Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Auris - partea I
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
_Constantin_
A mea saraca are 6 randuri de mizerie pe ea. Pe vremea asta imi si pare rau sa o spal ca o fac degeaba. Imi curat interiorul si geamurile si ... da-i bice.

O intrebare ... ce se aude de motoarele de 1.6 dual vvti? Exista useri cu acest motor? Consumul cum e?
Hoinar
QUOTE(_Constantin_ @ Oct 31 2007, 01:11 PM) *
A mea saraca are 6 randuri de mizerie pe ea. Pe vremea asta imi si pare rau sa o spal ca o fac degeaba. Imi curat interiorul si geamurile si ... da-i bice.

O intrebare ... ce se aude de motoarele de 1.6 dual vvti? Exista useri cu acest motor? Consumul cum e?


Da, Auris-ul nostru are motor din asta smile.gif.
O perioada lunga de mers combinat (desi mai mult exterior decat oras, sa zicem 1/4 oras, 3/4 afara) consumul mediu aratat de BC era de 7.4 l/100km. Acum, de vreo 2 zile de mers in oras, de cand am resetat consumul mediu la ultimul plin, BC arata 9.1.

Nu am cu ce compara, ca asta e prima noastra masina (desi mai e in familie un Logan, da' in care am mers doar pasageri), masinuta se misca super. Viteza maxima atinsa pana acum e de cca 160-170 km/h, da' mai avea destul suflu in ea. Oricum, pana acum depasirile cele mai interesante sunt cele facute cu a 3-a biggrin.gif.

Si ce pot sa zic, in fiecare zi parca ne place din ce in ce mai mult masinuta.

ps: legat de spalat....sa mor daca inteleg de unde atata jeg pe drumurile noastre, deci nu-mi vine sa cred cat praf se aduna pe masina in cca o ora de mers, imediat dupa ce ai iesit din spalatorie. Am spalat-o cred ca saptamanal, pentru ca am mers multisor (cca 5700 km in 2 luni), si mi-era jena sa ma sui in masina la cat jeg se aduna pe ea intr-o saptamana de mers. Nici nu mai stim ce sa-i facem sa arate bine. Poate doar sa ne mutam intr-o tara in care nu e atata praf sad.gif.
Hoinaritza
QUOTE(CezarCDP @ Oct 18 2007, 11:21 AM) *
Salutare,

Am o mare rugaminte catre posesorii de Toyota Auris. Vreau sa-mi iau motorizarea de 1.6 benzina si 126 bhp, varianta Sol. As dori pareri pro si contra despre acesta masina (consum, putere, stabilitate, revizii, etc) - a se excepta parerile despre cum arata ca oricum este o chestiune de gust pana la urma.

Multumesc frumos


Cezare, noi avem Aurisul de 1.6 benzina dar e versiunea Luna. Ce pot sa iti spun despre ea, ca sofer, e ca nu as da masina pentru alta. Poti urmari posturile Hoinarului () din topicul Toyota Auris partea I. Poate te lamureste mai mult el.
vio
io l as da si pe auris si pe a mea torolla pt o torolla ts 1,8 biggrin.gif
Hoinar
QUOTE(vio70407 @ Nov 1 2007, 11:58 AM) *
io l as da si pe auris si pe a mea torolla pt o torolla ts 1,8 biggrin.gif


Bine ca esti tu destept, si frumos, si devreme acasa! tongue.gif
pmhoria
Hai sa va intreb ceva (pt posesorii de auris):
- am fost la un drive test cu un Auris 1.6 VVTIi. Masina avea 15Kkm si am condus-o numai pe drum bun (adica fara gropi/denivelari) Ce m-a surprins, a fost zgomotul de fond la viteze absolut normale zic eu... la 80km/h cu a 4a se auzea un vajait de parca aveam geamurile deschise iar la 120 cu a 5a parca decolam cu avionul asa se auzea.... Acuma eu o conduc o Fabia si asa ceva nu am auzit la mine in masina. Pe de alta parte m-am plimbat de cateva ori cu vechea Corolla de 1.4 VVTi si aia parca era mai bine antifonata. Cel putin la viteze normale (cele mentionate mai sus) nu se auzea nimic in masina.
- asa ca m-ar interesa la voi cum e. Puteti face comparatia cu fostele masini?
Merci.
Hoinaritza
QUOTE(pmhoria @ Nov 6 2007, 03:32 AM) *
Hai sa va intreb ceva (pt posesorii de auris):
- am fost la un drive test cu un Auris 1.6 VVTIi. Masina avea 15Kkm si am condus-o numai pe drum bun (adica fara gropi/denivelari) Ce m-a surprins, a fost zgomotul de fond la viteze absolut normale zic eu... la 80km/h cu a 4a se auzea un vajait de parca aveam geamurile deschise iar la 120 cu a 5a parca decolam cu avionul asa se auzea.... Acuma eu o conduc o Fabia si asa ceva nu am auzit la mine in masina. Pe de alta parte m-am plimbat de cateva ori cu vechea Corolla de 1.4 VVTi si aia parca era mai bine antifonata. Cel putin la viteze normale (cele mentionate mai sus) nu se auzea nimic in masina.
- asa ca m-ar interesa la voi cum e. Puteti face comparatia cu fostele masini?
Merci.


