Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pe cine vei vota in turul 2 ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
Tiberiu61940
QUOTE (G e o r g e @ Dec 4 2009, 02:09 PM) *
ce observam noi ?

Ca autobuzul voteaza cu Base, ca are traseul 300 scris cu portocaliu...
G e o r g e
ca masina din care se impart pelerine e de bulgaria ... ca cei carora li se impart mai mult de 4 clase (aia mai destepti) nu au ...

deja imi vine sa imi iau campii sa ma duc dracu intr-o tara normala.
pmhoria
@George
Tara normala nu exista. Am prieteni care au stat in Elvetia, Franta, Suedia, Italia si crede-ma ca fiecare tara le are pe ale ei.
Din pacate la noi marea masa a populatie e saraca. Si oamenii saraci sunt f usor predispusi la mita (nici cu ceilalti nu mi-e rusine).
Degeaba suntem noi cativa pe niste forumuri care scriem si scriem si analizam..ca toate voturile nostre valoreaza cat 3 autobuze pline ... Do the math!!
La noi patura de mijloc e sufocata de saracia inconjuratoare si de nesimtirea/aroganta imbogatitilor peste noapte ... asta estem. Putem si emigra dar nu stiu care solutie ar fi mai buna.
Noroc ca stau la 100 de km de autostrada.
Hoinar
A aparut un site cu material media, util pentru profesionisti!
T u d o r
36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif

Genial Hoinare!!! thumbsup.gif Oferta e dementiala.
AZAZEL
QUOTE (AZAZEL @ Dec 3 2009, 07:32 PM) *
ma uit la emisiune.
basescu este dominat clar in "confruntare", este terminat din orice punct de vedere.
nici limbajul corpului nu-l ajuta. geoana este ferm samd



ceea ce a inceput rau pentru basescu , s-a termin groaznic pt geoana.
geoana pana la urma a fost aruncat in corzi de marinar si si-a reconfirmat statutul de "prostanac". psd-istul asta chiar nu are ce cauta in fruntea tarii.
Mariustom
Cu umila mea prostie vă întreb: ce este mai grav, mai negativ pt un viitor președinte, palma dată unui copil acum 5 ani sau slugărnicia evidentă față de unii și aceiași ce se "învârt în jurul soarelui" ?
Eu prefer prima variantă thumbsup.gif
Baby Blues
Aveti dreptate! A inceput impartitul paturilor, galetilor, uleiului, puilor, etc. La tara se merge din casa in casa cu bani iar la oras sunt adusi la sediile firmelor diferitilor patroni aliati politic. Sumele merg de la 30 la 100 de lei. Se pregatesc masinile pt. transport, etc.
T u d o r
Un articol.


Si inca ceva cu dedicatie pentru Vio: 36182451.gif

După alegerea lui Mircea Geoană ca președinte, PSD are în plan debarcarea lui Sorin Oprescu de la Primăria Capitalei, post pentru care „s-ar încălzi” Marian Vanghelie. Așa susțin surse din rândul consilierilor social-democrați ai municipiului București, potrivit cărora, în discuțiile despre debarcarea lui Oprescu ar fi implicați și consilierii generali din partidul condus de Gigi Becali. „În planul lui Vanghelie se întrevede o majoritate PSD - PNG. De altfel, PSD negociază deja cu PNG. Dacă PSD va câștiga alegerile prezidențiale, PNG va face sigur alianță cu socia ldemocrații în Consiliu”, au completat sursele citate. Marian Vanghelie infirmă însă planul suspendării lui Oprescu.

sursa.

LE: Ceea ce ii urez din tot sufletul pentru cum si-a batut joc de increderea atator oameni!
Rebel
Electorala:

Statul roman va elimina impozitul pe venit.
In doua etape:
In prima etapa se va elimina venitul...

biggrin.gif

Aveti deci grija cum percepeti mesajul electoral... whistling.gif
Mircea104901
Cam atat despre integritatea lui Geoana: http://www.curentul.ro/2009/index.php/2009...-de-la-FNI.html
T u d o r
De pe un blog.

Din pacate alegerea se hotaraste la tzara, unde omul are clase cat trenul si se vinde pe 1 kil de faina. Nu cred ca in acest moment pe acest forum mai exista cineva care sa-l sustina pe Geoana altfel decat direct interesat. Dar cum spuneam nu noi suntem majoritari in marea masa de votanti... smile.gif

Inca o data imi pare rau pentru alegatorii curvei lui Crin Antonescu pentru situatia in care se afla acum, inselati si ajunsi masa de manevra.
Rebel
QUOTE (Baby Blues @ Dec 4 2009, 12:54 PM) *
Aveti dreptate! A inceput impartitul paturilor, galetilor, uleiului, puilor, etc. La tara se merge din casa in casa cu bani iar la oras sunt adusi la sediile firmelor diferitilor patroni aliati politic. Sumele merg de la 30 la 100 de lei. Se pregatesc masinile pt. transport, etc.


