Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Auris - partea I
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
M A R I A N
Claus, nu te contrazic, dar primele masini Yaris-modelul nou-care au venit au fost cu taxe vamale pentru ca erau facute in Japonia.
Daca doream o masina la pret mic, optionale multe, fiabilitate scazuta si service-uri foarte proaste ma orientam catre o alta marca.
Marian94033
Intr-adevar, sunt masini bune...
Tocmai din acest motiv am hotarat sa imi iau auris..sa ve exolic ce si cum :

In urma unor informatii/poze, abia asteptam sa se lanseze si la noi sedanul nou.Asa. Ajung la dealerul Toyota din zona, si imi spune ca inainte se lanseaza Auris-ul.Okay, zic, oricum vroiam hatchback..asa ca...pune osu' la treaba si cauta informati despre acest model..incet incet, m-am indragostit de el/ea/Auris.

Si incep sa visez..sa sun..cand se lanseaza, cat costa, ma rog.

Ca ieri sa ajunga la urechile mele cum ca inainte de auris la noi in tara se va lansa sedanul..Off...

Stie careva ceva mai mult decat mine? Imi vine sa deschid un topic nou cu "Pariati care se lanseaza prima" si "Pretul corect"..

Nu mi-o luati in nume de rau, dar daca vreau ceva imi este foarte greu sa astept pana intru in posesia produsului...de aia nici la randuri nu stateam pe vremea "rosie", ma bagam direct in fatza blush.gif

Inteleg, imi place, o vreau, dar cand?
Clauss92942
martie/aprilie / merita asteptarea ca doar nu o vrei pt. 3 luni, nu?
RUE
voi va gandeati ca mazda 3 de un an nu are ABS?
ei bine in arabia saudita foarte multe masini vandute nu au ABS, iar cat despre noxe nu tin de motor cat de catalizator care in tarile arabe daca masina e negociata mult mai ieftin nu conteaza daca mai are ABS, euro 4 etc, corola vine fara airbaguri default si alte exemple la greu.
asta voiam sa zic.. nu ma uit numai la ce se produce si vinde in europa.
Clauss92942
http://aurion.toyota.com.au/toyota/vehicle...92_0_11,00.html

Ceva asemanator, dar pt. piata australiana.
vio
am vazut azi Corolla sedan noua biggrin.gif:D:D:D:D:D si cea cu cutie manuala si cea cu automata si cu padele la volan VVT-i de 1,6 dual smile.gif ca in poze arata exact ca acolo , bordul este OZN aceashi ca la Auris este belea. erau variante full aproape, plastice in 2 culori marfa

doua minusuri mari
1. bordul nu mai este ca alctualele Corolla gen optitron sa se vada doar cand bagi cheia ci cum este si VW sau alte mari cu elede se vad si asa cu bordul stins , nu mai are aerul ala de Tuning de ramaneau totzi masca cand se uitau la bord ( ceasurile alea din centru in schimb .......super)
2. carcasa de la ceasuri nu mai este dintro bucata cu bordul superior ci ca la Logan din 2. mai exact parasolarul sau streashina de la ceasuri e din alt plastic ,,, sau ca la Megane

