Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unde va faceti (v-ati facut) concediul anul asta?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Cristi86127
QUOTE(Arheopterix)
Niste prieteni s-au intors din Bulgaria.
Super incantati,su fost la Nessenbar.
Totul bine cu e oxeptie;
La iesire din Bulgaria,vamesul i-a intrebat daca nu au ceva si ptr el.
Cand au intrebat ce,a raspuns"5-10 euro....".
Am fost la ei deja de 3 ori.Voi merge si a 4-a.Dar daca patesc asa ceva,s-au lins pe bot de banii mei pe viitor.


E o obisnuinta veche, nu vor scapa de ea asa curand, dar sunt consecventi, acum 14 ani cand ii vizitam in alte scopuri decat turistice, cereau tot 5-10 dar marci. biggrin.gif
Baby Blues
Si eu am mai restrans traseul si am ramas la Budapesta- Wiena-Venetia- Verona- Roma - Milano-Bratislava. O sa stam cam o zi in fiecare si sa speram ca ne saturam de trasee si suveniruri.
In Venetia, Roma si Verona am gasit cazare. Sa vedem cum gasesc si in continuare in celelalte.
F L O R i N
QUOTE(Cristi86127)
QUOTE(Arheopterix)
Niste prieteni s-au intors din Bulgaria.
Super incantati,su fost la Nessenbar.
Totul bine cu e oxeptie;
La iesire din Bulgaria,vamesul i-a intrebat daca nu au ceva si ptr el.
Cand au intrebat ce,a raspuns"5-10 euro....".
Am fost la ei deja de 3 ori.Voi merge si a 4-a.Dar daca patesc asa ceva,s-au lins pe bot de banii mei pe viitor.


E o obisnuinta veche, nu vor scapa de ea asa curand, dar sunt consecventi, acum 14 ani cand ii vizitam in alte scopuri decat turistice, cereau tot 5-10 dar marci. biggrin.gif


Si eu am patit acelasi lucru si anume anul trecut cand ma intorceam de la Nisipurile de Aur in vama la bulgari m a intrebat vamesu ca ''Cine face cinste''eu avand in buzunar o hartie de 50 de euro si 2 leva.Ca sa i dau 50 de euro era prea mult si 2 leva il jigneam si asa i am zis ca nu mai am bani si s a lasat pagubas.Astia sunt mai saraci ca noi.
Kry_Sty
QUOTE(Cristi86127)
Nu mai stiu cat a costat cu totul vacanta in Vegas, dar ce au spus ceilalti legat de preturi este adevarat, biletul de avion in jur de 1000$, hotelul 80-100$ micul dejun inclus, mancarea nu e scumpa, se poate manca mai ieftin si mai bine decat pe litoralul nostru daca vrei, in schimb dupa cum a spus si ozz banii se duc pe bauturi, cluburi, gambling, show-uri, biletul la un spectacol e in jur de 200$ dar se merita, oricum problema e viza, biggrin.gif ca nu se obtine asa usor...eu o am pe 10 ani dar lucram pentru o firma americana care mi-a trimis scrisorica prin care garantau pentru mine, altfel cred ca si acum stateam la coada in fata ambasadei mericane.



deci 3500-4000 de dolari ar ajunge ? ca demult visez la america :angel:
drabisan
Pai:
- 100$ viza
- 1000$ avionul - poti sa gasesti si la 850$ pina la LA, dar tre sa cauti
- hotel = 7*100

Scurt asa te costa 2000 sa ajungi acolo.
As zice ca suma de care vorbesti ajunge 7-10 zile chiar bine de tot!
Cristi86127
QUOTE(Cristi63246)
QUOTE(Cristi86127)
Nu mai stiu cat a costat cu totul vacanta in Vegas, dar ce au spus ceilalti legat de preturi este adevarat, biletul de avion in jur de 1000$, hotelul 80-100$ micul dejun inclus, mancarea nu e scumpa, se poate manca mai ieftin si mai bine decat pe litoralul nostru daca vrei, in schimb dupa cum a spus si ozz banii se duc pe bauturi, cluburi, gambling, show-uri, biletul la un spectacol e in jur de 200$ dar se merita, oricum problema e viza, biggrin.gif ca nu se obtine asa usor...eu o am pe 10 ani dar lucram pentru o firma americana care mi-a trimis scrisorica prin care garantau pentru mine, altfel cred ca si acum stateam la coada in fata ambasadei mericane.



deci 3500-4000 de dolari ar ajunge ? ca demult visez la america :angel:


da, sunt suficienti pentru 7 zile ,chiar si pentru 10 zile dar 4000 pentru 7 zile iti vor permite suficient cat sa te simti bine si sa pleci de acolo cu amintiri frumoase si mai ales unice. biggrin.gif
Kry_Sty
da super dario facusem 4000$ calculul pt 2 persoane... :angel: sa vad ma mai interesez, daca imi convine ma duc ori acolo ori la new york, daca nu bag banii in masina si termin povestea smile.gif
Cristi86127
Nu te va costa mai putin la NY, in Chicago erau mai scumpe hotelurile decat in Vegas, am stat la Hyatt Regency, a platit firma, dar cu siguranta era peste 100$/noapte micul dejun inclus.
Henry90720
Ptr. stefan_adrian: In Vienna poti incerca hotelul All You Need Vienna 2, care este chiar langa centrul istoric (peste canalul Dunarii), Stephan's Dom ajungand cam in 10-15 min pe jos. Preturile, cu rezervare din Romania, 66,5E/nopate/camera dubla, cu mic dejun inclus.
In Budapesta incearca Hotel rege, 42E/noapte/camera, tot cu mic dejun inclus.
Eu ti-as recomanda sa vizitezi Bratislava in perioada in care esti cazat in Vienna, pentru ca e la aprox 60-70 de km distanta de aceasta. Si, oricum, ai mai multe de vazut in Vienna.
ozz86651
La Hyatt asteapta-te la >200$, si hotelurile in NY nu sint deloc ieftine (alea decente). Atentia insa ca sint multe dealuri si cum tu stai mai multe zile s-ar putea sa poti obtine ceva foarte decent la pret. Incearca hotwire.com, vezi ce preturi obtii.
TLS-09
Ne-am intors din Croatia si am inceput sa scriu mesajul asta de trei ori pana acuma, intrerupandu-l tot de atatea ori.
O sa incerc sa fiu punctual in informatiile furnizate pentru ca prevad ca si de data sta fiu-meu ma va intrerupe.
Asadar traseul a fost Timisoara-Szeged-Budapesta-Siofok (linga Balaton)-Zagreb-Trogir( la 20 km de Split) in total 1010 Km din care aproximativ 800 pe autostrazi.
Taxele de autostrada au fost de 2500 Forinti in Ungaria (vigneta pt.11 zile ca sa ajunga dus-intors, in plus este mai ieftina decat 2 pentru 4 zile) iar in Croatia m-au ajuns spre 180 RON (scump domnule, scump).
Autostrada din Croatia este net superioara calitativ celei din Ungaria sau Austria, foarte bun covorul asfaltic, practic nu prea auzi cauciucul ruland. Se pare ca baga niste piatra de calcar maruntita in asfalt ceea ce-i confera o duritate si rezistenta deosebita. Partea interesanta este cea cu zgomotul, care spre deosebire de drumurile noastre cu griblura este extrem de atenuat. Dezavantajele se vad pe vreme ploioasa cand devine ceva mai alunecoasa decat ar trebui.
Se traverseaza o gramada de tuneluri unele cu pana la 7,5 Km lungime, insa nu se percep taxe pentru tuneluri ca in alte tari.
Daca traseul eventual cuprinde si tunelul Sveti Rok (7,5 km) este recomandabil sa calculati ora de ajungere la tunel undeva spre noapte. Ziua coada de pe un sens era de 12 Km iar pe celalalt sens era de 15 Km. Pentru egalizare se dadea drumul in tunel alternativ( celelalte tuneluri erau construite cate doua in paralel pentru a se circula fluid in ambele sensuri).
In schimb daca prindeti furtuna in zona tunelului urmeaza sa fiti deviati cca 60 Km pe un alt drum.
Benzinariile pe autostrada sint din cca 35 in 35 km (sau 40 ) si la fiecare panou indicator de iesire spre statia de benzina in partea inferioara se afiseaza si distanta pana la urmatoarea statie. In Ungaria benzinariile sint mai rare pe autostrada chiar pe distante de pana la 60 km.
Motorina/benzina sint la acelasi pret indiferent ca se iau de la OMV sau de la "Petromul" lor care se cheama INA ori chiar de la alte statii.Calitatea este similara.
Marcajele pe autostrada sint de nota 10, presemnalizari etc. tot ce trebuie.
Atentie la radare (am vazut si pe motociclete) si la masinile de politie care nu sint intotdeauna marcate.
In Ungaria negocierea cu politistul este uzuala in schimb in Croatia nici nu poate fi vorba(mai ales dupa ce a trebuit sa alerge cu 200 km/ora sa=i opreasca pe ai nostri care tocmai exclamau in masina"Uite ce tare vine un nebun cu Passatu din spate").
De altfel celelalate doua masini din grup au avut ocazia de a se usura de cate 79 Euro pe motiv de 190 km/h.Asta-i si motivul pentru care am plecat cu 7 ore inaintea lor (noi aveam de schimbat pampersi pe drum, de facut lapte praf etc si nu doream sa-i tin pe oameni dupa mine).
Din spusele politistului chiar daca limita de viteza este de 130km/h daca mergi pana in 145-150 nu prea iti are nimeni treaba.
Atentie la plata autostrazii deoarece este preferabil sa aveti schimbati bani in moneda lor nationala si atunci platiti cat scrie pe monitor. In cazul in care platiti cu Euro, mai bine nu mai calculati restul primit si cursul de schimb ca va stricati concediul.
Din euro in Kuna (moneda nationala) se poate face schibul fie in Ungaria imediat inainte de granita( 1Euro=7Kuna), fie imediat dupa granita (1Euro=7,06 sau 7,1 Kuna) fie mai in interiorul tarii (1Euro=7,24Kuna). Ideal este sa schimbati doar pentru autostrada si maruntisuri pana la destinatie.
Atentie ca si in Ungaria la benzinarie cursul Euro/forint este mult diferit de cel din orase.
Avand in vedere viteza cu care au rulat la intoarcere colegii (de data asta 215 km/h dar fara radare-baftosi nu gluma) cat si faptul ca alimentarea in mers nu este posibila pe autostrada, au fost siliti sa alimenteze si in Ungaria unde la pompa cursul era de 180 Forinti/1 Euro in timp ce in orase era 240 Forinti/1 Euro. La diferenta asta merita deviat pana in oras.
O chestiune "arzatoare" este aceea a apei minerale, care in Croatia se poate folosi si la pus varza la murat. Pe langa faptul ca dadeai pe saratura aia de apa minerala 1-1,5 E/1,5 litri mai si beai ca vitelul ca nu tinea de sete.
In schimb tinea de sete berea lor care puteai sa o bei cu paiul in loc de "citro". Poate pe la a 6-a sticla incepeai sa simti ceva , desi erau multi turisti nemti nu a vazut nici unul "fericit". De costat costa undeva intre 7 lei si 10 lei depinde unde o serveai.
Nu va bazati pe faptul ca daca gasiti in statiune un supermarket ati dat lovitura. Preturile sint cam de aceeasi factura.
Fructele si alte marfuri in piata sint cam ca si pe la noi (dpdv al pretului).
Painea mergea si pana la 4 lei bucata daca iei painea lor traditionala iar cea normala merge spre 2 lei.
Primul contact cu preturile lor a fost cand am dat 6 lei (12Kuna) pe un cola la sfert. Oricum Coca Cola de la ei are un gust mult mai nasol decat la noi preferand sa ramanem pe bere.
De mancat se poate manca tot ce misuna prin apa, dar atentie desi pe malul marii, pestele si molstele, crabii etc costa destul de mult ajungand pana la 40 Euro un platou sanatos.
O masa de doua persoane dar fara destrabalari incepe de undeva de la 90 lei .
Multe restaurante au in oferta si celebrul "meniu al zilei" dar impresia mea este ca preturile sint foarte apropiate asa ca nu merita mai ales ca in concediu mergi sa te simti bine.
Cazarea am avut-o intr-un apartament de doua camere (impreuna cu inca doi colegi) si a costat 250 Euro/8 nopti. Motivul pentru care a rezervat-o din tara era ca am plecat cu copilul dar dupa ritmul in care se construia in zona si dupa cele vazute acolo am concluzionat ca se poate merge linistit la nimereala. Este imposibil sa nu gasesti cazare iar din discutiile auzite am aflat ca se cereau 15 Euro/noapte /camera iar de la o zi in sus se faceau si reduceri.
Apartamentele erau undeva spre 50 Euro da aveai tot ce-ti doreai (bucataria utilata, aer conditionat etc).
Plajele nu au nisip (cu exceptia catorva in anumite statiuni , poate 3-4 in toata Croatia) asa ca este recomandabil sa va cumparati niste papauci spciali 9se gasesc cam pestet tot la ei si costa 15-25 lei depinde de statiune).
Peisajele sint superbe.Apa extem de limpede, curata, fara valuri mari si calda .
TLS-09
Incerc si niste poze:
1. Trezirea dupa Zagreb (am dormit neintrerupt de la iesirea din Timisoara ora 22.45 PM pana la ora 08.00 AM)

