Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pe cine vei vota in turul 2 ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
DRAGOS
Am si eu o curiozitate...cati dintre voi aveti venituri lunare de peste 500 euro in mana? Ma gandesc ca destul de multi, totusi n-am vazut prea multe loganuri si matiz in semnaturile noastre. Ei bine, poate ar fi bine sa va ganditi cam in ce hal vi se vor reduce veniturile odata cu cota de impozitare progresiva care SIGUR va fi pusa in aplicare de un guvern cu PSD in centru. Si poate ca in esenta masura are ceva bun, desi parerea mea este ca e cel mai rau lucru care se poate intampla romaniei acum, alaturi de cresterea celorlalte taxe si impozite, insa in romania nu va duce decat la cresterea evaziunii fiscale si a economiei subetarne. Multi patroni vor fi incurjatai sa declare venituri mai mici, salarii mai mici pentru angajati si asa mai departe, iar grosul sa-l ia pe sub mana...In felul asta e foarte posibil ca banii ajunsi la buget sa fie chiar mai putini decat sunt acum...

Am ezitat foarte tare intre base si crin, pt ca mi-as fi dorit sa avem in turul 2 cele mai mici 2 rele. Insa, mi-a fost la fel de frica de faptul ca ar fi fost posibil un tur 2 intre crin si gioana, unde crin avea sanse mici, PSD-ul fiind totusi o masinarie de voturie (ca si PDL dealtfel). Basescu a facut cateva greseli, printre care si faptul ca adunat in PDL o groaza de fosti activisti ai PSD, insa totusi Geoana ii are pretutindeni langa el...






Legionaru'
QUOTE ( T u d o r @ Nov 23 2009, 01:21 PM) *
!

In privinta posibilitatii ca presedintia lui Base sa se transforme intr-o dictatura... voi in ce tara ati trait pana acum?! Hai sa rememoram impreuna cateva intamplari petrecute in ultimii 5 ani:

- Base vrea sa-l rastoarne pe Tariceanu (doar informatia pura, motivele nu sunt importante ci doar actul de vointa "doctatorial") - rezultatul?

- Base vrea sa foota mogulii de presa. Rezultatul?

- Base vrea sa-si puna prim ministru. Rezultatul?

Unde pixu' meu se vede de la voi dictatura cand asta n-are putere nici macar sa treaca strada daca guvernul sau parlamentul nu vor sa-i dea voie?!


Din cauza asta vrea unicameral si mai putini parlamentari, ca sa poata face ce vrea.

QUOTE (admin @ Nov 23 2009, 04:45 PM) *
Am resetat poll-ul, ca sa dezactivez voturile de pana acum singura varianta era sa schimb continutul casutei respective, asa ca am adaugat dnul si tov.


La Basescu de ce nu ai adaugat betivul sau chiorul?
DORU
Eu nu am optiune de vot in poll. De ce? Pt ca eu IMI ANULEZ VOTUL.

Base si Gioana nu sunt doua rele, ci CELE MAI RELE OPTIUNI ! verymad.gif
HalbaSus
DORU, adica tu mai poti inca 5 ani de base ? eu stiu ca ambele sunt rele si oricum o sa ne ia dracul (bine, eu sunt convins ca ne lua dracu' si daca iesea antonescu din primul tur) dar nu pot sa ma gandesc la varianta "10 ani cu basescu"... suna atat de urat incat g-oana, omul turbo pascal, reprezentantul psd-ului mi se pare un tip al naibii de simpatic.

Daca in turul doi ar fi ajuns becali atunci optiunea era chiar mai simpla, si il votam automat pe cioban... Defapt cred ca singurul care era mai rau decat base ar fi fost vadim tudor... si spun asta doar pentru ca sunt pe jumatate ungur si s-ar putea sa fi avut probleme din cauza numelui... daca m-ar fi chemat "popescu ion" atunci poate si vadim mi s-ar fi parut o varianta mai buna.

Repet, nu am nimic cu PDL-ul, pana si doamna Udrea are parti simpatice (am ras vreo 3 zile la rand dupa ce a sunat la realitatea fm si a pretins ca e o admiratoare de-a sa 36182451.gif ). Doar ca basescu ma enerveaza la toate nivelurile, ma enerveaza ca si om politic, ma enerveaza ca si dictator, ma enerveaza ca si om. Iar pentru cei care intreaba "da ce-a facut dom'le asa rau ?" pai simplul fapt ca eu (si nu sunt singurul) am ajuns sa ma bucur ca pot vota cu PSD-ul este o dovada clara ca acest "hitler wannabe" a distrus orice sansa a romaniei de a avea o guvernare cat de cat liberala... nu ma refer neaparat la guvernare PNL, pentru ca nu sunt un fan PNL si nu cred ca au o doctrina veritabil liberala, dar pana si PD-ul (asa le zic la PDL-isti cand vreau sa vorbesc frumos despre ei, "PDL" e o inventie de-a lui basescu care i-a venit la betie... realizata ad-hoc de catre slugi fara personalitate din partid) e un partid care putea fi o alternativa viabila la vesnicul PSD... Dar nu... a trebuit sa aiba in frunte un "power freak" care a spart alianta DA in primele 6 luni, a dat din c*r ca vrea alegeri anticipate si unire intre partide si guvern total aservit fara nicio personalitate... bleah... mi-e scarba... vreau sa votez cu geoana (defapt nu vreau nici asta, dar sunt convins ca rana provocata de punerea stampilei se poate vindeca cu cateva beri smile.gif )
T u d o r
Florine, Geoana vrea deja sa modifice constitutia. Sunt convins ca pentru a da mai multa putere parlamentului, ca tot o sa fie presedinte. Tu chiar crezi ce spui? Ma bucura sa citesc lucuri extrem de certe spuse de unii dintre voi, dar ele nu sunt altceva decat praf in ochi. Pot spune si eu pana maine ca Geoana e un prost, nu se spala pe maini inainte sa manance sau cand face pipi nu trage apa. Si sa certific toate aberatiile astea cu un foarte sigur "stiu eu"...

In afara de vorbele astea goale de continut aveti ceva IN SPRIJINUL candidatului vostru?

Uite, mie imi place atitudinea lui Doru care macar e ferm pe o pozitie. La fiecare pagina tine sa ne avertizeze ca raul e printre noi. biggrin.gif

Si astia cu furatul alegerilor, puteti fi mai concreti? Pana acum n-am auzit decat ca Basescu a furat alegerile. Nu-i asa ca voi credeti ce spuneti? Hai, dezamagiti-ma pana la capat... Sondajele alea dinaintea alegerilor (atentie, de la firme ANTI-Basescu) l-au dat cu 32-33% toate. TOATE, e clar? Unde sunt voturile furate? Acum haideti sa facem si rationamentul asta cu Geoana... Dar e mult mai usor sa dai in Basescu - merge si crede oricine, ca doar e al mai mare rau de pe pamant. De ce Vio tipi asa ca ti-a furat Basescu super-candidatul? De ce nu tipi ca i-a furat Geoana voturile? Doar el a crescut suspect de mult fata de sondaje.
solmar
QUOTE (JohnSA @ Nov 23 2009, 06:21 PM) *
Nu stiu cat costa flota aia, dar revin papagaliceste la intrebarea despre actiunile alea ale unei rafinarii cu impozite, cu nu-stiu-ce incalceala care valorau aprox 650 milioane.
Deci , daca ai cifre exacte, hai sa le comparam sa aflam matematic care e cel mai mic rau.

smile.gif


Căderea comunismului a prins România cu o flotă de 360 de nave comerciale, dintre care circa 280 în stare de funcționare, administrate de fosta întreprindere de stat Navrom Constanța. Gestiunea navelor s-a impartit între trei firme: Navrom, Romline și Petromin.
Petromin a primit 89 de nave, dintre cele de mare tonaj, respectiv mineralierele și petrolierele, astfel încât compania a devenit cea mai importantă din cele trei, dar și cea care a generat cele mai mari scandaluri.
De numele Petromin se leagă și celebrul dosar „Flota”, instrumentat în 1999, pentru care au fost puse sub acuzare 80 de persoane, între care și actualul președinte, Traian Băsescu, fost ministru al Transporturilor. Dosarul are ca obiect vânzarea a 16 nave, care au fost administrate împreună cu firma norvegiană Klaveness, pentru acoperirea unor împrumuturi care trebuiau utilizate pentru retehnologizarea lor.

