Help - Search - Members - Calendar
Full Version: toyota Corolla partea a II-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Catalin112863
Salutare!

Vreau sa cumpar o masina noua, si Corolla sedan este una din optiuni. Avand in vedere bugetul de maxim 17000, am fost si am vazut o Corolla de 1,4 benzina echipare Luna, care avea doar 2 optionale: vopsea metalizata si ESP.
Ca sa nu mai lungesc vorba, intrebarea este: se poate totusi instala pe aceasta echipare o oglinda retrovizoare electrocromatica? Fiindca mi se pare foarte utila ....
drabisan
QUOTE(Catalin112863)
Salutare!

Vreau sa cumpar o masina noua, si Corolla sedan este una din optiuni. Avand in vedere bugetul de maxim 17000, am fost si am vazut o Corolla de 1,4 benzina echipare Luna, care avea doar 2 optionale: vopsea metalizata si ESP.
Ca sa nu mai lungesc vorba, intrebarea este: se poate totusi instala pe aceasta echipare o oglinda retrovizoare electrocromatica? Fiindca mi se pare foarte utila ....


Din pacate raspunsul este negativ.
After market se poate, de la alti furnizori, dar cu ceva bataie de cap si, cel mai probabil, greierasi de la umblat prin toate cele ca sa se traga alimentarea oglinzii...
guerilla
eu am asa ceva si nu o folosesc. am folie pe spate si feature-ul nu isi mai are rostul. iti recomand cu caldura asa ceva.
M A R I A N
QUOTE(Catalin112863)
Salutare!

Vreau sa cumpar o masina noua, si Corolla sedan este una din optiuni. Avand in vedere bugetul de maxim 17000, am fost si am vazut o Corolla de 1,4 benzina echipare Luna, care avea doar 2 optionale: vopsea metalizata si ESP.
Ca sa nu mai lungesc vorba, intrebarea este: se poate totusi instala pe aceasta echipare o oglinda retrovizoare electrocromatica? Fiindca mi se pare foarte utila ....


Si eu am si mi se pare foarte utila, mai ales ca se inchide mai mult sau mai putin, in functie de puterea farurilor idiotului din spatele meu. Eu zic ca e simplu de montat, dar cred ca destul de scumpa. Intreaba la Toyota Iasi (acolo se poate face orice biggrin.gif )

In alta ordine de idei, bine v-am regasit dupa un sejur de 10 zile in Grecia.
Vreau de la inceput sa multumesc lui Dan si domnului de la service de la Iasi arigato.gif arigato.gif arigato.gif care m-a ajutat duminica dimineata telefonic (intr-un vacarm cumplit, pe marginea drumului national si cu copilul tipand) sa schimb siguranta care alimenteaza bricheta (atentie cate aparate bagati deodata in priza, pentru ca mie mi s-a ars la Corolla siguranta de 15 in momentul in care am bagat in priza GPS, detector, frigider si DVD+LCD).
Pe aceasta cale vreau sa va avertizez prieteneste ca daca se arde o siguranta la Toyota, aveti doar 3 de rezerva (undeva in compartimentul motor) si cel mai probabil nu veti gasi in benzinarii pentru ca la Toyota sunt altfel decat cele clasice.
Oricum, din manualul masinii pe care l-am rasfoit pe marginea drumului, nu am gasit de unul singur siguranta stricata si a trebuit sa sun la prietenii din Iasi ca sa ma ajute.
Dane, se apropie revizia la Corolla si vin cu berile, cum am promis, cate un bax pentru tine si pentru prietenul de la service.
vio
cel mai bun discount pe care cred ai putea sa il obtii parerea mea cand cumperi o mashina este sa ai Reviziile gratuite ... ce covoare alarma si alte cele ....
DAN
QUOTE(M A R I A N)
Vreau de la inceput sa multumesc lui Dan si domnului de la service de la Iasi arigato.gif arigato.gif arigato.gif care m-a ajutat duminica dimineata telefonic (intr-un vacarm cumplit, pe marginea drumului national si cu copilul tipand) sa schimb siguranta care alimenteaza bricheta (atentie cate aparate bagati deodata in priza, pentru ca mie mi s-a ars la Corolla siguranta de 15 in momentul in care am bagat in priza GPS, detector, frigider si DVD+LCD).

