Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau masina perfecta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
former_ozz
@KLM: cifrele sint din burta domle, bineinteles ca iti da creditul si daca masina e de 4 ani smile.gif. Masina de 10 ani nu e buna daca ai nevoie de ea zilnic si pe distante mari, pentru utilizare normala e ok. Afacerea de care zic eu nu e de comis voiajori.
Ideea e ca nu numai nu se uita nimeni sa ai o masina noua si scumpa, ci chiar din contra e un dezavantaj. Acu pe bune, chiar nu cred ca ala iese din banca in pacare sa vada cu ce masina ai venit. Dar poate vedea cit platesti rata pe istoria de credit, e un sfat mai mult metaforic sa nu dai banii pe prostii si s afii chibzuit ca ei la asta se uita.
Daca ai deja o rata maricica de platit pe luna pe masina, el stie ca in caz de ceva intri in rahat si incapacitate de plata mult mai repede ca ala fara rata. Daca ti-ai dat banii tai pe asa ceva, ai un cont in banca mai mic cu care sa acoperi citeva luni pe minus daca afacerea trece print-un sughit. Dupa aia stie personalitatea ta, ca o sa cheltuiesti banii in loc sa-i reinvestesti.

QUOTE
iar in al doilea rand daca imi doresc o masina si mi-o permit nu voi sta sa analizez ce imagine e proiectata in societate.


Problema apare la "mi-o permit". Ca sa-ti permiti o masina de 70kE trebuie sa faci o caruta de bani. O caruta, in USA sute de mii pe an, si nu una sau doua. In america trebuie sa fii in managementul superior, executive ceva. Cu o firma mica, un resturant, un bar, un magazin, o afacere de construit cite o casa (adica nu cartiere intregi) n-ai nici o sansa.

QUOTE
deci nu as lasa pe cineva cu range rover sa imi deseneze casa.


Nici nu mai zic de asta, nici un posesor de SUV nu face afaceri cu mine! smile.gif
Titi1988
am vazut si un peugeot 508 azi, arata ok. O sa ma documentez si despre aceasta masinuta thumbsup.gif
mircanu
nu-ti mai pierde timpul.

asta e masina perfecta.
http://www.youtube.com/watch?v=KS3d4w4YdRM...feature=related
Titi1988
am fost astazi sa vad passat-ul CC din Cluj si mai exact
asta

scaunele fata sunt extraordinare, joase, foarte profilate, extrem de comortabile!! dar in spatele meu incape cu greu fratelo. Adica trebuie sa-mi dau scaunul 5 cm mai in fata ca sa stea si el ok. Am fost sa vad masina asta pentru ca am gasit-o pe asta
si imi place foarte mult ca si dotari, motor, imagine... ce sa zic. tot la passat cc+ 1.8 tsi am ajuns

si daca tot am fost langa skoda m-am urcat din nou in superb, si bogdan a fost de aceeasi parere cu mine. scaunele sunt oribile!!!
James Kilowatt
CC-ul ala care e 21k sh, cat costa nou?
Apropo, a aparut acum si un model de passat break, cu garda la sol ceva mai mare si tractiune awd. Un fel de echivalent al allroad-ului sau al octaviei scout. Are si niste protectii ca sa nu-i zdrelesti nasul la prima hartoapa mai serioasa. Ala nu-ti place? Cred ca pentru tine ar fi mai practic.
CC-ul are deschiderea la portbagaj microscopica, daca ai de carat ceva mai voluminos nu prea ai pe unde sa le bagi. Daca il folosesti si sa mai duci un polistiren ceva poate un break e mai indicat.
Titi1988
daca am ceva de carat crede-ma ca cele 3 dacii din semnatura isi fac treaba peste cap. Mie imi trebuie o masina gen cum ii acum sambata. merg cu parintii pana la Arad si inapoi in aceeasi zi, fara bagaje, fara nimic, doar o calatorie in scop de afacere. thumbsup.gif

referitor la passat-ul ala, oricum ma cert cu tatal meu ca i-am zis de CC si a inceput ca toti taranii au VW ( acolo in ocolis exista toata gama de golf si passat, incepand din 1980 pana in prezent. alta marca nu exista!!!! )

LE la dotarile de traveler costa 34.008 euro
dinpoplaca
QUOTE (Titi1988 @ Mar 6 2012, 10:24 AM) *
referitor la passat-ul ala, oricum ma cert cu tatal meu ca i-am zis de CC si a inceput ca toti taranii au VW ( acolo in ocolis exista toata gama de golf si passat, incepand din 1980 pana in prezent. alta marca nu exista!!!! )


Inseamna ca eu am mare noroc cu Priusul. thumbsup.gif whistling.gif Taranii inca nu au auzit de prius si nu stiu cu ce se mananca. Chiar si cei mai multi care se pricep la masini nu stiu multe despre prius.