2.Apus de soare

3.Vedere de pe balcon

4.Tanar "lup de mare". (avem la fel de mult par ca si Base si radem la fel de mult.

5.Stationare 1/2 ora inaintea tunelului Sveti Rok

6.Turnul de aparare Trogir

7.Port de agrement Split pozat din turnul catedralei

8.Vedere din Trogir

9.Faleza din Split

10.Unii mai adorm pe plaja

11.Vedere din Trogir (orasul vechi)
[img]http://i185.photobucket.com/albums/x293/CristiTM/Croatia-Trogir109.jpg[/img]
12. Unora le place negrul
[img]http://i185.photobucket.com/albums/x293/CristiTM/Trogir-Croatia193.jpg[/img]
Iulian HondaFan
frumoase pozele...
Arheopterix
Ce curaj aveti!
Cu un bebe asa mic!
drabisan
Ce camera ai?
Pozele alea bestiale nu arata a fi facute cu Canon (nu apare rosul ala turbat!)...
marius68582
Sa-ti traiasca pruncul!
Ia zi,scuba ai facut ?
TLS-09
Sa le iau pe rand:
1. unii zic curaj, altii inconstienta. Cert este ca bebe mic a facut la 3 luni primul drum la cumparaturi in Ungaria, dupa aia inca cateva drumuri. Vara asta a avut cam asa 3 zile la Sighisoara, 4 zile la Bran, 3 la Eforie Nord, cateva drumuri la munte de cate o zi.Practic are cateva mii bune de kilometri la bord si ii place in masina teribil.In plus, acuma avem peste 8 luni.
De exemplu acuma atat la dus cat si la intors a dormit in masina toata noaptea (cu muzica mergand incet si navigatia vorbind dincand in cand) fara trezire indiferent ca am oprit in benzinarii, am mai baut o cafea etc. In plus mananca in timpul mersului orice iar noaptea doarme indiferent daca tac'su sforaie in camera in rand cu el.
2. Camera este una de duzina zic eu, este un Fuji Finepix A 345 dar eu sint multumit de felul in care au iesit pozele.Am facut cca 500 in total dar dupa selectii riguroase au ramas doar 150 rezonabile.
3.Multumesc de urare!Din pacate scuba nu am facut.
Alex-F1
QUOTE(drabisan)
Ce camera ai?
Pozele alea bestiale nu arata a fi facute cu Canon (nu apare rosul ala turbat!)...


