Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unde va faceti (v-ati facut) concediul anul asta?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Baby Blues
M A R I A N : O sa merg in Amsterdam si o sa vreau sa vizitez si Haga, precum si Bruxelles-ul si Luxemburg-ul. O sa folosesc un gps MIO care mi-a fost de mare folos anul trecut in Austria, Ungaria si italia. In tarile mentionate mai sus nu am dat mai mult de 40 de euro/ noapte. Sper sa nu dau nici pe acolo.
Pretentii mari nu am, asa ca oricum la ora la care voi ajunge in camera nu voi mai avea chef de altceva decat de somn. Mancare gasesc pe la supermarket-uri, etc. O mancare calda voi manca atunci cand va cere stomacul. biggrin.gif .
Pe ce traseu imi recomanzi sa merg ?
ozz86651
QUOTE
Oricum, pentru orice caz, antreneaza-te la stat noptile si ia prezervative!


Aha, deci e ca in Romania "pe vremea mea", desi ma rog, nu asa tare cu prezervativele ca sintem mai conservatori smile.gif.
OvidiuH
QUOTE (ozz86651 @ Apr 22 2008, 02:40 AM) *
Imi poate recomanda cineva hoteluri in Barcelona? Ieftin si bun daca se poate smile.gif. Ce lanturi in Europa sint decente? Nu ma intereseaza neaparat luxul, "dotarile", dar e obligatoriu sa fie curat si decent (adica nu dus de mina cu care te speli deasupra veceului, baie comuna, dar poa sa n-aiba tv). La pozitie sint gata sa fac un mic sacrificiu daca e linga ceva mijloace de transport, dar parca nici linga aeroport sau in cimp linga autostrazi n-as sta. Pret sub 100E/zi. Multumesc.

Incearca sa iei printr-o agentie din Romania, cred ca iesi mai ieftin. Am fost vara trecuta prin Kara Travel, cazare la hotel de 3 stele (curat, frumos, in zona de litoral a Barcelonei), demipensiune, zbor dus intors cu un charter si transfer aeroport-hotel. Pentru doua persoane ne-a costat in jur de 850-900 EUR/7 nopti.
M A R I A N
QUOTE (stefan_adrian @ Apr 22 2008, 04:51 PM) *
M A R I A N : O sa merg in Amsterdam si o sa vreau sa vizitez si Haga, precum si Bruxelles-ul si Luxemburg-ul. O sa folosesc un gps MIO care mi-a fost de mare folos anul trecut in Austria, Ungaria si italia. In tarile mentionate mai sus nu am dat mai mult de 40 de euro/ noapte. Sper sa nu dau nici pe acolo.
Pretentii mari nu am, asa ca oricum la ora la care voi ajunge in camera nu voi mai avea chef de altceva decat de somn. Mancare gasesc pe la supermarket-uri, etc. O mancare calda voi manca atunci cand va cere stomacul. biggrin.gif .
Pe ce traseu imi recomanzi sa merg ?


Nu stiu daca vei gasi camera la 40 euro pe noapte in Amsterdam sau imprejurimi, dar poate cine stie...vreun youth hostel...

Traseul pe care l-am facut a fost cel decis de GPS (nu stiu daca a fost cel mai bun) :Budapesta-Viena-Linz-Frankfurt-Koln-Maastricht-Bruxelles. Eu recunosc, sunt cam nebun-am facut Budapesta-Bruxelles (1390 km) intr-o zi, fara oprire in afara de alimentarile cu combustibil.
Baby Blues
QUOTE (M A R I A N @ Apr 23 2008, 11:16 PM) *
QUOTE (stefan_adrian @ Apr 22 2008, 04:51 PM) *
M A R I A N : O sa merg in Amsterdam si o sa vreau sa vizitez si Haga, precum si Bruxelles-ul si Luxemburg-ul. O sa folosesc un gps MIO care mi-a fost de mare folos anul trecut in Austria, Ungaria si italia. In tarile mentionate mai sus nu am dat mai mult de 40 de euro/ noapte. Sper sa nu dau nici pe acolo.
Pretentii mari nu am, asa ca oricum la ora la care voi ajunge in camera nu voi mai avea chef de altceva decat de somn. Mancare gasesc pe la supermarket-uri, etc. O mancare calda voi manca atunci cand va cere stomacul. biggrin.gif .
Pe ce traseu imi recomanzi sa merg ?


Nu stiu daca vei gasi camera la 40 euro pe noapte in Amsterdam sau imprejurimi, dar poate cine stie...vreun youth hostel...

Traseul pe care l-am facut a fost cel decis de GPS (nu stiu daca a fost cel mai bun) :Budapesta-Viena-Linz-Frankfurt-Koln-Maastricht-Bruxelles. Eu recunosc, sunt cam nebun-am facut Budapesta-Bruxelles (1390 km) intr-o zi, fara oprire in afara de alimentarile cu combustibil.