Este si asta o tactica: saracesti poporul facand bani pe spatele lui si ca sa fii sigur ca uiti poti continua nestingherit furtul, directionezi o mica suma din prosperele afaceri catre prostimea saracita cumparandu-i votul cu un salam si o paine.

De-aia vezi, un om care are un venit decent si un nivel de trai relativ placut nu s-ar pleca in fata unul kg de zahar. Dar cand zapada cerne si saracia traieste cu tine in casa, altfel sta problema... din pacate...

Nu i-ar mai rabda Cel de Sus pe nemernici...

solmar
QUOTE (klm @ Dec 4 2009, 09:55 AM) *
In primul rand, Solmar, te rog sa ma crezi ca intrebarea mea n-a fost tendentioasa; mesi de precizare si sincer (foarte sincer) imi pare rau ca ai pierdut/pierzi bani (oricare ar fi cauza).


Thanks. Pe treaba asta cineva a dat statul in judecata. Este evident ca nu sunt sunt singurul perdant. Procesul a fost castigat (afara) si statul are de platit 'jde milioane (nu stiu in ce moneda s-a formulat plangerea si evaluarea pagubelor, dar nici nu conteaza). Pentru mine personal si pentru asociatii mei a fost inca o paguba. Pe masura ce scriu observ ca putem cuantifica pagubele personale iar cele impersonale (ale statului) trec aproape neobservate. Faptul ca unii au vandut, in schimbul unor foloase imediate si personale, aproape jumatate din tara si nimeni n-a fost vinovat de subevaluarea acestei jumatati de tara [care la momentul vanzarii era proprietate de stat, colectiva dar a nimanui] ar trebui sa ne dea de gandit. N-am aratat cu degetul vinovatul: flota, petromidia, santierele navale, alro, fiecare colt de strada, de bloc mai expus, etc pentru ca s-a furat la gramada si toti am inchis gura si ochii. Am fost ocupati cu tinte/obiective minore printre care si traiul zilnic.

S-a furat din buzunarul fiecaruia si timp de 20 de ani am stat, am contemplat ca fraierii, ocupati sa traim. Cand s-a terminat de instrainat proprietatea de stat pe mai nimic am observat ca au trecut 20 de ani. Noi, romanii care votam, am ramas tot la fel de saraci (cu mici exceptii) - statul a saracit si el, unii s-au imbogatit si perspectivele sunt ca nu se va schimba nimic. Si evident nimeni nu e vinovat. Ca va fi unul sau celalalt presedinte nu va schimba cu nimic viitorul nostru. Din pacate pentru noi...

Apropos am auzit una buna: cica aseara la TV s-a intalnit hotu' cu prostu'.
Rebel
oare nu mai exista demnitate si tinuta morala?
getodac
QUOTE (AZAZEL @ Dec 4 2009, 04:29 PM) *
QUOTE (AZAZEL @ Dec 3 2009, 07:32 PM) *
ma uit la emisiune.
basescu este dominat clar in "confruntare", este terminat din orice punct de vedere.
nici limbajul corpului nu-l ajuta. geoana este ferm samd



ceea ce a inceput rau pentru basescu , s-a termin groaznic pt geoana.
geoana pana la urma a fost aruncat in corzi de marinar si si-a reconfirmat statutul de "prostanac". psd-istul asta chiar nu are ce cauta in fruntea tarii.


Acum e clar pentru mine ca esti un exemplu de obiectivitate pentru toti cei care au postat cu patima pe acest topic. thumbsup.gif
Totusi observatia ta legata de limbajul corpului lui Basescu ma surprins (in pauza publicitara cand am citit prima data) pentru ca din cate stiu esti medic si ar fi trebuit sa intelegi ca unui om operat pe coloana (mai ales in zona lombara) ii este foarte sa stea drept, de aici si pozitia presedintelui putin aplecata, lipsita de fermitate fizica.
Geoana degeaba sa prezentat impecabil la capitolul asta daca i-a iesit porumbelul pe gura.
pmhoria
QUOTE (Rebel @ Dec 4 2009, 05:36 PM) *
oare nu mai exista demnitate si tinuta morala?