cica din martie se va vinde Corolla sedan:) wink.gif


si am mai vazut si Hilux de 3.0 D4d de 171 de cai smile.gif tot nou smile.gif adus pt showroom
Ciprian-153
Asa,inebuneste-ne,rupe-ne inima in doua,fa-ne sa fugim dupa stoluri intregi de pasarele vazute doar de noi....Bre,omule, unde ai vazut astea? Au aparut deja in showroom-uri? Ma refer la Corolla 2007,negresit! Spune tot! Dotari, soapte de preturi....? Am palpitatii,moncher!
vio
la Toyota Romania in curtea interioara am vazut datorita unui prieten de acolo smile.gif nu stiu mai multe nici nu am intrebat smile.gif doar am vazut si pipait biggrin.gif
Ciprian-153
Mare bucurie ne-ai face daca ai afla mai multe : preturi,dotari,cand vor ajunge la showroom-urile din tara,cand le vor ajunge din urma si Auris-urile!!! Te rugam,nu fii neindurator si crud! Berea va curge in valuri! Smerite multumiri!
_Constantin_
1,.6 dual vvti vine cu cutie automata sau cu padele? Daca e asa atunci ma apuc sa pun masina actuala la vanzare. biggrin.gif
M A R I A N
Primele sedanuri vor fi, asa cum am banuit, made in Japan dar, cu toate ca vor avea taxa vamala de 10%, vor avea pretul celor made in Turkey (adica vor reduce ei pretul).A, si cica aceste masini din tara Soarelui Rasare vor fi comercializate timp de cca 2 luni. Se estimeaza ca preturile vor fi cu cca 2000 euro mai mici decat versiunile echivalente de la Avensis. De exemplu, sa presupunem ca, daca versiunea "cea mai slaba" si mai putin accesorizata de la Avensis 1.6 benzina e 15000 cip, Sedanul 1.4 benzina echiparea cea mai slaba ar trebui sa coste 13000 cip.
Toate aceste amanunte mi-au fost comunicate de catre dealer.Daca nu sunt adevarate, nu imi asum raspunderea.
Dan52141
QUOTE(_Constantin_)
1,.6 dual vvti vine cu cutie automata sau cu padele? Daca e asa atunci ma apuc sa pun masina actuala la vanzare. biggrin.gif


va fi transmisie CVT sau transmisie manuala ambele cu 5 trepte asta doar pentru modelul 1.6 dualvvti si pentru modelul 1.4 D-4D. Transmisia multimode din cate am citit are si padele.

Celelalte modele 2 si 2.2 D-4D vor dispune doar de cutii manuale cu 6 trepte.

Si pe mine ma tenta aceasta cutie automata dotata si cu posibilitatea de schimbare manuala a treptelor cu ajutorul padelelor.
Dar tinand cont de fiabilitatea mai scazuta si de performantele mult mai mici ale acestei transmisii fata de cea manuala (pentru acelasi motor) m-am cam desumflat sad.gif
- motor 1.6, transmisie manuala 0-100km - 10.4 s
- motor 1.6 transmisie multimode 0-100km - 12.1 s
_Constantin_
Unde pot sa vad si eu poze reale cu Sedanul. E sigur ca se va incepe importul odata cu versiunea cu 5 usi? Am vazut specificatiile 1.6 dual VVTi... doamne... ma doare sufletul. Iar daca ii pun si padele atunci... arigato.gif :angel:
vio
dap are si maneta si padele cum vrei sa schimbi e MM , cutiile CVT sunt doar automate si nu si manuale ... parca citisem undeva ca pe motorul de 2,2 o sa fie aceasta CVT cu 7 rapoarte nu mai stiu daca in UE sau in Japan. din martie se vor putea vinde asa am si io informatii restul nu stiu inca nimic . oricum nu ma impresionat asa de tare ma asteptam la mai mult si mai frumos
Dan52141
QUOTE(Marian67562)
Primele sedanuri vor fi, asa cum am banuit, made in Japan dar, cu toate ca vor avea taxa vamala de 10%, vor avea pretul celor made in Turkey (adica vor reduce ei pretul).A, si cica aceste masini din tara Soarelui Rasare vor fi comercializate timp de cca 2 luni. Se estimeaza ca preturile vor fi cu cca 2000 euro mai mici decat versiunile echivalente de la Avensis. De exemplu, sa presupunem ca, daca versiunea "cea mai slaba" si mai putin accesorizata de la Avensis 1.6 benzina e 15000 cip, Sedanul 1.4 benzina echiparea cea mai slaba ar trebui sa coste 13000 cip.
Toate aceste amanunte mi-au fost comunicate de catre dealer.Daca nu sunt adevarate, nu imi asum raspunderea.


