Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pe cine vei vota in turul 2 ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
Rebel
QUOTE (NGZ @ Nov 26 2009, 06:14 PM) *
Ma Rebel da ce repede gandesti ! Adica mie imi trebuie 10 ani sa pricep ceea ce tu ai inteles in numai cateva minute ?! Sau cum ?


Pai mie nu mi-au luat minute ci ani intregi de lectura (carti si arhive) puse laolalta. Eu doar sper ca in 10 ani sa iasa adevarul la iveala, desi daca il cauti exista. Dar tare ma tem ca si daca apare unii tot orbi vor fi..
vio
nu am saruri smile.gif) am pipere...

drunk.gif band.gif drunk.gif drunk.gif drunk.gif drunk.gif drunk.gif sa bem sa ne matolim tralalala
NGZ
CITAT(vio @ Nov 26 2009, 10:25 PM) *
nu am saruri smile.gif ) am pipere...

drunk.gif band.gif drunk.gif drunk.gif drunk.gif drunk.gif drunk.gif sa bem sa ne matolim tralalala



Hai noroc ! drunk.gif Da' da muzica mai incet ca e tarziu ! biggrin.gif
T u d o r
In ritmul asta o sa aflati in curand cu Basescu e de vina pentru extinctia balenelor albastre cu aripioara ventrala roz. 36182451.gif

Mai bine bem cu Horica. teehee.gif
G e o r g e
sper ca lumea s-a prins ca era gluma ce am postat mai sus , da ?
FAR EASTERN
Tudore, acolo e vorba de "rechini"... Nu prea s-a prins lumea...
vio
LA MULTI ANI HORIA sa bem drunk.gif beer.gif drunk.gif beer.gif drunk.gif beer.gif drunk.gif beer.gif drunk.gif beer.gif drunk.gif beer.gif drunk.gif
getodac
VIO, cat ai cotizat la campania lui Geoana? Ce primesti in schimb daca iese presedinte inafara de un kil de zahar si unu de ulei..... ceva licitatii castigate in stil PSD?
NGZ
CITAT(Rebel @ Nov 26 2009, 10:25 PM) *
CITAT(NGZ @ Nov 26 2009, 06:14 PM) *
Ma Rebel da ce repede gandesti ! Adica mie imi trebuie 10 ani sa pricep ceea ce tu ai inteles in numai cateva minute ?! Sau cum ?


Pai mie nu mi-au luat minute ci ani intregi de lectura (carti si arhive) puse laolalta. Eu doar sper ca in 10 ani sa iasa adevarul la iveala, desi daca il cauti exista. Dar tare ma tem ca si daca apare unii tot orbi vor fi..



Scuza-ma, am uitat ca esti un intelectual !
vio
nimic getodac biggrin.gif , adca nu te ai prins io nu sunt nici chioru nici cu babalu'.numa ca babalu' nu m-a enervat cu nimic inca.. vezi ca am scris mai sus ceva legat de vot si pro betzivu
Rebel
QUOTE (NGZ @ Nov 26 2009, 06:00 PM) *
Scuza-ma, am uitat ca esti un intelectual !


Luand in considerare modul anterior de abordare poate ca ar fi trebuit sa iti tratez postul dinaninte cu aceeasi zeflemea si nu am facut-o.
Imi cer scuze ca am o opinie diferita de a ta...
G e o r g e
update :

http://www.videonews.ro/action/viewvideo/3...te-m-a-injurat/

popcornul merge de minune smile.gif
vio
bai io nu mai scriu aici ... da-va incolo ...e site de mashini sau panarama politica ... ma retrag sa studiez prb de mashini ... PS : chiar nu ma intereseaza cine iese ...era fun , dar m -am plictisit..
DORU
MI-E SCARBA DE TOTI SI TOATE !

VA RACITI GURA DE POMANA AICI, ORICARE VA IESI, TOT PROST VA FI PT ROMANIA SI NOI URMATORII 5 ANI !

VA INVIT LA VIZE DE EMIGRARE !

AM ZIS !
Hoinar
QUOTE (DORU @ Nov 27 2009, 12:23 AM) *
..AM ZIS !

Pai daca noi emigram cine se mai intalneste periodic prin tara?! Chiar lasam asa forumul gol? smile.gif
Eu am viza, da' n-am de gand s-o folosesc tongue.gif. Iar in UE, unde as pleca eu, la un castig de experienta, nu trebuie viza smile.gif.
Sunt optimist si sunt sigur ca dupa o perioada mai grea, dupa ce trece criza, va fi bine si pentru noi.
DORU
Io voi fi deja pe alt taram cand va fi bine in tara asta. Doar napalmul mai poate aduce ceva bun in timp util biggrin.gif
drabisan
Doru, eu caut de mult o sursa de incredere pentru o cantitate decenta de napalm. Ai vreuna? Ca ma bag!
Cit despre alt tarim.....o daaaaa, vom fi toti de multa vreme pe alt tarim cind se va curata mizeria de aici! Aseara nivelul de scirba pe care l-am experimentat a depasit orice scala! Am realizat intr-un mod violent ca nu exista nici o speranta, iar eu sint un prost care a sperat! Singura zicala care se aplica si se va aplica mereu aici este "frumoasa tara, pacat ca este locuita"...
Rebel
nu stiu ce sa zic de povestea aia cu copilul. Nu stiu cat de adevarat este dar am gasit asta


