Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Poze -pe unde am calatorit
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
vio
Watcher ne dai palpitatzii .. wow ... ai vizitat p..a?! ... 36182451.gif
Dan52141
Super hotel, super plaja, super apa, super peisaj marin ... super beduin smile.gif

Click to view attachment Click to view attachment

A trebuit sa-i dau niste bani politaiului sa stea in poza ... castiga si el o paine ...
Click to view attachment Click to view attachment

Din valea regilor, mormantul lui Seti, impresionant inauntru, am facut poza pe ascuns ca nu aveai voie sa pozezi ... hmm
Click to view attachment
marius68582
Un loc din rotunda si mareata noastra tara pe care am dorit sa-l vizitez de cand eram copil si mai citeam manuale de istorie.
Primul oras de pe teritoriul Romaniei,unii i-ar fi spus Mica Grecie. Privind "daramaturile" (cum le-a numit fica-mea ) ramase e greu de crezut ca aceste ruine adaposteau un infloritor si plin de viata centru urban pe malurile marii cea neagra si tumultuoasa,trecand prin oranduiri grecesti,romane,bizantine.
Mai mult,intrebarea care-mi persista dupa ce am pipait scrierile vechi de 2500 de ani este ce vom lasa noi urmasilor nostri de peste 2500 de ani ? Colonistii greci si-au consemnat istoria in piatra,noi avem internetul la un click distanta de a fi sters.
FAR EASTERN
Tot de acolo...(Histria).
Apoi: Gold sands(1), Balcik(1), Cap Kaliakra().
Dan52141
QUOTE (FAR EASTERN @ Sep 4 2009, 11:16 AM) *
Tot de acolo...(Histria).
Apoi: Gold sands(1), Balcik(1), Cap Kaliakra().


Uite cum arata capul kaliakra prin luna mai ...
Click to view attachment
FAR EASTERN
Frumos!!!
James Kilowatt
Grecii astia au lasat peste tot pe unde au trecut semne.
Teatrul din Hierapolis (Pamukkale-Turcia). 18.000 locuri. La noi teatrele sunt cam goale....

Grecii nu ne-au lasat doar niste pietroaie cioplite, ci si gandirea care sta la baza civilizatiei noastre. Ei au pus bazele logicii, ale ratiunii, ale gandirii stiintifice. Desi ne-au lasat o mitologie cat casa ei au inceput daramarea zeilor.
ozz86651
Din pacate mai bine de un mileniu de ev mediu, religie si biserica ne-a cam dat in jos. Da-s off topic.
Dan52141
Cateva in "avanpremiera" smile.gif din concediul de acum 2 saptamani din Lefkada, insula cu cele mai frumoas plaje din europa ...

Click to view attachment

Click to view attachment

din atena, piata de langa monumentul soldatului necunoscut, sute de porumbei ... nu am vazut pe nicaieri porumbei asa de "tupeisti" ... smile.gif
Click to view attachment
Click to view attachment
Watcher
Sa mai pun si eu vreo niste poze zic:


si crucea de la cabana roman


Vf Roman, mtii Capatanii, ude se construieste o noua statiune...
pmhoria
Poze de prin Shanghai 2005 si India Bangalore 2007.
Va las pe voi sa le deosebiti..care de unde sunt ..smile.gif
Enjoy
klm
CITAT(Dan52141 @ Sep 29 2009, 12:37 AM) *
Cateva in "avanpremiera" smile.gif din concediul de acum 2 saptamani din Lefkada, insula cu cele mai frumoas plaje din europa ...

Superba culoarea apei!!!
Dan52141
QUOTE (klm @ Sep 29 2009, 12:57 PM) *
QUOTE (Dan52141 @ Sep 29 2009, 12:37 AM) *
Cateva in "avanpremiera" smile.gif din concediul de acum 2 saptamani din Lefkada, insula cu cele mai frumoas plaje din europa ...

Superba culoarea apei!!!

Mai am ... smile.gif din ciclul o plaja pe zi ...
Snorkeling in Lefkada ...


