Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unde va faceti (v-ati facut) concediul anul asta?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Watcher
QUOTE
Eu nu inteleg turele astea gigantice, conduci ca disperatul, nu vezi nimic, totul pe fuga, nu intelegi nimic din nici un loc, obosesti ca naiba, te saturezi.

Now you're talking, you're making sense again, fara sa fii extremist biggrin.gif
AZAZEL
vara asta plec la nisipurile aurii. 7 nopti.

incepand cu 20 iulie .
gabi4
e f frumos la sunny beach. o statiunea mare si frumoasa care se continua cu orasul nesebar, un oras f frumos, mai ales partea veche care e pe o mica peninsula in interiorul marii negre.
cam toate statiunile de la bulgari sunt frumoase, curatenie mai multa si e mai convenabil ca la noi.

nesebar
Baby Blues
Domnilor si doamnelor voi face turul si doar pentru placerea condusului . Voi incerca sa o iau pe drumuri nationale si probabil voi vedeea mai multe. Si mie mi se pare cam mare turul dar poate voi mai taia din el. Sa vedem. Si eu m-am gandit la Coasta Marii mediterane dar prietenii vor sa vada monumente si istorie vie. Asa ca... Nici eu nu sunt nesimtitor la istorie dar parca anul acesta as prefera sa ma balacesc in fiecare mare de pe coasta Italiei si Frantei si in fiecare statiune sau orasel. Problema este ca sunt singurul sofer si e cam greu. blush.gif
_Daniel_
"plimbare!? Unde plimbare ?!.." ..nici o plimbare momentan .. prea mult de munca in spital ..oricum super tari imaginile din Bulgaria biggrin.gif

Pe unde oi ajunge in cele din urma va aduc poze .. ar fii interesant sa facem la fel .. blush.gif

Ideea cu turul Europei doar pentru placerea condusului... De ce nu am face si noi un Gumball 3000 ? biggrin.gif blink.gif biggrin.gif
Ia rumegati la propunerea asta.. traseul sau data .. luna / an.. mi-e indiferent..
AZAZEL
maine la 5 dimineata plec la vecinii cu ceafa lata pt 8 zile.

sper ca il pot vedea pe RAIKKONEN, KIMI duminica.

sa nu-mi faca primitivii astia de bulgari vreo surpriza.
Arheopterix
Din pacate primitivii suntem noi...
Noi aruncam gunoi pe jos,
noi incarcam nota de plata,
noi injuram si scuipam pe starda.
ascultam muzica tare si ..
Depasim in curbe fara vizibilitate,
Calcam linia cont.
si multe altele.

Adineauri la stiri:"Cateva hoteluri pe litoralul romanesc au luat modelul bulgar si dau servicii "all inclusiv...."
Zice sotia mea: All inclusiv -adica include toxinfectie alimentara,salmonela si altele".
Niste prieteni au fost la Panoramic Olimp.Tot hotelul a ajuns in spital cu diaree severa.Bineinteles ca nu a aparut nimic la stiri desi la "locul faptei" turistii au facut scandal si chemat autoritatile "cpmpetente".
florin55503
plec in thasos pe 17 aug. a costat 250 de euro de pers, hotel de 3 stele demipensiune. sper sa fie ok. am mai fost in grecia si e destul de misto. apoi aveam de gand sa ma duc in maramures apoi la oradea sa imi vizitez rudele dar trebuie sa ma duc la nunti. chiar 2 in aceiasi seara.
Henry90720
Luka spunea (undeva in acest topic) ca in Austria poti opri la Viena, in rest nu prea ai unde. Oare o fi auzit el de Tirol?
Baby Blues
3 septembrie- o masina - 2 perechi- traseu mentionat mai sus. biggrin.gif
Mai se baga cineva? biggrin.gif
Luka
Henry, nu contest faptul ca mai sunt si alte locuri de vazut, dar am adaptat recomandarea la traseul pe care l-am facut si eu si il va face acum Stefan.
Baby Blues
Mda voi mai cauta sa vorbesc macar pe mail cu cei de la Acor (parca0 si sa vedem ce pot face pt mine. Poate voi putea sa rezerv camere cu ceva arpoximatie!
AlexTM
Eu vreau sa dau o tura de o saptamina prin Romania, cu plecare din Timisoara: Sibiu, Harghita, eventual cheile Bicazului, poate si Moldova, apoi Maramu'.
Inca n-am stabilit nimic exact. Aveti recomandari de ceva pensiuni?
Baby Blues
In Maramu gasesti cate vrei. Depinde ce vrei.
_Daniel_
Cum au scazut temperaturile am inceput si eu sa ma gandesc la concediu..Sa zicem 5 7 zile, pe la jumatatea lui septembrie , prin Corfu in Grecia ?? biggrin.gif blush.gif whistling.gif
Arheopterix
Recomand Rhodos.
Are de toate:CAstele,musee,orase pitoresti,rezervatii naturale,cumparaturi,plaje ,sporturi,distractie...
Toatein unul.
Tarabostes
btw, am cateva zgarieturi pe bara spate, vopseua luata, se vede plasticul negru, nu foarte mari dar se vad, se mai uita la iesirea din tara la asa ceva?
Arheopterix
Nici la tine nu se prea mai uita.
Sa nu ai parbrizul crapat,sa mearga toate luminile si daca ai minori in masina sa fie cu acte in regula.
Leone
Si neparat actele masinii sa fie in regula! Mai ales asigurarea!
marius68582
Acum o saptamana,2 zile de relaxare si acelea acelea,pe traseul Brasov-Sf. Gheorhe-Tusnad-Sf.Ana-Balvanyos-Tg. Secuiesc-Brasov.