Pai cam asa merg si eu , cam 1400 de km pe zi.. Banuiesc ca in prima zi o sa fac Budapesta si o sa raman la Etap iar a doua zi o sa ma indrept catre nord. biggrin.gif Deci sa incep cu Luxemburg, Bruxelles, dupa care Roterdam, Haga si Amsterdam, nu?
M A R I A N
Da, cam asta e traseul. Nu uita de Anvers in Belgia. Merita.
Baby Blues
QUOTE (M A R I A N @ Apr 25 2008, 12:35 AM) *
Da, cam asta e traseul. Nu uita de Anvers in Belgia. Merita.

Ce ma sfatuiesti sa vizitez prin orasele susmentionate si de ce Anvers?
T u d o r
Azi noapte m-am intors din minivacanta in tarile cu apa calda. Rm.Valcea-Viena, total 1997km ( teehee.gif ), cu o viteza medie de 66 km/h si consum mediu pe aceasta ruta de 6.0 in cap. Astea, pentru consemnarea datelor tehnice, fiindca suntem forum de masini, totusi. biggrin.gif

Vacanta a fost super, dar obositoare. 1 zi in Budapesta, 4 in Viena. Am vizitat aproape tot ce se putea vizita in timpul scurt care a fost la dispozitie, ce nu s-a putut am lasat pe data viitoare. La Budapesta am stat la Charles Hotel, undeva in Buda, pe deal. Fiind obositi dupa drum, ne=am plimbat pe langa castel, am am facut ceva poze, am baut o bere la o carciumioara superb decorata pe malul Dunarii si am plecat la hotel. A doua zi am vizitat orasul cu un bus-tour, 2 ore. Interesant, dar multe cladiri vechi nerenovate.

Viena... distanta dintre Viena si Budapesta e cam egala cu cea dintre Budapesta si Bucuresti. biggrin.gif

Mi-a placut enorm, un oras cosmopolit, aerisit si frumos, incarcat de istorie. Am stat undeva pe langa statia de metrou Sudtiroler, pentru cei care stiu. La niste apartamente ale unui hotel, Shermin se numeste. Toate dotarile, confort, curat...la pret de camera de hotel. Am batut orasul cu pasul si metroul, am mancat la diverse carciumi vechi, muzee, etc. Praterul am dorit eu sa-l vizitam... sa nu faceti greseala. E mai putina tiganie la Mamaia, credeti-ma. biggrin.gif Turci gramada, tineri distrusi, etc.


BTW... fuck Ioana. biggrin.gif Pentru cunoscatori, Ioana e toanta I-Go-ului... M-a incurcat in Budapesta, la dus, ajunsesem la hotel si ea inca mai voia sa faca 11 km... Noroc cu prietenii cu care am fost, ca aveau un TomTom din 2002... biggrin.gif La intoarcere, m-a bagat proasta in Budapesta, in loc sa coteasca pe centura, apoi m-a pierdut prin Viena... prin niste locuri un mana omului nu pusese piciorul. tongue.gif I-Go e varza in vest.
CornelB
Cred ca pentru destui dintre noi ar fi cred interesant de aflat daca nu cumva se intampla sa plece si altcineva catre aceeasi destinatie in aceeasi zi.

Cei interesati [de exemplu] in a gasi companie auto cu care sa traverseze impreuna, in coloana, Bulgaria - aruncati o privire si peste "Rendez-vous turistic smile.gif" de aici: http://amfostacolo.ro/rendez-vous-turistic.php?tid=1&l=6

Aceasta agenda va fi tot timpul, automat, la zi, iar cel putin o parte dintre cei care posteaza acolo lasa un ID de mess sau alta forma prin care pot fi eventual contactati...
OvidiuH
QUOTE ( T u d o r @ May 5 2008, 12:28 PM) *
BTW... fuck Ioana. biggrin.gif Pentru cunoscatori, Ioana e toanta I-Go-ului... M-a incurcat in Budapesta, la dus, ajunsesem la hotel si ea inca mai voia sa faca 11 km... Noroc cu prietenii cu care am fost, ca aveau un TomTom din 2002... biggrin.gif La intoarcere, m-a bagat proasta in Budapesta, in loc sa coteasca pe centura, apoi m-a pierdut prin Viena... prin niste locuri un mana omului nu pusese piciorul. tongue.gif I-Go e varza in vest.

