Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Presedintele suspendat....Noi cu cine votam?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
S O R I N
QUOTE(> T u d o r <)
Nu spun ca traiesc mai bine, desi e adevarat.


Idem.

QUOTE(> T u d o r <)
Spun ca fara sa fii membru PSD nici femeie de serviciu nu te puteai angaja la stat.


Exact. Daca iesea din nou acum sigur nu mai aveam curaj sa scriem aici.

Putin mai avea si ne reintorceam la ce am fost.
Han.solo
[quote="HalbaSus"][quote]
Ah... si nu va faceti probleme ca oricum va iesi Basescu, doar are ajutor divin garantat (la fel ca celalalt personaj din poza de mai sus:

"Dumnezeu ma va ajuta cu certitudine. Intotdeauna am avut un dialog deschis, sincer cu Dumnezeu si Dumnezeu m-a ajutat. (...) Nimic nu se intampla impotriva vointei lui Dumnezeu. Inainte de a fi presedinte, m-a iertat Dumnezeu, ca altfel nu ajungeam presedinte. "
Traian Basescu

P.S: Isi mai aminteste cineva de Mudava ? a candidat si el pentru aceasi functie, si el vorbea cu Dumnezeu la telefon.[/quote]

Sunt curios unde a spus Base asta. Chiar fiind poza cu ,,cavalerul luminii" nu-l vad spunand asta decat beat fiind. Ca face populism, da, dar de chestii religioase nu l-am auzit. Ma rog, poate ma insel eu...
Radu43725
@SORIN
QUOTE
... pe aici pe forum maxim 1-2 %
sustineti partea cealalta.Nu va puneti intrebari....
Adica n spe mii de oameni sunt prosti numai voi sunteti mai rasariti...

Nu e chiar asta procentul, dar in rest iti dau dreptate. Cei "rasariti" sunt putini. :wave:
Cum reusesti sa faci o asa apreciere cantitativa, iar cand e vorba de numar de voturi (poporul a votat cu PSD-ul, parlamentarii au votat suspendarea lui Basescu) zici ca cei multi sunt prosti?
Suntem pentru democratie? Acceptam votul majoritatii (cu mariielile de rigoare).
Eu nu sustin partea cealalta, eu nu sunt impotriva presedintelui tarii, eu sunt impotriva lui Basescu. Pentru ca imi e rusine cu el ca presedinte al Romaniei votez pentru.
@Han.solo
vezi aici: http://www.protv.ro/stiri/politic/s-a-dat-...referendum.html
gabi4
Traian Basescu - Va trebui chiar si el, Tariceanu, sa respecte ceea ce vrea poporul. Va trebui sa inceapa si el sa gandeasca, nu doar sa fie o trompeta.
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif :1:

articolul integral in http://www.romanialibera.ro/a94089/basescu...-basescu-1.html
S O R I N
Merci radu pt "apreciere",esti un finut . smile.gif

Nu pot si nu vreau sa ti raspund visavi de cei rasariti.

E bine sa te consideri asa,dar e mult mai bine sa te considere altii asa,ce a ce

ma indoiesc.
Dan102455
Referendumul e cea mai democratica forma, deci mergeti si votati DA!
S O R I N
Pai acum ne zici si cum sa votam ?

Nu vrei sa ne faci programul si pt diseara?

Parca ziceai ca :Referendumul e cea mai democratica forma

Ori asa ori asa,hotarasta te...
HalbaSus
QUOTE
Sunt curios unde a spus Base asta. Chiar fiind poza cu ,,cavalerul luminii" nu-l vad spunand asta decat beat fiind. Ca face populism, da, dar de chestii religioase nu l-am auzit. Ma rog, poate ma insel eu...


Ti-a dat gabi4 linkul mai sus un pic... e filmat video, nu mai poate nega biggrin.gif

QUOTE
... pe aici pe forum maxim 1-2 %
sustineti partea cealalta.Nu va puneti intrebari....
Adica n spe mii de oameni sunt prosti numai voi sunteti mai rasariti...