O zona in care pot spune ca am copilarit,cel mai frumoase amintiri ale adolescentei de acolo vin.A sosit momentul sa revizitez plaiurile astea romano-unguresti cu familia,am gasit aceleasi locuri frumoase parca uitate de lume,oameni foarte primitori si preturi de acum cativa ani.





















[img]http://i115.photobucket.com/albums/n299/mariuspop/DSCN2652.jpg[/img]

[img]http://i115.photobucket.com/albums/n299/mariuspop/DSCN2662.jpg[/img]
mortzy
recomand delta:
- plajă gen Mamaia dar aproape pustie
- mâncare bună și accesibilă (55 ron o masă 2 persoane mai mult decât satisfăcătoare)
- cazare la 50 ron/cameră/noapte
- trasee mirifice pe canale
Iulian HondaFan
pentru stefan-adrian... ma alatur lui Ozz cu sfatul sa te limitezi la Ungaris si Austria eventual Italia. ce vrei tu se poate dar va fi obositor. tu poate te vei distra ca vei conduce (si masina este comfortabil de condus pe autostrada) dar ceilalti 3 se vor strepezi.

ultimul conced in Ro in august trecut nu am facut decat vizite pe la rude ( asta e blestemul emigrantului). am zis ca o facem incognito - nu le-am spus decat parintilor si fratilor si am atentionat sa nu mai zica la nimeni... desigur ca toata lumea stia. bine macar ca am fost 4 zile in Paris singurul oras european afara de Budapesta pe care l-am vazut. anul asta si la anul vom fi limitati la America ca trebuie sa iasa in sfarsit greencard-ul si nu mai vreau sa dau pe la consulatul american din Buc...

in 2004 am fost vreo 4 zile la Predeal - pe la sfarsitul lui aprilie inceputul lui mai. am fost foarte multumit- stat la o pensiune cu ceva de genul 20$ pe noapte. toate restaurantele unde am fost au avut mancare buna si ieftina. singura problema a fost drumul de la Breaza pana in Predeal care a fost foarte aglomerat - plecaram vinerea dimineata din Bucuresti si am plecat luni dupa-amaiza dar tot aglomerat.

la mare in Ro nu am mai fost din 1995 si a fost o experienta care a contribuit si ea din plin la dorinta de a emigra. atunci am realizat ca mos brucan era chiar un optimist. probabil ca mai trebuie inca 10-15 ani sa ajungem acolo unde se refrea el. si nu mi-e dor. noi suntem mai mult genul de persoane care alegem muntele decat marea oricand.