Plaja Milos ... Agio Nikitas, Lefkada



Dupa cum spuneam, insula recunoscuta ca avand cele mai frumoase plaje din europa ... v-o recomand calduros !


cristsib
Din vacanta in Austria:
Tarabostes
@DAN5241.. ce camera ai? exif-ul nu zice nimic
Dan52141
QUOTE (Tarabostes @ Oct 3 2009, 07:16 PM) *
@DAN5241.. ce camera ai? exif-ul nu zice nimic

aparatul este un Canon 40D

Revenind la insula Lefkada v-o recomand cu caldura cat inca nu este prea umblata de turisti, abia dupa ce a murit Onasis in 1975 a inceput sa se dezvolte dpdv turistic, pana atunci armatorul grec nu prea vroia sa aiba turisti in preajma insulei lui. Peisajele sunt superbe, de la plaje izolate, golfuri cu o apa a carei culoare iti taie rasuflarea, munti stancosi, cascade totul este minunat. Schimbarea de registru se poate face foarte rapid, noi am fost pe mare cu o barca inchiriata si dupa ce am facut baie prin tot felul de golfulete ascunse la o jumatate de ora eram in varf de munte la cascada Nidri intr-un peisaj de munte superb.


De la plimbatul cu barca prin golfulete ...


in varf de munte la cascada Nidri ...

Apusul de soare la plajaPorto Katshiki este de neuitat


La fel pe plaja Milos, dupa divingul din Egipt aici am vazut cele mai mari bancuri de pesti




Si plaja Megali Petra are un farmec deosebit


Zona Nidri iarasi, este superba

Click to view attachment

Mai am f mult poze care inca nu le-am descarcat si organizat, printre ele sunt si alte plaje cu o culoare a apei incredibila, o sa mai revin saptamana viitoare ... sper sa nu va plictisesc smile.gif
Si ultimele doua smile.gif ... apusul vazut de la plaja Porto Katshiki


Spor la calatorii ... !





Alex-F1
Dane, prea tare insula aia, iar de poze nici nu mai zic, jos palaria!!!!!! yes.gif Noi anul asta am fost la Platamonas, pe coasta estica, langa Olimp si a fost super fain, dar insula aia chiar pare desprinsa din povesti si cu siguranta va fi un candidat serios la destinatia de vacanta din vara anului viitor!!!! Mai astept(am) poze....fa asa o selectie best of the best, maxim 50-60 de poze (stiu ca e greu) si trimite-mi-le si mie....vorbim pe PM detalii.... smile.gif Respect arigato.gif
Dan52141
Uitati cum arata plaja Porto Katshiki in timpul zilei (cea care este in postul anterior la apus) ...
totul este maiestuos, peretele acela de stanca are cateva sute de metri, ca sa ajungi jos cobori fff multe trepte. La capatul din stanga (indepartat) al plajei mai sun cateva golfulete cu plaje sssuperbe dar nu poti sa ajungi decat inot sau cu o barcuta insa ceea ce vezi si simti acolo nu cred ca poate fi descris in cuvinte. smile.gif



mai jos este bucata din plaja care se vede cand cobori scarile, in partea dreapta ...


Datorita pozitionarii si a muntelui din spate soarele ajunge pe plaja abia dupa ora 11-12 ... iar apusul aici este parca desprins din cartile cu povesti (chiar nu fabulez smile.gif )
Cristi2



Primele de la Colibita, ultimele doua din urcarea spre Tihuta (castel Dracula). Mega drum, un must pentru toti cei care iubesc soselele de munte...
Watcher
Muntii capatanii:


AZAZEL
dane, insula este de poveste iar pozele sunt pe masura.
Dan52141
QUOTE (AZAZEL @ Oct 5 2009, 05:43 PM) *
dane, insula este de poveste iar pozele sunt pe masura.


Este chiar de poveste ... iar in realitate este si mai spectaculos

uite si fotograful intr-o poza ... smile.gif




Asta este insula vazuta din punctul ei cel mai sudic:


acolo unde este farul din Lefkada ... loc pomenit de Homer in scrierile sale




Dar lucrul cel mai frapant pe insula asta este culoarea incredibila a apei




Watcher
In zona Padina, la doar cativa km de Sinaia, se gaseste pestera Ialomicioara, care m-a surprins cat de mare poate fi. Urci, cobori, intersectii, rau subteran, altar, o gramada de chestii de vazut. Merita vizitata.
Intrarea se face pe langa o manastire:






Ma fascineaza mindsetul speologilor...
marius68582
CITAT(Watcher @ Oct 20 2009, 11:49 AM) *
In zona Padina, la doar cativa km de Sinaia...

