Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unde va faceti (v-ati facut) concediul anul asta?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
James Kilowatt
Revelioanele in Franta sunt destul de cumintele... la ei nici nu se cheama "anul nou", ci "saint sylvestre" cu o cina ceva mai lunga si/sau iesit pe strada si dat cu pocnitori (asta in cel mai bun caz, pocnitorile sunt optionale). La Nice nici artificii nu au avut de revelion, au dat doar cativa smecheri cateva artificii de la ei din curte si atat, nimic organizat si grandios ca la TV. Poate la Paris o fi mai bine.

Eu revelion mai apropiat de ceea ce intelegem noi (adica cu haleala mai multa, bautura si mai multa, cantece, dans, artificii, etc) am avut parte in tarile nemtzofoane.

Cam sunt de acord cu ozz, succesul unui revelion e dat de gasca, nu de oras.
RUE
in paris, ca orice ca[itala o sa fie un flux allocalnicilor care pleaca si lasa orasul gol. nu stiu daca turistii pot sa l umple.
AZAZEL
pana la urma am platit la un hotel 144 euro/noapte cu mic dejun. e mai bine fata de cei 168 /noapte fara mic dejun(ce gasisem prima data) insa e si mai departe de centru.
wtf, pe mine m-a impresionat bruxelles-ul in 2007 in decembrie, parandu-mi -se f interesant/frumos si luminat ca-n povesti. ma gandesc ca parisul in timpul sarbatorilor de iarna trebuie sa fie si mai grozav.

ce voi face in noaptea dintre ani? dupa ce voi vedea trosnitorile de la miezul noptii, ma voi aciua intr-un restaurant pt o masa romantica. am inteles ca marea majoritate a restaurantelor sunt deschise.
ozz86651
Da nu-s pline? foarte scumpe? poti sa te duci numai 2 ore, sau ca-n Ro trebuie sa te "distrezi" cu ei toata noaptea?
N-auzi ce spune JK ca se pare ca nici troznitori nu e obligatoriu sa fie.
La americani e la fel, revelionul nu e nici o smecherie. De obicei sint artificii, dar slabut, nu se compara cu alea de pe 4 iulie. Dupa miezul noptii se termina bairamul, de fapt nu prea exista bairame, se mai duc oamenii la unii si la altii dar nu e tambalau.
AZAZEL
mai ozz , nu stiu daca sunt pline sau nu si nici nu stiu de politica lor daca e de prost gust ca cea romaneasca sa te puna sa te "distrezi" in bodegile lor 6-7 ore, insa chiar am de gand sa ma las dus de val si sa-mi retraiesc tineretea. de-oi muri de foame in noaptea de revelion , nu-i bai; desi, eu sper sa nu. poate exista si cluburi deschise si dupa restaurant , mergem acolo. cam asta ar fi situatia perfecta: bubuieli la 12 noaptea, restaurant si apoi club. de nu o fi sa iasa asa, chiar nu e nici o problema.
pmhoria
Na pai sa aveti un revelion fain in Paris. Sper sa-ti iasa pasienta cu pocnitorile, restaurantul si clubul. thumbsup.gif
RUE
parisul se impodobeste inca de pe la 1 decembrie daca nu putin inainte. champs elisee este super facut si e o yona cu braduleti albi eeee.. mistoooodar si niste aglomeratii de masini ce nu ai vazut. seara nu te relaxezi in zona aia.
eventual baga o plimbare la sacre coeur in nord si la versailles unde prin gradinile alea poti sa auzi musca.
OCTAN_95
De nu aveti idei pt concediu va recomand valea Aosta-Grand St. Bernard - Chamonix si apoi Alsacia
Sa te trezesti dimineata cu o imagine precum in poza 1 Valea Aosta.
Apoi o mostra din drumul spre Chamonix (poza 2)
Aiguille du Midi 3842m/ Mont Blanc (poza 3 si 4)
apoi sa tragi la un asemenea hotel dintrun satuc Andlau- Alsacia pe "drumul vinului" (poza 5)
AZAZEL
octane,
tu ai mers o parte din "route des grandes alpes". am mai auzit si din alte reviewuri ca e ceva fantastic si ca soseaua urca si pe la 2800-2900 metri . sunt super frumoase pozele tale si se observa in ele forme de relief glaciar cu duiumul.
Mircea104901
QUOTE (OCTAN_95 @ Sep 20 2009, 01:46 PM) *
De nu aveti idei pt concediu va recomand valea Aosta-Grand St. Bernard - Chamonix si apoi Alsacia
Sa te trezesti dimineata cu o imagine precum in poza 1 Valea Aosta.
Apoi o mostra din drumul spre Chamonix (poza 2)
Aiguille du Midi 3842m/ Mont Blanc (poza 3 si 4)
apoi sa tragi la un asemenea hotel dintrun satuc Andlau- Alsacia pe "drumul vinului" (poza 5)