Florida este o placere mai ales in oct-nov sau feb-aprilie cand vremea este mai racoroasa... si mie mi-a placut asa de mult incat am fost de 4 ori in ultimii 4 ani. Orlando cere cel putin 4-5 zile. io eram cam sceptic de idee dar in final mi-a placut... oricum ala este locul la care turismul este o industrie palpabila. si un sejur este chiar relativ ieftin (problema din Ro este avionul care costa cat tot restul pentru 4-5 zile).

anul asta am fost 5 zile in Tampa, 3 zile in Kentucky la pesterile mamut ( experienta de tip Ro - natura e frumoasa aduce cu apusenii nostri, pesterile sunt spectaculoase pacat ca zona e locuita de hillbillies biggrin.gif), 3 zile in Boston (oras caruia i-ar sta foarte bine si in Europa, oricum bate Bucurestii la cladiri de peste 100 de ani la scor) cu si 3 zile in Chicago ( nu e chiar NYC dar e un oras superb cu o mare buba - traficul; oricum 3 zile am dat cu pasul). in plan mai e tot un sejur rapid tot de 3-4 zile la las vegas prin oct-nov cand s-o mai racori ( am oroare de caldura).
AZAZEL
QUOTE(Arheopterix)
Din pacate primitivii suntem noi...


m-am intors acum cateva ore .

subscriu la afirmatia lui arheopterix cu varf si indesat.

voi reveni cu detalii
T u d o r
In 2 saptamani plec si eu la vecinii cu ceafa groasa si amatori de "cornishoni". biggrin.gif Vad ca voi, care ati mai fos pe acolo, ati fost multumiti de serviciile primite.
Se poate face o lista a ceea ce trebuie evitat in Bulgaria? Si mai ales, a ceea ce trebuie cautat? De la Arheopterix am retinut Veliko Tarnovo, daca nu ma insel resedinta tarilor bulgari din perioana pre-otomana.

Principala mea ingrijorare se refera la locurile de parcare, din cate am inteles insuficiente (ma refer la Albena, unde ma duc). O alta ar mai fi politia rutiera bulgara, pusa pe japca.
Arheopterix
Nu am fost la Albena.
Dar un prieten a luat amenda si zice ca scria "parcarea interzisa" in Bulgara....
Zona Burgas nu sunt probleme.
Posibil e ca politistii bulgari sa fie agasati de modul de parcare haotic al nostru.
Nici la Velico Tarnovo ,nu am avut probleme.Era parcare cu plata suficienta.
Rau am patit-o in Rhodos.Parcam pe faleza,unde era parcare amenajata cu plata.Plata era un automat,in care se bagau monede si iesea un bilet pe care il puneai pe parbriz.Problema era ca nu gaseai monede nicaieri in apropiere.Asa am luat 2 amenzi.
Kry_Sty
QUOTE(> T u d o r <)
In 2 saptamani plec si eu la vecinii cu ceafa groasa si amatori de "cornishoni". biggrin.gif Vad ca voi, care ati mai fos pe acolo, ati fost multumiti de serviciile primite.
Se poate face o lista a ceea ce trebuie evitat in Bulgaria? Si mai ales, a ceea ce trebuie cautat? De la Arheopterix am retinut Veliko Tarnovo, daca nu ma insel resedinta tarilor bulgari din perioana pre-otomana.

Principala mea ingrijorare se refera la locurile de parcare, din cate am inteles insuficiente (ma refer la Albena, unde ma duc). O alta ar mai fi politia rutiera bulgara, pusa pe japca.


este bine sa ai toate actele, certificat de inmatriculare, buletine etc. daca nu te lasa si tot insista "problem, problem" ii bagi 5 euro in buzunar si pleci, rovinieta poti sa nu o mai platesti smile.gif) cel putin asa am facut eu, iar cu albena este cam ciudat cand intrii iti da un card si dupa ce pleci il inapoiezi si platesti... pt 6 ore am platit aprox 10 leva:| cam mult nush cum faceti pt o sapt sau cat stati...
ceva cand te duci sa iti parchezi mai bine masina intr`o parcare cu plata. sau pleci cu o dacie din 79 sa fii mai sigur si poti sa o lasi oriunde... Plajele sunt frumusele, nisip fin, apa limpede... destul de frumos
Mai bine te duci la Nisipurile de Aur, mult mai frumos si mult mai multe lucruri de vazut.
bafta smile.gif
T u d o r
Pai presupun ca taxa de intrare in statiune e inclusa in pretul biletului. Oricum, am retinut ideea cu Nisipurile, dar din pacate biletele sunt luate de mutisor la Albena. smile.gif
AZAZEL
TUDORE

iti recomand sa treci granita pe la vama veche pt ca bulgarii nu au sosele prea bune si ca atare mai scapi de gropi mergand putin prin tara lor.
traficul este extrem de lejer. masinile care circula pana la nisipurile aurii sau pana in albena sunt ale romanilor.