Vezi pe la setari, ce tip de traseu ai pus sa-ti dea. Intamplator si eu am facut saptamana trecuta acelasi traseu, Bucuresti-Viena, iar combinatia Mio+IGO a fost foarte ok.
T u d o r
Stiu Ovidiu, am cautat si am tot schimbat la setari. Chestia e ca mi-a pierdut si drumul, daca nu-i dai punct cu punct traseul se pierde si nu mai stie. Crede-ma, eram in fata hotelului in Budapesta si i-go imi zicea ca mai am 11 km...incredibil... am ras de m-am prapadit. Asta, dupa ce ne-a plimbat prin centura nu stiu cati km, intr-un trafic infernal, la pas, am pierdut 2 ore jumate pana sa ajungem la hotel. TomTom (de asemenea incarcat in PDA-ul meu) nu a ratat in capitale nimic, doar pe M5 in Ungaria mergea le camp, pentru ca e editie veche si autostrada a fost facuta ulterior. Din punctul meu de vedere nu se compara cu I-go in vest.
OvidiuH
Sa fi fost o harta mai veche ? confused.gif
Eu imi schimbasem harta chiar inainte de a pleca.
T u d o r
Cred ca asta e problema. smile.gif
Baby Blues
Tudor, nici eu nu am avut probleme cu Mio+Igo si vreau sa spun ca Ioana m-a satisfacut pe deplin.
Nu mai spun ca am folosit-o intens in fiecare zi cam 13 ore fara sa dea semne de oboseala. De asemnea vreau sa spun ca in timp ce am profitat de ea, m-a scos atat la restaurante , benzinarii sau alte locatii, in functie de ceea ce vroiam. Am exploatat-o pe Ioana in Ungaria, Austria si Italia pana la Roma.
Vreau sa declar profund rusinat, ca in una din zile am avut o scapare si am incercat sa schimb tabara. Probabil din plictiseala. Nu a mers decat foarte putin relatia pentru ca mi-am dat seama ca nu e de mine, mai ales ca m-a prins nevasta-mea.
PS: harta Italiei am descarcat-o dupa net.
T u d o r
Abia acum imi explic de ce Ioana nu m-a dorit. biggrin.gif Avea deja o relatie pasionala cu tine... wub.gif

Pana la urma cred ca de la harti era.
AlexTM
Eu nu o folosesc pe Ioana, ci pe ... Philippa, cred ca se numeste (engleza). Nu-mi plac meniurile in romaneste. Si merge foarte bine, si in Romania si aiurea.
Daca in fata hotelului spunea ca mai ai 11 km, inseamna ca ea voia la alt hotel (my place or your place biggrin.gif ? )
Ce editie de harta a Romaniei ai? (la About > Maps) ?
Watcher
Surpriza, surpriza,
mi-a dat ambasada SUA viza (pe 10 ani thumbsup.gif no less)

Asa ca planul meu de calatorie este in prezent (toate datele in IUNIE):
14-16(17) Phoenix - am intalnire pe 16
17-19 San Jose (am intalnire pe 18) si apoi Nueva York pana pe 23(24)
Asta as vrea, inca nu am lamuri cu avioanele si hotelurile, dar ar trebui sa reusesc smile.gif

E vreun 'american' interesat sa ne vedem?

20krpm: nu stiu ce sa zic cu Vegas, plec 'in delegatie', parca e greu sa decontez cazare in Vegas 'pt serviciu' smile.gif
Dany_s
pai n-o deconta. IN Vegas unele hoteluri sunt chiar ieftine mai ales in timpul saptamanii deci pur si simplu plateste din buzunar si gata, eu zic ca merita, macar o noapte.

Nu cred ca e cineva in orasele unde mergi, aici pe forum. Poate cu OZZ eventual care e cat de cat aproape de San Jose.
OvidiuH
QUOTE (AlexTM @ May 11 2008, 01:09 PM) *
Eu nu o folosesc pe Ioana, ci pe ... Philippa, cred ca se numeste (engleza). Nu-mi plac meniurile in romaneste. Si merge foarte bine, si in Romania si aiurea.
Daca in fata hotelului spunea ca mai ai 11 km, inseamna ca ea voia la alt hotel (my place or your place biggrin.gif ? )
Ce editie de harta a Romaniei ai? (la About > Maps) ?

Pentru România a apărut o versiune nouă actualizată în 2008.
mike.omega
Domnilor, am si eu o intrebare smile.gif
Vreau sa ies cu masina din tara, pan la Bulgari nu ma duc departe biggrin.gif insa vreau sa ies cu citronelul. Masina este pe numele lu' tata, locuim in aceeasi casa, la aceeasi adresa deci nu fur masina, mi-o da de buna voie teehee.gif Imi trebuie procura?! ninja.gif
20krpm
QUOTE (mike.omega @ Jun 19 2008, 01:43 PM) *
Domnilor, am si eu o intrebare smile.gif
Vreau sa ies cu masina din tara, pan la Bulgari nu ma duc departe biggrin.gif insa vreau sa ies cu citronelul. Masina este pe numele lu' tata, locuim in aceeasi casa, la aceeasi adresa deci nu fur masina, mi-o da de buna voie teehee.gif Imi trebuie procura?! ninja.gif

aveti acelasi prenume? smile.gif smile.gif
mike.omega
Depinde ce intelegi tu prin prenume, ca la noi numele de fam e Nume in bolentin si prenumele e numele mic, parca.... nu m-am mai uitat la buletin de 1 an de zile teehee.gif

Edit: Intre timp am aflat ca imi trebuie si cred ca o sa merg cu Nubira biggrin.gif Mai vedem...