Superb smile.gif
AZAZEL
a fost cineva in rovaniemi-finlanda?
RUE
bah, ti-e dor de mos craciun? te duci sa l cauti acasa? vezi ca e plecat in perioada asta.
zbor direct acolo nu gasesti.
se plangea un prieten din helsinki cum un bilet pana la Bucuresti il costa cat unul pana in Laponia.
eu cred ca poti ajunge la 400 euro drumul cu avionul pana acolo. de persoana.
ozz86651
Am stat cam o spatamina in Vail, CO. Am schiat Vail si breckrenridge, am fost si prin Aspen, am stat o zi in Denver. Impresii:
1. Vail e misto de schi dar sint destule locuri la fel de misto. E mare in schimb. Ca statiune e un fel de kitch aparent european. Nu-i rau dar (in afara d emarimea fantastica a teritoriului schiabil) nu e la inaltimea faimei.
2. Breckeridge e o staiune foarte draguta dar schiatul e mediocru. E insa inalta, am schiat la ~4000m in ceata si ninsoare. Un inceput de sezon cam prost, am dat intr-o multime de pietre. Iarasi foarte mare si pe orizontala.
3. Aspen, n-am schiat am fost doar in plimbare, nu am vazut nimic interesant. O statiune oarecare.
4. Denver: un oras cam naspa, abia ai ce face o zi in el. Au beri bune.

Una peste alta daca nu ea faima asta spuneam ca a fost foarte misto (ca afost, mai putin zapada nu prea multa care nu e vina nimanui) dar de fapt faima mi se pare putin exagerata. Sint locuri pe care cred ca le prefer sau macar echivalente. A, si schiul e foarte scump, ~90$ pe zi mai ales de sarbatori.
AZAZEL
cateva poze din paris
Dan52141
Eu nu am fost niciodata in Germania si Elvetia, as vrea sa merg anul acesta in mai in zona Bavaria, valea rhinului,4-5 zile, o zi sau doua la strasbourg de acolo in elvetia vre-o 3 zile, Chamonix vre-o 2 si retur la Stuttgard sau Munchen.
Nu cunosc zona de loc, acum am inceput sa ma informez, am inteles ca in zona bavaria sunt orase foarte frumoase, nu mai vorbesc de castele iar peisajele sunt incantatoare, Strasbourg-ul fiind aproape merita sa dau o fuga, am inteles ca orasul este frumos, am vazut cateva poze, de acolo mai departe elvetia (inca nu stiu unde) si apoi zona Chamonix.

Aveti ceva sugestii de obiective pentru zona bavaria si elvetia ?
Mai mult ca sigur o sa zbor pana la Munchen sau Stuttgard si de acolo o sa inchiriez o masina.
Exista vre-un traseu recomandat ?
Multumesc anticipat pentru orice sugestie!
solmar
puteti veni la mare...evident dupa ce s-o topi zapada.
cateva poze de ieri seara, de azi dimineata si de acum!
Diesel
Eu si Mike jucam "depisteaza unde a fost facuta poza"
Tomis Nord, Suceava cu vedere spre Tic-Tac. Am nimerit? biggrin.gif
solmar
QUOTE (Diesel @ Jan 19 2010, 04:04 PM) *
Eu si Mike jucam "depisteaza unde a fost facuta poza"
Tomis Nord, Suceava cu vedere spre Tic-Tac. Am nimerit? biggrin.gif