Acum 16 nave intre 40 -170 000 dwt inseamna undeva la 3-400 milioane dolari. O paranteza - ca idee Saldanha si Ferosa au costat fiecare la livrare (catre partenerul sudafrican) 43 milioane de dolari. Astea 2 nave, fiecare de 173000 tone deadweight (dwt) au fost construite la Constanta si au fost livrate in 93-94. Sa revenim la FLOTA - din 360 nave avem 280 in stare de functionare si 80 in curs de constructie sau bune de casat. Dupa parerea mea 80 nave (avem aici nave intre 4000 si 40000 dwt) la valoare scrap (fier vechi) inseamna cel putin 100-150 milioane dolari . Restul de 280 la o evaluare sumara inseamna intre 2 si 3 miliarde de dolari. Ei bine, navele astea au facut pasi. Si paradoxal nimeni nu e vinovat.
Eu nu spun ca am vreun respect fata de cei care au vandut Petromidia, Sidexul, Alro, IMGB, cateva nume la intamplare... Este mai mult decat evident ca s-a jucat tzontzoroiul cu economia tarii. Si-au impartit cu temei si metodic tot ce se putea imparti. Paduri, ape... Si astea le-au facut mana-n mana. S-au spart in partide si partiduletze, formatiuni politice si se acuza unul pe altul de coruptie dar nu vede unul gratiile celulei pe interior. De ce? Pentru ca nu s-au inteles la comisioane. Si si-au furat unul altuia caciulile. Dar nu se pot expune unui control judiciar pentru ca la origine au fiecare manjeala pe maini. Asta e secretul. Nu se vor da in gat unul pe altul. Vor face in schimb circ la TV ca noi sa credem ca au de gand sa schimbe ceva. VAX!!! Imediat dupa alegeri viata se va intoarce la normal. Aceeasi directori vor fi directori plini, adjuncti. Aceeasi nepoti vor umfla posturile babane, aceeasi politicieni vor arata unul la celalalt cu degetul si vor spune ca nu sunt ei de vina. De vina sunt cei dinainte. Si tot asa vom ajunge la Traian, Decebal, Dromihetes... care sunt de fapt de vina!
StefanVVTi
QUOTE (admin @ Nov 23 2009, 05:45 PM) *
Am resetat poll-ul, ca sa dezactivez voturile de pana acum singura varianta era sa schimb continutul casutei respective, asa ca am adaugat dnul si tov.

Gluma sau nu, faza cu dnul si tov, e CEL PUTIN PENIBILA!
Felicitari...
HalbaSus
Tudor, acum sa fim seriosi, daca PD-ul nu ar fi furat atunci geoana avea minim 40% (daca nu castiga din primul tur)... Sau vrei sa zici ca nici PSD-ul nu fura teehee.gif asa ca au furat amandoi in proportii aproximativ egale au neutralizat fiecare furtul celuilalt... Saracul antonescu nu a apucat sa fure asa mult (nu pentru ca nu ar fi vrut ci pentru ca nu avea resursele necesare) dar oricum nu stiu daca ajungea in turul 2... deci per total alegerile au fost corecte.

@solmar: subscriu thumbsup.gif
vali44
QUOTE (StefanVVTi @ Nov 23 2009, 09:41 PM) *
QUOTE (admin @ Nov 23 2009, 05:45 PM) *
Am resetat poll-ul, ca sa dezactivez voturile de pana acum singura varianta era sa schimb continutul casutei respective, asa ca am adaugat dnul si tov.

Gluma sau nu, faza cu dnul si tov, e CEL PUTIN PENIBILA!
Felicitari...

Fane , stai linistit ... aici totul este < inca> portocaliu ! Sunt curios cum va fi dupa ... unii stiu ca este posibil sa-si scrie demisia daca chiorul pierde , si va pierde sigur ! E destul de greu sa accepti o realitate cruda ...
DORU
QUOTE ( T u d o r @ Nov 23 2009, 09:30 PM) *
Uite, mie imi place atitudinea lui Doru care macar e ferm pe o pozitie. La fiecare pagina tine sa ne avertizeze ca raul e printre noi. biggrin.gif


Mah, nu-s chiar sectant, sa stii laugh.gif

Am semnale clare din surse sigure (presedinti sectii electorale din 3 zone din tara cum va suna ?) unde la numaratoarea voturilor a iesit Antonescu clar pe primul loc (una chiar in Bihor... tongue.gif ) si finalul e fix pe dos...acum nu exagerez dar prin Ilfov s-a "vizitat" in draci duminica asta... Cateva procente s-au "aranjat" sigur. Mai mult nu se poate, sa fim realisti...dar si cateva procente au contat de aceasta data.

Halba, eu nu pot vota un Geoana care nu va face nimic fara acceptul lui Tov Iliescu, Nastase 4 case ce se cauta la oo, Vanghelie care este, etc.
Iar de Base sa nu mai aud...e nebunie sa-l votezi a 2-a oara...trebuie sa fii mare masochist 39110506.gif
Cipp
Si totusi cred ca trebuie sa mergem la vot. Daca peste 5 ani ne va fi mai bine sau mai rau, nimeni nu va fi mai vinovat decat noi. La urma urmelor, Vox Populi, Vox, Dei. Daca asa a fost sa fie, sa intre un "domn" cum ziceti voi si un "tovaras", eu cred ca avem de ales intre scandal si limba de lemn care ofera o nuanta de stabilitate prin lipsa de idei si de implicare.

Niciun sistem politic nu e perfect, niciun om nu e fara cusur. Insa faptul ca nu mergeti la vot, nu impresioneaza pe nimeni! Nu ne-am dorit noi democratie, n-au murit oameni? Si mie mi-a placut Crin, insa nu cred ca Romania e pregatita pentru un drum liberal, cum n-au fost pregatite niciuna din tarile fost comuniste. Incercarile timide de politici liberale din Europa de Est s-au soldat cu penalizarea de catre electoratele tarilor din fostul CAER. Sondajele de opinie din Ungaria, Polonia, Cehia, etc. confirma faptul ca oamenii au mai multa incredere in sistemul comunist decat in capitalism!

Eu sunt apolitic, nici de stanga, nici de dreapta, insa imi dau seama ca la noi nu e capitalism, ci anarhie. Organizarea e la pamant, institutiile sunt izolate, autoritatea se sfarma si omul traieste fara perspective!

Americanii au o vorba si va rog s-o luati ca atare: o decizie proasta e mai buna decat o indecizie!
solmar
@Tudor
Inca o paranteza. Bulgarii si-au vandut flota de stat doar anul trecut in primavara. Si nu aveau o flota de aceeasi marime... "Inteleg" sa furi cu masura, ciupitativ si apoi sa dormi cu frica ca vei fi prins dar sa furi fara nici o opreliste si mai ales sa nu patesti nimic si sa-i scuipi si pe cei care iti aduc aminte ca ai furat...asta n-o mai inteleg. Oare bulgarii aia cum au rabdat sa nu-si vanda flota pret de 18-19 ani? Oare cum la ei flota a adus profit si la noi a dat chix? Cum iti explici ca ei au rezistat pe piata 19 ani iar noi nu mai aveam flota in mai putin de 10 ani???? Ukrainenii si rusii inca mai au resturi din flota lor. Pe astia nu i-a ars podul palmei sa ia o spaga? Cum de nu le-au vandut?

PS Ne batem gura de pomana. Romania se pare ca nu a ajuns la fundul sacului (al clopotului lui Gauss). Doar atunci cand vom da cu dosul de fund vom putea sa progresam, sa crestem. De ce? Pentru ca mai jos de acolo nu poti cobori. Am spus-o de mai multe ori - ne lipseste un lider charismatic, un model. Si Crin e departe de asa ceva, dar probabil e mult mai aproape decat Base sau Geoana. Indiferent de rezultatul final al alegerilor: Base sau Geoana, partidul care va creste un lider (pe durata celor 5 ani pana la urmatoarele alegeri) va avea sansa sa castige. Sa vedem daca vor fi capabili de asa ceva. Nici macar Johannis nu e un astfel de lider pentru ca si el are scheletele lui. Totusi e o incercare...
StefanVVTi
QUOTE (DRAGOS @ Nov 23 2009, 08:27 PM) *
cota de impozitare progresiva care SIGUR va fi pusa in aplicare de un guvern cu PSD in centru.