Stai ca nu pricep....adica vrei sa spui ca pozele facute cu camere Canon au toate "rosul ala turbat" sau cum? Intreb fiindca io am Canon si nu mi se pare sa fie nimic in neregula cu pozele, dimpotriva, au niste culori si-o calitate super-beton!!! arigato.gif

P.S.: Marfa jurnalul de calatorie consatene biggrin.gif ....la obiect, f. multe informatii utile, iar de poze nu mai vorbim....cred ca ti-ai gresit meseria.....fotograf trebuia sa te faci!!! biggrin.gif
_Constantin_
TLS mersi de mega post si pot sa recunosc si eu acum in fata voastra a tutror ca si MIE IMI PLACE NERGU. :angel:
Mariustom
offtopic.gif
QUOTE(_Constantin_)
TLS mersi de mega post si pot sa recunosc si eu acum in fata voastra a tutror ca si MIE IMI PLACE NERGU. :angel:

QUOTE
Daca ar fi sa aleg... normal cantareata Jasmine, mi-a ramas gandul la ea.


De emoții, cam încurci literele blush.gif biggrin.gif
Și, nu prea ești constant în dragoste tongue.gif :wave:
drabisan
QUOTE(Alex-F1)
QUOTE(drabisan)
Ce camera ai?
Pozele alea bestiale nu arata a fi facute cu Canon (nu apare rosul ala turbat!)...


Stai ca nu pricep....adica vrei sa spui ca pozele facute cu camere Canon au toate "rosul ala turbat" sau cum? Intreb fiindca io am Canon si nu mi se pare sa fie nimic in neregula cu pozele, dimpotriva, au niste culori si-o calitate super-beton!!! arigato.gif

P.S.: Marfa jurnalul de calatorie consatene biggrin.gif ....la obiect, f. multe informatii utile, iar de poze nu mai vorbim....cred ca ti-ai gresit meseria.....fotograf trebuia sa te faci!!! biggrin.gif


Sa ne scuze lumea de off-topic.
Nu e o problema a Canon-ului, este o alegere pe care au facut-o ei absolut voluntar pentru camerele consumer.
Uita-te la penultima poza (penultima nu ultima, desi aia atrage privirile!): e o terasa cu o copertina rosie. Canon-ul 100% ar fi acceptuat rosul copertinei, pentru ca asa filtreaza ei culorile. Si, implicit apa nu ar mai fi avut aceiasi nuanta de verde.
Canon-ul accentueaza rosu-ul, in majoritatea pozelor, pentru a oferi un anume look! Nu zic ca e rau, e foarte placut rezultatul, dar, desi poza ar arata foarte bine, nu e ceea ce vezi cu ochiul liber.
E o chestie foarte buna, si vinzarile o arata CLAR, doar ca alterarea asta a realitatii e discutabila.
Canon, la DSLR-urile periculoase pe care le au, nu folosesc acest artificiu, pentru ca acolo oricum fiecare fotograf prefera culori naturale pe care sa le altereze el cum vrea. (ca sa nu mai zic de cei care prefera sa faca pozele raw).
AZAZEL
a fost cineva recent la lacul sf ana?

este curat pe acolo?
sunt locuri de cazare frumoase?
se merita un week-end petrecut in zona?
drabisan
QUOTE(AZAZEL)
a fost cineva recent la lacul sf ana?

este curat pe acolo?
sunt locuri de cazare frumoase?
se merita un week-end petrecut in zona?



- Basescu, vrei numarul lui sa-l intrebi? wink.gif
- DAAAAAAAAAA
- Da, sint o multime de pensiuni super-reusite
- se merita!

Majoritatea in zona sint vorbitori de maghiara, dar nu le strica deloc banii romanesti si chiar sint super-super adevarati!
Doar ca va trebui sa-ti fie foaaaame! Daca gasesti o pensiune unde face Doamna gulas, chiar daca nu o sa-ti fie foame, o sa ti se faca!
marius68582
QUOTE(AZAZEL)
a fost cineva recent la lacul sf ana?

este curat pe acolo?
sunt locuri de cazare frumoase?
se merita un week-end petrecut in zona?


Da un clic pe pagina 4 ! beer.gif
Da,este curat,chiar una din cele mai curate zone calcata in picioare de turisti.Cazare se face in Balvanyos/Tusnad,personal recomand Balvanyos.Vei gasi cu siguranta cazare.Din punctul meu de vedere se merita cu prisosinta,daca o lalai nu-ti ajung 2 zile sa mergi pe la toate obiectivele din zona.
Baby Blues
Henry: Incamerele acelea pot dormi 4 insi adica ambele perechi care vom merge sau doar o singura pereche?
Daca ar fi asa ar fi super! Ce crezi am sanse daca intru in orase sau daca o sa caut moteluri pe la marginea lor sa gasesc cazare la preturi acceptabile?
Acum as mai avea de gasit la Milano biggrin.gif
Baby Blues
Ajutati-ma cu o cazare la un hotel in Milano. PLS!
C Z R
Stiu ca e prostesc ce intreb si sa-mi fie cu iertare: este voie sau este interzis detectorul de radar in Bulgaria si Grecia?
In Grecia stiam ca este interzis cu desavarsire, este adevarat?
In Bulgaria stiu ca spaga este de 10 euroi it's true? biggrin.gif
florin55503
in bulgaria nu e. dar in grecia e interzis. in bulgaria am mers cu el pe bord si nu au zis nimic domnii politisti posesori de pistoale cu radar care stau ascunsi in boscheti pe burta saula iesire spre romania la intrarea spre pod. (unde oricum drumul e sub orice critica si nu poti merge). cel mai nasol e ca la un moment dat era un indicator care arata sa reduci la 80 si in nici 10 m era unul cu 40. si trupetii exact aici stateau. eu asa am furat-o. spaga e intre 5 si 10. eu zic sa ii pui 5 si daca nu ii convine ii dai 10. oricum cea mai mare amenda la ei e 40 de euro.
Arheopterix
Maine plec la vecinii cu ceafa lata.
Sper sa fie cel putin la fel de bine ca anul trecut si ca nu a fost o intamplare.
Oricum,am trinis in cercetare 3 familii,la locul faptei.Toti au fost super multumiti.
Sa vedem....
Sa ne revedem sanatosi!
TLS-09
Sa auzim de bine! Distractie maxima!
T u d o r
Ieri noapte m-am intors in sfarsit din tara vecinilor amatori de castraveti, sau, cum spune Arheopterix, "vecinii cu ceafa lata". biggrin.gif