PS: ma duc la karting dar nu stiu exact cand wink.gif
Arheopterix
Eu am fost la bulgari de mai multe ori.
Nu am fost intrebat de masina,decat daca am talon si asigurare.
HalbaSus
Eu am fost de multe ori in Ungaria/austria/etc. nici o masina nu este pe numele meu, unele sunt pe firma altele pe numele parintilor. O singura data m-au intrebat de procura (inainte de aderarea la uniune si eram cu o masina de firma) le-am zis ca lucrez la firma si m-au lasat... de cand suntem in uniune nici talonul nu mi l-au mai cerut. Dar nu stiu cum se comporta bulgarii.
AMP
Sa intreb si eu,ca nu stiu si nu m-am lovit de problemul asta:la RCA,cand l-am facut,ni s-a zis ca bucatica aia de hartiuta a RCA-ului,aia verde...aia este cartea verde a masinii...cu aia putem iesi din tara....asa este?
Si inca ceva:ca sa ies din tara trebuie sa fac asigurare de sanatate pentru fiecare membru al amiliei cu care merg separat?Trebuie sa fac o asigurare speciala?Si daca nu-mi fac asigurarea asta medicala ce se intampla?
HalbaSus
QUOTE (AMP @ Jun 20 2008, 08:49 AM) *
Sa intreb si eu,ca nu stiu si nu m-am lovit de problemul asta:la RCA,cand l-am facut,ni s-a zis ca bucatica aia de hartiuta a RCA-ului,aia verde...aia este cartea verde a masinii...cu aia putem iesi din tara....asa este?
Si inca ceva:ca sa ies din tara trebuie sa fac asigurare de sanatate pentru fiecare membru al amiliei cu care merg separat?Trebuie sa fac o asigurare speciala?Si daca nu-mi fac asigurarea asta medicala ce se intampla?


Da... bucata aia verde este cartea verde a masinii... cu ea poti iesi din tara.
Nu, nu esti obligat sa-ti faci asigurare de sanatate (e optional) dar iti trebuie cardul european de sanatate, acesta se elibereaza de la CAS (parca). Pe baza acestui card beneficiezi de asistenta medicala gratuita in tarile din UE (in caz de urgente bineinteles). Daca te duci intr-o tara care nu este membra UE ai nevoie de asigurare medicala pentru a beneficia de servicii medicale gratuite (ma rog, practic nu sunt gratuite, dar ti le deconteaza asiguratorul). Daca nu ai nici card de sanatate european nici asigurare medicala atunci nu-ti face nimeni nimic, dar daca ti se intampla ceva (Doamne fereste) vei suporta costurile serviciilor medicale (si NU sunt foarte ieftine).
AMP
Halba,omule,sa ai o mie de ani de sanatate,ca buna lamurire mi-ai dat. arigato.gif Multam' fain! thanks.gif
Bodi
QUOTE (AMP @ Jun 23 2008, 08:19 AM) *
Halba,omule,sa ai o mie de ani de sanatate,ca buna lamurire mi-ai dat. arigato.gif Multam' fain! thanks.gif

In plus pe ea ai trecute si tarile din afara UE pentru care este valabila, daca este valabila in functie de cat ai platit.

A fost cineva in Croatia de curand? Ceva sfaturi?
AZAZEL
anul asta ma duc in grecia pe 5 iulie. stau 7 nopti la Nei Pori apoi plec spre atena unde vom sta doua nopti. la intoarcere ne oprim o noapte in salonic.

btw am rezervat hotelul in nei pori telefonand la receptie si astfel m-a costat cu 20 euro pe noapte mai putin ca la agentie ( sorry AKU) rezultand o economie de 140 euro care se va transforma in costul motorinei.

in atena vom sta la un hotel ce este cotat de catre userii www.tripadvisor.com ca fiind al doilea ca valoare din capitala greciei cu toate ca hotelul este de 4 stele si nu de 5.
florin55503
QUOTE (AZAZEL @ Jun 24 2008, 12:35 PM) *
anul asta ma duc in grecia pe 5 iulie. stau 7 nopti la Nei Pori apoi plec spre atena unde vom sta doua nopti. la intoarcere ne oprim o noapte in salonic.

btw am rezervat hotelul in nei pori telefonand la receptie si astfel m-a costat cu 20 euro pe noapte mai putin ca la agentie ( sorry AKU) rezultand o economie de 140 euro care se va transforma in costul motorinei.

in atena vom sta la un hotel ce este cotat de catre userii www.tripadvisor.com ca fiind al doilea ca valoare din capitala greciei cu toate ca hotelul este de 4 stele si nu de 5.


daca doresti sa te odihnesti nei pori e o alegere buna. ai liniste cat cuprinde, muntele olimp in spate, la picioare o plaja cu nisip super fin lata ca in filme si o apa curata si cristalina. preturile sunt relativ ok, servirea e iar ok. daca tot esti acolo du-te la meteora, urca pe munte (ai sansa de a vedea o minicascada superba ca in filme in care poti face baie), poti vizita locul din care alexandru cel mare a plecat sa cucereasca lumea, o cetate si alte cateva chestii

vezi ca de la nei pori pana la atena sunt aprox450-500 km.