Incep si eu ca Legionaru..."Ma copilu' meu", eu inteleg ca esti prieten cu Obama, dar deja stii programul de gurvernare PSD? rolleyes.gif
DRAGOS
pai ma, asta a spus cas va fi primul lucru pe acre-l pune in aplicare daca va fi guvern psd laugh.gif

tine minte ce ai zis aici si daca iese psd (desi sper din tot sufletul sa nu, dar nah..) discutam smile.gif
pmhoria
QUOTE ( T u d o r @ Nov 23 2009, 08:30 PM) *
Si astia cu furatul alegerilor, puteti fi mai concreti? Pana acum n-am auzit decat ca Basescu a furat alegerile. Nu-i asa ca voi credeti ce spuneti? Hai, dezamagiti-ma pana la capat... Sondajele alea dinaintea alegerilor (atentie, de la firme ANTI-Basescu) l-au dat cu 32-33% toate. TOATE, e clar? Unde sunt voturile furate? Acum haideti sa facem si rationamentul asta cu Geoana... Dar e mult mai usor sa dai in Basescu - merge si crede oricine, ca doar e al mai mare rau de pe pamant. De ce Vio tipi asa ca ti-a furat Basescu super-candidatul? De ce nu tipi ca i-a furat Geoana voturile? Doar el a crescut suspect de mult fata de sondaje.


Uite o chestie concreta. In 2004 PD-ul a tipat ca Bombonel a furat la alegeri si ca se fraudeaza, bla,bla ..gargara de rigoare (ei au inventat oricum conceptul de alegeri fraudate). De ce nu au avut cohones s-o demonstreze? De fapt mai simplu, de ce nu au demonstrat nimic pe aceasta tema in cei 5 ani ai lui Base? Chiar nu puteau s-o faca s-au n-au vrut?


T u d o r
Solmar, nu contest ce ai scris. Totusi da-mi un raspuns. Inainte de 2004, pe vremea lui Nastase s-a incercat (si cred ca-ti dai seama ca chiar s-a incercat) sa-l topeasca pe Basescu cu dosarul flota. Daca ei nu au gasit nimic (adica chiar nimic, ca-l legau si daca aveau o umbra de cerneala pe vreun act)... merg pe mana lor. Nimeni nu era mai interesat decat Nastase sa-l ingroape politic sau chiar fizic - vreau sa spun in parnaie - pe Basescu.

Fane, cota unica este introdusa de catre Basescu si PDL in alianta DA. Este o masura profund liberala. Cota progresiva este de stanga, da sansa unui stat puternic sa asigure banii necesari pentru protectia sociala. Dar vorbim de un stat puternic. Suedia, Norvegia sunt tari unde miliardarii practic nu exista, cu cateva exceptii. Insa si ultimul om traieste decent. Atentie, e vorba de niste state extrem de puternice, cu o economie foarte sanatoasa. Daca vezi vreo asemanare cu Romania pe undeva sa-mi spui. smile.gif Noi trebuie sa cream o economie intai, iar asta se poate face doar intr-o guvernare de dreapta, cu masuri stimulative dar nepopulare in paturile sarace. De asta electoratul PSD e la tara, are un nivel al veniturilor si al educatiei redus iar electoratul de dreapta este la orase, printre oamenii cu venituri si studii mai inalte.

Daca printre voi, sustinatorii PSD de aici este cineva care are venituri ridicate, atunci ala e masochist. Eu nu vreau sa-mi ia nimeni 45% din castig, ca n-am omorat pe nimeni. De asemenea va pot spune ca voi sunteti exceptiile in electoratul PSD, pentru ca sunteti si tineri, sunteti si educati, sunteti si de la orase (adica cu acces la informatie) si mai aveti si venituri cel putin decente, daca e sa judecam macar dupa masinile pe care le aveti. Va urez mult succes in sustinerea ajutorului social din Dabuleni. Sunt sigur ca veti fi mandri ca din banii vostri munciti traiesc cateva familii de tigani care nu vor decat pomana. smile.gif
pista
CITAT( T u d o r @ Nov 23 2009, 09:45 PM) *
Sunt sigur ca veti fi mandri ca din banii vostri munciti traiesc cateva familii de tigani care nu vor decat pomana. smile.gif

Formulare frapanta ! thumbsup.gif
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Nov 23 2009, 10:45 PM) *
Solmar, nu contest ce ai scris. Totusi da-mi un raspuns. Inainte de 2004, pe vremea lui Nastase s-a incercat (si cred ca-ti dai seama ca chiar s-a incercat) sa-l topeasca pe Basescu cu dosarul flota. Daca ei nu au gasit nimic (adica chiar nimic, ca-l legau si daca aveau o umbra de cerneala pe vreun act)... merg pe mana lor. Nimeni nu era mai interesat decat Nastase sa-l ingroape politic sau chiar fizic - vreau sa spun in parnaie - pe Basescu.

Daca printre voi, sustinatorii PSD de aici este cineva care are venituri ridicate, atunci ala e masochist. Eu nu vreau sa-mi ia nimeni 45% din castig, ca n-am omorat pe nimeni. De asemenea va pot spune ca voi sunteti exceptiile in electoratul PSD, pentru ca sunteti si tineri, sunteti si educati, sunteti si de la orase (adica cu acces la informatie) si mai aveti si venituri cel putin decente, daca e sa judecam macar dupa masinile pe care le aveti. Va urez mult succes in sustinerea ajutorului social din Dabuleni. Sunt sigur ca veti fi mandri ca din banii vostri munciti traiesc cateva familii de tigani care nu vor decat pomana. smile.gif


Pai eu am raspuns deja la intrebarea asta. Eu, daca as avea dosarul in fata as sti unde si ce sa caut. Deformatie profesionala, cu asta ma ocup - vapoare. Iar raspunsul e unul singur: daca va pica unul dintre politicienii de la varf se va declansa principiul dominoului. Ori, indiferent la putere sau in opozitie (ambele sunt caldute) niciunul nu are vreun interes. Chiar asa de naiv esti sa crezi ca la preluarea unui portofoliu (rotatia cadrelor) nu descoperi nici o magarie a celui dinainte? Cum s-au comportat politicienii nostri? Doua variante:
a) au pus gura la țuțuroi si au inceput sa suga
cool.gif au facut scandal si au deferit justitiei pe cei vinovati. Cate cazuri de ministeriabili arestati ai intalnit?

Sa rectificam, vis-a-vis de a doua idee: eu nu sunt sustinator PSD. E o chestie de conjunctura. Nu m-ar mira ca pe ascuns Base cu Geoana (Iliescu) si cu Crin (Patriciu + Tariceanu) sa-si fi dat deja mana, sa fi impartit deja ciolanu'... Vorbim de animale politice. Indivizi care efectiv nu fac nimic inafara de a vorbi la televizor, care isi dau cu parerea aproape la orice si care au in spate un aparat de interese. Singura deosebire e ca fața lui Crin e mai candida decat a lui Basescu. Iar Geoana pare mai naiv decat amandoi, desi nu este. Toti trei sunt la fel de manipulatori. Daca-i intrebi pe oricare din ei daca iti ofera vreo garantie la ce ti-au promis raspunsul lor va fi acelasi: "Pai n-am cum sa-ti ofer o garantie, singura garantie o reprezinta persoana mea si tot ce-am facut pana acum". Cu alte cuvinte - tu voteaza, ca dupa aia n-o sa ai ocazia sa ma tragi la raspundere. Intr-un final iti inseli singur asteptarile si esti pregatit deja la un insucces in momentul in care ai votat. De cate ori a iesit cel pe care l-ai votat tu?

Alt aspect: in general nu ai cum sa cunosti un candidat indeaproape. Trebuie sa inghiti un CV periat de anturaj, o chestie romanțioasa. Nu vei sti niciodata cat teatru joaca si daca e mojic de la natura sau se enerveaza repede ca nu-l tin nervii. Iar cei care au ocazia sa-i cunoasca indeaproape sunt deja cei care beneficiaza de asta si n-au nici un interes sa-ti permita si tie, un ilustru anonim, sa accezi intr-un cerc asa de select.

T u d o r
Presupun ca e clar ca aia care au instrumentat cazul au avut la dispozitie consultanta de specialitate. E greu de crezut ca si-au ales sa fie consiliati de bucatari sau zugravi.