Ma bucur ca s-a rezolvat...wink.gif
vio
cred ca Iashiul o sa devina un fel de Mecca a automobilelor Toyota din Romania smile.gif)))))))) ( no offence )
Legionaru'
Merita din plin! :1:
drcezar
Se apropie anotimpul "friguros".
Vreau sa cumpar jante de otel. Stie cineva toate datele tehnice dupa care trebuie sa ma uit cand cumpar asa ceva?
Vreun pont pentru jante si anvelope de iarna (marca, pret, locatie)
Alin98224
Salutare!
Am o Corolla din februarie anul asta, si pana astazi am fost super multumit de ea. Astazi, insa, am patit-o!
Am gasit masina pe pana, la roata stanga spate. Am ridicat masina pe cric, am scos roata. Cand sa pun rezerva, mai trebuia ridicat putin cricul. Am incercat sa mai ridic, moment in care cricul a cedat si masina a cazut, din fericire destul de usor, pe butuc!!! angry.gif Cricul a cedat, fiind dintr-o tabla destul de moale, aparent! A mai patit cineva asa ceva? down.gif
vio
mashina era in plan sau panta ?? sa miscat mashina catushi de putin ( 5mm - 1 cm ) cand ai ridicat-o??


daca e asa cum zici tu ca a cedat cricu e defect de fabricatie biggrin.gif si probabil ca va urma o rechemare pt schimbat cricurile .. io l am folosit de multe ori se mai cocosheaza el dar isi revine biggrin.gif nu ramane asa deformat.. poti fi mai explicit cum s-a rupt, ce piese au cedat ? surubul , piulitza ??? sau parghiile ...
Legionaru'
Cum zice si Vio, sa nu fi fost in panta.
Eu am schimbat la Avensis si nu am avut probleme!
Alin98224
Intr-adevar, era un pic in panta, dar nu ma asteptam sa cedeze asa usor!!! Poate am inca in memorie cricurile de la Dacie...
La cric s-a deformat surubul central, talpa si, bineinteles, unul din bratele dintate.
Pana la urma am rezolvat cu un cric de Dacie (din alea vechi) plus un cric "profesional" adus de un nene mecanic, cu surub vertical cu clichet!
vio
eh ..... acu ce sa ii faci ..... ma si miram cum sa se rupa .... e normala si deformarea lui , pt ca de obicei cricurile astea cedeaza filetele ori piuluitza ori shurubu . parghiile in sine mai rar , sau chiar f rar . asta mi aduce aminte de primul proiect de la mecanica parca anu 2 sau 3 ..... proiectare de surub si piulitza la un extractor parca .... se folosesc aceleasi metode de proiectare pt suruburi si piulitze ( care ar trebuii facuta din borna parca ) ... ce vremuri .... teehee.gif whistling.gif
R_A_D_U
Salut. Sincer sa fiu n-am citit ce ati scris la Corolla dar am uitat sa va zic ceva. Un vecin de-al meu este mandrul proprietar al primei noi Corolla din Cluj. Cea mai tare faza..acum vreo ..habar n-am cateva saptamani.... nu i-a mai intrat in viteza...cutie automata... nu stiu cum se numeste cutia aia dar are si padele din alea la volan..stiti voi mai bine... TARE, nu? Si a trebuit sa fie impinsa putin ca era in mijlocul drumului...atunci am zis...am vazut si eu o Toyota care nu merge...pana la urma a fost la service si i-au resetat computerul......... Deci exista si Toyote care nu functioneaza perfect...cam asta am vrut sa zic. See ya
XofinB
k
M A R I A N
Pentru Corolla am de ales la dimensiunea de 205/55 R16 91H:

- Dunlop Winter Sport 3D (incepand cu 408 RON) astea sunt recent aparute
- Goodyear Ultragrip GW-3 (nu am gasit pret, dar se pare ca este destul de mare) foarte recente
- Goodyear Ultragrip 7 (incepand cu 405 RON) mai vechi dar destul de bune - am pe Yaris
- Nokian WR (incepand cu 319 RON) am citit de bine despre ele
- Vredestein Snowtrac 2 (incepand cu 372 RON) pareri destul de bune
- Bridgestone Blizzak LM 25 (incepand cu 436 RON) nu stiu mare lucru dar imi place marca

Mentionez ca trebuie sa aiba indice de viteza H (pana la 210 km/h) sau V (pana la 240 km/h), sa se comporte bine si pe gheata. Cele cu indice de viteza T (pana la 190 km/h) nu sunt bune pentru ca voi merge in afara (Germania) cu viteze de ~200 km/h.