Procentul de pe forum e de aproximativ 55% pro basescu, la un moment dat am numarat si erau fix 50% - asta cu vre-o 2-3 pagini in urma, de atunci cred ca s-a mai schimbat putin. Probabil la referendum procentul pro-basescu va fi mult mai ridicat, pentru ca cei care sunt pro sunt extrem de convinsi si entuziasti pe cand cei anti sunt suficient de blazati si plictisiti de politicieni in general ca sa se mai deranjeze cu votul. In plus foarte multi vor vota defapt anti-nastase, anti-geoana, anti-tariceanu, anti-PC... in romania alegerile se castiga exclusiv prin ura, de altfel asa a castigat si alegerile, la primul tur (acolo unde se voteaza strict dupa preferinte) a obtinut cu aproape 1 milion de voturi sub nastase (procentul fiind de 40.94% nastase, 33,92% basescu). Ah... dar mi-am amintit... alegerile au fost fraudate...
Dan102455
Eu va sfatuiesc sa votati aplicand stampila pe DA pe formularul de la referendum! Asta nu inseamna ca nu e democratic sa sfatuiesc sau ca referendumul devine anti sau nedemocratic.

Am o intrebare ce le-a facut Basescu celor care au furat voturile domniei sale dupa primul tur in 2004? Sau nu or fi furat? Sa fi mintit tovarasul Basescu? Oare e posibil ...?!

Uneori ma intreb daca nu ar fi fost mila sau furia celor care s-au uitat in gura lui Pinochio ar fi iesit presedinte?
S O R I N
Ma faci sa rad cu sfaturile tale.

Esti tare amuzant... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Dan102455
Draga Sorin, totusi in ce puscarie sunt cei care au furat voturile la primul scrutin pentru functia de Presedinte? Vreau sa le duc si eu chiftele ca bine au facut!
Sau nimeni nu a furat si a avut Traian Basescu curajul sa ne minta?!
Mariustom
În aceleași pușcării în care sunt motanul felix, vântul, etc. Se știe bine de cine zic whistling.gif :scratchchin:
S O R I N
Sau sa ne spuna dragul nostru Dan cum era treaba cu autocarele care

plimbau oamenii de la o sectie de vot la alta...

Sau sa ne spuna tot Dan dragutul cum e cu saracii oameni de la tara

(procent mare ,mediul rural )

care nici macar nu stiau cine candideaza la presedentie si erau idemnati

de niste binevoitori sa l aleaga pe nea nastase,ca deh asa era ordin de

sus...(reportaj vazut de mine la otv,televiziune care nu a fost si nu va fi

niciodata pro basescu...dar ce zic eu ,nici una nu e cu Base...) Si astea s

nimicuri ....

Ai mai Dane ce naiba ....oricum ai da o tot sunteti in minoritate...

De abia astept sa iasa sa vedem daca mai aveti curaj sa scoateti capul

afara.... biggrin.gif
Mariustom
Acest mesaj este în primul rând pentru Sorin, iar apoi pt Dan și restul:

haideți să nu creăm dispute între noi, să nu fie atacuri și contraatacuri între noi, chiar dacă ne despart idei, păreri.

Acest referendum nu trebuie să creeze tensiuni și certuri între noi.

Așa că, vă rog să păstrați subiectul la limita decenței, fără atacuri la persoană.

Toate cele bune arigato.gif :wave:
Radu43725
In acest spirit eu propun sa-i dam note lui Basescu,
de la 1 la 10, pentru ceea ce a facut pana acum pentru Romania.
Sa nuantam un pic luarile de pozitie.
Eu ii dau un 6. Argumente: a SPUS multe lucruri bune, n-a FACUT nimic, a dat chix in relatiile internationale, a ajuns sa fie primul presedinte suspendat.
P.S. Sa va zic ca in 2004 votul meu a fost un 10 neconditionat.
Baby Blues
QUOTE(Radu43725)
In acest spirit eu propun sa-i dam note lui Basescu,
de la 1 la 10, pentru ceea ce a facut pana acum pentru Romania.
Sa nuantam un pic luarile de pozitie.
Eu ii dau un 6. Argumente: a SPUS multe lucruri bune, n-a FACUT nimic, a dat chix in relatiile internationale, a ajuns sa fie primul presedinte suspendat.
P.S. Sa va zic ca in 2004 votul meu a fost un 10 neconditionat.