Si da, poate ca Basescu e mojic, poate ca bea, poate ca f**e diverse blonde mediatizate intens. Dar in spatele lui nu se ascunde nimeni. Mie mi-e mai frica de partea nevazuta a icebergului decat de cea vizibila. Mi-e frica de ce-a fost pana in 2004. Mi-e frica de Vanghelie ministru de interne cum zicea Geoana. Daca nu asa incepe o dictatura atunci nu mai incepe in nici un fel.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Nov 24 2009, 12:25 AM) *
Presupun ca e clar ca aia care au instrumentat cazul au avut la dispozitie consultanta de specialitate. E greu de crezut ca si-au ales sa fie consiliati de bucatari sau zugravi.

Si da, poate ca Basescu e mojic, poate ca bea, poate ca f**e diverse blonde mediatizate intens. Dar in spatele lui nu se ascunde nimeni. Mie mi-e mai frica de partea nevazuta a icebergului decat de cea vizibila. Mi-e frica de ce-a fost pana in 2004. Mi-e frica de Vanghelie ministru de interne cum zicea Geoana. Daca nu asa incepe o dictatura atunci nu mai incepe in nici un fel.


Da un search pe tema asta si vei afla cine s-a pronuntat si ce bine a ajuns. Unul e in top 300.

Ca sa incheiem disputa, din care nimeni nu iese mai luminat, as prefera sa n-am un presedinte mai smecher ca mine (desi e discutabil), prefer sa am un presedinte mai destept decat mine. Din pacate nu prea se aplica acum, avand in vedere ca Geoana are si sintagma de prostanac atasata (nu e deloc fraier oricat lasa impresia). Prefer sa am un presedinte care intr-un cerc de personalitati sa se remarce prin prestanta nu sa fie campion la cine scuipa mai departe. Imi doresc un presedinte care sa vorbeasca fluent cel putin o limba straina in plus fata de mine. samd
FAR EASTERN
Solmar, ma intreb de ce nu ai facut ceva, un gest cat de mic, din moment ce stiai atat de multe despre trioul naval? Sa presupunem ca nu ti-ai dat seama la inceput... dar a durat cam mult, inceputul. Chiar n-ai avut posibilitatea sa dai pe fata tot ce stiai? Cine te-a oprit??? Poate pozitia de angajat care spera sa o mai duca o vreme bine acolo????
Am umblat si eu o vreme prin "maruntaiele" celor trei, si pot spune, la fel de convingator ca si tine, ca stiu ce "faina" se macina pe acolo... crede-ma.
vio
alooo schimbati la tiltu , porcu traian basescu si mistretu de gioana ... porcu tot porc ramane indiferent ..... cred ca cel care a pus poll ul asa este pdl ist convins ... nu ai sum sa zici domn unui porc si un dobitoc care ne pune sa platim pe toti datoriile acolitilor lui......
FAR EASTERN
viooo, eu cred ca te-a vizitat garda... 36182451.gif inainte de alegeri...
solmar
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 24 2009, 01:09 AM) *
Solmar, ma intreb de ce nu ai facut ceva, un gest cat de mic, din moment ce stiai atat de multe despre trioul naval? Sa presupunem ca nu ti-ai dat seama la inceput... dar a durat cam mult, inceputul. Chiar n-ai avut posibilitatea sa dai pe fata tot ce stiai? Cine te-a oprit??? Poate pozitia de angajat care spera sa o mai duca o vreme bine acolo????
Am umblat si eu o vreme prin "maruntaiele" celor trei, si pot spune, la fel de convingator ca si tine, ca stiu ce "faina" se macina pe acolo... crede-ma.


N-am lucrat dupa facultate la stat asa ca n-am stat intr-un post caldut niciodata, doar la companii private iar de aproape 7 ani prestez pe cont propriu, asa ca sunt cel mult angajatul meu si al asociatilor mei. Capeti acces la informatiile astea in timp, nu ti le serveste nimeni pe tava, si nu le-am aflat in timp real, cand procesul se desfasura. In particular au mai circulat portiuni de informatii pe internet intr-o forma sau alta. Unele le afli intamplator iar altele nu fac nici macar obiectul unor discutii de forum. (Inainte de facultate am lucrat la stat, in vacante, pt ca toata economia era de stat).

Dupa cum bine se vede dosarul s-a inchis, flota nu mai exista dar nimeni nu e vinovat. Sa dau pe fata cui? Intr-un sistem in care calci pe cineva cu masina si nu faci o zi de puscarie!? In plus de asta n-am fost in tabara celor care au beneficiat intr-un fel sau altul. Am fost impotriva curentului.

Ca sa redeschizi un asemenea caz ai nevoie de dovezi, contracte, anexe la contracte, istorice, desfasurator de plati, deconturi, etc. Ori stii bine ca astea sunt confidentiale. Iar dupa atata timp nu mai exista anumite dovezi, companiile nici nu mai exista - unde mai gasesti arhiva lor. Ca sa nu o lungesc: flota nu mai este, nimeni nu e vinovat. Alte tari au pastrat flota, au vandut doar o parte din ea (au pastrat pachete de control) in acelasi interval de timp si in acelasi mediu concurential. Altii au avut profit, noi nu. Altii au avut grija de flota, noi nu... ce e asa greu de sesizat?

Iar flota nu e un caz singular. Acum urmeaza CFR-ul. Iar pana acum s-a tot executat cate ceva.

klm
CITAT(admin @ Nov 23 2009, 12:40 PM) *
Poate cineva sa-mi explice de ce va fi mai bine cu Geoana, Iliescu , Vanghelie, Hrebenciuc..etc in viitor, daca vor castiga alegerile? Daca pana la alegeri vad un singur mesaj pertinent promit ca ma voi gandi si la varianta Geoana.

ATENTIE, orice mesaj care include numele Basescu, sau referire la el este descalificat din start.

Sa va vad..muahahhaha

Nu s-a reusit pe 7-8 pagini si tu crezi ca se va reusi de acum incolo?! 36182451.gif
CITAT(JohnSA @ Nov 23 2009, 03:05 PM) *
A , si sa incepem si noi sa cerem asa de exercitiu, GARANTAREA PROPRIETATII in Constitutie. O sa se plezneasca astia rosii daca aud asa cerere.

Pai sa incepem pentru ca deja e garantata din 2003 chiar daca sefu' de atunci zicea ca e un moft.
CITAT(HalbaSus @ Nov 23 2009, 03:46 PM) *
Important e sa plece basescu din tara. Din cauza lui partidele "de dreapta" nu se pot alia... iar PDL-ul nu se poate alia cu absolut nimeni (Ok, UDMR-ul si minoritatile nu se pun).

Ce zici tu, straine?! PNL a ajuns la cele mai mari procente in aceasta perioada in care "nemernicul" de marinar a ostracizat dreapta.
CITAT(getodac @ Nov 23 2009, 04:05 PM) *
spun asta pentru ca vad ca doar Tudor il apara pe Basescu asa cum as fi vrut si eu dar dupa posturile lui in care spune cam ce gandesc si eu e inutil sa mai intervin.

De pagini bune contracarez atacurile unora de pe aici... nu am de ce sa il apar pe Base pentru ca cred ca o poate face si singur.
CITAT(FAR EASTERN @ Nov 23 2009, 04:27 PM) *
"Eu cred...", "Parerea mea...", suna prea mult a inoculare AntiB(ase)... nu ca n-am avea dreptu la pareri personale.

Pai eu astept sa vad ceva concret de la inceputul topicului insa nu cred sa am sanse.
CITAT(solmar @ Nov 24 2009, 01:39 AM) *
In particular au mai circulat portiuni de informatii pe internet intr-o forma sau alta. Unele le afli intamplator iar altele nu fac nici macar obiectul unor discutii de forum.
[...]
Iar flota nu e un caz singular. Acum urmeaza CFR-ul. Iar pana acum s-a tot executat cate ceva.

Ah, daca e de pe internet te credem pe cuvant...
Cu flota n-o scoateti la capat pentru simplul motiv ca nu Base a instrumentat dosarele ci chiar justitia din timpul PSD-ului deci orice ar fi fost, chiar de nu il condamna Nastase l-ar fi santajat in 2004 in turul 2 deci varianta voastra cu "corb la corb nu-si scoate ochii" nu tine.
HalbaSus
QUOTE
Si da, poate ca Basescu e mojic, poate ca bea, poate ca f**e diverse blonde mediatizate intens. Dar in spatele lui nu se ascunde nimeni


Unu la mana, nici nu trebuie... adica daca as sti ca basescu e o marioneta, poate l-as vota... poate ala care il controleaza e om bun... problema in PDL e basescu, daca l-ar controla partidul nu as avea nimic cu el.