Din cate stiu eu versiunea care se fabrica in japonia este total diferita de cea care se fabrica in europa. Se numeste Axio si are o mie si una de gadgeturi, inclusiv transmisie integrala si noul motor de 1.8l.
http://www.toyota.co.jp/en/news/06/1010.html
http://www.nihoncar.com/news-352-X.html

de aceea nu cred ca vor fi aduse din japonia.
Vechiul model corolla corespundea cu cel aflat pe pietele japoneze, singura diferenta era data de antena care era pozitionata pe stalpul fata stanga de la parbriz. Stiu ca in 2002 cand a fost lansata primul lot a venit din japonia, dar in cazul asta modelele sunt total diferite.
Dan52141
QUOTE(_Constantin_)
Unde pot sa vad si eu poze reale cu Sedanul. E sigur ca se va incepe importul odata cu versiunea cu 5 usi? Am vazut specificatiile 1.6 dual VVTi... doamne... ma doare sufletul. Iar daca ii pun si padele atunci... arigato.gif :angel:


Uite aici pozi sa vezi poze si un filmulet cu noua corolla sedan.
Dupa cum vezi transmisia multimode dispune si da padele smile.gif

http://www.toyota-europe.com/index.asp

In josul paginii in mijloc gasesti un link pentru corolla sedan.
M A R I A N
Anul trecut primele Yaris-modelul nou-au fost made in Japan. Cunosc o persoana care s-a grabit si a luat un astfel de model. Deci informatia pe care o am de la dealer e probabil adevarata.
Oare un Avensis 1.8 Sol a ajuns la 19145 ddp din cauza ca vine noul Sedan care e model nou si cu pret mai mic?
Dan Andrei80532
Preturi si dotari pt auris in spania:
AURIS
ABS + EBD + TCS + ESP
Airbags frontales, laterales y de cabeza delanteros y traseros
Dirección asistida
Elevalunas eléctricos delanteros
Cierre centralizado con mando
Ordenador de a bordo
Radio CD MP3
Cuatro altavoces
Aire acondicionado + 990 €
Pintura metalizada + 350 €

LUNA
Aire acondicionado
Volante y pomo en cuero
Retrovisores y manillas en color carrocería
Elevalunas eléctricos traseros
Equipo de audio con seis altavoces altavoces
Volante multfunción
Clima bizona + 550 €

SOL
Control de velocidad
Climatizador de dos zonas
Sensor de lluvia
Autoencendido de luces
Espejo interior fotosensible
Acceso y arranque sin llave (Keyless Go)
Llantas de aleación de 16 pulgadas
Faros de xenón + 720 €
Sistema de navegación + Bluetooth + 2.500 €

SPORT
Tapicería tela/cuero
Faros de xenón
Lavafaros
Llantas de aleación de 17 pulgadas

En cuanto a los precios, para España son:
1.4i Auris 14.710 €
1.4i Luna 16.350 €
1.6i Luna 17.180 €
1.6i Sol 19.090 €
1.4 D4D Auris 16.450 €
1.4 D4D Luna 18.060 €
2.0 D4D Auris 17.770 €
2.0 D4D Luna 19.380 €
2.0 D4D Sol 21.250 €
2.2 D4D Sport 25.140 €
Carrocería 5 puertas + 600 €
Cambio MMT + 840 € (sólo 1.6i 16v y 1.4 D4D)

MOTORES

1.4i VVT
Potencia: 97 CV
Velocidad: 170 km/h
0 a 100 km/h: 13 segundos
Consumo medio: 6,9 L/100

1.6i VVT
Potencia: 124 CV
Velocidad: 190 km/h
0 a 100 km/h: 10,4 segundos (12,1 seg. MMT)
Consumo medio: 7,1 L/100 (6,9 L/100 MMT)