Corect Radule! Chiar daca ma repet, mentionez ca adevarurile lui Basescu nu sunt universale si oricum le stie toata lumea. Pe de alta parte nici caii nu mor cand vor cainii.
Eu ii dau nota 2 lui nea Nicu, 4 lui Constantinescu si 6 lui Base. :angel:
Legionaru'
Noi ne certam pe aici si pe ei ii doare-n basca!
James Kilowatt
@Stefan
Da' lu' nea Nelu cat ii dai? sa nu uitam ca intelepciunea populara l-a facut presedinte de 2 ori (plus inca una care nu se pune biggrin.gif). Doar "n-spe mii" de oameni ne-rasariti nu se pot insela DE DOUA ORI, nu? :angel:

Mie mi se pare ca chestia asta e fara iesire.... mie mi se pare ar trebui transat mai dur. Adica, daca parlamentul deminte presedintele si se face referendul, ar trebui sa existe doua variante:
1 - parlamentul castiga si presedintele e demis, caz in care se fac alegeri prezidentiale
2. Presedintele castiga si e demis parlamentul. Se fac alegeri parlamentare.

Daca parlamentul a votat opus referendumului e clar ca nu mai reprezinta alegatorii asa ca ar trebui trimis la plimbare.

Chestia asta care se intampla acum nu va avea nici un rezultat.... probabil lumea va vota cu Base, alegand un raul mai mic, si frecusurile vor continua, politicienii vor fi mai ocupati sa se muste de c.r unul pe altul decat sa-si faca treaba, si vor mai trece ani buni pana se va trai bine si pana cand Halba o sa meaga la mare pe autostrada.
Radu43725
Ce frumos e la Bruxelles ... iar Halba poate sa mearga pe autostrada la Balaton biggrin.gif
Dar la noi e ca la nimeni.
Hai ca vin si alegerile si-o sa ne amuzam cu reprezentantii PNG din parlament. E clar ca "intelepciunea populara" bate orice.
Nota pentru Ilici: 3 (de doua ori 3, de unde rezulta media 3).
Baby Blues
James sa-ti spun o zicala care nu-i romaneasca:Veti recunoaste un OM DE EXCEPTIE dupa un singur indiciu :"TOTI IMBECILII SE UNESC IMPOTRIVA LUI.
Am scris "nea Nicu" in loc de nea Nelu. In fond nu am gresit prea mult. biggrin.gif
Nu zic ca Base e om de exceptie dar si lupta asta apriga sa dai un om jos care vezi doamne :"destabilizeaza tara"; mi se pare cusuta cu ata alba.
De abia astept sa o vad pe Zavoranca in parlament. :bash: biggrin.gif
Ea lipsea ca in rest...
gabi4
QUOTE(James Kilowatt)
vor fi mai ocupati sa se muste de c.r unul pe altul

parerea mea e ca mai mult se pupa, de muscat se musca in fata prostimii. :romania:
S O R I N
QUOTE(Mariustom)
Acest mesaj este în primul rând pentru Sorin, iar apoi pt Dan și restul:

haideți să nu creăm dispute între noi, să nu fie atacuri și contraatacuri între noi, chiar dacă ne despart idei, păreri.

Acest referendum nu trebuie să creeze tensiuni și certuri între noi.

Așa că, vă rog să păstrați subiectul la limita decenței, fără atacuri la persoană.

