Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unde va faceti (v-ati facut) concediul anul asta?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Arheopterix
Cea ce cauti poti gasi f bine in Creta.
Statiunea Herssonisos.
Ai balamuc cat vrei.

La fel si Faliraki in Rhodos.
Viata de noapte cat cuprinde.
Luka
Dat fiind ca a inceput noul an si ca eu mi-s gospodar din fire, planuiesc vacanta de vara. De fapt, va fi luna de miere.
O sa mergem cu avionul in Barcelona, stam cateva zile, apoi inchiriem o masina si coboram pe coasta de est (Valencia, Benidorm) pana in Sevilla. Lasam masina acolo, luam trenul pana in Madrid si ne intoarcem cu avionul.
De rezervat, am rezervat doar hotel in Barcelona si voi mai rezerva avion si masina. In rest, stam pe unde avem chef si incercam sa nu facem mai mult de 3-400 de km pe zi.
20krpm
QUOTE(AZAZEL @ Jan 15 2008, 05:19 AM) *
as vrea o statiune mai mare cu minim 50 de hoteluri, multe restaurante discoteci samd.

mykonos. hehe. sint shuttle-uri mititele din athena, daca faci booking de-acum gasesti bilete din alea de 30-40 de euro roundtrip, dar daca ai de gind sa mergi cu vaporul categoric uita-te cit timp face pina acolo. oricit ti s-ar parea de romantic, mai mult de 1 1/2 ore pe un vapor care abia se misca devine o vesnicie.
OvidiuH
QUOTE(AZAZEL @ Jan 15 2008, 12:03 PM) *
paralia katerini este f aproape de obiectivele mele insa am auzit ca statiunea este f mica. eu vreau si un strop de agitatie. sa fie viata de noapte samd.
din cate am inteles in zona paralia katerini sunt grupuri de 5 hoteluri, apoi peste alti 2/3 km alte 5 hoteluri si tot asa pe o lungime de 50 km.

Nu e foarte mică, însă nici foarte mare. Hotelurile nu sunt dispuse în grupuri răsfirate, stațiunea fiind destul de compactă. Ai de ales între cel puțin 30-40 de hoteluri, la care se mai adaugă și câteva pensiuni, toate fiind în general la mică distanță unele de altele. Stațiunea nu are frumusețile din Corfu, însă are câteva avantaje puternice. În primul rând e ieftină, atât mâncarea cât și cazarea la un hotel de 4 stele să zicem. Apoi ai avantajul că poți vizita majoritatea atracțiilor turistice de aici, Meteora, Olimp, Atena, Salonic, eventual plimbare cu vaporașul la insula Skiathos etc.
AZAZEL
am vazut ca nei pori este o statiune cu plaja si apa extraordinara. cica ar fi cea mai faina plaja din grecia primind si un premiu pt asta.

problema statiunilor aflate in zona katerini (pe o lungime nord sud de 50 km) este ca de fapt locurile de cazare sunt niste vile. fiecare statiune din zona are maxim 5 hoteluri. si sunt sigur de asta cele 30-40 de goteluri de care vorbeste OVIDIU, sunt de fapt vile cu cateva camere. toate sunt de 2 stele . putine de 3 si alte multe altele de 2 . hotelurile de 4 stele sunt cate unul in fiecare statiune, iar 5 stele nic vorba. asta face ca lumea din zona sa fie mai putin spalata. avantajul mare este ca de acolo poti vizita principalele atractii ale greciei.
zona halkidiki este mai "spalata" dar este si mai departe, ceea ce nu-mi convine deloc.

dati click pe poze sa vedeti ce faine sunt locurile de cazare in santorini. din pacate insula.
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g6...i_Cyclades.html

si locurile in general
http://www.tripadvisor.com/Tourism-g189433...-Vacations.html
OvidiuH
QUOTE(AZAZEL @ Jan 15 2008, 08:10 PM) *
am vazut ca nei pori este o statiune cu plaja si apa extraordinara. cica ar fi cea mai faina plaja din grecia primind si un premiu pt asta.

problema statiunilor aflate in zona katerini (pe o lungime nord sud de 50 km) este ca de fapt locurile de cazare sunt niste vile. fiecare statiune din zona are maxim 5 hoteluri. si sunt sigur de asta cele 30-40 de goteluri de care vorbeste OVIDIU, sunt de fapt vile cu cateva camere. toate sunt de 2 stele . putine de 3 si alte multe altele de 2 . hotelurile de 4 stele sunt cate unul in fiecare statiune, iar 5 stele nic vorba. asta face ca lumea din zona sa fie mai putin spalata. avantajul mare este ca de acolo poti vizita principalele atractii ale greciei.
zona halkidiki este mai "spalata" dar este si mai departe, ceea ce nu-mi convine deloc.