O comparatie cu o fosta masina nu pot sa fac pentru ca suntem la prima noastra masina. Legat de zgomotul de fond de care zici tu, mi se pare ciudat, pentru ca nu o data m-am trezit ca indicatorul de la turometru arata undeva la 3500-4000 rpm si eu nu auzeam motorul. Ceea ce pentru mine e foarte mult, eu schimband la 2500 maxim. De vajait nici macar nu se pune problema. Singurele zgomote de fond intalnite pana acum sunt pe drumuri cu criblura si la viteze de 130-140/h combinat cu vant puternic. Dar se rezolva cu muzica data un picut mai tare smile.gif
In schimb a inceput sa ne cante un greieras in masina. Dar nu bag mana in foc! Intai de toate trebuie sa scot tot din masina (gasesti de toate - doar o conduce o femeie biggrin.gif ) si abia atunci sa vad daca am sau nu greierasul. E posibil sa fie si de la ventuza de la detector... nu stiu... zic si eu.
_Constantin_
QUOTE(pmhoria @ Nov 6 2007, 09:32 AM) *
Hai sa va intreb ceva (pt posesorii de auris):
- am fost la un drive test cu un Auris 1.6 VVTIi. Masina avea 15Kkm si am condus-o numai pe drum bun (adica fara gropi/denivelari) Ce m-a surprins, a fost zgomotul de fond la viteze absolut normale zic eu... la 80km/h cu a 4a se auzea un vajait de parca aveam geamurile deschise iar la 120 cu a 5a parca decolam cu avionul asa se auzea.... Acuma eu o conduc o Fabia si asa ceva nu am auzit la mine in masina. Pe de alta parte m-am plimbat de cateva ori cu vechea Corolla de 1.4 VVTi si aia parca era mai bine antifonata. Cel putin la viteze normale (cele mentionate mai sus) nu se auzea nimic in masina.
- asa ca m-ar interesa la voi cum e. Puteti face comparatia cu fostele masini?
Merci.


Cu siguranta masina aia avea ceva. Am mers si desi nu e la fel de liniste ca in Avensis nu m-a deranjat ceva in mod deosebit, tesul l-am facut cu un model diesel.
vio
io am mai zis dinainte sa apara in showroom uri si corolla si auris mi se par sub toate modelele Corolla E 12 ... nu atat antifonari bla bla , cat caliativ si mai puturoase ca motorizari .. daca Yarisu a fost un boom fatza de cel vechi , la Corolla si Auris nu a avut efectul asteptat .. mai ales la Auris
Dan52141
QUOTE(vio70407 @ Nov 6 2007, 12:43 PM) *
io am mai zis dinainte sa apara in showroom uri si corolla si auris mi se par sub toate modelele Corolla E 12 ... nu atat antifonari bla bla , cat caliativ si mai puturoase ca motorizari .. daca Yarisu a fost un boom fatza de cel vechi , la Corolla si Auris nu a avut efectul asteptat .. mai ales la Auris