Toate cele bune arigato.gif :wave:


De acord. blush.gif
T u d o r
Ce-ar fi sa deschida unul dintre moderatori un poll sa vedem cum stam aici? Ar fi interesant, pana la urma si noi suntem o comunitate de marime medie si din paturi diferite ale societatii, dpdv sociologic am putea fi luati in considerare ca subiect de sondaj, nu? biggrin.gif
De asemenea, ar merge si un sondaj pe partide, mi s-ar parea si mai interesant decat referendumul cu da sau nu pentru/contra Base.
Baby Blues
QUOTE(> T u d o r <)
Ce-ar fi sa deschida unul dintre moderatori un poll sa vedem cum stam aici? Ar fi interesant, pana la urma si noi suntem o comunitate de marime medie si din paturi diferite ale societatii, dpdv sociologic am putea fi luati in considerare ca subiect de sondaj, nu? biggrin.gif
De asemenea, ar merge si un sondaj pe partide, mi s-ar parea si mai interesant decat referendumul cu da sau nu pentru/contra Base.

Subscriu dar numai pt o parte. Am putea fi bagati intr-o parte a ecuatiei unui sondaj . Eu nu ma vad reprezentand-ul pe vecinu' care o bate pe tanti Maria si caruia ii place de JIJI sau nea Gheorghe din comuna Ortata care bea rachiu de pufoaica si o bate la fel de temeinic pe tanti Maria in zilele cand nu merge la sapa.
AZAZEL
eu , ca de obicei, sunt adeptul poll-ului
Ionut72466
Nu sunt nici pro nici contra sunt doar dezamagit de toate porcariile politice care se intaampla in tara asta si de faptul ca unii dintre noi ajung sa fie partizanii unora sau altora.
Citind aproape toate mesajele de pana acum as avea cateva concluzii sau pareri:
1. basescu nu poate sa fie criticat pentru ce s-a facut si ce nu s-a facut la noi, presidentia nu are puterea executiva mai deloc, dar poate fi criticat pt. faptul ca l-a ales pe tariceanu
2. nu putem sa ne para rau ca nu l-am votat pe nastase, era un "criminal" politic, un exemplu ar fi faptul ca in campania electorala scotea bugetarii la mitinguri ca ceausescu inainte de '89, sau ca a vandut petromul..........cea mai sinucigasa actiune facuta statului si poporului roman
3 basescu nu este salvatorul romaniei, este un fost securist comunist si alte alea. Argumente: inainte de revolutie nu puteai ajunge comandantul celui mai mare vas al romaniei la 28 de ani decat daca erai colaborator al securitatii (si asta v-o spun din sursa sigura, tata a facut academia de marina si stie cam tot trecutul lui basescu dinainte de 89)
4 putem sa fim de acord cu suspendarea lui basescu, dar nu cu "monstruoasa coalitie" , cu ura celor care fac asta in parlament, cu interesele de subsol ale celor care vor asta, care nu sustin o idee politica ci doar interese financiare

As mai avea multe de spus, dar am si o intrebare pt. voi ce ma face pe mine sa ma duc la vot cand vad prostiile si de o parte si de alta, cand vad ca nu interesul romaniei primeaza, cand nu am ce sa votez ?
Radu43725
@Ionut72466
QUOTE
As mai avea multe de spus, dar am si o intrebare pt. voi ce ma face pe mine sa ma duc la vot cand vad prostiile si de o parte si de alta, cand vad ca nu interesul romaniei primeaza, cand nu am ce sa votez ?

Iata si un raspuns pentru tine:
1. Daca nu votezi se pune ca esti pentru Basescu.
2. De ce sa vii la vot?
-de ce sa ajuti un batran sa treaca strada?
-de ce sa acorzi intaietate unei doamne?
-de ce sa ridici o hartie de pe jos si sa o arunci la cos?
-de ce sa iubesti Romania (in ciuda defectelor conationalilor)?
Pentru ca POTI !
Ionut72466
Se pare ca nu ai inteles, nu faptul ca am puterea de a vota conteaza, conteaza faptul daca pot schimba ceva prin votul meu si repet conteaza daca pot schimba ceva prin votul meu.
Nu sunt de partea lui basescu dar in nici un caz de partea lui voiculescu, geoana, vadim (niste maimutoi politici) sau tariceanu.
Eu vreau un raspuns clar concis nu dogme, ce plus ar avea romania daca as vota o parte sau alta. Si sa fie clar romania o duce rau acum si datorita celor "322" de parlamentari si "fantomelor" lor din spate nu numai datorita lui basescu.
Radu43725
@Ionut72466
QUOTE
Se pare ca nu ai inteles, nu faptul ca am puterea de a vota conteaza