PS: am fost in weekend la mare la mamaia. poate sunt eu nebun sau poate nu apreciez frumusetile litoralului nostru dar mi s-a facut scarba. desi nu erau cine stie ce turisti era destula mizerie, la un moment dat am asteptat juma de ora pana ni s-a luat comanda, 45 de min sa o aduca si inca juma de ora sa imi ia nota. la o alta terasa, destul de scumpa dealtfel toata berea care au adus-o era trezita.probabil fusese tinuta in soare toata ziua
AZAZEL
ia zii unde ai mancat in mamaia ? am fost si eu in acest week end(a 3-a oara in acest an) si am intampinat aceeasi problema cu mancarea. terasele care le admiram pe vremuri: "casa romaneasca" si "casa taraneasca" au devenit niste bodegi in care iti servesc mancare acrita. plus ca , pe 1 iunie am asteptat O ORA sa imi aduca mancarea.

cat ai facut la intaorcere de la constanta la cernavoda?
Diesel
in materie de mancare, recomand Pizzeria Fabaria, are mai multe terase, una din ele langa Iaki. Apoi pe langa Cazino ar mai fi Il Calcio, brand cunoscut de bucuresteni biggrin.gif

dar da, aveti dreptate cu mizeria si cu nesimtirea.

iar duminica seara cu jumatate de ora inainte de inceperea meciului era coada din Valu Traian (prima localitate la iesire in Constanta) pana in Cernavoda, adica vreo 40km, dintre care 5-10km de sosea cu 4 benzi
A K U
Mie mi se pare ca sunteti nitel sado-maso cu mersul in Mamaia.
florin55503
am fost la romaneasca (unde a fost relativ ok, a durat muuult servirea dar mancarea a fost buna) si la o terasa cu balansoare. aici a fost tragic

am facut o ora jumatate din mamaia pana la iesire pe autostrada. am inteles ca ar fi fost un accident
AZAZEL
QUOTE (florin55503 @ Jun 26 2008, 02:06 PM) *
am facut o ora jumatate din mamaia pana la iesire pe autostrada. am inteles ca ar fi fost un accident


eu am fost mai bagabont. am luat-o spre mihail kogalniceanu iar cand am iesit din acea localitatea am facut stanga spre medgidia. am ocolit in toatl 15 km dar drumul mamaia - m kogalniceanu- medgidia- autostrada l-am facut intr-o ora si 10 min. ca si consum de combustibil, probabil am fost tot pe acolo cu tine insa am economisit timp. am plecat din mamaia la 7 si 30 duminica seara.
florin55503
QUOTE (AZAZEL @ Jun 26 2008, 03:36 PM) *
QUOTE (florin55503 @ Jun 26 2008, 02:06 PM) *
am facut o ora jumatate din mamaia pana la iesire pe autostrada. am inteles ca ar fi fost un accident


eu am fost mai bagabont. am luat-o spre mihail kogalniceanu iar cand am iesit din acea localitatea am facut stanga spre medgidia. am ocolit in toatl 15 km dar drumul mamaia - m kogalniceanu- medgidia- autostrada l-am facut intr-o ora si 10 min. ca si consum de combustibil, probabil am fost tot pe acolo cu tine insa am economisit timp. am plecat din mamaia la 7 si 30 duminica seara.


asa a incercat sa faca si var-miu dar mai devreme pe la 6. din pacate pentru el nu l-a mai lasat politia sa faca stanga pt ca se formase o coloana foarte lunga. a trebuit sa mearga pana la slobozia si apoi sa intre la drajna din noua pe autostrada
FAR EASTERN
QUOTE (Diesel @ Jun 25 2008, 08:00 PM) *
in materie de mancare, recomand Pizzeria Fabaria, are mai multe terase, una din ele langa Iaki. Apoi pe langa Cazino ar mai fi Il Calcio, brand cunoscut de bucuresteni biggrin.gif



Nu stiu daca mai e acum, dar stiu ca la La Fontanella am mancat cea mai buna pizza in Constanta... thumbsup.gif
Mariustom
Anul ăsta concediul îl voi face la ... Turda. Spre deosebire de anii trecuți când mergeam la Praid, anul ăsta voi respira aerul Salinei din Turda. În aceeași perioadă voi face un drum de o zi la rude în Vișeul de Sus, iar la întoarcere din Turda voi trece prin Brașov până la Sinaia pentru vizitarea Peleșului, prin Râșnov la Bran, vizitarea Castelului, conti prin Pitești la socrii, repaus 3-4 zile apoi la domiciliu, spre rutina zilnică biggrin.gif