1.4 D4D
Potencia: 90 CV
Velocidad: 175 km/h
0 a 100 km/h: 12,0 segundos (14,7 seg. MMT)
Consumo medio: 5,0 L/100

2.0 D4D
Potencia: 126 CV
Velocidad: 195 km/h
0 a 100 km/h: 10,3 segundos
Consumo medio: 5,4 L/100

2.2 D4D
Potencia: 177 CV
Velocidad: 210 km/h
0 a 100 km/h: 8,1 segundos
Consumo medio: 6,2 L/100

Si un review "adanc" biggrin.gif http://www.worldcarfans.com/news.cfm/count...-auris-in-depth
vio
datele care le ai postat nu cred ca sunt de la Toyota spania din simplu motiv ca nu au aparut smile.gif wink.gif si aceiashi gama de dotari in spania era si pt corolla HB asta veche biggrin.gif + ca la ei sunt mai scumpe ca la noi .aia cu D4D sport e o speculatie , Toyota a anuntzat ca modelul TS tot pe benzina o sa fie wink.gif poate o echipare gen sport cum e si in UK. si inca ceva , eu am citit alte date dinamice despre noul Auris mult mai bune mai ales la consum smile.gif si ca sa dau asa un pic . cea mai ieftina Auris o sa fie in jur de 15 500 Euroi gen de echipare Terra actuala

totushi eu zic ca e urata mashina .... puteau sa o faca mult mai calumea cea japoneza arata mult mai bine
Dan Andrei80532
Aici zice preturi pt spania:http://spanish.autoblog.com/2007/01/18/espana-precios-del-toyota-auris/
Le-am vazut si cele pt UK si sunt ceva mai mari.Masina si mie mi se pare cam uratica dar astept sa o vad live.Oricum la design nici nu pute pe langa civic.
vio
bam bum trilu rulu ..... sa va zic pretze ceva din almanahee?? sau sa va mai las? ce sa postat aici din Spania sunt doar estimari biggrin.gif:D:D band.gif
Dan Andrei80532
Bine daca tu zici.Intra pe toyota.nl si descarca pdf-ul cu prijzen en specificaties sau poate si alea sunt estimari blink.gif
Clauss92942
mi-a spus mie cumnata surorii unchiului mamei mele vitrege care s-a recasatorit a nu stiu cata oara cu Don Juan ca la un moment dat niste indivizi seriosi vor alerga Corollele alea din parcul din spate sa le sara capacele de la roti dupa care se vor uita sub capota sa vada daca sunt de Japonia sau nu.
vio
io am inf de la Toyo Romania biggrin.gif .. preturile de la noi nu sunt ca alea din afara smile.gif si ca sa stii si tu decat preturile pt Corolla sau fixat precis , pt Auris inca nu smile.gif biggrin.gif:D:D
Dan Andrei80532
Daca zici ca il ai de ce nu il atasezi sa-l vedem si noi?
vio
verbal atat nici ei nu au in scris nimic si sursa mea e de incredere 1000 % smile.gif
guerilla
gasiti mapa de presa pentru auris aici
echipare bogata in standard.
ce va fi la noi, pentru romania, vom vedea.
eu unul insa, sint sceptic. preturile sunt mari. plasticul e, dupa unii care au testat deja masina, "is a bit plasticky but its not really that bad".
vio
asta stiam smile.gif , cu doatarile o sa sa fie naspa la noi ca tot asa or sa aduca mashina standard fara posibilitate optionale , ca si in trecut mare lucruri in + nu prea sunt .... airbagurile ar cam fi asa ceva bun , restul zic ca se regasesc si pe corolla actuala , mai mult sau mai putin trebuincioase in mashina ...

eu cand am scris ca am vazut corolla sedan si mi sa parut plasticul cam de 2 lei si ea cum e relizata ... plus ca motoarele de 1,4 nu isi mai au rostul la cat de puturoase sunt deoarece a crescut mashina in greutate

nu mai este sentimentul ala ca si cand te ai urca in actuala generatie corolla , ia cam disparut sentimentul ala de te urcai in ea si se auzea asa de undeva IA-MA ACASA smile.gif
_Constantin_
Hmmmm eu nu am auzit niciodata asta... tot timpul cat eram in ea auzeam: MAI IN DREAPTA, E UNA MAI MARE, AVENSIS CICA II ZICE. blush.gif Glumesc, sau poate nu. biggrin.gif
vio
eu asa am auzit si la Avensis si la Corolla si la LC smile.gif de fapt la avensis decat l am vazut si in 5 min a fost achizitionat smile.gif nici nu m am mai dus la alte marci smile.gif
Alma89240
Au aparut specificatiile pentru AURIS in Marea Britanie.