Personal nu tin cu niciunul dar intrebarea mea este: daca exista filmul cum naiba nu a aparut pana acum? Taman acum l-a scos cineva de la naftalina?
G e o r g e
rebel, aveam pretentii de la tine , serios . cum poti sa intrebi de ce a iesit tocmai acum ?

pai acum trebuia sa iasa daca era sa iasa vreodata. sunt mai multe posibilitati. cine avea scena filmata era cu PDL ul acum nu mai e .
apoi , ce rost avea ca scena sa iasa in timp ce base era la putere , pai nu nenica , astepti momentul oportun.

acum ai priceput ?
FAR EASTERN


Filmul cu Base lovind un copil e un trucaj. Vezi aici: http://calinionescu1.wordpress.com/
G e o r g e
umbra aia mentionata este cursiva in filmul original aparut.
StefanVVTi
Colegule din estul indepartat, flash-urile erau singura sursa de lumina, sau mai sunt si reflectoare pe toata zona?!
Cred ca v-a trucat Basescu pe toti... El spune ca "Poate m-a injurat!", si voi spuneti ca nu e adevarat.
G e o r g e
eu asta nu inteleg : portocalii sunt in stare sa sara in fata trenului daca zice capitanul sa faca asa. mai oameni buni, aveti si voi proprii neuroni ... judecati singuri.

apropo , eu nu sunt pro niciunul , nici base, nici geoana ! asta daca nu s-a inteles . eu am niste motive legate de intelectul meu care il consider superior capitanului si nu accept sa fiu luat de fraier , atata tot .
StefanVVTi
Daca vrei sa te inscrii in PeDeLeu te intreaba aia: cine e Dumnezeul tau? Daca greseste Dumnezeul tau, tu o sa recunosti sau o sa cauti sa ascunzi? Cine sunt dusmanii nostri?(Daca raspunsul e Geoana, Iliescu, Vanghele, Rebenciuc etc te califici pt urmatoarea intrebare)...intr-un final se ajunge la ce-a zis George: te-ai lasa calcat de tren pentru comandantul suprem?! ...
Rusinos!
FAR EASTERN
Am postat la "rece", stimati colegi, pentru a afla pererile voastre.
Si daca mai vreti si alte pareri... despre subiect, http://www.hotnews.ro/stiri-media_in_campa...e-mediatice.htm
Mircea104901
Am vazut aseara in direct momentul prezentarii filmuletului (si inca 2 ore in continuu pe VantuTV).
Parerea mea: trucaj de 2 lei. A venit in emisiune pana si omul care era in spatele copilului si a spus ca nu s-a intamplat nimic. L-au usuit in 3 minute. Tipul s-a dus la B1 sa continue expunerea parerii lui. Si cameramanul din spate-cu geaca albastra - a intrat in direct si a spus acelasi lucru.
Toata povestea mi se pare cusuta cu ata alba. Patriciu spusese cu o seara in urma despre episod, si in cateva ore a aparut filmuletzul. Bineinteles ca a fost si Patriciu aseara in platou si a spus ca filmuletul nu e complet, ca Basescu i-a aplicat doua lovituri, una in plexul solar inainte de cea vizionata pe film.

Credeti ce vreti, dar eu zic ca e trucaj 99% (daca nu e asa, base a facut un gest reprobabil, dar tot nu-mi va schimba optiunea). Nu vreau ca Romgaz sa ajunga la Patriciu (e 85% a statului , valoreaza 2739 mil euro, are profit pe primele 9 luni 100 mil euro), nu vreau ca Oltchim sa ajunga la Voiculescu, nu vreau ca Posta + Cec-ul + patrimoniul UGSR sa ajunga la Vantu. Se pare ca asta s-a discutat la intalnirea pentru negocierea voturilor, condusi de cine altcineva decat tov. Ilici.
Care stia ca Ceausestii au fost prinsi (a sunat "intamplator" la cazarma unde erau sa dea ordine, -- oare cum stia??) inaintea lui Stanculescu, dar nu a spus nimic pe post, desi era infipt in TV mai ceva ca un cablu de camera.
Lucrurile nu sunt intamplatoare tovarasi.
G e o r g e
mircea nimic nu e intamplator. sunt constient ca toti fura , diferenta e cum o fac . da' noh noi sa fim sanatosi .
StefanVVTi
Basescu a trucat minti, mai rau decat altii un filmulet!
DRAGOS
mai Fane...parca ai 5 ani smile.gif zi si tu ceva de BINE de ala de-l sustii tu smile.gif ok, am inteles base e rau, e worst thing ever, dar tov. gioana de ce e mai bun?

