Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Presedintele suspendat....Noi cu cine votam?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Radu43725
Tudor,
nu e ceva personal. Poate ca tu nu ai votat, dar 3/4 din votantii din 2004 i-au sustinut pe cei 322. Hotomani, pungasi, chiulangii cum sunt ei ...
sunt "alesii". Daca nici data viitoare n-o sa vii la vot, o sa castigi poll-uri doar pe net. beer.gif
Baby Blues
Cam putine voturi totusi! Sa speram ca nu reprezinta si dorinta de vot a romanilor. biggrin.gif
T u d o r
Pai Radu, m-ai inteles gresit. Am spus ca nu am votat cu aia 322, adica nu cu PSD, PRM, UDMR. SI am votat PNL pentru ca facea parte din alianta, altfel nici nu m-as fi gandit. Si uite ca temerile mele s-au adeverit, pentru ca ei mi-au tradat votul. Asa ca e simplu, la urmatoarele alegeri voi vota cu unul dintre partidele pe care nu le-am enumerat mai sus. (si NU cu PNG, desigur biggrin.gif ) Nici pe departe nu m-am gandit sa o iau la modul pesonal, a fost o neintelegere intre ce am spus si am inteles fiecare. Si mai vreau sa spun ceva: am votat de fiecare data, din '92 si pana acum si voi vota in continuare tocmai pentru considerentul pe care l-ai precizat si tu.
Ionut72466
si ce vei vota tudor?
Daca nu PNL, PSD, PD, PRM, UDMR, iti ramane doar PNG sau Taranistii, cred ca PIN iese din discutie.
Propun o discutie pe tema asta!
Baby Blues
Dupa cate il stiu eu pe Tudor trebuie sa infiintam un nou partid cu membri nemti si elvetieni. biggrin.gif biggrin.gif
T u d o r
Buey, nu ma luati la misto, ca n-am zis nimic de PD.... biggrin.gif Asta am votat si asta voi vota, daca nu se dovedeste ca Basescu a omorat pe cineva sau ca a violat-o pe Norica Nicolai sau pe Leonida Lari. :inlove: devil.gif
S O R I N
QUOTE(> T u d o r <)
Buey, nu ma luati la misto, ca n-am zis nimic de PD.... biggrin.gif Asta am votat si asta voi vota


:wave:
HalbaSus
QUOTE(> T u d o r <)
Buey, nu ma luati la misto, ca n-am zis nimic de PD.... biggrin.gif Asta am votat si asta voi vota, daca nu se dovedeste ca Basescu a omorat pe cineva sau ca a violat-o pe Norica Nicolai sau pe Leonida Lari. :inlove: devil.gif