Doi la mana, cu siguranta nu e controlat dar sunt convins ca isi ajuta cu consecventa anumiti prieteni care l-au sustinut din 2004 pana in prezent ? Casuneanu, Videanu, Cocos and company. Dar astea sunt probleme minore, pe care le-as trece bucuros cu vederea (ca doar "oameni suntem, animale mancam"). Bubele lui sunt la mansarda, este un obsedat de putere si control. Sa-l pui pe boc prim-ministru ??? Eu am un caine pe care l-am dus si la cursuri de dresaj si tot nu raspundea la comenzi asa de prompt. Motivul pentru care imi place Tariceanu este tocmai pentru ca a reusit sa tina in frau (chiar si cu pretul alierii cu PSDul) pornirile lui Basescu si a reusit sa reziste pana la sfarsitul mandatului fara a putea fi detronat de catre maniacul de la cotroceni.

Cota unica opera lui Basescu ? Will you give me a break ??? Sa o luam la rand:
- Cota unica a fost propusa de NASTASE (da, ala de la PSD)
- Cota unica a figurat in programul de guvernare al aliantei DA, a fost pus in aplicare in timpul unui ministru de finante liberal... a fost votat de parlament (ala rau)... ce merite are tovarasul basescu ? ca a zis "bravo !" sau ca a iesit la televizor si a explicat cota unica de parca el ar fi inventat-o (imediat dupa inventarea apei plate si descoperirea gaurii din macaroana)

Daca e sa luam la rand realizarile lui Basescu atunci avem:
- Alegeri uninominale (ohhh ya... asta ne-a adus muuulta bucurie... eu personal simt ca de cand sunt alegerile uninominale imi e mult mai bine)
- A reusit sa izoleze PD-L-ul astfel incat acesta si-a pierdut orice credibilitate si nu se va mai alia nimeni niciodata cu acest partid. Poate nu e un lucru rau (daca ma gandesc la videanu, nutzi udrea, etc...).
solmar
QUOTE (klm @ Nov 24 2009, 09:17 AM) *
QUOTE (solmar @ Nov 24 2009, 01:39 AM) *
In particular au mai circulat portiuni de informatii pe internet intr-o forma sau alta. Unele le afli intamplator iar altele nu fac nici macar obiectul unor discutii de forum.
[...]
Iar flota nu e un caz singular. Acum urmeaza CFR-ul. Iar pana acum s-a tot executat cate ceva.

Ah, daca e de pe internet te credem pe cuvant...
Cu flota n-o scoateti la capat pentru simplul motiv ca nu Base a instrumentat dosarele ci chiar justitia din timpul PSD-ului deci orice ar fi fost, chiar de nu il condamna Nastase l-ar fi santajat in 2004 in turul 2 deci varianta voastra cu "corb la corb nu-si scoate ochii" nu tine.


No offence dar chiar daca nu vrei sa recunosti, internetul e o sursa de informatii. Trebuie sa stii unde si ce sa cauti. Nu articole din ziare sau blogguri - ca nu de acolo obtii informatii precise. Statistici, bilanturi, situatii financiare... rapoarte financiare emise de societati specializate, etc. Unele sunt pe bani, altele le gasesti pe pagina financiara a lor (pagina pusa la dispozitia actionarilor).

Vrei sau nu sa recunosti flota a disparut in 10 ani de la revolutie. Iar TB a fost ministru al trasporturilor in '91-'92 si '96-'00 (informatia e de pe internet ca nu tin minte CV-ul lui). Surprinzator a mai fost ministru al transporturilor si in guvernul Ciorbea in perioada dec 96-feb 98. A mai fost MT si in guvernul Radu Vasile in peiroada apr 98 - dec 99. Adica cu mici pauze a fost constant ministru al transporturilor din 91 pana in 99.

Te inseli la ce-si scris mai sus. "Corb la corb nu-si scoate ochii" chiar tine! Anumite chestii duc spre Vacaroiu, asta e motivul pentru care amandoi au fost scosi basma curata.

Ar trebui sa te preocupe simplul fapt ca flota (in valoare de cca 3 miliarde de dolari) a disparut in neant in 10 ani si nimeni nu e vinovat. Ar trebui sa te preocupe ca pe langa flota au disparut altele. Cat timp au fost conduse de romani n-au avut profit, ba chiar erau pe pierdere. Imediat ce au fost vandute au inceput sa faca profit. Ideea e una singura. Toti cei care s-au perindat pe la conducerea Romaniei au contribuit la disparitia unor active valorand sute de miliarde de usd (sau euro). Si ghici ce! Nimeni n-a mancat usturoi! Nimanui nu-i pute gura! Ba chiar au sustinatori ...
getodac
Lume.... ati inebunit cu toti.... ??!!
Doriti sa fiti condusi de un grup in care pionul principal e Marean care este si/sau Hrebe...?!!!
Va dau cuvantul meu de om ca nu va inteleg si va mai mirati ca tara e plina de manelisti, bizoni si cocalari.
TREZITI-VA

@admin

daca Basescu este betiv... cu siguranta Geoana e prostanacul...
solmar
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 24 2009, 01:09 AM) *
Solmar, ma intreb de ce nu ai facut ceva, un gest cat de mic, din moment ce stiai atat de multe despre trioul naval? Sa presupunem ca nu ti-ai dat seama la inceput... dar a durat cam mult, inceputul. Chiar n-ai avut posibilitatea sa dai pe fata tot ce stiai? Cine te-a oprit??? Poate pozitia de angajat care spera sa o mai duca o vreme bine acolo????
Am umblat si eu o vreme prin "maruntaiele" celor trei, si pot spune, la fel de convingator ca si tine, ca stiu ce "faina" se macina pe acolo... crede-ma.


Asta ar trebui incadrat la citate celebre.

Aici chiar m-ai dat pe spate. Nu cumva sunt eu vinovat de disparitia flotei? Ca vad ca desi ai umblat prin maruntaiele lor e mai simplu sa arati cu degetul la mine...
Hoinar
Raportul OSCE priving comportamentul presei in perioada alegerilor spune ca marile posturi l-au prezentat pe Base in principal negativ si pe Geoana in principal pozitiv.
Eu vad de aici o gramada de dictatura si pumni in gura presei smile.gif.
solmar
QUOTE (getodac @ Nov 24 2009, 10:55 AM) *
Lume.... ati inebunit cu toti.... ??!!
Doriti sa fiti condusi de un grup in care pionul principal e Marean care este si/sau Hrebe...?!!!
Va dau cuvantul meu de om ca nu va inteleg si va mai mirati ca tara e plina de manelisti, bizoni si cocalari.
TREZITI-VA

@admin

daca Basescu este betiv... cu siguranta Geoana e prostanacul...


eu vreau o societate normala dar alegerile dupa 92 incolo au avut alte mize. intotdeauna ai avut de ales intre 2 candidati impecabili. enumar - iliescu, nastase, basescu, vadim, geoana, etc. sa nu mai zic de funar, becali si altii reprezentativi pentru poporul roman..
admin
@admin

daca Basescu este betiv... cu siguranta Geoana e prostanacul...
[/quote]


N-am scris eu betiv acolo. Azi sunt intr-o dispozitie naspa, mi-e scarba de tara in care traiesc. Sunt trist pt ca viitorul meu este hotarat de oamenii din mediul rural si de oameni care voteaza Geoana argumentand ca Basescu e chior si betiv. Va doresc tuturor sa traiti in urmatorii 5 ani la MAXIM cu alegerea facuta.

Azi voi incerca sa ocolesc subiectul asta pt ca mi-e foarte greu sa nu spun vreun lucru pe care mai tarziu s-ar putea sa-l regret.
StefanVVTi
QUOTE (getodac @ Nov 24 2009, 10:55 AM) *
Lume.... ati inebunit cu toti.... ??!!
Doriti sa fiti condusi de un grup in care pionul principal e Marean care este si/sau Hrebe...?!!!
Va dau cuvantul meu de om ca nu va inteleg si va mai mirati ca tara e plina de manelisti, bizoni si cocalari.
TREZITI-VA

@admin

daca Basescu este betiv... cu siguranta Geoana e prostanacul...

