Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau masina perfecta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
DRAGOS
QUOTE (Baby Blues @ Mar 25 2011, 11:30 PM) *
QUOTE (DRAGOS @ Mar 21 2011, 02:20 PM) *
..
Problemele de care vobesc au aparut pe la 1,4tsi, 2.0 tsi si 3.0 tdi...masini luate din ro...

Masina mea are 4 ani si 65000 de km si zero probleme. whistling.gif Daca c-o masina pe benzina si turbo, schimbi treptele la 1500 de rotatii si omori turbina la acceleratie in diverse alte situatii mi se pare normal sa ai probleme cu masina.

iti GARANTEZ ca nu se pune problema de subturare la masina aia biggrin.gif iar daca ii cadea turbina imi puneam problema ca n-o lasa sa se raceasca dupa forja, dar a cazut pompa de combustibil smile.gif

iar...4 ani si 65.000 km inseamna o medie anuala destul de mica uzura putina. eu am 50mii cu civicul si inca n-a facut 2 ani smile.gif
Titi1988
si nissanul are 95.000 km in 4 ani si acum aud ca bate ceva incet pe spate.. daca nissan facea o masina ok in locul primerei 100% o luam dar tiida? qashquaiqiaui? nu prea cred... pacat. PS accordul in spate este destul de mic.
cameleontheone
buna,hai ca ma bag si eu in seama,in legatura cu CC e o masina buna dar de spatioasa in spate e de discutat vorbesc in cunostinta de cauza am fos in spate la CC si nu pot sa zic ca e mare,e drept ca in fata e ok dar in spate nu e asa de mult loc mai ales pe inaltime,parerea mea sa faci un test drive sa vezi,daca mai ai intrebari scrie in legatura cu CC
Titi1988
am aflat de pe vw forum ca urmeaza un facelift prin toamna=> posibil sa scada preturile la modelul actual.. analizam in continuare. chiar nu vreau sa ma grabesc cu aceasta alegere. poate pana atunci apar alte modele.. un primera P13 wub.gif
Otto73
Raspund strict la titlul topicului:
Asa ceva nu o sa gasesti si sincer masinile enumerate de tine sunt foarte departe de a fi perfecte.
G e o r g e
QUOTE (Otto73 @ Apr 3 2011, 03:44 PM) *
Raspund strict la titlul topicului:
Asa ceva nu o sa gasesti si sincer masinile enumerate de tine sunt foarte departe de a fi perfecte.

+1
Titi1988
nu puteti sa imi recomandati altele care sa satisfaca caracteristicile enumerate?
G e o r g e
Pai ai si conditia bugetului

Tot ce vrei tu gasesti de la e klasse in sus
Titi1988
si se pare ca masina perfecta este Dacia Logan MCV albastru nemetalizat 1.5 dci 85 cai cu facelift an 2009-2010 cu cat mai putini km posibili.. am decis prin vot tinand cont ca fratele meu face 18 ani in vara.

Si in legatura cu celelalte masini... am fost cu tatal meu si la opel si la vw si sunt mici.. Se pare ca o sa ne orientam spre A6 Seria 5 E-klass dar anul viitor. deci mai trebuie sa astept dar nu sunt trist deloc pentru ca in acest caz nu sunt nevoit sa vand nissanelul wub.gif

Puteti sa imi recomandati ceva site-uri cu masini returnate din leasing in genul celei descrise mai sus? si eu caut dar inca nu am gasit exact aia.