Unde? in Ro? Nu in zilele astea.... Acuma iese mizeria sociala in care ne scaldam la iveala. Speram ca de luni sa fie un pic mai clara situatia. Tot ma gandesc..daca iese Base, cu cine draq face guvernul.. daca-l face cu PSD.. sa vad atunci comentarii...
T u d o r
Getodac, Azazel e doctor de Audiuri nu de oameni. 36182451.gif

Horica musca-ti limba. biggrin.gif Acum pe bune, cred ca daca iese Basescu presedinte PNL va trece cu tot cu Johannis alaturi de el. Asa cum e normal si cum trebuia sa fie toti anii astia.
HalbaSus
Azi am auzit pe toata lumea: "geoane e prost, geoana e idiot, geoana e asa si pe dincolo"... imi venea greu sa nu zic: "baaaaaaaaaaaaaaaai, idioti sunteti voi" cum p..a masii ati avut asteptari de la geoana. Geoane e zero, e prost, din punctul meu nu exista, este cel mai prost om din romania si probabil din lume, cel mai probabil e poponar pasiv, este scursura pamantului si este controlat de cei mai mafioti dintre mafioti...

Sunt perfect de acord ca el nu e in stare sa lege doua vorbe fara sa se balbaie, si intr-o lume normala nu ar fi ales nici presedinte de scara de bloc

DAAAAAAAAAAAAAAAAAR

Orice varianta e mai buna decat Basescu... Poate chiar si SUV-urile... Voi va puteti imagina "10 ani de basescu" ? adica poate exista ceva mai groaznic ? 10 ani e mult cu oricine... dar 10 ani cu o scursursa a societatii maritime ca basescu mi se pare revoltator.

Oricine presedinte ! Basescu marș la vapor !

QUOTE
Horica musca-ti limba. biggrin.gif Acum pe bune, cred ca daca iese Basescu presedinte PNL va trece cu tot cu Johannis alaturi de el. Asa cum e normal si cum trebuia sa fie toti anii astia.


Eu sunt dispus sa pun pariu pe o suma considerabila ca daca iese Baselu presedinte guvernul se va face cu PSD-ul. Aviz amatorilor: am castigat deja niste lazi de bere tura trecuta cand base a batut palma cu prostanacul.
Daca mai exista o urma de sperma in testiculele PNL-ului atunci cat or trai ei nu vor mai face alianta cu basescu.
T u d o r
Tin eu pariul Halba.
DORU
Topicul devine SEXUAL ! Femei cand bagati ? Sa nu stam de unii singuri, tovarasi votanti ! banana.gif
klm
CITAT(Mariustom @ Dec 4 2009, 05:33 PM) *
Cu umila mea prostie vă întreb: ce este mai grav, mai negativ pt un viitor președinte, palma dată unui copil acum 5 ani sau slugărnicia evidentă față de unii și aceiași ce se "învârt în jurul soarelui" ?
Eu prefer prima variantă thumbsup.gif

Eu prefer un presedinte care nu face/n-a facut niciuna din cele 2.

Apropo de limbajul corpului. Desi pentru mine Biblia valoreaza exact cat Epopeea lui Ghilgames si as putea sa spun fara sa clipesc ca am circulat cu 400 kmh intr-un Trabant cu pedale de m-ar pune cineva sa jur in felul de aseara, am observat 2 aspecte (niciunul nu si-ar fi dat foc spunand ceea ce as fi vrut sa aud eu de la ei: "Du-te, mah, si te plimba cu babele, aici vorbim despre lucruri serioase"): Geoana, cel care are duhovnic ( smile.gif ), cel de vorbea de un anume Daniel - om fericit, dupa ce a rostit juramantul a inceput sa ridice si sa atinga cartea aia rosie de parca il ardea, avea privirea pierduta si-i tremura vocea mai ceva ca unui virgin ce-i spune Evei Kent, aflata goala in fata lui, ca este a tzanshpea femeie pe care a avut-o; pe de alta parte, daca vorbim de mesaj, si Basescu a procedat oarecum condamnabil, dar referindu-ma doar la gesturi, a scapat de (jenantul) moment si de chestia din mana in 12 secunde (pe ceas).
Mi-e greu sa nu rad de cel ce a fost mai prostanac aseara (adica de care e cel mai prostanac tot timpul), cel pentru care dispretul ce-l simteam s-a transformat in... mila, nu pentru ca a fost "batut" (celalalt a facut doar alergare usoara) ci pentru ca, in ciuda faptului ca avea toate atuurile de partea sa, a demonstrat lumii ca Basescu are dreptate: Geoana pur si simplu este un om slab; daca Basescu s-a căcat pe Geoana si pe "stafful acestuia de campanie" imi inchipui ca Putin il va sodomiza daca ajung vreodata sa negocieze iar pe Obama sau pe Merkel e greu sa-i intreci in iscusinta.
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Dec 4 2009, 08:07 PM) *
Tin eu pariul Halba.