PS: raspunsu' poti sa mi-l dai sambata la Pitesti biggrin.gif
StefanVVTi
De ce il votez pe Geoana? Pentr ca este diplomat, are educatia și prestanta necesare unui sef de stat. Cat despre politica externa(dupa parerea mea, una din principalele atributii ale presedintelui), nu cred că il poate "bate" vreun alt politician, cu atat mai putin Basescu, care ne-a topit pe plan extern. Il mai votez pe Geoana, pentru ca am vazut cum e cu Basescu si e nasol, vreau sa vad cum e si cu Geoana.

Cat despre cei 5 ani ai mei, mai bine ai sta in banca ta! wink.gif
Hoinar
QUOTE (StefanVVTi @ Nov 27 2009, 10:02 AM) *
Basescu a trucat minti, mai rau decat altii un filmulet!


1) Raspunsuri la aprecierile voastre: raspunsul lui Base

2) Declaratii ale unor oameni prezenti:
"UPDATE1 Felix Tataru, cameraman, la Realitatea Tv: "Eu sunt cel de pe scena care filma. Nu am vazut la acel moment nici un incident. Nu cred ca imaginile sunt reale. Cred ca este un trucaj. Imaginile sunt lucrate cu mare maiestrie. Este trucata miscarea mainii"

Mircea Moldovan, regizor de film, la "Nasul" (B1tv): "Am facut peste 20 de filme la viata mea. Nu am facut politica niciodata. Nu il cunosc pe domnul Traian Basescu. Ca regizor de film imi dau seama ca este o lucratura ordinara. Este facuta din montaj"

UPDATE 2: Adrian Stefan Iurascu a declarat in studioul Realitatea TV ca el este barbatul cu mustata care apare langa copil, in inregistrarea data publicitatii astazi de Gardianul, in care se vede cum presedintele Traian Basescu l-ar lovi pe un copil cu pumnul.

"Nu sunt membru PD-L, nu am motive deosebite sa-l sustin pe Traian Basescu, dar nu pot asista la ceea ce se intampla in aceasta seara. Eram la un metru de acel baiat. Copilul chiar face un pas spre mine. Intre mine si el nu era nimeni. Un asemenea gest il retineam cu siguranta. Presedintele nu l-a lovit. Eu nu l-am vazut pe Patriciu. Nu stiu unde era. Era un eveniment care se comenta. Eram foarte multi din societetea civila. Ce pot sa va spun sigur este ca nu a fost contact si ca nu l-a lovit. De acolo - martor ocular, de la un metru si ceva", a delcarat martorul Iurascu."

3) Tot filmul evenimentelor

Fane, ma tem ca stai nasol cu logica wink.gif. Bine ca nu ai dat la Mate sau la Info tongue.gif.
Trebuia sa te faci jurnalist, ca la fitile te pricepi. Da' raspunsuri reale dai si tu? Sau numai declaratii extraordinare gen CanCan si Libertatea? smile.gif
Uite aici un articol demn de jurnalism din asta bombastic: panica la o ferma din Australia

PS: Gimme hope Geoana, gimme hope Geoana..

PS2: George, noi in IT muncim, nu gandim. Imi pare rau daca te dezamagesc necrezand toate fasolele din presa. Da' cum creierul tau e mai presus de creierul lui Base, asa si creierul meu e mai presus de minciuna ordinara din jurnalismul nostru smile.gif. Si nu, nu sar in fata trenului pt Base, gandesc de capul meu (caut, ma informez, filtrez, judec, citesc, intreb...tot felul de procese ordinare de munca). Asta daca nu era clar, ma face ultras portocaliu sau ultras basescian.
pmhoria
Eu am inceput sa ma gandesc un pic mai departe. Adica stiu ca toti sunt rai, si din aceasta campanie nu ma atrage niciun personaj, efectiv imi produc greata dar trecand peste acest aspect... parca ceva din mine zice ca ar trebui sa iasa Base (nu-l votez, nu va faceti sperante, nu pun botu la vrajeli ieftine) .. Si daca iese Base, cu cine face el guvern? Cu PSD sau cu PNL? Care-s vor fi solutia imorala dar acceptata de dragul romanilor? Cum o mai suceste de data asta?
Daca iese Geoana, e destul de clar ce se va intampla, "liniste si pace" sad.gif
DRAGOS
horia, problema asta mi-am pus-o si eu. Sper totusi intr-o guvernare PDL-PNL. Lucrul asta nu s-a intamplat inca de acum un an pentru ca PNL nu a vrut sa renunte la functia de premier. Ma gandesc ca le vine mintea la cap daca iese asta inca 5 ani.

Sa fie clar, PDL=PSD=PNL= ce mai vrei voi. Sunt toti la fel, nu-mi fac nicio iluzie. Se fura la fel peste tot. Doar ca unele-s de stanga(PSD) si altele de dreapta(PNL, PDL) -la nivel declarativ, dar totusi au si luat masuri de dreapta cat timp au fost la guvernare. Si mai sunt unii care au componenta pe niste indivizi care sigur au tatuate pe undeva secera si ciocanul, Eh, eu p-aia n-o sai votez...mi-e teama ca mi se usuca mana si-mi cade smile.gif

Acum votam omul si cum am mai spus-o, decat o marioneta a comunstilor (el nici macar atat nu e, comunist) prefer un om care e in stare sa gandeasca cu propria sfecla.

