Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Poze -pe unde am calatorit
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
getodac
Weekend-ul trecut vizitat Cape Kaliakra si gradina reginei Maria de la Balchik, sunt convins ca multi dintre voi le-au vizitat totusi am sa pun cateva poze pentru cei care nu au ajuns inca acolo.
getodac
am mici probleme cu postatul pozelor...
sa vedem daca imi ies acuma
Tarabostes
La Caliacra e chiar misto.
getodac
Si mie mi-a placut, era foarte multa liniste, am sa revin si alta data mai ales ca vreau sa ajung dinou la Bachik la toamna, acum totul era verde dar vreau sa vad si cand v-a fi ruginie toata gradina am sa incerc sa o vizitez toata acum nu am reusit decat jumatate,(batranetea asta smile.gif ) adica doar centrul si putin din partea nordica

motivele pentru care nu am avut resurse fizice se vad aici
Watcher
Manastirea Ciolanu, Buzau:



T u d o r
Brasov, ieri:
James Kilowatt
Pun si eu cateva calde, de ieri smile.gif

Din pacate ar fi prins bine o scula profi. Lumina era f slaba, ploaie si timp intunecat, iar pentru cele cu avioanele in zbor batea si din directia naspa.... si nu prea ai solutie, lasi sa umble ia ISO au zgomot, umbli la timpul de expunere sunt neclare, ca se misca repede draciile...
James Kilowatt
Hai sa va mai arat repede una... pacat ca n-am fost pe faza, eram deja in masina si incercam sa o tai spre casa...
pmhoria
Baietii din aer nu au mai avut bani de bilete in elicopter?? biggrin.gif tongue.gif
Diesel
WOW!! F-35 vazut de aproape. Ce suprafata neteda are!! n-am inteles conceptul de suprafata neteda pana n-am pipait un Mig-29 biggrin.gif
James Kilowatt
Acum 2 ani in acelasi loc am vazut mig29 facand cobra. E singurul pe care l-am vazut facand asta live.... si perfect smile.gif
Anul asta era doar macheta ... mig 29 si mig 31. Mig 31 merge la peste Mach3.... e impresionant. Pacat ca nu l-au adus.

Suprafetele alea netede folosesc la invizibilitatea radar wink.gif Mie mi-ar fi placut sa vad cum decoleaza vertical dracia, da' avea motoru' scos si pus alaturi wink.gif


Dupa ce ma satur de chinezaria de scuter actual, ma bate gandu' sa-mi iau un Piaggio (vezi imaginea)...
adrian_flavius
James, tare de tot, maestre...invelisul ala neted are la baza mai multe principii...unul din ele este ca din unghiuri undele radar se reflecta in alta directie decat cea a emitatorului...altul este ca se reduce rezistenta la inaintare, care creste cu patratul vitezei, iar o diferenta de "finete" de cativa microni poate insemna o crestere a temperaturii exterioare a aeronavei cu zeci de grade la viteze mari (din experienta, toti pilotii au o "dambla" cu spalatul aeronavelor si cu ceruitul lor...cu cat e mai fin, cu atat e mai bine...); la Mig-uri se mergea (si inca se mai merge) pe polish-area aliajului de aluminiu pana cand devine "oglinda"... toate prototipurile rusesti, care au incercat vreodata sa bata vreun record de viteza, au fost "preparate" asa...aluminiul polish-at are si alte avantaje, principalul fiind ca reflecta aproximativ 98% din caldura...un lucru bun, stiind ca pe la 2 MACH botul unui avion poate ajunge la peste 200 grade Celsius...

Piagio ala e mormantal...

Zi-mi cine erau echipa de acrobatie... Freece Tricolori (Italia) cumva? Sau Black Hawks (UK)?...n-am reusit sa-mi dau seama...

LE: dupa culori, s-ar putea sa fie si Patrouille de France... whistling.gif whistling.gif
Skywalker
Na, apus de soare de... cealalta parte a Atlanticului, sic.
Mexic, insula Cozumel...
Skywalker
Ehe, unde am fost si unde sunt acum...

marius68582
As vrea sa am si eu jobul tau,macar asa o tura !
James Kilowatt
QUOTE (adrian_flavius @ Jun 22 2009, 08:24 AM) *
Zi-mi cine erau echipa de acrobatie... Freece Tricolori (Italia) cumva? Sau Black Hawks (UK)?...n-am reusit sa-mi dau seama...