incearca sa mergi regulamentar.
eu nu am vazut decat un singur echipaj de politie pe traseu. totusi, ca sa nu dai spagi , mergi mai incet.

apoi, foarte important este schimbul valutar. in statiune , cu 100 RON primesti in general 50 Leva, rareori peste.

eu am reusit sa gasesc curs de 100 ron = 52 leva.

daca vrei sa schimbi bani , fa-o obligatoriu la vama. este o casa de schimb valutar imediat cum treci de controlul buletinelor.

la vama 100 ron= 55 leva.

nu se merita sa cumperi euro in romania si apoi sa -i schimbi in bulgaria in leva pt ca ron-ul este primit peste tot acolo.

atentie , sunt case de schimb valutar unde te tepuiesc. iti afiseaza doar cursul la cumparare si daca nu te uiti bine , dai banii si cand colo iti da mai nimic inapoi.

eu am patit-o cu 20 euro( noroc ca au fost putini)

cursul era afisat de 1 euro= 1,92 leva( dar era cel de cumparare)
si cand imi da banii, vad ca am schimbat la un curs de 1 euro = 1, 5 leva.

cred ca asta era una din putinele case de schimb valutar in care te pacaleau.

in rest nimic naspa.

cand am trecut granita aveam o stare de nesiguranta din cauza prostiilor auzite pe ici colo, dar crede-ma, bulgaria este o tara sigura.

daca o cauti cu lumanarea, peste tot poti avea probleme, inclusiv la vatican.
dupa cateva ore petrecute in bulgaria nu am mai avut nici o secunda vreo stare de nesiguranta.

nu sunt colorati pe plaja care sa te agaseze, totul este super. hotelurile au o arhitectura faina. totul este placut si ai senzatia ca esti intr-o alta lume comparativ cu ceea ce este pe litoralul romanesc.

obligatoriu sa te dai cu parasuta care este trasa de o barca in lungul plajei . este tare de tot senzatia. cea mai faina este parasuta cu decolare/aterizare de pe uscat. trasnet !!!

de asemenea iti recomand sa pleci cu ceva bere si apa pe care sa le tii la frigider in camera pt ca preturile mi s-au parut un pic cam piperate.

la alimentara 1,5 litri de apa= 2,4RON
o bere la 0,5 litri = 3 RON

ATENTIE tigarile sunt scumpe. kent blue este 6,5 RON si sunt facute la noi la ploiesti. obligatoriu provizie de tigari.

eu am cheltuit in 8 zile /7 nopti 400 euro si pot sa spun ca nu m-am constrans de la nimic. am avut cazarea doar cu mic dejun.


am avut noroc ca hotelul la care am stat avea o parcare improvizata la demisol. in schimb daca parchezi neregulamentar, ai sanse sa iti ridice masina.

oricum , stai linistit, acolo sunt maxim 10% din masinile care le gasesti in mamaia si asta pt ca sunt 90 % turisti straini, acestia venind de fapt cu avionul.
Watcher
QUOTE
obligatoriu sa te dai cu parasuta care este trasa de o barca in lungul plajei . este tare de tot senzatia. cea mai faina este parasuta cu decolare/aterizare de pe uscat. trasnet !!!

Am facut si eu 'parasailing'. Eu unul nu am fost impresionat deloc. Nici o clipa nu mi s-a parut ceva periculos, nu mi-a dat nici o traire. Am avut exact cum ai zis cu decolare/aterizare de pe plaja. Singura chestie interesanta mi s-a parut faptul ca atunci cand barca intoarce si tu cobori 'normal' cu parasuta, viteza de coborare a fost mai mare decat ma asteptam. Nu e grav, dar de la TV aveam impresia ca se coboara mai incet.

QUOTE
am avut noroc ca hotelul la care am stat avea o parcare improvizata la demisol. in schimb daca parchezi neregulamentar, ai sanse sa iti ridice masina.