Dupa cum ziceam, a fi fanul unei persoane distorsioneaza liberul arbitru, la alte partide e suficient sa gasesti un "grup de interese" pentru a nu-l mai vota in timp ce la partidul-persoana al lui Basescu trebuie sa gasesti violuri si crime pentru a te dezice de el/ei. Cu ce e mai bun PD-ul decat PNL-ul ? Boc ti se pare un mare caracter ? (daca ar putea si-ar tatua limba pe partea dorsala a lui Base, unul din cei mai dizgratiosi "yes-mani" din poltica romaneasca), Videanu e un primar asa bun ? Berceanu o fi vre-un pustnic ? Elena Udrea o sfanta ? Sau Flutur... pe care l-as vota cel mai prost ministru al agriculturii din ultimii 10 ani ? De Monica Macovei nici nu mai vorbesc ca mi se face pielea gaina si dau in crize de misoginism si nu e cazul, de asemenea nici de PLD si "draga Stolo" nu as vrea sa-mi amintesc... liberalul care a nationalizat valuta pe vremea cand era premier :bash:
Voi credeti ca numai PNL/PSD are "grupuri de interese" ? PD-ul nu e cu absolut nimic mai bun decat PNL-ul...
air_wolf
in orice tara partidele sint incojurate de "grupuri de interese".
ce ma intereseaza pe mine: sa ia 1 dolar de la toti, nu de la unii 100, de la altii 0. adica sa-si faca jocurile cum vor, sa puna taxe, dar sa ofere si ceva in schimb. da, sint de acord cu impozit de 1000EUR/masina, cu 10000EUR taxa de inmatriculare, dar scoate RAR-ul, scoate normele de poluare - adica sa stiu si eu de ce platesc.
vine-i masinile premierului, dar nu-mi declara tu masina rabla ca te mut ca la marmacie... biggrin.gif
impoziteaza-mi terenul, dar n-ai de ce sa faci asta si cu casa, ca n-a facut-o ma-ta cu tac-tu.
pune-mi impozit pe profit, dar desfiinteaza zecie de autoritati care controleaza, fa doar una si buna, da afara din sistem si eficientizeaza, ca sa stiu de ce platesc.
pune borduri de marmura de carrara, dar intii asfalteaza! plateste 100.000.000eur/km de autostrada, dar fa-o cu 4 benzi/sens si fara limita de viteza...
si lista pote continua... ideea este: in romania clasa politica este compusa din oameni care fac dovada unui IQ mic si foarte mic, pentru ca nu stiu sa fure "cu stil si cap".
T u d o r
Halba, omul m-a intrebat ce am votat si am raspuns. Deocamdata PD mi se pare partidul care isi pastreaza cel mai evident linia si-si respecta alegatorii. Nu sunt fan Boc, ai dreptate in privinta lui, dar Berceanu a fost un ministru bun, cu toate bubele lui trecute sau prezente. Blaga este unul dintre cei mai buni oameni politici la ora asta, poate mai bun si decat Basescu, doar ca este mai putin charismatic. Macovei este independenta sustinuta de PD, nu este membru de partid. Imaginea ei in strainatate este foarte bunaFlutur este de la partidul-anexa al PD, nu cu PLD votez eu. Stolojan nu este om politic, nu are chemare pentru asta, dar este un bun fost si potential prim-ministru, oricum infinit mai bun decat Tariceanu sau Geoana. In privinta Elenei Udrea...nu comentez. Nici un barbat nu cred ca are motive sa comenteze aici, pentru ca fiecare dintre noi are slabiciuni si asta ne umanizeaza. :angel: :naughty:
Eu am votat si PNL, odata cu PD, doar ca acum m-a dezgustat faptul ca si prin votul meu au ajuns acum sa se alieze cu prm sau psd. :puke:
HalbaSus
Air_wolf: i'm down with u 100% :help:
Tudor: despre Berceanu nu am zis ca ar fi ministru prost, doar ca nu e cu nimic mai "curat" decat tariceanu si altii din pnl, pe Stolo il ajuta accentul care da impresia de precizie germana, dar ca prim ministru a fost un dezastru... iar "imbolnavirea" lui subita inainte de alegeri mi-a intarit convingerea ca nu are cativa "scheleti in dulap" cum ar zice americanii.
T u d o r
Man, atata timp cat in tabara cealalta sunt Voiculescu, Vadim, Iliescu si compania, am convingerea ferma ca am ales corect. smile.gif Indiferent cate bube in cap au cei de la PD, nu fac nici cat negru sub unghie fata de cele ale celorlalti.
A K U
QUOTE(HalbaSus)
Air_wolf: i'm down with u 100% :help:
Tudor: despre Berceanu nu am zis ca ar fi ministru prost, doar ca nu e cu nimic mai "curat" decat tariceanu si altii din pnl, pe Stolo il ajuta accentul care da impresia de precizie germana, dar ca prim ministru a fost un dezastru... iar "imbolnavirea" lui subita inainte de alegeri mi-a intarit convingerea ca nu are cativa "scheleti in dulap" cum ar zice americanii.