Oricum am ramas dator, propun eu urmatorul pariu:
- daca iese basescu si face guvern cu liberalii dau eu 2 lazi de bere (sau echivalent in vin)
- daca iese geoana tu nu dai nimic dar eu tot fac cinste cu o sticla de vin.
- daca iese basescu si face guvern cu PSD-ul atunci dai tu 2 lazi de bere.

Gadeste-te ca Basescu a fost in stare sa faca alianta cu PSD-ul cand AVEA CEVA DE PIERDUT (electoratul anti-psd), acum, cand teoretic nu mai are nimic de pierdut (ca mai mult de 2 mandate teoretic nu mai are cum)... o sa i se rupa... o sa faca alianta cu PSD-ul si singura conditie pusa o sa fie ca furtul sa se desfasoare conform algoritmului politic.

Rebel
in voga...
Click to view attachmentClick to view attachment
Click to view attachmentClick to view attachment
Click to view attachment


biggrin.gif biggrin.gif

ma mir ca nu am primit pe e-mail nimic cu marinarul....
Legionaru'
Parca ziceai ca nu prea stii ce se petrece in Romania din punct de vedere politic.....
Rebel
pai ti-am zis ca nu stiu mare lucru. generalitati cunosc ca fiecare, insa nu am vazut confruntarilile si mizeriile politice la care voi ati asistat.
Astea le-am primit pe e-mail si m-au distrat.
Atat.
FAR EASTERN
QUOTE (Rebel @ Dec 4 2009, 10:51 PM) *

Fantastic, Rebel! Astea le-am primit si eu pe e-mail, azi dimineata...
T u d o r
Halba, considera pariul incheiat si parafat cu acte in regula. biggrin.gif Sincer sper din tot sufletul sa fim in prima sau a treia situatie. A doua mi se pare inacceptabila. laugh.gif
pmhoria
QUOTE ( T u d o r @ Dec 4 2009, 06:55 PM) *
Horica musca-ti limba. biggrin.gif Acum pe bune, cred ca daca iese Basescu presedinte PNL va trece cu tot cu Johannis alaturi de el. Asa cum e normal si cum trebuia sa fie toti anii astia.


N-o musc ca mai e nevoie de ea .. tongue.gif
Pana una alta Halba a explicat f clar cum vad si eu o posibila "alianta pe veci" intre Hrebenciuc/Vanghelie/Mazare si Udrea/Videanu/Berceanu.
Ar fi cea mai mare UE pt toti care s-au agitat ca sunt de stnaga ba de dreapta .. ba ca moguli, ba ca nu stiu ce ..
Pana una alta, vreau sa vad cum o sa scoati lazile de bere/vinoase pe Euroring .. smile.gif)
Mariustom
CITAT(klm @ Dec 4 2009, 08:16 PM) *
CITAT(Mariustom @ Dec 4 2009, 05:33 PM) *
Cu umila mea prostie vă întreb: ce este mai grav, mai negativ pt un viitor președinte, palma dată unui copil acum 5 ani sau slugărnicia evidentă față de unii și aceiași ce se "învârt în jurul soarelui" ?
Eu prefer prima variantă thumbsup.gif

Eu prefer un presedinte care nu face/n-a facut niciuna din cele 2.
...

Și eu aș fi preferat, dar nu există opțiunea asta.
Așa că ...
G e o r g e
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Act...e-la-banci.html

asta cam cum vine ... ca vreau si eu ...
T u d o r
Stiti ce cred eu? Basescu nu va putea candida pentru alt mandat daca iese acum. E marea lui ocazie sa lase ceva in urma lui, nefiind fortat sa impace pe nimeni din PDL sau de altundeva. De altfel l-ati vazut careva pe Berceanu in campania asta? biggrin.gif De ce oare?

Sincer cred (sau cum zice limba_de_lemn Geoana - "cred cu tarie") ca trebuie reformat statul roman. Si mai cred la fel de sincer ca Basescu e singurul care vrea asta cu adevarat. Cine stie cum functioneaza statul prin institutiile lui in Romania si in tarile din vest cred ca stie deja ce vreau sa zic. Respectul pentru cetatean, rapiditate si eficienta, costuri mai mici datorita organizarii mai bune. Descentralizare.