Vă doresc vreme frumoasă, să fiți veseli și fericiți și să vă bucurați de ce e în jurul vostru thumbsup.gif


ninja.gif
AZAZEL
QUOTE (florin55503 @ Jun 27 2008, 11:11 AM) *
QUOTE (AZAZEL @ Jun 26 2008, 03:36 PM) *
QUOTE (florin55503 @ Jun 26 2008, 02:06 PM) *
am facut o ora jumatate din mamaia pana la iesire pe autostrada. am inteles ca ar fi fost un accident


eu am fost mai bagabont. am luat-o spre mihail kogalniceanu iar cand am iesit din acea localitatea am facut stanga spre medgidia. am ocolit in toatl 15 km dar drumul mamaia - m kogalniceanu- medgidia- autostrada l-am facut intr-o ora si 10 min. ca si consum de combustibil, probabil am fost tot pe acolo cu tine insa am economisit timp. am plecat din mamaia la 7 si 30 duminica seara.


asa a incercat sa faca si var-miu dar mai devreme pe la 6. din pacate pentru el nu l-a mai lasat politia sa faca stanga pt ca se formase o coloana foarte lunga. a trebuit sa mearga pana la slobozia si apoi sa intre la drajna din noua pe autostrada


florine, eu cred ca varul tau nu a facut la fel.
el a incercat sa faca stanga chiar la iesirea din ovidiu. asa am vrut sa facem si noi. politia era acolo si la 7 jumate si nu ne-a dat voie sa o luam la stanga. am mai mers 10 km spre M kogalniceanu si la iesirea din localitatea respectiva mai este un drum care face stanga si iese chiar la medgidia. pe drumul ala nu erau 3 masini.

drumul pe care a incercat varul tau sa faca stanga (si eu initial) este cunoscut de toti si din cauza asta este mai aglomerat. acel drum te scoate cu 10 km inainte de medgidia iar in cei 10 km poti pierde 30 min.
OvidiuH
București - Brașov - Sighișoara - Daneș - Târgu Mureș - Cheile Turzii - Albac - Scărișoara - Pietroasa - Cetățile Ponorului - Arieșeni - Bucium - Roșia Montană/Detunatele - Alba Iulia - Sibiu - Păltiniș - București.

Cam așa arată traseul:
Alex-F1
Anul acesta concediul principal il vom face la sfarsitul lui august in Croatia, la Marea Adriatica, intr-o locatie de vis: o superba riviera (vezi poza)!!! wub.gif Pensiunea unde vom sta este in cerculetul negru, iar plaja principala e la ~ 300m de pensiune (acolo unde apa marii e mai deschisa la culoare), e lunga de ~ 500m si e cu nisip, lucru rar intalnit pe coastele croate! yes.gif Pt. perioada respectiva si pt. o pensiune de 3 stele, io zic ca pretul la cazare de 30 euro/camera/zi e mai mult decat rezonabil... thumbsup.gif Distanta din Timisoara ~ 770 km pe drumuri fara autostrazi sau 880 km pe 85% autostrazi....banuiesc ca a doua e mai rapida.... drive.gif
Henry90720
Ma gandesc sa plec curand, pentru vreo 2 saptamani, in Cehia, Germania si Austria. Cum pana acum nu am mai fost in Cehia, m-ar ajuta daca mi-ati da ceva sfaturi legate de cazarea in Praga (ce hotel/pensiune imi recomandati?) si de obiectivele turistice aflate la o distanta nu foarte mare de aceasta.
De asemenea, m-ar interesa sa aflu care sunt preturile la ei la diverse produse (mancare, benzina, transport in comun in Praga, etc.) comparativ cu Romania?
HalbaSus
Ohooo... Praga.. fain oras... chiar printre cele mai faine orase din europa as zice eu... am fost de vre-o 4 ori si as mai merge...

Unde sa stai... greu de zis... depinde de pret... principala problema ar fi aerul conditionat, in mod normal praga e un oras mai racoros unde nu e nevoie de aer conditionat dar spre exemplu anul trecut era o canicula in toata europa si chiar daca nu era la fel de cald ca in grecia sau italia se simtea lipsa aerului conditionat... ori acesta era rar intalnit chiar si la hoteluri de 3/4 stele.

