Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Auris - partea I
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Alexandru99778
Da, nu contest faptul ca e mica in spate. Dar masina nu este pentru mine, e pentru mama care nu o sa care mai mult de 2 pers in masina smile.gif
vio
pai mai bine un Yaris biggrin.gif in 3 ushi poate
Dan52141
Am vazut o emisiune la Topgear si se facea comparatie in tre BMW seria 1, Golf si renault la acelasi nivel de echipare ... BMW ul a iesit cel mai prost aproape la toate categoriile, performante, facilitati, spatiu ... si in plus costa cu multtttt mai mult decat celelalte masini asa ca se intrebau si baietii pentru ce naiba sa dai atatia bani pentru o masina care iti aduce atat de putin blush.gif
Intr-o mare masura le dau dreptate blush.gif
adrhc100833
Pai mai bine va luati un Auris :harhar:
Am vorbit si eu cu dealer-ul meu :argue:. Mi-a spus ca luni pot veni sa iau factura cu seria de sasiu :bounce:. Asta inseamna ca luni masina e in tara (acu' e la granita cu Bulgaria) :coolspeak:. Ceea ce e mai important e ca insemna ca face parte din primul stoc :clapping: iar daca e asa cum se vb pe site-uri, adica primul stoc vine intotdeauna din Japonia, ... :1:
adrhc100833
Salve, ca viitor posesor de Auris Luna 1.4 D-4D :1:, imi doresc un loc in care sa discut :argue: doar despre masina asta: ce ne place :heart:, ce nu ne place :puke:, ce putem face sa ne placa :bounce:, ce putem face sa nu ne placa blink.gif, TOooTUL !!! :romania:
Alexandru99778
Pai as putea sa te contrazic smile.gif Noi suntem mai la est si nu avem nevoie de calitatea japoneza smile.gif. Eu o am rezervata de la sf lunii ianuarie, pot oricand sa renunt la ea, si e deja in tara si e MADE IN TURKEY.

Tot ce m-a deranjat a fost pretul prea mare de care nu mai sunt asa sceptic. Am fost azi si am configurat un golf V, ca doar am spus ca ma gandesc la alternative, cu aceleasi dotari + bixenon si avea un pret de 23000 eur. Pot sa spun ca nu am fost atat de incantat de golf la interior, fapt ce m-a indreptat inapoi spre Auris. Am fost si la Skoda si am scos acelasi pret cu Auris-ul.

Concluzie: Ii iau Auris smile.gif

P.S. Yaris e pentru fetite biggrin.gif
Alexandru99778
Pai hai sa iti pun o intrebare.

Nu ti se par cam putin 90CP pentru o caroserie de 1260KG?

Eu am avut 307 2.0 HDi 90CP tot 1250KG si consuma cam mult pentru un diesel si nici nu prea tragea. Acum depinde si ce pretentii ai de la masina.
adrhc100833
De la ce dealer o iei, cel din Militari sau cel din Stefan Cel Mare ? Si pe mine m-a convins interiorul drunk.gif
Alexandru99778
ToyoMotor smile.gif
adrhc100833
Da frate dar sunt 2 reprezentante, una in Militari si una in Stefan Cel Mare; cu care din ele ai vorbit si inca iti zice cand vine, etc ? Apropo, cand iti vine aurisu ?
Alexandru99778
Nu ai inteles smile.gif ToyoMotor Romania, nu Toyota Romania, cel de la Vitan biggrin.gif

E deja in tara, astept sa-mi termin treaba cu un Avensis, sa il dau si l-am luat pe Auris smile.gif
adrhc100833
Din cate stiu, motorul actual e cel de pe vechea corolla HB. Stiu pe cineva care are asa ceva si ii consuma 6/100 in oras. Mi se pare ok.
adrhc100833
Ahaa, misto atunci.
Adrian96660
QUOTE(adrhc100833)
Salve, ca viitor posesor de Auris Luna 1.4 D-4D :1:, imi doresc un loc in care sa discut :argue: doar despre masina asta: ce ne place :heart:, ce nu ne place :puke:, ce putem face sa ne placa :bounce:, ce putem face sa nu ne placa blink.gif, TOooTUL !!! :romania:



Fiindca comercializam masini noi , standard piata Germana, pot sa va aduc superul Auris ,varianta de motorizare ce nu exista in Romania D-CAT 177 CP, pachet full cu xenon etc.Pret foarte bun.Acceptat si leasing. Adrian I
Alexandru99778
Sunt curios de pret. Aici costa 27000 EUR.
Dar spre informatia ta asta se poate face si la dealer-ul de aici ToyoMotor Center Bucuresti. smile.gif
Adrian96660
QUOTE(Alexandru99778)
Pai as putea sa te contrazic smile.gif Noi suntem mai la est si nu avem nevoie de calitatea japoneza smile.gif. Eu o am rezervata de la sf lunii ianuarie, pot oricand sa renunt la ea, si e deja in tara si e MADE IN TURKEY.

Tot ce m-a deranjat a fost pretul prea mare de care nu mai sunt asa sceptic. Am fost azi si am configurat un golf V, ca doar am spus ca ma gandesc la alternative, cu aceleasi dotari + bixenon si avea un pret de 23000 eur. Pot sa spun ca nu am fost atat de incantat de golf la interior, fapt ce m-a indreptat inapoi spre Auris. Am fost si la Skoda si am scos acelasi pret cu Auris-ul.

Concluzie: Ii iau Auris smile.gif

P.S. Yaris e pentru fetite biggrin.gif






Fiindca comercializam masini noi , standard piata Germana, pot sa va aduc superul Auris ,varianta de motorizare ce nu exista in Romania D-CAT 177 CP, pachet full cu xenon etc. si intr-un termen foarte scurt.Pret foarte bun.Acceptat si leasing. Adrian I
Adrian96660
QUOTE(Alexandru99778)
Sunt curios de pret. Aici costa 27000 EUR.
Dar spre informatia ta asta se poate face si la dealer-ul de aici ToyoMotor Center Bucuresti. smile.gif




CIP sau DDP ?
Maine ,pe zi, pot sa vin cu detalii ,care sigur o sa va placa !
Alexandru99778
DDP
Alexandru99778
Eu cred ca astia de la noi isi cam bat joc de noi. De ce nu putem sa ne punem si noi optionale pe masinile care le comandam? Ex. un bluetooth sau un xenon sau o magazie de cd-uri sau mai stiu eu ce alte optionale mai sunt.
Astia de la Toyota Grecia de care apartine Toyota Romania isi bat joc de noi?
De fapt ce ma mai mir ca reprezentatnta Greciei in Parlamentul European pe probleme de telecomunicatii a spus ca nu e de acord sa ne scoata taxa de interconectare, roaming, !!!
Chiar suntem ultimii oameni?

E cam off-topic dar...am stat si am cautat pe toyota.fr si toyota.de si aia isi pot alege tot felul de optionale si m-au apucat nervii :evil:
Watcher
Domnul Adrian9960, este deja al doilea mesaj in acest gen, ma face sa imi staruiasca foarte tare in cap un punct din regulament: 'pe forum reclama e interzisa'.
Daca tineti neaparat sa spuneti chestiile astea fara :ban: atunci va sugerez sa folositi mesaje personale smile.gif
adrhc100833
Ce m-ar interesa acu' ar fi de ex. ce bonusuri ati obtinut la cumpararea Aurisului. De ex. eu am obtinut alarma si covorasele; voi, discounturi, altceva ?
Adrian96660
Vorba lui Mircea Badea : " Traim in Romania- si asta ne ocupa tot timpul! "
Alexandru99778
Eu am obtinut 500 EUR. Dar mi se pare f putin, avand in vedere ca e a 4-a masina care as lua-o de la ei. Am vazut ca s-au facut niste oferte bune aici biggrin.gif si cred ca o sa renut la cea care deja ma asteapta smile.gif
adrhc100833
Mda, dar daca mai bagi si optionalele ajungi la niste preturi ...
adrhc100833
Ma intreb de ce sunt asa inflexibili la negocieri cei de la Toyota. Am auzit de doua variante:

a) dealerii au un bonus f.mic pt vanzarea masinii si de aia nu mai au ce sa lase pt client
cool.gif dealerii tin cu dintii la sumele mari pe care le iau pe fiecare masina vanduta, ceea ce indirect are ca efect si numarul mici de masini vandute.
PS: saptamana viitoare imi astept Auris-ul band.gif
guerilla
adrhc, dealerii castiga infim de pe urma vanzarii. grosu ramane pe drum. daca citesti toata aria toyota o sa vezi raspunsul la intrebarea ta.
watcher, nu fi atat de categoric biggrin.gif . mie unuia imi face placere ca cineva face concurenta inchcape-ului beer.gif si chiar sint curios de ce preturi poate oferi, pentru ca stiu preturile de afara si ce echipari vin.
adrhc100833
Stiu pe cineva care a cumparat un Opel Astra. Mi-a zis ca in ultimile zile cand trebuia sa-i vina masina i-a dat o spaga de 1 milion dealer-ului pt ca acesta sa aranjeze sa i-o aduca din vama chipurile mai repede. Ideea e ca s-a dat spaga pt a se accelera procesul de livrare; v-ati intalnit cu situatia asta si la Tpoyota ?
Dan52141
QUOTE(Watcher)
Domnul Adrian9960, este deja al doilea mesaj in acest gen, ma face sa imi staruiasca foarte tare in cap un punct din regulament: 'pe forum reclama e interzisa'.
Daca tineti neaparat sa spuneti chestiile astea fara :ban: atunci va sugerez sa folositi mesaje personale smile.gif


Eu zic ca sunt informatii interesante si chiar sunt de mare ajutor celor care cauta o toyota.
Sa auzim ce are de spus omul, sa stim si noi preturile sa vedem ca se poate si altfel decat la greci care se cred suverani pe piata asta.
Eu unul imi doresc sa pot pune optionale pe masina iar la noi nu se poate, daca cineva aduce informatii cum ca se poate sa-l ascultam
vio
QUOTE(adrhc100833)
Stiu pe cineva care a cumparat un Opel Astra. Mi-a zis ca in ultimile zile cand trebuia sa-i vina masina i-a dat o spaga de 1 milion dealer-ului pt ca acesta sa aranjeze sa i-o aduca din vama chipurile mai repede. Ideea e ca s-a dat spaga pt a se accelera procesul de livrare; v-ati intalnit cu situatia asta si la Tpoyota ?




io iti pot zice ca mi sa livrat un LC 120 vip manual in 5 zile .... eeeeeee??? decat am zis ca vreau mashina f repede atat. restul covoare . alarma si reducere nici nu am cerut macar , au dat ei fara sa le cer .. f cool oamenii de la Toyota.
Alexandru99778
Se poate fratilor. Intrati pe www.toyota.fr sau www.toyota.de si sa nu uitam de www.toyota.co.uk unde poti sa-ti configurezi singur masina. Reduceri se pot da si alea intre 1 - 8%. Dealerul 15%, agentul 10%.
Alexandru99778
NU conteaza la ce preturi ajungi. Ideea sa poti sa mai pui tu optionale. Nu trebuie sa fim ingraditi de 3 variante de vanzare, nu mi se pare normal. De exemplu la englezoi iti varianta cea mai putin dorata si ti-o configurezi cum vrei tu. Noi ce suntem mai prosti?
vio
la englezi se poate ca se fabrica acolo e si logic si normal. daca ati observat la englezi e cea mai elastica piatza la toate accesoriile . in rest sunt dar mai limitate totushi
vio
reduceri poate daca o iei prin systemul lor de finantzare .......
Alexandru99778
Nu stiu daca ai vazut reportajul cu fabrica Toyota din japonia, dar pe aceeasi banda se scotea auris sol sau auris terra, dar se scotea masina cum ti-o configurai tu. Daca la fabrica se poate acest lucru si in europa de vest si japonia se poate pentru noi de ce nu se poate?
bebelacus
dom'le! cind vor invata oamenii astia sa scrie si sa mai faca un drive-test ca pe vremuri.
am luat ultimul autoshow si aveau drive-test cu Auris. Iti prezinta interiorul si ca ce filozofie au japonezii, ma rog, o gramada de prostii dar nimic concret despre cum merge masina. adica, ceva dinamica, stabilitate prin curbe si in linie dreapta, cum se simte frina, agilitate, confort la drum. doar bat cimpii si nu spun nimic care sa te faca sa te duci sa vezi despre ce e vorba. am o teorie cum ca anumite modele si producatori sint oarecum voit lasati intr-un con de umbra si se vorbeste despre ei dar doar in treacat si concluzia este : mda... e o masina buna, desi, de multe ori poate fi chiar mai buna decit cum reiese din articol si chiar mai convenabila comparativ cu concurenta.
Dan52141
Apropo de Aurion, ce mi-as cumpara una daca ar aduce si la noi blush.gif