Ai vrut sa spui ca are niste "scheleti in dulap", nu?
ValiR
Ce se mai poate spune?

http://www.hotnews.ro/articol_71958-Minist...aniel-Morar.htm
Incet incet scot pe margine tot ce le sta in cale.
Parca e un meci de sah in care cei care pierd suntem noi. In fond, nu suntem decat niste simpli spectatori, cel putin pana acum. Chiar astept cu interes rezultatul din 19 mai(unde se va frauda cat de mult se poate, ca sigur cinstit 100% nu va fi).
HalbaSus
Dies Irae, asa e, merci de corectura blush.gif
QUOTE
Indiferent cate bube in cap au cei de la PD, nu fac nici cat negru sub unghie fata de cele ale celorlalti.

Daca ii compari cu PSD/PRM/PC, da ai dreptate, daca ii compari cu PNL-ul sunt cam la egalitate, diferenta e ca PNL-ul nu are un sef autoritar cu apucaturi de dictator. Asta nu inseamna ca o sa votez PNL-ul... no way... dar nici PD-ul... si nici vre-un alt partid.
T u d o r
Halba, e mai rau asa cum spui tu decat sa votezi PRM sau PNG. biggrin.gif Trebuie sa crezi in ceva, nu se poate fara. Daca si speranta moare...
air_wolf
QUOTE(> T u d o r <)
Halba, e mai rau asa cum spui tu decat sa votezi PRM sau PNG. biggrin.gif Trebuie sa crezi in ceva, nu se poate fara. Daca si speranta moare...


pai cind o candida si Dumnezeu... o vota si Halba biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
T u d o r
Eee, daca nu Dumnezeu, macar razboinicul luminii, printul luminii, arhanghelul Jiji tot e ceva, nu? :angel: :angel: :angel:
HalbaSus
QUOTE(> T u d o r <)
Halba, e mai rau asa cum spui tu decat sa votezi PRM sau PNG. biggrin.gif Trebuie sa crezi in ceva, nu se poate fara. Daca si speranta moare...


Asa e, fiecare trebuie sa creada in ceva... eu cred ca o sa-mi deschid o bere beer.gif

QUOTE
pai cind o candida si Dumnezeu... o vota si Halba biggrin biggrin biggrin


Am ras de m-am spart... pentru faza asta ai de la mine jumatate din lada de bere cu care imi esti dator biggrin.gif beer.gif

Lasand gluma la o parte, o sa votez cand o sa simt ca se poate schimba ceva in bine... ca exista o alternativa mai buna... la ora actuala toate variantele sunt rele, sau cum zicea regretatul Octavian Paler cand l-au intrebat pe cine prefera intre Nastase si Basescu: "ma puneti sa aleg intre cancer si SIDA"...
HalbaSus
De ascultat !!!

band.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
MadMax
Ok Halba, pe asta ai "uitat" sa o pui:

NewsIn: Peste 100 de intelectuali cheamă populația la referendum într-un apel pro-Băsescu - semnat de nume prestigioase ale culturii și științelor umaniste din România, între acestea aflându-se Andrei Pleșu și Gabriel Liiceanu, Horia Roman Patapievici, Vladimir Tismăneanu, Virgil Nemoianu, Sorin Alexandrescu, Rodica Palade, Ruxandra Cesereanu, Mircea Cărtărescu, Ion Vianu, Silviu Lupașcu, Alexandru Zub,Tom Gallagher, lista cuprinzând în total 108 nume.


Iar in legatura cu cu link-ul dat de ValiR...baieti, lucrurile se intorc la "normal" :wave:
Mariustom
MadMax, cine sunt cei înșirați de tine ?

Ce au făcut ei pentru țara asta ? blush.gif
Au săpat cumva rondourile cu trandafiri din Piața Universității ? Au strigat ei lozinci gen "Noi muncim nu gândim ?"

Ei nu contează pentru noi, membrii tongue.gif biggrin.gif

arigato.gif
Baby Blues
QUOTE(Mariustom)
MadMax, cine sunt cei înșirați de tine ?

Ce au făcut ei pentru țara asta ? blush.gif
Au săpat cumva rondourile cu trandafiri din Piața Universității ? Au strigat ei lozinci gen "Noi muncim nu gândim ?"