Preturile la aceeasi clasa de dotari au un ecart de 300 lire fata de Corolla actuala (asta la aceeasi cilindree), respectiv 800 lire dupa niscai reduceri
=========================GBP===
AURIS T3.................................13083
Corolla T3.................................12276
==============================

Dotarile la nivelul T2 (entry level) sunt urmatoarele:

Audio
=====
Audio, integrated unique fit with Liquid Crystal Display
AM/FM radio with preset settings
RDS with PTY and EON settings
MP3 CD Player, single disc
Speakers - 4
Radio Aerial, roof mounted

Brakes
=====
ABS - Electronically controlled with Electronic Brake Distribution
Front Disc Brakes - Ventilated
Rear Disc Brakes
Brake Assist System

Bumpers
======
Front and rear bumper colour keyed

Convenience
=========
Drivers footrest
Fuel Cap, remote release
Ashtray & cigar lighter
Vanity mirrors, driver and front passenger, with cover and illumination

Instruments
========
Trip computer with fuel consumption & average speed display
Tachometer
Water temperature indicator
Engine temperature warning
Engine management warning
Lights On warning
Door Ajar warning
Key In warning
Outside temperature display
Instrument display dimmer
Digital odometer with trip meter / two trip meters
Digital Clock
Rear foglamps indicator

Interior trim
========
Door inserts - Cloth

Lights
====
Fog Lamps - rear with auto cancelling
Electronic headlamp levelling
High Mounted Stop Lamp
Red tone rear light cluster

Locks
====
Central double locking with remote activation
Transponder key engine immobiliser
Steering column lock
Vehicle parts marking - major parts traceable to VIN

Loadspace
=======
Fully trimmed boot
Luggage load hooks in boot
Interior tailgate pull handle
Rear parcel shelf - removable
Luggage area illumination

Storage
=====
Dual glove box
Front seatback pocket - driver and passenger side
Underseat storage tray - passenger side
Sunglasses holder / Overhead storage box
Bottle holders

Safety
====
Airbags - Driver & front passenger
Airbags - Driver & front passenger, lateral
3-point seatbelts - with Emergency Locking Retractor
Seatbelts - front and rear with electronic sensing, pre-tensioner & force limiter
Seatbelts - three rear with Automatic Locking Retractor
Seatbelts - front seats with Emergency Locking Retractor
Seatbelts - rear with ALR & ELR all / outer
Seatbelts - front, height adjustable
Seatbelts - rear, height adjustable all / outer
Child seat fixings - ISO-FIX
Headrests - front, height adjustable
Headrests - all five height adjustable
Anti-submarining seats
Side impact beams on all side doors
Energy absorbing crumple zones front
Child proof locks on rear doors
Airbags - Front and rear curtain
Airbags - Drivers knee

Seats
====
Height adjustment - driver manual
Recline and slide adjustment - driver & passenger manual
60/40 split/fold rear seat back
Recline function on 2nd row seats (8 seat model)
Upholstery - cloth

Steering
======
Power Assisted Steering - speed sensitive
Adjustable steering column - stepless tilt / telescopic

Suspension
=======
McPherson strut front
Torsion rear

Transmission
========
5 speed manual

Ventilation
=======
Air conditioning system - manual
Air re-circulation function - manual

Visibility
=====
Front wipers - Twin speed & variable intermittent / with mist function
Drivers window - electric with "one-touch", & anti-trap mechanism & key-off function
Front and rear windows - electric & key-off function
Sun visors - driver & front passenger
Rear screen - heated / with timer
Rear wipers - intermittent and continual sweep
Exterior mirrors -electrically adjustable
Exterior mirrors - Drivers with aspherical / wide angle

Warranty
======
Three year / 60,000 mile mechanical warranty
Three year unlimited mileage paint warranty
Twelve year unlimited mileage anti corrosion perforation warranty

Wheels
=====
Space saver spare wheel
15" Steel wheels, wheel covers

=====================================

PLUS-uri
- la entry-level Auris este intr-adevar dotat cu 9 airbag-uri: 2 frontale, 2 laterale, 4 cortina (fata si spate), 1 genunchi (sofer) -- asadar, siguranta la nivel de 5 setele EuroNCAP e asigurata incepand de la cel mai ieftin model.
- Electronic Brakeforce Distribution
- Brake assist
- Radio cu MP3 player (la nivelel superioare exista si un kit de integrare a iPod)