Subscriu la ce a spus Vio cu amendamentul ca trenul de rulare la modelele noi este superior celui aflat pe versiunile vechi in rest dpdv calitativ, motorizare, confort la volan corolla veche este mult peste cea actuala smile.gif
Hoinar
Da' ce motoare erau la Corolele vechi de erau asa bune? smile.gif.
La astea noi sunt (in Ro) 2 motoare diesel (1.4 90 cp si 2.0 126 cp) si 2 benzina (1.4 97 cp si 1.6 124 cp).
Motorul de 1.6 e nou din cate am citit.
vio
pai nu prea au nimic nou asta e si prb ... performantze dinamice mai mici fatza de generatia de masini E12 chiar su DualVVT-i .... acum poate fi si din cauza caroseriei prb asta sau a cutiei de viteze ... poate ne da DAN rapoartele din Auris pt 1,4 si 1,6 Dual ca io le am pe cele de la E12. sa comparam
DAN
QUOTE(vio70407 @ Nov 6 2007, 05:34 PM) *
pai nu prea au nimic nou asta e si prb ... performantze dinamice mai mici fatza de generatia de masini E12 chiar su DualVVT-i .... acum poate fi si din cauza caroseriei prb asta sau a cutiei de viteze ... poate ne da DAN rapoartele din Auris pt 1,4 si 1,6 Dual ca io le am pe cele de la E12. sa comparam

incerc sa fac rost.wink.gif
pmhoria
Legat de motoare, din ce am inteles cel de 1.4 VVTi e acelasi cu cel de la generatia mai veche. Singura diferenta parca e ca Auris/Corolla sunt mai lenese cu 1 sec fata de E12.
Legionaru'
Cu privire la performante ma gandesc cum ca ar fi crescut greutatea masinilor.
vio
e foarte mica dif de greutate , intre E12 HB si Auris este intre 50 - 100 kilos diferentza , dar intre Sedanu E12 si Auris nimic ceva la genu 20 - 40 kg poate chiar mai putin . sa umblat acolo undeva ..

din cate stiu dif de greutate isi spune cuvantu semnificativ de la 50 kg in sus ..
adrhc
Salve, iaca niste info despre Auris 1.4 D-4D:
- consum in oras 8.2
- consum in afara 4.5

Masina e super.
Dan52141
QUOTE(vio70407 @ Nov 7 2007, 10:04 AM) *
e foarte mica dif de greutate , intre E12 HB si Auris este intre 50 - 100 kilos diferentza , dar intre Sedanu E12 si Auris nimic ceva la genu 20 - 40 kg poate chiar mai putin . sa umblat acolo undeva ..

din cate stiu dif de greutate isi spune cuvantu semnificativ de la 50 kg in sus ..


greutate, negreutate cert este ca motorizarea veche de 1.6l se misca mai bine decat cea noua, cel putin asta este impresia mea dupa ce am testat de nu mai mult de 3 ori noul model 1.6 smile.gif ... am tot sperat sa ma agat de ceva sa pot face schimbarea mult dorita de la corolla pe care o am de 5 ani, aveam toti banii pregatiti si dorinta de schimbare dar m-am cam dezumflat sad.gif. A contat foarte mult calitatea mai slaba a materialelor, pozitia mai proasta la volan, motor mai "puturos".
E posibil ca noul motor sa recupereze diferenta de sprint undeva dupa 80-90km/h unde puterea mai mare sa-si spuna cuvantul dar in situatiile obisnuite de depasire din oras categoric vechea motorizare este mai buna, a se citi mai sprintena.
Hoinar
Dan, pai schimbarea mult dorita poti s-o faci mergand la un Avensis...(sau alta masina din aceeasi clasa smile.gif, ca sunt garla de optiuni). Iti place asa mult clasa compacta incat ti-ai lua acum tot una din asta?
vio
pai asta vroia smile.gif Corolla neaparat . si eu am vrut sa mi iau Auris si ... ninja.gif ... oricum de cand au dat-o pe ecologie puternic rau de tot parca sau prostit nsuh ce au , sau le centru lor din Frantza ED2 lucreaza numai shpioni de la celelalte concerne auto rivale wink.gif
adrhc
Revin cu alte amanunte legat de Auris 1.4, D-4D:
- dupa 10500 km nivelul de ulei se afla la jumatate (f.usor peste)
Dan52141
QUOTE(Hoinar @ Nov 8 2007, 03:38 PM) *
Dan, pai schimbarea mult dorita poti s-o faci mergand la un Avensis...(sau alta masina din aceeasi clasa smile.gif, ca sunt garla de optiuni). Iti place asa mult clasa compacta incat ti-ai lua acum tot una din asta?