Repet, foarte nasol cu Hrebe, Iliescu si mai stiu eu cine. Ar fi perfect inca 5 ani cu Videanu, Berceanu, Cocos, Blaga... wink.gif

@admin: cel mai corect ar fi ca in poll sa apara numele celor 2 candidati si atat...
solmar
Cand traiau Coposu, Ratiu... s-a aruncat cu noroi in ei. Acu 2 zile am avut sansa altui presedinte decat Base si Geoana. Ma refer la ceilalati candidati: Antonescu, Iane, Hunor, Cernea....

Fara misto acum. S-a ales ca in turul doi sa mearga Base si Geoana. E o alegere facuta de un popor care inghite orice broasca care oracaie la TV. Probabil ca trebuie facut ceva cu poporul alegator nu cu onor candidatii. Cand vom avea discernamant atunci vom avea si candidati pe masura.

Pana atunci majoritatea va pune botu' la orice jigodie care apare la TV mai mult decat un crainic de stiri. Apare ca facand ce? Bai de multime! Ceva productiv n-am vazut. Sa sape o groapa (sa platenze un copac) pana la capat - 2 lopeti sa iasa bine poza. Sa doneze sange... De altfel cand e vreo sarbatoare religioasa nu lipseste unul. La pomeni sunt primii!





HalbaSus
Vad ca toata lumea e speriata ca o sa ne conduca hrebenciuc si iliescu... Big deal... exact astia erau la putere in 2000-2004... ati murit ? Vi s-a parut chiar asa de naspa ? Chiar si Tudor zicea ca el castiga ceva mai bine... In 2004 a venit Basescu la guvernare. Intrebare: traiti (mai) bine ? [cei care au acum de gand sa imi scrie despre cota unica ii rog sa se abtina, NU e meritul lui basescu]

Eu DA, eu sunt lichidator, groparul societatilor economice, deci cu cat o sa fie mai rau pentru restul cu atat o sa-mi fie mie mai bine (ma rog, nu e in totalitate asa, dar cel putin voi avea multa materie prima). Va spun ca niciodata nu am avut atat de mult de lucru, niciodata nu au fost atat de multe falimente, cu atat mai putin in mult blamata guvernare Nastase. Teoretic ar trebui sa fiu sustinatorul fervent al lui Basescu. Singurul meu motiv de ingrijorare este ca dupa inca 5 ani cu basescu o sa termin de lichidat tot ce e de lichidat... o sa ingrop si ultima societate, sting becul... si plec din tara (ma rog, nu singur... o sa mai ramana restul lichidatorilor, parcarile lui Udrea si marmura lui Videanu).

P.S: Nu vreau sa se inteleaga ca daca va veni Geoana atunci va fi totul bine, economia va dudui, criza va trece si o sa ne luam cu totii ferrari-uri de la tipul ala care a fost ministrul sanatatii. Desigur ca va fi rau si cu geoana, desigur ca nu vom iesi din criza prea curand (aici trag si eu cu ochiul smechereste si va spun: "stiu eu sigur" thumbsup.gif ). Dar poate vom avea stabilitate politica, o chestiune absolut necesara dezvoltarii economice (si da, PSD-ul, cu toate bubele lui, a asigurat asta in 2000-2004 chiar daca stabilitatea politica implica si multe chestii nasoale: baroni locali care treceau judetul "pe persoana fizica", bani publici risipiti si furati, etc).

Dupa 5 ani de basescu in schimb nu pot sa remarc nici un lucru pozitiv pe care sa i-l pot atribui. Faptul ca in perioada 2004-2007 am avut o dezvoltare economica "duduitoare" nu este meritul lui Basescu si nici macar a lui Tariceanu, este meritul exclusiv al capsunarilor si al creditului cu buletinul, si este o continuare a cresterii economice care a inceput pe vremea lui Nastase.

Integrarea in UE era decisa inca de pe vremea "comunistilor" de la PSD... Basescu nu are absolut nici un merit in asta.
Intrarea in NATO s-a facut tot pe vremea comunistilor.
DORU
QUOTE (Cipp @ Nov 23 2009, 10:11 PM) *
Si totusi cred ca trebuie sa mergem la vot. Daca peste 5 ani ne va fi mai bine sau mai rau, nimeni nu va fi mai vinovat decat noi. La urma urmelor, Vox Populi, Vox, Dei. Daca asa a fost sa fie, sa intre un "domn" cum ziceti voi si un "tovaras", eu cred ca avem de ales intre scandal si limba de lemn care ofera o nuanta de stabilitate prin lipsa de idei si de implicare.

Niciun sistem politic nu e perfect, niciun om nu e fara cusur. Insa faptul ca nu mergeti la vot, nu impresioneaza pe nimeni! Nu ne-am dorit noi democratie, n-au murit oameni? Si mie mi-a placut Crin, insa nu cred ca Romania e pregatita pentru un drum liberal, cum n-au fost pregatite niciuna din tarile fost comuniste. Incercarile timide de politici liberale din Europa de Est s-au soldat cu penalizarea de catre electoratele tarilor din fostul CAER. Sondajele de opinie din Ungaria, Polonia, Cehia, etc. confirma faptul ca oamenii au mai multa incredere in sistemul comunist decat in capitalism!

Eu sunt apolitic, nici de stanga, nici de dreapta, insa imi dau seama ca la noi nu e capitalism, ci anarhie. Organizarea e la pamant, institutiile sunt izolate, autoritatea se sfarma si omul traieste fara perspective!

Americanii au o vorba si va rog s-o luati ca atare: o decizie proasta e mai buna decat o indecizie!


Iti dau dreptate, respect ! Este realitatea cruda de azi din Romania, ca asta ne doare de fapt.

QUOTE (admin @ Nov 24 2009, 11:21 AM) *
Azi sunt intr-o dispozitie naspa, mi-e scarba de tara in care traiesc. Sunt trist pt ca viitorul meu este hotarat de oamenii din mediul rural si de oameni care voteaza Geoana argumentand ca Basescu e chior si betiv. Va doresc tuturor sa traiti in urmatorii 5 ani la MAXIM cu alegerea facuta.

Azi voi incerca sa ocolesc subiectul asta pt ca mi-e foarte greu sa nu spun vreun lucru pe care mai tarziu s-ar putea sa-l regret.



Cunosc sentimentul f bine...esti un OM NORMAL, nu-ti fie teama, nu e nimic nefiresc in asta...
klm
CITAT(HalbaSus @ Nov 24 2009, 09:18 AM) *
Cota unica opera lui Basescu ? Will you give me a break ??? Sa o luam la rand:
- Cota unica a fost propusa de NASTASE (da, ala de la PSD)
- Cota unica a figurat in programul de guvernare al aliantei DA, a fost pus in aplicare in timpul unui ministru de finante liberal... a fost votat de parlament (ala rau)... ce merite are tovarasul basescu ? ca a zis "bravo !" sau ca a iesit la televizor si a explicat cota unica de parca el ar fi inventat-o (imediat dupa inventarea apei plate si descoperirea gaurii din macaroana)

CITAT(HalbaSus @ Nov 24 2009, 12:01 PM) *
niciodata nu au fost atat de multe falimente, cu atat mai putin in mult blamata guvernare Nastase. Teoretic ar trebui sa fiu sustinatorul fervent al lui Basescu. Singurul meu motiv de ingrijorare este ca dupa inca 5 ani cu basescu o sa termin de lichidat tot ce e de lichidat... o sa ingrop si ultima societate, sting becul... si plec din tara (ma rog, nu singur... o sa mai ramana restul lichidatorilor, parcarile lui Udrea si marmura lui Videanu).
[...]
Faptul ca in perioada 2004-2007 am avut o dezvoltare economica "duduitoare" nu este meritul lui Basescu si nici macar a lui Tariceanu, este meritul exclusiv al capsunarilor si al creditului cu buletinul, si este o continuare a cresterii economice care a inceput pe vremea lui Nastase.