PS da.. culoare este obligatorie albastru inchis nemetalizat ca sa fie identica cu celelalte 2
T u d o r
Masinile intoarse din leasing pot fi mai ieftine putin decat sunt cele de pe piata libera dar din unele surse am inteles ca astia schimba de pe ele (in prima faza posesorii apoi cei de la firma de leasing) tot ce poate fi schimbat, cauciucuri, baterii, etc. Asta presupune ca diferenta de pret o dai foarte repede inapoi.
HalbaSus
Treaba cu masinile intoarse din leasing este si nu adevarata, saptamana trecuta am tot cautat masini sh atat pe site-urile de anunturi cat si pe site-urile firmelor de leasing... soc si groaza... preturile nu erau mai mici, cam la acelasi nivel daca nu chiar mai mari decat restul anunturilor.
Nu stiu insa ce marja de negociere au firmele de leasing siii... stiu sigur ca anumite masini care se vand la preturi bune din parcurile preluarilor de leasing sunt "cu dedicatie", adica se stie de ele cam de cand e recuperata masina de la utilizator, si e scoasa la vanzare "direct" catre cel interesat... Ori asta presupune sa ai prieteni pe la firmele de leasing.

Iar apropo de masini de pe care se "ia" cate ceva, pe site-ul unei firme de leasing am gasit un M5 cu 10.000 de euro, deja eram gata gata sa sun sa cumpar cand citesc descrierea: cutia e stricata, motorul nu se tureaza mai sus de 3000 rpm, interiorul (volan/bord/scaune/etc) a fost schimbat cu un interior de serie 5 chel (scaune de panza, etc), jantele, bara fata, bara spate, ornamentele si ele schimbate cu unul de serie 5 normal... practic in afara de motor si cutie (care erau defecte) masina era un 5 normal, nu M5.... Mi s-a parut foarte tare (din partea fostului utilizator evident biggrin.gif)... Probabil acum un 520d se plimba cu jante, bodykit si interior de M5 biggrin.gif
Titi1988
Exact acelasi anunt l-am gasit si eu dar nu cred ca se pune problema sa fure de exemplu piese de pe dacie.. Daca gasesc la persoane fizice ii ok numai ca nu prea multi si-au luat in 2009 2010 si le dau la vanzare acum, in special o dacie care nu este scumpa de intretinut. Am vazut in decembrie una exact cum caut eu la 6900 euro dar atunci nu eram chiar siguri daca merita sa mai intram la un leasing.
Masina noua este undeva la 11.000 euro..
laurentiu
Daca ar fi sa-mi cumpar o masina sh m-as interesa mai intai la parcurile de masini recuperae de firmele de leasing. De multe ori trecutul masinii este stiut, e posibil sa o cumperi si cu cartea service. In plus diferentele de pret fata de ce gasesti in targuri nu sunt prea mari si de multe ori poate fi justificat. Eu asa am luat Beetle-ul si cred ca am facut o afacere buna. E drept ca acum un an si jumatate criza era mai mare si negocierea a decurs usor... in numai o jumatate de ora tipul a lasat la pret cam 1000 de euro.
Cat despre modificari e prima dat cand aud asta. Singurele neajunsuri ale masinii mele au fost paharele din bord pe care fostul proprietar le-a pastrat. Cand l-a intrebat pe cel de la leasing de ele mi-a zis sa spun mersi ca am primit doua chei. ninja.gif
xamez
QUOTE (Titi1988 @ Apr 22 2011, 07:12 PM) *
si se pare ca masina perfecta este Dacia Logan MCV albastru nemetalizat 1.5 dci 85 cai cu facelift an 2009-2010 cu cat mai putini km posibili.. am decis prin vot tinand cont ca fratele meu face 18 ani in vara.

Si in legatura cu celelalte masini... am fost cu tatal meu si la opel si la vw si sunt mici.. Se pare ca o sa ne orientam spre A6 Seria 5 E-klass dar anul viitor. deci mai trebuie sa astept dar nu sunt trist deloc pentru ca in acest caz nu sunt nevoit sa vand nissanelul wub.gif

Puteti sa imi recomandati ceva site-uri cu masini returnate din leasing in genul celei descrise mai sus? si eu caut dar inca nu am gasit exact aia.