Am un prieten care a facut MULTE drumuri in BG. El are un prieten la politia bulgara. Acel prieten zice ca nu sunt chiar povesti fazele cu pericolul. Si anume , reformulez ce aizis mai sus:
QUOTE
daca nu parchezi in parcari pazite, se va gasi cineva sa iti ridice masina
biggrin.gif
T u d o r
Watcher, prin "cineva" ce se poate intelege? biggrin.gif Un militian sau.... :angel:

Azazel, multumesc, mi-ai oferit destule raspunsuri la intrebarile mele. Si eu am un sentiment cam aiurea, alimentat de tot soiul de povestiri.
Btw, la Vatican ce sa patesti? biggrin.gif Poate sa-ti cea vreun elvetian de-ala cu halebarda in cap? blush.gif

So, am primit informatia excelenta ca pot schimba direct ron in leva, fara sa mai trec prin euro. De retinut. Pe de alta parte. in privinta furtului auto, in statiuni am inteles ca ai acces doar pe baza cardului aluia, si asa cica ar fi si la iesire. Cu parcarea imi cam fac probleme, dar pana la urma oi gasi eu un loc liber si mai scot masina de acolo la plecare. smile.gif
HalbaSus
Eu tocmai m-am intors dintr-un concediu: budapesta-praga-munchen-salzburg-viena = 10 zile. Nu pot fi in totalitate de acord cu ozz si Iulian, nu e nasol sa mergi in mai multe orase, totul e sa nu iti planifici distante prea mari de condus intr-o zi (maxim 300 de km pe autostrada) si sa nu acorzi mai putin de 2 zile unui oras... Sincer daca as fi stat in 1-2 tari probabil m-as fi plictisit. O sa revin cu poze, recomandari si impresii mai tarziu.
James Kilowatt
Si eu care auzisem ca vii in Bruxelles si pusesem berea la rece :evil: .... si niste nitro in rezervorul de gaz sa nu ma fac de bafta la liniuta biggrin.gif
_Titus_
Am venit si eu in Ro avand ca de obicei SOCUL intrarii in tara .:puke:


Concediul de 2 saptamani a insemnat 9 zile in Croatia in doua locatii , pe insula Krk si la Rovinj , doua zile la Gardaland in Italia si 2 zile in minunata Austrie unde am vizitat cascada Krimml , cea mai inalta din Europa si am revazut drumul superb de la Grossglockner unde nu m-as plictisi nici daca l-as traversa saptamanal .
Total 3600 de kilometri .

Poze am vreo mie biggrin.gif

Era sa uit , am dat o fuga si pana la Postojna in Slovenia .[/b]
HalbaSus
QUOTE(James Kilowatt)
Si eu care auzisem ca vii in Bruxelles si pusesem berea la rece :evil: .... si niste nitro in rezervorul de gaz sa nu ma fac de bafta la liniuta biggrin.gif


Pai teoretic trebuia sa ajung si in belgia (cam peste o saptamana) dar planurile s-au modificat impotriva impotriva vointei mele. Dar lasa ca la anul vin sigur... poate pana atunci imi schimb si eu masina pe una mai rapida, sa nu ma fac de rusine la liniuta biggrin.gif
HalbaSus
Am facut un topic pe aria BMW care cu siguranta i-ar placea lui Impulse biggrin.gif

Poze de la muzeul BMW
drabisan
Eu am dat o tura anul asta pina la Praga. Opriri doar tehnice (benzina si 3,41-3,14). Ma tragea ata la berea cehilor. Si am degustat-o cit am putut de mult.
Mor de ciuda ca nu avem si noi o nenorocita de autostrada! Mi-o place mie sa depasesc, dar dupa 600 de km de tiruri tre sa fii sadic sa mai gasesti vreo placere...
Dupa ce trece Ro, trec si problemele. Restul de >700 km m-am gindit doar la bere...
M-as trata de vreo 2-3 ori pe an cu bere acolo...E nevoie de o autostrada ca sa nu mai sufere ficatul meu!
Orasul super! A fost a cita oara si, desi l-am invatat, tot e o placere. Chiar daca, spre deosebire de acum 4-5 ani, s-a umplut de turisti si preturile la bere au crescut liniar.
M-a batut gindul si la mers la MotoGP, dar...
Pastrez zilele de concediu pentru ceva exotic cind se intorc toti bucurestenii astia nebuni la job. Ei sa vina, eu plec...
HalbaSus
Revin cu mai multe poze si impresii din concediu:

Budapesta:
Orasul e superb, iar daca aveti chef sa faceti baie sunt mai multe bai turcesti superbe precum si niste stranduri super pe insula Marghit (insula unde se organizeaza festivalul Sziget). Am fost la concertul Rolling Stones, recunosc ca nu sunt mare fan al trupei dar show-ul a fost incredibil... cei care l-au vazut la bucuresti probabil stiu deja asta:

Mancare: printre cele mai bune din europa, recomand cu caldura restaurantele Sir Lancelot, King Arthur, Kronikas, oricum cam toata restaurantele lor sunt excelente, e foarte greu sa gasesti mancare proasta in ungaria (cel putin dupa gusturile mele).
Bere: Berea facuta in ungaria e proasta, evitati marcile locale precum si berile facute sub licenta in ungaria, ca norocu' au beri slovace si cehe la preturi decente (Pilsner Urquell, Budweiser, Slaty Bazant)

Praga:
Unul din cele mai frumoase orase din europa, micut dar cochet, este imposibil sa nu fii impresionat de acest oras, aproape fiecare cladire este un monument, acum am fost in praga a treia oara si de fiecare data mi s-a parut impresionanta:
Mancarea: destul de proasta, evitati gulasul ceh (e total diferit de cel unguresc si mie mi s-a parut semi-comestibil), rata cu varza (cica mancare traditionala de-a lor) e destul de buna, de asemenea genunchiul de porc e foarte bun (daca sunteti carnivori innascuti).
Berea: EXCELENTA SI IEFTINA... iar cand zic ieftina ma refer ca e chiar FOARTE IEFTINA... pe terase o puteti gasi chiar si sub 1 euro... in functie de zona poate ajunge pana la 2 euro dar in general pretul berii e ~1 euro. Ah... si am mai zis ca berea e excelenta ? Daca vreti si un plus de atmosfera merita sa mergeti la berarie lui svejk (U Kaliha) iar daca va place berea bruna atunci mergeti la U kaliha.



Munchen:
Orasul e foarte frumos, iar in centrul munchenului am vazut cele mai multe porsche-uri (si alte supercaruri)... In zona operei porsche-urile erau la fel de frecvente ca loganurile pe strazile noastre... Sunt mai multe super-caruri decat in parcarea de la Rex biggrin.gif Merita sa vizitati stadionul olimpic, turnul de televizune (exista un lift care va duce la 180 m inaltime cu viteza de 7 m/s - super senzatie) si muzeul bmw din apropiere (am pus poze pe alt topic).
Dar... principalul obiectiv turistic in munchen mie mi se pare Hoffbrauhaus-ul... e una din cele mai cunoscute berarii din europa, e fondata prin 1600 si ceva, e locul de unde hitler si-a inceput prima revolutie. Dar pe langa istoric atmosfera din interior e unica, beraria e imensa, are 3 nivele si are propria bere (probabil ati auzit de HB, o gasiti in magazinele specializate de la noi). La etajul 2 au si o sala unde se tin spectacole in fiecare seara (daca vreti sa mergeti trebuie obligatoriu sa faceti rezervare din timp), atmosfera de acolo este incredibila... baietii aia imbracati haios cu pantaloni scurti de piele si palarii verzi fac un show incredibil. E o chestie care merita vazuta chiar daca nu va place berea (probabil va veti schimba opinia dupa o vizita acolo).



Mancare: relativ buna, nu exceleaza, dar carnatii sunt de nota 10 (chiar daca nu va plac carnatii, merita incercati).
Berea: Foarte buna, dar scumpa (3.30 euro berea).


Salzburg:
Oras foarte frumos dar plictisitor, din cetate puteti vedea niste peisaje superbe, daca va place muzica clasica (Mozart) sunt multe concerte cam in toata perioada anului (inclusiv oferte gen cina + concert live) dar in rest e un oras facut pentru pensionari, probabil sunt prea tanar sa apeciez acest oras la adevarata lui valoare, mai mult de o zi eu nu as sta acolo.
Mancarea e destul de proasta, ca in toata austria de altfel, autostrada pana acolo este blindata de sute de radare fixe, este o tara care in mod evident uraste masinile, am fost de vre-o 3 ori pana acum in austria dar data viitoare o sa incerc sa evit aceasta tara. Mancare proasta, bere scumpa, no fun whatsoever.