dati click pe poze sa vedeti ce faine sunt locurile de cazare in santorini. din pacate insula.
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g6...i_Cyclades.html

si locurile in general
http://www.tripadvisor.com/Tourism-g189433...-Vacations.html

Nu sunt vile, sunt hoteluri în toată regula cu 3-4 etaje și minim 20 de camere, pe lângă astea există și destule pensiuni. Dă o fugă la o agenție de turism pentru a vedea o ofertă concretă. Toate informațiile le știu din urmă cu 3 ani și jumătate când am fost și eu în aceeași stațiune și am stat la un hotel de 4 stele (și nu era singurul). În stațiune sunt minim 30 de hoteluri (prin hotel se înțelege clădire cu 3-4 etaje, unele chiar mai înalte și care au între 20 și 40 de camere).

Câteva exemple de hoteluri ce se află toate la câteva sute de metri unele de altele:
http://www.romantic.ro/index.asp?typ=stati...recia&pag=1
florin55503
nei pori e o statine relativ linistita fara cine stie ce viata de noapte. dar are o plaja superba si o apa la fel. plaja e blue flag. e un aer curat incredibil (muntele olimp fiind imediat in spate). sunt destule hoteluri s aici nu numai vile. trebuie sa intelegi ca in grecia nu prea sunt hoteluri in genul celor din RO, turcia cu 10 etaje etc. pur si simplu nu prea sunt cladiri atat de inalte i general. in rhodos e iar superb si ai viata de noapte cat incape.
mykonos e o statiune englezita. e plin de englezi si de nemti alcoolici (a fost singurul loc in care am vazut la 3 dimineata mama si fica bete crita incercad sa se ridice reciproc). se zice si de gay, desi pe mine nu m-au deranjat. ii vedeam doar seara.

paralia e o statiune cam in genul eforie nord. foarte agitata, cam mizerabila. aglomerata cu o apa foarte tulbure. plaja e foarte ingusta. mai degraba te duci 3 km mai in sud la olimpyc beach. e mult mai linistita (sunt mult mai putini romani care sa urle sa se imbete si sa faca scandal.

in santorini vreau sa ajung si eu la vara.
M A R I A N
Eu mi-am rezervat in insula Thassos, statiunea Potos. E locul unde se ajunge destul de usor din Romania, avand in vedere ca am si un copil si o nevasta de carat cu masina (nu mai suportam avionul)...

Santorini e superba, dar destul de indepartata si scumpa. Se ajunge bine cu avionul pana in Creta apoi cu ferry pana in insula.
florin55503
plec in martie la Roma pt 4 zile (3 zile jumate de fapt).
nu as vrea sa bat strazile aiurea pe acolo si de aceea va rog sa imi recomandati un traseu. in plus daca stiti preturile de intrare la diferitele muzee etc
Daniel65671
Am fost in Austria, in vacanta din februarie. Cu avionul. Dar am stat la Monichkirchen, undeva langa granita cu Ungaria, la mijlocul distantei dintre Viena si Graz, unde se poate ajunge destul de repede si cu masina. 1000 de Km, Bucuresti - Monichkirchen, prin Viena.



Am stat la un hotel de 3 stele - Thier. Vedeti si voi la http://www.hotelthier.at/
Preturi si conditii bune spre foarte bune: 48 de Euro de persoana (copiii au reducere intre 20 si 30%), cu doua mese (42 E doar cu micul dejun), in camere de 1, 2 si 3 paturi sau apartament, mobilier nou (nu in toate camerele inca), curat si foarte important, cald. Ne-au dat, la cerea noastra, si o aeroterma pe care ulterior am folosit-o tot mai putin. In plus, tot in pret intara accesul la piscina, jacuzzi, sauna, biciclete medicale.

Distanta de la hotel la primul telescaun era de vreo 300 m, de unde urmau vreo 4-5 partii cu instalatiile de rigoare.



Zapada nu prea era.



Nici pe sus.



Doar artificiala.



Dar se putea schia, daca pastrai banda alba...