Locuri pe care merita sa le vezi...
- Ceasul astronomic, un simbol al orasului la ora fixa are loc o defilare a celor 12 apostoli...
- Karlovy Most (podul carol - e plin de muzicanti si diversi artisti stradali si e flancat de statuile diversilor sfinti - printre acesti sfinti se gaseste si sfantul Nepomuc, iar legenda spune ca daca pui mana pe statuia acestuia vei reveni cu siguranta la Praga... o sa o recunosti in multime ca fiind statuia la care lumea sta la coada sa puna mana smile.gif ).
- Cetatea... merita vizitata, are strajeri de genul celor de la londra care nu clipesc orice ai face wink.gif iar bazilica din interior e fascinanta.

Dar principala atractie turistica din praga e... BEREA... iar daca vrei sa o bei intr-un loc cu mai multa atmosfera ar fi:
- U Fleku (local unde se bea doar bere neagra... "u fleku" inseamna ceva de genu "la negru")
- U Kaliha - restaurantul lui Svejk respectiv restaurantul unde Hasek a scris acest roman... Cu tot cu muzica de acordeon si cantece de catanie.
- U Orloje - e un restaurant al naibii de scump vis-a-vis de ceasul astronomic (de acolo si numele), dar totusi daca te aflii intr-o companie carnivora (2-3 persoane) atunci merita sa incerci genunchiul de porc wink.gif ... iar berea sa o bei la o strada mai incolo smile.gif

Probleme:
- Mancarea ceha e execrabila... in nici un caz sa nu comanzi "gulash", nu are nici o legatura cu gulash-ul unguresc sick.gif ... de asemenea au prostul obicei sa serveasca toate mancarurile cu niste chifle ce seamana mai mult cu niste bucatele de paine calda si umezita... din "specificul local" recomand doar pulpa de rata cu varza calita si "genunchiul de porc" (pork knee) - a doua varianta doar daca ai stomac rezistent (dar e foarte bun oricum).

Preturi: Berea e ieftinaaaaaaaaaa... cam 1-2 euro, depinde de unde o bei... vei gasi doar bere buna: Pilsner Urquell, Budweiser, Staro Pramen si Krusovice. Toate terasele sunt "monomarca" adica servesc doar bere la halba dintr-o anumita marca. Recomand terasele cu Pilsner Urquell si Budweiser (care sunt si cele mai frecvente). Oricum daca urmeaza germania si austria ar fi bine sa bei in cehia cat cuprinde pentru ca in aceste tari vei bea berea la pret triplu.

Mancarea... relativ scumpa si dupa cum am zis destul de slaba... o masa costa cam 10 euro/persoana... dar la restaurantele situate mai strategic pretul crestea exponential.
Cu transportul in comun nu pot sa te ajut... de fiecare data am stat aproape de centru si mergeam exclusiv pe jos (chiar daca trebuia sa mai facem cate un popas pe la vre-o terasa)...

P.S: Nu te lasa vrajit de romantismul orasului si atentie la hotii de buzunare, ultima data cand am fost acolo nevasta-mea a ramas fara poseta... nu uita ca esti totusi destul de aproape de romania angry.gif

P.P.S - latter edit: cand am zis ca mancarea e proasta o comparam cu cea din romania/ungaria, daca celelalte destinatii turistice sunt germania si austria atunci e cam "la nivel" cu acestea... anul trecut concediul meu a vizat budapesta-praga-munchen-salzburg-viena
drabisan
In afara de ce a mentionat Halba merita de tras o plimbare prin parcul cu turn. Habar n-am cum se cheama si chiar nici nu conteaza. Cum urci spre palat (care MERITA plimbat o zi intreaga!) o iei la stinga si prima urcare e parcul. E de mare senzatie!

In materie de mincare si bere (nimic altceva decit bere) iti recomand sa incerci! Ce pare a fi o "bomba" are preturi absolut bune si mincare mai mult decit buna! De evitat locurile cu fitze, la strada, pentru ca e si scump si nu descoperi nimic deosebit!

O alta distractie deosebita: du-te pe Vltova (sau cum s-o scrie) unde vezi 1-2-3 lebede inarmat cu biscuiti. Este de mare senzatie! Vor fi 20-30 de lebede in citeva minute!

Transportul in comun nu e scump, dar e un pic problematic sa iei biletele corecte de la automat. Daca te cazezi bine n-ai nevoie, pentru ca mergi pe jos. E prea frumos orasul ca sa merite sa stai in tramvai (metroul e exclus, chiar nu vezi nimic).

Eu anul asta am fost a 4-a oara si sigur nu ratez orasul asta in nici un an. Era mai liber acum 4 ani comparativ cu anul asta, dar inca e lejer...

Din ce am vazut pina acum in Europa, Praga e cel mai frumos oras! Daca as avea ocazia sa plec acolo as pleca azi!
colombo
offtopic.gif
Nici eu nu am avut nici o problema cu iGo, cu versiunea 2006 chiar! E adevarat netestata inca ptr Europa de vest, dar recent am fost prin Austria (Viena), Ungaria (Budapesta) si Slovacia (Bratislava).