http://www.youtube.com/watch?v=6GicMh8WF5w
http://www.youtube.com/watch?v=0ZWke8nWR-8
vio
mda .... dar e cam tunata mashinutza aia smile.gif + ca are motor de 1.8 dual vvt-i biggrin.gif.
_Constantin_
Lasa ca noua ne aduc porcarii, sa vedeti voi daca ar aduce asa ceva in Romania ce marca ar fi pe locul 1 la vanzari. Nu poti sa ajungi sus fara asa ceva. Iar sportivele acum se cauta din ce in ce mai mult in clasa medie. Ahhh, ce as mai afuma un R36 cu un Aurion din asta.
vio
si inca un V8 wink.gif)) parca .... nasoala rau mashina, e facuta de Toyota Australia biggrin.gif:D:D
marius98800
eu zic sa ne asociem cativa de pe aici si sa ne facem o firma "TOYOTA ROMANIA UNAUTHORIZED" si sa ducem modele toyota care nu se comercializeaza in romania sau europa. numai din state putem duce o gramada de masini toyota super faine si ieftine. de lexus nici sa nu mai vb. ii bataie de joc ce preturi practica astia la noi. in state sunt mult mai ieftine, motoare mult mai bune si dotari pe masura ... :bash:
Adrian96660
Chiar nu vreau sa calc in strachini si sa-mi fac reclama mascata, cu preturi si oferte pe care le am la Auris; nu e corect ,daca asta e regulamentul. Cine doreste detalii : valer_bin@yahoo.com . Multumesc si scuze
guerilla
mai degraba pui pretu ala aici decat sa-ti pui adresa de mail in clar. nu de alta, dar vei intra instant pe listele de spam din toata lumea (botii lucreaza non stop biggrin.gif )
MotorHead
Site-ul lui Adrian96660 aduce un pic a scam, sper sa ma insel smile.gif

LE: Nu, nu e, sorry.
Adrian96660
QUOTE(marius98800)
eu zic sa ne asociem cativa de pe aici si sa ne facem o firma "TOYOTA ROMANIA UNAUTHORIZED" si sa ducem modele toyota care nu se comercializeaza in romania sau europa. numai din state putem duce o gramada de masini toyota super faine si ieftine. de lexus nici sa nu mai vb. ii bataie de joc ce preturi practica astia la noi. in state sunt mult mai ieftine, motoare mult mai bune si dotari pe masura ... :bash:


Doresc sa va informez,ca firma noastra ,pe care o reprezint, de mult timp vindem modele Toyota RAV 4 si actual-Auris,ce nu sunt in ofertele din Romania.Pretul nostru este mai mic si decat Toyota Germania. Daca sunteti interesati de Oferta,: valer_bin@yahoo.com. Nu pot sa fac publicitate pe site.
Adrian96660
QUOTE(MotorHead)
Site-ul lui Adrian96660 aduce un pic a scam, sper sa ma insel smile.gif

LE: Nu, nu e, sorry.