MINUS-uri
- roata de rezerva tip "placinta" (subtire)
- oglinzi retro negre (la entry-level)
- clante negre (la entry-level)
Dan52141
Preturi Auris UK

http://www.worldcarfans.com/newsletterlink...cle/2070122.004
http://www.toyota.co.uk/

Am configurat doua modele unul cu motorul de 2l D-4D si celalalt cu motorul pe benzina 1.6l. Ca optiuni am pus ce am crezut ca si-ar dori majoritatea, adica Cruise control, VSC si TRC, oglinda retrovizoare cu senzor de lumina, oglinzi exterioare incalzite si inca cateva.
Preturile care au rezultat sunt destul de maricele. Daca stau bine sa ma gandesc pana acum preturile in lire de la englezi erau asemanatoare preturilor la aceleasi modele in romania dar in euro. Daca ar fi asa si in acest caz ... as spune ca in reclama de la televizor ... scump domnule, scump ... smile.gif

- motor 2l D-4D
- radio CD with MP3 player & 6 boxe
- oglinzi si manere in culoarea caroseriei
- ABS, EBD, BA
- VSC,TRC
- Cruise control
- Bluetooth SWC Kit
- volan si schimbator imbracate in piele
- lumini de ceata
- senzor de intuneric
- Drivers smart entry system
- alarma
- cotiera mijloc bancheta spate
- transmisie manuala, 6 viteze
- climatronic
- oglinzi exterioare incalzite electric
- oglinda interioara cu senzor de lumina
- senzor de ploaie
- roti 16"


17,270.00 Lire sterline


- motor 1.6 Dual VVti
- radio CD with MP3 player & 6 boxe
- oglinzi si manere in culoarea caroseriei
- ABS, EBD, BA
- VSC, TRC
- Cruise control
- volan si schimbator imbracate in piele
- lumini de ceata
- senzor de intuneric
- Drivers smart entry system
- alarma
- cotiera mijloc bancheta spate
- transmisie manuala, 5 viteze
- climatronic
- oglinzi exterioare incalzite electric
- oglinda interioara cu senzor de lumina
- senzor de ploaie


15,570.00 Lire sterline
laur6
adica aproximativ 22700 de euro un 1.6 dual vvt-i?!? hmm, cam scump! la banii astia mai bine iei avensis. air-bag pt genunchi si cortina, 14 cai in plus si cam atat fata de 1.6 sol actual cu numai 5000 de euro mai mult? cred ca am pierdut ceva pe drum; nu inteleg down.gif
_Constantin_
Nu te lua dupa preturile alea, sunt din Uk nu din romania si acolo pretul a fost permanent mai mare. Hai sa asteptam sa se lanseze oficial in Ro si vedem dupa.
Dan52141
QUOTE(Dan52141)
Preturi Auris UK

Daca stau bine sa ma gandesc pana acum preturile in lire de la englezi erau asemanatoare preturilor la aceleasi modele in romania dar in euro. Daca ar fi asa si in acest caz ... as spune ca in reclama de la televizor ... scump domnule, scump ... smile.gif