Daca e cineva aici care crede ca sunt un oportunist care vrea sa se tina de scaun vreau sa precizez ca am intrat in PD in 2000 in momentul in care Basescu a castigat presedintia partidului. Pentru ca am crezut de atunci in el si cred in continuare. Sper din tot sufletul sa nu ma dezamageasca. Cand ai asteptari mari e posibil si ca deziluziile sa fie pe masura. Acum e sansa lui sa ramana in istorie si a noastra sa ne ridicam alaturi de el peste nivelul de balcaniada in care suntem.
G e o r g e
tudor , ce zic aia in articolul postat de mine e pe bune ?
HalbaSus
Ieri dupa ce am postat treaba cu pariul am mai vorbit cu cativa prieteni si am facut acelasi pariu... am ajuns la onorabila suma de 10 lazi de bere daca PDL-ul se va alia dupa alegeri cu PSD-ul. Sunt mai convins de treaba asta in proportie de 60-70%, sa zicem ca am rezerve de 30-40% pentru varianta guvernarii minoritare PDL si-atat (eventual cu minoritatile si ungurii). Deja perspectiva ca Basescu sa castige alegerile nu mai era asa sumbra, adica da, e adevarat ca va trebui sa stiu ca basescu va fi presedinte timp de 10 ani... dar c'mon... 10 lazi de bere sunt 10 lazi de bere... pe timp de criza e si asta o treaba. Ori daca basescu pierde atunci nu mai am ocazia sa dovedesc ca am avut dreptate deci... niema bere.

Pentru "necredinciosi", intreb din nou: daca nu s-a aliat cu PNL-ul in 2008, ce s-a schimbat intre timp ?

Singurul lucru care s-a schimbat (dar nu stiu inca in ce masura) este experienta castiga de PSD... adica ei si-au luat recent o m**e. Logic ar fi sa nu mai vrea sa o ia din nou si sa refuze orice colaborare cu Basescu. Dar in PSD totusi dorinta de ciolan e mare mare de tot. Si va fi greu sa reziste tentatiei. Daca vor refuza si astia atunci va fi guvernare solo PDL (asa cum e in momentul de fata)
Plus ca asa cum zice Tudor, el nu mai are nici un interes sa ii satisfaca pe toti din PDL... deci la o adica poate sa faca absolut orice: Udrea prim-ministru ! Nu vreti ? Inca o data Udrea prim-ministru... A doua oara trece sigur de parlament ca nu-s tampiti aia sa-si piarda scaunele. N-are sustinere in parlamentara ? So what ? Ce poate sa-i faca ? sa dea jos guvernul prin motiune de cenzura ? big deal, o propune pe EBA sau pe videanu...

Pe santa klaus nu il va pune premier niciodata ! Si stiti de ce ? pentru ca are experienta cu tariceanu, odata pus premier nu-l mai poate da jos nici cu militia. Ori de ce si-ar sacrifica 2 ani jumatate din cei 5 suportand un premier potrivnic... mai ales cand nu mai are nicio motivatie electorala.
StefanVVTi
QUOTE ( T u d o r @ Dec 5 2009, 12:20 PM) *
E marea lui ocazie sa lase ceva in urma lui

Ceva ..ce? Un praf mai mare decat asta?
Si mai am o intrebare biggrin.gif As vrea sa-mi raspunzi sincer. Crezi ca cei pe care ii invoca Basescu cu disperare(Vantu, Voiculescu, Patriciu) vor face altceva decat sa-si vada de afaceri si vietile lor(asta in situatia in care iese tot marinarul, Doamne fereste)?
drabisan
Halba, hai sa vedem lucrurile din alt punct de vedere.

Conflictele interne din partide:

PDL - sint multi, extrem de multi aia care nu o vad bine pe madam udrea. Nu e deloc greu de inteles, ba chiar e un punct de vedere pe care-l sustin. Asa ca madama a ajuns pe ultimul rind la ultima intilnire tv. De partea cealalta, marinarul are, in mod evident, afinitati. Nu e usor sa multumeasca pentru biletelul roz. Chestia aia l-a ajutat, ca nu a ajutat si Romania asta e alt topic. Dar, intern, nu cred ca nu e un mic razboi in PDL vis-a-vis de madam Udrea si de "sustinerea" bambuistei de eba la europarlamentare. Sint multi care nu pot sa inghita cele doua galuste nefierte. Dar marinarul chiar nu are nimic de pierdut, asa ca isi permite sa faca ce vrea.
PNL - Orban. Aia e marea lor problema. Evident ca il iubeste pe Antonescu cam la fel de mult cit il iubesc eu pe ilici. Abia asteapta sa-i ia gitul. Iar daca nu iese joana presedinte, are toate argumentele din lume sa-l spulbere pe tulceanul repetent. Antonescu nu are nici o carte ascunsa. De ce credeti ca l-a pus pe Orban sa faca negocierile cu PSD_ul? Ca sa ii consume creditele lui Orban. Plus ca Orban a fost pe fata pro-marinar.
PSD - Durere! joana nu a fost inghitit nici pina in ziua de azi, indiferent cit de multa apa au incercat sa bea, tot in git le sta. ilievici nu mai e cine a fost odata, plus ca ramine faza cu prostanacul. Nastase clar nu asteapta decit o mica ocazie sa se intoarca. Manivela e in razboi deschis cu Hrebe. Daca nu iese joana, Dumnezeu stie ce poate iesi din conflictul asta de dimensiuni globale. Singurul lucru pentru care nu cred ca PSD-ul va intra la guvern este faptul ca razboiul lor intern nu are cum sa se transeze atit de repede. Pina la noi ordine ei sint partidul cel mai mare si cu cei mai influenti oameni.