Abonamentul pe o zi/adult costa 26 E si adult cu un copil 23,50 E, de la 9 dimineata, scazand pretul cu aprox 10% pe ora, pana la pranz ajungand la 20 E si 18 E cu copil.
Henry90720
Anul asta, desi ofertele bantuie Internet-ul, voi petrece Pastele in Romania. Pentru anul viitor ma gandesc la ... Rusia. biggrin.gif Asta in functie de rezultatele Summit-ului NATO de la Bucuresti! tongue.gif
ToRnada
CITAT(Henry90720 @ Apr 3 2008, 09:30 AM) *
Anul asta, desi ofertele bantuie Internet-ul, voi petrece Pastele in Romania. Pentru anul viitor ma gandesc la ... Rusia. biggrin.gif Asta in functie de rezultatele Summit-ului NATO de la Bucuresti! tongue.gif


Daca Baselu' continua cu discursurile aberante s-ar putea sa te orientezi spre sud sau est ...in nici un caz spre mama Rusia.
Henry90720
Astazi vine in Romania Moby Dick. Sa vedem ce va face Capitanul Ahab cand va da ochii cu bestia. biggrin.gif
Sper sa nu ne scufunde sperantele de a calatori spre est, daca traversarea Atlanticului ramane tot o aventura in urmatorii ani.

Ati fost careva de curand in Rusia, in concediu?
ToRnada
CITAT(Henry90720 @ Apr 3 2008, 10:01 AM) *
Ati fost careva de curand in Rusia, in concediu?


NU! si nici nu ma incanta ideea whistling.gif thumbsup.gif
Lexy
In 2006 si 2007 mi-am facut concediul in Corfu si a fost excelent. Anul asta m-am decis si am si dat avansul pentru Rhodos:) unde am inteles ca este chiar mai frumos ca in Corfu .Am dat un search pe google earth si se pare ca e super ok, insula mult mai mare, capitala mai mare, etc.Ofertele au fost garla la TTB si am gasit exact 10 nopti, ceea ce este mai rar din cate am observat(standard sunt 7nopti).

Oricum concediul in Romania este cea mai mare teapa....daca romanii nu ne vor banii hai sa-i dam la altii, care-i si merita.
Watcher
Exista 'riscul' sa iau viza de US pentru ca am niste dealuri de semnat. Programul vizitei include Phoenix, San Jose si New York.
Intrebare in special pentru cei din US: in ce oras sa imi bugetez mai mult? In SF sau NY?
AZAZEL
QUOTE (florin55503 @ Feb 6 2008, 04:16 PM) *
nei pori e o statine relativ linistita fara cine stie ce viata de noapte. dar are o plaja superba si o apa la fel. plaja e blue flag.


100% voi merge la nei pori anul acesta la inceputul lui iulie la hotelul olimpic star 4* si imi voi lua o camera cu vedere spre mare, hotelul fiind pe malul marii la 30 m de apa. de asemenea voi merge si la atena unde voi sta 2 nopti si la intoarcere ne vom opri o noapte la Salonic.

ce inseamna plaja blue flag?
M A R I A N
Pentru cei care cunosc bine Budapesta, va rog sa-mi spuneti si mie cum as putea petrece 3 zile pline acolo.

Voi merge cu masina, impreuna cu sotia si baietelul de 3 ani, si cazarea la un hotel de langa autostrada Szeged-Budapesta, in Inarcs (la cativa km de Budapesta). In Budapesta vom merge in fiecare zi cu masina.

Programul trebuie sa fie in limitele impuse de fiul meu, adica plecat de la hotel in jur de ora 10, pranzul intre 14-16, culcare la ora 17.

Ideal ar fi o zona care sa cuprinda parcare, un parc (poate si ceva leaganuri etc), ceva usor si interesant de vizitat, o zona pentru shopping si ceva restaurante. Daca stiti si denumirile strazilor ar fi si mai bine pentru ca am GPS si de obicei ma descurc usor in oras (recent am condus si in Londra).

Se plateste in forinti sau/si euro (inclusiv in parcare)?

Dany_s
QUOTE (Watcher @ Apr 4 2008, 01:34 PM) *
Exista 'riscul' sa iau viza de US pentru ca am niste dealuri de semnat. Programul vizitei include Phoenix, San Jose si New York.
Intrebare in special pentru cei din US: in ce oras sa imi bugetez mai mult? In SF sau NY?


Depinde ce-ti place, cat timp ai la dispozitie si daca ai masina pe mana.

Nu foarte departe de Phoenix sunt niste zone superbe. Asta daca iti place natura. Dar aici tre clar masina ca e ceva de mers.