intre suceava si ciresica. casutele apartin de "micul rotterdam" .
mike.omega
A trecut un autograder! Mama ce offtopic sunt smile.gif
Plecand de la pozele lui Solmar va pot spune ca in CT zapada depaseste lejer 50cm in zonele unde a fost troienita, pe la noi prin cartier e jale! Dar a trecut un autograder! Mare, galben, Volvo! In sfarsit! Ninge non stop de vreo 30h si astia s-au gandit sa inceapa deszapezirea azi pe la pranz biggrin.gif

PS: Nu stiam ca se numeste Micul Rotterdam, insa stiu ca acele case sunt cu mansarda din lemn si s-au construit acum 7-8 ani daca nu mai bine wink.gif
solmar
QUOTE (mike.omega @ Jan 19 2010, 08:17 PM) *
A trecut un autograder! Mama ce offtopic sunt smile.gif
Plecand de la pozele lui Solmar va pot spune ca in CT zapada depaseste lejer 50cm in zonele unde a fost troienita, pe la noi prin cartier e jale! Dar a trecut un autograder! Mare, galben, Volvo! In sfarsit! Ninge non stop de vreo 30h si astia s-au gandit sa inceapa deszapezirea azi pe la pranz biggrin.gif

PS: Nu stiam ca se numeste Micul Rotterdam, insa stiu ca acele case sunt cu mansarda din lemn si s-au construit acum 7-8 ani daca nu mai bine wink.gif


Ninge in continuare ... yes.gif thumbsup.gif

Cand am cumparat apartamentul, acum 10 ani, era inca teren viran unde sunt casutele. In spatele garajului (fostului garaj, demolat asta vara) fostul proprietar avea gradina, o bolta de vita de vie... Ce sprituri programasem in gand. N-am avut parte nici macar de unul. Mai bine ca au facut Micul Rotterdam [un centru pentru copii la care am inteles ca pe langa olandezi au participat cu fonduri si Hagi + Gica Popescu] - e mai curat.
Watcher
Anul trecut am fost in Croatia cu masina.
Am avut dreptate, nu merita sa faci concediu cu masina :-)
Despre croatia numai de bine (au 10 milioane de kilometri de autostrada :-O , iar casele lor de la tara arata ca in Austria ...)
Pe de alta parte e cam scump iar plaja este altfel decat suntem noi obisnuiti sa ne placa, Mai sunt si ei talibani.
De genul "daa, cea mai tare plaja este la-la-la, ajungi asa-si-pe-dincolo, si e misto de tot, ca NU E NIMENI ACOLO, ca sunt abrupte stancile si lumea nu are curaj"
(oh really, ce tare, sa merg undeva unde restul nu au curaj, ca sa am 'liniste' ? )
In schimb, e frumos la dubrovnik:
pmhoria
Care ati fost in Japan? Am nevoie de niste sfaturi concrete de le persoane care au fost acolo.
Ne bate gandul anul asta sa vizitam Japonia pt 2 sapt si am gasit pe net tot felul de combinatii, dar experienta unuia care a fost acolo m-ar ajuta mai mult.
Mersi
AZAZEL
unde te poti duce iarna(decembrie/ianuarie) in concediu plecand din europa si sa fie peste 20 de grade la destinatie ?
bineinteles locatia sa fie apropiata pt a nu cheltui mult pe avion si sa nu fie nici scumpa ca si destinatie.
drabisan
Tenerife/Grand Canaria. Sint si temperaturi de 16 grade in dec-feb, dar rar. In general temperatura ziua depaseste 20 de grade, iar oceanul poate fi incercat. Cu un pic de ambitie, ce-i drept.
E cel mai aproape, 5-6 ore de zbor de la Bucuresti, depinde de cit e de stat prin Madrid sau Barcelona. Preturile nu sint mari pentru hoteluri si mincare.
La ~10 ore de zbor sint mai multe destinatii, unele ieftine ca hoteluri, dar avionul va costa semnificativ...