Ce zici Fane cu tov. gioana, bunul diplomat?a facut si el niste cursuri la fara frecventa (În 1987 Mircea Geoană s-a înscris la Facultatea de Drept din București, cursuri fără frecvență. Decembrie 1989 l-a surprins ca adjunct de șef de brigadă la Trustul Energomontaj București și student la Drept- sursa) si gata, foarte bun diplomat? te invit sa mai urmaresti odata dezbaterea de la irealitatea tv, unde Geoana e singurul care CITESTE, fata de base si crin care se exprima liber.
HalbaSus
Trucaj... poate... dar reactia lui Basescu a fost "priceless"... adica sa zicem ca unul face un trucaj in care voi loviti peste fata un copil. Reactia: "poate m-a injurat, poate a injurat-o pe femeie, poate a vorbit urat" este suficienta pentru a demonstra ce era de demonstrat.

Deja nici nu mai conteaza daca a lovit copilul sau nu, faptul ca el isi poate explica gestul de a lovi un copil prin faptul ca "m-a injurat/a vorbit" este dovada suprema a josniciei. Adica ce om cu capul pe umeri, si o maturitate normala loveste un copil ?
Singurul motiv pentru care nu sunt extrem de revoltat de acest episod este pentru ca nu ma surprinde absolut deloc. E vorba de basescu, e domul "tiganca imputita", "gaozar", "te pun pe masa", etc... Este un personaj josnic cu care nu as iesi niciodata la bere, ok... eu am standarde mai inalte, si nu ies la bere cu oricine... dar parca nici presedinte nu mi-ar placea sa fie. Voi il vreti ? sau ati iesi cu el la bere ?

Ahh... am uitat ca intre timp si-a amintit ca defapt nu a lovit nici un copil niciodata... No shit... Ce imi plac "flashback"-urile astea. Adica mai devreme accepti posibilitatea de a lovi un copil pentru un motiv bine intemeiat (m-a injurat) ca mai apoi sa isi dea seama ca el defapt nu loveste copii... Wooow... ce tareeeee.
admin
Avem 676 vizite din judetul Gorj pe forum conform google analytics:))
StefanVVTi
QUOTE (DRAGOS @ Nov 27 2009, 10:42 AM) *
Ce zici Fane cu tov. gioana, bunul diplomat?a facut si el niste cursuri la fara frecventa (În 1987 Mircea Geoană s-a înscris la Facultatea de Drept din București, cursuri fără frecvență. Decembrie 1989 l-a surprins ca adjunct de șef de brigadă la Trustul Energomontaj București și student la Drept- sursa) si gata, foarte bun diplomat? te invit sa mai urmaresti odata dezbaterea de la irealitatea tv, unde Geoana e singurul care CITESTE, fata de base si crin care se exprima liber.

Pana una alta a fost ambasador al Romaniei in SUA(sincer, nu cred ca toti prostii sunt acceptati acolo) si ministru de externe. wink.gif Diplomatia si exprimarea libera nu au legatura, cu atat mai putin intr-o dezbatere electorala. Esti pe langa...
DIPLOMAȚÍE, diplomații, s.f. 1. Activitate desfășurată de un stat prin reprezentanții săi diplomatici, în scopul realizării politicii externe preconizate.
getodac
Mai oameni buni va sfatuiesc sa va ganditi putin
Un politician abil, uns cu toate alifiile ca Basescu credeti ca era atat de tampit sa loveasca un copil in public cand stia ca o multime de camere de filmat sunt atintite asupra lui ?
Si foarte curios din cate camere filmau in acea zi doar aceasta a surprins faza ?!!?!!
Pur si simplu mi-e scarba de mizeria asta de culoare rosie.
G e o r g e
un politician atat de abil ca basescu crezi ca s-ar lasa filmat band o bere si apoi conducand pejo 407 proprietate personala ?
Hoinar
QUOTE (HalbaSus @ Nov 27 2009, 10:42 AM) *
Trucaj... poate... dar reactia lui Basescu a fost "priceless"... adica sa zicem ca unul face un trucaj in care voi loviti peste fata un copil. Reactia: "poate m-a injurat, poate a injurat-o pe femeie, poate a vorbit urat" este suficienta pentru a demonstra ce era de demonstrat.

Deja nici nu mai conteaza daca a lovit copilul sau nu, faptul ca el isi poate explica gestul de a lovi un copil prin faptul ca "m-a injurat/a vorbit" este dovada suprema a josniciei. Adica ce om cu capul pe umeri, si o maturitate normala loveste un copil ?
Singurul motiv pentru care nu sunt extrem de revoltat de acest episod este pentru ca nu ma surprinde absolut deloc. E vorba de basescu, e domul "tiganca imputita", "gaozar", "te pun pe masa", etc... Este un personaj josnic cu care nu as iesi niciodata la bere, ok... eu am standarde mai inalte, si nu ies la bere cu oricine... dar parca nici presedinte nu mi-ar placea sa fie. Voi il vreti ? sau ati iesi cu el la bere ?