PS da.. culoare este obligatorie albastru inchis nemetalizat ca sa fie identica cu celelalte 2

titi eu am cumparat in 2010 un opel combo din 2008 1.3 cdti van cu 7000 de euro negocierea a plecat de la 8500 de euro avea 11000 de km si era inca in garantie la opel .siteul este www.logisticon.ro opereaza masini de la bcr si alte banci
omul vesel
Nu exista masina perfecta.
Titi1988
QUOTE (omul vesel @ Apr 27 2011, 12:08 PM) *
Nu exista masina perfecta.


ok... sa zicem perfecta pt mine dry.gif
omul vesel


ok... sa zicem perfecta pt mine dry.gif
[/quote]

Atuntci Audi A4, fiindca are cele mai putine pareri contra, adica pretul.
Titi1988
QUOTE (omul vesel @ Apr 27 2011, 01:57 PM) *
Atuntci Audi A4, fiindca are cele mai putine pareri contra, adica pretul.


din pacate este prea mic.. confused.gif
HalbaSus
Tu despre care A4 vorbesti ? Modelul actual ? Ala este prea mic ???

Inseamna ca tu nu vrei masina de clasa medie... tu vrei E/A6/Superb (nu am bagat 5-arul intentionat pentru ca mi se pare putin prea mic in situatia data... Sau Ford Mondeo.

Passat CC ? Glumesti nu ? Daca A4 e mic, Passat CC e minuscul (si nu pentru ca nu ar avea spatiu in spate la genunchi), dar incearca sa mergi mai mult de 30 de minute in spate la CC... fie te vei ghemui si te vei impinge in scaunul din fata... fie vei lovi cu capul plafoniera la fiecare denivelare.

Deci treaba sta in felul urmator:
- fie vei lua o masina mai mica decat vrei tu si suficient de rapida.
- fie vei lua o masina suficient de mare dar va fi foarte lenta.
- fie vei lua o masina suficient de mare si suficient de rapida dar mai veche decat vrei tu...
- fie vei lua o masina cat vrei tu de mare si cat vrei tu de rapida si suficient de noua dar uiti de buget biggrin.gif

Deci... cauta o masina care iti place si uita de restul principiilor....


Titi1988
partea asta din postul de sus ai citit-o whistling.gif
"Si in legatura cu celelalte masini... am fost cu tatal meu si la opel si la vw si sunt mici.. Se pare ca o sa ne orientam spre A6 Seria 5 E-klass dar anul viitor"
22nst
A4 asta nou este mic si inghesuit.
Eu abia am avut loc in el dar sunt si inalt si gras biggrin.gif
omul vesel
CITAT(Titi1988 @ Apr 27 2011, 04:37 PM) *
CITAT(omul vesel @ Apr 27 2011, 01:57 PM) *
Atuntci Audi A4, fiindca are cele mai putine pareri contra, adica pretul.


din pacate este prea mic.. confused.gif


Deci Contra: pretul, e prea mic, mai este altceva?
Lucian107416
urat/banal, de ex... parerea mea
omul vesel
CITAT(Lucian107416 @ Apr 27 2011, 05:43 PM) *
urat/banal, de ex... parerea mea



Titi1988 trebuia sa faca precizarile astea la inceput. Eu zic sa ia masina care are cele mai putine argumente contra.
AZAZEL
QUOTE (22nst @ Apr 27 2011, 07:36 PM) *
A4 asta nou este mic si inghesuit.
Eu abia am avut loc in el dar sunt si inalt si gras biggrin.gif



hei.
e una din cele mai incapatoare masini din clasa ei, oricum mai incapatoare ca orice masina premium echivalenta.
HalbaSus
Corect,
In clasa sedanurilor medii premium exista 4 concurenti ( pe piata europeana cel putin): Audi A4, BMW 3, Mercedes C si Lexus IS. Lexus este cel mai mic (ridicol de mic ?) urmat de seria 3, C-class iar cel mai mare sedan mediu premium este A4. Practic A4 este de marime comparabila cu sedanurilor medii non-premium (se pare ca oamenii bogati sunt in mod natural mai slabi si mai mici biggrin.gif ).