Se pare ca nu ai inteles, faptul ca ai puterea de a vota conteaza !

Voteaza ce vrei, dar voteaza. Se pare ca te intereseaza ce se intampla pe aici, asa ca dute si voteaza.
Altfel vei lasa pe altii (ca mine biggrin.gif ) sa decida si pentru tine.
Poate nu ai aflat dar votarea se tine si fara tine (si fara noi toti la nevoie).

P.S. Pentru toata lumea de pe aici: cum ii cheama pe aia 322 ?
T u d o r
Stiu eu cativa... biggrin.gif

Iliescu, Hrebe, Vadim, Voiculescu, Vacaroiu, ... sa mai zicem? :angel:
Ionut72466
Imi pare rau ca trebuie sa rescriu ideea dar vad ca nu esti cu mine smile.gif
Omul are puterea ca fiinta rationala de a face mulre lucruri bune sau rele. Spre exemplu am puterea de a manca (ceea ce fac), de a ma ruga seara (ceea ce nu prea ma chinui), "de a ajuta o batrana sa treaca strada" (ceea ce rar se intampla), -lucruri cu o finalitate buna, sau de a zgaria toate masinile forumistilor (ceea ce nu fac), etc exemplele pot continua.
Deci dupa cum observi omul are puterea de a face multe lucruri dar nu asta conteaza conteaza finalitatea acestui lucru si faptul ca gandim inainte de a face ceva, spre deosebire de animale pt ca suntem fiinte rationale, de aici intervine si responsabilitatea.
Deci in momentul in care voi vota cu o parte sau alta voi fi si eu la randul meu responsabil toti cei patru ani in care isi vor face de cap. Intelegi?
Tu crezi ca eu ma voi duce la vot pt. ca striga basescu prin piete ca fidel castro sau ca raraie geoana pe la colturi de strada sa fac asta.
Sper ca m-am facut inteles acum, vreau motive concrete, cu ce as ajuta eu romania prin votul meu la referendum, ce am sa schimb?
Han.solo
Ionut, optiunea de la votare e de obicei similara optiunii de cumparare a unei masini. Adica foarte mult subiectiva. Poti veni cu argumente ,,zdrobitoare" intr-o parte sau alta, de obicei argumentele vin/le alegi ca o completare a unei idei sau atitudini. Oricat ai vrea sa ramai de rational nu vei avea suficiente date pentru a trasa clar rezolvarea la ecuatia ta...
Acum, evident ca nu ne comparam cu cei care vin la mitinguri ca le place Base sau Geoana, cu toate ca oameni sunt si ei. Exprimarea unei placeri e si ea o caracteristica omeneasca, nu doar ratiunea, altfel am fi toti computere. S-ar putea discuta aici pe pagini intregi despre problematica umana insa cred ca am ajunge offtopic...
Bottom line, nu cred ca poti gasi argumente clare, fara dubiu, privind necesitatea votului si unde trebuie sa votezi. Si nici nu cred ca trebuie sa ne incarcam prea mult constiinta cu ce am votat sau nu, avem alte responsabilitati mai mari si mai usor de indeplinit decat votul
Ionut72466
QUOTE(Han.solo)
avem alte responsabilitati mai mari si mai usor de indeplinit decat votul