Ce stiti despre ele? Cum se comporta? In 2-3 zile trebuie sa ma hotarasc.
vio
Dunlop Winter Sport 3D cam nasoale am pe avensis si cand e umezeala cam derapeaza zi patineaza cam mult dau senzatia de patinator


Vredestein Snowtrac 2 astea am la Corolla si sau comportat excelent


anveloppe bune pe gheatza.......nu prea sunt decat alea cu mici cuie in talpa biggrin.gif
M A R I A N
QUOTE(vio70407 @ Oct 14 2007, 03:05 AM) *
Dunlop Winter Sport 3D cam nasoale am pe avensis si cand e umezeala cam derapeaza zi patineaza cam mult dau senzatia de patinator
Vredestein Snowtrac 2 astea am la Corolla si sau comportat excelent
anveloppe bune pe gheatza.......nu prea sunt decat alea cu mici cuie in talpa biggrin.gif


Dunlop in general sunt pneuri care nu se uzeaza asa de repede, dar daca zici ca ai 3D pe Avensis si cam derapeaza...asta-i cam naspa.
Nevasta-mea ma bate la cap sa ne imprumutam si sa luam pneuri de iarna "run on flat", avand in vedere ca o sa mergem pe timp de iarna pe autostrazi si doamne fereste sa fac pana si sa trebuiasca sa schimb pneul cand pe langa mine trec masini cu peste 130 km/h...Chestia este ca trebuie sa pun sistem de presiune in pneuri,ceea ce n-ar fi o problema pentru ca stiu un magazin ieftin pentru asa ceva. Pe unele site-uri scrie ca si suspensia trebuie sa fie adaptata pentru astfel de cauciucuri, oare daca pun pe Corolla e OK?
Vredestein astea au si varianta run on flat?
vio
io cred ca nu ai ce face........ nu sunt , dar io nu am facut pana la ele cu atat mai putin in afara unde nu gaseti toata gama de cuie , hotzsuruburi si alte sarme pe drum ...ia ti normale.
vid313
Salut! In momentul de fata am o frantuzoaica si vreau sa o schimb cu o japoneza rolleyes.gif . Am in plan Toyota, Honda sau Suzuki. La Toyota am pus ochii pe noua Corolla Sedan, 1.6 L Dual VVT-i, cu echiparea SOL, la pretul de 18,648 Eur DDP. Va sunt recunoscator daca ma ajutati cu cateva lamuriri:

1. Motorul 1.6 L Dual VVT-i are distributia pe lant sau curea? Si la cati km/ani se schimba (lantul/cureaua)?

2. Cu cati km la bord vin masinile noi (cand le-ati ridicat de la dealer)?

3. In service poti sta langa masina, la revizii sau diferitele reparatii (ma refer la Bucuresti)?

4. Unde este produsa noua Corolla Sedan, care este vanduta in Romania, in momentul de fata?
DAN
QUOTE(vid313 @ Oct 15 2007, 12:41 PM) *
Salut! In momentul de fata am o frantuzoaica si vreau sa o schimb cu o japoneza rolleyes.gif . Am in plan Toyota, Honda sau Suzuki. La Toyota am pus ochii pe noua Corolla Sedan, 1.6 L Dual VVT-i, cu echiparea SOL, la pretul de 18,648 Eur DDP. Va sunt recunoscator daca ma ajutati cu cateva lamuriri:

1. Motorul 1.6 L Dual VVT-i are distributia pe lant sau curea? Si la cati km/ani se schimba (lantul/cureaua)?

2. Cu cati km la bord vin masinile noi (cand le-ati ridicat de la dealer)?

3. In service poti sta langa masina, la revizii sau diferitele reparatii (ma refer la Bucuresti)?

4. Unde este produsa noua Corolla Sedan, care este vanduta in Romania, in momentul de fata?


1.Lant si se schimba la 400.000 km
2.pana in 10 km
3.in bucuresti nu cred...la iasi sigur
4.japonia
vid313
Multumesc pentru raspuns. thumbsup.gif
Din cate am inteles pe viitor corolla se va aduce din Africa de sud. E buna informatia pe care o am? Si daca da incepand de cand se vor aduce de acolo?

QUOTE(DAN @ Oct 15 2007, 01:06 PM) *
1.Lant si se schimba la 400.000 km
2.pana in 10 km
3.in bucuresti nu cred...la iasi sigur
4.japonia
DAN
QUOTE(vid313 @ Oct 15 2007, 04:38 PM) *
Multumesc pentru raspuns. thumbsup.gif
Din cate am inteles pe viitor corolla se va aduce din Africa de sud. E buna informatia pe care o am? Si daca da incepand de cand se vor aduce de acolo?