Ei nu contează pentru noi, membrii tongue.gif biggrin.gif

arigato.gif

Si mi se pare ca unii au ochelari si barba... biggrin.gif
air_wolf
QUOTE(MadMax)
Ok Halba, pe asta ai "uitat" sa o pui:

NewsIn: Peste 100 de intelectuali cheamă populația la referendum într-un apel pro-Băsescu - semnat de nume prestigioase ale culturii și științelor umaniste din România, între acestea aflându-se Andrei Pleșu și Gabriel Liiceanu, Horia Roman Patapievici, Vladimir Tismăneanu, Virgil Nemoianu, Sorin Alexandrescu, Rodica Palade, Ruxandra Cesereanu, Mircea Cărtărescu, Ion Vianu, Silviu Lupașcu, Alexandru Zub,Tom Gallagher, lista cuprinzând în total 108 nume.


Iar in legatura cu cu link-ul dat de ValiR...baieti, lucrurile se intorc la "normal" :wave:


"INTELECTUÁL, -Ă, intelectuali, -e, adj., s.m. și f. 1. Adj. Care aparține intelectului, care se referă la activitatea minții, la intelect. 2. S.m. și f. Persoană care posedă o pregătire de specialitate temeinică și lucrează în domeniul artei, al științei, tehnicii etc.; persoană care aparține intelectualității" - sursa dexonline
"INTELECTUALITÁTE, intelectualități, s.f. 1. Categorie socială neomogenă formată din oameni pentru care munca intelectuală reprezintă sursa principală de existență. 2. Totalitatea intelectualilor; mulțime de intelectuali; inteligență (2). [Pr.: -tu-a-] – Din fr. intellectualité, germ. Intellektualität." - sursa dexonline

haideti oameni buni... conform definitiei intelectual nu este acela care stie totul despre nimic.
imi aduc aminte ce nebunie era dupa revolutie: toata lumea cauta eliade, toti citeau prin metrou sau autobuz numai cioran. dinescu era considerat maret, ana blandiana o super poeta. imi aduc aminte de piata universitatii: eram "golan in devenire" - stiam ca merg cu tata sa dam jos comunistii. era misto. strigam, cintam, era altceva. privind inapoi in timp imi dau seama ca acolo s-ar fi putut schimba istoria, nu in decembrie. mai interesant este insa ce s-a intimplat dupa... s-au linistit apele si ficare a inceput sa se aseze si sa caute "cum sa fac sa-mi fie bine". si au gasit solutia: sint intelectual. s-au tansformat intr-o ghilda, o casta. multi consiliaza in spatele cortinei diferite personaje, care merg la ei ca la mecca... "- maestre, ce parere ai?" sau "maestre, pot sa va pup in fund?"
"intelectualiatea" cheama "poporul". ascultatii pe marii ginditori ai romaniei... dupa 1990 "intelectualii" din romania au fost inlocuiti de oportunisti care au stiut sa exploateze nevoia acuta de "lideri de opinie". se bat cu pumnul in piept si se zbat sa intre in academie. afiseaza o falsa modestie. mi se face sila de fiecare data cind vad un inerviu cu ei: obligatoriu in spate exista o biblioteca. sau ceva care sa aminteasca de faptul ca ei sint superori celor care muncesc intr-o cutie, pe etajul unei multinationale.
in public afiseaza intotdeauna un limbaj elevat, astfel incit sa fi obligat sa-i asculti cu dex-ul in mina. in discutiile publice au o placere nebuna sa aduca vorba despre perioada interbelica si despre comunism. daca pot, strecoara ceva si despre mineriade. ajung sus pe valul provocat de moda, cineva citeste o carte si debiteaza "wwwoooow, ce profund". si sar toti sa citeasca si sa patrunda profunzimea.
nu-i invidiez, e o lume urita, plina de intrigi si de meschinarii.
din cei 10% care au muncit ca sa ajunga acolo face pate si un intelectual adevarat, presedinte de carton tocmai din aceasta cauza, emil constantinescu.
asa ca ba, voi informaticienilor din publicitate, fiziienilor din marketing, profesorilor fara catedra - voi nu sinteti intelectuali ba. voi sinteti "taranii", ca munciti. ba, pentru voi mai trebuie sa treaca intre 10 si 50 de ani, perioada exacta, ca sa va fie bine, care mai apucati.