Daca te iei dupa cine ce masina are o sa cumperi din nou dacie ca sa fi neutru.

solmar
Titi,
pana la urma care-i bugetul pentru masina ta/masina tatalui tau. Ca acum ar trebui sa-ti fie mai clar. Degeaba vorbim de masini de 70k daca bugetul e 25k.
AlexTM
S-a discutat despre masini de 70K pentru ca baietilor le place sa discute despre masini si se infierbanta, asa cum fetele discuta despre moda smile.gif Cred ca a zis Titi undeva pe la inceput ca bugetul e de 25K (... + TVA?).

Dar de fapt vrea sa-l convingem ca Passat CC-ul e alegerea ideala.
Titi, du-te ia-l odata, ce naiba! biggrin.gif
Titi1988
astept sa vina tatal meu in Cluj sa mergem pana la weltauto sa vada un CC similar cu cel din Bucuresti dar mai vechi...
si cam acolo ii bugetul 25 k fara TVA masina noua 20-22 k fara tva masina second maxim 1 an vechime si maim 15.000 km

atasez oferta primita din bucuresti

parerea mea este ca dotarile de pe aceasta masina sunt exact ceea ce am eu nevoie. nimic de fite nimic aiurea. lipseste ceva? ca nu prea ma pricep la dotari cum masinile mele sunt destul de sarace la acest capitol
solmar
Dar la un Subaru Legacy 2nd te-ai gandit? Il gasesti in aceeasi bani.
Titi1988
QUOTE (solmar @ Mar 6 2012, 07:15 PM) *
Dar la un Subaru Legacy 2nd te-ai gandit? Il gasesti in aceeasi bani.

Un link?
solmar
Cauta "subaru legacy 2nd hand" si vei avea mai multe rezultate.
Titi1988
urata, in special la interior. si 100% nu este mai mare decat passat CC la interior.
mircanu

deci, incep sa cred ca esti foarte pretentios.
dacia Lodgy nu ti-a placut.
SUV-ul ala din clipul de pe youtube nici macar nu l-ai luat in seama.

nu-mi ramane decat sa-ti recomand asta. tre sa fie masina perfecta.
Titi1988
sunt pretentios dar nici chiar asa. dry.gif vreau o masina frumoasa, cu linii fluente la exterior. la interior ma intereseaza calitatea materialelor, spatiul si in special scaunele. a si inca ceva, consola centrala sa aiba un LCD mare+ sa fie neaparat simetrica!!
former_ozz
CC e cu totul alta clasa ca Legacy cel putin aici. Legacy e ieftin, in afara de GT.
AlexTM
QUOTE (Titi1988 @ Mar 7 2012, 12:05 AM) *
sunt pretentios dar nici chiar asa. dry.gif vreau o masina frumoasa, cu linii fluente la exterior. la interior ma intereseaza calitatea materialelor, spatiul si in special scaunele. a si inca ceva, consola centrala sa aiba un LCD mare+ sa fie neaparat simetrica!!


Ia uite la ce m-am gandit c-ar putea fi potrivit pentru tine:















Passat CC?
Titi1988
2 probleme la aceasta "propunere"
-nu cred ca este destul spatiu pentru tatal meu
-nu vrea VW sub nicio forma ( convingere serioasa)

dar acum ma gandeam.. nu pot sa pun scaunele din CC in superb? teehee.gif
AlexTM
Pai daca nu vrea VW sub nici o forma la ce drac mai stai sa te uiti la ele, cauti oferte, etc... sau ce importanta ca are sau nu spatiu
Nu-ti complici viata in mod inutil? biggrin.gif

Am intrebat mai demult: ai vazut Octavia Scout? repet, SCOUT
Titi1988
daca nu mi-a placut superbul, ce sanse sunt sa-mi placa scout-ul??
HalbaSus
QUOTE (Titi1988 @ Mar 7 2012, 04:10 PM) *
daca nu mi-a placut superbul, ce sanse sunt sa-mi placa scout-ul??

da... dar ti-a placut range roverul... si unul dintre cei mai mari fani ai range roverului (nu al range roverului sport ce-i drept), respectiv Jeremy Clarkson, a demonstrat ca Skoda Yeti este cea mai buna masina din lume si mult mai comfortabila decat un Range Rover.