Urmeaza un post kilometric, in care sper sa surprind cam tot ce era de surprins.
Intrare in Bulgaria pe la Vama Veche, vamesii plictisiti (cei romani. ca bulgarii nu prea m-au intrebat de vorba). Schimb valutar bun, la 1,93 leva la Euro. Feriti-va cat puteti de duty free-ul din partea bulgareasca, sunt acolo doua nesimtite cum rar vezi, una cu o matura de o culoare gri comete in cap, cealalta - o balena unsuroasa si hada (cu i din a) biggrin.gif. Pur si simplu nu ne-au bagat in seama, ne-au ignorat, ba la un moment dat, cand am ridicat tonul la ele cea grasa mi-a pus o palma in fata, asa ca am plecat dupa ce le-am injurat... blush.gif Ca tot se faceau ca nu inteleg romaneste... si la engleza nu au reactionat. biggrin.gif
Ok, asta a fost episodul neplacut al vacantei, din pacate fiind primul dupa intrarea in Bulgaria m-a facut sa ma indoiesc de ideea de a petrece vacanta pe litoralul lor. Noroc ca nu s-a confirmat. biggrin.gif
So, am mers pe drumul spre Albena, cca 75 km, cu viteza de 85 km/h setata pe CC. biggrin.gif Treceau masinile pe langa mine (in special romanii) de ziceai ca stau pe loc. Dar... pentru prima data... asta e, nu am vrut sa risc. Drumul la ei e bun, asfaltat recent si libeeeeeer... de ziceai ca esti in alta lume. Bulgarii au masini mai vechi ca ale noastre si in mare proportie benzinare cu GPL.
La Albena e superb, verdeata foarte multa, dar locuri de parcare insuficiente. Masinile erau cam numai romanesti sau bulgaresti, restul turistilor vin cu avionul. Litoralul lor e impanzit de straini, la hotelul unde am stat eu era plin de francezi si belgieni. Pur si simplu ne-au rupt, sunt mult in fata noastra la capitolul turism.
Sistemul All Inclusive e bun daca vrei sa bagi in tine ca spartul, mancarea e buna si destul de variata. Eu nu pot spune ca sunt un fan inrait al sistemului, pentru ca am mancat ca vaca si am pus vreo 3 kile pe mine in 1 bucata saptamana, cu toata miscarea pe care am facut-o. Hotelul la care am stat, Orhideya, ea destul de departe de plaja si erau de urcat/coborat 160 trepte (le-a numarat fi-meu) biggrin.gif. Plaja excelenta, larga si cu nisip foarte fin. Intrarea in mare e cam ca la Mamaia, daca vrei sa te ineci in mare trebuie sa ai ambitie pana ajungi la apa suficient de adanca pentru asta. biggrin.gif Nisip si in apa, fara scoici.
Lipsesc manelele... dar vineri seara ce aud eu de la o discoteca vecina...??? Pe Adrian Copilu'... am crezut ca paralizez. Oricum, nu ai senzatia aia de tiganie de la noi. Singurii care faceau taraboi pe la terase erau tot romani. biggrin.gif
LA hotel personalul a fost super, numai fete frumoase (chiar, am venit inapoi cu impresia ca bulgaroaicele sunt cel putin la fel de frumoase ca si romancele). In plus, de o amabilitate extrema, ceea ce e un punct castigat net in fata noastra.
Camerele ok, nu foarte mari dar nici nu-ti trebuia mai mult. Punct in minus - se sparsese o camera a unor francezi intr-o seara, politia lor arata ca in filmele cu James Bond din anii '60, le mai lipsea caciula cu steaua sovietica in frunte. Au niste masini de te apuca rasul, Daewoo Racer, daca le mai stiti, erau taxiuri prin Bucuresti la inceputul anilor '90. Practic, Kadett-ul nemodificat. Din acest punct de vedere, la noi treaba e muuult mai evoluata, au umanizat politistii cu noile uniforme, in special cei de la mare in pantaloni scurti si tricouri sunt chiar ok.
In downtown-ul statiunii e viata de strada, tineret mult, veselie, terase, magazine stradale cu ce vrei si ce nu vrei, mimi (super ideea, copiii erau innebuniti dupa ei). La tarabele de pe faleza insa, m-am simtit ca in Romania de la inceputul anilor '90, numai "facaturi", parfumuri originale-like la frumoasele oferte de "pay 4 take 5"... biggrin.gif La ei legislatia cred ca e tare lejera cu falsurile. Mi-am luat sapca Peugeot (sic) de jurai ca e facuta de departamentul lor de marketing... la frumosul pret de 8 leva. biggrin.gif