Daca iti plac orasele mari, muzeele, shopping etc, NY.
ozz86651
In San Jose nu e nimic de vazut.
SF e misto. NY e misto, dar altfel de misto.
Cum zis Dany, NY e mai spre muzee, restaurante, teatre, chestii din astea urbane.
SF e mai linistit, are si el restaurante misto, dar e mai "vizual". E relativ micut totusi. Daca vrei natura e destula si in jurul SF.
Eu sint aproape zilnic si in SJ (aproximimativ) si in SF (exceptind weekendurile si vacanta care vine in iunie). Cind vii? Poate aranjam o bere.
Dany_s
si eu am in sfarsit planul facut pt anul asta

dupa cele 9 zile petrecute in Venice Beach/Sarasota, Florida in Februarie, urmeaza 3 zile la Lake George, NY in primul weekend din mai, am reusit in sfarsit sa concretizam si luna de miere:

Zburam pe 17 iunie la Ft Lauderdale, Florida de unde inchiriam un Mustang decapotabil pt 6 zile cu care vom merge 2 nopti la Orlando, 3 in Key West si 1 in Miami, dupa care luma avionul pe 23 din Ft Lauderdale spre Punta Cana, Rep. Dominicana unde vom sta la Grand Palladium Bavaro all-inclusive, cu intoarcere pe 30, ca dupa inca 1 noapte in Miami sa ne intoarcem acasa pe 31. O sa fie 2 saptamani pline si deabea astept! Am citit mult pe trip advisor pana sa ma decid unde sa mergem in Caraibe, si pozele cu Grand Pallladium si Punta Cana in general m-au convins ca acolo veau sa ne petrecem saptamana de all-inclusive din aceste 2 saptamani de luna de miere.
Alex-F1
QUOTE (M A R I A N @ Apr 5 2008, 10:18 PM) *
Se plateste in forinti sau/si euro (inclusiv in parcare)?


In Ungaria TOTUL se plateste {inca} in forinti, pe care e recomandabil sa-i schimbi din Romania, ca acolo cursul e putin mai mare! Am prieteni care s-au cazat chiar in Budapesta la preturi bune, deci io zic ca ar fi mai comod pt. voi sa fiti chiar in oras, decat la hotelul de langa autostrada! Nu uitati ca este o capitala mare si destul de aglomerata si va va lua ceva timp ca sa faceti zilnic de {cel putin} 2 ori drumul hotel - oras... Bafta!
T u d o r
Si eu sunt interesat de un hotel bun in Budapesta. Mariane, cand mergi?
Henry90720
Tudor, incearca Hotel Rege din Budapesta, e absolut ok. Anul trecut pretulrile erau: 42E/noapte/camera dubla, cu mic dejun inclus, daca faci rezervare, sau 50E fara rezervare.

http://www.budapesthotelstart.com/budapest...i-hotel.ro.html
T u d o r
Merci, Henry. smile.gif
James Kilowatt
Eu am rezervat prin hrs.de la hotel Europa in Budapesta. 4 stele, apartament, 40E/noapte cu mic dejun, wireless gratuit, piscina gratuita, clima, etc. Intr-un apartament pot sta lejer 4 persoane, insa noi nu stiam ca de fapt vom avea apartament si am rezervat cate o "camera" de cuplu.
Baby Blues
QUOTE (M A R I A N @ Apr 6 2008, 04:18 AM) *
Pentru cei care cunosc bine Budapesta, va rog sa-mi spuneti si mie cum as putea petrece 3 zile pline acolo.

Voi merge cu masina, impreuna cu sotia si baietelul de 3 ani, si cazarea la un hotel de langa autostrada Szeged-Budapesta, in Inarcs (la cativa km de Budapesta). In Budapesta vom merge in fiecare zi cu masina.

Programul trebuie sa fie in limitele impuse de fiul meu, adica plecat de la hotel in jur de ora 10, pranzul intre 14-16, culcare la ora 17.

Ideal ar fi o zona care sa cuprinda parcare, un parc (poate si ceva leaganuri etc), ceva usor si interesant de vizitat, o zona pentru shopping si ceva restaurante. Daca stiti si denumirile strazilor ar fi si mai bine pentru ca am GPS si de obicei ma descurc usor in oras (recent am condus si in Londra).

Se plateste in forinti sau/si euro (inclusiv in parcare)?

