Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Poze -pe unde am calatorit
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Arheopterix
Cetatea e o capodopera a istoriei fortificatiilor.
Ai acolo toate sistemele de ziduri,turnuri izolate,de flancare,de artilerie.
Metode defensive frontale,frontale -verticale,in cleste,in flancuri.
Toate sistemele de ziduri:parietal,sinuos,turnuri izolate,turnuri de flancare,turnuri de veghe,guri de lup,barbacane,balcoane fortificate,iesiri secrete,samd.

Turnul de flancare din imagine,a fost rotunjit in timp.
Turnurile patrate,erau mai putin rezistente la proiectile.
Arheopterix
Rasnovul a fost cucerit o singura data.
Cand rezervele de apa s-au terminat.
Au sapat o fantana (de 145 m timp de 17 ani ) si au rezolvat problema.

In timpul renovarilor ,au gasit un schelet ,care a fost expus f original.
Arheopterix
Se mai gasesc o carcera,o cusca de condamnati si un stalp de tortura.
Arheopterix
Telescopul din panorama e gratis,curatenia e impecabila,pretul ptr noi 3 si aparatura a fost 16 ron.
Nu pot sa cred ca niste cunoscuti au stat la Rasnov la o pensiune 2 sapt si nu au vizitat fortareata...
Merita .

Mai sunt f multe de facut.
Nu exista magazin de suveniruri,micul muzeu era inchis,dar oricum e pe calea cea buna.
marius68582
Putin off-topic dar te vad interesat : ai auzit poate de scandalul cu cetatea Rasnov ?Pur stil romanesc. wallbash.gif
Arheopterix
Nu am auzit.
Poti da detalii?
Chiar ma intereseaza.
Watcher
Cateva poze uploadate special aici pt cine nu vede decat masini.ro din cele de la Pestera Ursilor:

Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment
ozz86651
Freud smile.gif
HalbaSus
QUOTE (ozz86651 @ Oct 16 2008, 06:18 PM) *
Freud smile.gif

Am fost si eu de vre-o 2 ori acolo... chiar arata ca si cum te-ai afla in toiul actiunii din povestea lui Ion Creanga... stiti voi care... smile.gif
Watcher
Nu pot sa pricep de ce va ganditi la prostii (cred ca din cauza lui Far Eastern si cu lalelelor lui)
ozz86651
Am fost si eu da eram prea mic sa ma gindesc la prostii.
Mariustom
Peștera Comarnic

Drumul spre peșteră

În peșteră




Cum te deplasezi prin peșteră, una din condițiile destul de bune fiind:

Asta ca să vedeți diferența față de alte peșteri cu alei asfaltate și iluminate, gen Peștera Urșilor wink.gif



Mariustom





În Deva, de Crăciun
AMP
Manastirea Cartisoara-18 octombrie 2008






Lacul Balea,18 octombrie 2008







Cascada Balea-18 octombrie 2008-vedere din telecabina



Watcher
In urma discutiilor de aici si a documentarii pentru postul de blog legat de Corbii de Piatra, am fost duminica trecuta sa vizitez si celelalte doua lacasuri rupestre din Arges (Namaesti si Cetatuia).

Fiecare din cele 3 are un farmec aparte, e greu de spus 'daca e sa mergi la una mergi la X'.

Deocamdata am apucat sa public doar pozele de la Namaesti:

Click to view attachment

OvidiuH
Octombrie în Eforie...
HalbaSus
QUOTE (OvidiuH @ Oct 27 2008, 07:24 PM) *
Octombrie în Eforie...

Ultimele doua imi plac foarte mult thumbsup.gif
OvidiuH
Mulțam.

Câteva și de la Bran - Moeciu de acum 2 săptămâni.
M A R I A N
Foarte frumoase, Ovidiu!

In 3 sau 4 poze e si drumul spre Cheile Gradistei, nu?
Arheopterix
Castelul Chilon.Elvetia.
Printre numerosii prizonieri,sa numarat si lordul Byron.
El si-a gravat numele pe peretele temnitei.
Sunt mii de nume gravate acolo.
StefanVVTi
Cat de tare este podul suspendat din poza 3!... rolleyes.gif
OvidiuH
QUOTE (M A R I A N @ Oct 28 2008, 01:12 PM) *
Foarte frumoase, Ovidiu!

In 3 sau 4 poze e si drumul spre Cheile Gradistei, nu?

Mersi. Da, sunt si pe la Cheile Gradistei cateva.
Arheopterix
Geneva.
Arheopterix
Doua autostrazi suspndate care m-au impresionat.
Nu mare branza spuneti.
Accesul pana la locul cu pricina e infernal.
Munte abrupt pe o parte si prapastie pe cealalata.
Watcher
Am reusit sa ajung si la ultima dintre cele trei manastiri rupestre, cea de la Cetateni - Cetatuia Negru Voda:



Foarte misto, multe multe chestii de vazut, pacat ca trebuie sa treci printr-un sat de tigani plin de copii care iti cer ceva (tigari, bautura, ohmy.gif)
adrian_flavius
Watcher, cunosc manastirea, am fost de mai multe ori acolo....da', frate, pozele au iesit fff faine...am si eu poze facute pe acolo, dar nu cred ca vreuna dintre ele se apropie la macar 10% din ce ai reusit tu sa scoti...pe bune, fara nici un fel de falsa modestie...cel mai mult imi place cea cu zidul ala pictat...ai folosit vreun efect din camera, sau ai prelucrat poza ulterior?
OvidiuH
Cred ca e un obiectiv ultra-wide. smile.gif
Watcher
E un obiectiv ultra ultra wide, 10 cadre, si merged in panorama.
Se putea obtine ceva in genul si cu un fisheye, dar e posibil sa nu fi prins suficient detaliu - ca era lung zidul.
Daca foloseam alta lentila si munceam mai mult puteam sa scot si zidul 'normal' - adica plat.