[img]http://img116.imageshack.us/img116/6826/img0912hd6.th.jpg[/img]


Viena:
Oras foarte frumos, absolut impresionant. Merita vizitat Shoenbrun-ul (atat interior cat si exterior), Hoffburgul, Stefansplatz, etc...
Mancare: Proasta la fel ca in austria in general, e a treia oara cand ajung in austria si pana acum singurul loc unde am mancat mancare buna facuta de austrieci a fost la: http://www.pulkautaler-weinhaus.at , un local langa gara unde am mancat niste coaste de porc delicioase... la indemnul lui Kata am cautat aceste coaste prin toata austria dar asta a fost singurul loc unde le-am gasit (desi am fost in vre-o 8-10 localuri din austria). Daca nu gasiti coaste de porc recomand snitzelul vienez care e OK sau restaurante italiene/chinezesti/etc.

[img]http://img511.imageshack.us/img511/8563/img0935me7.th.jpg[/img] [img]http://img338.imageshack.us/img338/3275/img0541gk7.th.jpg[/img]

Si in final cateva masini vazute pe drum:
[img]http://img411.imageshack.us/img411/9084/img0941bt3.th.jpg[/img] - un SLR 722 in viena... parcat langa un 911: [img]http://img110.imageshack.us/img110/151/img0946qv2.th.jpg[/img]

[img]http://img253.imageshack.us/img253/361/img0874or8.th.jpg[/img] - Dovada ca pe autobahn touaregul e la fel de rapid ca un Carrera GT... cu conditia ca autostrada sa fie aglomerata biggrin.gif.

[img]http://img511.imageshack.us/img511/7882/img0957hb6.th.jpg[/img] un ferrari de epoca (tras de un Sharan TDI)

[img]http://img124.imageshack.us/img124/5017/img0824kh2.th.jpg[/img] - Un peugeot decapotabil (de pe vremea cand erau frumoase biggrin.gif)
Hoinar
Nu-i rau...nu-i rau deloc.
ok, acu pot spune ca te invidiez?! blush.gif
Traseul tau e bun de luat in considerare pentru viitor.
Cristi86127
In august o sa plec o saptamana la mare (Mamaia), apoi cateva zile la munte, Slanic Moldova imi place foarte mult si prin septembrie mi-am propus o plimbare cu masina pana la Roma.
Anul trecut am fost in Las Vegas, obositor dar distractiv, spectacole care nu pot fi descrise in cuvinte, cazinouri unde iti poti incerca norocul (eu am castigat o moneda din argint 999 suflata cu aur), romani taximetristi biggrin.gif (au ajuns si pe acolo)...preturile sunt ok la mancare si cazare, chiar mai ieftine decat pe litoralul romanesc... transportul pana acolo e ceva mai scump, afara peste 40 de grade in schimb arele conditionate de prin magazine, hoteluri samd te congelau instant, americanii nu aveau treaba... blush.gif , in cazinouri bagau chiar oxigen in instalatiile de AC ca sa rezisti cat mai mult, cand ieseai la suprafata picai din picioare.

Oricum, macar odata in viata se merita vizitat Las Vegasul, sunt multe de vazut acolo, spectacolele te lasa fara cuvinte, am fost si la un fel de muzeu StarTrek...impresionant, pe langa muzeu intrai in niste simulatoare care aproape ca te rupeau complet de realitate.
Cristi86127
cateva poze biggrin.gif




m-am dat in nebunia asta de am crezut ca mor de inima biggrin.gif


Imagini din hotelul Luxor unde ne-am cazat....