indubitabil, pentru unii emascularea principiilor asigura emanciparea dar si transbordarea in barca plenipotentilor. blink.gif enjoy!

nu sint pro/anti-basescu, sint anti guvern/parlament.
Legionaru'
Eu am votat "DA".

Eu am avut o opinie.De condamnat sunt cei 9 care in momentul asta au votat ca nu merg la vot. Voi nu aveti dreptul sa deschideti gura.Stati dupa aia si va plangeti ca nu merge tara. Nu vreau sa spun ca tara nu va merge cu Traian Basescu. Voi va veti plange oricum.Insa nu ati catadicsit sa faceti 500 metri , sa mergeti sa votati. :wave:
Baby Blues
QUOTE(Legionaru')
Eu am votat "DA".

Eu am avut o opinie.De condamnat sunt cei 9 care in momentul asta au votat ca nu merg la vot. Voi nu aveti dreptul sa deschideti gura.Stati dupa aia si va plangeti ca nu merge tara. Nu vreau sa spun ca tara nu va merge cu Traian Basescu. Voi va veti plange oricum.Insa nu ati catadicsit sa faceti 500 metri , sa mergeti sa votati. :wave:

Sunt doar trei. Chiar! Voi nu puteti merge pana la sectia de votare? Daca sunteti bolnavi , cereti urna mobila acasa. biggrin.gif :bash:
Air Wolf: As putea sa fiu de acord cu tine daca am vorbi punctual de ei.
Ce parere ai de baiatul asta de la Realitatea?- Turcescu? Mie mi se pare un intelectual numai prin prisma logicii firesti, omenesti, simple pe care o afiseaza. Daca in cei descrisi de tine il bagi pe Patapievici poate sunt de acord cu tine. Dar si aici am mici obiectii- punctuale.
De Constantinescu nu mi-e mila- nu eu l-am pus sa devina presedinte ci el a ales sa candideze. Eu l-am votat el m-a dezamagit.
Legionaru'
Asa , 3.
9, era procentul.
HalbaSus
air_wolf: 100% de acord cu ce ai scris despre intelectuali (btw: e si foarte bine scris... esti sigur ca nu esti si tu intelectual ? biggrin.gif)
De ce sunt de condamnat cei 3 care nu se duc la vot ? Eu cred ei sunt mult mai realisti decat restul... sunt constienti ca oricare ar fi rezultatul ei nu vor trai mai bine, ca sa revin la exemplul lui Paler (alt intelectual), voi ati condamna o persoana care stiind ca urmeaza sa primeasca fie cancer fie SIDA renunta la dreptul de a alege intre cele doua ?
Referitor la Constantinescu: el a fost de departe cel mai bun presedinte al Romaniei. De ce ? Pentru ca a inteles exact ce trebuie sa faca un presedinte conform constitutiei: sa fie un garant al democratiei si a principiilor democratice nu o amenintare a acestora. Problema a fost mai degraba PNTCD-ul, partid "octogenar" care nu avea capacitatea de a guverna, cu atat mai mult intr-un moment in care tara avea o situatie foarte maro, iar daca mai adaugam faptul ca a existat si o coalitie in care disensiunile erau aproape la fel de mari ca in D.A. (sa nu uitam ca era si Base pe acolo) si faptul ca poporul avea asteptari foarte mari, avem o reteta perfecta pentru o guvernare dezastruoasa (ceea ce a si fost, fara doar si poate). Dar nu l-ati vazut pe Constantinescu dand indicatii pretioase justitiei despre ce grup de interese trebuie sa beleasca, nu l-ati vazut participand la sedinte de guvern, nu l-ati vazut injurand parlamentul, nu l-ati vazut la sprituri cu politicieni-ciobani, nu l-ati vazut facandu-si campanie electorala pe spinarea guvernului si a parlamentului si tinand discursuri populiste.
Legionaru'
QUOTE(HalbaSus)
Dar nu l-ati vazut pe Constantinescu dand indicatii pretioase justitiei despre ce grup de interese trebuie sa beleasca, nu l-ati vazut participand la sedinte de guvern, nu l-ati vazut injurand parlamentul, nu l-ati vazut la sprituri cu politicieni-ciobani, nu l-ati vazut facandu-si campanie electorala pe spinarea guvernului si a parlamentului si tinand discursuri populiste.