Oricum, nu studia decembrie, ca e scump din cauza sarbatorilor. Dupa 10 ianuarie preturile se prabusesc in locatiile aproape de Europa.
RUE
dubai dubai dubai... maldive... oriunde sunt 25-30 de grade.
20 grade gasesti si in cipru poate daca ai noroc. sau ploua.
James Kilowatt
Ce naiba sa faci in vacanta in Dubai?
Maldivele sunt la capatul celalalt al lumii, omu' cauta ceva mai aproape.
N africii? Egipt, scufundari, alea alea?
ozz86651
Tunisia?

Sau Egipt cu transport gratuit pina in Sudan smile.gif.
Tarabostes
Tunisia este o varianta, mai ales ca preturile sunt foarte atractive, apa marii nu este suficient de calda dar sunt alte atractii. Sa fii totusi atent la hotel, nr stelelor nu este tocmai relevant, sau nu intotdeauna.
AZAZEL
cine vrea sa mearga la viena, acum e momentul.
79 de euro biletul la austrian airlines.
AZAZEL
a vizitat cineva de aici madridul? sunt suficiente obiective turistice care sa merite efortul?
Oana
yeap. sunt cateva lucruri de vazut, acum depinde si ce preferinte ai/cat vrei sa stai etc.
Mircea104901
QUOTE (AZAZEL @ May 4 2010, 04:51 PM) *
a vizitat cineva de aici madridul? sunt suficiente obiective turistice care sa merite efortul?

Am inteles ca nu-s asa multe. Valencia insa da. sau Barcelona.
vio
deci io am ales bine Valencia biggrin.gif plec vineri biggrin.gif hihihihi
ozz86651
Ce-i cel mai recomandabil de vazut in Belgia si Olanda intr-o vacanta scurta si densa (sub o sapatamina)? Nu sint adeptul 1 oras pe zi, ci maxim 2 sau 3 orase. Eu m-am gindit la Amsterdam si Bruges. Inintial ma gideam si o zi in Antwerp da parca nu pare asa interesant. Nu-s convins nici s pierd 8h pe tren ca sa merg in Bruges (nu ca n-ar merita ci ca vacanta e prea scurta). Ce-ar mai fi?
RUE
te ai gandit bine.
James Kilowatt
Pai unde stai, ca sa cautam ceva prin zona?
Brugges e fain, insa nici un oras din lume nu merita 8h de tren biggrin.gif
ozz86651
Ma duc si ma intorc din Amsterdam ca de acolo zbor, si la prima prvire pare a sint vreo 3-4 ore pe tren pina in Bruges cel putin prin Antwerpen ca se lasa si cu schimbari de tren, deci 8h cu totul. Evident dornit 1-2 nopti in Bruges.
Cum e Brussels?
Sau sa ma calmez si sa stau toate zilele (sint vreo 5-6) in Amsterdam? As vrea totusi si la belgieni, o bere, o ciucalata smile.gif.
James Kilowatt
Mie ca turist mi-ar placea mai mult Brugges decat Brussels.
La Brugges merita sa te plimbi pur si simplu. LA Brussels zona de plimbare se termina zic eu intr-o zi, si mai sunt vreo doua muzee interesante. De exemplu, cel al automobilului, sau al instrumentelor muzicale. E un oras placut de locuit, cu multe parcuri, insa nu mi se pare f turistic.
Oricum, in oricare ai sta, daca te plictisesti poti lua trenul si merge in celalalt, e cam o ora intre ele. Si intre ele e cam la jumatea distantei e si Gent, care e simpatic.

PS
Mie si Rotterdam imi place, desi e genul de oras reconstruit dupa razboi (adica fara oras vechi, miliarde de catedrale si alte alea). Daca iti plac orasele noi si Eindhoven e simpatic.