Cristi86127

la muzeul startrek



Cristi86127


biggrin.gif biggrin.gif
Cristi86127


biggrin.gif biggrin.gif


Cristi86127

Cristi86127




biggrin.gif

Kry_Sty
QUOTE(Cristi86127)
Anul trecut am fost in Las Vegas, obositor dar distractiv, spectacole care nu pot fi descrise in cuvinte, cazinouri unde iti poti incerca norocul (eu am castigat o moneda din argint 999 suflata cu aur), romani taximetristi biggrin.gif (au ajuns si pe acolo)...preturile sunt ok la mancare si cazare, chiar mai ieftine decat pe litoralul romanesc... transportul pana acolo e ceva mai scump, afara peste 40 de grade in schimb arele conditionate de prin magazine, hoteluri samd te congelau instant, americanii nu aveau treaba... blush.gif , in cazinouri bagau chiar oxigen in instalatiile de AC ca sa rezisti cat mai mult, cand ieseai la suprafata picai din picioare.
.


super tare smile.gif cat te`a costat in total vacanta asta in vegas ?
ozz86651
Pai iti spun eu: cel mai bine zbori in LA, in functie de sezon te costa cam 1000$, uneori sub alteori peste. In LV e cald tot timpul, vara insuportabil chiar asa ca nu e nici un motiv sa te duci in sezon, deci poti gasi la 800$. Dupa aia te costa cazarea. Iarasi, functie de sezon si cum stii sa cauti, functie si de pretentii, gasesti ceva mai mult decit multumitor sub 100$/nopate. De fapt daca joci poker 6 ore pe zi poti sa iei la Bellagio (hotel/casino supertare) o camera cu ~85$ ... daca nu joci costa peste 400 da nu te speria ca acolo e lux de aia costa in halul asta. Colegul a stat pe strip da daca te duci off strip ai si mai multa liniste. Deci o cazare satisfacatoare la ~80-90 pe noapte.
Restul, sky is the limit. Poti sa-ti lasi banii intr-un milion de locuri prin LV. Mincarea, poate sa fie si foarte scumpa dar si mai ieftina ca in Romania... depinde unde, calitate etc. As zice ca sa te simti bine trebuie sa ai niste bani de tocat pe bauturi, cluburi, showuri, gambling alea alea.
Mai numara vreo 30-40$/zi o masina de inchiriat... poti gasi mai ieftin probabil.
Sint multe de vazut in LV (desi nu pare cine stie ce ziua) dar eu as sta numai citeva zile si de restul as face un tur prin California/Nevada/Arizona/Utah. Acu daca te stii cu pokeru si probabilitatile poti sa scoti si un ban din excursia asta smile.gif.
drabisan
Daca vrei sa te distrezi in Vegas cel mai putin complicat lucru sint banii...Mult mai greu e sa faci rost de viza. Inainte de viza trebuie sa ai bilete de avion, returnabile, care-s mai scumpe, eventual voucher tot returnabil, ca sa te creada aia de la ambasada ca te duci la plimbare.
Daca ai viza, vreo 10-14 zile chiar isi merita banii acolo!
Nu ai cum sa uiti Nevada si California! E o lume cum in Europa nu exista - e o experienta care merita traita! Desi trebuie sa te descalti la imbarcare, tre sa le dai proba de retina si amprenta etc...
Iar ca bani...e simplu...daca nu ai de spart nu te arunci la hoteluri, mincarea e chiar foarte ieftina daca nu vrei lux, masinile sint ieftin de inchiriat (obligatoriu navigatie!!!). Pacat ca, de cind am fost, benzina s-a scumpit de ~3 ori sad.gif
Arheopterix
Niste prieteni s-au intors din Bulgaria.
Super incantati,su fost la Nessenbar.
Totul bine cu e oxeptie;
La iesire din Bulgaria,vamesul i-a intrebat daca nu au ceva si ptr el.
Cand au intrebat ce,a raspuns"5-10 euro....".
Am fost la ei deja de 3 ori.Voi merge si a 4-a.Dar daca patesc asa ceva,s-au lins pe bot de banii mei pe viitor.
Cristi86127
Nu mai stiu cat a costat cu totul vacanta in Vegas, dar ce au spus ceilalti legat de preturi este adevarat, biletul de avion in jur de 1000$, hotelul 80-100$ micul dejun inclus, mancarea nu e scumpa, se poate manca mai ieftin si mai bine decat pe litoralul nostru daca vrei, in schimb dupa cum a spus si ozz banii se duc pe bauturi, cluburi, gambling, show-uri, biletul la un spectacol e in jur de 200$ dar se merita, oricum problema e viza, biggrin.gif ca nu se obtine asa usor...eu o am pe 10 ani dar lucram pentru o firma americana care mi-a trimis scrisorica prin care garantau pentru mine, altfel cred ca si acum stateam la coada in fata ambasadei mericane.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.