Mi se pare foarte corect, totusi mai intervine problema constiintei civice.
Concluzia mea ar fi ca nu merita clasa noastra politica, de astazi, sa ne aduca in starea sa monopolizam unele forumuri, sa ajungem partizanii unor partide politice, care n-au facut altceva decat sa imparta societatea romaneasca in doua, si asta nu prin programe electorale ci prin jocuri murdare de culise, prin interese financiare si manipulare in media.
Si acum ca o paranteza vreau sa ii informez pe cei care vedeau in realitatea un post echidistant ca nu este asa. Vantu are foarte mari interese in legatura cu 8% din actiunile petromului, iimpreuna cu luca si altii, iar polita pe care basescu o va plati, in cazul in care va fi reales va fi destul de mare.
Inchei prin a spune, chiar daca unii nu vor fi de acord, ca nu trebuie sa ne ducem la vot deloc, numai asa vom da un semnal clasei politice in totalitatea ei, in rest vor fi doar speculatii , calcule politice, etc.
MadMax
Ionut72466, faci cum crezi tu mai bine. Dar neimplicarea noastra este exact ce vrea o anumita tabara si anume cea filosovietica :angel: . Pentru ca exact ei vor "liniste" , cat mai multa "liniste". De preferat chiar sa nu mai spunem nimic, nici macar pe un forum. Neprezentarea la vot nu ii va deranja cu absolut nimic. Dimpotriva. Sunt in largul lor cand lumea tace. Nu le convine insa confruntarea. Asa cum a fost pana in 2004, asa vor sa fie in continuare.

Iar polarizarea societatii romanesti trebuia sa apara. Cam greu pentru unii care pana acum erau obisnuiti numai cu ordinele de la centru .
air_wolf
eu zic ca trebuie mers la vot, indiferent de cum vom vota. NUMAI asa le dam semnalul sa se pregateasca de plecare, pentru ca vom veni si vom vota. daca nu mergem, e ca si pina acum: "lasa ba, ca romanu' nu voteaza, e prost. ne alegem iar"
si sincer nu vreau sa le mai vad rinjetul de sfidare pe care ti-l arunca din masinile lor. sau vreau sa vad si alte fete prin parlament si prin administratie in general.
T u d o r
Cu poll-ul ala ce mai facem? Alo, domnu' Marius, se rezolva ceva? biggrin.gif
HalbaSus
Si pe cine sa votam ca sa nu le mai vedem ranjetele ? Pentru ca ranjetele sunt aceleasi, persoanele se mai schimba... In afara de PNG toate partidele politice au fost la guvernare. Iar PNG-ul ranjeste din Maybach biggrin.gif

Macar daca nu te duci la vot stii ca nu din cauza ta ranjesc... Este foarte adevarat ca daca nu mergi sa votezi atunci ii lasi pe aia mai prosti decat tine sa aleaga pentru tine... dar chiar daca alegi tu, tot rau va fi, si ti-ai facut-o cu mana ta... eu o sa ma duc la refendum sa votez impotriva lui Basescu (si asta numai de aia ca sa nu castige cu 90% ci sa castige cu 89%), dar la urmatoarele alegeri pe mine nu ma vedeti in preajma sectiilor de votare, singura data cand am mers la vot si nu mi-a parut rau de alegere a fost cand l-am votat pe Iliescu in locul lui Vadim... atunci stiu ca una din alternative era mult mai rea decat cealalta, in rest... toti sunt o apa si-un pamant.
Mariustom
QUOTE(> T u d o r <)
Cu poll-ul ala ce mai facem? Alo, domnu' Marius, se rezolva ceva? biggrin.gif


M-ai văzut, ai ??? biggrin.gif

Nu vreau să fac eu poll-ul deoarece, fiind dintr-o "tabără", să nu dau drumul la supoziții.
Așa că rog un coleg neutru să-și suflece mânecile "de la pantaloni" biggrin.gif și să facă poll-ul :wave:
T u d o r
Pai si ai vazut tu vreunul neutru? blink.gif blink.gif blink.gif Zi-l repede, sa-i facem o statuie. biggrin.gif
Daca va tot invitati unul pe altul, voi, mariile voastre moderatorii, ma tem ca trece si mama referendumului si noi tot nu stim cu cine votam. blush.gif Hic...parerea mea, dom'le. :angel:
S O R I N
Marius fa l tu.