Tot corolla am vrut ca era model nou, mai cu seama ca inainte aparuse versiunea pentru piata japoneza si am fost super incantat de ce oferea, motor de 1.8 benzina, optiune de tractiune integrala, cruise control auto adaptiv prin radar, camera video pentru vederea in spate si multe altele si toate la un pret mai mult decat rezonabil ... pacat ca nu au scos asa ceva si pentru piata din europa. Si modelul pentru europa m-a incantat initial cand l-am vazut in reclame dar intalnirea in realitate cu el nu a fost o dragoste la prima vedere.
E posibil mai departe sa merg pe Avensis sau ma tenteaza kia cee'd dar vad ca s-a umplut bucurestiul de ele ...
Legionaru'
Daca s-a umplut Bucurestiul inseamna ca sunt bune!
P A U L
CITAT(Legionaru' @ Nov 9 2007, 03:10 AM) *
Daca s-a umplut Bucurestiul inseamna ca sunt bune!


Sau este pretul mai tentant si cu siguranta acea "Garantie 7 ani" la grupul propulsor si 5 la restul masinii.
Sa fim realisti. Nimeni in ziua de azi nu mai tine masina mai mult de 3,5 ani si cu atat mai putin nu-si mai cumpara o masina pe viata asa ca acea garantie constituie un mare avantaj. Parerea mea. thumbsup.gif
vio
mai degraba dezavantaj ... gandeste te ca tre sa faci reviziile numai la ei ca altfel pirzi garantia la tot , asta e shmecheria si cum la KIA cam faci credit la banca cand te duci la revizii .....multi nu iau in calcul asta si cand se duc incep si planga sau sa se planga ... si personal nu mi place ca prea e Corolla din fatza ..da-o incolo ..
Dan52141
QUOTE(vio @ Nov 9 2007, 12:57 PM) *
.. si personal nu mi place ca prea e Corolla din fatza ..da-o incolo ..


Vio ... bag sama ca in tonul tau se vede o urma de admiratie pentru cee'd ? smile.gif
Eu am vazut lista costurilor pentru revizii si era chiar normala, poate ca in realitate este altfel ...
Daca e ceva de plans probabil ca in zona service-urilor care nu sunt asa de multe si nu sunt competente si de asemeni componentele masinii dupa care trebuie sa astepti luni de zile (geam spart, aripa, etc ) dar banuiesc ca asta este si la altii. Masina overall este destul de reusita, garantia poti sa o transferi la urmatorul client ceea ce iarasi este bine daca o vinzi pana implineste 5 ani.
Dan52141
QUOTE(P A U L @ Nov 9 2007, 12:27 PM) *
QUOTE(Legionaru' @ Nov 9 2007, 03:10 AM) *
Daca s-a umplut Bucurestiul inseamna ca sunt bune!



Sa fim realisti. Nimeni in ziua de azi nu mai tine masina mai mult de 3,5 ani si cu atat mai putin nu-si mai cumpara o masina pe viata asa ca acea garantie constituie un mare avantaj. Parerea mea. thumbsup.gif


Corolla mea face pe 11 Noiembrie 5 anisori smile.gif si sincer o conduc zi de zi cu aceiasi placere ca la inceput ... o sa-mi fie greu sa ma despart de ea smile.gif
In acesti 5 ani nu am avut nici o problema deosebita la masina, sunt ffff multumit de ea. Am pana acum 89.000 km facuti si ma gandeam ca pot sa o mai tin linistit pana la 150.000 adica in ritmul asta inca vre-o 4 ani smile.gif. Oricum la ultima revizie mi s-a spus ca masina arata impecabil pentru varsta ei smile.gif. Cat as putea sa mai bag in ea, poate 2 sau 3 mii de euro daca mai pica cate ceva sau cand se va schimba distributia, oricum mai putin decat 10 mii si mai mult cat as da pe o masina noua ...
mai ramane de vazut smile.gif
vio
si la Toyota este la fel , una e pe hartie alta e la service . chiar nu mi place mashina serios . faptu ca din fatza de cate ori o vad zic , uite o coro........."introduceamiasi" ... chiar au stiu ce si cand sa copieze coreeni . daca as fi pus acum sa aleg sa mi iau mashina as exclude-o din start ...
P A U L
CITAT(vio @ Nov 9 2007, 02:57 PM) *
mai degraba dezavantaj ... gandeste te ca tre sa faci reviziile numai la ei ca altfel pirzi garantia la tot , asta e shmecheria si cum la KIA cam faci credit la banca cand te duci la revizii .....multi nu iau in calcul asta si cand se duc incep si planga sau sa se planga ... si personal nu mi place ca prea e Corolla din fatza ..da-o incolo ..