Stai ca nu inteleg: masurile care intra in atributia Guvernului nu i se pot atribui sau pune in carca presedintelui; vad totusi ca in acest caz logica ta de tinichea omite partile bune ale guvernarii PNL insa ii pune in carca presedintelui "realizarile" Guvernului PDL-PSD (da, mah, ala care l-a avut in componenta pe nimeni altul decat pe Gioana) deci faptul ca tu lichidezi de rupi, faptul ca firmele s-au inchis si se inchid pe capete este strict meritul GUVERNULUI PDL-PSD cu Boc (marioneta lui Base - dupa cum spuneti) prim ministru si membri (ministri, directori de institutii, etc) pesede (printre care s-a numarat si dragul si iubitul de Gioana) deci oricum veti vota nu scapati de cacat, problema e ca mie mi se pare mai puturos cacatul rosu al celor care tot timpul au negociat (si avut) anumite ministere decat mirosul cheliei lui Base... dar asta sunt eu.
DORU
QUOTE (solmar @ Nov 24 2009, 11:48 AM) *
Cand traiau Coposu, Ratiu... s-a aruncat cu noroi in ei. Acu 2 zile am avut sansa altui presedinte decat Base si Geoana. Ma refer la ceilalati candidati: Antonescu, Iane, Hunor, Cernea....

Fara misto acum. S-a ales ca in turul doi sa mearga Base si Geoana. E o alegere facuta de un popor care inghite orice broasca care oracaie la TV. Probabil ca trebuie facut ceva cu poporul alegator nu cu onor candidatii. Cand vom avea discernamant atunci vom avea si candidati pe masura.


Un adevar crud...asa cum spuneam DEMOCRATIA ESTE DICTATURA MAJORITATII.

Mai trist este ca noi - minoritatea electortului - traim o viata decisa de altii...incapabili de cele mai multe ori. Nu acuz aici alegerea noastra de la vot, ci faptul ca nu avem alternativa care ne-ar scoate din acest deja-vu istoric.

Sunt decis in proportie de 51% sa merg la vot pt a mi-l anula. Stiu ca un presedinte tot va fi ales, insa nu suport sa acord increderea mea vreunuia din ei, cand amandoi ma vor dezamagi crunt, stiu deja asta. Poate unii ma vor acuza pt decizia mea, dar nu ma lasa sufletul si amintirea celor care au murit crezand acum 20 ani.
getodac
QUOTE (HalbaSus @ Nov 24 2009, 10:01 AM) *
Integrarea in UE era decisa inca de pe vremea "comunistilor" de la PSD... Basescu nu are absolut nici un merit in asta.
Intrarea in NATO s-a facut tot pe vremea comunistilor.


Tocmai asta este unul motivele pentru care nu ii votez....
Suntem in UE pentru ca iliescieni s-au prostituat ca niste curve politice ce sunt fara demnitate, au inghitit tot ce li s-au pus pe masa fara sa negocieze iar cand portocalii au incercat era deja prea tarziu, motiv pentru care ii invinovatesc partial de situatia actuala a economiei nationale.
De NATO nu mai vorbesc ca ma apuca crizele.... am fost suntem si vom fi pentru ei doar carne de tun in teatrele de operatie conduse de comandanti americani incapabili.

Gresesc domnule Halba ?
krondet
imi voi calca pe principii, si-l voi vota pe geoana. de ce:
1.Cu geoana presedinte, gruparea politica psd+pnl+udmr+cine_o_mai_fi, va desemna un premier, iar treburile vor merge ca unse...in directia buna sau proasta, nu conteaza....vor merge
2.cu base presedinte....toate vor sta, in continuare...ca in ultimele 4-5 luni
StefanVVTi
Ultrasilor basescieni, nu v-ati plictisit de "moguli, referendum, Rebenciuc, Vanghele" ? E penibil omul asta... Iese in fiecare zi si spune acelasi lucru!
DORU
M-am plictisit si sictirit DE TOATA CLASA POLITICA ACTUALA, cu mici exceptii. starwars.gif
klm
A drq, unii tre' sa se plictiseasca de moguli insa altii tre' s-o dea cu flota pana'n panzele albe.
krondet, intr-un fel sau altul situatia actuala se va rezolva, daca nu intr-o luna atunci sigur in 2 wink.gif.
Hoinar
ultra = " ÚLTRA2 adj. inv. (Fam.) 1. Care se referă la grupuri (politice etc.), ideologii sau persoane aparținând extremei dreapte. 2. Care se referă la grupuri, ideologii sau persoane care se manifestă prin opinii sau acțiuni extremiste. [DRAE; în DOOM 2] "

E singura definitie pe care am gasit-o eu pe net, e foarte posibil sa nu fie completa/corecta.

Pe cine de aici denumesti extremist?
In afara de Vio, care dimineata in zaibar isi pune acid sulfuric sa-i poata sta parul asa cum e smile.gif.
Arata-mi aici pe topic o parere extremista pro Basescu. Te rog, nu imi arata pareri anti Geoana sau anti Antonescu, ci opinie extremista pro Basescu.

Intre cei doi din topic eu sunt pro-Basescu (nu sunt pro PDL, ca nu ma intereseaza partidul lor de nici un neam), pentru ca in vremea lui IT-ul a primit mai multe investitii din afara tarii (in special investitii din UE si din USA, nu prea stiu sa fie investitii rusesti) si au aparut prin politie si primarie activitati anti spaga. Eu n-am vazut inainte de acum 5 ani scris in interiorul unei cladiri a primariei "Nu da spaga"! Si asta era actiune la nivel national, nu la nivel local (poate gresesc, dar eu asa retin).

Politica fara pasiune nu se poate face, dar din inima va spun ca eu nu va desconsider sau va apreciez mai putin decat inainte, cand nu va stiam optiunile politice. Imi sunteti aceiasi prieteni dragi pasionati de masini. Daca voi nu sunteti in stare sa respectati parerea unui om si incepeti sa atacati persoana care vorbeste si nu parerea, atunci eu ma retrag din zona asta si nu mai citesc/scriu nimic de aici.
HalbaSus
QUOTE
Politica fara pasiune nu se poate face, dar din inima va spun ca eu nu va desconsider sau va apreciez mai putin decat inainte, cand nu va stiam optiunile politice. Imi sunteti aceiasi prieteni dragi pasionati de masini. Daca voi nu sunteti in stare sa respectati parerea unui om si incepeti sa atacati persoana care vorbeste si nu parerea, atunci eu ma retrag din zona asta si nu mai citesc/scriu nimic de aici.


Subscriu, eu sunt anti-basescu nu "anti-sustinatorii_lui_basescu", e o diferenta mare. In plus cred ca multe din optiunile "pro-anti" sunt date si de ce se intampla pe plan loca. Daca ai avut ghinionul sa stai intr-un judet "trecut pe persoana fizica" de baronii PSD probabil ti se incetoseaza privirea doar cand auzi numele partidului... Daca ai stat intr-un judet unde PDL-ul a facut legea muuulta vreme, e viceversa.

QUOTE
Stai ca nu inteleg: masurile care intra in atributia Guvernului nu i se pot atribui sau pune in carca presedintelui; vad totusi ca in acest caz logica ta de tinichea omite partile bune ale guvernarii PNL insa ii pune in carca presedintelui "realizarile" Guvernului PDL-PSD (da, mah, ala care l-a avut in componenta pe nimeni altul decat pe Gioana) deci faptul ca tu lichidezi de rupi, faptul ca firmele s-au inchis si se inchid pe capete este strict meritul GUVERNULUI PDL-PSD cu Boc (marioneta lui Base - dupa cum spuneti) prim ministru si membri (ministri, directori de institutii, etc) pesede (printre care s-a numarat si dragul si iubitul de Gioana) deci oricum veti vota nu scapati de cacat, problema e ca mie mi se pare mai puturos cacatul rosu al celor care tot timpul au negociat (si avut) anumite ministere decat mirosul cheliei lui Base... dar asta sunt eu.