E drept ca Scoutul nu e Yeti dar sunt inrudite... defapt stii ceva, mai bine cumpara direct Yeti...
Mircea104901
Daca vrei ceva confortabil la drum lung, de ce nu te uiti la Mercedes? SH gasesti E la banii aia.

Off-topic: reviewul lui Jeremy e o satira, de fapt.
Titi1988
Tata are legea cu taranii iar mama are legea cu mercedes: toti prietenii de familie care si-au luat mercedes au dat faliment.
Yeti mi se pare un logan mai echipat.. O las balta momentan cu masinile pentru ca eu stiu deja ce vrea, adica passat CC si nu are rost sa ma uit la altceva. Acum ramane sa se convinga si ai mei de asta.
Otto73
QUOTE (Titi1988 @ Mar 4 2012, 06:59 AM) *
primul comm : anyone who thinks this is fake has never owned a land rover and has never been outdoors
m-am uitat la clip dar nu vad urmele ca ar fi un fake.. unsure.gif unsure.gif

Habar nu aveti ce-i fake si ce nu-i.
Ala merge pe orizontala, vedeti si voi cum cresc buruienile alea, in nici un caz masina nu urca cu vor ei sa arate.
Mircea104901
Sau o Honda Legend?
HalbaSus
Cred ca in Romania intretinerea unui Legend (inclusiv impozit si combustibil) e mai costisitoare decat a unui E-klass (mai ales ca E-ul are si motoare relativ mici, diesel, Legendul nu are decat mari si pe benzina), doar impozitul la un Legend e peste 5.000 RON pe an.

@Titi, eu cred ca (macar mental) trebuie sa facem un split al topicului: familia ta vrea o masina, tu vrei o masina, cele doua masini nu seamana. Tu vrei sa impaci si capra si varza. Cineva trebuie sa cedeze. Alegerea cea mai buna pentru tatal tau probabil ar fi ceva extrem de nasol pt tine, spre exemplu o Dacia Duster. Alegerea cea mai buna pentru tine ar fi extrem de nasoala pentru tatal tau (spre exemplu un scirocco 2.0 TFSI).
Parerea mea e ca masinile care v-ar impaca pe amandoi simultan (daca nu accepti varianta SH-urile de peste 3 ani) costa mai mult decat daca va luati fiecare cate o masina.

P.S: Pana la urma care e problema nissanului ?
former_ozz
QUOTE
Ala merge pe orizontala, vedeti si voi cum cresc buruienile alea, in nici un caz masina nu urca cu vor ei sa arate.


E hai nici chiar asa. Cind se lasa la vale se vede ca alunca in jos cu rotile blocate, iar copacii din spate sint relativ drepti.
E o panta MARE acolo, dar nici pe departe atit de mare cum pare in video.
T u d o r
Un Yeti am eu la munca. Cred ca Clarkson face misto de cumparatori. biggrin.gif Am mers cu masina aia cateva mii de km si e ok dar nici chiar asa. Ce pot sa spun e ca daca ai de facut mai mult de 100 km nu-ti lua asa ceva, pozitia in scaun e infecta. De fiecare data ma doare genunchiul stang, cand ma dau jos din ea trebuie sa-mi revin 2-3 minute ca e intepenit. In rest e o masina onesta ca toate Skodele, are motor 2.0 dizal de 110 cai, consuma putin si trage destul de bine pana pe la 120 km/h. Mai am o Octavia 1.9 tdi si pot sa afirm in cunostinta de cauza ca doar Dacia mai face scaune atat de proaste.
Titi1988
QUOTE (HalbaSus @ Mar 7 2012, 06:38 PM) *
Cred ca in Romania intretinerea unui Legend (inclusiv impozit si combustibil) e mai costisitoare decat a unui E-klass (mai ales ca E-ul are si motoare relativ mici, diesel, Legendul nu are decat mari si pe benzina), doar impozitul la un Legend e peste 5.000 RON pe an.

