Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unde va faceti (v-ati facut) concediul anul asta?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
T u d o r
QUOTE(AZAZEL)
multi barbati tineri atragatori.


:angel: mai, da' ce ti-a atras si tie privirile... biggrin.gif
Arheopterix
Din pacate,ende am fost eu,erau nemtoaice cu copii...
Nici una nu arata bine.
Singurele femei mai frumoase erau cateva Bulgaroaice de la intretinere....
Dar asta e cand mergi intr-un club de familisti/pensionari.
Liniste,civilizatie,dar lispa "calatirii" ochilor .
Oricum ,am apreciat-o mai mult pe sotia mea ,in comparatie cu celalalte femei.
Henry90720
Am fost cateva zile pe litoralul romanesc, dupa ceva ani buni de cand nu mai trecusem pe acolo. Dezamagire totala. Neingrijit ... incepand de la drumuri, trotuare, hoteluri, etc. ... pana la plajele care arata dezastruos.
Nu cred ca o sa mai ajung curand pe acolo, din pacate.
florin55503
am fost si eu in grecia 8 zile. desi initial trebuia sa merg in thasos pt ca nu erau locuri pt tot grupul s-a ales nei pori. plecat la 2.30 din buc de la mol de pe giurgiului 3 masini. la 3.15 trecut vama la ruse si mers relativ incetisor (maxim 120) pana in sofia pe la 7 dimineata. unde incepe calvarul. centura fiind inchisa am luat-o prin oras numai ca nu au nici macar un indicator si nici unul din cei 20 si ceva de bulgari nu vb engleza. supa 2 ore de bajbait prin sofia am nimerit drumul corect. de nervi dupa ce am intrat pe un fel de autostrada am facut schimb de soferi si pana la granita cu grecia a condus prietena. restul drumului pana la kulata l-am facut in 3 ore. cred ca era 12. am asteptat cred ca 20 de min in vama si apoi am intrat la greci. pana la salonic cred ca am facut inca 2 ore. am oprit sa mancam ceva, ne-am mai fatait putin si apoi am luat-o pe autostrada. am mers la inceput precaut, apoi vazand cum trec grecii cu masinutele lor pe langa noi, le-am calcat si noi.
florin55503
am stat la o vila de 3 stele (sincer nu prea parea), dar era foarte curata, cu ac, chair ai nevoie)cu demipensiune. mancare multa, buna si oarecum variata( puteai sa alegi intre 3 sau 4 feluri de mancare pt cina). oamenii foarte respectuosi, stiu sa isi vanda produsele. cat priveste celebrele taverne preturile erau pt toate buzunarele dar nu depaseau praguri psihologice. daca chiar vroiai cu 12 euro mancai 2 persoane cate un fel de mancare (erau de fapt niste meniuri). cu 20 deja era rasfat. berea din pacate cam scumpa. 2 euro sticla de 0.33. plaja superba. foarte larga, dar foarte larga. apa calma si extrem de limpede. si sarata. fugaream pestii. muntele e la cativa km in spatele plajei si inchiria un atv (10 euro 3 ore sau 15 12 ore) si poti face baie in cada lui zeus. sunt cascade cu o apa extrem de limpede in care te poti scalda. manastiri. e aproape si dionul lucul din care alexandru cel mare a plecat sa cucereasca asia, in drum spre olimp. plus o cetate exact langa satatiune. eu am inchiriat un scuter si am luat toate statiunile de pe riviera olimpului la rand. nu recomand paralia. ma simteam ca in eforie nord. e groznic. daca vreti eva deosebit e un fel de statiune gretca (parca) unde se practica spear fishing) olympic beack e o statiune ok, dar plaja cam nasoala.

la meteora recomand sa va duce-ti cu masina proprie. (chiar nu inteleg de ce se duc oamenii cu autocarul in defavoarea masinii personale. e groaznic)