La intoarcere am gasit un radar bulgaresc, pe o pertiune de cativa km cu restrictie la 40... ramasa de cand asfaltau, ca nu avea nici o noima. Radarul bulgaresc era o cutie neagra pusa pe o masina de politie... deci PE si nu IN. biggrin.gif Bulgarii fac si ei semn din faruri, deci toata lumea era avizata din timp.
La vama nu mi-au cerut nimic, bulgarul se uita cu mare atentie la noi, doar-doar o vedea ceva sa se lege, dar nu prea avea la ce. biggrin.gif
Pe drumul spre Cernavoda am prins o furtuna diluviana, nu vedeam la 10 m in fata stopurile masinilor. La fel si o portiune de autostrada, dar in Bucuresti era soare si cald de crapai.
Ahh, si btw... ce naiba de autostrada fara nici o benzinarie e asta?!?! 160 km fara niciuna??? E penibil, pur si simplu.

Cam asta a fost excursia mea in Bulgaria, de unde m-am intors cu mai multe bune decat rele si cu senzatia ca in cativa ani nu o sa mai vedem nici picior de strain pe litoralul nostru. smile.gif
drabisan
Nu o sa comentez decit ultimul tau paragraf: SPER! Doar ca e distanta mare, prea mare, intre noi si civilizatie! Intreaba-i pe cei care dau 20 de euro la o circiuma imputita de pe litoralul lu' peste si pleaca nemincati! La greci cu banii astia te balonezi. Cu dublu nu te uiti decit la specialitati marine. Iar la Ro pe litoral...pleci cum ai venit: manelist bucurestean...
Dar, vorba lui Brucan, mai trec 20 de ani! In fiecare an +20 de ani!
T u d o r
Drabisan, sa stii ca si la noi poti manca foarte bine pe litoral. Uite, daca iti place pestele sunt cateva cherhanale pe malurile lacurilor (sau erau anul trecut, sper sa mai fie) sau chiar pe plaja. Am mancat foarte bine, gustos si mult acolo anii trecuti, pe drumul spre Neptun era una, alta spre Olimp. Preturi maricele, dar nu aberante, poti gasi ce peste visezi. smile.gif Tin si acum minte o scrumbie la gratar... o bunatate... biggrin.gif
Oricum, in spiritul discutiei, ai dreptate. Cica se chinuie si la noi unii sa ofere servicii all inclusive pe litoral, dar e greu, ca terasa e a lu' nea Costel, plaja lu' nea Georgel, restaurantul lui Fanel, hotelul lui X-ulel, etc. Si logic, nu se pot pune de acord la participatiunea fiecaruia, romanii sunt genetic hrapareti. smile.gif
Uitasem sa mai spun, la bulgari la 12 se inchideau discotecile in aer liber, era regula. La noi, cine a vazut asta? Am stat acum 3 ani la Mamaia, imi dadea geamul de la camera inspre o discoteca de-asta, la 3-4 inchideau aia si puteam si eu sa dorm pana la 8... biggrin.gif Am ajuns acasa mai obosit decat plecasem.
TLS-09
QUOTE(> T u d o r <)
Uite, daca iti place pestele sunt cateva cherhanale pe malurile lacurilor (sau erau anul trecut, sper sa mai fie) sau chiar pe plaja.

Pai tocmai asta-i ca la noi este chestie de nimereala. Si dincolo poti nimeri mai putin bine insa probabilitatea este mai mica, mult mai mica poate 90%(sa fie OK) cu 10% (sa fie clientul nemultumit) pe cand la noi este exact invers.
Cornel001
QUOTE(Arheopterix)
Nici la tine nu se prea mai uita.
Sa nu ai parbrizul crapat,sa mearga toate luminile si daca ai minori in masina sa fie cu acte in regula.


Da ce puii mei ii intereseaza daca e crapat sau nu ??!! Poate crapa chiar inainte sa ajung la vama ! Si am concediul deja platit !
Nu e nici o posibilitatea sa fiu sigur ca nu am probleme din cauza asta ?