Ahh... am uitat ca intre timp si-a amintit ca defapt nu a lovit nici un copil niciodata... No shit... Ce imi plac "flashback"-urile astea. Adica mai devreme accepti posibilitatea de a lovi un copil pentru un motiv bine intemeiat (m-a injurat) ca mai apoi sa isi dea seama ca el defapt nu loveste copii... Wooow... ce tareeeee.


1) Ce spui tu: nu conteaza ca omul e lovit prin minciuna si luat pe nevazute (cand era normal sa fie descumpanit si sa nu stie ce sa raspunda, ca nu avea lectia invatata), conteaza ce a raspuns el. Cum zicea vorba aia din marketing? Nu exista reclama rea sau buna, exista doar reclama. Nu trebuie dovezi, ci doar sa afle omul ca Base a trosnit un copil si sa se ingrozeasca! Uitati-l pe Satana!

2) Parintii mei mi-au mai tras cate o palma peste ochi sau la fund, si recunosc, mi-am meritat-o in 99% din cazuri biggrin.gif. Sunt multi parinti care si-au trosnit copiii, cel putin din generatiile mai vechi. Astia toti au fost josnici? smile.gif

3) Eu nu am standarde atat de elevate pentru baut bere. Eu prefer oameni simpatici si la vorba si la port (gen Vio wink.gif), chiar daca injura smile.gif.

4) Flashback-ul a venit pentru ca a fost criticat de cei ca tine, care iau in considerare impresia, reactia, dar nu iau in considerare faptele (film trucat aruncat in capul lui in direct).
admin
QUOTE (getodac @ Nov 27 2009, 12:55 PM) *
Mai oameni buni va sfatuiesc sa va ganditi putin
Un politician abil, uns cu toate alifiile ca Basescu credeti ca era atat de tampit sa loveasca un copil in public cand stia ca o multime de camere de filmat sunt atintite asupra lui ?
Si foarte curios din cate camere filmau in acea zi doar aceasta a surprins faza ?!!?!!
Pur si simplu mi-e scarba de mizeria asta de culoare rosie.



De ce iti bati capul man? Eu am renuntat sa ma mai uit la TV la politica, ma uit la un film, ma uit pe Discovery, astazi pana sa arunc un ochi pe subiectul asta ma simteam super ok.
pmhoria
QUOTE (admin @ Nov 27 2009, 09:03 AM) *
De ce iti bati capul man? Eu am renuntat sa ma mai uit la TV la politica, ma uit la un film, ma uit pe Discovery, astazi pana sa arunc un ochi pe subiectul asta ma simteam super ok.


Same here ... Cand am ajuns la birou mi s-a relatat povestea filmului de catre colegi.. Eu aseara ma jucam Guildwars cand s-a petrecut/discutat despre marsavul film .. smile.gif
getodac
QUOTE (G e o r g e @ Nov 27 2009, 09:00 AM) *
un politician atat de abil ca basescu crezi ca s-ar lasa filmat band o bere si apoi conducand pejo 407 proprietate personala ?


Fi serios George a fost vorba de jumatate de pahar de sampanie (asta daca te referi la spritul consumat cu Becali, pentru ca de alta bauta nu stiu), nici decum o bere.
Oricum atat timp cat vor exista politicieni vor exista permanent doua tabere, una pro si alta contra si cum romanul se pricepe cel mai bine la politica si fotbal se vor mai posta cateva pagini pe topicul asta pana pe 6 decembrie. Hai Unirea !!!

@admin pai incer sa imi bat capul cat mai putin, dar nici nu pot sa diger asa usor tot ce ne obliga rosii sa inghitim, macar sa spun daca nu am cum sai boxez.
adrian_flavius
Judecand lucrurile la rece, si analizand un pic ce s-a intampla cu acest filmuletz, eu cred ca se impune o alta intrebare decat cea pe care ne-o punem cu totii: care este scopul final al difuzarii acestui filmuletz, si cum s-a putut difuza fara ca Matrozul sa fie informat in prealabil? Pentru ca este clar ca a fost luat complet prin surprindere...

Tinand cont ca de la Ion C Bratianu Romania nu a mai avut vreun conducator adevarat care sa nu aiba cel putin agrementul verbal al (cel putin) unei mari puteri internationale, eu cred ca problema adevarata este alta: mari-marii lumii au dat drumul haitasilor-sefi din Romania la vanatoare de matroz, nu mai are suportul celor care conduc cu adevarat lumea, vor sa-l scape peste bord si sa-l faca uitat, il vor pe Geoana, care le-a promis mai mult/e mai usor de influentat/nu are imaginea patata/este ne-uzat politic (cred ca de fapt primul si ultimul motiv sunt mai mult decat suficiente...)...

Cati dintre voi cred ca o asemenea stire si o asemenea organizare se produce la intamplare, fara studii de impact sociologic, fara organizarea detaliata a desfasurarii evenimentelor, fara ca totul sa fie studiat meticulos, pentru a avea cel mai mare impact asupra opiniei publice? Cati dintre voi mai cred ca revolutia din 1989 a fost ceva spontan, izvorat din faptul ca poporul nu mai suport tirania regimului? Si atunci, ca si acum, se foloseste media pentru a manipula oitele, pentru a putea sa le tunzi mai usor, fara ca ele sa-si dea seama, si sa mai aiba si impresia ca ele decid cine sa le fie pastor...