@Titi, eu cred ca (macar mental) trebuie sa facem un split al topicului: familia ta vrea o masina, tu vrei o masina, cele doua masini nu seamana. Tu vrei sa impaci si capra si varza. Cineva trebuie sa cedeze. Alegerea cea mai buna pentru tatal tau probabil ar fi ceva extrem de nasol pt tine, spre exemplu o Dacia Duster. Alegerea cea mai buna pentru tine ar fi extrem de nasoala pentru tatal tau (spre exemplu un scirocco 2.0 TFSI).
Parerea mea e ca masinile care v-ar impaca pe amandoi simultan (daca nu accepti varianta SH-urile de peste 3 ani) costa mai mult decat daca va luati fiecare cate o masina.

P.S: Pana la urma care e problema nissanului ?


am incercat si asa cu 2 masini dar nu merge. el vrea un SUV mai luxos ( inca nu stie ca o astfel de masina depaseste 40.-50.000 euro dar il las sa se convinga singuir.) iar eu vreau ceva berlina frumoasa si rapida ( benzinara numai sa nu aiba consumuri mari).

In legatura cu nissan-ul, deja are 5 ani si tatalui meu nu ii plac masini vechi. Sa zicem ca o sa cumparam CC-ul din 2011, prin 2016-17 l-ar pune de vanzare orice ar fi.
In plus pe mine nu ma mai satisface ca si motorizare.. deja mi-a trecut perioada de need 4 speed, merg mult mai ok si ma gandesc cat de inconstient am fost in perioada 18-20 de ani. Mergeam ca un nebun ( noroc ca stiamc e poate fiecare masina si eram extrem de calculat, mergeam foarte tare dar nu riscam)
Dar am nevoie de acea rezerva de putere sa ma scaota din anumite situatii nasole cu care m-am confruntat cu nissan-ul. Plus ca nu mai vreau sa fiu la mila cocalarilor cu pisicute si ursuleti. Cand face unul figuri sa ii inchid gura la 200+ cai.
Titi1988
QUOTE (HalbaSus @ Mar 7 2012, 06:38 PM) *
Cred ca in Romania intretinerea unui Legend (inclusiv impozit si combustibil) e mai costisitoare decat a unui E-klass (mai ales ca E-ul are si motoare relativ mici, diesel, Legendul nu are decat mari si pe benzina), doar impozitul la un Legend e peste 5.000 RON pe an.

@Titi, eu cred ca (macar mental) trebuie sa facem un split al topicului: familia ta vrea o masina, tu vrei o masina, cele doua masini nu seamana. Tu vrei sa impaci si capra si varza. Cineva trebuie sa cedeze. Alegerea cea mai buna pentru tatal tau probabil ar fi ceva extrem de nasol pt tine, spre exemplu o Dacia Duster. Alegerea cea mai buna pentru tine ar fi extrem de nasoala pentru tatal tau (spre exemplu un scirocco 2.0 TFSI).
Parerea mea e ca masinile care v-ar impaca pe amandoi simultan (daca nu accepti varianta SH-urile de peste 3 ani) costa mai mult decat daca va luati fiecare cate o masina.

P.S: Pana la urma care e problema nissanului ?


am incercat si asa cu 2 masini dar nu merge. el vrea un SUV mai luxos ( inca nu stie ca o astfel de masina depaseste 40.-50.000 euro dar il las sa se convinga singuir.) iar eu vreau ceva berlina frumoasa si rapida ( benzinara numai sa nu aiba consumuri mari).

In legatura cu nissan-ul, deja are 5 ani si tatalui meu nu ii plac masini vechi. Sa zicem ca o sa cumparam CC-ul din 2011, prin 2016-17 l-ar pune de vanzare orice ar fi.
In plus pe mine nu ma mai satisface ca si motorizare.. deja mi-a trecut perioada de need 4 speed, merg mult mai ok si ma gandesc cat de inconstient am fost in perioada 18-20 de ani. Mergeam ca un nebun ( noroc ca stiamc e poate fiecare masina si eram extrem de calculat, mergeam foarte tare dar nu riscam)
Dar am nevoie de acea rezerva de putere sa ma scaota din anumite situatii nasole cu care m-am confruntat cu nissan-ul. Plus ca vreau sa nu mai fiu la mila cocalarilor cu pisicute si ursuleti. Cand face unul figuri sa ii inchid gura la 200+ cai.
T u d o r
QUOTE
deja mi-a trecut perioada de need 4 speed, merg mult mai ok si ma gandesc cat de inconstient am fost in perioada 18-20 de ani. Mergeam ca un nebun ( noroc ca stiamc e poate fiecare masina si eram extrem de calculat, mergeam foarte tare dar nu riscam)