Domle acum un an prin toamna am luat cateva plase pe la benzinarii si la supermarket-uri. Oficial am inteles ca nu se plateste in euro ( acum un an) dar cam toata lumea iti schimba la un curs valutar nimicitor. Ai doua solutii: fa-ti un card pe care faci conversia automat din lei forinti ( cam toate magazinele au pos-uri, parca asa se cheama) sau schimba la o casa de schimb valutar ( in centru sunt foarte multe). Oricum card-ul il poti folosi si in alte tari.
Ca si obiective ai foarte multe optiuni: O plimbare cu salupa pe Dunare, viziteaza obiectivele turistice, inclusiv podul de peste Dunare. Vezi ca pe malul Dunarii sunt tot felul de puncte de informare unde o sa gasesti un pliant cu o harta turistica cu principalele obiective. Daca spuneai ca aiu GPS atunci poti sa cauti strada dupa care iti iei reper in functie de cum e amplasat obiectivul si punctezi pe harta GPS-ului./ Vei nimeri pe langa si nu ai cum sa ratezi obiectivul. Daca iti place in ultima seara poti sa cinezi la preturi acceptabile pe vaporasele de pe mal si sa asculti un jazz de calitate. rolleyes.gif
Baby Blues
QUOTE ( T u d o r @ Apr 6 2008, 10:29 AM) *
Si eu sunt interesat de un hotel bun in Budapesta. Mariane, cand mergi?

Eu am stat la hotel Etap, (cunoscutul hotel Etap) care iti ofera exact de ce ai nevoie daca nu esti pretentios: caldura/frig, televizor, apa calda si mic dejun ( daca mergeti la Etap luati mic dejun ca nu va mai trebuie mancare toata ziua biggrin.gif), parcare pazita . E cam spartan dar curatel. Eu daca va amintiti am sculat tot hotelul dimineata cu detectorul de fum biggrin.gif Mi-a cam fost rusine a doua zi dar...
Apropos sunt foarte multi romani acolo care se cazeaza.
Anul acesta vreau sa includ in turul Europei Olanda, Belgia si Luxemburg. Astep sfaturi despre traseu, hoteluri , obiective, etc.
Nu sunt pretentios! biggrin.gif
marius68582
Poate face sefu' admin un thread nou pentru anul acesta.

Dupa experienta de anul trecut cu bilete de 1000 de euro luate last-minute la juma' de pret mi-am zis ca imi fac rucsacul si stau in aeroport cu laptopul conctat la net dupa oferte! laugh.gif
Bineinteles ca nu pot face treaba asta,familist ce sunt...
Planurile imediate : Pastele la Chisinau (sotia e de acolo),apoi in Mai pe net 24/24 pentru o oferta last minute la un hotel foarte tare din Turcia-am pus ochii pe Adam& Eve,sa vedem cat de disperati vor fi sa ne aibe ca si clienti biggrin.gif
Concediul al mare,din august,sper ca va fi ceva ce planuiesc de mic copil : un road trip prin Europa : Budapesta-Viena-Nordul Italiei-Sudul Frantei. cool.gif
Asadar,daca ati fost de curand in Chisinau(noi n-am mai fost de vro 5 ani) va ascult.
Si daca dati peste oferte good-value-for-money,in jurul a 1500 de euro,buget doar pt bilete 2pax + copil,de preferinta Antalya,iarasi va ascult.
Pana voi merge la ST.Tropez mai e. rolleyes.gif
M A R I A N
Multumesc tuturor pentru informatiile despre Budapesta.

Mai astept pareri de la cunoscatori. biggrin.gif

Cat despre Chsinau, desi ma aflu doar la cativa km de granita cu Moldova, recunosc ca n-am fost pe acolo niciodata dar cei care au mers spun ca este ca o oaza in desert, in sensul ca e un oras absolut superb si modern in contrast cu restul teritoriului care e foarte sarac...

A, si nu uita sa mananci bomboane de ciocolata "Bucuria", nu vei mai gasi asa ceva in Europa... biggrin.gif
Watcher
Revin cu detalii despre potentiala mea deplasare in US: as prefera in putinul timp pe care il am sa vad oameni, cladiri, muzee, nightlife si nu 'the great outdoors':)
Inca nu stiu daca o sa am masina ca nu am discutat inca aceste detalii.
Eu inca ma tem foarte tare de procesul de viza.