am luat un fel de croaziera la pe marea egee la skiatos. ne-a plimbat pe lamga zeci de insulite. cred ca au vrut sa ne enerveze si sa ne arate cum se practica un concediu de vis cu yahtul, oprind cand vrei pe plaje goale superbe. cat priveste insula skiatos e ceva de vis. merita sa mergi macar odata
Baby Blues
Am reusit sa ma intorc cu bine din periplul de aprox 6000 de km cu un bagaj dublu atat la propriu cat si la figurat. Nici nu stiu cu ce sa incep cu frumusetea Budapestei noaptea data de podurile luminate pe sub care curge Dunarea pe care se plimba turistii cu vaporasul sau cu sobrietatea si curatenia Vienei exprimata cel mai bine de maretia Schonbrun-ului? Sau poate cu frumusetea si linistea unui orasel de provincie de pe langa Venetia, unde nu exista vaci si balegi pe drum, biciclisti fara vesta care sa-ti taie calea, oameni beti in usa carciumilor care sa injure in gura mare ?
Mai bine as incepe cu exploatarea la sange a potentialului turistic al fiecarui coltisor din Venetia chiar daca in pofida romantismului care a fost legat de aceste locuri, aduce profituri uriase pentru firmele locale sau mai putin locale dar si pentru stat. Nu mai vb de oameni caci stim toti in ce tara stam si ce fel de popor suntem.
Nu continui cu traficul civilizat, coerent si sistematizat pana in cele mai mici amanunte. Aici putem face o mica paranteza. Domle rar vezi ca-n Romania treceri de pieton langa coltul intersectiei. De asemenea am fost uimit de folosirea la maxim a centrului giratoriu pentru fluidizarea circulatie ( chiar si din caramizi de plastic umplute cu apa) imi aduce aminte intersectia de la iesirea din baia mare catre satul Receea unde zilnic au loc 3-4 accidente dar nu se ia nici o masura de ani de zile , cu toate ca niste caramizi de plasic care sa formeze un giratoriu ar rezolva pe loc problema.
Termin cu magnifica Roma, cu Coloseumul, Columna lui Traian, vestigiile romane, Bazilica Sf. Petru si La Pieta, Vatican-ul cu superba capela Sixtina, Piata Spania, Fontana di Trevi, etc,etc.
Alte impresii si poze vor veni la cerere. Am in jur de 2000 biggrin.gif o sa incep cu una tare biggrin.gif
Baby Blues
nu pot si pace s-o intorc. La mine in calc este in picioare dar pe site apare invers. nu mai inteleg nimic !!!!!! :minigun:
Mariustom
Sucește poza normal, dute-n moașă-ta blush.gif biggrin.gif
Baby Blues
Si ca sa fie contrastul sa fie perfect:...
AlexTM
Pozele sint in muzeul Vaticanului, nu?