QUOTE
Plus ca vreau sa nu mai fiu la mila cocalarilor cu pisicute si ursuleti. Cand face unul figuri sa ii inchid gura la 200+ cai.


unsure.gif Huh?
Vezi ca intre cele doua citate nu se leaga ceva... sau imi scapa mie cumva sensul? Tu n-ai ce face pe sosea si te lasi atras in curse de toti ciumpalacii cu cazane de liniute? Poate ca in cazul asta ar fi mai bine sa astepti macar pana la 25 ani o masina de peste 200 cai. smile.gif Oricum CC nu aduce deloc cu o imagine de afacerist, poate doar de afacerist cu ceasuri Rolex facute pe vapor. biggrin.gif

Dupa parerea mea tatalui tau i-ar cam trebui un SUV de clasa compacta, ceva gen Forester, CR-V, etc. In banii aia gasesti o masina de 1-2 ani, inca in garantie. Probabil ca diesel ar fi alegerea cea mai buna dar si benzinarele duc destul de ok masa masinii.
mircanu
ia un Ford coclender. e chiar tare masina, insa e rara.
insa daca pui mana pe una e succes garantat.
DRAGOS
Pelanga ce-a zis Tudor, ca cele 2 nu se leaga, vezi ca mai ai o problema: 200+cp pe un passat CC nu te vor scoate nicidecum din mila ursuletilor si pisicutelor. Alea sunt masini care de obicei umbla cu motoare foarte mari, netrecute in carte. Iar ca sa te pui cu un seria 3 de acu 20 ani cu 250-280cp(dintr-un motor de peste 3l) tu trebuie sa ai cel putin 350 pe al tau CC.

Am trecut si trec foarte des prin "provocari"de genul asta, din cauza masinii care arata mai altfel. De obicei ii intarat cu admisia care urla ca la balamuc chiar si pe loc, iar apoi ii las sa plece in fum si scartait de roti, iar eu incet incet in spatele lor.

Perioada cu liniutele am avut-o si eu, acum 1-2 ani eram nelipsit de la activitatile de noapte, dar mi-am dat seama ca pt asta iti trebuie masina fix de asa ceva, nu se pupa cea de zi cu zi, decat daca e vreun mostru de 100.000 euro care poate sa le faca pe toate smile.gif
HalbaSus
QUOTE (mircanu @ Mar 8 2012, 01:56 AM) *
ia un Ford coclender. e chiar tare masina, insa e rara.
insa daca pui mana pe una e succes garantat.

Foarte tare modelul asta de ford... coclender. Banuiesc ca la asta conteaza foarte marimea. 36182451.gif

@Titi, cum naiba sa fie veche o masina de 5 ani ? ce sunt mai nou masinile ? obiecte de unica folosinta ? Ahhh... ca unele masini pot fi distruse in 5 ani asta e o cu totul alta problema. Dar o masina intretinuta la 5 ani e in floarea varstei.
Ahhh... ca VREI sa schimbi masina, ca te-ai plictisit de ea, ca vrei ceva mai puternic, etc... astea da, te cred. Dar nu exista motive obiective sa schimbi nissanul, defapt mie mi se pare o idee foarte proasta sa vinzi nissanul. Iti dai seama ca sunt sanse foarte mari sa se achizitioneze ceva mai lent decat nissanul (un SUV nou in banii aia va fi mai lent decat nissanul).
Titi1988
@Tudor si dragos majoritatea au motoare de maxim 120-140 cp, si nu ma refeream la liniute ci la faptul ca in momentul depasirii am patit cu nissan-ul sa accelereze iar eu sa fiu pus intr-o postura periculoasa. si in aceste cazuri trebuie sa ii las sa mearga dupa care iar merg incet si sa astepta sa ii depasesc si iar accelereaza, dar vreau sa zic ca nu au 280 de cai nici pe departe...
Si nu sunt nebun sa trec la o masina mai inceata aia ii clar! Nu ma intereseaza ce imagine aduce passat-ul CC cum nu ma intereseaza nici cand ma duc cu logan-ul inscriptionat undeva. Imi place si mie si restul you can just f*ck of!!