Basescu se erijeaza in victima sistemului...este primul care face chestia asta, desi a profitat din plin tocmai de pe urma acestui sistem...cati dintre voi credeti ca nu are o avere colosala pusa deoparte? Da' sincer...cati dintre voi crede ca este "sarac si cinstit"? Pe mine tocmai ipocrizia lui masiva ma dezgusta...atat si nimic altceva...plus ca, sincer, nu a avut, nu are si nu o sa aiba niciodata fatza de presedinte...doar de matroz...

Halba, si eu cam aceleasi pareri cu privire la atributiunile statului si ale autoritatilor publice...din pacate, nu vom fi lasati niciodata sa ne dezvoltam asa...pentru ca, surpriza, s-ar putea ca oamenii sa-si dea seama ca e mult mai usor sa se descurce intr-un sistem muuuuuult simplificat, cu muuuuuult mai putina birocratie, cu muuuuult mai putine parghii institutionale/financiare/economice, si atunci stapanii lumii nu ar mai avea pe cine conduce...

Ca si concluzie personala: difuzarea filmuletzului, aseara, si faptul ca el a fost TOTAL luat prin surprindere, ma face sa cred ca DE SUS s-a decis schimbarea matrozului...asa ca, vrem-nu vrem, o sa se duca de rapa si o sa-l vedem pe Geoana presedinte...iar el s-ar putea sa fie primul presedinte post-decembrist care sa reuseasca sa conduca doua mandate consecutive...nu fac pe profetul, da' flerul meu cam asa zice...
G e o r g e
@getodac : nu stiam de juma de pahar de sampanie , eu zic de festivalul berii wink.gif

cat si despre jumatate de pahar , e cu jumatate de pahar prea mult !
klm
Nu mai stiu cine spunea sa propunem o persoana (diferita de cei 2 candidati) pe care o credem potrivita pentru functia suprema in stat: nimeni altcineva in afara de mine nu stie care imi sunt prioritatile mele asa ca EU reprezint cea mai buna solutie.

Ma uit cu oroare la ceea ce s-a scris pe acest topic si nu-mi vine a crede ca s-a ajuns in stadiul acesta...
Inteleg, accept si respect parerile contrare alor mele insa n-o sa inteleg niciodata cum poti ajunge sa gandesti asa cum o fac unii dintre noi.
Halba, tu urasti in mod organic persoana lui Basescu, din ceea ce ai povestit pe aici eu deduc ca ura ta nu are nicio legatura cu ceea ce a facut/n-a facut acesta in calitatea lui de presedinte ci te enerveaza "pur si simplu"; esti jurist si ne-ai demonstrat in nenumarate randuri ca interpretezi bine textele de lege insa in cazul lui Basescu faci tocmai pe dos: stii bine (la fel ca toata lumea care se pricepe cat de cat) ca prevederea privind consultarea nu implica si obligatia presedintelui de a accepta propunerea partidului/coalitiei majoritare (asa cum consultarea poporului nu implica modificari legislative, de altfel PSD-ul spune ca prin 2012 va analiza rezultatul referendumului, deci vointa poporului = DEMOCRATIA poate sa astepte inca 3 ani), stii bine ca, tot conform oricarei Constitutii de pana acum, puterile presedintelui n-au fost niciodata generatoare de intentii dictatoriale decat cu complicitatea Guvernului (doar ponderea e importanta pentru ca in afara de a conta in formarea Guvernului singura activitate pe care a avut-o Parlamentul a fost blocarea activitatii celorlalte institutii - ca ex vezi avizele de urmarire penala date pentru parlamentari). Nu am vazut nici macar o dovada ca Basescu are apucaturi dictatoriale, n-am vazut nicio masura (legala) pe care a luat-o contra altei puteri, a propus 3 premieri si desi crearea comisiei de audiere a ultimului cabinet ministerial ar fi trebuit sa se realizeze in 15 zile nu s-a facut nici macar astazi.

Am observat un curent puternic anti-orice; iertati-ma insa asa fac doar lasii; daca ne-am fi ghidat vietile dupa acest principiu nu ne-am fi f***t niciodata "ca sa nu fim dezamagiti", cand te masturbezi nu ai asteptari prea mari, nu-i asa?...
Probabil ca o sa imi puneti intrebarea: "pai cu cine poti fi pro? cu prostanacul sau cu betivul?" si o sa va raspund ca daca am fi fost constienti n-am fi ajuns niciodata sa consideram turul al 2-lea din anul 2009 la fel ca turul al 2-lea din 2000 pentru ca daca se vrea "schimbare" atunci se voteaza cu totul altceva: ecologistul, independentul, reprezentantii altor partide decat cele parlamentare, bunica, purcica, altceva nu actualul presedinte si fostul membru marcant al celui mai prost Guvern deci nu pot sa cred ca votandu-l pe Geoana votati de fapt "schimbarea".
Am avut tupeul nesimtit sa intreb despre aspecte obiective care sa justifice optiunea Geoana si singurele pe care le-am gasit au fost: "chioru", "betivu" si niste teorii dictatoriale care n-ar sta in picioare nici macar in tarile latine.
Am tot auzit (si ma cutremur) ca votantii liberali (adica liberalii in gandire) il vor sustine pe un social democrat si i-as ruga pe cei care arunca astfel de ineptii sa vorbeasca doar in nume propriu: eu, in conditiile de fata, niciodata n-as vota o gandire socialista; lumea spune ca oamenii care au mers pe mana lui Antonescu este preponderent educata iar eu refuz sa cred ca pana si astfel de oameni ar renunta la principiile lor ca sa il puna in functia suprema pe unul dintre cei mai nepotriviti politicieni ca gandire si ca doctrina.