A facut Basescu toate astea? blink.gif
HalbaSus
Presupun ca intrebarea e retorica si pusa la misto... Crezi ca daca nu ar fi facut toate astea (si multe alte tampenii) nu as fi fost si eu impotriva suspendarii ?

P.S: Ca tot era vorba de intelectuali si mineriade... Cine era ministrul transporturilor in perioada mineriadelor ? Cum de a ramas ministru dupa ce petre roman a fost debarcat...

Pacat ca in memoria colectiva a poporului imaginea lui Basescu incepe de la campania electorala anti-nastase, uitand ca si el a facut parte din sistemul comunist (ticalosit) inainte si dupa 89...
air_wolf
QUOTE(HalbaSus)
P.S: Ca tot era vorba de intelectuali si mineriade... Cine era ministrul transporturilor in perioada mineriadelor ? Cum de a ramas ministru dupa ce petre roman a fost debarcat...


si eu sint de parere ca el putea opri mineriadele... fara acordul ministrului transporturilor nu se misca nimic in tara. dar sa ne aducem aminte ca era in aceeasi barca cu tatuca...
A K U
Virgil, probabil ca o sa convingi cativa nehotarati, eventual unii care tocmai ce-au aterizat de pe Marte, cu articolele alea din Ziua si Cancan. Bune ziare, de calitate si pe deasupra si impartiale pana la Dumnezeu laugh.gif
HalbaSus
Asa e, trebuia sa vii si tu cu linkuri din Evenimentul Zilei.
S O R I N
QUOTE(Virgil47474)
astea sunt pt cei nehotarati pentru ca cei pro base sunt oricum orbi.


Multumesc.

Ma gandesc ca esti un pui de psd-ist sau pc-ist ca altfel nu prea se explica.

Cum la antena 1 (televiziunea motanului) cat e ziua de mare il face harcea

parcea pe Basescu si ii inventeaza tot felul de prostii asa poate si acel ziar

la care ne trimiti dumneata si ne faci si orbi poate sa fie al unuia care are

acelasi interes cu al tau si al tuturor care il vor demis pe presedinte.

Oricum vei vedea ca nu mor caii cand vor cainii.
Virgil47474
QUOTE(S O R I N)
Multumesc.

Ma gandesc ca esti un pui de psd-ist sau pc-ist ca altfel nu prea se explica.
Cum la antena 1 (televiziunea motanului) cat e ziua de mare il face harcea
parcea pe Basescu si ii inventeaza tot felul de prostii asa poate si acel ziar
la care ne trimiti dumneata si ne faci si orbi poate sa fie al unuia care are
acelasi interes cu al tau si al tuturor care il vor demis pe presedinte.
Oricum vei vedea ca nu mor caii cand vor cainii.


http://dexonline.ro/search.php?cuv=orb

te rog foarte mult sa renunti la atacuri personale si sa nu-mi atribui "calitati" pe care nu le am.

am pus definitia cuvantului orb pentru ca, se pare, nu o cunosti. altfel, nu vad de ce ai considera-o jignire....
A K U
QUOTE(HalbaSus)
Asa e, trebuia sa vii si tu cu linkuri din Evenimentul Zilei.