Dupa cum spuneam ... pana acum preturile in lire de la englezi erau asemanatoare preturilor la aceleasi modele in romania dar in euro, adica daca la ei modelul 1.6 este undeva la 15.500 Lire sterline ma astept ca la noi sa fie ~ 15.500 Euro ... cam asa a fost pana acum, o sa vedem cand o sa se anunte si la noi preturile oficial.
Clauss92942
cata dreptate ai...asa e dar mai taie vreo 350
Ciprian-153
Pana acum toata gama Toyota a avut ca dotari 4 variante mari si late : Base,Terra, Luna,Sol. Nu cred ca se va schimba acest aspect, deci nu prea cred ca vom configura noi ceva la alegerea masinii. Vom alege una din cele 4 tipologii,dupa buget. Daca pana acum luam Corolla veche-1,6 HB Xellence cu 13.497 EUR CIP (parca!), vom lua Aurisul cam cu vreo 14.350 EUR CIP (pare-se). Sa vedem cat va fi intretinerea noii bijuterii,ca daca va fi foarte scumpa,sa vezi ce-om alerga sa mai prindem vreo Corolla veche ratacita prin vreun cotlon. Sper din suflet sa nu fie cazul.
Vio,dadeai senzatia ca ne vei coplesi cu nenumarate informatii despre Corolla 2007, Auris, dar parca te-ai cam stins nitelus. Unde sunt facute masinile? In Japonia,Turcia...? Cand vor veni la showroom-urile din tara? Nu ai facut si tu niscaiva poze? Auris-ul cand apare?
vio
Ciprian cred ca ce am spus eu se gaseste deja in tot netu asta referitor la Auris uita te la Toyo Europa si gasesti toate specificatiiel tehnice , pretzuri cam indentice cu cel actuale . si la Auris si la Corolla. si daca citeai mapa de presa de la postul lui Guerilla ai fi vazut ca ceea ce am zis eu scrie si acolo .
Legionaru'
In seara asta am vazut pe Motors TV Toyota Auris la un campionat de drift.
Piloti Alain Prost si Olivier Panis!
Ciprian-153
Ma uitam pe toyota celor de pe Canalul Manecii si nu inteleg reprezentarea lor litrica. De ex, la consum Auris,ce o fi insemnand 56,5 mpg? Ca n-o fi mililitru per gram,pacatele mele?! Multumesc celor ce ma vor lumina!
_Constantin_
MPG sau mile per galon. Adica reprezinta numarul de mile (1 mila=1.6 km) pe care il potio face cu un galon ( 3.78 Litri) iar 56.5 mpg = 4.1 l/100km. Cu placere.
Clauss92942
cum vi se pare?
Ciprian-153
QUOTE(vio70407)
asta stiam smile.gif , cu doatarile o sa sa fie naspa la noi ca tot asa or sa aduca mashina standard fara posibilitate optionale , ca si in trecut mare lucruri in + nu prea sunt .... airbagurile ar cam fi asa ceva bun , restul zic ca se regasesc si pe corolla actuala , mai mult sau mai putin trebuincioase in mashina ...

eu cand am scris ca am vazut corolla sedan si mi sa parut plasticul cam de 2 lei si ea cum e relizata ... plus ca motoarele de 1,4 nu isi mai au rostul la cat de puturoase sunt deoarece a crescut mashina in greutate

nu mai este sentimentul ala ca si cand te ai urca in actuala generatie corolla , ia cam disparut sentimentul ala de te urcai in ea si se auzea asa de undeva IA-MA ACASA smile.gif