LE: dupa culori, s-ar putea sa fie si Patrouille de France... whistling.gif whistling.gif



Ai ghicit thumbsup.gif

F35 (si nici F22 dealtfel) nu da pe dinafara la capitolul viteza.... sa zicem ca la liniuta Mig21 si 29, si chiar si bunicul lor F16 le fac fara probleme, desi probabil raman repejor fara gaz :E. Forma aia e pentru invizibilitate.

Mi-ar placea sa vad pe viu si SU37, avionul ala care da impresia ca zboara in marsarier biggrin.gif Poate peste 2 ani whistling.gif
drabisan
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 22 2009, 06:58 PM) *
Mi-ar placea sa vad pe viu si SU37, avionul ala care da impresia ca zboara in marsarier biggrin.gif Poate peste 2 ani whistling.gif


Ai vreun pont? Vin rusii la Le Bourget peste 2 ani?
Ca si eu visez sa vad orice Sukhoi 3x, dar aflu mereu ca au avut demonstratii (de vreo 2 ori), niciodata ca vor avea demonstatii sad.gif
James Kilowatt
Nu stiu, anul asta a fost subtire tare prezenta lor..... mult mai subtire decat acum doi ani... Data trecuta macar au facut o demonstratie cu Mig 29, acum doar cu un Iak de colectie. Nu prea am avut mare lucru de pozat...doar machete.
Nici Romania n-a avut cine stie ce stand, un blisk, o turbina si niste afise.... apropo, mai exista vre-o uzina care sa mearga in domeniul asta?
StefanVVTi
Dupa 2 saptamani de stres si program incarcat, azi am vrut sa "uit", macar pentru putin timp de claxoane, galagie, masini & stuff, asa ca am facut o scurta "excursie", la 40 km de Bucuresti, la Manastirea Caldarusani.
Liniste si pace! Multumiri lui vio pentru sugestie si lui drabisan pentru indicatii! thumbsup.gif
Cateva poze...
LooLee
Panorame pe care nu le vezi la tot pasul.
T u d o r
Pozele cu palatele sunt la Buzescu in Teleorman? biggrin.gif

Si daca poti sa ma scoti dintr-o dilema mare de tot... ce naiba sunt plantele alea spanzurate? Le-am vazut si eu pe drumul catre Sighisoara si mereu m-am intrebat ce sunt.
drabisan
Hai ma Tudor!!! Cum nu stii???
Este planta poreclita malt. Mie-mi place sa-i spun "planta vietii" smile.gif
Ca e un ingredient vital pentru viata!
LooLee
QUOTE ( T u d o r @ Jul 8 2009, 08:07 AM) *
Pozele cu palatele sunt la Buzescu in Teleorman? biggrin.gif

Si daca poti sa ma scoti dintr-o dilema mare de tot... ce naiba sunt plantele alea spanzurate? Le-am vazut si eu pe drumul catre Sighisoara si mereu m-am intrebat ce sunt.

Palatele sunt in Campia Turzii, Cluj.
Hamei. Intre Sighisoara si Brasov.
De asta e asa scumpa berea beer.gif
drabisan
Nu mai pot sa editez, dar ma corectez asa: hamei. Am scris ca aiuritul malt smile.gif
StefanVVTi
QUOTE ( T u d o r @ Jul 8 2009, 02:07 PM) *
Pozele cu palatele sunt la Buzescu in Teleorman? biggrin.gif

Ma pregateam sa postez acelasi lucru 36182451.gif 36182451.gif
RUE
palatele alea gemene sunt pe langa targu mures, le am pozat si eu in mers in 2007 dar era un autocar cu straini care filmau si pozau la greu.
T u d o r
Daca cineva totusi trece prin Buzescu sa ia si aparatul foto cu el. Merita. biggrin.gif

Hamei...da. Merci, chiar nu am stiut. Eu recunosc strugurii ca fiind planta vietii. biggrin.gif
Mariustom
CITAT(StefanVVTi @ Jun 28 2009, 07:41 PM) *
Dupa 2 saptamani de stres si program incarcat, azi am vrut sa "uit", macar pentru putin timp de claxoane, galagie, masini & stuff, asa ca am facut o scurta "excursie", la 40 km de Bucuresti, la Manastirea Caldarusani.
Liniste si pace! Multumiri lui vio pentru sugestie si lui drabisan pentru indicatii! thumbsup.gif
Cateva poze...

offtopic.gif Ștefan&Co, v-ați și spovedit cumva ??? whistling.gif biggrin.gif
drabisan
Dadada, fa misto.
Nu, a fost singurel. Vio si cu mine i-am povestit pe unde ajunge acolo.