O fi aparut varianta actualizata 2008, dar trebuie sa ai si aplicatia tot versiunea 2008, caci altfel hartile nu pot fi folosite, nu merg de la o versiune la alta.


Si acum, on topic: Tare ma bate gandul ca anul acesta sa incerc si sa ma duc fie in Bulgaria (Albena, Balchik, Nisipuri, Sunny Day sau Sunny Beach) sau Turcia. Stiu ca mai sunt o gramada de review-uri si pe alte forumuri... numa' timp sa ai... dar totusi daca de curand cineva a fost acolo sau are deja rezervare si se va duce, poate niste sfaturi si informatii ar fi de foarte mare ajutor (agentie, localitate, pret, conditii etc).
Ar fi vb de o 7 nopti (minim) si 2 persoane adulte.
Merita un hotel de 3 sau 4 stele, merita un sistem all inclusiv (ca tot e la moda), sau un complex de vile sau chiar pe la localnici ?

Merci
colombo
Revin. Ne-am hotarat ca sa zic asa: va fi Bulgaria.

Albena ni se pare scumpa deocamdata, la Balchik am auzit ca plaja e cam mica si nasoala, plin de bolovani, deci nu (cu toate ca gasisem o oferta interesanta, tentanta la Ahilea, 3*, AI). Acum ramane hotel Lebed sau Dolphin (ambele de 4*, AI) in Sf. Constantin si Elena SAU Magnolia, tot de 4*, AI, in Primorsko.

Perioada: 8 zile, 7 nopti undeva intre 28 aug si 15 sept, pt 2 adulti.

Acum, daca stie cineva cate ceva de aceste hoteluri, sau chiar a stat... ar fi foarte binevenit cateva sfaturi, pareri, impresii, preturi etc. Pt ca trebuie sa ne cam grabim daca vrem sa mai prindem locuri si as vrea sa stiu ce sa fac...

Ce traseu recomandati pana acolo? Am auzit si de o varianta cu traversarea Dunarii cu bacul (cel vechi si cica ar exista si unul nou (feribot) la numai cateva sute de metri distanta de cel vechi, dar care se pare ca nu circula tot timpul). E mai scurt ca drum si timp? Cat dureaza? Cat costa? Merita? Circula si noaptea?

Merci. Sper sa nu regretam si concediu placut in continuare tututor
StefanVVTi
A fost cineva pe langa Cluj, pe Valea Ierii? .. Am vazut un articol intr-un ziar si mi s-a parut tare interesanta locatia. Pensiunea Lara parca...
Alex-F1
Citeste in link-ul de mai jos comentariile fostilor clienti ai pensiunii..... teehee.gif

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...ang_ro%26sa%3DN
T u d o r
Eu am citit si sincer, Stefane, nu m-as risca. Comentariile negative mi se par foarte detaliate si sincere, iar o parte dintre cele laudative par a fi scrise de chiar proprietarii locatiei. biggrin.gif

Eu am fost la Sibiel anul trecut, la o pensiune de 4 stele superba. Nu tin minte cum ii zicea, dar chiar a meritat un weekend, mai ales ca au loc si pentru copii sa se joace, diverse "atractii" de gen (biciclete, ATV, pescuit, etc), mancare buna si loc de gratare.
florin55503
tocmai ce m-am intors din turcia de la kusadasi. drumul pana acolo lung si obositor, mai ales la intoarcere (1200 la dus, 1700 intors prin istambul). drumurile din turcia sunt destul de proaste (mai putin autostrada) dar foarte bine semnalizate. culoarea rosie a semaforului e mai mult orientativa si nu te injura nimeni daca treci pe rosu

impresii: hotelul super, mancare super, servicii super, piscina super etc. peisaj la fel. plaja( daca se poate numi asa e o chestie foarte ingusta de nisip. am gasit o plaja mai de doamne ajuta undeva in afara statiunii.

in rest destula mizerie, oameni destul de prietenosi care iti sar in ajutor chiar daca nu le ceri acest lucru. (la un moment dat ma ratacisem si din proprie initiativa un turc a oprit si mi-a aratat drumul).

preturi destul de mari pentru servicii nu extraordinare. ce m-a enervat era faptul ca in momentul in care cumparai un serviciu oricare ar fi fost el si care era oricum mai scump decat hai sa zicem grecia cand ajungeai la fata locului constatai ca de fapt ai cumparat doar jumatate si ca mai trebuie sa achiti o suma insemnata pentru a te bucura de tot serviciu. de exemplu pt scuba daving plateai 25 de euro. ti se faceau poze sub apa etc. pt aceste poze mai ti se cereau inca 20 de euro. de aici urma o lunga tiganeala (negociere) prin care reduceai pretul destul de mult.

o alta chestie suparatoare era vizitatul bazarului. daca nu cumparai aproape ca te injurau se uitau urat la tine etc.

in rest merita vizitat efesul, pamukale si poate troia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.