P.S: Am uitat sa mentionez Alfa 159 si Volvo S60... care sunt "premiumish"... oricum nici astea nu depasesc in dimensiuni interioare A4-le.

P.S.2: Titi, eu cred ca ce vrei tu se numeste Skoda Superb, este mai mare in interior decat un S-klass, portbagaj mai mare decat intr-un X5, la fel de rapid ca un C320 cdi 4-matic si probabil il poti gasi mai ieftin decat un passat.
solmar
Oameni buni, dar nu s-a terminat cu reclama pe 25 Aprilie? De ce mai apare?
G e o r g e
si eu votez cu superbul thumbsup.gif
Titi1988
Ok bag si superbu ( din cauza pretului si a spatiului interior)l.. So superb vs A6 vs seria 5 vs E-klass.. Presimt ca o sa fie o alegere dificila la anu.. dry.gif
AlexTM
Deci baga Superbu si scoate-le pe toate celelalte, dupa care vei vedea ca alegerea va fi simpla smile.gif
omul vesel
CITAT(AlexTM @ Apr 29 2011, 07:05 AM) *
Deci baga Superbu si scoate-le pe toate celelalte, dupa care vei vedea ca alegerea va fi simpla smile.gif


O data, de doua ori, de trei ori, adjudecat Skoda Suberb. Gandeste-te numai la piese, revizii, cat te vor costa la Audi, Bmw, Mercedes.
laurentiu
CITAT(HalbaSus @ Apr 28 2011, 10:04 AM) *
P.S: Am uitat sa mentionez Alfa 159 si Volvo S60... care sunt "premiumish"... oricum nici astea nu depasesc in dimensiuni interioare A4-le.


Iti recomand sa urci in noul S60. Vei avea parte de o surpriza.
Mie Superb mi se pare exagerat de mare. Pe bune, e adevarat ca daca alegi o asa masina ai nevoie de spatiu. Dar oare de chiar atat de mult ai nevoie? Cred ca daca s-ar face un calcul volumul interior al lui Superb ar fi peste Renault Kangoo de exemplu.
Iar in privinta preturilor reviziilor, e absurd sa-i reprosezi unei masini premium ca nu e ieftina intetinerea. E ca si cum te-ai plange de un M5 ca iti consuma 20-25 litri in oras...
AlexTM
QUOTE (laurentiu @ Apr 29 2011, 11:19 AM) *
Iti recomand sa urci in noul S60. Vei avea parte de o surpriza.


Nu e clar din mesaj: placuta sau neplacuta?
AZAZEL
volvi s60 are portbagaj sub 400 de litri adica la fel ca un hatch.
HalbaSus
QUOTE (AZAZEL @ Apr 29 2011, 10:36 AM) *
volvi s60 are portbagaj sub 400 de litri adica la fel ca un hatch.

Adica suna premium... biggrin.gif

Titi1988
Nissanul are portbagaj foarte mic pentru ca spatiul din spate este mare.
Lucian107416
pai ce anume de la Nissan nu corespunde cerintelor tale initiale? Ca mie mi se pare ca n-ati avea nevoie de alta masina.
Titi1988
Motorul ii marea problema..
Lucian107416
Ford Mondeo 2.5(benzina) 225 CP. Am vazut SH si la 10-11 k euro.
G e o r g e
QUOTE (omul vesel @ Apr 29 2011, 10:08 AM) *
QUOTE (AlexTM @ Apr 29 2011, 07:05 AM) *
Deci baga Superbu si scoate-le pe toate celelalte, dupa care vei vedea ca alegerea va fi simpla smile.gif


O data, de doua ori, de trei ori, adjudecat Skoda Suberb. Gandeste-te numai la piese, revizii, cat te vor costa la Audi, Bmw, Mercedes.

garantez ca la mercedes preturile sunt absolut decente. o revizie 1000 de ron. cam pe acolo e.
Titi1988
QUOTE (Lucian107416 @ Apr 29 2011, 04:47 PM) *
Ford Mondeo 2.5(benzina) 225 CP. Am vazut SH si la 10-11 k euro.