@halba eu nu am zis ca ii veche, ci tatal meu. turned.gif

coclender 36182451.gif)))))))))))))))))
klm
CITAT(Titi1988 @ Mar 8 2012, 12:45 AM) *
ma gandesc cat de inconstient am fost in perioada 18-20 de ani. Mergeam ca un nebun ( noroc ca stiamc e poate fiecare masina

E greu de crezut; iti trebuie mii de km ca sa "stii ce poate" o masina ori la 18 ani e aproape imposibil sa-i fi avut.
HalbaSus
Titi, hai sa iti spun de ce consider ca e o idee proasta sa vinzi nissanul: tatal tau doreste o masina care dupa cum zici si tu, e foarte departe de idealul tau de masina, el vrea SUV luxos, bugetul nu o sa-i permita decat probabil un SUV de clasa mica cu motorizare de 2 lei care va face suta de la 12 secunde in sus si viteza maxima pe la 170 kmh (de depasiri nu are rost sa vorbesc)...
Incearca sa negociezi sa il convingi sa isi ia el ce masina vrea (probabil ceva in descrierea de mai sus) si sa pastrezi si tu nissanul...

Titi1988
QUOTE (klm @ Mar 8 2012, 07:18 AM) *
QUOTE (Titi1988 @ Mar 8 2012, 12:45 AM) *
ma gandesc cat de inconstient am fost in perioada 18-20 de ani. Mergeam ca un nebun ( noroc ca stiamc e poate fiecare masina

E greu de crezut; iti trebuie mii de km ca sa "stii ce poate" o masina ori la 18 ani e aproape imposibil sa-i fi avut.


eu am inceput sa conduc la 18 ani LEGAL.. sa zicem asa

@halba azi incerc sa il duc sa vada passat-ul CC pt ca ii bine dispus. Is curios ce o sa zica.
James Kilowatt
@Titi
Vezi ca filozofii dinainte care recomanda sa iti lasi tatal sa-si aleaga masina iar tu sa-ti vezi de a ta au dreptate. Pe langa aspectul legat de finante (un suv decent de rapid e indecent de scump) mai e inca unul:
Tu zici ca ai +20 ani. S-ar putea ca la anu' sa te hotarasti sa iti iei zborul pt ca iti ofera careva un super job in capatul alalalt al tarii, sau sa te insori, sau sa te mariti, sau sa emigrezi, sau pur si simplu te enervezi si vrei sa te cari si masina aia luata pentru "familie" sa fie folosita pentru 1-2 persone maxim.
Devine din ce in ce mai uncool sa calatoresti cu taica-tu (oricat ar fi el de cool ca persoana), iar fratele tau s-ar putea sa ajunga repejor la aceeasi concluzie. Intri intr-o perioada in care schimbarile radicale de stil de viata s-ar putea sa fie la ordinea zilei.

Asa ca lasa-l pe tatal tau sa-si ia ce masina vrea el si tu fa-ti apele sa-ti iei ce masina vrei tu. Daca faceti un compromis riscati sa-l faceti degeaba intrucat peste 1 an, din motive imposibil de preziz, masina aia sa fie a lui, sau a ta, nu "a voastra".
Titi1988
momentan ramanem la nissan pentru ca tatal meu nu mai vrea berline iar SUV-uri mari ca si Range Rover sunt prea scumpe ca si leasing si intretinere.
Eu mai am un as in maneca si anume Audi A6 Allroad dar ala il tin pentru mai tarziu.
mircanu
QUOTE (Titi1988 @ Mar 8 2012, 05:53 PM) *
momentan ramanem la nissan pentru ca tatal meu nu mai vrea berline iar SUV-uri mari ca si Range Rover sunt prea scumpe ca si leasing si intretinere.
Eu mai am un as in maneca si anume Audi A6 Allroad dar ala il tin pentru mai tarziu.


neah. va cumparati Duster Delsey. un SUV cu personalitate.