A fost coada?
Baby Blues
Nu nu a fost!@ Chiar si noi am fost mirati! Dupa muzeul vaticanului am vizitat bazilica Sf Petru si galeriile unde sunt inmormantati papii. la Papa Ioan paul al II-lea era coada. A incercat unul sa filmeze mormantul si a fost luat pe sus. Ala foarte revoltat zicea : Mio Papa, mio papa! Dar nu l-au lasat .
Va mai dau o poza dar nu de la Venetia pt ca au mai pus si altii biggrin.gif , ci de la Roma, Bazilica Sf. Petru- La Pieta.
booneK9
Cum adica nu a fost coada la Vatican? Ai avut noroc porcesc. De obicei se intinde in strada, pe langa zid.
Baby Blues
A fost o coada micuta dar am intrat in 10 minute. Am intrat dimineata si am iesit dupa ce s-a inchis muzeul. Dimineata erau marochinii cu diverse falsuri dar cand ne-am intors erau luati de Guardia di Finanze . (nu stiu cum se scrie corect , poate cu tz biggrin.gif )
AlexTM
Eu am facut rezervare in avans, ca altfel nu aveam nici o sansa (sau, ma rog, trebuia sa vin cu scaunelul de cu seara). Era o coada teribila cind am fost noi, asa ceva n-am vazut nici la Luvru.
Baby Blues
O sa iau fiecare obiectiv pe rand. Astae Schonbrun-ul. In spate sunt gradinile lui Sisi.- Viena Austria.
Baby Blues
Asta e biblioteca nationala. Sper sa nu mai insel! Viena!
Baby Blues
Asta-i poza mea de pe desktop- Venetia fotografiata dupa unul dintre poduri.
Baby Blues
La Lido pe plaja langa Venetia dar nu am reusit sa facem baie era ridicat steagul rosu si oricum era cam frig .
Baby Blues
Asta nu mai spun ce este si ce se facea acolo. Dupa cate mi-am dat eu seama jos erau gropile cu lei s.a.m.d, iar cum vedeti in planul departat ( o mica parte restaurata) al pozei, deasupra, era arena propriu-zisa.
Baby Blues
Aici se explica pe larg cum si-au furat-o dacii.
Baby Blues
Monumentul eroilor italieni- un fel de Marasesti al nostru. Numai ca acolo nu ai voie sa faci galagie, sa mananci seminte si intri imbracat indecent.
Baby Blues
Colosseum exterior.
Baby Blues
Trecem la Fontana di Trevi.
Baby Blues
acum o sa vedem o mumie de la Vatican.
Baby Blues
Garzile elvetiene care nu m-au impresionat deloc. Oi aveau prea mulkti dintre ei ochelari si pareau niste invatacei , ori erau asa slabi ca mine. biggrin.gif
Baby Blues
Aici se tine slujba de duminica.
Baby Blues
Asta e o parte din bazilica Sf. Petru care m-a impresionat. la un moment chiar ne-am pierdut in ea. Foarte frumos!
Baby Blues
Si foarte important vedeti si logo-ul de la Nokia undeva la mijloc. biggrin.gif Scuzati claritatea pozei dar a fost facuta pe fuga pt ca nu prea ai voie sa faci poze in Capela Sixtina.
Baby Blues
Aici ma gandeam ca noi nu suntem in stare sa taiem porumbul si sa facem o autostrada iar altii taie cate 12-13 km muntele si fac autostrazi pe 3-4 benzi. :bash: Mai avem vreo 60 de ani .
Baby Blues
O masina ducea alta masina pe autostrada soarelui. ( dar ce masina) Au si ei deci Autostrada Soarelui dar la ei are sute de km. La noi nici nu ai intrat pe ea ca s-a terminat. biggrin.gif Mi-am dat seama ca e de plans nu de ras :bash:
Baby Blues
Si acum special am pastyrat la urma Budapesta ca sa vedem ca vedinii nostri iau turismul in serios. Am rams uimit de amabilitatea lor si dorintw de a te ajuta. Avem aici Dunarea.
Baby Blues
Daca nu-l omoram pe nea Nicu si-l mai lasam vreo 5 ani , ne plimbam si noi ca oamenii aia cu vaporasul prin centrul Bucurestiului. Aveam si noi 3 puncte de atractie cu tot cu palatul parlamentului si cu Muzeul national. biggrin.gif
Baby Blues
Aici au iesit ungurii in strada pt ca i-a mintit prim-ministrul. Noi daca am iesi in strada dupa cat ne mint alesii, ar trebui sa stam ( ca sa recuperam si din anii trecuti) vreo 50 de ani numai in proteste. biggrin.gif
Baby Blues
Am lasat pentru la urma "pantenonul " cu regii lor , deoarece chiar m-a impresionat aces monument datorita simplitatii pietei si a jocurilor de lumini ( probabil) . Oricum a fost unul din cele mai frumoase monumente pe care le-am vizita in aceasta calatorie.
Baby Blues
Si ultima poza facuta la "Micuta" incheie periplul facut prin Europa. Am mai sarit peste cateva obiective dar deja am incarcat topicul asa ca trebuie sa ma retrag. arigato.gif
DRAGOS
Superbe pozele si superb concediu. Felicitari! Poate ca mersul cu masina mii de km e obositor dar cu siguranta la sfarsit simti ca ai avut un concediu reusit smile.gif

intrebare: cu ce ai facut pozele?
Baby Blues
QUOTE(<DRAGOS>)
Superbe pozele si superb concediu. Felicitari! Poate ca mersul cu masina mii de km e obositor dar cu siguranta la sfarsit simti ca ai avut un concediu reusit smile.gif

intrebare: cu ce ai facut pozele?

Cutoate ca am incercat infiecare an sa am un concediu de vara si unul de iarna si nu de genul celor cu bilet la hotel, deoarece sunt inca tanar si nuiam copii, acesta a fost pe departe cel mai frumos concediu pe care l-am facut vreodata. Am mers aproximativ 6000 de km dar cel mai obosditor mi s-a parut Buzau- Budapesta.
In rest o placere mai ales ca am mers cu "Micuta" cu muzica mea si autostrazi superbe. nu am regretat ca am dat dus-intors pe Italia aproape 200 de euro. A meritat!
Arheopterix
Hehe,
Budapesta....
Am ajuns acolo cu trenul noptea in Feb 88.
Bucurestiul/Romania erau in bezna totala.
A fost un soc sa vezi orasul asa de luminat,cu hotele si magazine de lux.
Noi traiam in conditii de Evul Mediu.
NU am mai fost acolo din 90.Sigur au evoluat enorm de atunci.
Numai noi cu gunoaie,caini vagabonzi samd.
Baby Blues
Am ramas si eu uimit ( cel putin pe straziler pe care am mers ) sa nu vad gropi, caini, etc. De asemnea am ramas placut impresionat de strada din centru cu magazinele ei. Foarte frumos siu cu gust amenajate. De asemena in Viena mi-a luat 1/2 zi sa ma plimb pe Maria Hilfferstrasse ( nu stiu daca am scris corect) si sa fac mici cumparaturi.
marius68582
Foarte faine pozele.
Si comentariile! biggrin.gif
Baby Blues
QUOTE(marius68582)
Foarte faine pozele.
Si comentariile! biggrin.gif