(ruta bulgaria-grecia)
Arheopterix
M-am intors de la vecinii de la sud.
A fost excelent cu exceptia unei ploii la 80 km de granita la intoarcere.
O sa scriu mai multe maine,dupa ce ma dezmeticesc putin.
Doar un lucru vreau sa va spun:
Bunicul meu mi-a povestit cand eram mic despre peripetiile lui pe frontul rusesc si in prizonierat.
O chestie nu am inteles-o decat recent.
Cand 2 fronturi sunt statice,adica soldatii nu prea se lupta ,sunt 2 posib.
1. Ignora dispozitiile si ies din adaposturi schimba tigari si arata poze de familie dusmanilor.
2.Se injura reciproc.
Stiti cum ne strigau Sovieticii?
Nu o sa credeti!
"Tiganii lui Antonescu".
Pana recent nu intelegeam de ce.
Acum stiu.
Asta suntem din pacate.Numai ca nu a lui Antonescu.
Ne facem de cacao peste tot.
La hotel putinii romani erau parca coborati din copac direct in masini scumpe si cu aparate foto ultra sofisticate.De lantul de la gat sa nu mai zic.Din vreo mie de oameni pe plaje,ii remarcaii instantaneu.
Pe traseu,era o ploaie,de nu vedeai la 100 de metri.
Bulgarii si niste Slovaci,mergeau incet,din cand in cand ne trezeam cu un Meganist,Sorentist,sau Mondeoist cu nr de Buc,care gonea cu vreo 140-150 la ora.Mai tot timpul depasind linie continua.
Sunt si aici 2 posib.
Ori suntem tara cu cei mai buni soferi (aici mortalitatea la volan si lipsa oricarui reprezentant la vreo competitie internationala contrazice idea).
Sau varianta 2,suntem niste tampiti care ne jucam cu viata noastra si a celor din jur.
Ne auzim maine.
Bine v-am gasit.
Arheopterix
QUOTE(Cornel001)
QUOTE(Arheopterix)
Nici la tine nu se prea mai uita.
Sa nu ai parbrizul crapat,sa mearga toate luminile si daca ai minori in masina sa fie cu acte in regula.


Da ce puii mei ii intereseaza daca e crapat sau nu ??!! Poate crapa chiar inainte sa ajung la vama ! Si am concediul deja platit !
Nu e nici o posibilitatea sa fiu sigur ca nu am probleme din cauza asta ?

(ruta bulgaria-grecia)

Treaba cu parbrizul e veche.
Nici revizia tehnica perioadica cu ai trebuii sa o treci cu el crapat.
Cica poate zbura la viteza mare si cauza accident.
Nu toti se uita.
Unui cunoscut i-a crapat parbrizul la un Land cruiser nou nout.
Sunt curios daca a facut ceva cu garantia.
Nu cred ca se lege Bulgarii.
De greci nu stiu.
Stiu ca au fost probleme la Unguri si Croati/Sloveni.
De rest nu stiu.
marius68582
QUOTE(Arheopterix)
...

M-ai facut sa zambesc.
Trist dar adevarat.
marius68582
N-a fost chiar concediu,dar asa s-a nimerit...
Despre locul asta chiar nu are rost sa vorbesti,daca nu l-ai vazut cu ochii tai,tot ce stii de la Tv sau in poze n-are nici o valoare.Un loc pe care eu l-am simtit electrizant,nu poti sa ramai rece ratacind prin labirintul de alei,podulete si canale pe care parca n-a mai calcat picior de om de secole,ca apoi sa dai dintr-o data intr-o piata dominata de o cladire cam cat o Biserica Neagra de-a noastra cu o placa micuta pe care scrie ...cladire edificata in secolul IX !!


















Arheopterix
Frumoase pozele din Venetia.
Adevarul e ca ce au facut unii acum sute si mii de ani cu dalta si ciocanul,carca si mana, rezista de atunci si azi nu poti gasi pe cineva sa i-ti puna faianta bine in baie.

Sa ince relatarea excursiei:
18 Aug ,Sambata ora 7.10 dim,iesire din Pipera.
Traversat buc iesire prin sos Giurgiului (acele 2 case oribile cu turnulete tabla) ora 7.45.
Vama 8.35.
Platit taxa pod 23 ron si apare prima problema loa controlul actelor:
Eu s sotia BI copilul pasaport individual.Vamesul intreaba sotia daca e mama copilului (avem nume diferite) cand se raspunde afirmativ cere ACTUL DE NASTERE AL COPILULUI!!!
Nu il aveam.
M-a si vedeam facand drumul inapoi dupa el...
Bine ca nu a intrebat copilul,care si batut sustine ca mama e Minnie (mouse) el e Mikey si tata(eu) e Donald.Da da radaeti,dar putea fi mai rau.Puteam fi cainele tampit Guffy sau doamne fereste avarul de Uncle Scrooge.
Platim la Bulgari taxa de drum 5 euro, unde aici e o hiba pe care o sa o mentionez mai tarziu.
Plec la servici.
TLS-09
QUOTE(Arheopterix)
La hotel putinii romani erau parca coborati din copac direct in masini scumpe si cu aparate foto ultra sofisticate......................Din vreo mie de oameni pe plaje,ii remarcaii instantaneu.


Bine ai revenit Arhe!
Am sa povestesc o faza relatata de un coleg recent intors de la Paris.
Zica ca tocmai cand s-a instalat la ultimul etaj al Turnului Eiffel a surprins doi romani (el si ea), care filmau panorama Parisului (pana aici totul ok) asigurandu-si insa fondul sonor al "documentarului" cu manele date la maxim pe telefonul mobil.
No comment! Astia sintem!