PS. Nu stiu decit Tatal Nostru, Crezul nu, post nu tin, vorbesc destul de porcos si mai am calitati. Ce sa caut eu la spovedanie? Poate Vio smile.gif
StefanVVTi
QUOTE (Mariustom @ Jul 9 2009, 10:09 PM) *
QUOTE (StefanVVTi @ Jun 28 2009, 07:41 PM) *
Dupa 2 saptamani de stres si program incarcat, azi am vrut sa "uit", macar pentru putin timp de claxoane, galagie, masini & stuff, asa ca am facut o scurta "excursie", la 40 km de Bucuresti, la Manastirea Caldarusani.
Liniste si pace! Multumiri lui vio pentru sugestie si lui drabisan pentru indicatii! thumbsup.gif
Cateva poze...

offtopic.gif Ștefan&Co, v-ați și spovedit cumva ??? whistling.gif biggrin.gif

Eu am fost sa ma relaxez, pentru vio si drabisan nu bag mana-n foc! biggrin.gif
RUE
eu am un film din buzesti. poate o sa am timp sa l mai reduc si sa l pun pe utube.
RUE
filmul din bradesti sau buzescu.. nu mai stiu exact cum ii zice dar e spre Bucuresti dinspre Craiova! needitat...Bradesti
Alex-F1
Cam repede trecusi bre, ca nu apuca omu sa filmeze mare lucru!!! biggrin.gif Aia era 50 km/h? Sau ti-era frica sa mergi mai incet? unsure.gif Pe ruta Craiova - Bucuresti am fost si io prin 2002 sau 2003, dar era noapte si n-am observat palatele alea! Sau nu erau pe-atunci?
pmhoria
Skiathos 2009
DRAGOS
excelenta locatia Horia! am fost si eu acum 4 ani, intr-o excursie de-o zi, si mi s-a parut extraordinara insula!
AMP
Horia....cum ii ziceam in scris si la nevesticu' matale....mi-s spiciles....muciles si cum mai vrei....exceptionala vacanta ati avut,sa va fie de bine.Pe mine una,mai ales pozele de la scufundari si de la inotatul vostru m-au lasat fara grai....Bravo! thumbsup.gif
pmhoria
Saru-mana inca o data! chiar a fost ceva f fain. Locatia am ales-o dupa lungi review-uri de pe net. Si a meritat.
Recomand oricui sa stea acolo cateva zile.

@Ana .... si voua distractie placuta in Croatia
_Constantin_
M-am intors si eu din vacanta de 7 zile petrecuta in Grecia. Am fost in Halkidiki, statiunea Psakoudia, intre primele doua brate. Parerile sunt pozitive si daca cineva doreste va pot da mai multe detalii pe privat.
f1anatic
Ca sa nu ma complic inutil.
http://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?t=1809528
In 3 saptamini merg acolo, timp de aproape 1 saptamina (6 zile).
Decit sa va pun pozele mele, mai bine le pun pe ale lui si completez daca e nevoie.



http://www.pikespeakcolorado.com/GeneralInformation.htm
http://www.mountevans.com/
14,110 ft inseamna de 2 ori mai inalt decit Transfagarasanul, adica vreo 4300 metri.
In afara de Pikes Peak ma voi mai urca si pe Mount Evans, la fel de inalt.
AZAZEL
pozele sunt facute in lopar(locul unde am stat la plaja), zagreb , rab, parcul plitvice , pestera postojna si castelul predjema(ultimile doua in slovenia).
pozele mele nu pot exprima cat de frumoase sunt locurile acestea si aici includ si zagrebul.
printre ele exista si o poza in care apare un amic ce are o alta orientare sexuala.
hdi
QUOTE (AZAZEL @ Jul 28 2009, 01:19 AM) *
pozele sunt facute in lopar(locul unde am stat la plaja), zagreb , rab, parcul plitvice , pestera postojna si castelul predjema(ultimile doua in slovenia).
pozele mele nu pot exprima cat de frumoase sunt locurile acestea si aici includ si zagrebul.
printre ele exista si o poza in care apare un amic ce are o alta orientare sexuala.