Scopul meu nu e sa influentez vre-una din optiuni ci doar sa va determin pe unii dintre voi sa aruncati panzele de paianjeni de pe creiere, sa incepeti sa va folositi macar cele 3-5% si sa analizati obiectiv plusurile si minusurile fiecarui candidat.
Multa bafta!
admin
Nota informativa SRI..scapata in presa


"Adrian Năstase și-a exprimat părerea că nu vor fi prezenți cei peste nouă milioane de alegători necesari validării referendumului propus de Traian Băsescu iar Ion Iliescu a revenit asupra subiectului afirmnd că trebuie explicată populației lipsa de rost a acestei manevre care ar amenința statul de drept. Mircea Geoană a intervenit reiterând punctul de vedere al lui Adrian Năstase și susținând că principala problemă o reprezintă obținerea sprijinului total al liberalilor pentru susținerea sa în turul doi. Și-a exprimat ideea că mesajul lui Antonescu este slab și acesta nu va reuși să ridice partidul dar că procentele sale contează deși la nivel local este posibil să nu se ralieze unele organizații mai ales în Ardeal. Situația din Ardeal este sensibilă a precizat Ion Iliescu, dar Viorel se va ocupa să compenseze prin accesarea liderilor maghiarimii - el este cel mai potrivit în solidarizarea celor de la UDMR. Viorel poate merge pe ce vor ei mai mult, pe autonomie locală extinsă - chiar cu includerea zonei Mureș, Cluj, Oradea deoarece oricum nu vor face logistic și deficitul de imagine se va echilibra cu timpul", se arată în nota informativă publicată de cei de la "Curentul".

"Trebuie strânse rândurile și dată imaginea de forță în plan public, a mai afirmat Ion Iliescu, indicându-i lui Adrian Năstase să ia legătura cu Dinu Patriciu pentru a-l liniști cu Romgazul, unde au marșat puternic mai înainte și udemeriștii. Interesul asupra obiectivului este mare, iar dinspre partea noastră ar fi fost de folos un acord ferm pe mai mulți ani cu Rusia, cu garanții serioase. Mircea Geoană a afirmat că are toate garanțiile și că vor fi și semnate niște protocoale cu rol informal la proxima vizită la nivel oficial. Partenerii noștri de la Moscova nu sunt convinși că putem asigura stabilitatea investiției dar un regim politic consolidat ar aduce beneficii importante. Ei sunt pregătiți să investească masiv și vor veni dacă sunt agreați, a mai întărit Mircea Geoană", mai arată informarea.

"Oltchimul este o problemă se vor supăra mulți dacă îl cedăm lui Voiculescu, pe de altă parte nu avem de ales altfel riscăm să ne alegem cu inamiciții de care nu avem nevoie, a zis Adrian Năstase, iar Ion Iliescu a completat că înțelegerea rămâne înțelegere și Voiculescu este un partener loial care trebuie să rămână alături de noi. Vîntu vrea și Poșta și CEC-ul, a spus Mircea Geoană, nu se poate să pierdem CEC-ul, iar Poșta este oricum în mare parte sub controlul său așa că nu va fi o problemă deși la nivel de imagine se vor genera teme conflictuale. O să-l ajutăm în schimb și noi și Voiculescu la patrimoniul UGSR. Are el grijă să-și acopere golul de imagine a intervenit Adrian Năstase, iar Ion Iliescu a închis această parte a discuției recomandând concentrarea pe următoarele puncte legate de contextul desfășurării planului de campanie", se mai spune în document.
admin
Băiatul din înregistrare: Băsescu m-a împins pentru că spusesem o prostie, gestul nu m-a marcat

Băiatul care ar fi fost lovit de președintele Băsescu în 2004, Bogdan Istrățoiu, a declarat unui cotidian din Prahova, că Traian Băsescu l-a împins în 2004 pentru că spusese o "prostie",dar că nu a fost marcat de incident și s-a arătat deranjat că acest subiect este adus în discuție după cinci ani.

Ziarul "Observatorul de Prahova" l-a contactat pe Istrățoiu, care, potrivit jurnaliștilor publicației, acum are 15 ani și locuiește cu familia sa în Italia. Istrățoiu a confirmat că el este copilul din înregistrare și că a fost împins de Băsescu. "Vă confirm că eu sunt cel din imagini. (...) Aveam zece ani. Inițial, domnul președinte mă luase pe scenă și am vrut să spun ceva legat de Iliescu și Năstase. Probabil, de emoții am spus că Iliescu și Băsescu nu sunt buni sau ceva de genul. Apoi domnul președinte m-a dat jos de pe scena. S-a enervat că spusesem o prostie și când m-am dus lângă dânsul vroiam să-mi cer scuze, dar m-a împins. Chiar am râs, nu a fost ceva care m-a marcat”, a declarat adolescentul pentru "Observatorul de Prahova".