Vio, asa ceva asteptam,nu ceea ce s-a lansat pe site-urile oficiale,ca acolo nu imi spune nimeni nimic, cum ca plasticaraia de pe masinute cam lasa de dorit, ca lansarea in Romania va fi cam...pe atunci, ca preturile vor fi cam de atat, ca la noi in showroom-uri vor veni exemplare din Japonia sau Groenlanda. Pe net e marketing,eu vreau informatii. Speram sa aflu cate ceva de la tine, ca ai vazut produsul finit si ai vorbit cu cineva din cadrul Toyota. Inca mai sunt ceva Corolle vechi prin showroom-uri,daca aud ca astia lanseaza ceva acru si scump.
Guerilla, doreai Auris si te-ai razgandit. Spune-mi,te rog, stii ceva ce inca nu au aflat restul muritorilor sau nici macar nu vor afla? Ar fi de vina un posibil pret prea ridicat si plasticaraia slaba? Si eu as vrea un Auris si m-am cam desumflat,de aceea te rog sa ma ajuti cu parerea ta.
Clauss92942
Ai rabdare. biggrin.gif ...merita
Clauss92942
Ciprian eu zic sa o testezi tu si dupa aceea sa iei o decizie pt. ca fiecare are o parere care nu coincide neaparat cu a altuia.
Luna viitoare vor fi showroomurile pline de Corolla Sedan si masini de drive test.
Nimeni nu a pipait Auris pana acum in Romania...asteapta in luna martie.
Cand vei vedea preturile si dotarile te vei linisti.
Ce au masinile pe ele nu au decat cele din clasa premium si poate nici alea.
vio
dap dar tot vor exista decat unele dotari . optionalae de genu vreu terra cu faruri ceatza si cruise no sa vezi .... sad.gif doar ce ti se da , nu e ca in afara .oricum in afara prin unele tzari si AC ul este optional asa ca totushi stam bine la unele . mie sincer sedanu nu mi a placut , cel putin interiorul nu .... plastic cam indoielnic , este in 2 culori prea multa vopsitorie pe consola centrala gen LC nici maneta de schimbator... acum stii cum e fiecare cu gusturile lui ce sa zic .... E12 mi se pare mai reusita pe interior vb de sedan ... Aurisul ....... no comment inca ... din martie se vor vinde primele sedan unele modele putand fi chiar un pic mai ieftine ca cele actuale smile.gif cica ... nu prea imi vine sa cred dar ...
_Constantin_
QUOTE(Clauss92942)
Ciprian eu zic sa o testezi tu si dupa aceea sa iei o decizie pt. ca fiecare are o parere care nu coincide neaparat cu a altuia.
Luna viitoare vor fi showroomurile pline de Corolla Sedan si masini de drive test.
Nimeni nu a pipait Auris pana acum in Romania...asteapta in luna martie.
Cand vei vedea preturile si dotarile te vei linisti.
Ce au masinile pe ele nu au decat cele din clasa premium si poate nici alea.


De unde stii? Eu m-am uitat in dotarile din Uk si sunt foarte slabe. Nu au faruri adaptive, nu au multe. Dotari premium... haiu sa fim seriosi. Daca i-au schimbat numele nu inseamna ca Auris se poate compara cu ceva premium. Din ce am vazut materialele nu sunt extraordinare. Intradevar are niste detalii interesante, mai interesante decat celelate compacte dar eu zic sa nu exageram. Are guerilla un citat in semnatura. E cat se poate de adevarat, valabil si pt avensis.
Clauss92942
Carcotasi mai sunteti...parca vad ca ajungeti langa masina, deschideti portiera, porniti motorul de 1,6 dual vvt-i si plecati in drive test super morocanosi.
Cand va intoarceti...dupa ce ati ajuns cu ea la 5-6000 r/m fara sa va uitati la indicatorul de pe bord care te roaga sa schimbi viteza intr-o treapta superioara...bineinteles ca nu veti folosi voi limitatorul electronic de viteza sau cruise controlul(doua chestii diferite) pt. ca sunteti sportivi...asa si cum spuneam trageti frana de mana care e pe etrier nu ca la actuala si cand va veti da jos din ea o sa mai aveti putin si o sa plangeti.
P.S. Motorul are un zgomot de masina sport si se comporta asa.
Ca atunci cand te aflai la un parc de distractii si strigai...''mai vreau odata".
Daca sedanul face asa ceva ... abia astept HB
Crezi ca te gandesti la faptul ca are bordul in 2 culori? ...poate sa fie si verde
Dan52141
Citez din specificatiile noului model Toyota Auris, pentru motorul 1.6 vvti:
- transmisie manuala 0-100km = 10.4 s
- transmisie multimode 0-100km = 12.1 s

sincer pe mina ma incanta transmisia multimode dar cand am vazut ce performante slabe are m-am lasat pagubas ...
Ma intreb de ce oare pentru ca motorul este acelasi si in plus la asta automata poti sa schimbi si manual fara sa mai ai pauza de la apasarea pe ambreiaj, si poti sa schimbi la ce turatii vrei tu.
Sau poate specificatiile sunt date numai pentru mersul cutiei in mod automat ? blush.gif
Clauss92942
Sigur pe modul automat(E) s-a calculat, dar masina mai are un mod automat-sport (Es) si un mod secvential (M)...in orice mod te-ai afla poti schimba de la padele, iar in general se calc. cu schimbare la cuplu maxim...dar tu poti schimba mai sus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.