Ozz: si eu aveam ideea asta in cap, normal ca daca suntem in acelasi oras in aceeasi zi ne vedem smile.gif
Dany_s
atunci clar NY
ozz86651
QUOTE
Revin cu detalii despre potentiala mea deplasare in US: as prefera in putinul timp pe care il am sa vad oameni, cladiri, muzee, nightlife si nu 'the great outdoors':)


Bun si-asa.
Muzee, clar NY. SF are niste muzee dragutele, dar micute si mai specializate. In NY iti recomand din inima Metropolitan unde poti petrece o saptamina linistit, dar in functie de gusturi mai sint (de arta Guggenheim si MOMA, mai e de national history, mai e unul de avioane pe un portavion samd).
Oameni, cladiri: aici e dupa gusturi. SF are case dragute pe dealuri. Are locuri foarte scenice, dealuri de unde vezi orasul sau oceanul de sus, poduri frumoase, chestii din astea. NY e mai suprarealist, si mai modern, in sensul in care arta e moderna, adica unora poate parea urit de-a dreptul, o un gust cultivat.
Nightlife: SF nu se face de ris, dar NY clar invinge.
Amindoua orasele au trasport in comun suficient de bun, amindoua se pot face in mare parte pe jos (partea interesanta) si amindoua au ceva probleme cu spatiile de parcare (SF mai putin). Dac avrei sa stai in oras pentru plimbari, o masina va fi o problema, nu un avantaj. Daca vrei sa iesi (din SF de exemplu, ca afara din NY nu e ceva spectaculos de vazut) o masina e utila, dar mai sint trenuri si autobuze.
Baby Blues
Astept sfaturi despre Olanda , belgia si Luxemburg. rolleyes.gif
M A R I A N
In octombrie am fost prin toate 3.

De stat am sta in Bruxelles, dar am fost profund dezamagit de seriozitatea hotelierilor (am stat numai la 4 stele) si de greutatea cu care rezolva problemele cu care se confrunta turistii.
In rest, toate cele 3 tarile Beneluxului merita vazute.
Eu am fost cu masina, a fost foarte comod si simplu, bineinteles urmand indicatiile GPS-ului.
In Olanda atentie ca este foarte aglomerat pe autostrazi.
jucausul
Salut all, nu am mai reusit sa intru de ceva timp pe forum din cauze diverse, dar acum am nevoie de ajutorul vostru.M-am hotarat sa merg la o pensiune din Moldova cu ocazia saptamanii libere de Paste si 1Mai.Intrebarile de 10 puncte sunt:

1.A mai fost cineva la pensiunea casaalba?..site:www.casa-alba.suceava.ro.
2.In afara de manastirile din zona mai sunt si alte obiective de mers impreuna cu familia si credincioasa mea Corolla?

PS : sper sa nu fi postat aiurea acest topic dar m-am gandit ca ne-ar ajuta pe muti anumite informatii despre destinatiile unde putem merge in anumite perioade din an, in plus nu mai stam pe alte forumuri sa cautam aceste raspunsuri.


Mersi
AMP
Pai io la casa alba nu am stat si nici nu am auzit despre aceasta pensiune...
Despre locuri de vizitat,sa insiruim:
-daca tot mergi la Suceava,vizitati Cetatea de Scaun.Pentru o masa ieftina si gustoasa iti recomand localul Taco Locco.
-apoi in drum spre manastirea Neamt,poti opri la Casa memoriala M.Sadoveanu si sa vizitezi si rezervatia de zimbri,tot pe drumul ala.
-plecand din Gura Humorului,poti vizita bojdeuca lui Creanga,la Humulesti.
-in pasul Tihuta,drumul catre Bistrita venind din Vatra Dornei,poti vizita Castelul lui Dracula,un loc superb,pitoresc.Acest castel e de fapt un hotel cu restaurant,se poate vizita,caci e in stil medieval si,contra unei sume de bani(nu-mi amintesc cat),poti avea parte de o sceneta horror chiar in subsolul castelului....cu ghid,cu cosciug,cu Dracula cu tot.Mancarea e multa si buuuuunnaaaaaaa...dar e cam scumpa ermm.gif
-apoi,daca iti place sa admiri peisajul,treceti prin Pasul Palma...e loc de odihna,foarte frumos....acolo aveti grija ca oamenii aceia care vand oua incondeiate si alte suveniruri sunt cam insistenti...
-daca ajungeti la Putna sa nu uitati sa vizitati si muzeul,mie una mi-a placut in mod deosebit si am remarcat vestigii noi expuse acolo.
-de asemenea,daca aveti timp,puteti trage o fuga si la Iasi,va intalniti cu Hoinarii(niste copii deosebiti) si va scot ei la vizitat pe acolo.... biggrin.gif

Cam asta mi-a venit mie acuma in minte....ma gandesc ca 'or mai scrie si altii si sper sa nu fi gresit ceva.... smile.gif
OCTAN_95
Niet !!