Ma intereseaza cat de cat si consumul. In functie de nivelul afacerilor de anul viitor o sa vedem care este alegerea cea mai buna. Daca merge tot asa ai mei isi permit sa intretina ( mai greu un pic) si un A6 3.0 TDI, dar daca scade cererea ( Doamne fereste) un Superb 2.0 TDI 170 cp ar fi ok sau si mai rau ramanem la nissan. momentan prioritatile sunt investitiile in firma si finalizarea vilei de la munte, pentru acest an.
Lucian107416
eu nu cred ca Mondeo 2.5 e mai scump de intretinut decat 3.0 TDI, iar daca mai consideri si diferenta de pret la achizitie...
Titi1988
m-am plictisit si am cautat ceva oferte.. de curiozitate la superb. si am fost surpins de ce ofera masinuta asta thumbsup.gif

http://www.autovit.ro/skoda-superb-C18523492.html
James Kilowatt
La banii aia cred ca o iei noua.... Eu am dat 24k€ pe ea, noua.
Titi1988
QUOTE (James Kilowatt @ May 4 2011, 01:54 PM) *
La banii aia cred ca o iei noua.... Eu am dat 24k€ pe ea, noua.


la configuratia aia ii cam 28-30 k
laurentiu
Nu stiu ce impresie aveti despre Weltauto dar eu nu vreau sa mai aud prea curand de ei. ninja.gif
Titi1988
QUOTE (laurentiu @ May 4 2011, 10:05 PM) *
Nu stiu ce impresie aveti despre Weltauto dar eu nu vreau sa mai aud prea curand de ei. ninja.gif

Argumenteaza te rog. Leonul iuliei ii de la weltauto si are tot istoricul etc
laurentiu
Intr-un timp mi se pusese pata pe noul Polo, desi erau sanse mici sa renunt la masina mea. In fine, am fost la drive test si un nene pe-acolo in timp ce ma mai uitam putin la masina mi-a zis ca s-a dus intre timp la masina mea cu cei de la Weltauto, au analizat-o si imi dau pe ea 5000 de euro. In conditiile in care eu nici nu stiam asta. "Deci domnu Calin, haideti sa facem actele pentru Polo." blink.gif In conditiile in care eu nu intrasem in showroom in ideea ca gata, imi cumpar o masina de aici, punct. Si culmea e ca multi dealeri VW gandesc asa. Au un "farmec" aparte multi cei care lucreza in vanzari la VW biggrin.gif
Titi1988
QUOTE (laurentiu @ May 5 2011, 09:39 AM) *
Intr-un timp mi se pusese pata pe noul Polo, desi erau sanse mici sa renunt la masina mea. In fine, am fost la drive test si un nene pe-acolo in timp ce ma mai uitam putin la masina mi-a zis ca s-a dus intre timp la masina mea cu cei de la Weltauto, au analizat-o si imi dau pe ea 5000 de euro. In conditiile in care eu nici nu stiam asta. "Deci domnu Calin, haideti sa facem actele pentru Polo." blink.gif In conditiile in care eu nu intrasem in showroom in ideea ca gata, imi cumpar o masina de aici, punct. Si culmea e ca multi dealeri VW gandesc asa. Au un "farmec" aparte multi cei care lucreza in vanzari la VW biggrin.gif


asta este marketing pur.. texte de genul ast am citit si eu gen sa vindem peste pescarului gen... si din considerentul asta nu vrei sa auzi de ei? ma gandeam ca au facut ceva faza nasoala...
Otto73
QUOTE (Titi1988 @ May 4 2011, 10:11 AM) *
la configuratia aia ii cam 28-30 k

Asta numai in cazul in care le dai cat vor ei.
La orice pret e loc de negociere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.