Adevar graitai Vio. Nici nu m-am gandit vreo secunda ca cei care isi iau masina se gandesc sau fac un studiu de piata in ceea ce priveste cost revizii si intretinere in general. Asemanarea mai putin conteaza. Ne intereseaza? Stim noi de ce! whistling.gif tongue.gif drive.gif Torola
Legionaru'
Stiu persoane care au vandut masina dupa primele 2 revizii!
Marca e una premium!
Hoinaritza
QUOTE(adrhc @ Nov 8 2007, 12:48 PM) *
Revin cu alte amanunte legat de Auris 1.4, D-4D:
- dupa 10500 km nivelul de ulei se afla la jumatate (f.usor peste)


Si asta e de bine? sau de rau? Nu radeti ca nu ma pricep smile.gif De aia si intreb smile.gif
adrhc
E de bine avand in vedere ca exista unele vociferari pe tema asta dar la alte modele. In america a fost chiar un scandal serios pe tema uleiului.
tibi_2007@masini.ro
Salutare!
Are cineva Auris 1.4 VVT-I sa-mi spuna si mie cum se misca in oras/afara(putere motor); un consum estimativ?
drive.gif testul e o amagire de cele mai multe ori iar in afara localitatii nu are rabdare nimeni sa mearga cu omul.
Motorul 1.4 D-4D am mai auzit ca are consum de ulei si oricum sant un "benzinar"
Cu respect. arigato.gif
vio
pai in afara ca e mai lenesa la 0 - 100 si are caroseria schimbata banui ca merge la fel ca cea veche , torolla HB, io zic ca merge f bine , despre consum nu dau data ca ale mele sunt eronate biggrin.gif
Legionaru'
Au ceva de la stapan!
Stock, motorul mi se pare slabut!
vio
merge exact ca avensisiu de 1,6 ... aceiashi dinamica asa ca nu este chiar slabutz.. daca nu te pasioneaza viteza zvacurile f tari si alte alea e oki
tibi_2007@masini.ro
Va multumesc pt.raspunsuri.
Mi-au fost de mare ajutor yes.gif
vio
da dar un raspuns ceva ,... ce te ai hotarat ??
tibi_2007@masini.ro
In cateva zile am sa ma duc la un dealer si am sa dau avansul pt.masina(Auris 1.4 VVT-i)
Insa mai doresc un ultim sfat din partea voastra.Ce ziceti in comparatie de un Suzuki Ignis 1.5 4WD?
Nu am vazut-o(Ignisul) in realitate doar pe net,nu stiu cat de mare/mica este fata de Auris si nici alte aspecte.
Oare ar merita sa ma rezgandesc in favoarea Ignisului? sad.gif
Va multumesc inca o data si va tin la curent. arigato.gif beer.gif
Hoinar
QUOTE(tibi_2007@masini.ro @ Nov 19 2007, 08:31 PM) *
In cateva zile am sa ma duc la un dealer si am sa dau avansul pt.masina(Auris 1.4 VVT-i)
Insa mai doresc un ultim sfat din partea voastra.Ce ziceti in comparatie de un Suzuki Ignis 1.5 4WD?
Nu am vazut-o(Ignisul) in realitate doar pe net,nu stiu cat de mare/mica este fata de Auris si nici alte aspecte.
Oare ar merita sa ma rezgandesc in favoarea Ignisului? sad.gif
Va multumesc inca o data si va tin la curent. arigato.gif beer.gif


Pai de ce nu te duci pe la dealerul Suzuki? Asa te vei hotari mai repede si vei vedea care iti place mai mult, sau care se muleaza pe nevoile tale.
vio
sau trimite un PM lu' Andrei Suzuki .. el e fan Suzu si are asa ceva biggrin.gif
tibi_2007@masini.ro
Am vazut Ignisul ieri.
E mai mic dtpv decat Aurisul.In rest pare o masinuta faina.
Raman la Auris...,copil ,sotie,bagaje, etc. arigato.gif
Legionaru'
Buna alegere.
Bine ai venit in familia Toyota!
tibi_2007@masini.ro
Mutumesc si ma bucur ca ma primiti in clubul vostru. beer.gif
Maine merg la sediu din Pipera sa platesc avansul la masina banana.gif ,insa am o conditie-masina trebuie neaparat sa aiba an de fabricatie 2008 iar din cate am inteles cei de la Toyota vor sa scape de
lotul ramas nevandut pana acum.Oare am sa reusesc sa ma inteleg cu ei?
Din experienta voastra ce sfat imi dati? arigato.gif
drabisan
QUOTE(tibi_2007@masini.ro @ Nov 21 2007, 07:57 PM) *
Mutumesc si ma bucur ca ma primiti in clubul vostru. beer.gif
Maine merg la sediu din Pipera sa platesc avansul la masina banana.gif ,insa am o conditie-masina trebuie neaparat sa aiba an de fabricatie 2008 iar din cate am inteles cei de la Toyota vor sa scape de
lotul ramas nevandut pana acum.Oare am sa reusesc sa ma inteleg cu ei?
Din experienta voastra ce sfat imi dati? arigato.gif