E clar cine va face guvern daca iese joana. Ma rog sa ne apere Dumnezeu de soarta asta! Pentru ca va fi pace pesedista, si aia nu e buna!
Daca iese marinarul, va intra la guvernare partidul care isi va schimba sefia mai repede. Si nu cred ca pesede-ul e capabil de viteza. E ca o firma mare, se misca greu, chiar cind arde.
HalbaSus
In 2008 PNL-ul si-a schimbat conducerea... si tot nu a vrut sa intre la guvernare cu PDL-ul.

Eu prevad 2 scenarii in cazul nefast in care Basescu "za kid slapper" Traian va ajunge presedinte:

1. Declara ca vrea guvern PDL-PNL... negocierile esueaza... in cele din urma ajunge sa faca alianta cu PSD-ul pentru ca tara are nevoie de un guvern, si este un compromis pentru tara, pentru romania... parteneriatul pentru romania... bla bla bla... eu am vrut, dar n-au vrut PNL-istii... udrea prim ministru !

2. Declara ca vrea guvern PDL-PNL... negocierile esueaza... nu se intelege nici cu PSD-ul... o numeste pe udrea prim-ministru cu guvern exclusiv PDL... din cel mult 2 incercari trece ! Si gata... end of storry... 2.5 ani nu va mai castiga nici o firma non-PDLista vreo licitatie (Doamne ce bine ca eu nu lucrez pe baza de licitatii cu statul), o groaza de oameni vor trece in PDL.

Dar bunul Dumnezeu sa ne fereasca de variantele astea. Go go go Base ! Go go go ! Oriunde... in afara de Romania !
Mariustom
Interesant articol smile.gif
T u d o r
Alt articol si mai interesant biggrin.gif

Halba, tot ce faci tu este sa presupui, sa presupui si iar sa presupui. Din toata postarea ta de pe topicul asta nu ai adus nici un argument, intreaga ta actiune bazandu-se doar pe ce crezi tu. E si asta un fel de a pune problema dar fara dovezi nu valoreaza prea mult pentru ceilalti cu exceptia ta. Iti respect parerea chiar daca e evident ca nu ti-o impartasesc. Basescu a anuntat oficial ca va cauta alianta cu PNL. E normal sa fie asa, fiind apropiati dpdv al ideilor economice. Un guvern se bazeaza pe principii economice comune si nu pe amalgamuri negociate intre cota unica si cea progresiva, ca sa dau un exemplu. Ca sa miste caruta doi cai trebuie sa traga in aceeasi directie.

L-am vazut pe Orban la TV dupa ce seful lui de partid anuntase deja sustinerea activa a lui Geoana in turul doi si arata de parca inghitise un arici. Nu era el si a lasat clar sa se vada asta, desi pe gura a spus niste platitudini de complezenta. Il va manca de viu pe Antonescu daca Geoana nu trece si in secunda doi va face guvern cu PDL. Poate cu Johannis sau poate nu, desi Basescu nu a lasat sa se inteleaga ca nu l-ar accepta pe acesta.

Istoric, moral, economic, oricum ai vrea sa o dai PNL nu are ce cauta alaturi de PSD. Si nu va fi. Am prieteni in PNL (ma refer la persoane care conteaza) si stiu ca sunt tulburari la nivel inalt legate de inhamarea partidului si a electoratului acestuia la caruta PSD. Daca lozul tras de Antonescu nu va fi cu Dacia 1300 s-a cam scris istoria politica a acestuia. A avut o sansa si si-a batut joc de ea. Asta nu se iarta, el oricum nu mai reprezinta si nu va mai reprezenta o speranta pentru nimeni dupa ce a tradat sperantele puse in el.

Daca ramanea doar neutru (nu trebuia sa fie nici pe partea lui Basescu) ar fi avut de castigat si eu imi puneam de pe acum votul pe numele lui peste 5 ani. Mi-ar fi dovedit ca are caracter.

Fane, ai impartit pachetele? Autobuzele sunt parcate? 36182451.gif
HalbaSus
Tudor, pai ar fi avut votul tau, dar l-ar fi pierdut pe al meu... ar fi fost tradarea suprema, sa iti faci campanie injurandu-l pe marinar si apoi sa zici "pai... nu e asa rau... votati-l pe el", sau sa ramana "neutru" care e un fel de a zice "mi-e frica sa-mi spun parerea sincera pentru ca nu am nici urma de caracter". Adica eu l-am votat pe el pentru ca era cel mai anti-basescu dintre toti, geoana mi se pare prea apropiat de basescu... vad basescu, vad geoana... eu vad FSN. Dar neah... tot e mai bun decat basescu macar pentru ca e o schimbare... plus ca pare prost de da in balti, chestie care ma linisteste. Un prost nu a ajuns niciodata dictator, din pacate basescu nu e prost.