Undeva de anul viitor prin primavara probabil...
StefanVVTi
Am inceput si eu sa conduc Corolla(oficial...legal) si imi place la nebunie! Deocamdata nu cunosc masina foarte bine pentru ca n-am avut timp, dar ca feeling este super! thumbsup.gif
guerilla
Tocmai ce m-am intors de la iasi unde am facut revizia de 60k.
Nea Marcel, un super nene (asculta muzica oldies, innebunit dupa deep purple tongue.gif ) a fost cel care s-a ocupat de masina.
Totul ca la carte. thumbsup.gif

PS. Vio, parca spuneai ca ne vedem prin Iasi...
vio
guerrilla stiu .. la 7 30 am reusit sa plec de la firma de aici sad.gif( ieri pe 7 ....este f mult de munca si a trebuit sa stau cu astia mici care nu vroiau sa plece .. sa ii dau afara pe usa nu puteam ... ma revansez cu prima ocazie.
StefanVVTi
Cand am ajuns asta seara acasa am vazut o fisura in parbriz, destul de lunga...aprx 40 cm, in partea de jos a parbrizului. Fisura pleaca exact de sub lamela stergatorului, putin mai jos de ea, deci e exclusa pietricica. Care sa fie cauza, si ce sugerati? confused.gif
guerilla
puteai sa iei si o pasare sau o piatra ca rezultatul era acelasi. nu te lasa dus in eroare cum ca daca e sub lamela de la stergator nu poate fi o piatra. ea poate ricosa de pe capota.
ma indoiesc ca ti s-a torsionat stalpu de sa pocneasca parbrizu. sau mai stii, poate ai avut o bula de aer in parbriz.
oricum, sfant e sa-l schimbi pe casco.
StefanVVTi
Nu-mi dau seama cum s-a intamplat , pentru ca am mers numai prin oras...viteza medie max. 30 km/h... Se simte si la mana, insa numai "floricica" din care pleaca fisura aia lunga. Fisura nu se simte...
Referitor la schimbarea pe CASCO, oare cat dureaza si cat e de complex procesul(senzor de ploaie)?
guerilla
de schimbat fizic, nu mult. mai mult pana iti vor aduce parbrizu. dar te lamureste Dan mai bine ce si cum.
StefanVVTi
QUOTE(guerilla @ Oct 19 2007, 10:33 PM) *
de schimbat fizic, nu mult. mai mult pana iti vor aduce parbrizu. dar te lamureste Dan mai bine ce si cum.

Multumesc mult...asta este ! Se mai intampla si de-astea, mai ales ca tocmai am luat permisul, trebuia sa vina si una rece! pinch.gif
guerilla
eu nu m-as grabi cu schimbatul insa. ca vine iarna. mai toarna desteptii nisip pe sosele, sare grunjoasa, etc.
iti faci dosarul si astepti pana la limita de timp data.
da vorbesti cu cei de la asigurari si cu dealerul tau. vezi ce iti recomanda si ei.
eventual e bine sa faci dauna cat mai aproape de inchiderea anului la casco (la dauna trebuie sa platesti restul de asigurare pe anul in curs)
StefanVVTi
QUOTE(guerilla @ Oct 19 2007, 10:38 PM) *
eu nu m-as grabi cu schimbatul insa. ca vine iarna. mai toarna desteptii nisip pe sosele, sare grunjoasa, etc.
iti faci dosarul si astepti pana la limita de timp data.
da vorbesti cu cei de la asigurari si cu dealerul tau. vezi ce iti recomanda si ei.
eventual e bine sa faci dauna cat mai aproape de inchiderea anului la casco (la dauna trebuie sa platesti restul de asigurare pe anul in curs)

Ramane de vazut cat e de grav si daca suporta amanare sau reparatie pe la centrele specializate. In caz ca trebuie schimbat, o sa il las pe tata sa se ocupe! dry.gif
vio
schimba-l biggrin.gif operatie dureaza cam 24 de ore : il schimba de dim si nu poti merge cu ea pana a doua zi de dim ca sa se intareasca masticu , senzoru e fix pix .. inca un minut in plus



risti sa ti se sparga mai nasol asa am patit la LC , a stat asa cam 4 luni si intr-o sg zi au mai aparut inca 3 dungi longitudinale pt ca stratul de geam este supus la un stres f mare acum cu multe tensiuni interne si o sa cedeza ... daca zici ca ai o floricica mica fugi la CASCO . pe garantie iti schimba decat daca ai linia fisurii curata de ca cap la cap ...
Legionaru'
Schimba-l.
Mergi la service. E foarte posibil sa il aiba pe stoc.
StefanVVTi
Sa vedem cand ajungem in Craiova...probabil intre timp o sa mergem la service-ul din Focsani!
Multumesc pentru raspunsuri! thumbsup.gif
StefanVVTi
Cam asta ar fi... confused.gif
Legionaru'
Eu zic ca este de la pietricica.
StefanVVTi
QUOTE(Legionaru' @ Oct 20 2007, 06:23 PM) *
Eu zic ca este de la pietricica.