Oricum tot un vot poate fiecare.

Hai ca s curios cu procentele alea de 1,2 % sau 50 sau 55 %...cum era

vorba mai sus un pic...
HalbaSus
Hai ca l-am facut eu... nici eu nu sunt impartial dar am pus intrebarea exact cum va fi la referendum, sper ca toti sunteti de acord cu formularea, daca vreti sa o schimb astept propuneri.
Ionut72466
Sunt curios de unde parerea asta cu filosovietic, sau invers toti sunt de acolo din acelasi loc FSN. Iar cu PNL si cu traditia istorica si astea sunt baliverne, singura radacina infipta adanc a PNL in romania este Patriciu cu Rompetrol (ce sa ne mai ascundem)
Cei care sunteti impotriva lui Basescu ati uitat ce valuri faceati pe forum cu taxa de prima inmatriculare, nu vreau eu sa va amintesc.
Asa ca tot la concluzia mea ajungeti. Singura noastra sansa nu este referendumul ci urmatoarele alegeri parlamentare si cele europene (astea din urma sunt cheia). Atunci sa avem grija ce votam. Ceva nou indiferent ce numai astia nu.
Ionut72466
Si ca sa fiu mai exact am sa incerc sa va demonstrez interesele lor financiare, adica ale celor doua tabere:
1 Basescu: Rafo Onesti, 8% din Petrom, si o mica parte din energie, asta in mare , ce este la vedere)
2. Tariceanu: Cea mai mare felie din energie, felie care o discuta Voiculescu si alti smecheri pnl-isti, interesul de a vinde cele 8 procente din petrom angajatilor petrom pt. ca sa nu aiba Patriciu concurenta lui Vantu sau Luca (lucru ce s-a si intamplat dupa demiterea lui basescu printr-o ordonanta de guvern), industria de automobile, etc.
Singurul argument valabil, dupa parerea mea in favoarea lui basescu este faptul ca fraierii astia ne-au pus rau pe plan international cu SUA. Si aici nu incape indoiala, vedeti reactiile internationale.
Han.solo
QUOTE(Ionut72466)
QUOTE(Han.solo)
avem alte responsabilitati mai mari si mai usor de indeplinit decat votul

Inchei prin a spune, chiar daca unii nu vor fi de acord, ca nu trebuie sa ne ducem la vot deloc, numai asa vom da un semnal clasei politice in totalitatea ei, in rest vor fi doar speculatii , calcule politice, etc.


Si cu mersul la vot sunt variante in sensul semnalelor catre clasa politica. De genul sa pui stampile in ambele casete. In sensul asta stii sigur ca ce ai votat nu au cum sa schimbe (un buletin alb se poate stampila la nevoie).
Radu43725
@Tudor
apropo de numele celor 322
QUOTE
Stiu eu cativa...
Iliescu, Hrebe, Vadim, Voiculescu, Vacaroiu, ... sa mai zicem?

Astia sunt 5. Toate voturile sunt egale. Cum ii cheama pe restul 317 ?
Daca intelegi unde bat ... blush.gif
T u d o r
Hrebe a spus inainte de votul de suspendare in parlament ca are in buzunar voturile necesare pentru suspendare. Asa ca ce mai conteaza cum ii cheama pe ceilalti? biggrin.gif Zi-le negri pe plantatie, X-uri, maini ridicate, oricum iti vine la gura. Ideea e ca parlamentarul roman voteaza cum zice "sefu'", nu conform credintei sale. Si pentru asta trebuie vot uninominal, pentru ca acei trei sute nu_stiu_cati sa capete un nume si ca la nevoie sa raspunda individual in fata celor care i-au trimis acolo prin votul lor. smile.gif Si atunci nu o sa mai vedem in ei o "masa amorfa" si lipsita de vointa proprie, nu? biggrin.gif
MadMax
@Ionut72466
QUOTE
Sunt curios de unde parerea asta cu filosovietic