Cumai ajuns aclo ? Ultima oara cand am intrat in pestara a fost dupa un tur pe la babele urmata de coborarea in cealalta parte . smile.gif
Pe jos.
DORU
Targoviste - Moroieni - Sanatoriu - Bolboci - Pestera. Mergi pe jos apoi 45 min.
Watcher
Corect!
Se poate si din Sinaia, pe la Cuibul Dorului, dar numai cu 4x4. In primavara se putea si cu masina normala, dar in vara au fost niste ploi si e nasol de tot drumul...
Eu am ajuns cu masina pana sus la manastire de unde am mers pe jos doar 5 minute.
Daca insistam ph34r.gif ajungeam la pestera cu masina si 'pe direct' , dar fiind rezervatie si bariera am zis sa nu o ocolesc :-D
Era un rau, nu era grav, a fost decizie de bun simt nu de imposibilitate :-)
Watcher
Plitvice Jezera National Park in Croatia:

NGZ
Watcher, e super poza.
James Kilowatt
Elvetia, weekendul asta. In zona montana nu se poate sa nu fie un peisaj super, oriunde ai fi si in orice directie te uiti (cu conditia sa nu fii in oras, unele sunt destul de comuniste smile.gif )
Watcher
In imprejurimile satului Pestera, langa Moeciu, Brasov, Romania:
Watcher
Iata ce pozai eu saptamana trecuta la Istanbul:

T u d o r
Frumoase si pline de culoare, in nota ta caracteristica. smile.gif
getodac
Un weekend cu mult, chiar foarte mult soare pentru aceasta perioada a anului de care am profitat din plin si am mers sa vizitam cateva manastiri din judetul Constanta.
Lipnita, Sf. Andrei si Dervent.
Watcher
Excelenta ideea.
Si eu astept nerabdator sa revina vremea de pozat ca sa refac drumul asta cu aparat foto la mine :-)
In special DERVENT este extraordinara, parca e in alta tara ohmy.gif:O
getodac
Din pacate la manastirea Ioan Botezatorul din Lipnita nu prea am avut ce vedea fiind in constructie, totusi subsolul este finisat si am participat acolo la ..... o nunta, am si mancat tot acolo un bors de peste si o saramura de peste ambele excelente preparate de maicute, am vizitat si atelierul lor de croitorie si confectinat cruciulite si iconite. Am sa revin periodic sa vad cum evolueaza lucrarile si sper sai pot ajuta mai mult decat am facut-o weekendul trecut, din pacate nu am posibilitatea sa-i ajut cu munca fizica .... mi-ar fi placut.
Recomand tuturor sa mearga la aceste manastiri unde vor gasi o oaza de liniste (poate cu exceptia Sfantului Andrei unde e forfota continuua) sufleteasca.
Watcher
In drumul spre Sf Andrei prin padure, exista o bifurcatie 'catre fantana mihai eminescu'.
Eram cu avensisul si nu am incercat, dar imi doresc sa explorez aceasta varianta cu prima ocazie (LCul)
Stii ceva despre obiectiv?
getodac
Nu cunosc nu am indraznit sa intru pe drum neasfaltat pt ca nu am 4x4.
e vorba despre acesta troita?
mike.omega
Daca tot am ajuns la manastiri si Dobrogea, eu va recomand si Sf. Casian. Pe drumul ce duce in cheile Dobrogei exista la un moment dat un semn la dreapta. Drumul e pietruit si se merge decent. Manastirea este inca in constructie dar peisajele sunt superbe!
Rebel
Watcher, fotografia de la pestera este superba, deja am pus-o ca background la serviciu. Multam fain!
Tarabostes
San Francisco-
Dan52141
QUOTE (Tarabostes @ Nov 28 2009, 04:02 PM) *
San Francisco-


Ultima cu meduza este de la acvariul din Monterey ?
Tarabostes
dap, o stii smile.gif)
Dan52141
QUOTE (Tarabostes @ Nov 29 2009, 07:48 PM) *
dap, o stii smile.gif)

Da, am trecut si eu pe acolo, sunt foarte frumoase locurile.

Acum una de pe plaiuri miroitice (valea Doftanei) facuta saptamana trecuta, desi majoritatea pomilor erau fara frunza peisajul este foarte frumos, cred ca la mijloc de toamna este o nebunie de culori pe aici ...
Watcher
Salina Ocnele Mari, Ramnicu Valcea (deschisa in Septembrie 2009)




Watcher
Dupa salina am fost si pe la Schitul Pahomie :

Watcher
Prin imprejurimile Valcei (alea mai greu accesibile):


Watcher
Split, Croatia :

Watcher
Stanford Unviersity, Palo Alto, California, USA
Multumesc si aici tot lui OZZ :-)

Alex-F1
Valea Ariesului.... smile.gif
Baby Blues
Zilele astea am scos micuta la zapada dupa ce-am ecchipat-o cu tot ce trebuie chiar a meritat deoarece m-a dus exact pana la partie, am mai tractat si cateva sanii. biggrin.gif
N-o sa va spun unde am fost iar daca va uitati pe strazi si pe partie va dati seama de ce whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.