Referitor la partea cu presupunerile mele... hai mai sa fim seriosi, nu ne intelegem pe tema asta, e ok, ca doar nu trebuie sa fim toti la fel. Voi il vreti pe base, eu il iubesc cum iubesc berea calda... nu-i nici o tragedie. Dar nu spuneti ca eu doar presupun si ca nu aduc argumente, ok, am facut si presupuneri dar majoritatea argumentelor sunt fapte istorice, verificabile, sau:
- doar mie mi s-a parut ca in 2008 PDL-ul s-a aliat cu PSD-ul si nu cu PNL-ul ?
- Doar mie mi se pare ca partidul lui Traian Basescu si partidul lui Ion Iliescu provin din acelasi partid mama (FSN) ?
- Mi se pare mie sau Gabriel Oprea e desemnat ministru de interne in guvernul lui negoita ?
- Visez eu urat sau Traian Basescu frecventeaza OTV-ul si extrage castigatorii promotiei Murfatlar ?
- Mi s-a parut mie ca a zis ca demisioneaza in 5 minute de la votul din parlament ?
- A zis la confruntare ca el si-a dat seama ca va fi criza doar la inceputul lui 2009 ? (asta chiar n-am inteles de ce a zis-o, are impresia ca daca face pe prostul atunci ii fura electoratul lui geoana care il voteaza exclusiv pentru faptul ca e prostanac)
- A zis sau nu ca se va intalni cu "poporul" in piata universitatii odata la 3 luni ? (adevarul e ca aici mai grav mi se pare promisiunea in sine, atitudinea hugo chavesiana de "Alo presidente" in care presedintele, intra in contact direct cu poporul, dispretuind totodata parlamentul)
- Mi se pare mie sau a zis (public, la inceputul mandatului de presedinte) ca o sa dea inapoi casa din Mihaileanu ?
- E bine ca presedintele unei tari sa loveasca buticari arabi, "tiganci imputite" sau copii ?
- Mi s-a parut pare mie sau a zis ca autostrazile nu sunt importante (pe vremea cand era ministru al transporturilor) ?
- A militat sau nu PDL-ul alaturi de presedintele Basescu pentru marirea cu 50% a salariilor profesorilor ?
- Este asta o masura liberala si de dreapta ?
- Mi se pare mie sau nu e normal ca "dorinta sufletelului" unei consiliere ar trebui sa fie factorul decisiv in numirea unui sef de serviciu secret ?
- Paunescu este mogul ? Dar videanu ?
- Impozitul forfetar e o masura liberala ? A promis PDL-ul ca elimina taxa auto ?
- Mi se pare mie sau e suspect cum stolojan a renuntat in ultimul moment la diverse functii ?
- Exista sau nu sanse ca macar 20% din lucrurile de care e acuzat: flota, afaceri imobiliare cu popoviciu pe vremea cand a fost primar general, imprumuturi sterse, trafic de armament (mai precis favorizarea acestuia), haysam etc sa fie adevarate ?
- Mi s-a parut mie sau in timpul mandatului de presedinte a incercat si a reusit intr-o masura mai mica sa scindeze/desfinteze partidul liberal ? Sau stolojan a actionat in mod total independent ?
- E adevarat ca inainte de 89 cei care aveau functii in strainatate colaborau strans cu securitatea ?

Toate astea de mai sus sunt presupuneri de-ale mele... inventii ale creierului meu bolnav ? halucinatii provocate de la prea multa bere ? (posibil si asta, nu neg... in cazul asta vreau sa ma trezesc odata la realitate)
Acum bineinteles ca am mai facut si presupuneri, deductii... pentru care am adus doar dovezi "circumstantiale"... dar vorbim de politica, nu de contabilitate primara, in cazul politicii iti e permis sa faci analize mai mult sau mai putin subiective. Sa faci previziuni mai mult sau mai putin corecte. Si da, am facut si asta. Dar am enumerat si suficiente date istorice verificabile, am facut si cateva deductii si am tras si concluzii personale: "Decat sa iasa basescu mai bine votez cu ORICINE !".