O parte din raspuns chiar tu ai dat-o:
QUOTE
vedeti reactiile internationale


Iar cealalta parte: daca nu e ideologie (Iliescu, Vacaroiu, Vadim) atunci e vorba de petrol-energie din Rusia ( Patriciu, Voiculescu) , Tariceanu si Geoana nefiind decat simple marionete.
HalbaSus
QUOTE
Si pentru asta trebuie vot uninominal, pentru ca acei trei sute nu_stiu_cati sa capete un nume si ca la nevoie sa raspunda individual in fata celor care i-au trimis acolo prin votul lor. smile Si atunci nu o sa mai vedem in ei o "masa amorfa" si lipsita de vointa proprie, nu? biggrin


Sa-ti spun cum va fi dupa trecerea la votul uninominal: vor exista 3 tipuri de parlamentari:
1. liderii (nastase, iliescu, berceanu, tariceanu, crin antonescu, etc) - astia care apar mai des la tv, lumea ii va vota pentru ca ii asociaza cu imaginea partidului preferat, astia vor fi cei care vor dicta conduita grupurilor parlamentare si ei vor manipula celelalte 2 categorii in proportie de 100%.
2. vedete: fotbalisti, manelisti, oana zavoranu, persoane care vor fi atrase de partide pentru a atrage simpatia fanilor respectivei personalitati.
3. oameni de afaceri suficient de bogati pentru a organiza o campanie serioasa care sa-i propulseze in parlament, persoane care nu ar avea suficienta popularitate pentru a intra in parlament ca independenti dar beneficiind de "suportul" unui partid (pe care il sponzorizeaza la randul lor) si cu un buget de campanie marisor se pot impune in constiinta populara.
O ya... abia astept :bash:

P.S: Nu ca acum ar fi mult mai bine, dar ne cam lipsesc "vedetele" din parlament (in afara de cativa folcloristi la PRM), locul lor e luat de oameni care de bine de rau au mai terminat o facultate, au mai citit o carte, etc... si la o adica pot avea o parere personala (desigur nu foarte multe pentru ca in orice partid din lume exista disciplina de partid, si nu voteaza fiecare cum il taie capul ca "asa i-au zis alegatorii").
Radu43725
QUOTE
Hrebe a spus inainte de votul de suspendare in parlament ca are in buzunar voturile necesare pentru suspendare. Asa ca ce mai conteaza cum ii cheama pe ceilalti? Zi-le negri pe plantatie, X-uri, maini ridicate, oricum iti vine la gura. Ideea e ca parlamentarul roman voteaza cum zice "sefu'", nu conform credintei sale. Si pentru asta trebuie vot uninominal, pentru ca acei trei sute nu_stiu_cati sa capete un nume si ca la nevoie sa raspunda individual in fata celor care i-au trimis acolo prin votul lor. smile Si atunci nu o sa mai vedem in ei o "masa amorfa" si lipsita de vointa proprie, nu? biggrin

Eu stiu una si buna:
in democratie un numar mai mare bate un numar mai mic, chiar daca numarul mai mare e format din prosti, iar cel mic din genii.
Culmea e ca in cei 322 sunt destui pentru care ai votat chiar tu, EI te reprezinta ... poti sa te duci la birourile lor din teritoriu si sa le reprosezi ca au votat cum nu vrei tu. Nu cred ca votul uninominal o sa te faca sa te duci la biroul celui pe care l-ai votat si sa-i reprosezi ceva. Nu ai nicio dovada ca l-ai votat pe el si nu pe altul blink.gif
P.S. 2+2=5 daca 2 este suficient de mare.
T u d o r
Ce te face sa crezi ca am votat pentru macar unul dintre cei 322? biggrin.gif Te asigur ca nu. Si nici nu o voi face data viitoare. beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.