Din pacate, cum am scris si pe blog, lumina era nasoala - ca dovada haitamai umbra aia pe juamte de zid :-(

Merci pentru aprecieri smile.gif
Watcher
Pestera Ghetarului Scarisoara este un loc ce trebuie vizitat cat mai repede, deoarece foarte curand nu va mai fi nici o urma de ghetar :-( :
Click to view attachment
Click to view attachment
Rebel
Watcher, jos palaria!
Superbe poze! thumbsup.gif
Ce aparat folosesti?
OvidiuH
QUOTE (Rebel @ Nov 14 2008, 05:35 AM) *
Watcher, jos palaria!
Superbe poze! thumbsup.gif
Ce aparat folosesti?

Canon 40D.
Watcher
Da, dar asa cum am zis, aparatul nu conteaza atat de mult.
Ambele poze din pestera (in general mai greu cu P&S) sunt facute cu aparatul pus pe ceva fix (balustrada,etc) deci se putea folosi ISO mic.
Am scris eu pe blog ca la cea cu ghiata a fost esential RAWul, dar probabil ca se putea scoate ceva pe aproape si fara. Deja orice SLR este ok.
Rebel
Multam,

eu sunt cam paralel cu fotografia. Imi place dar sunt totusi un amator. Nu pot insa sa nu admir ce fotografii frumoase aveti! Felicitari!

Si eu ma gandeam sa cumpar un Canon. Un Rebel (nu mai stiu ce cod avea dupa aceea.. XD? poate?) ar fi bun?

Merci
HalbaSus
Canon are denumiri diferite pentru DSLR-uri in europa si in state... astfel la ora actuala mai gasesti 2 tipuri de rebel-uri: Canon Rebel XS (Canon 1000D) si Canon Rebel XSi (Canon 450D)... ambele sunt DSLR-uri, ceea ce inseamna ca exista si avantaje si dezavantaje. Avantajele tin de posibilitatea de a face poze mai bune (atentie: POSIBILITATEA nu GARANTIA) iar dezavantajele tin de marime, greutate si costuri. Un DSLR e scump, nu il poti baga in buzunar, e greu, are nevoie de obiective, etc...

L.E: Watcher, nu doar DSLR-urile stiu sa faca RAW-uri, Fuji-ul meu stia (si cred ca nu doar asta ci majoritatea P&S-urilor hyperzoom)... si exista ceva firmware pentru seria canon powershot care le baga niste functii suplimentare, inclusiv raw.
Rebel
Si eu prefer "sapuniera" din punct de vedere confort. Rebelul cred ca este foarte fain dar e mare si greu si imi pare foarte expus la intemperii. Astea mici sunt mai compacte..
Voi vedea.

Multam fain! thumbsup.gif
OvidiuH
E mai rezistent decât o compactă, stai liniștit. smile.gif
Watcher
Cetatile Ponorului:



Watcher
Manastirea dintr-un lemn :



OvidiuH
Mișto și locația și pozele. thumbsup.gif
Watcher
Multumesc pentru partea cu pozele :-)
20krpm
QUOTE (Rebel @ Nov 15 2008, 04:42 AM) *
Si eu ma gandeam sa cumpar un Canon. Un Rebel (nu mai stiu ce cod avea dupa aceea.. XD? poate?) ar fi bun?

vezi ca e un topic exclusiv despre aparate de fotografiat mai jos, si de curind am intrebat si io cam care ar fi urmatorul pas logic de la un point-and-shoot. am primit o gramada de sfaturi, sint convins ca bune, dar din pacate am cam ajuns la concluzia ca eu nu-mi permit ce-si permit ei. sad.gif

vezi? pozele lu watcher kick ass. dar mi-e greu sa cred ca as baga banii si as umbla cu un aparat din ala de git ca sa fac niste poze care peste vreo 3 ani or sa arate asa de fade si classics. but that's just me.
T u d o r
Din ultima calatorie in Austria, iata cateva poze din Salzburg, Kitzbuhel, Melk.
Watcher
QUOTE
vezi? pozele lu watcher kick ass. dar mi-e greu sa cred ca as baga banii si as umbla cu un aparat din ala de git ca sa fac niste poze care peste vreo 3 ani or sa arate asa de fade si classics.

1) merci
2) daca faci niste poze care peste 3 ani sa fie 'classics' esti MARE. Si daca raman 'classics' si peste 5 / 10 / 50 ani esti deja un nume de studiat la scoala de fotografie :-)

OvidiuH
Cheia - 6 decembrie
M A R I A N
QUOTE (OvidiuH @ Dec 8 2008, 05:02 PM) *
Cheia - 6 decembrie


Pai cineva mi-a zis ca a fost zapada mare acolo...se pare ca m-a dus de nas... confused.gif
OvidiuH
QUOTE (M A R I A N @ Dec 8 2008, 11:32 PM) *
Pai cineva mi-a zis ca a fost zapada mare acolo...se pare ca m-a dus de nas... confused.gif

Pe 5 și pe 6 a fost soare și cald. Pe 7 a plouat.
Alex-F1
Ca sa mai dezmortim putin topicul asta.... biggrin.gif Statiunea montana Arieseni (jud. Alba), perioada 16 - 22 februarie 2009, o zona superba, fie vara, fie iarna, un aer extraordinar, peisaje de poveste iarna pe valea Ariesului.....ceva poze care nu mai au nevoie de vreun comentariu...... wub.gif
Tarabostes
apus de soare la Atlantic, Algarve-Portugalia
_Constantin_
Superbe pozele. thumbsup.gif Vreau si eu.
Tarabostes
night over The Tower Bridge
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.