Superbe fotografii. Daca tu le-ai facut, te rog sa primesti sincerele mele felicitari. Punem pe lista (de fapt si de Nei Pori am aflat tot din ce ai scris tu. Am fost acolo. Merci.)
AZAZEL
chiar ti-a placut Nei pori?
nu prea este o statiune pt pretentiosi insa mie mi-a placut la culme(eu nu-s pretentios).
cand merg in concediu la mare, caut in principal plaja si apa cat mai buna(exclus pietrele) si apoi ma uit la cele inconjuratoare.

pozele sunt facute de mine, insa se putea si mai bine si asa cum am zis, pozele nu pot sa arate cat de impresionante sunt croatia si slovenia
solmar
O zona draga mie: Pietroasele de Buzau. Imagini din statiune si de pe deal, unde s-a descoperit tezaurul.
solmar
3 x Balchik si Pomorie (nu sunt foarte sigur)
solmar
Austria. Cateva poze din Muzeul de Istorie Militara (Arsenalul) unde poti filma si face poze in voie, evident dupa ce platesti - probabil cele mai ieftine bilete si cel mai prietenos muzeu. Usor de recunoscut dupa cele cateva zeci de statui de la intrare. sunt Cateva capturi otomane si masina in care a fost impuscat arhiducele Franz Ferdinand. Un instantaneu cu prima compozitie a lui Mozart din Muzeul Sunetelor, in muzeul Mozart nu aveai voie sa fotografiezi sad.gif.
Destul de morbid ca si muzeu - Biserica Capucinilor in care sunt ingropati incepand cu anul 1663 membrii dinastiei Habsburgice. Totusi merita vazut.
O poza cu muzeul Liechtenstein - adaposteste opere de arta veche italiana, pictura religioasa, sculpturi; nu aveai voie sa filmezi/fotografiezi cu exceptia calestii regale din hol. Dar ca fiecare muzeu, foarte generos cu oferta de amintiri - CD-uri, carti, colectia pe bucati/intreaga a exponatelor. Nici Liechtenstein nici Arsenalul nu sunt in zona centrala dar merita efortul deplasarii. Musai Albertina - nu am poze, nici de la Sissy. Am avut ocazia sa vedem Rembrandt si epoca sa; si picturile ale Cezanne, Duhrer, Klimt, Da Vinci, Manet si Monet, Picasso, Chagal, Renoir, Lautrec - cine stie cand voi mai sta in aceeasi camera cu un Picasso un Chagal si un Monet.... Si Gerhard Richter - un pictor remarcabil. Unele din tablourile sale sunt expresia unui miop care picteaza fara ochelari - o perspectiva interesanta pentru cineva cu vederea buna.
hdi
QUOTE (AZAZEL @ Jul 28 2009, 01:40 AM) *
chiar ti-a placut Nei pori?
nu prea este o statiune pt pretentiosi insa mie mi-a placut la culme(eu nu-s pretentios).
cand merg in concediu la mare, caut in principal plaja si apa cat mai buna(exclus pietrele) si apoi ma uit la cele inconjuratoare.


Da, mi-a placut. Si pentru noi criteriul care primeaza este plaja+mare. De fapt cred ca orice familie cu copil/copii mici cauta in primul rand asta. Pe plaja era o placere: sute de copii, unul mai simpatic decat celalalt. Plaja este lata, cu nisip fin iar apa este putin adanca pana departe si limpede ca cristalul, vorba lui Creanga.
Nu exista absolut niciun fel de viata de noapte, ceea ce, pentru mine, este idealul. thumbsup.gif Nu am vazut nici macar nemti beti.
RUE
hei gay! faine poze!
nu ai zis ce buna a fost lubenita aia pe terasa in lopar! :-)
eu inca mai caut o lubenita dulce in tm.
ce urmeaza pentru la anul?
la noi la mamaia am auzit de niste alge de minune.
AZAZEL
QUOTE (RUE @ Aug 1 2009, 09:40 AM) *
nu ai zis ce buna a fost lubenita aia pe terasa in lopar! :-)

bun harbuzul, intr-adevar.

QUOTE (RUE @ Aug 1 2009, 09:40 AM) *
ce urmeaza pentru la anul?

kusadasi 7 nopti si inca vreo doua nopti pe undeva in turcia(una obligatoriu istanbul)
Watcher
Minunata plaja din Pula, Croatia:


In schimb iata si o cladire interesanta din acelasi oras :-)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.