Hoinarii se se intalnesc cu mandea !!!


20krpm
QUOTE (Watcher @ Apr 7 2008, 09:16 AM) *
Revin cu detalii despre potentiala mea deplasare in US: as prefera in putinul timp pe care il am sa vad oameni, cladiri, muzee, nightlife si nu 'the great outdoors':)
Inca nu stiu daca o sa am masina ca nu am discutat inca aceste detalii.
Eu inca ma tem foarte tare de procesul de viza.

Ozz: si eu aveam ideea asta in cap, normal ca daca suntem in acelasi oras in aceeasi zi ne vedem smile.gif

dude... Vegas! (edit: acuma ti-am vazut post-ul initial - vegas e la 45min / $50 distanta de phoenix, sau poti sa conduci pina acolo, si sa faci un stop in grand canyon.)

nu te teme de viza. teama si suspiciunea de intrebari ii face pe multi sa reactioneze ciudat, si nu e cazul. aia iti pun niste intrebari simple, banale chiar, si vor un raspuns la fel de simplu, nu povestea vietii tale. spune-le clar ce vrei sa faci, te duci in [strikeout]vacanta[/strikeout] business si cu asta basta, si-o sa fii ok.
cristsib
O mica corectie: bojdeuca lui Creanga este la Iasi iar casa memoriala la Humulesti langa Tg.Neamt. In zona mai poti vedea centrul de ceramica neagra de la Marginea, casa memoriala Ciprian Porumbescu de la Stupca, zona Bicaz-Durau, etc. Pensiunea este relativ noua, la marginea Sucevei (n-am locuit acolo, doar am trecut prin fata ei), sper sa te simti super whistling.gif
vlademir
Trebuie sa vezi Putna, cu clopotul lui Stefan , Buga pe numele sau, si poti sa te cazezi chiar acolo, pe loc.Cele patru manastiri de vizitat obligatoriu, mai sunt si altele, le poti face in doua zile, Moldovita si Sucevita, apoi Humor si Voronet. Poti incerca la Sucevita sa te cazezi la o pensiune agreata chiar de catre printul Charles, foarte faina, se cheama ... am uitat. Oricum peisajul e mult mai frumos decat cel de la Casa Alba, e mai in munte. Daca te intereseaza alte detalii, iti spun, merg in Bucovina in fiecare vara si in fiecare iarna. E Raiul pe pamant.
StefanVVTi
A mers cineva in Ibiza? E un vis mai vechi sa merg in Ibiza si daca totul decurge cum trebuie cu admiterea, la vara, intentionez sa petrec o saptamana acolo!
Poate cineva sa dea detalii despre hoteluri, zone, distractie, preturi? thumbsup.gif
OvidiuH
Nu mi-a plăcut plaja de acolo. Prețurile sunt rezonabile.
Baby Blues
QUOTE (M A R I A N @ Apr 10 2008, 01:38 AM) *
In octombrie am fost prin toate 3.

De stat am sta in Bruxelles, dar am fost profund dezamagit de seriozitatea hotelierilor (am stat numai la 4 stele) si de greutatea cu care rezolva problemele cu care se confrunta turistii.
In rest, toate cele 3 tarile Beneluxului merita vazute.
Eu am fost cu masina, a fost foarte comod si simplu, bineinteles urmand indicatiile GPS-ului.
In Olanda atentie ca este foarte aglomerat pe autostrazi.

Da-mi mai multe detalii te rog : unde ai gasit hotelurile, motelurile, etc., daca costa autostrazile, traseul de urmat, obiective de vizitat. Multumesc!
AZAZEL
man, cine a fost in delta?
intentionez sa merg anul asta pe 1, 2 si 3 mai si chiar nu am nici o idee unde as putea merge acolo.
cazari frumoase, curate stie cineva.
m-ar interesa sa fie un loc de unde se poate merge optional si cu salupa in diverse locuri gen padurea letea samd.
M A R I A N
QUOTE (stefan_adrian @ Apr 21 2008, 12:20 PM) *
QUOTE (M A R I A N @ Apr 10 2008, 01:38 AM) *
In octombrie am fost prin toate 3.