Asa se pare, si cel mai probabil, pietricica am luat-o mai demult, dar din cauza unor plecari mai..."in viteza", sa zicem, de la trepidatii, probabil sa plecat fisura aia... dry.gif
22nst
acolo 100% este lovitura de piatra... cand am reparat o astfel de ciupitura la parbrizul meu, tipul de acolo mi-a spus ca oricand poate pleca o fisura din acea lovitura...
mortzy
la fel am avut o fisură astă vară.

am fost în service prin 5 iulie iar programarea pt schimbat parbrizul am avut o pe 7 august. (am decalat o și din cauza întâlnirii de la iași).

schimbatul parbrizului a durat 1 zi, apoi circul cu asiguratorul pt avizul de plată.

în mare devizul arăta cam așa:
- parbriz 9 mil
- senzor 5 mil
- manoperă, cheder, silicon și ce au mai pus ei vreo 10 mil (cu totul factura a fost de 24 mil)
StefanVVTi
QUOTE(mortzy @ Oct 22 2007, 11:59 AM) *
la fel am avut o fisură astă vară.

am fost în service prin 5 iulie iar programarea pt schimbat parbrizul am avut o pe 7 august. (am decalat o și din cauza întâlnirii de la iași).

schimbatul parbrizului a durat 1 zi, apoi circul cu asiguratorul pt avizul de plată.

în mare devizul arăta cam așa:
- parbriz 9 mil
- senzor 5 mil
- manoperă, cheder, silicon și ce au mai pus ei vreo 10 mil (cu totul factura a fost de 24 mil)

Suma suportata de CASCO, corect? whistling.gif
Am observat ca s-a mai lugit ieri... Asta e, trebuie schimbat! pinch.gif
vio
o parte a 3 a ..... merge ???? moderato-adminule ....
Bogdan87243
QUOTE(Bogdan87243 @ Jun 1 2007, 04:44 AM) *
Nu inca , au comandat o noua coloana de volan si acum o astept. O vor monta si vor testa cu ea. Mi-au spus ca au demontat toate plasticele din jurul volanului si tot se auzea. Intr-o saptamana- doua sper sa se rezolve.
Bogdan, mai ai ceva noutati, ai descoperit de unde este troncanitul ?



Dupa mai mult de jumatate de an de incercari si nervi , mi-au schimbat caseta de directie pt a 2a oara si
zgomotul nu se mai aude. Ce-o fi avut prima caseta schimbata probabil ca nu o sa aflu niciodata sigur...
M-au rezolvat cei de la Toyota Nord din Pipera.

Pentru cine are eventual nevoie, exista un departament de Customer Satisfaction al Toyota Romania unde se pot face sesizari, reclamatii.
Au sediul in aceeasi cladire cu Inchcape.
Legionaru'
Se pare ca e o problema cu casetele de directie.
Sunt unii posesori de Avensis care le-au schimbat si ei.
StefanVVTi
In cazul unei plecari cu derapaj, imediat ce iau piciorul de pe ambreiaj(3000rpm) si accelerez, masina tremura rau de tot; ai impresia ca se dezmembreaza bordul. Mi-a zis cineva ca presiunea scazuta in roti ar fi problema, dar am facut-o si tot asa face! Care sa fie cauza?
guerilla
nu stiu de la ce poate fi. io nu plec cu derapaj whistling.gif
StefanVVTi
QUOTE(guerilla @ Oct 29 2007, 06:45 PM) *
nu stiu de la ce poate fi. io nu plec cu derapaj whistling.gif

Nici eu nu am facut din asta o obisnuinta, dar cand este necesar, la o plecare, sau cand imi permite drumul... Chiar nu stiu care ar fi cauza...pentru ca si daca apuc sa plec incet si apoi calc pedala si prinde derapaj, pe la 5000 rpm tot tremura putin... dry.gif
Legionaru'
Stefane, demaraj. Demaraj, Stefane!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.