PS2
Daca te plictisesti si mai tare, din Brussels in 2h esti fie la Paris, fie la Londra wink.gif Din Amsterdam nu stiu exact cat faci. Si e relativ ieftin daca rezervi biletele din timp.

PS3
Da un semn cand treci prin zona smile.gif
AZAZEL
amsterdam mi s-a parut cel mai naspa oras in care am fost; si am fost in cateva. nu cred ca se merita sa pierzi prea mult timp pe acolo.
Lucian107416
QUOTE (vio @ May 4 2010, 11:24 PM) *
deci io am ales bine Valencia biggrin.gif plec vineri biggrin.gif hihihihi

Ceva recomandari? Cum a fost? Eu plec joi si stau 3 zile in Valencia. In rest plaja.
f1anatic
Eu tocmai am venit dupa 5 zile din Colorado.
In 10 zile plec la Montreal la F1
Si prin August plec din nou in vacanta.
vio
pai e super orashu , io am fost la o Corida ( asta prinzi doar daca e vreo sarbatoare ) , BIO PARC (Zoo cu specific african) , Oceanograf parca asa ii zice , parcul cel imens de la Muzeul de Arta , centru Valenciei , sunt vreo 2-3 Muzee frumoase dar nush cum le zice crede ma ca nu am retinut ..
AZAZEL
fetelor, peste o saptamana sunt in turcia.
de doua saptamanai nu ma mai pot concentra la serviciu si nu mai muncesc mai nimic, ca-s cu gandul numai la plecare.
James Kilowatt
Eu o tai in Elvetia maine banana.gif

Iar la sf verii in Italia. Ideea e sa merg pe unde se poate ajunge cu masina ca sa pot merge ca melcu', cu casa dupa mine.
ozz86651
Io o tai in Romania saptamina viitoare. Sic!
AZAZEL
@james
pe unde te gandesti sa mergi prin elvetia?
ce orase si zone vizitezi?
James Kilowatt
De stat stau in Sion, si de acolo ma plimb pe unde imi tuna. Nu intentionez sa stau prea mult prin orase, prefer sa incalec niste dealuri (ca munti adevarati mai greu cu asta mica in spate). De ex azi am fost la niste chei super faine, o plimbare lejera de doar o ora insa f spectaculoasa desi usoara chiar si cu dracoaica in spate (200m diferenta de nivel). As vrea sa urc si ceva mai sus, sa vad daca ma mai tine suflul ca pe vremuri.

In orase o sa merg in Luzern si Milano, ca restul le-am cam vazut. De fapt si la Milano am mai fost, insa mai de multisor, si drumul e f fain pana acolo.

PS
Pe geam vad varfuri cu zapada biggrin.gif Care imi fac o pofta... wub.gif
JohnSA
Eu am inceput cu un utilo-placut Bruxelles - Luxembourg - Paris. Treburi, vizite la prieteni si turism + DisneyLand.
Ce sa zic , Bruxelles e mirific, Luxembourg foarte calm dar cam mic, peste tot un amalgam de civilizatii de nu mai deosebesti nativii. Enervanta obsesia asta a lor cu autostrazile luminate. Nici nu stii daca tre sa mergi tare sau e localitate si alta nu.
La Paris, ca la Paris : totul frumos dar ei un fel de derbedei mai evoluati si mai lacomi : la 240 Euro pe noapte camera am fost anuntat suav ca daca vreau curatenie ma costa 16 Euro pe zi. Accor = tampiti. Eu = si mai ca am ales asa ceva.

Ai ce sa vizitezi, nu zic nu, dar tot o vacanta pe schiuri singur cu suieratul vantului e suprem.
AZAZEL
mai john SA, tu stai la 240 de euro camera/noapte ?!!! bravo nene. la ce te-ai dus la accor in banii astia? se putea mult mai bine.

@james, uite aici o poza de saptamana trecuta din st. moritz
G e o r g e
ia uitati-va pe geam... asa acum la poza de mai jos . (presupun ca si la voi e 11:15 PM )



cam asa e la mine acum .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.