cel mai bun arigato.gif biggrin.gif :wave: !!!

Părerea mea arigato.gif

PS: Și Isărescu e bun, dacă-i sprijinit. Niciodată, un om oricât de bun este, dacă nu are o echipă și partid/partide care să fie pe lângă, nu va reuși să facă treabă. Și Isărescu este un tehnocrat, nu cred că are școli politice blush.gif tongue.gif biggrin.gif :wave:

+ 1 CONTRA (suspendării, normal tongue.gif) biggrin.gif
gabi4
voi il judecati pe basescu de parca ar fi ultimul infractor, un tiran! impuscati-l domnilor sa fiti fericiti cu tov ilici , vadim, geoana, hrebenciuc, patriciu si altii ca ei. blink.gif

pacat ca nu are puterea sa dizolve parlamentul :wave:
+1 :1:
Watcher
QUOTE(gabi4)
pacat ca nu are puterea sa dizolve parlamentul

si sa se proclame rege :bash:
gabi4
10 ani am avut un kgb-ist si un criminal la conducerea tarii asa ca nu vad de ce nu am avea si un rege
Adin.C
...iar regele sa stea pana aduna suficienta zestre pt...
by the way, huooo Basescu!!!
Iulian HondaFan
QUOTE(HalbaSus)
Pentru prima oara imi doresc ca un topic aprins sa fie inchis... e una sa te certi daca subaru e mai bun sau mai prost decat bmw (that's fun biggrin.gif ) si alta e sa auzi pareri atat de inversunate despre oameni politici care sunt echivalentul daciei logan (basescu), citroen C4 picasso (tariceanu), lada niva cu sfastica pe ea (vadim), maybach tunat cu levierul (bkl), lincoln towncar cu motor pe GPL (geoana). Pur si simplu nu merita sa ne batem gura... cei care cred ca basescu e un luptator anti coruptie sunt mult prea naivi, iar cei care cred ca tariceanu, geoana sau becali ar putea schimba ceva sunt prea creduli.
Dar nu asta e problema, problema e ca acest topic e unul care poate imparti grupul de useri masini.ro mai rau decat controversa japoneze vs germane. Sincer as prefera sa se redeschita combat zone-ul si sa ma cert cu impulse despre pielea din bemveuri decat sa aflu parerile politice pro sau anti basescu ale unor oameni cu care vrand nevrand m-am obisnuit pe forum si ii consider prieteni... si ii voi considera in continuare... cu conditia sa ma abtin de la a mai citi acest topic biggrin.gif

P.S.1: Dacia logan sucks... more than C4 picasso.
P.S.2: E interesant ca cei cu care am pareri asemanatoare in domeniul auto au pareri asemanatoare si in domeniul politic.


second that.

pana saptamana asta inclinam sa-i dau dreptate mai mult lu' Base decat lui Tariceanu, desi ii consider pe ambii vinovati de sabotarea acestei a doua guvernare ne-comunista al tarii ( matelotul are antecedente si in cazul caderii guvernelor Ciorbea si Radu Vasile).

pt. faptul ca nu s-a dus in Parlament sa isi prezinte punctul de vedere ( parlamentul ala dubios moral, intrigant, nesimtit e totusi forumul democratic suprem al tarii si mie mi se pare normal ca presedintele sa respecte chestia asta; ca poate avea pareri diferite mi se pare normal dar sa il ignore este nedemocratic). si pt. chestia cu demisionez - nu demisionez plus bullshit-uiala de rigoare "m-am gandit la binele tarii" cand e destul de straveziu ca se gandeste la el...

si nici mie nu imi place ca Tariceanu guverneaza cu bunicutza in culise... normal era ca cei doi gugumani ( Razgandescu si Razgandeanu) sa nu se fi dat in spectacol si sa fi ajuns la un compromis... judecand dupa temperamentul coleric al matelotului as zice ca el poarat oleaca mai multa vina.
ncristi
QUOTE
judecand dupa temperamentul coleric al matelotului as zice ca el poarat oleaca mai multa vina.


Presedintele are voie sa urecheze guvernul cum o facea si iliescu la un moment dat si atunci nu l-a suspenadat nimeni.

Ce este EXTREM de greu de inteles -- de ce in 2005 cand ungurii si in special Marko Bela au adus un afront sigurantei nationale si cand PRM-ul a introdus o motiune de cenzura NIMENI dar ABSOLUT NIMENI nu a reactionat- nici Geoana, nici Iliescu - NIMENI - in schimb s-au suparat pe basescu ca le-a spus ca nu mege treaba...

Acum in parlamentul tarii este ceva putred...
MadMax
george, watcher deci la referendum ii sprijiniti pe Iliescu & Co . Progres sa fie, dar sa nu schimbe nimic blush.gif
Watcher
Eu am votat si voi continua sa votez cu PNLul, deoarece politica liberala rezoneaza cu vederile mele.
Radu43725
+2 (contra lui Basescu)
Ii rog pe cei care stiu sa citeasca, care reusesc sa inteleaga si care nu scuipa pe masina vecinului ... sa citeasca Constitutia Romaniei.
Presedintele nu se ocupa cu coruptia, cu justitia si nici macar cu drumurile tarii. Ar trebui sa fie un element de echilibru intre puteri.
Presedintele ar trebui sa fie presedintele tuturor.
Dupa 2 ani de cand l-am votat, eu consider ca acest om nu ma reprezinta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.