L.E. Foarte frumoase pozele Marius!
Arheopterix
Asa.
Continui.
Daca stati mai mult de 7 zile,insistati sa luati rovinieta de 10 zile.
Cel care o vinde va da de 7 .L aintoarcere daca a-ti stat ca mine 8 zile ,trebuie sa ii mituiti pe cei de la vama cu 5 euro sas va lase in pace.
Dupa vama drumul e destul de prost prin Ruse.Scrie 40 viteza max.Nu mergeti mai mult de 50 ptr ca va asteapta radarul.
Drumul e in proces de modernizare si trebuie la un moment sa intoarceti 180 grade ptr directia Razgrad.Drumul e lejer.Putine masini .Apoi Shumen si autostrada care e asa si asa .Diferenta e ca se circula pe banda 1,iar banda 2 e ptr depasiri.Singurii care se comporta ca si cum banda 2 e propietatea lor stiti voi cine sunt.
In Varna se ajunge dupa 85 km de autostrada,usor derutant drumul dar se iese usor.Inca cativa km de autostrada si apoi drum greu in munti,fara multe posib de depasire.Daca se prinde un camion sau vehicul lent,se merge si cu 10km/h.
Politia nu "va cauta".Am mers in orase cu 60-70 si pe autoastrada 120-150.Dar sa fiti "rezonabili".
Am avut in spate un ML AMG,nu a depasit linia continua .
Se ajunge in orasul medieval Nessenbar,si apoi iar munti si drum greu pana la Burgas.
Dupa Burgas e mai bine,si pana dupa Sozopol,destinatia noastra a fost ok.
Am ajuns la 14.10. 7 ore din care strabatutul buc 45 min,oprire la benzina si vama cca 20 min,si 2 opriri pe drum de cca 15 min fiecare.Drum net 5 1/2 ore.
De mentionat ca copilul sau otrava ,mai bine zis,nu a tacut o secunda.
A vorbit,tipat ,urlat tot drumul.
Am ajuns morti dar peripetiile nu se termina aici.
Daniel65671
Concediul l-am facut la mare si la munte. Iar ultimul drum a fost pe Transfagarasan.

Dar din cauza ca pozele se incarca foarte greu, am ales doar una: Cetatea Poienari.

http://img293.imageshack.us/img293/7043/vara2007261rc2.jpg

Coborand de la barajul Vidraru, la 4 Km mai la vale se profileaza pe cer conturul Cetatii Poienari. Numai ca daca vreti sa ajungeti printre nori trebuie sa urcati 1.480 de trepte sapate in stanca.

Cetatea se alfla la 860 m altitudine si la 80 m deasupra raului Arges si strajuieste de pe la mijlocul secolului XV nu o cale comerciala, ci un drum de oieri. Prima data a fost mentionata existenta ei in 1453.

Se spune ca ceva mai tarziu in timp a trecut pe acolo si Vlad Dracul, care se ascundea de turci. Legenda spune ca i-a pacalit pe turci potcovind copitele calului cu potcoavele invers, ca si cum ar veni si nu s-ar duce. Legende... smile.gif
Arheopterix
Ultima parte...

Cum am intrat in parcarea complexului,am si vazut multe masini cu nr de NT.
Cateva erau parcate pe cate doua locuri de parcare fiecare.
Noroc ca acei tribali au plecat dupa cateva zile.
Ne faceau de ras peste tot.
In apa stateau cu ochelari de soare si sapca,in cerc,numai barbatii si filozofau.
Conditiile erau excelente.Aer 32c apa 28c.Fara valuri,apa curata si cristalina.
Inotau in jurul tau pesti de cca 40 de cm.Erau raci,scoici si multe alte vietati marine.
Mancarea super buna .Si multa.In fiecare seara alt specific(gratar,Bulgaresc,Wienez Kroat etc).
De servicii nu mai vorbesc.Perfect.
Oamenii super amabili si profesionisti.
Plaja intretinuta impecabil.
Locuri de joaca ptr copii (unde o romanca cu fundul mare si gras ,s-a asezat intr-un leagan de copii,desii era specificat ca e NUMAI PTR COPII.
Am fost pe acel loc de joaca cca 2 ore /zi 10 zile.
Erau Rusi<Bulgari,Francezi Unguri ,Germnani si Austrieci.NICI UN PARINTE nu s-a urcat pe vreo jucarie.
Si erau oameni slabuti....
Am platit 2 adulti + un copil ptr 9 nopti 4 stele all inclusiv 900 euro.
Un cunoscut s-a intors odata cu mine de la Venus.300ron camera cu mic dejun.Restul plata la greu.Mancarea si serviciile execrabile.A cerul de ex spaghete Bologneze.A primit niste paste fierte cu sos de rosii....
Cand i-mi aduc aminte ca prin 71 72,gemea si la noi litoralul de straini...
A fost odata ca niciodata.
Arheopterix
Seara,se faceau gratare la greu.
3 bucatari la 4 gratare.
Arheopterix
Monstrul schimband directia indicatoarelor.
Am muncit din greu ptr a le directiona.
Arheopterix
Monstrul care nu a implinit nici 4 ani.
Oare cum va fi la anul?
T u d o r
Sper ca nu m-ai vazut si pe mine cu ochelatii de soare in apa... biggrin.gif Daca da, sa stii ca am o scuza... erau heliomatici de corectie, ca altfel riscam sa ma asez langa alta "sotie" si sa o "fur"... biggrin.gif Si instinctual gaseam eu una care sa dea fix 1/2 varsta nevestei mele... :angel: (si a mea, btw)
Arheopterix
biggrin.gif
"Aia" erau ochelari de "nasi".
AZAZEL
multe femei frumoase pe plajele bulgariei si multi barbati tineri atragatori.

femeile toate blonde, in general rusoaice si nu lasau frate incaltarile cu tocuri de 10 cm din picioare nici cand mergeau sa faca dus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.