si eu sunt de acord cu ceilalti aici.
titi, strange bani, fa un credit etc si ia-ti o masina ptr tine, tinereasca.
ptr ca daca vrei masina luxoasa ptr taica-tu cu care sa mergi si tu asa mai tinereste, nu gasesti la bugetul ala.
lasa-l pe senior sa-si ia ce i se potriveste si ce-i place lui si tu ia-ti ce-ti place si ti se potriveste tie.
Otto73
QUOTE (James Kilowatt @ Mar 8 2012, 04:21 AM) *
@Titi
Vezi ca filozofii dinainte care recomanda sa iti lasi tatal sa-si aleaga masina iar tu sa-ti vezi de a ta au dreptate. Pe langa aspectul legat de finante (un suv decent de rapid e indecent de scump) mai e inca unul:
Tu zici ca ai +20 ani. S-ar putea ca la anu' sa te hotarasti sa iti iei zborul pt ca iti ofera careva un super job in capatul alalalt al tarii, sau sa te insori, sau sa te mariti, sau sa emigrezi, sau pur si simplu te enervezi si vrei sa te cari si masina aia luata pentru "familie" sa fie folosita pentru 1-2 persone maxim.
Devine din ce in ce mai uncool sa calatoresti cu taica-tu (oricat ar fi el de cool ca persoana), iar fratele tau s-ar putea sa ajunga repejor la aceeasi concluzie. Intri intr-o perioada in care schimbarile radicale de stil de viata s-ar putea sa fie la ordinea zilei.

Asa ca lasa-l pe tatal tau sa-si ia ce masina vrea el si tu fa-ti apele sa-ti iei ce masina vrei tu. Daca faceti un compromis riscati sa-l faceti degeaba intrucat peste 1 an, din motive imposibil de preziz, masina aia sa fie a lui, sau a ta, nu "a voastra".

James bine punctat.
Titi mai citeste odaca ce a scris James.
Titi1988
am bagat la cap! Am aflat exact ce vrea tatal meu asa ca vedem cum evolueaza firma din punct de vedere financiar pana in vara si vedem ce solutie gasim atunci.
Va multumesc din nou domnilor pentru informatii si sugestii!
solmar
Titi,
la varsta ta imi doream Mazda MX5. Si nici nu concepeam sa cumpar alta masina. Cand am cumparat cu banii mei prima masina un Volvo 340 am zis ca l-am luat pe Dumnezeu de-un picior. Dar cumparasem o ruina, care a stat mai mult prin service, decat am condus-o eu. In cele din urma am rasuflat usurat dupa ce (mi-)au furat-o. De fapt i-o facusem cadou cumnatului meu. Daca mai baga 500 de euro in ea ar fi iesit o masina excelenta. N-a vrut, iar eu hotarasem sa nu mai bag un ban in ea... Ulterior viata mi-a rezervat alte masini....

Tu vrei sa aloci 18k eur pentru noua masina. Daca deja ai banii astia, daca ai timp liber, daca n-ai stressul zilei de maine, mai bine pastreaza Nissan-ul ca nu cere de mancare si plimba-te prin lume pana ajungi la ultimii 500 de euro. Apoi intoarce-te acasa. La un calcul rapid ar insemna 50 de euro pe zi timp de 355 de zile si 500 de rezerva. Practic ti-ar ajunge pentru mai mult de un an.
former_ozz
QUOTE
Eu mai am un as in maneca si anume Audi A6 Allroad dar ala il tin pentru mai tarziu.


In cazul asta mai sint cross-uri la care sa te uiti. Nu neaparat noi: Subaru Outback, Volvo XC, si cica passatul o sa puiasca acum o dracie d-asta, un passat mai inalt. Doar ca ala n-o sa fie SH.

QUOTE
la varsta ta imi doream Mazda MX5.


Eu si la visrta asta inca vreau un MX5 cu ardoare smile.gif.
Totusi masinle "prea" sport nu-s chiar bune pentru oameni tineri. 2 locuri, RWD, decapotabila insemna ca nu e folosibila mare parte din timp, nu poti sa te duci cu prietenii la munte, la ski, nu poti sa iei o bicicleta. MX5 e masina ideala daca mai ai o masina.
O masina mai de compromis, gen Civic (si oricare alta care are macar niste locuri foarte mici in spate si loc de o pereche de schiuri si un bagaj, un rucsca ceva si un acoperis pe bune), e un compromis mai bun.
Mircea104901
Grija cu A6 Allroad. L-au cam "buctat" se pare.
Titi1988
QUOTE (Mircea104901 @ Mar 9 2012, 06:31 AM) *
Grija cu A6 Allroad. L-au cam "buctat" se pare.

Poti sa dai mai multe detalii te rog?
Mircea104901
In sensul ca nu e tocmai fiabil. Se tot strica tot felul de repere, si nu sunt ieftine absolut deloc. Nu stiu sa dau detalii (nu m-au interesat) dar socrul merge cam des pe la service.
James Kilowatt
L-a luat de nou, sau a fost o super-afacere la SH?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.