1. Imi pare rau de tine ca trebuie sa treci prin Pipera! Sincer te compatimesc! Sa vi in Pipera sa dai bani? Naspa cit cuprinde!!!! La ce trafic e pe acolo nu prea merita sa vi nici sa iei bani! Nu poti in alt sediu?
2. Tu ai vazut termenele de livrare? Nici nu cred ca exista prin Romania masina pe stoc! Si, ca o curiozitate, de ce iti doresti musai sa fie 2008? E drept ca ultimile iesite de pe linia de montaj au sanse mai mari sa aiba piesele mai "perfecte", dar Auris-ul nu se produce de 1 luna, deci...
Nu vad de ce te-ar deranja sa fie 2007 si sa o primesti intr-o saptamina, hai doua, hai pina in Craciun, pe post de cadou wink.gif
tibi_2007@masini.ro
Pai in Pipera pt.ca m-am inteles cu dealerul pt.un drive test cu motorul de 1.4VVT-i(totusi macar sa-mi
fac o parere despre motor).
2008 pt cand am sa vand masina, o singura luna poate face diferenta de un an.(asa am inteles din alte discutii)
drabisan
QUOTE(tibi_2007@masini.ro @ Nov 21 2007, 08:57 PM) *
Pai in Pipera pt.ca m-am inteles cu dealerul pt.un drive test cu motorul de 1.4VVT-i(totusi macar sa-mi
fac o parere despre motor).
2008 pt cand am sa vand masina, o singura luna poate face diferenta de un an.(asa am inteles din alte discutii)



Nu am inteles nimic: ce are de-a face test drive-ul cu semnarea contractului? Poti sa faci test-drive oriunde, dar te duci la ce sediu vrei. Poti sa ceri sa vorbeasca cu cine te-ai inteles, ca sales-man, daca ai nevoie.
Iti iei Auris, la care astepti o groaza de luni, ca sa o vinzi in 2008? Oricum scrie si luna in care e produsa masina...

Scuze, dar nu iti inteleg motivele...
tibi_2007@masini.ro
Scuze,poate am fost prea succint!
Sales-manul pe care "l-am batut la cap" sa faca rost de un Auris 1.4VVT-i pt drive test se afla in sediul din Pipera.Acolo se afla masina ,acolo tb.sa ma duc.
Semnarea contractului cred ca e de bun simt sa-l fac cu omul.Cat despre anul de fabricatie 2008,ma gandeam ca am sa castig un an fata de 2007 pt.atunci(adica peste 5-6 ani) cand am sa ma hotaresc sa vand masina.Din cate am afalat la vanzare,cumparatorul se uita la anul de fabricatie si nu-l intereseaza si
luna fie ea si decembrie-dupa mine nu-i normal e o prostie-asa ca sant "nevoit 'sa adopt aceasta atitudine.
Iar despre termenul de asteptare eu stiam ca dureaza cam doua luni daca nu au masina pe stoc.
bebelacus
io m-am dat cu aurisu de 1.6 dual vvti si cum mai era si mi s-a parut cam lenevoasa. imi inchipui ca 1.4 e incet rau si s-ar putea ca nici consumul sa nu te avantajeze. nu stiu exact care e diferenta de pret dar nu merita efortul totusi pt 1.6?
iar cu motorul de 1.6, nu stiu cum, dar m-am dat si cu avensis de 1.6 si desi are putere mai mica dadea impresia ca se misca destul de vinos. apropos, un avensis de 1.6 cam cit ar fi?
bebelacus
pe site importator, diferenta de pret dintre 1.4 si 1.6 auris, echipare Luna este de doar 700 euro. poate mai obtii un discount mic si te-ar coafa zic eu mai bine decit 1.4.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.