He, he, sigur ca nu, dar Ziua si Cancan? :bounce:
Legionaru'
QUOTE(Virgil47474)
http://dexonline.ro/search.php?cuv=orb
te rog foarte mult sa renunti la atacuri personale si sa nu-mi atribui "calitati" pe care nu le am.
am pus definitia cuvantului orb pentru ca, se pare, nu o cunosti. altfel, nu vad de ce ai considera-o jignire....


Stai usor omule!
Cuvantul "orb" si-a dat seama toata lumea in ce sens l-ai folosit. Degeaba vii cu link-uri din DEX.
In alta ordine de idei tu ai fcaut atacul la persoana, nu Sorin!

Sanatate!
S O R I N
te rog foarte mult sa renunti la atacuri personale si sa nu-mi atribui "calitati" pe care nu le am.




Hai ca te simti bagat in seama si nu e bine.

Sa traiesti bine . smile.gif
T u d o r
Chiar Virgile, sa ma faci orb pentru ca vad altceva decat tine o fi cumva o jignire? :angel:
florin55503
haui sa privim lucrurile in ansamblu:
1 l-au demis pe basescu
2.au demis procurorii care instrumentau cazurile unor politicieni: voiculescu, marko bella etc.
nu cumva au facut asta doar pt a-si scapa ei dosul. privind in ansablu e simplu ca buna ziua
S O R I N
QUOTE(> T u d o r <)
Chiar Virgile, sa ma faci orb pentru ca vad altceva decat tine o fi cumva o jignire? :angel:


Nu Tudore,nu...Omul chiar ne a crezut idioti si incapabil sa intelegem

sensul si modul in care a spus ce aspus.

In fine.Neimportant si trecator .
air_wolf
asta e, cica, farmecul democratiei... alegi cum vrei sexul: oral sau anal si in functie de asta alesii poporului se conformeaza si ne-o trag unde vrem. asta si daca votezi si daca nu votezi.
eu pun pariu ca la alegerile de cind or fi ele o sa mai avem discutii de genul, identice si la fel. :cheers:
A K U
Mai, oameni buni, unde ati vazut voi vreodata ca o discutie despre politica sa nu se infierbante si fara ca o parte sau cealalta sa nu incerce sa tipe mai tare pentru a-si impune argumentele? Eu zic sa o luati ca atare si sa nu va mai simtiti jigniti sau nu stiu cum. Sau dati o tura pe site-urile ziarelor si cititi comentariile forumistilor la articolele de politica. O sa va linistiti imediat si nici macar injuraturile directe n-or sa vi se mai para atacuri la persoana, ce naiba...Chill out!
HalbaSus
Subscriu celor zise de Dies Irae, in plus sunt chiar placut surprins de atmosfera destinsa de pe acest forum unde se accepta si pluralitatea de idei chiar si intr-o discutie pe teme politice unde spiritele se incing involuntar.

Recunosc ca in multe grupuri evit sa spun ca voi vota pentru demiterea lui Base de frica sa nu fiu linsat... pe vremea PSD-ului nu aveam nici o retinere in a face misto de bombonel.
T u d o r
Las' ca punem noi astia de aici mana de la mana, inchiriem un autocar ceva si in drum ne facem rost si de ceva funie si sapun. Gluga model ku-klux-klan am eu... biggrin.gif :angel:
Radu43725
Oricum va trebui sa mergeti in turneu ...
MadMax
QUOTE
Dar nu l-ati vazut pe Constantinescu dand indicatii pretioase justitiei despre ce grup de interese trebuie sa beleasca, nu l-ati vazut participand la sedinte de guvern, nu l-ati vazut injurand parlamentul, nu l-ati vazut la sprituri cu politicieni-ciobani, nu l-ati vazut facandu-si campanie electorala pe spinarea guvernului si a parlamentului si tinand discursuri populiste.