Normal, ca fiind o concluzie personala nu trebuie sa fiti de acord cu ea, la fel de personala e si parerea ca SUV-urile sunt de rahat sau ca seria 5 GT este cea mai inutila inventie de la conservele cu "aer de paris" incoace.
vali44
Cu mare scarba am sa votez raul cel mai mic dintre cele doua rele .... sunt un nationalist convins dar acum vreau sa votez pentru liniste sociala si stabilitate intr-o tara ravasita de orgoliul unui betiv ce se crede stapan atotputernic .... votez pentru deblocarea tarii , pentru ca sotia mea sa nu mai stea acasa neplatita , ea care formeaza oamenii de maine .... nu ma intereseaza banii pierduti de ea ci doar faptul ca in timp ce securistul notoriu de base acumuleaza averi fabuloase , oamenii mor de foame , copii cu studii stau acasa deoarece el a blocat tara , si-a facut curvele ministrii si a dat pe fata dispretul pe care il are fata de popor .... CU MARE SCARBA , VOTEZ MIRCEA GEOANA !!!!!!!!!!!! NU AM VARIANTA VIABILA ........ verymad.gif

Halba , ma bucur sincer ca si tu ai vazut adevarul din *lumina* pe care PDL-eii o arata orbilor .... biggrin.gif ... la urmatoarea intalnire vom amenaja o masa doar pentru orbi , asta doar asa ca sa nu-i deranjam pe cei cu ochi de vultur beer.gif 36182451.gif 36182451.gif
FAR EASTERN
Vali, cu parere de rau spun, si sper sa nu te superi pe mine, dar atitudinea asta a ta, numai INDRAZNEALA, nu inseamna... dar sper ca totusi sa INVINGI, oricum... thumbsup.gif
Tiberiu61940
Acum cei care voteaza cu Geoana spera sa fie mai bine peste 6 luni cu Geoana decit cu Base. Cei care voteaza cu Base spera sa nu fie mai rau cu Geoana decit cu Base.
Eu zic sa facem o analiza peste 6 luni sa vedem cine a fost mai dezamagit.
getodac
QUOTE (vali44 @ Dec 6 2009, 07:45 AM) *
CU MARE SCARBA , VOTEZ MIRCEA GEOANA !!!!!!!!!!!! NU AM VARIANTA VIABILA ........ verymad.gif


Stimate domn, decat sa votezi cu scarba un prostanac ai putea sa te gandesti la alte doua variante viabile, nu te duci la vot sau te duci si iti anulezi votul stampiland ambii candidati.
La fel ca si tine tot din nationalism am sa votez impotriva sforarilor ce manuiesc cu dibacie o marioneta ce a ajuns pe principala scena politica in urma unor compromisuri si promisiuni ce nu privesc bunastarea acestui popor. banned.gif
Doamne ajuta.
HalbaSus
QUOTE (Tiberiu61940 @ Dec 6 2009, 10:13 AM) *
Acum cei care voteaza cu Geoana spera sa fie mai bine peste 6 luni cu Geoana decit cu Base.


Ete nah... eu sper sa nu mai fie Base... punct. Am asteptari minime, nu voi fi dezamagit decat daca geoana il pune prim ministru pe basescu... varianta pe care din pacate nu pot sa o exclud. Sper totusi sa nu se adevereasca.
mike.omega
Baietii de la realitatea anunta niste exit poll-uri cam rosii dry.gif
In fine, va propun ca de maine sa deschidem un nou topic in care sa comentam(adica sa comentati ca pe mine nu ma prea pasioneaza smile.gif ) cum decurge mandatul noului presedinte, oricare ar fi el wink.gif
HalbaSus
Eu de maine ma las de politica, oricare ar fi rezultatul nu mai pot... recunosc ca sunt un caracter destul de bataios, si imi plac discutiile in contradictoriu pe orice tema ar fi ele, dar in aceasta discutie m-am implicat prea mult, poate si fiindca a fost "un combat bun"... Vreau sa discutam despre masini, nu despre politicieni.
Tiberiu61940
Poate il ajuti pe Patriciu la visul lui de "justitie privata".
Otto73
Am fost si eu la ambasada sa votez si totul a decurs ok.
Mi-a placut cat de cumsecade au fost cei de acolo.
Am calcat iar pe teritoriu romanesc thumbsup.gif
pmhoria
QUOTE (mike.omega @ Dec 6 2009, 02:27 PM) *
Baietii de la realitatea anunta niste exit poll-uri cam rosii dry.gif
In fine, va propun ca de maine sa deschidem un nou topic in care sa comentam(adica sa comentati ca pe mine nu ma prea pasioneaza smile.gif ) cum decurge mandatul noului presedinte, oricare ar fi el wink.gif

Eu deja am primis SMS-uri in care Geoana are 52% fata de 48% Base (in vre-o 3 sondaje de opinie diferite).. SMS primit de la "Cifre Reale" verymad.gif
Astia nu se mai satura ??? Tre sa ma asalteze in toate felurile? banned.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.