De stat am sta in Bruxelles, dar am fost profund dezamagit de seriozitatea hotelierilor (am stat numai la 4 stele) si de greutatea cu care rezolva problemele cu care se confrunta turistii.
In rest, toate cele 3 tarile Beneluxului merita vazute.
Eu am fost cu masina, a fost foarte comod si simplu, bineinteles urmand indicatiile GPS-ului.
In Olanda atentie ca este foarte aglomerat pe autostrazi.

Da-mi mai multe detalii te rog : unde ai gasit hotelurile, motelurile, etc., daca costa autostrazile, traseul de urmat, obiective de vizitat. Multumesc!


Site-uri pentru hoteluri:e-booking, priceline.co.uk

Parerea mea, cum am spus, este sa stai la hoteluri ori in Olanda, ori in Luxemburg. E mai bine asa, in opinia mea pentru ca surprizele sunt categoric mai putine decat in Belgia (si Franta). Preturile se modifica in functie de site-uri si perioada in care mergi.

De vazut, am vazut destul de putin pentru ca eram cu ala micu' si a fost destul de greu.

Cel mai mult mi-a placut Amsterdam unde intr-o singura zi am reusit sa vad pe fuga muzeele Van Gogh (super) si Rikjs (nu mai stiu cum se scrie, unde este "Rondul de noapte"-Rembrandt). Eu zic ca ar fi trebuit pentru fiecare din cele 2 muzee macar o zi iar alta efectiv pentru plimbare de nebun prin oras, inclusiv cu vaporasul. Destul de scump in Amsterdam, dar nu chiar ca in Londra.

Luxemburg l-am vazut pe o ploaie torentiala si n-am prea multe de spus.

In Belgia am stat in Bruxelles (unde am avut cartierul general) si am mers si in Anvers (Antwerpen) unde am vizitat muzeul (casa) Rubens.

De cand cu asta micu', prefer sa ma plimb prin oras si sa surprind cu camera diverse chestii care mi se par interesante, in loc sa ma infund complet in muzee.

Nu se plateste in Benelux autostrada, se merge binisor si relaxat in Belgia si partial in Luxemburg, destul de (spre foarte) aglomerat in Olanda.

GPS-ul Igo si MioMap se comporta foarte bine si fara erori.

Ceea ce am facut eu (si a meritat cu varf si indesat) este ca de la Bruxelles am mers 3 zile la Londra (pe care o ador) dar asta este alta poveste...
ozz86651
Imi poate recomanda cineva hoteluri in Barcelona? Ieftin si bun daca se poate smile.gif. Ce lanturi in Europa sint decente? Nu ma intereseaza neaparat luxul, "dotarile", dar e obligatoriu sa fie curat si decent (adica nu dus de mina cu care te speli deasupra veceului, baie comuna, dar poa sa n-aiba tv). La pozitie sint gata sa fac un mic sacrificiu daca e linga ceva mijloace de transport, dar parca nici linga aeroport sau in cimp linga autostrazi n-as sta. Pret sub 100E/zi. Multumesc.
pmhoria
Vezi la asta daca iti convine:
http://www.etaphotel.com/etaphotel/ficheho...che_hotel.shtml
Trebuie sa faci rezervare cu un card pe net si primesti o hartie pe mail de confirmare. Te duci acolo si platesti pe loc.
Lantul asta de hoteluri (Etap) nu e cine-stie ce dar macar e curat si cu dus in camera.
Nu stiu daca e aproape de mijloace de transport in comun....
ToRnada
sper sa am posibilitarea ca viitoarele concedii sa le fac in afara tarii noastre ca m-am cam scharbit de litoral
muntele e cat de cat ok, deocamdata
drabisan
QUOTE (StefanVVTi @ Apr 21 2008, 02:29 PM) *
A mers cineva in Ibiza? E un vis mai vechi sa merg in Ibiza si daca totul decurge cum trebuie cu admiterea, la vara, intentionez sa petrec o saptamana acolo!
Poate cineva sa dea detalii despre hoteluri, zone, distractie, preturi? thumbsup.gif



Tu du-te! Ai o virsta de Ibiza! Nu conteaza foarte mult plaja, nici ca n-ai ce vizita, dar au discoteci si baruri sa te saturi!
Daca nu pleci cu vreo mindra si ai fun la englezoaice urite...
Oricum, pentru orice caz, antreneaza-te la stat noptile si ia prezervative! Si poata o camera foto bunicica dupa tine tot timpul, ca altfel nu or sa te creada prietenii!
SI NU TE DU 1 SAPTAMINA! Dupa 2 o sa dormi la intoarcere ca un prunc!
Ibiza e o experienta care trebuie traita!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.