Bine ca macar ai corectat, ca nu e.Nici macar nu stiam ce inseamna asta; a trebuit sa caut si eu pe net.
Oricum sunt foarte serios in ceea ce am spus.
adrhc100833
Mai fratilor, am o problema :ewpu:. De o saptamana imi spune dealer-ul cum ca masina (pe care o ador si o astept cu sufletu la gura :bounce:) e la granita cu bulgarii da' cica nu a intrat no.gif pt ca nu i-a venit si factura (de la provider cred) sad.gif. Nevenind factura nu am nici seria de la motor :x pe care o cere banca pt credit (ca nu's Becali sa iau ce masina am chef cu banu' jos). Acu' m-a asigurat omu' :argue: cum ca nu imi toarna balivere :harhar: si parea destul de sincer whistling.gif dar totusi revin: e necesar sa stimulez accelerarea lucrurilor cu o mica spaga ? :scratchchin: Nu de alta da' deja am vazut in Bucuresti un Auris cu nr rosii de Iasi ! wallbash.gif
adrhc100833
Mai fratilor, am o problema :ewpu:. De o saptamana imi spune dealer-ul cum ca masina (pe care o ador si o astept cu sufletu la gura :bounce:) e la granita cu bulgarii da' cica nu a intrat no.gif pt ca nu i-a venit si factura (de la provider cred) sad.gif. Nevenind factura nu am nici seria de la motor :x pe care o cere banca pt credit (ca nu's Becali sa iau ce masina am chef cu banu' jos). Acu' m-a asigurat omu' :argue: cum ca nu imi toarna balivere :harhar: si parea destul de sincer whistling.gif dar totusi revin: e necesar sa stimulez accelerarea lucrurilor cu o mica spaga ? :scratchchin: Nu de alta da' deja am vazut in Bucuresti un Auris cu nr rosii de Iasi ! wallbash.gif
MotorHead
Sa nu dai spaga, nu trebuie invatati asa. Ce termen de livrare scrie in contract?
vio
QUOTE(adrhc100833)
Mai fratilor, am o problema :ewpu:. De o saptamana imi spune dealer-ul cum ca masina (pe care o ador si o astept cu sufletu la gura :bounce:) e la granita cu bulgarii da' cica nu a intrat no.gif pt ca nu i-a venit si factura (de la provider cred) sad.gif. Nevenind factura nu am nici seria de la motor :x pe care o cere banca pt credit (ca nu's Becali sa iau ce masina am chef cu banu' jos). Acu' m-a asigurat omu' :argue: cum ca nu imi toarna balivere :harhar: si parea destul de sincer whistling.gif dar totusi revin: e necesar sa stimulez accelerarea lucrurilor cu o mica spaga ? :scratchchin: Nu de alta da' deja am vazut in Bucuresti un Auris cu nr rosii de Iasi ! wallbash.gif



dap , se poate sta acolo si chiar 2 saptamani ... de birocratia unde este functioneaza din plin , dar din moment ca trece in 2- 3 zile o ai smile.gif
adrhc100833
QUOTE(MotorHead)
Sa nu dai spaga, nu trebuie invatati asa. Ce termen de livrare scrie in contract?


Daca e sa ma uit in contract termenu' e de 8-9 saptamani din care 3 deja au trecut :bounce:. Dar eu stiu ca masina e la granita asa ca de aceea ma astept sa apara :pray:. Totusi daca e birocratie la granita dupa cum spune vio70407 atunci e de inteles wallbash.gif; pe de alta parte, chestia pe care a zis-o vio70407 cum ca dupa ce intra in tara masina o ai in 2-3 zile mi-a zis-o si dealer-ul :argue:. Asta inseamna ca dealer-ul meu e asa cum imi pare, adica cinstit cu mine :coolspeak:.
Oricum, spaga nici gand nu as da-o ! :boxing:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.