Anterior discuției telefonice cu reporterul ziarului citat, Istrățoiu a avut o conversație pe yahoo messenger cu acesta, tânărul arătându-se deranjat că evenimentul este adus în discuție acum. "Da domnule, sunt dar asta trebuia pusă în vedere în acel an, nu după cinci ani că nu mai are rost. (...) Și vreau ca acest subiect sa fie inchis, nu am nicio legătură cu asta. (...) Îmi pare rău, dar eu nu am nevoie de așa ceva, eu am viața mea", i-a explicat, Istrățoiu reporterului, prin intermediul discuției on-line.

Ulterior, Istrățoiu a fost contactat de OTV, unde a spus că filmulețul este real, nu este trucat. "Acest videoclip, sau cum se poate chema, de 13 secunde, nu este un trucaj", a spus el, arătându-se revoltat că în emisiunea respectivă o doamnă care pretinsese a fi mătușa sa a spus că el a fost bătut.

"Am început să râd, m-am simțit onorat, pe moment nu m-a durut, fizic, dar m-a durut în suflet, pentru patrie", a povestit Istrățoiu, care a mai a mărturisit că se roagă "cu mâna pe inimă să câștige domnul Băsescu". El a mai explicat că are 15 ani, locuiește în Italia și lucrează în showbiz. Istrățoiu a mai precizat că el își spune Marius.

Înainte de a povesti ce s-a întâmplat în 2004 la mitingul din Prahova, băiatul a cerut să nu se mai spună despre el că ar fi bolnav psihic și să-i se respecte "intimitatea privată". "Să nu mai faceți aberații la adresa tatălui, care nu există, că sunt bolnav psihic și că sunt handicapat, că nu sunt. Chiar sunt foarte sănătos și mulțumesc lui Dumnezeu", a spus el. Întrebat dacă e adevărat că nu-și cunoaște tatăl, băiatul a replicat: "Dar nu contează dacă îl cunosc sau nu îl cunosc, asta este intimitatea mea privată".

Femeia cu care vorbea Traian Băsescu, în înregistrarea în care acesta apare că ar lovi un copil, susține însă că băiatul respectiv i-ar fi spus șefului statului să o dea "dracului" pe ea, că e nebună, dar că președintele nu l-a lovit, deoarece nu avea cum să ajungă de pe scenă la el.

"În nici un caz nu am văzut că dă domnul Traian Băsescu în el. În nici un caz! Deci asta e o minciună. Ori e pus de cineva, ori nu știu. Era o scenă și abia am ajuns. Dânsul mi-a întins mâna să dau mâna cu dânsul, dar n-am ajuns la mâna dânsului Deci nu avea cum să-l atingă", a declarat Ana Ghiță, citată de Realitatea TV.

Președintele Traian Băsescu a declarat pentru NewsIn vineri dimineață, în jurul orei 3.00, că în cadrul emisiunii de la Realitatea TV nu distingea imaginile care arată că ar lovi un copil, care se derulau pe monitorul din platou și date publicității de cotidianul Gardianul, precizând și că va face publică o expertiză a filmării.

"Eu nu distingeam ce e pe un monitor pe care mi l-au pus. Nici nu am realizat ce era acolo pentru că era pe un monitor pur și simplu. Am văzut o îmbulzeală dar nu am văzut despre ce era vorba, doar ce-mi povestise domnul Dumitrescu (n.r.-moderatorul emisiunii la care a participat președintele)", a declarat vineri dimineață, înainte de a părăsi sediul de campanie, președintele Traian Băsescu, întrebat de ce nu a avut o reacție în cadrul emisiunii în care i s-au prezentat imaginile în care pare a lovi un copil.

Întrebat dacă imaginile sunt un trucaj, șeful statului a spus că a văzut imaginile demontate pe un computer la sediul de campanie, însă trebuie făcută o expertiză a unui specialist. "Eu am văzut deja demontată scena pe un calculator, probabil că mâine o să o vadă și publicul", a spus Traian Băsescu. "Expertiza trebuie făcută de un specialist, va exista mâine. Nu vreau să fac niciun fel de afirmație înainte, veți vedea mâine, eu am văzut deja", a precizat Băsescu.
G e o r g e
trucaj sau nu :
http://video.google.com/videoplay?docid=50...3934&q=ufo#
Mircea104901
QUOTE (G e o r g e @ Nov 27 2009, 06:36 AM) *


Depinde cat de mult crezi ca exista ozn smile.gif In prima parte n-as zice ca e ceva trucat. Dar in a doua unde apare dara de condens... Din cate povesti cu ufo stiu, la nici unul nu apare dara de condens.
Dumnezeu stie. Noi stim doar cat vor unii care se considera Dumnezei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.