Nu ai inteles nimic, dar poate vina e a mea ca nu am explicat mai bine. Faptul ca acum (din 2008 incoace) e rau, jale in economie si eu lichidez de rup (inainte de a ma invidia iti spun ca muncesc mai mult pe gratis momentan) nu are o legatura de cauzalitate cu Basescu sau Tariceanu sau Boc. In schimb infirma mitul "cu basescu ne va fi bine si ne vom dezvolta iar cu psd-ul va fi jale". Am spus-o de macar 2 ani incoace in orice dezbatere pe teme politice: indiferent cine va fi la guvernarea tarii nu are cum sa traga in sus economia, sa creasca nivelul de trai, si in general sa ne faca "sa traim bine". Deci daca pica Basescu nu ne va fi mai bine... dar nici mai rau... Iar simplul fapt ca nu va mai fi presedinte va fi un lucru bun (pentru mine).
DORU
Punctul pe I - de Andrei Plesu

România e, în multe privințe, o alcătuire paradoxală. De aceea e greu sistematizabilă, de aceea e greu de guvernat. Reușim lucruri care, în mod normal, nu merg împreună. Reușim de pildă, constatase deja Titu Maiorescu, să producem forme, pentru care ne lipsește cu totul fondul. Așa ceva nu e la îndemâna oricui. Și ceea ce e spectaculos e că, una peste alta, țara funcționează, așa paradoxală, așa improbabilă cum este! Să dăm câteva exemple:
Una dintre neobișnuitele noastre reușite este să avem un coeficient imens de poluare (în aer, în apă și pe pământ), fără să avem o mare industrie. Industria noastră este sublimă, dar imperceptibilă altfel decât prin cantitatea de toxine pe care o emană. Ne otrăvim, așadar, fără otravă sau, mai exact, obținem otravă din te miri ce. O altă reușită paradoxală: avem medici foarte buni și spitale foarte proaste. E inexplicabil cum poți avea medici de calibru, când mai tuturor le lipsește instrumentarul necesar pentru a-și face meseria onorabil. Și totuși și-o fac. Medicul te salvează, "sistemul" te omoară.

Alt miracol: avem o mare concentrare de "atracții turistice" și n-avem turism.
Turismul n-ar da rezultate la noi decât dacă s-ar generaliza un mod de teleportare a turiștilor, așa încât ei să ajungă în fața frumuseților patriei fără să aibă nevoie de drumuri, de hoteluri și de servicii, în general. Paradox colateral: suntem ospitalieri, dar umflăm grosolan nota de plată, pe baza ideii că "străinul" trebuie jumulit.

Mai departe: ne lăudăm cu elevi eminenți, foarte bine calificați la felurite olimpiade internaționale, dar știm cu toții că învățământul autohton e în criză, că profesorii s-au descalificat, că școlile sunt delabrate și salariile sunt mici. Avem tradiții agrare incontestabile, pământ fertil, mână de lucru, dar nu prea mai avem agricultură: mâncăm pâine turcească, fructe și legume comunitare, iar carne și produse din carne importăm din toată lumea. Suntem săraci, dar am umplut Bucureștiul de automobile pretențioase, cârciumile sunt pline, călătorii români se înghesuie prin avioane trans-europene și trans-atlantice cu bagaje de apocalipsă.

Suntem patrioți, dar n-avem patriotism: adică nu ne preocupă grădinărirea limbii strămoșești, viitorul imediat și concret al țării, istoria ei, monumentele ei, instituțiile ei. Avem la chefuri romanțioase suspinuri naționale, dar primul gând când ne amintim de țărișoară e s-o delapidăm. Pe măsură ce avem elite mai puține, dezvoltăm față de ele un dispreț tot mai mare. Avem șomaj, dar muncim la negru, n-avem bani, dar ne descurcăm, suntem creștini, dar la câte un hram sau la câte o sărbătoare ortodoxă ne îmbulzim, ne ocărâm și vociferăm ca o hoardă fără istorie și fără credință.

Orice analiză a României contemporane (sau eterne?) se blochează, la un moment dat, în paradoxuri asemănătoare. Inventarul lor pare infinit.
În rezumat, s-ar spune că ori avem evoluții interminabile, care nu culminează niciodată într-un scop atins, ori avem împliniri care nu se justifică prin nicio evoluție. Ori drum fără țintă, ori țintă fără drum. Creșterea organică, cu rezultat conștient și previzibil, continuitatea, consecvența, organizarea, tenacitatea - iată virtuțile care ne lipsesc.
Dar ne descurcăm noi și fără..
Mircea104901




vio
pana una alta .. rushi sunt aici si economic si energetic depindem de ei ... si nu cred ca Europa o sa fie vrodata independenta de resursele lor , asa ca, caterinca , necaterinca e bine sa ti cu ursu ... istoria ne-a demonstrat ca pana vin americanii , vin si ne ANALIZEAZA rushii de s-ar schije din bucile noastre
T u d o r
QUOTE
Vad ca toata lumea e speriata ca o sa ne conduca hrebenciuc si iliescu... Big deal... exact astia erau la putere in 2000-2004... ati murit ? Vi s-a parut chiar asa de naspa ? Chiar si Tudor zicea ca el castiga ceva mai bine... In 2004 a venit Basescu la guvernare. Intrebare: traiti (mai) bine ?


Prietene Halba, n-ai retinut bine ce am zis. Eu pe vremea lui Nastase castigam cam 1/4 din ce am castigat pe vremea lui Basescu. Pur si simplu s-a trait incomparabil mai bine dupa 2004. Daca ai dubii postez inca o data datele statistice.

Dar sa nu uitam ca orice lucru bun care a fost facut in perioada in care Basescu a fost presedinte se datoreaza exclusiv guvernelor PNL sau PSD si nicidecum celui PDL iar toate relele au o relatie directa de cauzalitate cu Basescu. rolleyes.gif Sa fim consecventi...

In privinta cotei unice de impozitare, paternalitatea ei ii este atribuita lui Videanu (da, mult hulitul Videanu), unul dintre ideologii doctrinei economice a Aliantei DA. Simpla impartire a posturilor a facut ca ministrul finantelor sa fie liberal. Nu spun ca liberalii nu au sustinut-o dar sa-i dam cezarului ce-i al lui.

Sunt foarte curios cum o sa se impleteasca armonios doctrinele economice de stanga cu cele de dreapta dupa ce Geoana va castiga alegerile si va guverna alaturi de aliatul PNL. Sunt si mai curios sa stiu opiniile celor 20% care si-au pus sperantele in Antonescu iar acesta si-a batut joc de ei mai rau decat ar fi facut-o oricare dintre ceilalti candidati. Sa speri intr-o schimbare si sa te trezesti alaturi de Vanghelie, Iliescu, Mazare, Oprisan, Hrebenciuc... Rusine lui Crin Antonescu, raul cel mai mare al Partidului National Liberal! Sub masca lui de copil inocent si tomnatic s-a ascuns monstrul care va distruge PNL... Deja in interiorul partidului este o lupta la cutite, veti vedea ca liberalii adevarati vor pleca de langa el (cum au mai facut-o odata, cand s-au aliat doar din umbra tot cu PSD) si vor ramane fripturistii de ocazie, politrucii care sunt la TV toata ziua incercand sa-si minta sustinatorii ca PNL are datoria (wtf???) sa intre alaturi de PSD la guvernare! Sa nu uitati ca pana sa faca alianta cu PSD, PDL s-a rugat saptamani in sir in 2008 de PNL sa i se alature. Aceeasi conducere de azi s-a opus si atunci. Crin Antonescu, liderul PNL a fost si va ramane un pro-PSD.

Timpul va dovedi daca am previzionat gresit sau nu. Sincer sper sa fi gresit... Voi votantii lui ati gresit cu siguranta si probabil sperantele puse in el vi s-au naruit ca un castel de carti de joc. A spus bine, este consecvent. A fost cu PSD si ramane.

Cum zicea Videanu, Bratienii se rasucesc in mormant.
HalbaSus
E pacat ca nu putem face o proba... dar la pariu ca daca (Doamne fereste) maine moare Basescu de ciroza (repet, Doamne fereste, nu doresc moartea nimanui... nici macar a lui) si ramane PDL-ul fara marinar PNL-ul se aliaza instant cu PDL-ul ?

Motivul pentru care PNL-ul a refuzat PDL-ul dupa alegeri e unul simplu... Ar fi fost dovada de prostie suprema ca dupa ce au fost luati pe p**a timp de 4 ani (cand ei aveau prim-ministru !) sa se alieze cu acelasi basescu care i-a sodomizat inainte. Stii zice latinul: "you fooled me once, shame on you, you fooled me twice, shame on me". Iar dupa ce basescu le-a tras aceasi tzeapa si psdistilor (oleaca mai urata ca astia nu aveau premier) eu sunt convins ca nici un partid in mintile lui nu se va mai alia vreodata cu basescu. Eu in locul lui antonescu as lansa un apel simplu si concis: "PDListi, vreti la guvernare... maziliti-l pe basescu si suntem cu voi".

Asa ca antonescu a facut exact ce si-a dorit o mare parte din electoratul lui (myself included): sa vina oricine dar sa plece basescu. Daca si-ar fi dat voturile lui basescu atunci ar fi fost cea mai mare dezamagire pe care am avut-o pe plan politic... iar eu pe plan politic nu am asteptari deloc mari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.