In schimb l-am vazut pe Constantinescu declarandu-se invins. Constitutional.
Baby Blues
Cine face diferenta intre discursuri populiste si discursuri adevarate?
Daca eu incep sa insir aici 30 de motive pt care urasc Romania: coruptie, mizerie, umilinta, sistem medical infect,etc, veti spune ca sunt populist?
Nu! Veti spune ca am enuntat un adevar , nu? Dar daca il spune Basescu? Este populist? Probabil da, probabil nu!
PS: imi place cand imi pun intrebari retorice! biggrin.gif
HalbaSus
Daca tu zici ca urasti romania fiindca e corupta atunci spui un adevar si iti exprimi o stare de spirit, dar daca in acelasi timp beneficiezi de direct sau indirect de sistemul corupt pe care cica "il urasti" atunci deja esti populist, ipocrit, etc.
Daca strigi sus si tare ca vrei justitie independenta iti exprimi un ideal, daca recunosti cu gura ta ca "vei face presiuni asupra justitiei" (cu scopul de a o face mai buna evident) atunci deja fie esti ipocrit fie esti prost si nu intelegi sensul cuvintelor.
Desigur populismul e o trasatura esentiala a fiecarui politician, fara o doza serioasa de populism nu vei ajunge niciodata presedinte, si nu populismul lui Basescu ma deranjeaza. Ma deranjeaza ca sub masca de "luptator anti-coruptie, anti-hoti, anti-PSD" nu face altceva decat sa lupte pentru propriile interese (nu o sa folosesc sintagma "grupuri de interese" pentru ca e marca inregistrata Basescu). Ce credeti ca s-ar fi intamplat daca ar fi reusit provocarea alegerilor anticipate ? Eu cred ca miza pe faptul ca PD-ul + PLD-ul (care inca nu se desprinsese din PNL dar deja avea oameni loiali lui in PNL) + UDMR + eventual "solutia imorala" (PC) ar fi format o majoritate, l-ar fi pus pe "draga stolo" premier, ar fi scos PNL-ul de la guvernare, si ar fi detinut intreaga putere. Daca cineva crede ca alegerile anticipate le dorea "pentru accelerarea reformelor" sau pentru binele tarii atunci e absolut naiv. Oare pe Roman l-a debarcat pentru "binele partidului" ? a facut-o pentru a detine el puterea. E un om orbit de putere cu trasaturi de mic tiran. Iar faptul ca are o sustinere populara foarte mare ma face sa am cosmaruri... si hitler a castigat in mod democratic alegerile si avea o sustinere populara foarte mare.

Lupta dintre basescu si "monstruoasa coalitie 322" nu e lupta noastra, nu e o lupta intre bine si rau cum o percep foarte multi, intre corupti jegosi si salvatorii natiunii. Credeti ca cei care au votat impotriva suspendarii sunt parlamentari model, cinstiti si binevoitori ? Credeti ca daca Basescu ar fi avut mai mult noroc si mai multa sustinere parlamentara nu ar fi facut exact acelasi lucru cu Tariceanu. Desigur, nici Tariceanu & Co. nu l-a suspendat pe base "pentru binele tarii", nici un politician nu o sa faca ceva "pentru binele tarii", asta e o sintagma care se foloseste exclusiv in discursuri electorale. E o lupta a lor, a politicienilor, a celor de sus, a celor care ne zambesc din Touareguri si S-uri... ceea ce ma ingrijoreaza e ca foarte multi romani percep lupta intre Base si 322 ca o lupta in interes national, intre bine si rau, intre ingeri si demoni.
Ori nu cred ca e cazul... e o lupta politica... sa-i lasam sa se bata... dar daca se poate nu pe spinarea noastra. Sa nu devenim victime indoctrinate ale vre-unei tabere. Sa fim constienti ca TOTI sunt rai in egala masura, si nici base nici tariceanu, nici geoana si nimeni nu e interesat de "binele tarii si al poporului". Dupa cum a zis air_wolf pana nu candideaza Dumnezeu, eu nu o sa cred in nimeni, iar daca Dumnezeu ar deveni premier sau presedinte as incepe sa fiu circumspect si in privinta lui. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.