Multumesc ! Mi-a crescut inima biggrin.gif
Imi pare rau ca umorul iese din necaz dar noi romanii avem si o vorba in sensul asta asa ca suntem obisnuiti. Tot asa or face si italienii, ungurii prin Elvetia sau Norvegia, Suedia? Carcotesc despre ce au aia si ce nu au ei ? Sau noi nu prea avem nimic si... de aceia?
A K U
Cateva impresii din vacanta mea la sfarsitul lui septembrie, inceputul lui octombrie. O saptamana (8 zile, 7 nopti) in Antalya, la WOW Topkapi Palace in regim maximum all inclusive, adica mancare si bautura cat doreai, cu exceptia catorva bauturi din import contra-cost. Nici macar nu m-am interesat care au fost alea pentru ca bauturile la care am avut acces au fost mai mult decat suficiente pentru noi. Am facut 1 h 40 min. cu avionul si am avut si fetita cu noi pe care nu am putut s-o scoatem din apa nici cu politia cat am stat acolo. Eu, care sunt innebunit, turbat, obsedat si cum mai vreti voi, dupa/de mare, am ajuns la Marea Mediterana de 2 (doua) ori in 8 zile, pentru 2 bai scurte. Foarte, foarte calda, in schimb la fel de foarte sarata. Nisip destul de fin pe plaja, fara pietre, iar in apa aveai impresia ca mergi pe covor. Superb. La plaja se ajungea dupa 5 minute de mers lejer de la hotel, de fapt mergeai prin…cum sa-i zic, curtea hotelului care, am uitat sa mentionez, se intinde pe vreo 8 hectare jumate (hotelul, nu curtea). Marea problema era ca, pe plaja, asa-zisul barulet care era pe un fel de ponton la 100 de metri in mare se inchidea la 6. Era destul de ciudat sa fii aproape singur la 6 dupa amiaza pe toata plaja. Oricum, noi aveam berea cu noi, luata de la piscina, asa ca puteam sta cam o jumatate de ora cu combustibilul respectiv. Am avut dreptul si la o rezervare la un restaurant a la carte (italian, turcesc si inca unul). Nu am avut curiozitatea s-o facem si p-asta pentru ca pe la 20.30, dupa ce manca, fetita noastra se aseza cu capul pe masa si incepea cu “mi-e sooooomn”, asa incat trebuia sa bagam si noi repede pe sub nas si sa mergem in camera. Am facut o groaza de poze, da' o sa pun mai tarziu cand isi revine site-ul si o sa continui si povestea ca nu vreau sa va plictisesc cu ditamai postul.
A K U
Incerc sa bag niste poze.
Marea Mediterana si pontonul de care va ziceam. Dupa cum vedeti, e pustiu.
A K U
In dreapta, piscina cu valuri, in fata o parte (mica) din hotel. Hotelul are putin peste 900 de camere.
Bun, acum am incarcat prima poza de 370k si-mi spune ca mai am 130k available space??? Adica nu am 500k pentru fiecare poza?
guerilla
mai incearca, ca s-a scos limita.
A K U
Now you're talkin'!
La Mediterana, la cules de scoici.
A K U
Aceasta e asa-zisa relax pool, unde n-aveai voie sa faci zgomot, sa inoti, sa zbieri, sa sari in piscina, sa respiri etc.
guerilla
scoatere limitei nu inseamna sa exageram cu dimensiunea smile.gif 1.5mega... nu-i cam mult? rolleyes.gif
acu las-o asa, da pune si tu poze un pic maimici, ca nu trebe sa facem zoom la nivel de por biggrin.gif
A K U
Oops, sorry. Eu am vazut ca merge si-asa si am zis sa nu ma mai agit cu micsoratu'. S-a inteles, sefu', si scuze inca o data.
A K U
Asta probabil ar merge acolo unde posteaza si colegu' Arheopterix pozele alea interesante. Hudson din 1913, super tare, mai ales pe viu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.